Naver

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Naver
네이버
SahipNaver Corporation
URLnaver.com
Ticari?Evet
Site türüArama motoru
İnternet portalı
Kayıtİsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler)Korece
Başlama tarihiHaziran 1999 (24 yıl önce) (1999-06)
Geçerli durumÇevrimiçi

Naver (Korece네이버), Güney Kore merkezli bir arama motoru ve internet portalıdır. Site, Haziran 1999 tarihinde eski Samsung çalışanları tarafından kurulmuş olup[1] Güney Kore'nin kendi arama motoruna sahip ilk internet portalıdır. Günümüzde Naver Corporation bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Naver, ilk olarak bir web portalı olarak kurulmuş olup arama motoru hizmetini 2000 yılında başlatmıştır. Aynı zamanda, çeşitli kategorilerden arama sonuçlarını derleyen ve bunları tek bir sayfada sunan kapsamlı arama özelliğini sunan dünyanın ilk portalıdır. Naver, bunun yanı sıra haber servisi, e-posta sağlayıcısı, ilk çevrimiçi Soru-Cevap platformu Knowledge iN ve blog gibi birçok hizmeti sağlamaktadır.

İnternet araştırma servisi comScore göre, 2007 yılının Ağustos ayında 2 milyar arama sorgusu ile Kore'deki tüm arama sorgularının yüzde 70'i Naver ile yapıldı. Naver, Güney Kore'nin en popüler, dünyanın da 6. en büyük arama motoru (Google, Baidu, Bing, Yahoo, Yandex)[2] olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Kore'de 25 milyon internet kullanıcısının ana sayfasıdır.

2009 yılında Naver Japonya'da hizmete başlamıştır. Popüler mobil mesajlaşma uygulaması Line, Naver ve Japon ortak yapımıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Naver.com WHOIS, DNS, & Domain Info - DomainTools". WHOIS. 23 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]