Sefiller (film, 2012)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sefiller
Les Misérables
Film afişi
YönetmenTom Hooper
Yapımcı
Senarist
Uyarlama
Oyuncular
MüzikClaude-Michel Schönberg
Görüntü yönetmeniDanny Cohen
Kurgu
Stüdyo
DağıtıcıUniversal Pictures
Çıkış tarih(ler)i5 Aralık 2012 (2012-12-05) (Londra galası[2])
25 Aralık 2012 (2012-12-25) (ABD)
11 Ocak 2013 (2013-01-11) (BK)
Süre158 dakika[3]
Ülke
Dilİngilizce
Bütçe$61 milyon
Hasılat$441.8 milyon

Sefiller (Les Misérables), 2012 tarihli İngiliz yapımı müzikal drama filmidir. Yapımını Working Title Films, dağıtımını Universal Pictures üstlenmiştir. Film, Alain Boublil ve Claude-Michel Schönberg'ün Victor Hugo'nun 1862 tarihli romanından ilham alarak yarattıkları aynı isimli müzikalden uyarlanmıştır. Zoraki Kral'ın yönetmeni Tom Hooper'ın yönettiği filmin senaryosunu William Nicholson, Boublil, Schönberg ve Herbert Kretzmer yazmıştır. Ana rollerde Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway ve Amanda Seyfried yer almıştır.

Film Fransa'da bir kasabada fabrika sahibi ve belediye başkanı olan eski mahkûm Jean Valjean'ın hikâyesini anlatır. Sürekli kanun kaçaklarına merhamet göstermeyen Müfettiş Javert tarafından yine yakalanacağı endişesi ile yaşar, fabrikasının eski çalışanlarından biri Fantine fahişelik yapmak zorunda kalmasından onu sorumlu tutar. Fantine öldüğünde Valjean bundan kendini sorumlu tutar ve önce Javert'den kaçmak zorunda olsa da kızı Cosette'in bakımını üstlenir. Yıllar sonra Cosette büyüğünde, Haziran devrimi ile son bulacak Fransa'daki siyasi karışıklığa sürüklenirler.

Sefillerin müzikalinin uyarlanması çalışmalarına 1880'lerin sonunda başlandı. Ekim 2010'da yapılan müzikalin 25. yıldönümü konserinden sonra Miss Saigon ve The Phantom of the Opera'ın yapımcısı Cameron Mackintosh film için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Hooper ve Nicholson 2011 Mart'ında işe koyuldular ve ana oyuncu kadrosu da aynı sene belirlendi. Çekimler 2012 Mart'ında başladı ve İngiltere'deki Greenwich, Londra, Chatham, Winchester ve Portsmouth gibi yerlere ek olarak Gourbon, Fransa'da da yapıldı.

Sefiller'in galası 5 Aralık 2012'de Londra'da yapıldı ve 25 Aralık 2012'de Amerika Birleşik Devletleri'nde, 26 Aralık 2012'de Avustralya'da, 11 Ocak 2013'te Birleşik Krallık'ta, 1 Mart 2013'te de Türkiye'de gösterime girdi.

Sefiller çoğu olumlu olmak üzere farklı yorumlar aldı. Eleştirmenler özellikle oyuncu kadrosunun müzikal anlamdaki başarısını takdir etti. Film Müzikal veya Komedi dalında En İyi Film dalında Altın Küre kazanırken Jackman Müzikal veya Komedi dalında En İyi Aktör, Hathaway de En İyi Yardımcı Aktris ödülünü kazandı. Ayrıca En İyi Yardımcı Akrist (Hathaway) de dahil olmak üzere dört BAFTA'ya layık görüldü. En İyi Film (2002 yılı kazananı Chicago'dan beri ilk müzikal film adaylığı) ve En İyi Aktör 'ün dahil olduğu 8 dalda Akademi Ödülü'ne aday oldu ve bunlardan En İyi Ses Miksajı, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı, En İyi Yardımcı Aktris ödüllerini kazandı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean Valjean (Hugh Jackman), bir somun ekmek çaldığı için hapse girmiş bir fransızdır. Şartlı tahliyesini Müfettiş Javert (Russell Crowe) kollamaktadır. Bu kovalama her iki adamın da hayatının büyük bölümünde sürer. Yirmi senelik kaçış sonrasında, Valjean kendisini 1832 Paris Temmuz ayaklanmasının içinde bulur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Hugh Jackman ekmek çaldığı için mahkûm olan ve başarısız firar girişimleri sonucu ancak 19 yıl sonra Toulon hapisanesinden salıverilen Fransız Jean Valjean olarak başrolde yer aldı. Haziran 2011 civarı Jackman deneme için yapımcı Cameron Mackinstosh ile New York'ta bir araya geldi. Jackman role hazırlık aşamasında 6 kilo verdi ve ardından karakterin dönümüşünü yansıtabilmek için 13 kilo aldı. Yardımcı yönetmen Trevor Nunn'ın önerilerini dinleyerek kahve içmeyi kesti, her gün en az 15 dakika şarkı söyledi, Ricola pastillerini kullandı, ortalama yedi litre su içti, günde üç kere hamama girdi, soğuk duşlar aldı, yüzü için ıslak bezler kullandı. Vokal eğitimini çoğunlukla Joan Lader ile çalıştı, vokal ses aralığını genişleterek yüksek Bariton olarak değerlendirilirken Tenora yükseldi.

Russell Crowe hayatını Valjean'ı tekrar hapsetmeye adayan polis müfettişi Javert rolünde filmde yer aldı. Crowe filme Javert rolü için katılmadan önce karakterden pek hazetmiyordu. Bir arkadaşının düğünü için Avrupa'ya gittiği sırada Londra'ya uğradı ve yapımcı Cameron Mackintosh ile görüştü. Tom Hooper ile buluştuğunda ona Javert'i oynama konusunda kaygılarından bahsetti. Görüşmeden sonra Crowe projede yer almaya ve Javert'i oynamaya karar verdi; "Sanırım Tom'un projeye girişme için beslediği tutkuyla ilgili bir şeydi. Sorunları hemen anladı ve meydan okumayı kabul etti." Victor Hugo'nun Paris'teki evini ziyaret etti. Crowe "Evdeki sorumlu bana Vidocq'tan (19. yüzyılda yaşamış ünlü dedektif) bahsetti. Hem mahkûm hem de polis olmuş. Brigade de Surete'de kurduğu gizli polis teşkilatı ile itibar kazanmış" dedi.

Anne Hathaway filmde Fantine isimli karakteri oynarken Amanda Seyfried de onun kızı Cosette'i oynadı. Fantine yaşam mücadelesi veren bir fabrika işçisi ve Valjean tarafından alınana dek Thénardierlerin baktığı gayrimeşru çocuk Cosette'in annesidir.

Hathaway rolü aldığında "Biraz sıkıntı vardı çünkü iki rol için gereken ideal yaşların ortasındaydım. Belki Fantine için yeteri kadar olgun değildim ama Cosette'i oynayabileceğim yaşı da geçmiştim" demişti. Cosette'in gelişim aşamasında Seyfried "Cosette'i anlatmak ve seyirciye onu bu trajedideki aşkın, gücün ve ışığın sembolü olarak göstermek için kısıtlı bir süre var. Bunları gösterebilmem için sahne gösterisinde olmayan şeylere ihtiyacım var" şeklinde açıklama yapmıştı. Bir vokal koçu şarkıları kaydetme aşaması için ona yardım etti. Isabelle Allen filmde Cosette'in çocukluğunu oynuyor. Allen filmdeki rol arkadaşlarının kendisine pek çok ipucu verdiğini ve çok iyi insanlar olduğunu söyledi.

Eddie Redmayne Thénardierlerin kızı Éponine ile arkadaş olan ama Cosette'e aşk besleyen devrim yanlısı öğrenci Marius Pontmercy'yi canlandırdı. Redmayne yönetmen Hooper'ın vizyonunu "inanılmaz yardımcı" buldu. Redmayne, Hooper ile işbirliği üzerine "O inanılmaz derecede işbirlikçiydi. Prova süreci sırasında, Tom ile oturduk ve Victor Hugo'nun kitabına yeni şeyler ekledik." demişti. Marius'un yalnızlığını ve hasretini daha iyi yansıtmak için karakterin "Empty Chairs at Empty Tables" şarkısının a cappella (müzikal eşlik olmadan) ile başlamasını Hooper'a öneren Redmayne'di.

Helena Bonham Carter ve Sacha Baron Cohen han sahibi dolandırıcı çift Thénardierleri oynuyorlar.[7][8][9][10] Hooper ve Bonham Carter daha önce aktrisin Kraliçe Annesi Kraliçe Elizabeth'i canlandırdığı Zoraki Kral'da birlikte çalışmışlardı. Bonham Carter ayrıca Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street müzikalinin film uyarlamasında birlikte rol almışlardı. Baron Cohen Thénardier'yi oynayabilmek için Zincirsiz filminden ayrılmak zorunda kaldı.

Samantha Barks Thénardierler'in kızı Éponine'ni oynadı. West End Tiyatrosu'nda ve 25. yıldönümü konserinde de rolü oynayan Barks "Rolde benzerlikler var—onlar aynı karakter—ama romandaki Éponine ile müzikaldeki Éponine iki farklı kız. O yüzden bu ikisinin birleştirilmesi beni heyecanlandırdı, hepimizi müzikale bağlayan kalp ve ruha sahip şeyle, romandaki garip, kendinden nefret eden genç kız, işte bunları birleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

 • Daniel Huttlestone Gavroche rolünde, Thénardierlerin oğlu, sokak savaşcısı.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Production Notes" (PDF). Universal Pictures. 15 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2013. 
 2. ^ "Les Miserables film gets world premiere in London". The Telegraph. 6 Aralık 2012. 7 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2012. 
 3. ^ "Les Miserables". British Board of Film Classification. 28 Kasım 2012. 20 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2012. 
 4. ^ Bradshaw, Peter (10 Ocak 2013). "'Les Miserables'". The Guardian. Londra. 13 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2013. 
 5. ^ "'Les Miserables'". Odeon. 11 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2013. 
 6. ^ "Les Miserables (2012)". British Film Institute. 6 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2016. 
 7. ^ a b Kenneth Jones (16 Mart 2012). "Sacha Baron Cohen, Daniel Evans, Linzi Hateley and More Confirmed for "Les Miz" Film". Playbill. 10 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2012. 
 8. ^ GORDON SMART (26 Şubat 2012). "Sacha Baron Cohen Lands Part in Les Miserables". The Sun. 9 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2012. 
 9. ^ "Sacha Baron Cohen and Helena Bonham Carter to Star in Film Version of Les Miserables, John Logan to Write Jersey Boys Film and William Shatner is Back on Broadway". PRWeb. 13 Ocak 2012. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2012. 
 10. ^ Jeff Labrecque (8 Aralık 2011). "Sacha Baron Cohen in talks for 'Les Miserables'". Entertainment Weekly. 9 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]