Yerçekimi (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yerçekimi
Gravity
Filmin özgün dili olan İngilizce posteri
YönetmenAlfonso Cuarón
YapımcıAlfonso Cuarón
David Heyman
SenaristAlfonso Cuarón
Jonás Cuarón
OyuncularSandra Bullock
George Clooney
MüzikSteven Price
Görüntü yönetmeniEmmanuel Lubezki
KurguAlfonso Cuarón
Mark Sanger
StüdyoEsperanto Filmoj
Heyday Films
DağıtıcıWarner Bros.
Çıkış tarih(ler)i28 Ağustos 2013 (2013-08-28) (Venedik)
3 Ekim 2013 (2013-10-03) (AU)
4 Ekim 2013 (2013-10-04) (ABD)
8 Kasım 2013 (2013-11-08) (BK)
Süre90 dakika[1]
ÜlkeABD
Birleşik Krallık
Dilİngilizce
Bütçe$100 milyon[2]
Hasılat$716,4 milyon[2]
Resmî sitesi

Yerçekimi (İngilizce özgün adıyla Gravity), yönetmenliğini Alfonso Cuarón'un yaptığı, bilimkurgu gerilim ve dram türündeki, 2013 ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı üç boyutlu film. Senaryosunu Alfonso Cuarón ve oğlu Jonás Cuarón'un yazdığı filmin başrollerini Sandra Bullock ve George Clooney paylaşmaktadır. Uzaydaki görevleri esnasında, uzay gemilerinin hasar görmesi sonucu iki astronotun hayatta kalma mücadelesini konu alır.

Film, ilk gösterimini 28 Ağustos 2013 günü, açılış filmi sıfatıyla 70. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yaptı.[3] Üç gün sonra, Telluride Film Festivali'nde ise Kuzey Amerika galası gerçekleştiren film; ABD ve Kanada'da geniş çaplı olarak 4 Ekim 2013 tarihinde gösterime girdi. 86. Akademi Ödülleri'nde yedi, 67. BAFTA Ödülleri'nde ise altı dalda ödül kazandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock), Explorer uzay mekiğiyle birlikte ilk kez uzay görevine çıkan bir mühendistir. Seferdeki son görevi, deneyimli astronot Matt Kowalski (George Clooney) ve Shariff Dasari (Paul Sharma) ile birlikte, hasar gören Hubble Uzay Teleskobu'nu onarmaktır. Kowalski, giydiği itici ünite sayesinde teleskop çevresinde dolaşarak operasyonu gözlemler. Yaptıkları bu son uzay yürüyüşü sırasında, iletişimde oldukları Houston'daki kontrol merkezinden Rusların gönderdiği bir roketle kendi uydularını imha ettiğini, oluşan uzay enkazının zincirleme tepkimeler sonucunda büyüyerek, bulundukları bölgeye doğru geldiğini öğrenip; görevi acilen iptal edip, oradan ayrılmaları doğrultusunda emir alırlar. Houston ile iletişimlerinin kesilmesinden kısa bir süre sonra enkaz bulundukları bölgeye ulaşarak Dasari'nin ölümüne ve Explorer'ın paramparça olmasına sebep olur. Stone ile Kowalski bu olaydan sağ olarak kurtulmuş; ancak Stone, Kowalski'den uzaklaşarak uzay boşluğuna doğru savrulmuştur.

Stone bir süre savrulduktan sonra telsiz yardımıyla Kowalski ile iletişime geçerek ona konumunu bildirir. İtici ünitesi sayesinde Stone'a ulaşan Kowalski, Stone'u bir kemer yardımıyla kendi giysisine bağlar ve Explorer'a doğru hareket ederler. Geminin kullanılamayacak durumda olmasını ve geminin geri kalan mürettebatının öldüğünü gören ikili, itici ünitenin yardımıyla 100 km (60 mi) kadar ötedeki Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıkar. Diğer yandan Kowalski, Dünya'nın çevresini dolaşan uzay enkazının yeniden bulundukları bölgeye ulaşma süresini 90 dakika olarak hesaplamıştır.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru giderken ikili arasında Stone'un dünyadaki yaşamı ve ölmüş olan kızı hakkında bir sohbet geçer. Stone'un giysisindeki oksijen seviyesi ise düşmeye başlamış ve kritik seviyeye inmiştir. Uzay enkazından hasar gören Uluslararası Uzay İstasyonu'na yaklaşan ikili, mürettebatın, istasyona ait bir Soyuz ile buradan ayrıldığını ve kaza sonucu diğer Soyuz'un yeryüzüne inerken açılması gereken paraşütünün açıldığını görür. Kowalski, Dünya'ya dönmek için bu aracın kullanılamayacağını belirtse de, birkaç km ilerideki Çin uzay istasyonu Tiangong'a ulaşmak için yeterli olabileceğini söyler. İstasyona yaklaştıkları sırada, itici ünitenin yakıtının bitmesi sebebiyle sert bir şekilde araç yüzeyine çarparlar. İkiliyi bir arada tutan kemer koparken, Stone'un bacağı paraşütün iplerine dolanır ve uzay boşluğuna doğru savrulan Kowalski'yi son anda kemerin ucundan yakalar. İplerin ikisini taşıyacak kadar güçlü olmadığını fark eden Kowalski, kendisini kemerden ayrılarak boşluğa bırakır. Kowalski, telsizden yaptığı motive edici konuşma ve yönlendirmelerle oksijen azlığından dolayı bilincini kaybetmekte olan Stone'un istasyona girmesini sağlar.

İstasyona girmesinin ardından Stone, buradaki telsiz aracılığıyla Kowalski ile iletişim kurmaya çalışır ancak başarılı olamaz. Bu sırada istasyonun bir bölümünde yangın çıkar. Hızlı bir şekilde Soyuz uzay aracının bulunduğu bölmeye girerek yangından kurtulur. Tam istasyondan ayrılacağı sırada, paraşütün iplerinin istasyona dolanmış olması sebebiyle uzaklaşamaz. Dışarı çıkarak kapsülü, iplerden kurtarmaya çalışır. Bu esnada Dünya çevresindeki turunu tamamlamış olan uzay atıkları, yeniden bulunduğu noktaya gelmiştir. Atıkların çarpması sebebiyle istasyon parçalanır, Stone'un son anda girdiği kapsül ise herhangi bir zarar almaz. Atıkların ilerlemesinin ardından Tiangong'a doğru ilerlemek için gerekli ayarlamaları yapsa da, kapsülde yakıt kalmaması sebebiyle iticiler ateşlenmez. Kapsüldeki telsiz aracılığıyla yardım ararken, yeryüzündeki Aningaaq adlı bir Grönland İnuiti ile iletişime geçer. Umutsuz bir biçimde beklerken, kapsülün içerisindeki oksijeni boşaltarak intihara yeltenir. Bilincini kaybetmesinin ardından, kapsülün hemen dışında Kowalski'yi görür. Kapağı açarak içeri giden Kowalski, Stona'a umudunu kaybetmemesi gerektiğini ve iniş takımlarını kullanarak Tiangong'a ilerleyebileceğini söyler. Bilinci tekrar geri gelen Stone, Kowalski'nin gerçekten yanına gelmediğini ve sadece halüsinasyon gördüğünü fark eder. Ancak bu halüsinasyon sayesinde umudunu yeniden kazanır ve oksijen boşaltımını durdurarak, Kowalski'nin kendisine söylediği yöntem sayesinde kapsülü hareket ettirmeyi başarır ve Çin istasyonuna doğru yola koyulur.

İstasyona yaklaştığında, kendisini kapsülden fırlatır ve eline aldığı yangın söndürücüsü vasıtasıyla Tiangong'a doğru ilerler. İstasyonun yüzeyine tutunmayı ve içeri girmeyi başarır. Ancak bu istasyon da atıklar yüzünden hasar almış ve hızla Dünya'ya doğru ilerlemektedir. Stone istasyon üzerindeki Shenzhou kapsülüne girerken, Dünya atmosferine giriş yapan istasyon da aşırı sürtünmeden dolayı giderek ısınmakta ve parçalara ayrılmaktadır. İniş esnasında, kapsüldeki telsiz aracılığıyla Houston'dan, kapsülü takip ettiğini belirten bir sinyal almayı başarır. İnişe birkaç yüz metre kala paraşütü açılan Shenzhou, inişini bir göle gerçekleştirir. Stone, kapağı açarak kapsülden çıkmaya çalışır; ancak içeri dolan su yüzünden ilk başta çıkamaz. Gölün dibine doğru ilerleyen araçtan çıkan ve giymiş olduğu uzay kıyafetini ağırlık yapması sebebiyle çıkaran Stone, su yüzeyine çıkmayı başarır. Yüzerek kıyıya doğru ilerleyerek kurtarılmayı bekler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sandra Bullock - Dr. Ryan Stone
  • George Clooney - Teğmen Matt Kowalski
  • Ed Harris - Houston'daki kontrol merkezindeki görevli
  • Orto Ignatiussen - Aningaaq
  • Paul Sharma - Shariff Dasari
  • Amy Warren - Explorer'ın kaptanı
  • Basher Savage - Uluslararası Uzay İstasyonu'nun kaptanı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "GRAVITY (12A)" (İngilizce). British Board of Film Classification. 23 Ağustos 2013. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2013. 
  2. ^ a b "Gravity". Box Office Mojo. 6 Ekim 2013. 7 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2013. 
  3. ^ "George Clooney and Sandra Bullock to open Venice film festival" (İngilizce). BBC News. 3 Temmuz 2013. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]