İçeriğe atla

Mösyö Verdoux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mösyö Verdoux
Monsieur Verdoux
YönetmenCharles Chaplin
YapımcıCharles Chaplin
SenaristOrson Welles (fikir)
Charles Chaplin
OyuncularCharles Chaplin
MüzikCharles Chaplin
KurguWillard Nico
StüdyoCharles Chaplin Productions
DağıtıcıUnited Artists
CinsiSinema filmi
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı11 Nisan 1947, ABD
Süre124 dakika
Dilİngilizce

Monsieur Verdoux, Charlie Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolü üstlendiği 1947 ABD yapımı bir kara komedidir.

Filmin temel konusunu oluşturan fikrin kaynağı, Henri Désiré Landru adlı seri katilin hikâyesinden esinlenen Orson Welles'tir. Welles elindeki senaryo ile bir film çekmeyi planlayıp başrolü Chaplin'e teklif etmişse de, daha önce kendi yönetmediği herhangi bir uzun metrajlı filmde rol almamış olan Chaplin başkasının filminde oynamak konusunda gönülsüz davranıp bu teklifi son anda reddetmiş ve senaryoyu Welles'ten satın alarak kendi filmini çekmeyi daha makul bulmuştur. Chaplin, Orson Welles'in Henri Verdoux' yu bir katil değil, aksine para kazanmak ve ailesinin geçimini sağlamak için bu işi yapan biri olarak gören ana fikrine sadık kalmak üzere, senaryonun tüm bölümlerini yeniden yazmıştır.

Bu film Chaplin'in alışılagelen komedi formundaki filmlerinden bir hayli farklıdır ve onun Şarlo (Serseri/Tramp) rolünde olmadığı ilk uzun metrajlı filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Henri Verdoux, Büyük Buhran sonrası işini kaybetmiş eski bir bankacıdır. Bakması gereken ailesi için para kazanmak zorunda kalınca sofistike ruhuyla kendisine yeni bir iş alanı açıp zengin kadın avcılığına başlar. Böylece önce geçkin zengin dulları baştan çıkarıp onlarla evlenir, ardından da onları öldürüp tüm paralarına el koyar. Bir düzine kadını bu yolla öldüren Verdoux, uzun iş seyahatlerini bahane ederek uzak kaldığı ailesinin yanına döndüğü zamanlarda ise tam bir aile babasıdır. Karısını çok sever. Ancak Monsieur Verdoux'nun işleri belli bir noktadan sonra umduğu gibi gitmez ve yakalanarak giyotine yollanır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Monsieur Henri Verdoux
Martha Raye Annabella Bonheur
Isobel Elsom Marie Grosnay
Marilyn Nash Genç Kız
Mady Correl Madame Verdoux
Robert Lewis Monsieur Bottello
Audrey Betz Madame Bottello
Allison Roddan Peter Verdoux

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]