Gözlerindeki Sır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gözlerindeki Giz
El secreto de sus ojos
YönetmenJuan José Campanella
YapımcıJuan José Campanella
Gerardo Herrero
Mariela Besuievski
Vanessa Ragone
Axel Kuschevatzky
SenaristEduardo Sacheri
Juan José Campanella
OyuncularRicardo Darín
Soledad Villamil
Guillermo Francella
Pablo Rago
Javier Godino
José Luis Gioia
MüzikFederico Jusid
Emilio Kauderer
Görüntü yönetmeniFélix Monti
KurguJuan José Campanella
DağıtıcıSony Classics
CinsiTV filmi
RenkRenkli
Yapım yılı2009
Çıkış tarih(ler)iArjantin:
13 Ağustos 2009
Süre127 dk.
ÜlkeArjantin
Dilİspanyolca

Gözlerindeki Sır[1] (İspanyolca özgün adı: El secreto de sus ojos), 2009 Arjantin-İspanya ortak yapımı dramatik gerilim filmidir. Juan José Campanella'nın yönettiği film Eduardo Sacheri'nin yazdığı La pregunta de sus ojos (Türkçe: Gözlerindeki Sorular) adlı romandan uyarlandı. Filmin başrollerinde Ricardo Darín, Soledad Villamil, Javier Godino, Guillermo Francella ve Pablo Rago yer alır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Campanella Gözlerindeki Sır filmini yapmak için ABD'de devam ettiği dizi yönetmenliğini bırakıp Arjantin'e döndü. Film daha önce Campanella'nın yönettiği üç Arjantin kökenli filmde de başrol oyuncusu olarak yer alan yönetmenin arkadaşı aktör Ricardo Darín'le dördüncü ortak çalışması oldu. Ancak yönetmenin bir diğer sıklıkla birlikte çalıştığı aktör Eduardo Blanco bu filmde yer almadı onun yerine Darin'in karakterinin arkadaşını aktör Guillermo Francella canlandırdı.

Film Arjantin ve İspanya ortak yapımıdır. Filmde 70'lerin Arjantin'indeki ortamı yaratmak ve canlı futbol maçının sürdüğü bütün bir stadyumu kapsayan tek bir devamlı çekim gibi teknik sorunlar vardı. Bu stadyum sahnesinde kamera standart havadan görüntü ile başlar ve stadyuma yaklaşır, akış futbolcular arasında devam eder ve kalabalık arasında yer alan baş karakterin etrafında daire çizerek sonlanır. Bu özel sahne yapım öncesi çalışmanın iki yılını aldı. Sahnenin çekimi üç gün sürdü, ayrıca 200 ekstra çekildi ve kurgu için 9 ay uğraşıldı.

Gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Film yerel salonlarda 13 Ağustos'ta gösterime girdi ve 2 milyon seyirci sayısına (Arjantin nüfusunun %5'i) ulaşarak 2009'da en fazla izlenen Arjantin filmi oldu. Hem İspanya hem de Arjantin gişelerinde en tepede yer aldı. Michael Jackson's This Is It gösterime girene kadar üç ay boyunca zirvede yer almaya devam etti. Gözlerindeki Giz toplamda 8.5 milyon ABD doları (32,3 milyon peso ile Arjantin rekorudur) hasılat yaptı.

Film Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü'ne Arjantin adına aday adayı olarak gösterildi. Campanella'nın daha önceki El hijo de la novia adlı filmi de 2001'de Oscar adayı olmuş ancak ödülü No Man's Land filmi kazanmıştı.

2 Şubat 2010'da Gözlerindeki Giz'in Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde oscar adayı olduğu duyuruldu. Bu kategorideki diğer adaylar Ajami (İsrail), Acının Sütü (The Milk of Sorrow) (Peru), Yeraltı Peygamberi (A Prophet) (Fransa) ve Beyaz Bant (The White Ribbon) (Almanya) filmleridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]