Afrika'nın Hiçbir Yerinde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Afrika'nın Hiçbir Yerinde
Nirgendwo in Afrika
Orijinal Film Afişi
YönetmenCaroline Link
YapımcıPeter Herrmann
OyuncularJuliane Köhler, Merab Ninidze
DağıtıcıZeitgeist Films
Çıkış tarih(ler)iAlmanya 27 Aralık, 2001
Amerika Birleşik Devletleri 7 Mart, 2003 (New York)
Amerika Birleşik Devletleri 14 Mart, 2003 (Los Angeles)
Kanada 7 Mart, 2003 (Toronto)
Birleşik Krallık 4 Nisan, 2003
Avustralya 17 Nisan, 2003
Süre141 Dakika
DilAlmanca
İngilizce
Bütçe7 milyon

Nowhere in Africa (Almanca:Nirgendwo in Afrika) bir epik 2001 yapımı Alman filmidir. Caroline Link taradından yönetilmiştir. II.Dünya Savaşı, Nazilerden sırasında Kenya'ya göç eden Yahudi bir ailenin hikâyesini anlatmaktadır. Film 2002 yılında Akademi ödüllerinde; Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü'nü kazanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1938'de Redlich ailesi, Yahudilere yönelik artan zulümden kaçmak için Nazi Almanyası'nda, Silezya'daki Leobschütz'den Kenya'ya kaçar. Eski bir avukat olan Walter, bir çiftlik yöneticisi olarak iş bulur ve daha sonra ailesini yanına alır. Eşi Jettel, Afrika'daki yaşama alışmakta güçlük çeker, ancak kızı Regina yeni çevresine hızla adapte olur, ülkenin dilini kolayca öğrenir ve yerel kültüre ilgi gösterir. Regina kısa süre sonra, sıtmaya yakalandığında Walter'ın hayatını kurtarmaya yardım eden çiftliğin aşçısı Owuor ile yakın bir arkadaşlık kurar. Jettel'in tek Alman bağlantısı, yıllarca Afrika'da yaşamış eski bir Alman olan Walter's Süsskind'ın arkadaşıdır. Jettel, Süsskind'a neden hiç evlenmediğini sorar ve evli kadınlara aşık olma alışkanlığı olduğunu söyler.

Savaş patlak verdiğinde, İngiliz yetkililer tüm Alman vatandaşlarını toplar ve ister Yahudi ister Yahudi olmayanlar olsun, erkekleri kadınlardan ayırarak onları tutuklar. Redlich'lerin evliliği kötü gitmeye başlar ve Walter, Jettel'i sadece bir çiftçi olduğu için onunla yatmak istememekle suçlar. Jettel, işi güvence altına almak için Almanca bilen bir İngiliz askeriyle ve ailesi için bir çiftlikte bir evde yatar ve Regina ve Walter bunu öğrenir.

Walter, İngiliz Ordusu'na katılmaya karar verir ve Jettel'in onunla Nairobi'ye gitmesini ister, ancak o reddeder ve Owuor ile çiftliği yönetmeyi sürdürür. Regina bir İngiliz yatılı okuluna gönderilir ve orada yıllarca kalır, ancak hasat mevsiminde ara sıra geri gelebilmektedir. Jettel, Swahili dilinde akıcı konuşabilecek şekilde kendini geliştirir ve çiftliği yetkin bir şekilde yönetir, Afrika kültürü ve daha önce sahip olmadığı sıkı çalışma için bir takdir kazanır. Bu süre zarfında Jettel ve Süsskind bir ilişki geliştirir; onu öper, ancak bir ilişkiye girmeyi reddeder gibi görünür (birlikte yatıp yatmadıkları belirsizliğini korur).

Walter savaştan döner ve çok sevinen Jettel onunla yatar. Daha sonra babasının dövülerek öldürüldüğünü ve kız kardeşinin toplama kampında öldüğünü söyler. Almanya'da bir hukuk firmasında çalışmak için başvurur ve derhal yargıç olarak yerleştirilebileceğine dair söz alır. İngiliz Ordusunun politikasının tüm askerleri ve ailelerini eve geri göndermek olduğunu belirtir. Jettel, çiftliğin ona ihtiyacı olduğunu ve onu takip etmekten yorulduğunu söyleyerek onunla gitmeyi reddeder. Ayrıca akrabalarını öldüren bir ülkenin gerçekten evi olarak kabul edilebileceğine inanmayı da reddeder. Walter öfkelenir, başta Afrika'dan nefret ettiğini ve Almanya'ya dönmek için sabırsızlandığını ve bencil davrandığını söyler. Walter, Regina'ya onunla gitmek isteyip istemediğini sorar ama Regina, Owuor'dan ayrılmak istemez.

Walter artık onu rahat bırakmaya hazırlanırken, bir çekirge sürüsü belirir ve hasadı tehdit eder. Jettel, Walter'ın çekirgeler ile savaşmak için geri döndüğünü görür ve kendisini aileye adamasından etkilenir. Sonunda çekirgeler ekinlere ciddi bir zarar vermeden ayrılır ve çiftçiler kutlama yapar. Jettel ve Walter sevişir ve uzlaşır ve ona çocuğuna hamile olduğunu söyler ve onu Süsskind ile yatmadığı sonucuna götürür. Owuor, Redlich'lerin Almanya'ya geri döneceğini fark ederek bir yolculuğa çıkmaya karar verir ve o ve Regina ağlayarak vedalaşır. Jettel, Walter'ın ayrılmaları gerekip gerekmediğine karar vermesine izin verir ve Almanya'ya dönüş biletleri alır.

Son sahnede Walter, Regina ve Jettel bir Afrika treniyle seyahat eder. Tren yavaşlarken bir Afrikalı kadın Jettel'e bir muz ikram eder. Bir anlatımda Regina, erkek kardeşinin sağlıklı doğduğunu ve babasının dedesinin adını taşıyan Max adını verdiğini belirtir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]