Kırmızı Fenerler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Raise the Red Lantern sayfasından yönlendirildi)
Kırmızı Fenerler
İngilizceRaise the Red Lantern
Film afişi.
YönetmenYimou Zhang
CinsiSinema filmi
Çıkış tarih(ler)i1991 (1991)
Süre125 dakika
Ülke Çin
DilMandarin
Hasılat2,603,061 $
Resmî sitesi

Kırmızı Fenerler (Özgün adı: Raise the Red Lantern), yönetmenliğini Yimou Zhang'ın yaptığı bir filmdir.

Zhang Yimou, Chen Kaige ile birlikte Yeni Çin Sinemasının son dönemdeki en büyük çıkışı sağlayan iki yönetmeninden biridir.

Film, 1991 yılında Vallodolid FF’nde en iyi görüntü ve Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan ödüllerini kazanmıştır.[kaynak belirtilmeli] Aynı zamanda da Oscar'a aday gösterilmiş ancak kazanamamıştır.[kaynak belirtilmeli]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapı aralıklarının giriş ve iç içe geçen avluların da yön bulma alanı olarak değerlendirildiği, insan ilişkilerinin de bu son derece kontrollü trafiğe uygun olarak gelişmek zorunda bırakıldığı simetrik bir labirent alır ve karakterlerin bakış açıları bu labirent içinde birbirine karışır.

Kırmızı Fenerler’de, Gong Li’yi önceki filmlerine kıyasla çok daha merkeze kaydırır. Yimou ve seyircisini Li’nin dünyasından uzak duramaz hale getirir. Onun filmin dramatik atmosferinin gelgitlerini belirleyen yüz ifadesinden kaçamazsınız. Kaprisli bir soylunun dördüncü eşi olmak zorunda kalan genç bir kadının öyküsü üstüne kurulu olan film, Li’nin yakın plan yüzüyle açılır ve öykünün genç kadını kendisini ve içinde bulunduğu durumu ağlamaklı ve acıklı bir görünümle kameraya anlatır.

Filmin isminde belirtilen kırmızı renginin sosyalizmi, içeriğinin ise Çin toplumsal eleştirisi olarak algılanması sebebi ile ülkesinde gösterime girmesi yasaklanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]