Batı Yakasının Hikâyesi (film, 1961)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Batı Yakasının Hikayesi
West Side Story
Yönetmen Robert Wise
Yapımcı Robert E. Griffith
Harold Prince
Senarist Arthur Laurents
Ernest Lehman
Jerome Robbins
Oyuncular Natalie Wood
Richard Beymer
Russ Tamblyn
Müzik Saul Chaplin
Görüntü yönetmeni Daniel L. Fapp
Stüdyo Universal Pictures
Dağıtıcı Universal Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Romantik müzikal, Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 1961, ABD
Çıkış tarih(ler)i 23 Aralık 1961
Süre 152 dakika
Dil Türkçe

Batı Yakasının Hikâyesi, 1961 yapımı, müzikal ABD filmi.

Arthur Laurents'in kitabından uyarlanmış olan filmin müziklerini Leonard Bernstein gerçekleştirmiş. Sinemadan önce ilk müzikal gösterimi 1957'de yapılmıştır.

William Shakespeare'in Romeo ve Juliet 'inin güncel bir uyarlaması olan film, gösterildiği dönemde büyük yankı uyandırmış, daha sonra defalarca müzikal gösteri olarak sergilenmiştir. Batı Yakasının Hikâyesi 10 Akademi Ödülü ve Grammy Ödülü ile 20'den fazla ödüle sahiptir.

"Batı Yakasının Hikayesi", 1997 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Manhattan'da iki farklı sokak çetesinin, etnik ayrılıklar nedeniyle çekişmelerini anlatan filmin başrollerini; Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn paylaşıyorlar.

Steven Spielberg tarafından yeniden çekilen Batı Yakasının Hikâyesi 18 Aralik 2020'de ABD'de vizyona girmesi planlanıyor.[1][2]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New West Side Story Movie Sets December 2020 Release". 10 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Steven Spielberg'ün Batı Yakasının Hikayesi uyarlamasından ilk fotoğraf". 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2019.