Merkez İstasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Merkez Istasyonu
Central do Brasil
Film afişi
YönetmenWalter Salles
YapımcıMartine de Clermont-Tonnerre
Arthur Cohn
Donald Ranvaud
Brezilya-Fransa ortak yapımı
SenaristWalter Salles
João Emanuel Carneiro
Marcos Bernstein
OyuncularFernanda Montenegro
Vinícius de Oliveira
Matheus Nachtergaele
Marília Pêra
MüzikAntonio Pinto Antonio Pinto
Jaques Morelenbaum
Görüntü yönetmeniWalter Carvalho
DağıtıcıSony Pictures Classic
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i3 Nisan 1998 (Brezilya)
Süre106 dakika
ÜlkeBrezilya
DilPortekizce
Bütçe2.9 milyon dolar

Merkez İstasyonu (PortekizceCentral do Brasil) 1998 yılında Brezilya'da çekilmiş Brezilya-Fransa ortak yapımı film. 9 yaşındaki bir çocuk ile orta yaşlı soğuk bir kadının ilişkisini anlatır. Walter Salles'in öyküsünden João Emanuel Carneiro ve Marcos Bernstein tarafından senaryolaştırılmış, daha sonra Walter Salles tarafından filme çekilmiştir. Ana rollerde Fernanda Montenegro ve Vinícius de Oliveira oynamıştır. Film 1998 Sundance Film Festivali'nde gösterildiğinde, senaryosu, sinemanın 100. yıldönümünü kutlamak için konulan ‘‘Cinema 100-Sundance Institute International Award’’ı kazandı. 48. Uluslararası Berlin Film Festivalinde Altın Ayı ödülü aldı. Filmin baş kadın oyuncusu Fernanda Montenegro da En İyi Kadın Oyuncu seçildi. İngiliz Film Akademisi'nin verdiği BAFTA ödüllerinde de En İyi Yabancı Film Ödülü aldı. En İyi Yabancı Film dalında Oscar ve Altın Küre'ye de aday gösterildi.[1]

Walter Salles 2004 yılında yaptığı Motosiklet Günlüğü filmi ile de Türk seyirciler tarafından tanınır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Emekli bir ogretmen olan Dora (Fernanda Montenegro) Janeiro Merkez İstasyonunda seyyar bir arzuhalci olarak okuma-yazması olmayan yoksul insanların mektuplarını yazarak hayatını kazanır. Ancak yazdığı mektupları postaya atmak yerine evine götürüp, komşusu Irene ile birlikte okur ve sadece önemli bulduklarını postaya verir. Kayıp kocasını bulmak isteyen Ana (Soia Lira) da Dora'ya bir mektup yazdırır ama hemen orada bir trafık kazası gecirerek ölür. Ana'nın kimsesiz ve parasız kalan çocuğun babasına mektup yazdırma isteğini geri çevirir, hatta yardım etmeyi kabullendikten sonra, bir çocuk avcısına bile satmaya kalkar. Ancak giderek çocuğu sahiplenir ve babasını bulabilmek için Josué'yı ikna edip, Brezilya'yı bir baştan diğerine katedecekleri bir yolculuğa girişirler. Birbirinden çok farklı iki insanın birlikte yolculuğunu ve dostluğunu anlatan film giderek bir iç yolculuğa dönüşür.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Walter Salles'in belgeselcilikten geliyor olması nedeniyle filmin arka planıyla Brezilya'nın gerçekliğini incelikli bir şekilde anlatması beğenilmiştir. Suha Çalkıvik'a göre "Merkez İstasyonu’nda Salles, görsel anlatımında sertlikten, kabalıktan ve dogmatiklikten uzak, daha çok Cinema Novo’nun izlerini taşıyan bir yoksulluk sergilemiştir. Ülkenin realitesini yansıtırken belgeselci titizliği içinde, görsel estetiğe, ışığa ve renklere özen göstermiştir."[2] Filmin fazla diyaloğa yer vermesi ve çok fazla rastlantının olması ise eleştiri almıştır. Alican Yıldırım'a göre "Sanki bir olay yaratabilmek için uydurulmuş bu rastlantılar filmin olay örgüsünün sahte olduğu izlenimi veriyor seyirciye. Ve bu da filmi inandırıcılıktan uzaklaştırıyor."[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dora rolüyle Fernanda Montenegro
 • Josué rolüyle Vinícius de Oliveira
 • Irene rolüyle Marília Pêra
 • Ana rolüyle Soia Lira
 • César rolüyle Othon Bastos
 • Pedrão rolüyle Otávio Augusto
 • Yolanda rolüyle Stela Freitas
 • Isaías rolüyle Matheus Nachtergaele
 • Moisés rolüyle Caio Junqueira

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Hürriyet gazetesi arşivi, 31 Mayıs 1999 20 Eylül 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (8 Mayis 2012'de erişildi)
 2. ^ CNBC-E Dergi 3 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Suha Çalkıvik (8 Mayis 2012'de erisildi)
 3. ^ Ekşi Sinema Film Kritigi, Alican Yıldırım 14 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (8 Mayis 2012'de erişildi)