Snowpiercer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Snowpiercer
Yönetmen Bong Joon-ho
Yapımcı
Senarist Bong Joon-ho
Oyuncular
Müzik Marco Beltrami
Türü Bilimkurgu
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 2013 (2013)
Süre 126 dakika
Ülke  Güney Kore  ABD  Çekya  Fransa
Dil İngilizce, Korece
Bütçe 40 milyon $[1]
Hasılat 86.8 milyon $[2]

Snowpiercer, 2013 çıkışlı bilimkurgu filmi. Film, Le Transperceneige isimli Fransız çizgi romandan uyarlanmış olmakla birlikte, Güney Koreli yönetmen ve senarist Bong Joon-ho'un ilk İngilizce filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında 79 ülke tarafından ortak alınan bir karar ile küresel ısınmaya karşı kimyasal bir savaş başlatılır. Atmosfere saçılan ve küresel ısınmayı durdurup, dünyayı soğutması planlanan maddeler bir felakete sebep olur ve dünya yeni buz çağına girer.

Bu felaketi takip eden 17. yılda, her şeyin donduğu dünya yüzeyinde 2031 yılında yalnızca bin kadar insan yaşamaktadır. Bu insanlar kar küreyici adlı devridaim makinesi ile çalışan bir trende birlikte yaşamaktadırlar. Trendeki şartlar burada yaşamak zorunda kalan insanlar arasında ağır bir sınıf sisteminin uygulanmasına yol açmıştır. Trenin son kısmında acınacak şartlar halinde yaşayan insanlar sık sık isyana kalkışmışlarsa da başarı sağlayamamışlardır. İsyancı Curtis de böylesi bir plan yaparak, trenin ön kısımlarına giderek trenin merkezi olan makineyi fethetmek istemektedir.

Trende çalışan askerlerin mermilerinin önceki isyanlar sebebiyle bitmesini fırsat bilen Curtis, isyanı başlatır ve ön vagonlara doğru hareket etmeye başlar. Uyku morglarında uyutulan ve trendeki kapıların mekanizmasının nasıl çalıştığını bilen Namgoong'u uyandırır ve onun yardımını ister. Namgoong, uyku morglarından birisinde uyutulan ve 6. hissi çok kuvvetli olan kızı Yona'yı da uyandırır ve yola çıkarlar.

Curtis ve onunla birlikte olan isyancıların tren vagonlarını ilerlemesini istemeyen tren otoritesi, askerler göndererek tren içerisinde sık sık isyancılarla askerleri savaştırır ve birçok insan hayatını kaybeder.

Vagonlardan geçip ilerledikçe, aslında yedikleri cıvık kapsüllerin böceklerden yapıldığına, vagonlar içerisinde türlü yemekler, çocukların eğitildiği sınıflar, barlar, sauna ve benzeri yerlerin olduğuna, insanların farklı bir gerçeklik içerisinde yaşadıklarına şahit olurlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What The Economics Of 'Snowpiercer' Say About The Future Of Film". Forbes. 9 Haziran 2014. 10 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2014. 
  2. ^ "Snowpiercer (2014)". Box Office Mojo. 1 Ağustos 2013. 4 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2014.