Jurassic Park

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jurassic Park
Jurassic Park film afişi
Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Kathleen Kennedy
Gerald R. Molen
Senarist David Koepp
Malia Scotch Marmo
Michael Crichton
Oyuncular Sam Neill
Laura Dern
Jeff Goldblum
Richard Attenborough
Joseph Mazzello
Ariana Richards
Martin Ferrero
Bob Peck
Samuel L. Jackson
Wayne Knight
Müzik John Williams
Kurgu Michael Kahn
Dağıtıcı Universal Studios
Cinsi Sinema filmi
Türü Bilimkurgu
Macera
Gerilim
Renk Renkli
Yapım yılı 1993
Çıkış tarih(ler)i 11 Haziran 1993 (ABD)
10 Eylül 1993 (Türkiye)
Süre 127 dakika
Ülke  ABD
Dil İngilizce
Bütçe 95.000.000 $
Devam filmi The Lost World: Jurassic Park

Jurassic Park, 1993 yılı ABD yapımı, yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı bilimkurgu, gerilim ve macera filmidir.[1] Bu filmden sonra 2 tane devam filmi daha çekilmiştir. Filmde, çok gizli bir tema parkında klonlanan dinozorların barınaklarından kaçıp misafirleri avlamaya başlaması ve bunun sonucunda verilen amansız bir macera ve koşuşturmaca anlatılmaktadır. Bu olay sonucu bilim ve tarih öncesi DNA birbirine girer.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mağaralarda yapılan bazı kazı çalışmaları sonucunda dinozorların yaşadığı tarih öncesi çağa ait bazı sivrisinek fosilleri bulunur. Milyarder John Hammond öncülüğündeki bilim adamları, son derece ilginç ve karmaşık testler deneyerek bu sivrisinek fosillerindeki kan örneklerini almayı başarırlar. Dinozorların DNA zinciri, bir Afrika kurbağasıyla birleştirilerek 65 milyon yıl önce yaşamış olan bu korkunç yaratıklar yeniden yaratılır. Hammond, hükümetten kiraladığı ve Kosta Rika açıklarında bulunan bir adada klonladıkları bu vahşi hayvanlar için, elektrikli tellerle çevrili bir hayvanat bahçesi kurmuştur.

İhtiyar Hammond, bir hafta sonunda Dr. Alan gibi bazı işinde uzman bilim adamlarını Jurassic Park adını verdiği bu hayvanat bahçesini test ettirmek için adaya getirir. Ancak dinozor embriyolarını ele geçirmek isteyen ve rakip firmadan rüşvet alan bir görevli, güvenlik sistemini devre dışı bırakınca, serbest kalan dinozorlar adada dehşet saçmaya başlar...

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje en başta Warner Bros. şiketinin elindeydi. Filmi yönetmesi için de Tim Burton düşünülüyordu. Film, Sony Pictures Entertainment'a gelince teklif Richard Donner'a yapıldı. Proje rafa kalkınca, 20th Century Fox filmi gerçekleştirme çalışmalarına başladı ve filmi yönetmesi için Joe Dante'ye teklif yapıldı. Ancak film bir türlü gerçekleşemedi.

O sıralarda Kanca filmini yeni bitirmiş olan Steven Spielberg, Universal Studios ile anlaşarak filmin çekimlerine başladı. Filmin sadece stop motion tekniği ile çekilebileceğini düşünen Spielberg, Stan Winston ve ekibinin tasarladığı dinozorlar sayesinde filmi live action olarak çekebilme şansı buldu.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik Kurgusu ve En İyi Müzik dallarında Akademi Ödülü adaylıkları kazandı. Hugo Ödülleri'nde En İyi Drama Yapımı dalında, Saturn Ödülleri'nde ise En İyi Yönetim, En İyi Yazım, En İyi Özel Efekt ve En İyi Bilimkurgu Filmi ödülleri kazanıldı. Bafta Ödülleri'nde de En İyi Görsel Efekt dalında ödül kazanıldı.

Gişe hasılatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, ilk hafta sonunda 47 milyon $ kazandı. Haftayı ise toplam 81 milyon $ elde ederek kapattı. Film Birleşik Krallık, Kuzey Kore, Meksika ve Tayvan ülkelerinde açılış haftası rekoru kırdı. Filmin kazandığı 915 milyon $ rekor gişe, 1997 yılında James Cameron'un yönettiği Titanik filmi tarafından kırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Oxford history of world cinema. Oxford: Oxford University Press. 2020. ISBN 978-0198742425. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]