Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (film, 1930)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
All Quiet on the Western Front (İng.)
YönetmenLewis Milestone
YapımcıCarl Laemmle Jr.
SenaristErich Maria Remarque (roman)
OyuncularLouis Wolheim
Lew Ayres
MüzikDavid Broekman
Görüntü yönetmeniArthur Edeson
KurguEdgar Adams
Yapım yılı21 Nisan 1930
Süre138 Dakika
Bütçe1.2 Milyon Dolar

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque'nın yazdığı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok adlı kitabın sinemaya ilk uyarlamasıdır.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük beğeni topladı. Birinci Dünya Savaşı'ndaki savaşın gerçekçi ve üzücü bir açıklaması olarak kabul edilen film, 1997'de Amerikan Film Enstitüsü'nün ilk 100 Yıl...100 Film listesine girdi. On yıl sonra, aynı organizasyonun 1.501'den fazla kişiye yaptığı anketten sonra, Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, en iyi yedinci Amerikan epik filmi seçildi.[1][2] 1991'de film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi'nin Ulusal Film Arşivi tarafından "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli" olarak seçildi ve korundu.[3][4] Film, hem En İyi Yapım hem de En İyi Yönetmen Akademi Ödüllerini kazanan ilk film oldu.

Devam filmi olan The Road Back (1936), 2. Bölük'ün savaştan sonra eve dönen üyelerini canlandırıyor.

Filmin Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı esnasında bir erkek lisesinde öğretmenlik yapan Profesör Kantorek, öğrencilerini savaşa katılmanın ve bir asker olarak savaşta yer almanın son derece onurlu bir mevki olduğu gerekçesiyle doldurmaktadır. Bu etkileyici konuşmalardan etkilenen öğrenciler gönüllü olarak askere yazılarak Alman ordusuna katılırlar. Ancak savaş ne kitaplarda yazdığı, ne de öğretmenlerinin anlattığı türden epik bir olay değildir. Genç askerler bu yanılgının farkında olsalar da artık geriye dönebilmeleri mümkün değildir; tüm toyluklarıyla olup biten tüm siyasi oyunların ve acımasız planların gölgesinde canları için mücadele edeceklerdir.[5]

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filmin son sahnesinde Paul bir kelebeğe uzanırken vurulur. Bu sahne kitaptan farklıdır ve Paul'ün evindeki bir kelebek koleksiyonunu gösteren önceki bir sahneden esinlenmiştir. Sahne düzenleme aşamasında çekildi, bu yüzden oyuncular yoktu ve Milestone Paul'ünki gibi kendi elini kullanmak zorunda kaldı.
  • Çekimler sırasında Los Angeles'ta çok sayıda Alman Ordusu gazisi yaşıyordu ve küçük oyuncular ve teknik danışmanlar olarak işe alındı. Üretim sırasında yaklaşık 2.000 ekstra kullanıldı.[6] Bunların arasında küstahlığı nedeniyle kovulan geleceğin yönetmeni Fred Zinnemann'da (High Noon, From Here to Eternity, A Man for All Seasons, Julia) vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ American Film Institute (17 Haziran 2008). "AFI Crowns Top 10 Films in 11 Classic Genres". ComingSoon.net. 19 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  2. ^ "Top 10 Epic". American Film Institute. 19 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2008. 
  3. ^ Gamarekian, Barbara; Times, Special To the New York (19 Ekim 1990). "Library of Congress Adds 25 Titles to National Film Registry". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 18 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
  4. ^ "Complete National Film Registry Listing | Film Registry | National Film Preservation Board | Programs at the Library of Congress | Library of Congress". Library of Congress, Washington, D.C. 20540 USA. 17 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
  5. ^ Beyazperde, Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, 3 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 9 Eylül 2020 
  6. ^ TCM Notes 24 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Broadway Melodisi
En İyi Film Akademi Ödülü
1929-1930
Sonra gelen:
Cimarron