İçeriğe atla

Karakter (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karakter
Karakter
Karakter filminin sinema afişi
YönetmenMike van Diem
YapımcıLaurens Geels
SenaristMike van Diem
Ferdinand Bordewijk (Roman)
OyuncularJan Decleir
Fedja van Huêt
Betty Schuurman
MüzikPaleis van Boem
Görüntü yönetmeniRogier Stoffers
KurguJessica de Koning
StüdyoFirst Floor Features
Almerica Film
DağıtıcıBuena Vista International
TürüDrama
RenkRenkli
Yapım yılı1997, Hollanda
Çıkış tarih(ler)iHollanda 17 Nisan 1997
Amerika Birleşik Devletleri 27 Mart 1998
Süre122 dk.
DilFelemenkçe, İngilizce
Almanca, Fransızca
Diğer adlarıCharacter

Karakter, Ferdinand Bordewijk’in çok satan romanından uyarlanan Mike van Diem’in yönettiği 1997 Hollanda yapımı filmdir. Film 1997 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülüne layık görülmüştür. Filmin başrollerinde Fedja van Huêt, Jan Decleir ve Betty Schuurman yer alır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1920’lerin Rotterdam’ında geçen hikâyede korkutucu ve saygın mübaşir Dreverhaven midesine bir bıçak saplanmış bir şekilde ölü bulunur. En belirgin şüpheli ise Dreverhaven’in bütün engelleme çabalarının üstesinden gelip fakirliği yenerek avukat olmayı başaran genç Jacob Willem Katadreuffe (van Huêt)’dir. Katadreuffe cinayetin olduğu gün öğleden sonra Dreverhaven’in ofisinden ayrılırken görülmüştür. Şüpheli polis tarafından tutuklanır ve Drevenhaven’le olan ilişkisi dahil bütün hikâyesini anlatacağı( ki polis bu anda Dreverhaven’in onun babası olduğunu öğrenir), karakola götürülür.

Hikâye, Katadreuffe ‘in annesi Joba’nın Dreverhaven’in evinde hizmetçi olarak çalıştığı dönemde başlar. Bu zaman içerisinde onlar sadece bir kere birlikte olur fakat Joba hamile kalır ve kendisi ve oğlu için bir hayat kurmak üzere işverenini terk eder. Zaman geçtikçe Drevenhaven sürekli olarak Joba’ya mektup yollayarak evlenme teklif eder (mektuptaki ‘’soru ne zaman evleniyoruz? ‘’ dur) fakat her seferinde reddedilir.

Katadreuffe’ün yolu, iyi sonuçlanmayan bir şekilde, Dreverhaven’inkiyle birkaç kere kesişir. Henüz çocuk iken, bir suçu olmadığı halde, hırsızlıktan tutuklandığında polise babasının Dreverhaven olduğunu söyler. Ancak karakola gelen Dreverhaven onu oğlu olarak tanımayı reddeder. Genç bir adam olduğunda, tütün mağazası işletebilmek için, farkında olmadan Dreverhaven’in bankasından kredi alır. Ancak işler umduğu gibi gitmez ve başarısız olur, Dreverhaven’de alacakları için dava açar. Katadreuffe borcu ödeyebilmek için bir avukatlık firmasında kâtip olarak işe girer. O, bu işi, annesinin evinde bulduğu ve henüz bitiremediği, ansiklopedilere dayanan eğitimi ile almayı başarmıştı.

Borcunu ödedikten sonra Katadreuffe’un baro sınavını geçebilmek için bir kez daha paraya ihtiyacı olur.Tekrar, Dreverhaven’e gider ve gerekli olan kredi alır. Dreverhaven’in tek şartı istediği herhangi bir zamada borcun geri ödenmesidir, Oğluna karşı yaptığı bütün engelleme çabalarına rağmen Katadreuffe baro sınavini geçer ve avukat olmayı başarır. Cinayetin işlendiği gün öğleden sonra Katadreuffe bütün öfkesi ile Dreverhaven’in ofisine borcunun kalan son taksidini ödemek üzere gelir. Ofisten ayrılmadan önce Dreverhaven ile bir süre kavga eder. Çevredeki herkes ofisi terk ederken onu görmüştür.

Filmin sonunda polis Katadreuffe ofisi terk ederken saatin 5:00 olduğunu ve Dreverhaven’in ise saat 11:00’de öldüğünü ortaya çıkarırlar. Bu da onları Dreverhaven’in intihar ettiği sonucuna götürür. Dreverhaven vasiyetinde bütün malvarlığını oğluna bırakmıştır. Vasiyetin imza bölümünde ise ‘’Vader’’ (Baba) yazılıdır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademi Ödülleri

Hollanda Film Festivali

  • En İyi Film: Laurens Geels
  • Grolsch Film Ödülü: Jan Decleir

AFI Fest

  • Jüri Büyük Ödülü:Mike van Diem

Paris Film Festivali

  • En İyi Erkek Oyuncu: Jan Decleir
  • Grand Prix: Mike van Diem