Capote (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Capote
2005 yılı yapımı Capote filminin afişi.
Yönetmen Bennett Miller
Yapımcı Caroline Baron
Michael Ohoven
William Vince
Senarist Gerald Clarke'ın romanından Dan Futterman
Oyuncular Philip Seymour Hoffman
Catherine Keener
Clifton Collins Jr.
Chris Cooper
Bruce Greenwood
Müzik Mychael Danna
Dağıtıcı United Artists
Sony Pictures Classics
Yapım yılı 2005, ABD
Süre 114 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 7 milyon $

Capote, 2005 ABD yapımı biyografik filmdir. Film Gerald Clarke'in biyografi kitabı Capoteden esinlenilmiştir ve Truman Capote ismindeki bir muhabirin hayatını anlatmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılında, “The New Yorker” dergisi için muhabirlik yapan yazar Truman Capote'nin dikkatini gazetesindeki bir makale çeker. Yazıda, Kansas eyaletinde işlenen bir cinayet ve aynı aile mensubu dört kişinin öldürülmesi anlatılmaktadır. Capote, daha önce buna benzer çok haber okumuştur ama bu olayda onu çeken bir şey vardır. Derginin yazı işlerini de ikna ederek, olayı araştırmak üzere kendisi gibi dergiye yazan çocukluk arkadaşı Harper Lee ile beraber olayın geçtiği yere doğru yola çıkarlar.

Bu olayın, geçtiği kasaba üzerindeki etkilerinden, görgü tanıklarına ve polis raporlarına dayanarak yazılan öykü, katil zanlıların yakalanması ve ölüm cezasına çarptırılması ile Capote’nin sanıklarla yaptığı görüşmeler ve nihayetinde onlara destek olmak istemesi ile uzadıkça, Amerikan edebiyatının önemli eserlerinden “In Cold Blood” (Soğukkanlılıkla) adlı romanın da temeli oluşur.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Veri kaynakları
İncelemeler, görüşler