Monsieur Hire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Monsieur Hire
Yönetmen Patrice Leconte
Yapımcı Philippe Carcassonne
René Cleitman
Hikâye (eser) aynı isimli Georges Simenon romanı
Oyuncular Michel Blanc
Sandrine Bonnaire
Cristiana Reali
Türü Drama
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 24 Mayıs 1989 (1989-05-24)
Süre 81 dakika
Ülke  Fransa
Dil Fransızca

Monsieur Hire, Patrice Leconte'un yönetmenliğini üstlendiği 1989 yılı yapımı bir drama filmi. Film Georges Simenon'un aynı isimli kitabından yapılan bir uyarlamadır. Filmin başrollerini Sandrine Bonnaire ve Michel Blanc paylaşmaktadırlar.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Terzilik yapan Monsieur Hire (aslen Hirovitch) asosyal kişiliği ile tanınmış birisidir. İnsanlarla ilişki kurmaktan kaçınan Monsieur Hire, aynı şekilde insanlar tarafından da sevilmez, çocuklar tarafından kendisiyle dalga geçilir. Monsieur Hire'in insanlarla olan tek ilişkisi gittiği genelevdeki kadınlarla kurduğu ilişki ve bir Bowling salonunda neredeyse bir stara dönüştüğü çevresidir. Monsieur Hire sadece dükkanındaki beyaz fareleri gözlemlemekle kalmaz, yaşadığı evin karşı dairesine taşınan genç kadın Alice onun en büyük tutkusu haline gelmektedir. Her gün onu kendi odasındaki penceresinden Johannes Brahms'ın müzikleri eşliğinde gözetlemekte, takip etmektedir.

Bir gün yakınlarda işlenen bir cinayetten ötürü polis bölgede asosyalliği yüzünden tanınan Monsier Hire'i şüpheli sıfatıyla takibe alır. Monsieur Hire, kendi penceresinden Alice'in nişanlısı Emile'in kanlı kıyafetlerini nasıl yıkadığını ve kurbanının eşyalarını nasıl sakladığını izlemiştir. Bir Fırtına sırasında Alice karşı binada onu gözetleyen Monsieur Hire'in farkına varır ve onun cinayetten haberi olabileceğini düşünerek tesadüfi bir buluşma yaratmaya çalışır. En nihayetinde birbirleri ile buluşan ikili, bir restoranda yemek yerler. Bu sırada Monsieur Hire, olan bitenden haberi olduğunu, ancak polisin Alice'i suça yardım etmesinden dolayı tutuklamasından korktuğu için Emile'i ihbar etmediğini anlatır. Burada Monsieur Hire Alice'e Lozan'da küçük bir evi olduğunu ve birlikte bu evde yeni bir hayat kurabilecekleri mesajını verir, masaya 2 adet tren bileti koyar. Ancak Alice hala Emile'i sevmektedir.

Hire şehirden ayrılmadan önce polise bir mektup bırakır ve tren peronunda beklemeye başlar ancak Alice gelmez. O da Alice'siz ayrılmak istemediğinden trene binmez ve evine dönmeye karar verir. Evinde polis Alice ile birlikte onu beklemektedir. Zira Alice Monsieur Hire'in cinayet suçlusu olduğu yönünde bir şikayette bulunmuştur. Şok olan Hire, Alice'e hiçbir kızgınlık duymadığını, onunla birlikte hayatının en mutlu anlarını yaşadığını söyler ve kaçmaya başlar. Çatıya çıkan ve bir çatıdan başka çatıya atlayan Hire'in ayağı kayar ve düşer. Düşerken bakışları yine kendi odasındaki Alice'e takılır. Monsieur Hire ölmüştür. Bunu takip eden sahnede polis, Monsieur Hire'in ona yazdığı mektubu bulur ve okumaya başlar.