Topsy-Turvy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Topsy-Turvy , Mike Leigh tarafından yazılan ve yönetilen, Allan Corduner'ın Sir Arthur Sullivan’ı ve Jim Broadbent'in WS Gilbert'in oynadığı 1999 İngiliz müzikal dönem drama filmidir . Ayrıca Timothy Spall, Lesley Manville ve Ron Cook oyuncu kadrosunda yer alır. Hikâye, 1884 ve 1885'te Gilbert ve Sullivan'ın The Mikado'sunun galasına kadar geçen 15 aylık dönemle ilgilidir. Film, oyun yazarı ve besteci arasındaki yaratıcı çatışmaya ve birlikte birkaç Savoy operası ortaya çıkarmalarına sebep olan ortaklıklarını sürdürme kararına odaklanıyor.

Film geniş çapta yayınlanmadı, ancak çok sayıda film festivali ödülü ve iki tasarım Akademi Ödülü de dahil olmak üzere çok olumlu eleştiriler aldı. Viktorya döneminde tiyatrodaki İngiliz yaşamının derinlemesine bir gösterimi olarak sanatsal bir başarı olarak kabul edilirken, film üretim maliyetlerini geri alamadı. Leigh, filmde kendi şarkılarını söyleyen oyuncuları seçti ve şarkı söyleme performansları bazı eleştirmenler tarafından kusurlu bulundu, diğerleri ise Leigh'in stratejisini övdü.

72. Akademi Ödülleri'nde Topsy-Turvy En İyi Kostüm Tasarımı Akademi Ödülü ve En İyi Makyaj Akademi Ödülü'nü aldı ve En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında aday gösterildi.

Film ayrıca 53. İngiliz Akademisi Film Ödülleri'nde En İyi Makyaj/Saç ödülünü kazandı ve En İyi İngiliz Filmi, En İyi Erkek Oyuncu (Jim Broadbent), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Timothy Spall) ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında aday gösterildi. Broadbent ayrıca 56. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında Volpi Kupası'nı kazandı ve film aynı festivalde Altın Aslan'a aday gösterildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]