Paris'te Bir Amerikalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paris'te Bir Amerikalı
An American in Paris
Theatrical release poster
YönetmenVincente Minnelli
YapımcıArthur Freed
YazarAlan Jay Lerner
Oyuncular
Müzik
Görüntü yönetmeni
KurguAdrienne Fazan
StüdyoMetro-Goldwyn-Mayer
DağıtıcıLoew's Inc.[1]
Çıkış tarih(ler)i4 Ekim 1951 (1951-10-04) (New York)
11 Kasım 1951 (1951-11-11) (USA)
Süre113 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$2.7 milyon[2]
Hasılat$7 milyon[2]

Paris'te Bir Amerikalı (özgün adı:An American in Paris) 1951 Amerikan müzikal romantik komedi filmi 1928 cazdan etkilenen senfonik şiir (veya ton şiiri)'den esinlenmiştir.[3] Paris'te Bir Amerikalı George Gershwin tarafından yazılmıştır. Başrollerinde Gene Kelly, Leslie Caron (ilk filmi), Oscar Levant, Georges Guétary ve Nina Foch'un yer aldığı film Paris'te geçer ve Alan Jay Lerner'ın senaryosundan Vincente Minnelli tarafından yönetilmiştir. Müzikler George Gershwin'e, sözler kardeşi Ira'ya, ek müzikler Johnny Green ve Saul Chaplin'e aittir.

Filmin öyküsü, koreografisini Gene Kelly'nin yaptığı ve Gershwin'in müzikleri eşliğinde sunulan dans figürleriyle süsleniyor.[4] MGM yöneticisi Arthur Freed, George 1937'de öldüğü için Gershwin müzikal kataloğunu 1940'ların sonunda George'un kardeşi Ira'dan satın aldı.[4] Bu katalogda yer alan "I Got Rhythm" ve "Love Is Here to Stay" gibi bazı melodiler filmde yer almıştır.[4] Filmdeki diğer şarkılar arasında "I'll Build A Stairway to Paradise" ve "'S Wonderful" yer alıyor. Filmin doruk noktası, Kelly ve Caron'un Gershwin'in An American in Paris şarkısı eşliğinde 17 dakikalık diyalogsuz bir dans olan ve çeşitli Fransız sanatçıların tarzlarında tasarlanan setlerle "The American in Paris" balesidir.[4] Bale sahnesinin çekimi neredeyse yarım milyon dolara mal oldu.[4] MGM'in arka bahçesinde 44 sette çekildi.[4] Leslie Caron'un 2009 yılında Paul O'Grady'nin röportaj programında verdiği bir röportaja göre, film daha önce bir sandalye ile yaptığı dans sekansının bir kısmı yüzünden Hays Office ile tartışmaya girmiştir; sahneyi izleyen kişi bunu "cinsel açıdan kışkırtıcı" olarak nitelendirmiş, bu da Caron'u şaşırtmış ve Caron "Bir sandalye ile ne yapabilirsin ki?" diye cevap vermiştir.

Paris'te Bir Amerikalı sekiz Akademi Ödülü adaylığı ve altı ödül (En İyi Film dahil) kazanmasının yanı sıra diğer endüstri onurlarını da kazanarak büyük bir başarı elde etti. 1993 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi veya estetik açıdan önemli" olduğu gerekçesiyle Ulusal Film Sicili'nde korunmak üzere seçildi.[5][6] AFI'nin En İyi Film Müzikalleri arasında dokuzuncu sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Paris'te Bir Amerikalı; Amerikan Film Enstitüsü kataloğu
  2. ^ a b The Eddie Mannix Ledger, Los Angeles: Margaret Herrick Library, Center for Motion Picture Study .
  3. ^ Staff (1 Nisan 2017). "An American in Paris". Theatricalia.com. 31 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2023. 
  4. ^ a b c d e f Mcgovern, Joe (February 2017). "The Musical That Changed movies". Entertainment Weekly, 1451/1452. ss. 82-87. 
  5. ^ "National Film Registry". National Film Registry (National Film Preservation Board, Library of Congress). 7 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2018. 
  6. ^ "Librarian Announces National Film Registry Selections (March 7, 1994) - Library of Congress Information Bulletin". www.loc.gov. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]