Kullanıcı mesaj:Gökçe Yörük/Mesaj Arşivi 2008

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

İçindekiler

Hoş geldin![kaynağı değiştir]

Yavru Aslan hoş geldin.

Kullanıcı:Lord Leatherface, 16 Ocak 2008 (UTC)

hey ispanyol[kaynağı değiştir]

nabersin ya nasıl gidiyor ? --SBM ileti 20:05 19 Ocak 2008 (UTC)

Cevap[kaynağı değiştir]

Lazca sürümü için başvuru yapmıştık ama birlikte ana dili Lazca olan yeteri sayıda Wikipedist(kriter sayısı nedir bilmiyorum) katılmadığı için kabul edilmedi. Lazlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olup, ayrı bir bayrakları olması düşünülemez. Lazca konuşan sayısının hele ki Laz alfabesini yazabilen kişi sayısının azlığı dikkate alındığında Lazca wikipedinin açılması zaman alacaktır.--Macukali 15:18, 26 Ocak 2008 (UTC)

Kazıklı voyvoda resmi[kaynağı değiştir]

 • Evet resim ben işaretledikten 8 dakika sonra kullanılmaya başlamış. Yani ben etiketlediğimde kullanılmamaktaydı. Etiketi kaldırdığınız için teşekkürler. Kolay gele... --maderibeyzaileti 06:50, 28 Ocak 2008 (UTC)

Slm[kaynağı değiştir]

B a l ı k e s i r'limisin. Ben Balıkesirliyim ve genelde Balıkesir ile ilgili sayfaları geliştirmeye çalışıyorum. Karasi Vilayeti sayfası aç ve ona ekle bence. Selamlar...--kürşat altınordu... 15:12, 28 Ocak 2008 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

 • Karesi konusunda bence Karesi Vilayeti adında bir sayfa açın, ama Karesi Beyliği sayfasının alt kısmında "Osmanlı döneminde bölge Karesi Vilayeti oldu" diye bilgi verip iç bağlantı koyun.
 • Şablona gerek var mı bilmiyorum; Şablon:Tarihteki Türk Devletlerinde beylikler bölümü var ama gereksiz büyük bir şablon aslında beylikler için ayrı şablon gerekiyor, yapabiliriz. Ama bütün beylikler olacak mı, yani ilk dönemdeki Danişmentliler vs bulunacak mı? --Çağatayileti 18:23, 28 Ocak 2008 (UTC)
Karesi Sancağı Karesi Vilayeti'nin merkeziydi sanırım; de sen de maddede eyaletle ilgili bilgi vermişsin.Bu yüzden maddenin adının Karesi Vilayeti olması gerekirdi.--Çağatayileti 11:24, 30 Ocak 2008 (UTC)
Anadolu beylikleri şablonu da zaten varmış: Şablon:Anadolu Beylikleri --Çağatayileti 11:38, 30 Ocak 2008 (UTC)

Beklemeli silme aday maddeleri[kaynağı değiştir]

Selam. O şablonu çıkarabilirsiniz. Ve en azından taslak kriterine getirmeye çalışırsanız sevineceğim. Bunun dışında yukarıda geçtiği konuşmanızı okudum o şablona uygun resim var mı acaba? İyi çalışmalar. Takabeg 13:11, 30 Ocak 2008 (UTC)

Anadolu Beylikleri Şablonu[kaynağı değiştir]

Anadolu beylikleri şablonundan atabeylikleri kaldırsak sizce nasıl olur?Kullanıcı:Lord Leatherface 20:57, 31 Ocak 2008 (UTC)

Evet kaldıralım. Eski şablonun hiçbirşeyi kaybolmasın diye şablonu yapmak üzereydim. Yani inşaat altındaydı. İyi çalışmalar. Takabeg 19:00, 31 Ocak 2008 (UTC)
Selam Lord. Elinize sağlık. Çıkarılan ve henüz herhangi şablona eklenmemiş olanlar için Şablon:Tarihteki Türk Devletleri şablonuna bakılabilir. Kullanıcı:Orijinnal ile konuştuk ve yeni şalbonlara taşıyana kadar eskisini de silmeyelim dedik. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.Takabeg 15:29, 1 Şubat 2008 (UTC)

Herzegovina[kaynağı değiştir]

Bende tam çözemedim. Meşgul Hersek Bölgesi ne demekse :D Flag of Turkey.svg SBM ileti 16:09, 1 Şubat 2008 (UTC)

Selam Lord. 'Occupied Region of Herzegovina' İşgal altında Hersek bölgesi değil mi? Takabeg 16:33, 1 Şubat 2008 (UTC)
Tekrar selam. Hnagi madde olduğunu bilmiyordum aslında. w:en:History of Bosnia and Herzegovina (1878–1918) maddesini mi tercüme edecek siniz? İçeriğine de bakılması lazım. İyi çalışmalar. Takabeg 16:49, 1 Şubat 2008 (UTC)
Evet dediğiniz sayfada Bosna Hersek'in 1878 ile 1918 yılları arası Avusturya Macaristan İmp. içindeki tarihinden bahsediliyor.Ama ben bu dönemde kurulmuş olan Hersek Devleti sayfasını geliştirmek istiyorum.Onlar bugünkü Bosna Hersek'in belli bir tarih aralığının sayfasını açmışlar ama bana o dönemde kurulan ülkenin sayfasını açmak daha mantıklı geldi. IslamSymbolAllahComp.PNG Lord Lєəthєrfəcє ileti 18:53, 1 Şubat 2008 (UTC)
Berlin Antlaşmasından sonraki durumu anlatmak için 'işgal' kelimesinden ziyade 'yönetim' kelimesi daha uygun olduğunu düşünüyorum. 'Osmanlı işgal altında Hersek' başlığının da uygun olmadığı gibi 'Avustrya-Macaristan yönetiminde Hersek' daha sempatik geliyor bana. Yine de son karar sizde. Bi de ek bilgi: Berlin antlaşmasıyla Bosna, Hersek ve Sancak'ın yönetim hakları verilmişti. İyi çalışmalar. Takabeg 17:01, 1 Şubat 2008 (UTC)

Uyarı[kaynağı değiştir]

Daha öncede uyarılmış olmanıza rağmen hala adil kullanım resimlerini kullanıcı şablonlarına eklemektesiniz.Lütfen tekrarlamayınız.--Eldarionileti 16:34, 2 Şubat 2008 (UTC)

VP:AKP sayfasının 9. maddesinde görebileceğiniz üzere adil kullanım resimleri yani telif hakkı saklı olan resimler maddeler dışında kullanılamaz.--Eldarionileti 16:38, 2 Şubat 2008 (UTC)
Sizin eklediğiniz resim örneğinde olduğu gibi lisansında kırmızı C harfi bulunan resimler "copyright" yani telif hakkı koruması altındadır ve adil kullanım resimleri olarak adlandırılırlar.Yani GNU-CC ya da Kamu Malı lisansına sahip olmayan bütün resimler adil kullanımdadır.--Eldarionileti 16:45, 2 Şubat 2008 (UTC)

Boğdan[kaynağı değiştir]

Boğdan Prensliği isminde 1346 ile 1862 yılları arası kurulan bir devlet var.Yani diğer ismiyle Boğdan Beyliği.Eski Boğdan sayfası ise Boğdan Beyliği olarak değiştirilmiş ve bu yeni Boğdan Beyliği sayfsında Moldovya Cumhuriyeti, Rumen Moldovyası ve Bukovina'dan oluşan ve Osmanlı'dan beri bizim Boğdan dediğimiz bölgeden söz edilmektedir.Yani Boğdan sayfası bence gereksizce Boğdan Beyliği ve Boğdan Prensliği sayfasına yöneltilmiş.Boğdan Beyliği sayfasındaki bilgileri Boğdan sayfasına yazmamız lazım ve Boğdan Prensliği diğer adıyla Boğdan Beyliği sayfasına [1] sayfasındaki bilgileri yazmamız lazım.Ugunsanız çabucak mezaj yazın.Sayfayı hemen değiştirmemiz lazım çünkü.

Allah.svg ileti 21:54, 5 Şubat 2008 (UTC)

Aslında Osmanlı'nın himayesi altında Boğdan (bugünkü Romanyanın geri kalan kısmı ise Eflak ve Erdel) derlerdi. Tarihi Movdavia olan Boğdan bugünkü Moldova ile farklı.

Yani Moldova + Romanya'nın kuzeydoğu kesim = Boğdan (Tarihi Moldavia)

Bence sorun yoktur. Zaten İngilizce wikideki madde de tarihi anlatıyor. Diğer diller de İngilizce wikiye uyuyorlar ya. O halde burası Türkçe vikidir. Boğdan olursa da sorun yoktur. Boğdan beyliği, Boğdan prensliği ve Boğdan hepsi aynı. İyi çalışmalar. Takabeg 20:15, 5 Şubat 2008 (UTC)

Ben şu an ki Boğdan Beyliği sayfasının içeriğini eski Boğdan sayfasına aktarılmasını istiyorum.Boğdan Beyliği ve Boğdan Prensliği sayfalarını birbirine yönlendirip bu sayfalara da ingilizce vikipedi deki [2] maddesini geçirmek istiyorum.İnanın böyle daha iyi olur.

Allah.svg ileti 22:28, 5 Şubat 2008 (UTC)

Boğdan maddesinin içeriği yok ama:)) Takabeg 20:35, 5 Şubat 2008 (UTC)
Dimitri Kantemiroğlu'yu da unutmayın. Maddede Romen olarak yazılıyor fakat Tatardır:)) Kantemirov ailesinin Cengiz Han'ın torunlarından olduğuna dair rivayet te var. Kolay gelsin. Takabeg 05:16, 7 Şubat 2008 (UTC)

Eflak[kaynağı değiştir]

Selam. Yine ıvır zıvır ek bilgi. Eflak Prensliği maddesindeki haritada Chilia (Kiliya) adlı yeri görüyor musunuz? Tuna nehrinin ağzında. Enver Paşa sülalesi oradan Kastamonu'ya göç ettiği söyleniyor. Belki biliyorsunuzdur. İyi çalışmalar. Takabeg 21:53, 8 Şubat 2008 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Selamlar Takabeg. Acaba [şu] sayfadaki gibi bir şablon yapabilirmisiniz. Şablonun ismi Bilgi kutusu eski ülke olabilir.Eski ülkeler hakkında bir kategori de açsak iyi olur.Bu şablon yanılmıyorsam Türkçe Vikipedi de yok.Olması lazım neden diye sorarsanız o kadar çok eski ülke var ki bu sayfalara normal ülke şablonlarını koyunca ok ile o ülkeden önceki ülkeyi ve ok ile sonraki ülkeyi belirtmek zor.Yapabilsek bile kalıplaşmış bir şablonu kullanmamış oluyoruz.Acilen bu şablondan yaparsanız sevinirim. IslamSymbolAllahComp.PNG Lord Lєəthєrfəcє ileti 15:34, 10 Şubat 2008 (UTC)

Selam. Aslında ben şablon uzmanı değilim:)) Şablon:Çalışma var ile yetmiyor mu acaba? Ben şimdilik Batı Trakya Bağımsız Hükûmeti, Mahabad Cumhuriyeti, Mançukuo gibi maddelerinkinden kopyalamayı tercih ediyorum. Eğer özel bir şablon çok gerekli ise Kullanıcı:OnurRC'nin ilgileneceğini düşünüyorum. Elbette ben de vaktim olursa bi deneyeceğim. İyi çalışmalar. Takabeg 13:58, 10 Şubat 2008 (UTC)

Eflak[kaynağı değiştir]

Sayın Takabeg.Size bir konudan bahsetmek istiyorum.Öncelikler Eflak kelimesi Osmanlı Devletinin bugünkü Romanya'nın güney olan ve İngilizcesi Wallachia olan bölgeye verdiği isim.İniglizcede Wallachia'da yaşayanlara da Wallachian (vlach) denilmekte.İngilizce Wallachian kelimesinin Türkçesi Ulah.Bilindiği üzere -ia eki ülkesi anlamına geliyor.Zaten bazı kaynaklarda Eflak'ın Ulah ülkesi olduğu söyleniyor.Biz Wallachia'nın tam Türkçe karşılığı olan Ulahya kelimesini kullanmıyoruz da anlamsız Eflak kelimesini kullanıyoruz.Eflak kelimesi de Ulahlardan türetilmiş ama anlaşılır değil.Ulah kelimesi duyulduğunda Ulahlarla ilişkili olduğu anlaşılıyor.Hem biz Türkiye Türkçesi kullanıyoruz.Yaşadığımız yer Osmanlı değil Atatürk Türkiye'si.Bence anlaşılır olmayan ve aynı zamanda Osmanlıca olan Eflak kelimesi yerine hem daha modern, hem daha anlaşılır ve tüm dünya dilleri ile bağdaşan Ulahya kelimesini kullanmalıyız.sizce?IslamSymbolAllahComp.PNG Lord Lєəthєrfəcє ileti 15:10, 24 Şubat 2008 (UTC)

Selam. Ulahya diye bir terim Türkçe'ye yerleşti mi acaba? Hangi kelime yerleştiyse ona göre yazılmalıdır. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 14:35, 24 Şubat 2008 (UTC)

Merhabalar ... Eflak kelimesi Türkler'in diline yerleşmiş ve bugün ilkokullardan üniversitelere kadar her yerde söylenir olmuştur. Bunun böyle kalmasında da bir sakınca yoktur; olsaydı Yunanistan'a da herkesin dediği gibi "Greece" dememiz gerekirdi. Ayrıca Vikipedi'de yer alması da hatalı olacaktır; burada daha önce de internet yerine "örütbağı" gibi daha Türkçe kelimeler kullanılması teklif edilmiş, ama Vikipedi'nin amacının kullanıcılara kafa karıştırmadan bilgi vermesi olduğu belirtilip bu reddedilmişti. Eflak'ın neresi olduğunu herkes bilir ama Ulahya'yı kimse anlayamaz. İyi çalışmalar --Çağatayileti 20:29, 24 Şubat 2008 (UTC)

Kaynak gösterdiğiniz bağlantıda telif hakları ile ilgili bir açıklama bulunmuyor, hatta hiçbir açıklama bulunmuyor. Çünkü resme vermişsiniz. Kaynak istenmesinin sebebi buraya yüklediğiniz resmi tekrar görmek değil. Resmin bulunduğu ve telif ile ilgili açıklamanın bulunduğu sayfaya/lara dış bağlantı vermelisiniz. Bu sebeple kaynaksız olarak işaretlendi. İyi çalışmalar.--Machiavelli msj 18:25, 25 Şubat 2008 (UTC)

Örneğin http://tr.wikipedia.org/wiki/Resim:Neon.JPG sayfasına bağlantı vermek doğrudur. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Neon.JPG sayfasına vermek yanlıştır. Siz ikinci türden bağlantıyı vermişsiniz http://www.terra.es/personal7/jqvaraderey/185915BK.GIF Resmin bulunduğu ve lisansın açıklandığı sayfaya veya sayfalara vermelisiniz.--Machiavelli msj 18:35, 25 Şubat 2008 (UTC)

İnceliyorum fakat lisansa kamu malı demişsiniz, kaynakta kamu malı (public domain olduğunu gösteren bir açıklama yok. Hatta o kişinin bölümüne gidince en altta "BUY THE HISATLAS FULL VERSION" şeklinde bir bağlantı bulunuyor. Yani parayla satılan bir içerik, üstelik kamu malı olduğunu gösteren bir yazı, işaret vs. de bulunmuyor.--Machiavelli msj 19:07, 25 Şubat 2008 (UTC)


Osmanlı bayrağı[kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti sayfasına koyduğum bayrağı neden bir başkası ile değiştiriyorsunuz?IslamSymbolAllahComp.PNG Lord Lєəthєrfəcє ileti 20:16, 27 Şubat 2008 (UTC)

Sizin kullandığınız bayrak 1793'den 1844'e kadar kullanılan bayrak, ben Osmanlı'nın es son kullandığı bayrağın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Neden 1793'den 1884'e kadar kullanılan bayrağı kullanıyoruz da 1453'den 1793'de kullanılan bayrağı kullanmıyoruz? En uygunu son bayrağı kullanmak. --darkhorn ileti 22:46, 27 Şubat 2008 (UTC)
[3] [4] [5] --darkhorn ileti 23:14, 27 Şubat 2008 (UTC)

Mançukuo v.s.[kaynağı değiştir]

Selam. Elinize sağlık. Fakat milli marşları kayboldu. Bilgi kustusunda düzenleme yapılması gerekiyor sanırım. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 03:55, 1 Mart 2008 (UTC)

Selamlar.Şablona marşları ekledim.İsterseniz bir bakın bayrakların hemen altında.Bildiğiniz tarihi ülkeler varsa bana söyleyebilirmisiniz.Eğer o ülkelere tarihi ülke şablonu koyulmamışsa koyalım.Tarihi ülke şablonunu da bir yerde ilan ederseniz bundan sonra daha çok kullanılır.İyi günler.Allah.svg ileti 13:57, 1 Mart 2008 (UTC)
Elinize sağlık. Tarihi ülkeler bayağı vardır. Güney Azerbaycan Özerk Cumhuriyeti (bunun da Batı Trakya Türk Cumhuriyeti gibi sonradan icat edilen adı olup gerçek adı değildir. Ama Azeri cum. için tartışma daha sonra yapalım). Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 12:37, 1 Mart 2008 (UTC)
Bi de şablonun en üstü biraz yukarı alabilir misiniz? Takabeg 12:40, 1 Mart 2008 (UTC)
Tekrar selam. Tarih - Kuruluş tarihi ve Parçalanma tarih için bayrak arasındaki tarih sadece yıl fakat aşağıdakinde ay ve gün belli ise onlar da ilave edilmelidir. Şu anki format ile bunu yapamıyoruz. Henüz bilgi kutusu olmamış ve geliştirilmesi lazım. Önceden elinize sağlık. Teşekkür ederim. Takabeg 13:27, 1 Mart 2008 (UTC)
Siz gayet iyi diyorsunuz fakat maalesef Mançukuo maddesinde çirkin görünüyor. Bence bu haliyle mevcut maddelere söz konusu bilgi kusutu yapıştırmadan önce bilgi eksikliği vs. incelemeniz lazım. Takabeg 16:12, 1 Mart 2008 (UTC)
Uygunsuz şablonu kaldırıyoruz elbette. Ayrıca tarihlerine [[]] - [[]] eklenmemledir. Haksız mıyım? Bilgileri uçmuş ve diğer maddelere de iyice kontrol edin. Hepsi İngilizce vikiye göre yapmıyoruz. Kısaca maddelere uygun olmadığı müdetçe söz konusu şablonu kullanmak zorunda değiliz. Önemli olan maddedir, şablon değildir. Anlıyorsunuz değil mi? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 16:18, 1 Mart 2008 (UTC)
Öncelikle tarihlerindeki [[]] - [[]] görünmemelidir. Takabeg 16:21, 1 Mart 2008 (UTC)
İkincisi 'gizleme' - 'göster' fonksyonları kullanmak istiyorum. Özellikle henüz taslak halindeki maddeler için. Bu fonksyona uygun düzenlenmesi gerekiyor. Takabeg 16:24, 1 Mart 2008 (UTC)
Evet bayrak kısmında gün yıl gerek yok. Aşağıda lazım olur. Halledebilir misiniz? Gizle - göster fonksyonu ben denemiştim. Bayağı zor. Eski ve belgisi az olan tarihi ülkeler için sizin yaptığınız şablon kullanulabilir gibi. Bakarız. Takabeg 16:31, 1 Mart 2008 (UTC)

Bakın eğer bu şablonu kullanmazsak kötü olur.Nedeni ise çoğu tarihi ülke şablonu var.Hazır ben yaptım.Hepsinde kullanılması gerek.Yoksa tarihi ülke sayfalarında acayip şablonlar kullanılacak.Gizle göster şablonu iyi bir şey değil bence.Gelin bu şablonu kullanalım.Yukarıda gün ay, yıl olarak belirtmemize ne gerek var.

Aşağıda ay ve yıl lazımdır demiştim ya. Sakin olun:)) Bir de hepsinde kullanma konusunda topluluğumuzun kararı (beğeni) de lazım olacaktır. Bunun için herşeyden önce şablonu Türkçeleştirmelisiniz bence. Kolay gelsin. Takabeg 16:35, 1 Mart 2008 (UTC)
Aceleci olmayın. Yine dayatmacı davrandınız. Açıkçası şimdilik bu şablonu diğer maddelere uygulamak için yardımcı olamam. Çünkü bilgileri yerleştirmek kolay değildir. Önce çok iyi bildiğiniz konularda deneyin. Türkçeleştirmeyi de unutmayın. Geçenlerde de bir IP'li kullanıcı ülke şablonlarını değiştirdi. Zarar az olduğu için müdahale edilmedi. Ancak Türkiye maddesinde yeni şablonu bilgileri uçurduğu için ben geri aldım. Şablon çok önemli değildir. Zaten tarihi ülkeleri anlatan maddelerde şablonu doldurabilecek kadar net bilgi yoktur. Şimdi gizli - göster fonksyonu uygulamadan Mançukuo maddesinde değişiklik yaptınınız. Lütfen geri alın. Önceki daha güzeldi ve harflere de bakın. Bozulmuştur. Kısaca bilgilere sahip olmadığnız maddelerde siz uygulamaya karkışmayın. Ancak gayetlerinizi suya düşmesini de istemiyorum. En iyisi o maddelerle ilgilenen kullanıcılar yani bilgi bazında katkıda bulunmuş ve bulunmakta olan kullanıcılara danışın ve birlikte uygulayın. Aski halde çoğu maddenin ahengi bozulacaktır. Takabeg 16:44, 1 Mart 2008 (UTC)
Kısaca bilmediğiniz maddelerde bizaat uygulamaya kalkışmayın lütfen. Şimdi gereksiz işimi çıkarmış oldunuz. Bilgileri doğru yerleştiremediniz. Bunu mu anlamıyorsunuz. Lütfen dediğim gibi bilgiğiniz maddeler yani bilginiz olursa kendiniz uygularsınız fakat bilginiz olmadığı zaman o maddelerde katkıda bulunmuş kullanıcılara sorarsınız. İyi niyetiniz ile düzenlemek istiyorsunuz fakat neticede sırf maddeleri bozmuş olacaksınız. Lütfen dikkat edin. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 16:57, 1 Mart 2008 (UTC)

Sizi boş yere oyalıyorsam özür dilerim ama nerede yanlış yerleştirme yaptım?Anlayamıyorum.Gereksizce birşeyler yaptığımı sanmıyorum. ileti 18:59, 1 Mart 2008 (UTC)

Siz gereksiz işi yapmadınız ancak beni gereksiz işi yaptırmış oldunuz. Çinceniz yoktur herhalde. Takabeg 17:03, 1 Mart 2008 (UTC)

Parçalanma tarihi[kaynağı değiştir]

Parçalanma tarihi yerine daha uygun sözcüğü bulabilir misiniz? Bir ülkenin yok olmak için parçalanma şartı değildir. Takabeg 17:06, 1 Mart 2008 (UTC)

Deneme sayfası[kaynağı değiştir]

Tekrar selam. Size tavsiyem. Kullanıcı:Lord Leatherface/Deneme sayfasını oluşturun. Burda deneme yaptıktan sonra eğer uygun görünürse uygulayın. Anlaştık mı? Takabeg 17:17, 1 Mart 2008 (UTC)

Selam. Elinize sağlık. Güney Azerbaycan Özerk Cumhuriyeti maddesine baktım. O madde için gayet güzel olduğunu düşündüm. Anladım ki, şablonsuz maddelerden başlarsanız sorun çıkarmadan katkı yapabilirsinizdir. Şablon kullanılmamış maddelerde bu bilgi uçtu, şu bilgi sığınmadı gibi sorunlar yaşanmaz. Maddede mevcut (eski) şablon varsa daha çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Şablonsuz maddelerden başlarsanız diğer arkadaşlarımız da farkeder ve belki de kullanmaya başlayacaklardır. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 00:10, 2 Mart 2008 (UTC)
Selam. Anadolu Selçuklu Devleti maddesi şablonsuzdur. İngilizce wikideki aynı madde şablonlu. Vaktiniz olursa ilgilenirsiniz. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 19:56, 4 Mart 2008 (UTC)

Sipariş[kaynağı değiştir]

Selam. Bilgi kutusu sipariş edebilir miyim acaba? Akkoyunlular, Karakoyunlular, Çağatay Hanlığı, İlhanlılar, Altın Orda, Safevi Devleti, Şeybani Hanlığı, Hive Hanlığı v.s. İlgilenirseniz sevineceğim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 15:04, 8 Mart 2008 (UTC)

Elinize sağlık. Teşekkür ederim. Takabeg 16:26, 8 Mart 2008 (UTC)

I. Dönem Anadolu beylikleri[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Size bi şi soracam. Siz daha önec II. Dönem Anadolu beylikleri haritasını yüklediniz. Bunun I. Dönem versyonu var mıdır acaba? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 18:41, 12 Mart 2008 (UTC)

P.S Tarihî ve çağdaş Türk devletleri maddesinde kullanmak istiyorum da... Takabeg 18:42, 12 Mart 2008 (UTC)

Şu an elimde yok ama bulabilirim.Bendeki haritalara bir göz atayım.Ayarlamaya çalışırım.Ayrıce Anadolu Beylikleri şablonunda gizle göster fonksiyonu çok uzun olduğu için açıldığında yazıları kaydırıyor.O yüzden bu gizle göster fonksiyonlu yeni bir Anadolu Beylikleri şablonu yapsak nasıl olur.Sayfanın bence aşağısına koyalım.Ayrıca Yaruklular Beyliği'ne yanlışlıkla Yarluklular Beyliği yazılmış.İyi çalışmalar. ileti 20:49, 12 Mart 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. Gizle göster yapalım. En azından I. ve II. dönemleri. Takabeg 18:52, 12 Mart 2008 (UTC)
Vay çok güzel olmuş. Bu bilgi kutuyu iki satır yukarı alabilir misiniz? Takabeg 20:16, 13 Mart 2008 (UTC)

Buhara Hanlığı[kaynağı değiştir]

Selam. Interwikiye uyumuyor. Buhara Emirliği maddesi açalım. Takabeg 20:26, 13 Mart 2008 (UTC)

Selamlar.Şu resme kaynak ekleyip kaynaksız şablonunu çıkarabilirseniz faydalı olacaktır.İyi çalışmalar.--Eldarionileti 10:53, 14 Mart 2008 (UTC)

Endülüs lehçesi[kaynağı değiştir]

Selam. Yeni açtığınız maddenin adı Endülüs lehçesi olması daha uygundur bence. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 13:41, 16 Mart 2008 (UTC)

Dobruca[kaynağı değiştir]

Tekrar selam. Dobruca Türk Beyliği'nin interwikilerini buldum (sanırım). Kontrol ederseniz sevineceğim. Takabeg 17:28, 16 Mart 2008 (UTC)

Bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Bilgi kutusu hata veriyor. [6] buna ilgilenir misiniz? Takabeg 22:01, 17 Mart 2008 (UTC)

Mesele halledilmiştir. Teşekkür ederim. Takabeg 22:20, 17 Mart 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Selamlar Takabeg.Resim:Resim:2.Dönem Anadolu Beylikleri.png'i düzenledim.Daha iyi oldu.Ama resmin üstüne beyliklerin isimlerini yazamadım. Çünkü imkanlarım çok kısıtlı. Zaten harita Türkçeleştirme bölümünede yazdım da siz ilgilenip eğer elinizden gelirse beyliklerin isimlerini yazarmısınız. Ayrıca Berçemoğulları, Yaruklular, Erbil Beyliği, Sahipataoğulları, Dobruca Beyliği, Pervaneoğulları ve İnançoğulları gibi 2. dönem beyliklerin haritadaki tam olarak yerlerini bilmediğimden bu haritaya ekleyemedim. Eğer belirttiğim beyliklerin haritalarını internetten veya başka kaynaktan bulursanız ban iletin ekleyeyim. Dediğim gibi sizi işinizden alıkoymak gibi olmasın yani sizi meşgul etmek istemem eğer haritadaki beyliklerin üzerine isimlerini yazarsanzı iyi olur. Belirttiğim yani konumlarını bilmediğim beylikleri de haritaya eklersek hatta bence Commonsa da eklememiz gerekir. Böylece tüm vikiler paylaşır. Yani haritaya beyliklerin isimlerini yazar ve diğer beyliklerin haritalarını veya konumlarını bana bildiriseniz memnun olurum.İyi akşamlar.Ayrıca ilkbahara girdik. Hepimize haırlı olsun.İyi akşamlar.---Kullanıcı:Lord Leatherface 19:11, 21 Mart 2008 (UTC)

Selam. Elinize sağlık. Aslıdna Anadolu beylikleri benim uzmanlık alanım değildir. (Gerç diğer Türk tarihi de uzmanlık alanım değil:) Yine de vaktim buldukça II. Anadolu dön. için de Şablon:İran etnik grupları haritası sistemi uygulamaya deneyeceğim. Bu sistem için fikirinizi de alayım. Uygun mudur sizce? Takabeg 17:29, 21 Mart 2008 (UTC)
İran olması şart değil. Başka bir örneği Şablon:Türkiye etiketli iller haritası. Bu sistem ile Anadolu beylikleri haritasını yapsak? Takabeg 17:33, 21 Mart 2008 (UTC)
Evet. Böyle yaparsak diğer wikiler de kullanabilecekler. Ancak işimiz biraz zor gibi. Deneyelim. Teşekkür ederim. Takabeg 17:36, 21 Mart 2008 (UTC)
OK. Erbil Beyliği Erbil'dedir herhalde:)) Diğerler için bakacağım. Ya da Kullanıcı:Orijinnal'a soralım. Takabeg 17:41, 21 Mart 2008 (UTC)
 • Merhaba Leatherface, belirttiğin haritayla vakit bulduğum ilk anda ilgileneceğim. Haritayı çok güzel yapmışsın eline sağlık, kolay gelsin.--Gökhan 19:49, 22 Mart 2008 (UTC)
 • Tekrar merhaba, haritadaki beyliklerin isimlerini söyleyebilir misin? Anadolu Beylikleri maddesinden anladığım kadarıyla (2. dönemde) aynı bölgede farklı tarihlerde farklı beylikler kurulmuş. Karışıklık olabilir--Gökhan 10:15, 23 Mart 2008 (UTC)
 • Haritada kolay okunabilirlik açısından biraz değişiklik yaptım (senin çizdiğin sınırları Image:Turkey map modern2.PNG haritası üzerine uyguladım ayrıca renkleri değiştirdim bazı kısımlar çok koyuydu) umarım sakıncası yoktur. Değiştirilmesini istediğin bir yer olursa söyle sorun olmaz :), iyi çalışmalar--Gökhan 11:50, 23 Mart 2008 (UTC)
 • Merhaba, iki hafta kadar yokum, dönüşte haritalarla ilgilenirim. kolay gelsin--Gökhan 08:04, 24 Mart 2008 (UTC)

Acara[kaynağı değiştir]

Takabeg selamlar.Neden Resim:Acaristan arma.gif Acaristan sayfasında kullanılmıyor?Acaristan'ın bir arması var kullanılmalı.--Kullanıcı:Lord Leatherface 17:50, 21 Mart 2008 (UTC)

Selam. Acara ile ilgili maddelerde sorun vardı ve kilitlendi. Kısaca Gürcü alfabesini bile görmek istemeyen kullanıcılar ve Gürcüleştirmek isteyen kullancılar mevcuttur:)) Kilitlediği için ekleyemiyoruz. Bu konuda bilgili olan hizmetli arkadaşlarımıza (bilgiğim kadarıyla Kullanıcı:Eldarion ve Kullanıcı:Kibele ilgilenmişlerdir) söylersek iyi olur. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 15:56, 23 Mart 2008 (UTC)
Eklendi.Bildirdiğiniz için teşekkürler.--Eldarionileti 23:46, 23 Mart 2008 (UTC)

Merhaba,[kaynağı değiştir]

Aynı takımdan oldumuzuğu biliyor muydunuz? Fenerbahçe'yi nasıl yendik ama! --Deniz Yayla 14:58, 28 Mart 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Merhaba, aynı şekilde derken yazı karakterinden mi söz ediyorsun?--Gökhan 10:17, 30 Mart 2008 (UTC)

Bir de Osmanlı Devleti'nin üzerindeki yeşil bölge kimin?
Harita tamam biraz acele oldu eğer bir sorun görüyorsanız söyleyin düzeltirim, kalıp dosyayı saklıyorum, iyi çalışmalar--Gökhan 19:14, 30 Mart 2008 (UTC)

Sorunu anlayamadım, ön izlemede düzgün görünüyordu. Resmi tekrar yükledim Resim:15. yüzyılda Sırbistan2.png bir bakın isterseniz--Gökhan 20:07, 30 Mart 2008 (UTC)

Merhaba, haritada bir sorun yoksa diğerine sil etiketi ekleyeceğim, inceleyip haber verirseniz iyi olur, kolay gelsin--Gökhan 08:45, 31 Mart 2008 (UTC)

Alıntı:"Ancak Sırp despotluğu dikkatimi çekti. Mesele İngilizce wikipedia'sında Dobruca despotluğu diye bir ülke var. Fakat bizde Dobruca Prensliği yapılmıştır. Bi değerlendirirseniz sevineceğim."
Takabeg'in bu yorumu hakkında ne düşünürsünüz--Gökhan 10:52, 31 Mart 2008 (UTC)

O zaman tamamdır. Haritalardaki sil şablonlarını çıkardım, lisans konusunda ufak bir yanlış anlaşılma olmuştu. Benim yüklediğimle beraber çift resim oldu (sorun çıktığı için baştan ayrı bir şekilde yüklemem gerekti) ikisi de durabilir istiyorsan--Gökhan 11:08, 31 Mart 2008 (UTC)

Kullanıcı sayfanda izinsiz ufak bir değişiklik yaptım umarım sakıncası yoktur, iyi çalışmalar :)--Gökhan 11:18, 31 Mart 2008 (UTC)

Türkiye[kaynağı değiştir]

Selamlar Takabeg.Türkiye sayfasında Türkiye'nin arması denilen bir arma var.Diğer wikilerde de bu böyle.Ama ben gerçek hayatta bu armayı Türkiye'nin kullandığını görmedim.Zaten resmi arması da değil.Türkçe Vikipedi'de de kullanılınca veya diğer vikilerde sadece Vikipedi'ye özel bir arma yani gerçek olmayan bir arma gibi gözüküyor.Türkiye'nin gerçekte kullandığı arma Resim:Cumhurbaşkanlığı forsu.png budur.Cumhurbaşkanlığı forsudur.En azından resmi ve bizim kullandığımız bir arma.Ben Türkiye maddesinde Resim:Cumhurbaşkanlığı forsu.png'nun arma olarak kullanılmasını düşünüyorum.Yani Türkiye arması denilen arma kaldırılmalı.Ayrıca Resim:Cumhurbaşkanlığı forsu.png kare biçminde.Gerçeğinde bu çember biçminde.Resminde düzenlenmesi gerekiyor.İyi günler.---Kullanıcı:Lord Leatherface 14:36, 30 Mart 2008 (UTC)

Selam. Nasıl gidiyor? Sorduğunuz konuya gelince arma armadır, Cumhurbaşkanlığı'nın forsu sadece Cumhurbaşkanlığınındır. Yine de tartışma sayfasında arkadaşlarımızın fikirlerini alabilirsiniz. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 11:40, 30 Mart 2008 (UTC)

Telif ve resim[kaynağı değiştir]

Tamam sorun anlaşıldı. Kabahat benimmiş. Yanlıoş anlaşılmayı Gökhan ile hallettik. --Manco Capac 10:25, 31 Mart 2008 (UTC)

Osmanlı Eyaletleri[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.Osmanlı Eyaletleri'nin olduğu bir şablon yapmaktayım.Şablon'a koyacağım Osmanlı Vilayetlerine eyalet mi beylerbeyliği mi, vilayet mi diyeyim? ayrıca İngilizce Vikipedi'de eyaletlerin olduğu sayfa var.Bazı yerlerde eyaletlerin adı değişik geçiyor.Bana bu şablonu yapmada yardım edermisiniz.? Sadece eyaletlerin düzgün bir listesi yeterli.Yardımlarınızı bekliyorum.IslamSymbolAllahComp.PNG Lord Lєəthєrfəcє ileti 16:22, 2 Nisan 2008 (UTC)

En büyük yönetim birimi Eyalettir. Eyalet > Vilayet Beylerbeyilik Eyalet olmalıdır. Bunun dışıdna Sancak var. Uygun siteyi bulacağım. Bu biraz karşık iştir. Kolay gelsin. Takabeg ileti 13:26, 2 Nisan 2008 (UTC)
İngilizce wikiye baktım da Administrative reform, 1864 öncesi ve sonrası bayağı farklı. Takabeg ileti 13:29, 2 Nisan 2008 (UTC)
İlk dönemlerde Beylerbeyi ünvanı daha yüksekmiş. Fakat sonraki dönemlerde Beylerbeyilik terimi Eyalet ile eş anlamla kullanılmış. İngilizce wiki öyle diyor:) Yani hangi dönemine ait bir şablonu yapacağınıza bağlı işte. Takabeg ileti 13:51, 2 Nisan 2008 (UTC)
Bir kitabı hatırladım. İlber Ortaylı'nın Osmanlı'da yerel yönetim diye bi kitap vardı. Yarın bakacağım. Elinize sağlık. Takabeg ileti 13:55, 2 Nisan 2008 (UTC)
Selam Lord. Yukarıda bahsettiğim kitaba baktım. İşimize yaramadığı anlaşıldı. Kusura bakmayın. Takabeg ileti 17:49, 5 Nisan 2008 (UTC)

İyi Geceler[kaynağı değiştir]

Tebriğinize teşekkürler, ayrıca Köy çeşmesi-ilginize'de de teşekkür yazım var. İyi çalışmalar. Levent Abi ileti 21:15, 7 Nisan 2008 (UTC)

Çarlık Rusyası[kaynağı değiştir]

Selam. 1914'de de Çarlık Rusyası vardı. Mesele 1721'e kadarki Çarlık Rusyası (İng. wikide w:en:Tsardom of Russia)'dan kaynaklanıyor. 1721'e kadar Moskova Knezi kendince Çar (Tsar) idi. Fakat diğer ülkeler bunu kabul etmiş değildi. 1721'de diğer ülkeler de Tsar olduğunu kabul ettiler. Dolayısıyla 1721'den sonraki Rusya İmparatorluğuna "Çarlık" dememiz yanlış değildir. Ve 1914'de de Çarlık Rusyası vardı. Rusça vikiye hiç baktınız mı? Orda w:ru:Царство Русское ile w:ru:Московское государство maddelerini birleştirme teklifi göreceksiniz. Takabeg ileti 20:42, 18 Nisan 2008 (UTC)

Sizin söyledikleriniz de doğru ama İngilizce Vikipedi ikisini ayrı almış.Örneğin şimdi cumhurbaşkanı kendini imparator ilan etse ülkenin adı hala Türkiye Cumhuriyeti kalmaz.Ve Petrodan sonrakiler de kendine İmparator demiş.IslamSymbolAllahComp.PNG Lord Lєəthєrfəcє ileti 23:48, 18 Nisan 2008 (UTC)
Пётр'den sorna Imparator ve Imparatoritsa kullanıldı evet. Fakat Türkçe'ye nasıl yerleşmiş? Şimdi vikinin diğer maddelerde Çarlık Rusyası kelimesi Rusya İmparatorluğu için kullanılmaktadır. Rus Çarlığı da kullanılıyor. Rusya Çarlığı'nı Tsardom için kullansak ta sorun çıkmaz sanırım. O yüzden şimdi Çarlık Rusyası'nın yönlendirmesini düzelttim. Bir de Büyük Knezliği için Büyük Dükalığı da kullanılıyor. Karşık iş yani. Kolay gelsin. Takabeg ileti 21:01, 18 Nisan 2008 (UTC)

Kral Vekilliği[kaynağı değiştir]

Río de la Plata Valiliği v.s İspanya'nın Latin Amerika kolonileri aslında Kral Vekilliği değil mi? Bir de Trabzon Krallığı da Trabzon İmparatorluğu olması lazım. İlgilenirseniz sevineceğim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 09:42, 20 Nisan 2008 (UTC)

Trabzon[kaynağı değiştir]

Birincisi hakkında bir fikrim yok ama ikincisi olan Trabzon Krallığı yanlıştır.Devletin adının ya Trabzon İmparatorluğu ya da Trabon Rum İmparatorluğu olması gerekir.Düzeltilmesi lazım.Birşe soracağım.Acaba kaç tane ve hangi dilleri biliyorsunuz? IslamSymbolAllahComp.PNG Lord Lєəthєrfəcє ileti 12:55, 20 Nisan 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. Trabzon İmparatorluğu olsun. Trabzon Rum İmparatorluğu adını fazla görmedim. Sivastopol, Simferopol'a ne dersiniz? Kaç dil bildiğimi artık hatırlayamıyorum:) Takabeg ileti 10:11, 20 Nisan 2008 (UTC)
Elbette ülke maddelerinde tek tip şablon kullanarak daha düzenli bir görüntü elde edebiliriz.Koruma altındaki maddeler dışında ülke maddelerine şablonu sizde ekleyebilirsiniz.İyi çalışmalar kolay gelsin.--Eldarion 21:27, 20 Nisan 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Merhaba Lord, haritalar sorun değil istediğin gibi yaparım. Yalnız şu anda elimde gerekli program yok ama bu durum fazla uzun sürmez yakında hallederim, kolay gelsin, iyi çalışmalar--Gökhan 15:35, 27 Nisan 2008 (UTC)

Bayrak[kaynağı değiştir]

Selam Dsmurat.Resim:Flag of Göktürks.svg bayrağını düzenleyip commonsa eklemişsiniz.Galiba elinizde gereken program var.Resim:Kazan hANLIĞI.jpg bayrağını, Resim:Gagavuzya armsı.png armasını acil düzenleyip büyük boyutlu olarak commonsa eklerseniz iyi olur.Saygılar.Allah-green.svg Lord Lєəthєrfəcє ileti 20:02, 27 Nisan 2008 (UTC)

Bu konuda pek profesyonel olduğumu söyleyemem. Yaptığım sadece amatör bir çalışmaydı. Vektörel çizimlerde (SVG) benden çok daha iyi Vikipedistler var. Eğer yeterli olabilseydim; mutlaka yardımcı olmak isterdim. İsterseniz, bu konuda daha deneyimli kullanıcılara danışabilir ya da bazı programlar yükleyerek çalışmalar yapabilirsiniz. İyi çalışmalar... --Yurtta Sulh, Cihanda Sulh... Dsmuratileti 19:05, 27 Nisan 2008 (UTC)
Selam Dsmurat.Peki bana profesyonel olan kullanıcıları söylermisiniz?Program elime geçerse bende yapabilirim. Allah-green.svg Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:07, 27 Nisan 2008 (UTC)
Diğer arkadaşları zorunluluk altında bırakmak istemem; ama benim bu konuda çalışmalarını bildiğim kişi Manco Capac. Onun da bu aralar İnkalarla uğraştığını biliyorum; isterseniz ona sorun. Eğer müsaitse, yardımcı olacaktır; ama dediğim gibi, bu aralar başka çalışmalarla meşgul. Çeşitli arama motorlarında yapacağınız aramalarla, Inkscape gibi bazı SVG programlarını görebilirsiniz. Sanırım bunlar sizin işinizi görür. Kolay gelsin... --Yurtta Sulh, Cihanda Sulh... Dsmuratileti 19:17, 27 Nisan 2008 (UTC)
Programı nasıl indireceğim?Allah-green.svg Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:24, 27 Nisan 2008 (UTC)
Sanırım bu bağlantı ya da bu bağlantı işinizi görür. İyi çalışmalar... --Yurtta Sulh, Cihanda Sulh... Dsmuratileti 19:30, 27 Nisan 2008 (UTC)

SVG[kaynağı değiştir]

Bayrak meselesi halloldu mu? İyi çalışmalar... --Yurtta Sulh, Cihanda Sulh... Dsmuratileti 19:34, 28 Nisan 2008 (UTC)

Aşkolsun, hiç olur mu? Dayanışma kurmazsak nasıl yaparız ki bu işi. Ben de pek iyi bilmiyorum bu programı; ama temelini kavrayınca, çözüyorsun. Neyse, kolay gelsin, iyi çalışmalar... --Yurtta Sulh, Cihanda Sulh... Dsmuratileti 19:45, 28 Nisan 2008 (UTC)

Kullanıcı sayfası[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Kullanıcı sayfası#Kullanıcı sayfamda ne olamaz? bölümünde yazdığı üzere aşırıya kaçmadığı sürece bir sorun olmaz.--Machiavelli msj 19:58, 28 Nisan 2008 (UTC)

Eflak ve Boğdan[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.Eğer işiniz yoksa Eflak Prensliği ve Boğdan Prensliği sayfalarını geliştirebilirmisiniz.Sizin tarihe bir ilginiz olduğunu gözlemledim.Yukarıda belirttiğim sayfalar çok sade.Bu iki ülke hakkında bildikleriniz varsa bir zahmet yazın.Yalınlıktan kurtulsunlar.İyi akşamlar.Saygılar...--Coat of Arms of Turkey.svg Signore Faccia di cuoio ileti 19:05, 5 Mayıs 2008 (UTC)

Evet dediğiniz gibi o maddeler zayıf. Vaktim olduğunda ilgilenmeye çalışacağım. Görüşürüz. Takabeg ileti 02:10, 6 Mayıs 2008 (UTC)
Tekrar selam. Çaka Beyliği maddesini düzenli hale getirebilir misiniz? Hep ilk... ilk... ilk.... Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 01:51, 7 Mayıs 2008 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Maalesef şu anda ilgilenecek vaktim yok çünkü ben de Samuel Beckett maddesinin seçkin olabilmesi için, yazarın eserleriyle ilgili maddeleri Türkçe'ye çevirmekteyim. Talebinizi Vikipedi:Çeviri grubu/İstekler sayfasına eklerseniz, gönüllü çevirmenlerden biri ilgilenecektir. İyivikiler... homonihilis Gnome-envelope.svg ileti 06:08, 9 Mayıs 2008 (UTC)

Ukrainler[kaynağı değiştir]

Selam. Nasılsınız? Sizi yakalamışken bir konuda danışacağım. Ukrainler Türkçe midir? Tartışma:Ukrainler sayfasında fikrinizi uyazarsanız sevineceğim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 13:39, 18 Mayıs 2008 (UTC)

 • Merhabalar haritada değiştirilmesini istediğiniz bir yer varsa belirtin eskisinin silinmesi gerekiyor, iyi çalışmalar, kolay gelsin--Gökhan 18:45, 18 Mayıs 2008 (UTC)
 • Nasıl bir düzenlemeden bahsettiğinize bağlı :). Biraz açarsanız, sevinirim.--Gökhan 19:13, 18 Mayıs 2008 (UTC)
 • Tekrar merhaba, vektörel grafik beni bir miktar aşan bir durum, bayrak üzerindeki ejderi tatmin edecek şekilde yapabileceğimi sanmıyorum. Bu konuda yardımcı olamayacağım, üzgünüm, iyi çalışmalar.--Gökhan 15:07, 19 Mayıs 2008 (UTC)
 • Aklıma Manco Capac geldi ama ona da sormuşsun sanırım. Bunun dışında enwikideki grafik laboratuarında isteğini belirtebilirsin, biri mutlaka ilgilenecektir. en:Wikipedia:Graphic Lab/Images to improve Tabii aynısı commons'da da var, kolay gelsin. --Gökhan 16:11, 19 Mayıs 2008 (UTC)

SVG[kaynağı değiştir]

Merhaba, maalesef bu aralar yoğunum ve üzülerek size bu konuda yardım edemeyeceğim. Daha geniş bir zmanımda seve seve yardım edebilirim. --Manco Capac 21:43, 18 Mayıs 2008 (UTC)

İngilizce[kaynağı değiştir]

Baba nerelerdeydin? Konu nedir? Takabeg ileti 15:15, 25 Mayıs 2008 (UTC)

Hersek Dükalığı hakkında ingilizce bir metin buldum.İngilizcem o kadar gelişmiş olmadığından vikipedistlerden yardım istemeye başladım.Aklıma siz geldiniz de.Eğer İngilizce biliyorsanız bir metin var çeviri yapabilirmisiniz?Hersek Dükalığı'na ekleyeceğim de.Saygılar.Coat of Arms of Turkey.svg Signore Faccia di cuoio ileti 18:20, 25 Mayıs 2008 (UTC)
Hmm. Siz Kullanıcı:Lord Leatherface/Deneme'de çevirin. Bulduğunuz siteyi de deneme sayfanıza eklersiniz ben de takip edeceğim. Umarım diğer arkadaşlarımız da yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 15:28, 25 Mayıs 2008 (UTC)
Bakalım. Çok zor ise pes edecem:) Yine eklersiniz sayfanıza. Görüşürüz. Takabeg ileti 15:34, 25 Mayıs 2008 (UTC)

Acara arması[kaynağı değiştir]

Selam, Lord. O arma hâlâ kullanılıyor mu acaba? Takabeg ileti 17:57, 28 Mayıs 2008 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şu anda iki SM projesi üzerinde çalıştığımdan çok fazla katkım olacağını sanmıyorum ama, vakit bulduğumda kısa bir bölüm de olsa çevirmeye çalışırım. Yalnız tüm sayfa kalın harflerle yazılmış ve galiba orijinal halindeki başlıklar kaybolmuş, format açısından bir düzenleme yapmanız mümkün mü acaba? Böylece yardım etmek isteyenlerin işi de kolaylaşır bence. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Yabancımsj 10:57, 29 Mayıs 2008 (UTC)

Eyalet, Vilayet[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.Valla işiniz yoksa biraz şu metni çevirseniz.Huylanmaya başladım:D Asıl konuya geleyim.Osmanlı eyalet ve vilayetlerini düzenlemekteyim.Şimdi Osmanlı devleti 1864 yılından önce eyaletlere bölünmüş bir durumdaydı.Bu eyaletler 1864 yılında çıkarılan "Teşkil-i Vilâyet Nizamnâmesi" ile vilayete çevrildi.Vilayetler ise eyaletlerden daha küçük yönetim birimleri.Şimdi örneğin 1551 ile 1864 yılları arası Trablusgarp Eyaleti var.1864 ile 1918 yılları arası Trablusgarp Vilayeti var.Bunları tek sayfada toplamak iyi olmaz diye düşündüm.Çünkü çoğu bölünüp diğer bölünen sancaklar ile birleşmiş filan.O yüzden ayrı ayrı yaptım.Zaten bu iş karışık gibide.Birde sizin fikrinizi almak istedim.İyi olur değil mi?Coat of Arms of Turkey.svg Signore Faccia di cuoio ileti 16:51, 29 Mayıs 2008 (UTC)

Selam Lord. İşim yok değil aslında. En azından şablonu ve liste için 1864 öncesi ile 1864 sonrası olmak üzere ikiye bölmeniz şart gibi. Maddelere gelince sınırları çok değiştiyse ayrı madde açarsanız iyi olacak gibi. Sınırları değişmeden sadece adı değiştiyse aynı maddede yazabilirsiniz (bence). Sınav bitti mi? Takabeg ileti 14:15, 29 Mayıs 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Sayın Vikipedist.Sayfanızda İngilizce bildiğinizi gördüm.Kullanıcı:Lord Leatherface/Deneme sayfasında uzun İngilizce bir metin var.Vaktiniz varsa en az bir cümle çeviri yapabilirseniz sevinirim.Bu metin Türkçe'ye çevirildiğinde Hersek Dükalığı maddesine eklenecek.Saygılar. Signore Faccia di cuoio ileti 13:47, 29 Mayıs 2008 (UTC)

İlgilenmeye çalışırım...Hoşcakalın...Vikipedist 08:34, 30 Mayıs 2008 (UTC)
Selamlar.Mesajınızı yeni görebildim gecikmiş cevap için kusura bakmayın.Maddeleri sildim bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.İyi çalışmalar.--Eldarion 19:50, 2 Haziran 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Bana 29.Mayıs'ta bir mesaj göndermişsiniz. Ancak işlerimdeki aşırı yoğunluk sebebiyle bu aralar fazla katkıda bulunamıyorum. Yoğunluğum azaldığında ilgili maddede ihtiyac olursa seve seve katkıda bulunurum. İyi calışmalar dilerim.--Arjety.jpg Arjety ileti 14:46, 3 Haziran 2008 (UTC)

Vectors from English[kaynağı değiştir]

Your coat-request has been vectored as: Image:Coat of arms of Gagauzia.svg. Is this OK? If so, can you mark the request as resolved on the English graphics lab. 68.39.174.238 21:37, 5 Haziran 2008 (UTC)

Bayrak[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.şu sayfada Catalan Atlas'ın bir sayfası var.Karamanoğulları Beyliği ve Candaroğulları Beyliği bayrakları bu haritadan bulunmuş.Diğer bayrakları anlayamadım.Acaba hangi beyliklerin? Yardım ederseniz sevinirim.Saygılar.Coat of Arms of Turkey.svg Signore Faccia di cuoio ileti 20:12, 6 Haziran 2008 (UTC)

Selam Lord. w:en:Catalan Atlas değil mi? Bu haritada kuzey ile güney terstir:) Haritadaki yer adlarını okumak için öncelikle haritayı 180 derece çevirmeniz lazım. Bayrak meselesi zor bir meseledir. Haritada yer alsa bile gerçekten kullanılp kullanılmadığını bilemeyeceğiz. Bu eski haritada olduğu için biraz daha inandırcı. Büyük Hun İmparatorluğu, Göktürk v.s'ninki nasıl? Kitaplarda yer alıyorlar ve sabit bir gerçekmiş gibi dolaşıyor. Fakat gerçekten kullanıp kullanılmadığı kanıtlanmaz. Bana kalırsa çoğu uydurmadır:)) Nereden çıktıklarına merak ediyorum. Fakat okuyucularımız, özellikle çocuklarımız severler bu tür şeyleri. Ondan dolayı bayrak konusunda da eleştiri yapmıyorum. Şimdi haritaya bakıyorum ve çözebilirsem sizi haberdar edeceğim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 23:44, 6 Haziran 2008 (UTC)
Tekrar selam Lord. Şimdi bir makaleyi okuyorum. Eski makale.

Nihal Atsız, '16 Devlet Masalı ve Uydurma Bayraklar', Ötüken, Sayı: 5, 1969.

Anladığım kadarıyla, '16 büyük Türk devleti' 1960'lı yılların sonlarında üretilmiştir. Takabeg ileti 15:48, 7 Haziran 2008 (UTC)

16 muhayyel Türk devletinin 16 bayrağı da tamamen hayalî, uydurma ve yakıştırmadır. diyor. Nette bu makaleyi bulursam size yollayacağım. İyi çaılşmalar. Görüşmek üzere. Takabeg ileti 15:52, 7 Haziran 2008 (UTC)

16 Devlet Masalı ve Uydurma Bayraklar Takabeg ileti 15:56, 7 Haziran 2008 (UTC)

Tebrikler[kaynağı değiştir]

EPİK BARNSTAR Özellikle Tarih konularında Vikipedi'ye olan katkılarından dolayı teşekkürler.--Yurekli74 14:47, 7 Haziran 2008 (UTC)

Arma[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Aslında yurt dışındaki elçilikler ve konsolosluklarda kullanılıyor. Ancak biraz farklıdır. örnek. Takabeg ileti 02:22, 9 Haziran 2008 (UTC)

Birde rengi farklı olsa da şunun gibi aynı motif kullanılıyor. Takabeg ileti 09:18, 9 Haziran 2008 (UTC)
w:en:Embassy of Turkey in the Turkish Republic of Northern Cyprus gerç dışişlerine ait ama yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil ediyor. Her yerde arma ve amblem kullanılmaz herhalde:) Takabeg ileti 09:23, 9 Haziran 2008 (UTC)

Uyarı: Lütfen Emek Hırsızlığı Yapmayalım!!![kaynağı değiştir]

Başkalarınca başlatılmış Osmanlı Eyaletleri maddelerini ortadan kaldırmayalım!!!! Ayrıca yazım dilinde terminolojik hatalarınız var. Osmanlı'da eyalet sözcüğü yoktur! Eyalet sözcüğünü vilayet karşılığı olarak kullanmanız ise ikinci bir ayıbınız. Üstelik 3000 değişiklik katkısı vermiş birisi için ise bu iki hata affedilir türden değildir.Nisan ayında açılmış bulunan maddeleri isim değiştirmeden içini yönlendirme ile boşaltıp kendinizin mayıs ayında açtığı maddelere dahil etmiş olmanızdan dolayı sizi uyarıyor ve topluluk önünde kınıyorum.--85.101.121.221 17:43, 9 Haziran 2008 (UTC)

Bakınız Osmanlı Devleti'nde eyalet diye bir terim yok demişsiniz.Belki bilmiyorsunuzdur öğrenin.Osmanlı Devleti'nde 1864 yılına kadar eyalet adı kullanılmış.İsterseniz İngilizce Vikipedi'deki şu maddeye bakın ve konu hakkında araştırma yapın.Allah.svg ileti 20:56, 9 Haziran 2008 (UTC)
Ayrıca sayfayı kaydet butonunun üzerinde Yaptığınız katkıların başka katılımcılarca değiştirilmesini ya da özgürce ve sınırsızca başka yerlere dağıtılmasını istemiyorsanız, katkıda bulunmayınız. Vikipedi'de herkes istediğini yazabilir.Vandallık yapmamak şartı ile.Ben Vandallık yapmadım.Bu konunun aydınlığa kavuşması için sayfalarda düzenlemeler yaptım.Yaptığım düzenlemelerin yersiz olmadığını düşünüyorum.Allah.svg ileti 20:59, 9 Haziran 2008 (UTC)


O zaman siz kendi ifadenize göre bir vandallık yapmışsınız! http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Ankara_vilayeti&action=history Ankara vilayeti ile Ankara Vilayeti maddelerinin geçmişleri nereye kaybettiniz? Diğer konuya gelince tarih için kadük ingilizce vikipediye mi bakacağım elimde Osmanlı Devlet belgeleri varken? O nedenle dayanaksız ifadenizde ısrarcı olmamanızı önereceğim.--85.101.121.221 18:05, 9 Haziran 2008 (UTC)

İngilizce Vikipedi'ye karşı kullandığınız ve önyargılı davrandığınız için sizi kınıyorum.Vikipedi buraya katkı yapıp övünmek için kurulmamıştır.Sizin için Vikipedi'nin gelişmesi mi önemli yapılan değişikliklerin göz önünde tutulup övünülmesi mi önemli.Efendim vandallık yaptığımı da sanmıyorum.Elinizdeki belgelerin adlarını almak istiyorum.Allah.svg ileti 21:09, 9 Haziran 2008 (UTC)


Vikipedi Türkçe üzerinden bir kaynak bilgisi: http://tr.wikipedia.org/wiki/Devlet-i_Aliyye-i_Osmaniyye%E2%80%99nin_Bin_%C3%9C%C3%A7y%C3%BCz_On%C3%BC%C3%A7_Senesine_Mahsus_%C4%B0statistik-i_Umum%C3%AEsi Aslı varken suretin kopyasının kopyası olan ingilizce vikipedi ile uğraşırsanız kaduk ile neyin kastedildiğini anlamazsanız ve elbette sonuçta önyargı olarak olarak algılarsınız! Yetersiz desem sorun etmezdiniz sanırım. İyi çalışmalar. Kısacası sizin bu yaptığınız temiz ve göze batmaz sanılan zarif vandallıktır. Oysa yapmanız gereken ilk maddeyi ikincisine isim değişikliği ile yönlendirmek olmalıydı böylece o maddenin gerçek geçmişi de izlenebilir ve ulaşılabilir olurdu.--85.101.121.221 18:16, 9 Haziran 2008 (UTC)

Cizlembe adlı kullanıcı zaten sayfayı yanlış yönlendirmiş.Bende doğru olarak yönlendirdim.Daha eyalet ve vilayet hakkında bilginiz yok.Bahsettiğiniz kitap vilayetleri içermekte.Yani 1864 yılı ve sonrasını.Konuyu anlyın sonra konuşalım.Allah.svg ileti 21:33, 9 Haziran 2008 (UTC)


Belge istediniz bende size elimde olan belgeyi sundum. Ne bilip bilmediğim değil adı geçen belgede Osmanlı Devletinin ne dediği önemlidir. Diğer yandan yönlendirme yanlış ise sizin yaptığınız gibi yapılmaz. Önce esas madde adı olacak madde içine sil şablonu eklenir silindikten sonra içinde bilgi olan madde isim değişikliği yapılarak silinmiş maddeye aktarılır. Ki sözünü ettiğiniz durumda ortada bir sil konmuş gibi durmakta maddeyi başlatan siz gözüktüğünüze göre... Bu duruma da bilim dünyasında intihal denmekte malum. başbakanın eski müsteşarı gibi iş yapmayalım efendim. :))))) Bu kadarcık teknik detayları da eyalet eşit değil vilayet diyen Osmanlı Devletinin kitabına karşı duruşunuz gibi bilseniz çok daha zarif olabilirdi. Size iyi geceler ve iyi yazmalar.--85.101.121.221 18:45, 9 Haziran 2008 (UTC)

İkinci Uyarı: Kullanıcı isminizin yanında çıkan arapça Allah yazısını hemen çıkarın siz Allah mısınız?[kaynağı değiştir]

Belki iyi niyet ile yapmış olabilirsiniz ama siz kimsiniz, Allah mısınız? Diğer kullanıcılara karşı hemen hemen her inanan insanın kutsalı olan bir değeri kişiselleştirmek hiç hoş ve zarif değil. Lütfen bu ikonu imzanızdan çıkarın. Çıkarmazsanız bunu köy çeşmesine taşıyıp tartışmaya açacağım birazdan.--85.101.121.221 18:56, 9 Haziran 2008 (UTC)

Allah mısınız nedemek?Söylediğiniz sözlerden dolayı sizi kınıyorum.Böyle şiddetle çıkmanıza ne gerek var?Ben zaten eyalet ve vilayetin aynı şey olmadığını size söyledim.Allah.svg ileti 22:09, 9 Haziran 2008 (UTC)


ALLAH olarak imza atabilmek için ALLAH olmak gerekirde o nedenle çıkarmalısınız değerli kullanıcı!--85.101.121.221 19:17, 9 Haziran 2008 (UTC)

Örneğin bazı insanlar boyunlarına Allah yazılı kolye takıyor.Bu insanların hepsi Allah mı?Bir düşünün ne alaka.Allah.svg ileti 21:33, 9 Haziran 2008 (UTC) 22:20, 9 Haziran 2008 (UTC)


Siz hala konunun öneminin farkında değilsiniz! İsterseniz koynunuzda benim gibi enam taşıyın ama imzanızı burada ALLAH olarak atamazsınız ve atmamalısınız da. Konuyu salt sizin şahsınız bağlamında ele almadığımı da umarım anlıyorsunuzdur. İyi çalışmalar!--85.101.121.221 19:30, 9 Haziran 2008 (UTC)

Bir kullanıcı olan Kullanıcı:Selimbey34'den bahsedelim.İmzalarında Türkiye arması kullanıyor.Örneğin;şu sayfada var.Bu kullanıcı Türkiye midir Türkiye amblemi kullanıyor.Düşünceniz bence yanlış.Ayrıca atamazsınız demişsiniz.Bu sözcük emir kipi içermekte.Türkiye abmlemine neden karşı çıkmıyor Allah yazısına karşı çıkıyorsunuz.Osmanlı yönetim birimi hakkında bence yeteri kadar bilginiz yok.Boş yere yaygara yapıyorsunuz.Allah.svg ileti 21:33, 9 Haziran 2008 (UTC) 23:27, 9 Haziran 2008 (UTC)

Arapça Allah yazısı hakkında...[kaynağı değiştir]

O yazı bence de şık durmuyor.--Yurekli74 19:00, 9 Haziran 2008 (UTC)

Sonuçta o yazı bir imzada kullanılmış bu yüzden şık değil.--Yurekli74 19:05, 9 Haziran 2008 (UTC)


 • Üzgünüm ama acil olarak çıkmam gerekli, ya başka hizmetli ark. konuyla ilgilensin ya da dönnce (yarın akşama) bakarım. Levent Abi ileti 19:19, 9 Haziran 2008 (UTC)

Tartışma şablonu[kaynağı değiştir]

Merhaba. Daha önce bu konu tartışılmış ve bu şablonun boş tartışma sayfalarına eklenmemesi gerektiği; yalnızca tartışma yapılan sayfalarda bulunması gerektiği sonucuna varılmış. Bu nedenle şablonu boş sayfalara eklemenize gerek yok. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Yabancımsj 13:52, 12 Haziran 2008 (UTC)

Rica ederim, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. --Yabancımsj 14:09, 12 Haziran 2008 (UTC)

Bayrak[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Size birşey soracağım. Bu 16 Türk Devletleri hakkındaki yazıyı okuyunca sanki eski ülke bayraklarının hepsi bana uydurmamıi gibi geldi :) Neyse bu Kullanıcı:Kürşat, Kullanıcı:Orijinnal'in kuklasıymış. Bilmem bilirmisiniz Oğuz Yabgu Devleti sayfasına Orijinnal adlı kullanıcı bir bayrak eklemişti. Mavi bir zemin üzerinde siyah yay olan bir bayrak. O bayrak Kullanıcı:Metal Militia tarafından (Resim/Medya 4: Telif ihlali ya da belirsiz lisans/kaynak) nedeniyle silindi. Yani bu Orijinnal'in yüklediği bayrak uydurmaydı. Üstelik hiçbir yerde kullanılmıyordu. Bu 16 Büyük Türk Devleti bayrakları da uydurma da en azından TRT uydurmuş. Neyse. Yani bu Orijinnal böyle bizlere uydurma bir bayrak sunmuştur. E zaten Orijinnal Kürşatmış. Kürşatta bir resim yüklemişti. Resim:Karesi.JPG adlı resimi. Bende gerçek sanıp bu bayrağı Resim:Karesioğulları Beyliği.png şeklinde düzenledim. Ama ben bir Balıkesirli olarak şu kısacık ömrümde böyle bir bayrak görmedim. Elimde Salnamelere göre Karesi, Balıkesir ve Çevresinde Yörükler, Çepniler ve Muhacırlar, Karesi Vilayeti Tarihçesi ve Tanzimat Başlarında Karesi Kazası adlı 4 adet Balıkesir tarihini anlatan kitap var. Bu kitapları okudum araştırdım. Karesi Beyliği'nin bayrağından söz etmiyor. Kürşat ise bayrağın kaynak yerine Balıkesir Tarihi adlı kitaptan taradım demiş. Ayrıca altını çizeyim ben şahsen Balıkesir Tarihi adlı bir kitap duymadım. Bizim buralarda bir kuyumcu vardı böyle Balıkesir tarihi ile ilgili kitapları o satar. Adamın elinde arşiv var ama adamda Balıkesir Tarihi diye bir kitap var. Veya internette araştırın böyle bir kitap yok. Kısacası bu bayrak uydurma. Biraz düşündüm nasıl uydurma olabilir diye de şu detayı yakaladım. şu sayfada yani Balıkesir Belediyesi'nin sitesinde Ana Sayfa yazan köşe de kırmızı Balıkesir Belediyesi amblemi var. Ambleme dikkatlice bakarsanız sözde Karesi bayrağı bu amblemin içinde. Tarif edecek olursam amblemdeki Balıkesir yazan yerin "ık" harflerinin hemen üstü. Gördünüz mü. Buradan alıntı. Balıkesir de hatrı sayılır ve mükemmel mızıka çalan Pertev Bey var. Bu amblemi o hazırlamıştı. Amblemdeki oturan insan gibi olan şekil bengi oyununu temsil eder. Yani ki sözde Karesi bayrağı benim fikrimce bu amblemde alıntı. Böyle olunca da Viki icatı olarak karşımıza geliyor. Vikipedi'ye binlerce insan var. Ve gitgide de bu bayrak insanlara yerleşerek Karesi bayrağı olarak anılacak. Başladığı yerden bitsin. Araştırdım ve size sundum. Ambleme ve bayrağa iyice bakın. Sizin de fikrinizi aldıktan sonra sil şablonunu ekleme istiyorum. Teşekürler. İyi çalışmalar. Ayrıca neden Vikimola yapıyorsunuz. Tatilde misiniz? Saygılar.Lord Lєəthєrfəcє ileti 18:10, 15 Haziran 2008 (UTC)

Öncelikle Kullanıcı:Orijinnal'in kukla meselesiyle bayraklarının doğruluğu arasında direkt ilgi yoktur. Kukla olan bir kullanıcı güzel katkı yapabilir. Kukla olmayan bir kullanıcı da bir şeyleri uydurabilir yani:) '16 Büyük Türk Devleti' ve onların bayrakları devletin icadıdır. Fakat günümüzde TTK da kullanıyor. 16 için 'TRT'nin takvimine göre XXX'nin bayrağı' gibi açıklamayı eklersek şimdilik sorun yoktur. Akıllı çocuklar uydurma olduklarını anlarlar:) Ancak hangisinin gerçek olup olmadığını tam olarak bilmiyorum araştırmamız lazım. Osmanlınınki gerçektir herhalde. Bahsettiğiniz Balıkesir Belediyesi amblemine baktım. Aynı motifi gördüm. Pertev Bey ile görüşme fırsatınız olursa sorarsınız. Belki "eski Karesi bayrağı"ndan almış olabilir. Diğerler için de birer birer araştıralım. Kaynakları bulamazsak iptal edebiliriz. Vikimola yapmak istiyorum ama tam mola yapamıyorum. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 15:44, 15 Haziran 2008 (UTC)

İkon[kaynağı değiştir]

Selam Metal Militia.şu İngilizce Vikipedi sayfasında dil ikonları var. Çoğu şeyde işe yarıyor. Özellikle şablonlarda. Sizin yine fikrinizi almak istedim. Bu ikonları Vikipedi'ye ekleyeyim mi? Sonra kimse danışmadan yaparsam iyi olmaz da.Lord Lєəthєrfəcє ileti 21:38, 18 Haziran 2008 (UTC)

Selam, sanırım şu sayfadaki şablonlardan bahsediyorsunuz. Eksikler varsa ve Vikipedi için faydalı olacaksa elbette ilave edebilirsiniz, neden olmasın? Kolay gelsin. --M. M. ileti 19:21, 18 Haziran 2008 (UTC)

Sovyetler[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Nihan'a sormuşsun da daha önce konuştuk. Aslında Rusçadan çevirsek te İngilizceden çevirsek te Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Ermeni Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti v.s oluyor. Ancak Kullanıcı:Selimbey34 eski (Türkçe) haritaları incelemiş ve -stan Sovyet Cumhuriyeti olarak geçtiğini söyledi. O kadar sorun çıkmayacağını düşünerek -stan versiyonlarını seçtik. Sağlam Türkçe kaynakları bulursak ona göre değiştirilebiliriz, bence. Takabeg ileti 14:39, 19 Haziran 2008 (UTC)

Evet şimdilik. Kaynak bulursak değiştirebiliriz. Sovyet dönemine ait Türkçe haritası lazım. Bulabilecek misiniz? Takabeg ileti 14:44, 19 Haziran 2008 (UTC)

Sovyetler Birliği[kaynağı değiştir]

Merhabalar, bugüne kadar okuduğum kaynaklarda ülke adına göre yazılmıştı.. Halk adıyla değilde Tacikistan, Ermenistan, Azerbaycan olarak doğrusudur. Zaten, örneğin Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti için : Түркменистан Совет Социалистик Республикасы, Tacikistan SSC içinde Республикаи Советии Социалистии Тоҷикистон geçiyor.. Yani doğru olanları -istan ekinin getirilmesi. İyi çalışmalar. --Boyalikus 14:50, 19 Haziran 2008 (UTC)


Acaba Arapçanız varmı? Bir konuda Arapça bilen birileri gerekiyorda.Kullanıcı:Lord Leatherface 20:46, 19 Haziran 2008 (UTC)

Arapçam zayıf. Yine de bakiim:) Kullanıcı:Burak Kara öğreniyordu. Belki geliştirmiştir. Takabeg ileti 17:48, 19 Haziran 2008 (UTC)
ولاية طرابلس الغرب ancak bu vilayet oluyor (Trablus el Garb Vilayeti). Bir dakika. Takabeg ileti 18:02, 19 Haziran 2008 (UTC)
ايالة طرابلس الغرب bu işte (Trablus el Garb Eyaleti). Diğerler için az sonra. Takabeg ileti 18:05, 19 Haziran 2008 (UTC)
ايالة الجزائر Cezayir Eyaleti Takabeg ileti 18:10, 19 Haziran 2008 (UTC)

Guberniya[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Rusya Çarlığı ve Rusya İmparatorluğu'u guberniyalara ayrılmıştı. Diğer bir deyişle valiliklere. şu sayfada listesi varda acaba bu maddeleri açarken XXXX Guberniyası mı deyelim yoksa İngilizce Vikipedi gibi XXXX Valiliği mi deyelim? Ne dersiniz? Ayrıca Başkort'un doğrusu Başkurt.Peki neden Başkurtistan sayfasının adı Başkortostan.-ostan ekinin bir anlamı bile yok.Doğrusu -istan eki olmalı.Başkortun da doğrusu Başkurt.Neden böyle? Kullanıcı:Lord Leatherface 18:55, 21 Haziran 2008 (UTC)

Губерния'nın sabit tercümesini bilmiyorum da il olmalı. Başkurdistan olunca Kürdistan gibi ondan mı:)) Ama kendiler Başkort diyorlar. Bir de -istan eki değil -stan eki. Takabeg ileti 16:55, 21 Haziran 2008 (UTC)
Zaten sizin dediğiniz Губерния kelimesinin anlamı Guberniya demek.Hatta İngilizce Vikipedi'nin şu sayfasında var şu işte.Ama bence il adını kullanmayalım.Guberniya kelimesinin anlamı il, vilayet veya valilik ama örneğin Erivan Guberniyası var. Buna Erivan İli dersek bugünkü Erivan anlamını da karşılar. O yüzden o günkü adını kullanalım guberniya yapalım.Gerekirse başka kullanıcıların da fikirlerini alırız.Ne dersiniz? Bence Başkort olsa bile Başkortistan olmalı.Neyse.Kullanıcı:Lord Leatherface 20:58, 21 Haziran 2008 (UTC)
XX Gubernyası için itirazım yok. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 18:02, 21 Haziran 2008 (UTC)

Göktürkler[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.Doğu Göktürk ve Batı Göktürk Sayfalarına tarihi ülke şablonunu eklemeyi düşünüyorum.Bu devletlerden öceki devleti, sonraki devleti, başkentlerini ve hükümdarlarını bildirirseniz sevinirim.Lord Leatherface 19:48, 23 Haziran 2008 (UTC)

Selam Lord. Göktürk'Ün önceki hükumdarlığı Rouran (Asya Avarları yani:))Doğu Göktürk'ın önceki hükumdarlığı Göktürktür. Ancak tembel olduğumuz için açmadık. Doğu Göktürk'ün devamı Göktürk. Batı Göktürk'ün önceki hükumdarlığı Göktürk. Doğu Göktürk'ün sonraki hükumdarlığı ise Tang Hanedanı yani İkinci Göktürk'ün önceki hükumdarlığı da Tang Hanedanı. İkinci Göktürk'ün sonraki hükumdarlığı Uygur Kağanlığı, Batı Göktürk'ün sonraki hükumdarlığı da Tang Hanedanı (bağımlı kaldı ama yıkılmadı) ve Türgişler tarafından yok edildi. Sabit başkentleri yoktur. En azından ben bilmiyorum.Takabeg ileti 17:04, 24 Haziran 2008 (UTC)
P.S. Siz de Lazlar, Alevilik maddesine bakar mısınız? Lazlar maddesinde biri kaynaklı bilgileri sürekli kaldırıyor. Alevilik maddesinde biri telifli ve taraflı bilgileri ısrarla ekliyor. Çok feci. Görüşürüz. Takabeg ileti 17:10, 24 Haziran 2008 (UTC)

Rica[kaynağı değiştir]

Selam M.M. . Lazlar sayfasında Kullanıcı:Takabeg'in değişikliklerini geri alarak değişiklik savaşına yol açan Kullanıcı:Lazuribere adlı bir kullanıcı var.Gereğinin yapılmasını sizden rica ediyorum.Kullanıcı:Lord Leatherface 20:18, 24 Haziran 2008 (UTC)

Lütfen maddelerdeki değişikliklerinizi, Vikipedi'nin 3 geri dönüş kuralını ihlal etmeksizin yapınız. Olası 3GD ihlali tehlikesi belirdiğinde, diğer kullanıcılarla, ilgili maddenin tartışma sayfasında ve Vikipedi'nin nezaket kuralları çerçevesinde tartışarak bir ortak yol bulmaya çalışınız. Karşınızdaki kişilerin daima iyi niyetli olduğunu varsayınız ve bir fikir birliği oluşturmaya çalışınız. Teşekkürler. (bu mesaj üç kullanıcıya da aynı şekilde gönderilmiştir ve cevaplanmasına gerek yoktur.) --M. M. ileti 19:18, 24 Haziran 2008 (UTC)
Selam Lord. Kusura bakmayın. Sizi riske atmış oldum. Kaynaklı bilgileri kaldırıyor. Bana kalırsa mesele ortada. Ama herkesçe öyle kabul edilmiyor demek ki. İkna etmek te bayağı zordur:)) Takabeg ileti 19:53, 24 Haziran 2008 (UTC)
Hayırlı günler arkadaşım.Bir konu hakkında yeterli bilgin yoksa tenkitte yapma yorum da.İşine bakLazuribere| 12:06, 25 Haziran 2008 (UTC)
Sağlam kaynaklar var canım benim.Sen vak'adan bihaberken birdenbire fikir üretmen şaşırtıcı doğrusu.Bir daha oku şu Lazlar maddesini.Lazuribere| 12:11, 25 Haziran 2008 (UTC)

Kmer[kaynağı değiştir]

Doğrusu Kmer midir Khmer mi? İngilizce Vikipedi'de Khmer geçiyor ama Kızıl Kmerler var.Bu Kızıl Kmerler Kamboçya'da çıkmış.Zaten Kmerler Kamboçya halkı.Yardımcı olurmusunuz? Saygılar.Kullanıcı:Lord Leatherface 14:29, 25 Haziran 2008 (UTC)

Khmerler maddemiz yokmuş:)) Khmerce maddesine yönlendiriliyor. Türkçe Tarih Atlasına baktığımda Khmer Devleti buldum. Gerç Türkçede bu harfin karşılığı yoktur. Yine de şimdilik Khmer olsun. Kızıl Khmerler de olabilir. Sabit ve yaygın kullanımın hangisi olduğunu bilmiyorum. Araştırmamız lazım. Takabeg ileti 11:39, 25 Haziran 2008 (UTC)

Hiung-nu[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.Elimde eski bir Lise tarih kitabı var.Orada Hunlar hakkında bahsediyor.Şöyle;

Türk tarihi, Hunlar ile başalr.Göç etmeyip Orta Asya'da kalan bazı Tütk boyları, Orta Asya!nın duğusuna çekilip, Orhun ve Selenga ırmakları çevresinde toplanmışlardı.Hun adı verilen Türk boyları, Çin'in kuzeyine doğru yayılmışlardı (Hun adı, insan ve halk anlamına geliyordu). Çinlilerin Hiyong-nu (Asya bozkırlarının hâkimi olan atlı bir topluluk) adını verdikleri Hunların ne zaman devlet kurdukları kezin olarak bilinmemektedir... yazıyor.Görüldüğü gibi Çinlilerin Hunlara söylediği sözcük Türk tarihine Hiyong-nu diye geçmiş.Hem acaba neden Çinlilerin Hunlara kullandığı sözcüğü kullanıyoruz.Hun diyebiliriz. Ayrıca Büyük Hun maddesi duruyor.Avrupa Hun'a Hun İmparatorluğu denilmiş.Asya Hunları sayfası durduğundan Avrupa Hun adı da durmalı.Saygılar.Kullanıcı:Lord Leatherface 16:34, 27 Haziran 2008 (UTC)

Çinlilerin Çinceye göre değil ses değerine göre koydukları adıdır. Ondan kullanıyoruz. Hun ise Avrupa'ya giren Hunlardır. Eski Lise Tarih kitabı derken hangi yıla ait? Elimde 1931 ver. var. Bu tam Türk Tarih Tezine göre hazırlanmıştır. Ondan sonrakinde Sümerler ve Hititleri Türkleştirmekten vazgeçtiler ama Hunlar konusunda etkisi kalıyor. Kısaca Tarih ders kitapları sağlam kaynak değildir. Takabeg ileti 13:42, 27 Haziran 2008 (UTC)

Avar[kaynağı değiştir]

Evet Avar İmparatorluğu (Avar Kağanlığı)'nın Rusça wikideki madde odur. Ancak Rusça wikide w:ru:Авары (Avarlar) maddesi de var. Takabeg ileti 15:08, 27 Haziran 2008 (UTC)

Arma[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.Resim:1925arma.gif armasının kıyılarındaki buğday mıdır? İngilizce Vikipedi'de resmi düzelttirip svg formatında yaptırcağımda sordular.Kullanıcı:Lord Leatherface 15:26, 28 Haziran 2008 (UTC)

Selam Lord. 1925 Arma hikayetini tam olarak bilmiyorum. Sağlam kaynakları bulalım da sonra pxx yemeyelim:) Takabeg ileti 12:29, 28 Haziran 2008 (UTC)
Gösterdiğini kaynak bir forum değil mi? 1925 yılının Eylül ayında ( tarih doğru ama ayında hata yapmış olabilirim. ) diyor. Buna dayanarak hareket etmemiz doğru değildir. Takabeg ileti 12:53, 28 Haziran 2008 (UTC)

Hakem kurulu[kaynağı değiştir]

Acaba ne zaman Hakem kurulu seçilecek. Kullanıcı:Lord Leatherface 18:15, 28 Haziran 2008 (UTC)

 • isterseniz konuyu tekrar gündeme getirebilirsiniz.. yani ben de ne zaman seçileceği konusunda sizden fazla birşey bilmiyorum. :) --kibelemesaj 15:33, 28 Haziran 2008 (UTC)

Mesajlar[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Herkese mesajı atmak hoş karşılanmıyormuş (şahsen rahatsızlık duymuyorum da). Köy çeşmesine mesajını bırakman yeterlidir. Kolay gelsin. Takabeg ileti 16:57, 28 Haziran 2008 (UTC)

Neden ki?Kullanıcı:Lord Leatherface 19:59, 28 Haziran 2008 (UTC)
Açıkçası nedeni bilmiyorum:) Abi öyle diyordu. Demek doğrudur. Mesajı atmazsanız bile arkadaşlarımız ilgilenmişlerdir. Ve ilgileneceklerdir. Merak etmeyin. Takabeg ileti 17:02, 28 Haziran 2008 (UTC)

OKS?[kaynağı değiştir]

 • Nasılsınız sayın Alican? Uzun süredir Vikimola'da olduğumdan, sizinle de görüşememiştik. OKS'ye girdiniz yanlış anımsamıyorsam... Umarım çok iyi geçmiştir ve hedefinize ulaşırsınız. İyi çalışmalar, hoşçakalın... --DsMuratileti 11:17, 30 Haziran 2008 (UTC)
 • Güzel sözlerin için sağol. OKS iyi geçti. 93 netim var. İlde ilk 100'e girdim. Bir aksilik çıkmazsa iyi. Sen nasılsın? Lord Lєəthєrfəcє ileti 12:13, 30 Haziran 2008 (UTC)
 • Sağolun, ben de iyiyim. Tebrik ederim sınav için; umarım hakettiğiniz yerlere ulaşırsınız yaşamınızın geri kalanında da... Başarılar, iyi tatiller Face-smile.svg... --DsMuratileti 18:47, 30 Haziran 2008 (UTC) • Saygıdeğer genç kardeşim;
"Hakemler Kurulu'nun artık kurulması lazım." hükmünün gerekçelerini ayrıntılı olarak yazmalısın(ız) ki, gereği kadar dikkate alınabilsin. Aksi hâl, kabul edilmeyecek duaya âmin demek olur. Bu konuda üzgün olduğumu; bu kadar "filiz" bir yaşta gösterdiğin(iz) olağanüstü çabaların(ız)dan dolayı da seni(sizi) kutladığımı belirtmek isterim. Daha tecrübeli ve ayni zamanda yetkili ağabey ve ablaların görüşlerini dikkate alman(ız) da faydalı olur diye düşünüyorum. (Bu yazdıklarımı sadece; sakalı olmayan bir dede tavsiyesi olarak alın(ız) lütfen.) Herşey gönlün(üz)ce olsun.--Hasan Sami 04:58, 1 Temmuz 2008 (UTC)

Göktürk[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Elimde Cemal Anadol'un Türk Kültür ve Medeniyeti adlı kitap var. Kitabın 81. sayfasında Göktürkler hakkında şöyle yazıyor ;Bugün ise, M.S. VI. yy'da; gök renkli ve kurtbaşlı bayrağı ile târihe adını şereflerle yazdıran Göktürk Devleti'nin son hükümdarını artık tanıyoruz. Yani TRT belki Göktürk Bayrağı'nı uydurmamış olabilir değil mi?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 21:52, 1 Temmuz 2008 (UTC)

Selam lord. Bildiğiniz gibi Cemal Anadol'un Türkler / Tarihe Hükmeden Millet kitabını kaynak göstererek açılan bazı maddelerimiz var. Pencikend Devleti, Taşkent Tudun Devleti, Onogurlar gibi maddeler. Yani açıkçası sıcak bakmıyorum. TRT'den önce uydurmuş biri var belki. Kurtbaşlı tuğ vardı. Bu kesin. Fakat renkli bayrak için haberim yok. Takabeg ileti 21:59, 1 Temmuz 2008 (UTC)
Birde Batı Göktürklerin başkenti Суяб (Suyab) yapmışsınız. Ancak Ставка başkent değil karagrâh demektir. Tekrar kontrol eder misiniz? Takabeg ileti 22:12, 1 Temmuz 2008 (UTC)
Baktım. Anladığım kadarıyla siz İngilizce wikideki alıntı doğrudan aktardınız. Yani kaynakları kontrol edemezsiniz:) Bende de o kaynaklar yok. Ancak Göktürk'ün sabit başkenti olmadığını biliyorum. Suyab da Soğd kentidir. Batı Göktürk'ün bir kaç merkezleri vardı. Onlardan biridir ve geçici olarak merkezi olmuştur. Şu an Kırgızistan kazı yapıyormuş. Şimdi Çince kaynaklarına da bakıyorum. Suyabın Batı Göktürkün başkenti olduğuna dair yazı bulursam sizi haberdar edeceğim. Takabeg ileti 23:00, 1 Temmuz 2008 (UTC)
Selam.Kara-Kırgız Özerk Bölgesi gibi Sovyet özerk bölgeleri var. Bu bölgeleri Özerk Bölgesi ekiyle sayfalarını açarsak karışıklık çıkar gibime geldi. Örneği o zaman Yahudi Özerk Bölgesi varmış şimdi de var. Onun yerine Yahudi Sovyet Özerk Bölgesi yazsak olur mu sizce ?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:58, 1 Temmuz 2008 (UTC)
Ayrıca Nihan sizi yöneticiliğe aday göstermiş galiba. Sonuna kadar arkanızdayım.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 23:01, 1 Temmuz 2008 (UTC)
Evet özerk bölgeleri sayfalarını açabilirsiniz tabi. w:en:Jewish Autonomous Oblast (Başkent: w:en:Birobidzhan)'e hiç gitmedim de Habarovsk'a gittiğimde Yahudiler ile tanıştım. Habarovsk'ta da İbranice gazeteleri satılıyor. SSCB yıkıldıktan sonra Almanya'ya göç eden bayağı oldu. Belki yardımcı olabilirim. Hizmetli konusuna gelince desteğiniz için teşekkür ederim ama adaylığı kabul etmedim. Daha o işe uygun kullanıcılarımız var. İnşallah ileride siz olursunuz. Takabeg ileti 23:14, 1 Temmuz 2008 (UTC)

Deniz piyadeleri[kaynağı değiştir]

Birinci Berberi Savaşına Osmanlı katılmamıştır. Yani maddede hata var. Sizin ilgilendiğiniz Trablusgarp Eyaleti savaşmıştır. ABD Deniz Piyadelerine de bakarak maddelerdeki eksikleri doldurabilir misiniz? Takabeg ileti 03:50, 2 Temmuz 2008 (UTC)


SSC[kaynağı değiştir]

Rusya'nın şu anda 4-5 özerk bölgesi olması lazım. Yahudi Özerk Bölgesi 1930'lardan beridir özerk bu nedenle Sovyetler diye ayrılmasına sanki gerek yok. Ama şu anda aklıma gelmeyen diğer bölgeler günümüzde de varlığını sürdürüyorsa "X Özerk Bölgesi" olarak bir madde de toplanabilir. Eğer ayrılmak istenirse tabi ki "X Özerk Sovyet Bölgesi" de denilebilir. Sadece Rusya ise düşüncem böyle, ama Rusya değilde Sovyet coğrafyası olarak düşünürsek biraz daha incelememiz gerekecek. İyi çalışmalar.--Boyalikus 12:21, 3 Temmuz 2008 (UTC)


Balıkesir[kaynağı değiştir]

Balıkesir sayfası sizce seçkin Madde olabilir mi? Bence gayet güzel olmuş da.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 15:47, 5 Temmuz 2008 (UTC)

Zengin bir maddedir. Ancak şahsen görünüş açısından sevemedim. Mesela Şablon:Balıkesir Tarihi v.s gizli-göster fonksiyonlu yaparsanız daha güzel olacağını düşünüyorum. Bir de Kaynakça kısmı düzenli değildir. SM konusuna gelince Kullanıcı:Mızrak'a danışmanızı tavsiye ediyorum. Takabeg ileti 15:55, 5 Temmuz 2008 (UTC)

Selam Lord Leatherface. Balıkesir maddesinin VP:SMA olabilmesi için öncelikle şu eksiklikler tamamlanmalı:

 • Temel bilgi kutusunda ve girişte verilen tüm verilere kaynak eklenmeli.
 • Etimoloji başlığındaki 3. ve 4. noktalara kaynak eklenmeli.
 • Yerleşke bölümünde verilen mahalle ve cadde isimleri liste şeklinde verilirse göze daha hoş görünür.
 • Nüfus başlığında 2007 ile ilgili 301.404 yazılı iken hemen altındaki cümlede 313.630 yazılı. Çelişkili bir bilgi sözkonusu.
 • Kardeş şehirlere kaynak eklenmeli.

Kaynaklar Vikipedimiz için çok önemli. Ancak verilecek kaynaklarla Vikipedi:Doğrulanabilirlik politikasına sadık kalabiliriz. Teşekkürler ve iyi çalışmalar.

Mızrakmsj 00:39, 6 Temmuz 2008 (UTC)

Teksas Testere Katliamı Bölüm 2[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Teksas Testere Katliamı Bölüm 2 sayfasını seçkin yapmak amacındayım .Bir ilgilenirseniz iyi olur.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 16:47, 7 Temmuz 2008 (UTC)

Elinize sağlık. Bu madde ve Teksas Testere Katliamı maddesinde niye Ed Geinden bahsedilmiyor? Film'li maddeler sadece filmin kendisini anlatmakla seçkin olamayacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 17:05, 7 Temmuz 2008 (UTC)
Çünkü Teksas Testere Katliamı Bölüm 2 orijinal filmin devamı. Ed Gein ile ilgisi fazla yok. Orijinal filmin sayfasında belirtebilirim. Orijinal film Ed Gein'in izinde gitmiş .Bu film ise kara mizah türüne örnek verilebilir. Yani Ed Gein ile ilgisi fazla yok.Düzenleme nerelerde yapabilirim?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 17:12, 7 Temmuz 2008 (UTC)
Teksas Testere Katliamı maddesinde bağlantı bile olmadığı için söylemiştim. Teksas Testere serisi derler fakat bunların içinde sadece Teksas Testere Katliamı Bölüm 2 gerçek anlamla öncekinin devamıdır. Teksas Testere Katliamı ile kıyaslama v.s yaparsanız ve eklersiniz. Bir de kaynaklarının birleştirilmesi de lazım. Filmli maddeler biraz zor oluyor. Direkt izlemek daha kolay ve zevkli ya:)) Takabeg ileti 17:23, 7 Temmuz 2008 (UTC)
Ancak KM, SM konusuna gelince geliştirirseniz olacak gibime geldi. Karakterler hakkında kısaca anlatarsanız iyi olur. Zaten bir kaç karakteri için madde bile açılmış:)) Takabeg ileti 17:29, 7 Temmuz 2008 (UTC)
Şimdi anladım. Mesele kaynakların birleştirilmemiş olması değildir. Farklı kaynaklara aynı adı verilmesiydi. Örneğin no. 14 ve no. 15 ayrı kaynak ama aynı adı taşıyor. Yani kaynakların adları birazcık somut olsun. Takabeg ileti 17:31, 7 Temmuz 2008 (UTC)
İşim var:) Darbeler ile ilgileniyorum. Elimde ayrıntılı kaynaklar yok maalesef. Takabeg ileti 17:37, 7 Temmuz 2008 (UTC)

Bu film ile ilgili maddenin SMA olmadan önce kırmızı linkleri mavileşmeli bence. Örneğin Tobe Hooper gibi kült bir rejisörün maddesi vikimizde yok. Birde kırmızı bağlantılı maddelere pek şans verilmiyor. İyi çalışmalar. Mızrakmsj 18:14, 8 Temmuz 2008 (UTC)

Laz[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Bence Lazistan maddesi amacını aşmaya başladı. Lazistan zaten Osmanlıda var olmuş sancaktır. Yani Lazistan Sancağı. Şimdi Osmanlıdaki bütün sancakları açsak yer gök sancak olur:) Madde zaten Lazistan Sancağı bilgilerini içermeli. Ben sancakları bağlı olduğu vilayet ve eyalet sayfalarında anlatıyorum. Böyle daha iyi olur. Yani Lazistan maddesini tarihlerine göre Trabzon Eyaleti ve Trabzon Vilayeti sayfalarına dağıtsak mı?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 21:29, 9 Temmuz 2008 (UTC)

Evet haklısınız. Ben şimdilik izliyorum:) Trazzon Eyaleti ve Trabzon Vilayeti maddelerinde de sancaktan bahsedilebilir. Ancak Cumhuriyetin ilk yıllarında da Lazistan adı kullanıyordu. O yüzden maddenin kalması uygundur bence. Daha aşırıya giderlerse düşünelim. Görüşürüz. Takabeg ileti 21:46, 9 Temmuz 2008 (UTC)

Çıldır Eyaleti[kaynağı değiştir]

selam Takabeg.Yine ben.Bir sorum olacaktı.Çıldır Eyaleti'nden önceki devleti biliyormusunuz?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 09:11, 10 Temmuz 2008 (UTC) Selam. Şu an dışarıda olduğum için sadece nette kontrol ettim. Gurya krallığından alınmış ve 93 Harbinde Rusya İmparatorluğu'nun Samtshe-Cavaheti bölgesine bağlanmış. Ancak kitaplara bakmadığım için emin değilim. Takabeg ileti 09:21, 10 Temmuz 2008 (UTC)

TCM[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg.Teksas T. Katliamı 2 maddesi için süper bir metin buldum.Acil Türkçeye çevirirseniz sevinirim.Metin İngilizce.Herhalde İngilizceniz vardır.şu;"Fact is Principal Photography was behind schedule with the Studios having too much to lose if any key personal got injured so as to avoid delay in filming, the Studios weren’t taking any chances, at all, so Everybody had a stunt double and they worked very, very hard. Studios made certain that stunts were not on my dance card nor were they going to be.

Dennis and I did film one or two Inserts for the duel and the remainder of the dueling was done by the Doubles. And they got beat up plenty by what they had to do. The “chainsaw in the abdomen” effect was pretty much just exactly like the old tried and true “arrow through the head”. The saw blade was “U” shaped in the middle to go around the waist, the ‘U’ shaped middle was attached to a harness to strap it on the body. Special shirt and coat constructed to fit around the saw’s blade perfectly went on over the rig. And slender steel cable running around the ‘U’ shaped part of the trick saw that was made of tubular steel, connecting the front and back “genuine looking chainsaw bars”.

The front and back bar ( the bar is the shiny blade looking part of the saw) of the saw were themselves were looped in a saw-chain so there was a front loop and a back loop of chainsaw chain circulating around individual front and back bars, connected in the middle by a piece of “U” shaped tubular steel, inside of which was a loop of Cable connecting the rotary action of the front and back loops of Chain. That cable synchronized the front and back loops of circulating chain, so the whole package in place looked just like a saw through the guts, churning and chewing poor little Bubba’s innards. The cable synchronized the “chain” on both parts of the saw blade, that you could see in front and back of Bubba’s body. It all ran by an electric motor and was a very well done piece of magician’s equipment."--Lord Lєəthєrfəcє ileti 14:10, 10 Temmuz 2008 (UTC)

Selam. Siz çevirin. Çünkü ben bunun süper olduğunu anlayamadım:)) Konuyu seven insanın yazması ve çerivmesi daha faydalıdır. SMA gösgerildiğinde kontrol edeceğiz. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 14:36, 10 Temmuz 2008 (UTC)

Kullanıcı adı[kaynağı değiştir]

Selam M.M.. Kullanıcı:İslimce.com adı bana uygun değil gibi geldi.Engellenmeli.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 14:50, 10 Temmuz 2008 (UTC)

Selam, kullanıcı uygun olmayan KA nedeniyle engellendi. Dikkatiniz için teşekkürler. --M. M. ileti 14:53, 10 Temmuz 2008 (UTC)


Merhaba[kaynağı değiştir]

 • evet yanlış iç gerekçe demişim, ama sonuçta ana madde aynıdır: ansiklopediklik. Viki'de ne kadar çok dizi film ve albüm var biliyor musunuz? Bunların bütün bölüm ve şarkılarını madde yapmaya kalksak 500.000 maddeyi çarçabuk geçip gideriz. Dizinin bölümlerini maddenin içinde tanıtmaya çalışırsanız memnun olurum. Levent Abi ileti 13:42, 11 Temmuz 2008 (UTC)
 • o zaman onlar da hatalı ama şimdi çıkmam gerek , dönünce ilgilenmeye çalışırım. Sevgiler. Levent Abi ileti 13:45, 11 Temmuz 2008 (UTC)

Selam![kaynağı değiştir]

 • Selam, Lord Leatherface nasılsınız? Bugün, OKS sonuçları açıklandı yanlış bilmiyorsam. Umarım hakettiğiniz bir başarıya ulaşmışsınızdır. Yanlış anlamayın sonucunuzu sormuyorum, dileklerimi iletiyorum. Kolay gelsin, iyi çalışmalar, iyi tatiller... --DsMuratileti 22:03, 11 Temmuz 2008 (UTC)
 • İyi dileklerin için sağol. İyiyim. 467 puanım var. Eh bakacaz artık. Sen nasılsın ayrıca?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:07, 11 Temmuz 2008 (UTC)
 • Çok şükür ben de iyiyim. Başarın için tebrik ederim; çok iyi bir puan elde etmişsin. Hakkında hayırlısı diyelim artık Face-smile.svg. Görüşmek üzere, hoşçakal... --DsMuratileti 22:22, 11 Temmuz 2008 (UTC)

Kullanıcı[kaynağı değiştir]

Selam M.M. . Kullanıcı:Dağistan adlı kullanıcının adı Dağıstan adlı ülkenin adı.Bence engellenmeli.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 10:46, 12 Temmuz 2008 (UTC)

Selamlar, bildiğim kadarıyla ülke adlarının kullanıcı adı olarak seçilemeyeceğine ilişkin bir kuralımız yok. Ama eğer, Vikipedi topluluğu bu tür adlara karşı bir rahatsızlık duyacak olursa, ki bunun en doğru yolu, köy çeşmesi (ilginize) veya şikayet sayfasında dile getirilmesidir; o takdirde gereken yapılır. İlginiz için teşekkürler. --M. M. ileti 11:07, 12 Temmuz 2008 (UTC)

Azerbaycan Milli Hükûmeti[kaynağı değiştir]

Kusura bakmayın ama Teksas T. Katliamı 2 maddesi için yardımcı olamadım. Demin Azerbaycan Milli Hükûmeti maddesinde değişiklik yapıldı (ben yaptım:)) Kontrol ederseniz sevineceğim. Biri kendi adlandırması diğeri ise İran'ın bakış açısından yapılan adlandırmadır. Yani kendi açısından hükûmet ve İran tarafından fırka. Birde Güney Azerbaycan Azadistan Cumhuriyeti hakkında kaynaklar var mı elinizde? Takabeg ileti 10:18, 13 Temmuz 2008 (UTC)

Şimdi [7]'ya bakıyorum. Takabeg ileti 11:02, 13 Temmuz 2008 (UTC)
Birde [8] var. Ama blog olduğu için diğer kaynakları da aramamız lazım. Takabeg ileti 11:06, 13 Temmuz 2008 (UTC)
Tekrar selam Lord. Azeri arkadaşımıza sordum. Bekleyelim. Görüşürüz. Takabeg ileti 11:33, 13 Temmuz 2008 (UTC)

İskoçça[kaynağı değiştir]

Selam Lord. İskoç dili maddesi daha eski olduğu için o yönlendirme yöntem açısından yanlıştır. Takabeg ileti 12:51, 13 Temmuz 2008 (UTC)

TDK'da İskoçça geçiyor. İskoçça yönlendirme sayfasını silerek İskoç dili sayfasının adını İskoçça yaparsak geçmişi aynen durur. Ne dersiniz?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 12:55, 13 Temmuz 2008 (UTC)
Yapabilirsiniz, bence. Takabeg ileti 12:57, 13 Temmuz 2008 (UTC)


 • İskoçça yönlendirmesini sildim; kolay gelsin. Levent Abi ileti 13:10, 13 Temmuz 2008 (UTC)
 • Rica ederim, iyi çalışmalar. Levent Abi ileti 13:19, 13 Temmuz 2008 (UTC)

Selamlar. İskoçça ve Scots maddeleri var. Bu diller aynı mıdır?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 12:50, 13 Temmuz 2008 (UTC)

 • Bu diller kesinlikle aynı değil. Her ikisi de İskoçya'da konuşuluyor ama İskoçya'nın kendine özgü tarihsel dili Keltik grubuna bağlı bir dil. Yani İrlandaca'ya yakın. Scots ise Cermen dili. İngilizce'ye yakın. Tabii bildiğiniz gibi günümüzde İskoçya'da en yaygın konuşulan dil İngilizce. İskoçyaca ve Scots dilleri daha az konuşuluyor. Kolay gelsin. ---Vikiyazar 16:42, 13 Temmuz 2008 (UTC)


Selam. TDK'ya baktığım kadarıyla İskoçça'nın hangi dil olduğu anlaşılmıyor.

Öncelikle Scottich language'ye tekafül eden bir anlam ayrım maddesini açalım mı? Eve dönünce inceleyeceğim. Görüşürüz. Takabeg ileti 20:50, 13 Temmuz 2008 (UTC)

Bu Korku Yıldızı Lord Leatherface'e korku filmleriyle ilgili güzel katkıları için verilmiştir.--Gökhan 22:23, 13 Temmuz 2008 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Nerelerdeydiniz?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 20:08, 14 Temmuz 2008 (UTC)

Ve aleyküm selam. Buralardaydım. Takabeg ileti 20:13, 14 Temmuz 2008 (UTC)

Uygunsuz KA[kaynağı değiştir]

Haklısınız, gözden kaçmış. Aslında açıkça saldırı, küfür ve reklam içermedikçe şüpheli KA'lar hemen engellenmiyor genelde, kullanıcıların değişiklik yapmaya başlaması bekleniyor. Ama bu açıkça reklam amaçlı. Bildirdiğiniz için teşekkürler, iyi çalışmalar. --Yabancımsj 14:54, 15 Temmuz 2008 (UTC)

Söz konusu kutular politikalarımıza uygunsa neden olmasın? Bu gibi politika ve kuralları her topluluk farklı şekilde yorumladığından buna dikkat etmek gerek, onun dışında bir sorun olacağını sanmıyorum. --Yabancımsj 15:07, 15 Temmuz 2008 (UTC)

Boğdan[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Size bir şey soracağım veya önereceğim. Örneğin Eflak, Boğdan, Trablusgarp gibi tarihsel bölgeler var. Birde bu topraklarda kurulmuş Eflak Prensliği, Boğdan Prensliği, Trablusgarp Devleti gibi devletler var. Bunları birleştirsek nasıl olur? İngilizce Vikipedi Eflak filan birleştirmişte.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 16:44, 15 Temmuz 2008 (UTC)

Birleştirilebilir. Maddeler zenginleştirilse ayrı madde olarak açılabilir, bence. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 20:24, 15 Temmuz 2008 (UTC)

Subst:[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar. Küçük bir not: Kullanıcılara gönderdiğiniz hoş geldin, uyarı vs. şablonlarının başına subst: ekleyerek metne dönüştürüseniz daha iyi olur. Örneğin, {{subst:hoş geldin}}. Hem imza atmanıza gerek kalmaz ve hem şablonlar vandalize edildiğinde kullanıcı mesaj sayfaları zarar görmez. Yanıt yazmanıza gerek yok. İyi çalışmalar...  Burak ileti 11:34, 16 Temmuz 2008 (UTC)

Birinci yıl[kaynağı değiştir]

Nice yıllara. --Lord Lєəthєrfəcє ileti 11:28, 16 Temmuz 2008 (UTC)

 • Çok sağolun. Umarım hep beraber nice yıllar kutlarız. İyi çalışmalar... --DsMuratileti 17:31, 16 Temmuz 2008 (UTC)

Hun[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Büyük Hun İmparatorluğu maddesi ile Hiung-nu maddesi aynı değil mi? Bana öyle gibi geldi.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 10:32, 17 Temmuz 2008 (UTC)

Selam. Aslında aynı madde olabilir. Fakat bizde Doğu, Batı ve Güney Hiung-nu da var. Yani diğer wikilere göre bu konuda zengindir. Büyük Hun İmparatorluğu Hiung-nu'ların kurduğu bir devlete Türk Tarih Tezine göre yapılan adlandırmadır. Hiung-nu'lar bu Büyük Hun İmparatorluğu kurulmadan önce de vardı yani. Birde Bulgaristan'ın yer adları hakkında kısa inceleme yapabilir misiniz? Bu durumda kimse ilgili maddeleri zenginleştirmek istemeyecekler. Evinizdeki ansiklopedide mevcut olmayan madde başlıklarını bulabilirsiniz:) Teklif var, zorlama yok. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 10:44, 17 Temmuz 2008 (UTC)
Tabi o konu ile ilgilenirim. Yani Hunlar Avrupa'ya göç edenler. Hiung-nular da onların Asyadaki ataları. Hiung-nular Büyük Hun Devleti'ni kurduysa neden Hun deniliyor. Büyük Hiung-nu denilsin:)--Lord Lєəthєrfəcє ileti 10:48, 17 Temmuz 2008 (UTC)
Hiung-nu'lar ile Attila'nin Hunların aynı kökünden olduğu kanıtlanmamıştır. Şahsen Kuzey Hiung-nu'nun batıya kaydığına dair tezi tutuyorum ama. Büyük Hun İmparatorluğunun belgelerdeki adı Doğu Hiung-nu'dur. Aslında bu da sonradan yapılan adlandırmadır. Ama az sonra:) Bir de İkinci Dünya Savaşıyla ilgileniyor musunuz acaba? Takabeg ileti 10:53, 17 Temmuz 2008 (UTC)

Evet biraz uzun sürecek, ama yavaş yavaş yapılır artık :). İyi çalışmalar--Gökhan 22:25, 17 Temmuz 2008 (UTC)

Vikihasret[kaynağı değiştir]

 • Selam Burak Kara. Sayfanızda Vikimola yapıyorum demişsiniz. Galiba Vikipedi hasretine dayanamadınız. :)--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:52, 17 Temmuz 2008 (UTC)
 • Merhabalar Lord Leatherface ya da Alican? Nasılsınız? Haklısınız, Viki hasretine dayanamadım. Daha doğrusu sözde bir Vikimola yapıyorum. Biraz kendimi tutmamı, daha az SD'de görünmemi sağlıyor şugünlerde o şablon. Face-smile.svg  Burak ileti 22:58, 17 Temmuz 2008 (UTC)
 • İyiyim, hamdolsun. Sizi SD de görmek güzel de en önemlisi sizin kararınız.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 23:01, 17 Temmuz 2008 (UTC)
 • Haklısın(ız) ve teşekkür ederim. Biraz uzaklaşmam benim için daha iyi olacak. Güzel katkıların(ız)ın hep devam etmesi dileğiyle, hoşçakal(ın)... Face-smile.svg  Burak ileti 23:05, 17 Temmuz 2008 (UTC)

Bir soru Bir istek[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Bulgaristan'ın yer adları derken illerini (oblast) mi kastettiniz? Ayrıca sizden bir isteğim olacek. şu sayfadaki videoda Samara ile Cindy testere düellosu yapacakları sırada Samara testeresini başının üzerinde sallıyor, Cindy'nin Samara'ya karşı kullanmaya çalıştığı motorlu testere-boru karışımı aletin adını biliyor musunuz? Yoksa bu filme ait birşey mi? Teksas T. Katliamı sayfasında ne diye belirteyim? --Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:58, 17 Temmuz 2008 (UTC)

Selam Lord. Dışarı çıkmıştım ondan dolayı yanıtlayamadım. Şimdi Bulgaristan'ın sadece illeri (oblast) değil şehirlerini de kastetmiştim. Eski adları başlık olarak kullanılıyor. Video'ya izledim ama herhangi alet göremedim. Başka görüntüde mi acaba? Takabeg ileti 01:42, 18 Temmuz 2008 (UTC)
Ne demek eski adları başlık olarak kullanılıyor? Edirne de eski bir ad ama o da başlık olarak kullanılıyor!!!!! Gerekli bilgiler hep verildi, başka bir ad bulmak için bakmadığınız taş kalmadı.--144.122.250.135 13:08, 18 Temmuz 2008 (UTC)

Özür dilerim galiba o videoda değilmiş. Bir araştırayım. Bulgaristan illeri ve şehirlerini de araştıracağım. Teksas Testere Katliamı Bölüm 2 ise biraz daha uğraşayım ondan sonra SMA veya KMA olur diyorum.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 12:56, 18 Temmuz 2008 (UTC)

Özür dilemenize gerek yoktur. Kullanıcı:Docbaba'nın tenkidini okudunuz herhalde. Değerlerndirirseniz ve düzetlme yapırsanız, zamanla KM ya da SM olacağını düşünüyorum. Takabeg ileti 13:07, 18 Temmuz 2008 (UTC)
Sayın Anonim kullanıcı acaba şu an Türkiye'deki insanlar Edirne şehrine ne diyorlarda Edirne ismi eski.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 14:22, 18 Temmuz 2008 (UTC)
Sayın Lord Leatherface, acaba şu an Bulgaristan'daki şehirlere ne deniyor (Türkçe'de) da bu isimler eski?--144.122.250.90 14:47, 18 Temmuz 2008 (UTC)
Sayın Anonim kullanıcı Takabeg de bu konuda yardım istedi. Benimde bu konuda fazla bilgim yok. Ama kısa sürede araştıracağım. Saygılar. --Lord Lєəthєrfəcє ileti 14:51, 18 Temmuz 2008 (UTC)

KA[kaynağı değiştir]

Selam M.M. . Kullanıcı:Escort adı nasıl? Escort diye bilgisayar markası var bildiğim kadarıyla. Engellenmeli.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 23:03, 17 Temmuz 2008 (UTC)

Selamlar, haklısınız, KA bir marka adı. Engellendi, dikkatiniz için teşekkürler. --M. M. ileti 04:55, 18 Temmuz 2008 (UTC)

The Texas Chainsaw Massacre 2[kaynağı değiştir]

Merhaba Lord Leatherface
Ne kadar çok emek vermişsiniz. Mükemmel bir madde olmuş. Sayın Takabeg'e de yazdığım gibi eleştirmeye kıyamadım ancak vikipedi'ye madde yazarken kendi karşılaştığım bazı zorluklardan bahsedebildim.

1986 yapımı "The Texas Chainsaw Massacre 2 " filminin Türkiye'de kullanılan adına gelince, ben de tereddütte kaldım. Web'de birçok kaynakta "Teksas Katliamı 2" adının kullanılmış olduğu belirtilmekle birlikte bir tek IMDb'de, ve de bir Türk sitesinde "Katliam" adı gösterilmiş. IMDb de hata yapabiliyor, ne de olsa onların kaynakları da sitenin takipçileridir. IMDb'nin bu konuda birkaç hatasını yakalamıştım. Bu nedenle IMDb bile olsa ikinci bir kaynaktan doğrulatmadıkça direkt IMDb'de bulduğum Türkçe adı kullanmamaya gayret ediyorum. Bu durumda IMDb'deki adı ikinci bir kaynaktan doğrulatmaya çalıştım ve şu adreste hem filmin eleştirisi hem de üzerinde""Katliam" yazan Türkçe afişi var. (Not: 1974 tarihli ilk bölümün ise "Teksas Kasabı" adıyla gösterildiğini Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film (kitap) s.585 den öğrendim).

"Teksas Katliamı 2" adı genellikle DVD'lerde kullanılan ad ve buna dair yüzlerce link var. Sinemalarda da ise "Katliam" adının kullanıldığına dair sadece 2 link bulabildim. Bir türlü emin olamıyorum çünkü tür olarak biraz uzak kaldığım bir film ve o tarihlerde yani sinemalarda oynadığında fazlaca ilgilenememişim demekki. Net'te bulduğum linklerden bazıları:

 • Sinemalar.com sitesinde filmin ismi "Teksas Katliamı 2" adı gözüküyor.
 • ideefixe.com'da da "Teksas Katliamı 2" adı kullanılmış (DVD ismi)
 • Gittigidiyor'da satılan bir DVD'sinde Burada resmi var "Teksas Katliamı 2" adıyla piyasaya sunulduğu görülüyor. (DVD ismi)
 • IMDb'de şu sayfada IMDb releaseinfo ise filmin Türkiye'de "Katliam" adıyla gösterildiğini belirtmiş.
 • [şu adreste koolpa.com'da "Katliam" denmiş.

Bu durumda karar sizin gözüküyor.
İyi çalışmalar, saygılar--docbaba 13:53, 18 Temmuz 2008 (UTC)
Docbaba mesaj

Maalesef film hakkında elimde pek bir döküman yok. Dediğim gibi tür olarak o zaman pek ilgilenememiştim. Adlandırma konusunda diğer vikiproje-sinema üyelerinin de fikri alınabilir.
İyi çalışmalar,kolay gelsin.--docbaba 14:19, 18 Temmuz 2008 (UTC) Docbaba mesaj

Vandalizm[kaynağı değiştir]

Merhaba Lord Leatherface. Kullanıcıya "son uyarı" gönderdim. Bundan sonra yapacağı ilk vandalizmde engellenecek. Bildirdiğiniz için teşekkürler. (Bu arada bir monobook ister misiniz? O olmadan SDD'lik sordur, kendimden biliyorum. Face-smile.svg) --Yabancımsj 15:58, 18 Temmuz 2008 (UTC)

 • Evet, işleri kolaylaştırıyor ve zman kazandırıyor. Sayfanızı oluşturdum: Kullanıcı:Lord Leatherface/monobook.js Kullanmaya başlamak için bu sayfaya gidin ve en üstte yazdığı şekilde ön belleği boşaltın. Artık sil şablonlarını bir tıkla koyabilir, vandalizme uğramış bir sayfanın son düzgün sürümünü tek tıkla geri getirebilirsiniz, vb. Güle güle kullanın! --Yabancımsj 16:06, 18 Temmuz 2008 (UTC)
 • Rica ederim. İlk kez bir kullanıcıya monobook sayfası oluşturdum, umarım bir sorun çıkmaz. Olursa lütfen söyleyin. --Yabancımsj 16:10, 18 Temmuz 2008 (UTC)
 • Baş ağrıtmak ne demek, elbette anlatırım :) Ön belleği boşalttıktan sonra şöyle bir deneme yapın: "Son değişiklikler"e gidin ve imleci herhangi bir maddenin "geçmiş"inin üzerine getirin, bu durumda geçmişi görebilmeniz gerek. Bir de, sil şablonu koyacağınız bir sayfaya gidin, "değiştir"e bastığınızda kullanabileceğiniz şablonları yukarıda ve sol sütunda görmeniz gerek. Yoksa bir yerde hata yapıyoruz demektir :) Bir bakın, olup olmadığını söyleyin, olur mu? --Yabancımsj 16:21, 18 Temmuz 2008 (UTC)
 • Ön belleği boşaltmak, kullandığınız programa göre farklı şekillerde yapabileceğiniz bir işlem, monobook'un da çalışmasını sağlıyor. Siz o şablonları görebildiğinize göre ön belleği boşaltmışsınız zaten :) Geçmiş bir sürümü geri getirmek konusunu bana başka bir sevgili kullanıcı anlatmıştı, onun bağlantısını veriyorum. Bir sorun olursa, yine buralardayım. --Yabancımsj 16:44, 18 Temmuz 2008 (UTC)

Kullanıcı:TheraFlu Forte hap markası. Engellenmeli. --Lord Lєəthєrfəcє ileti 15:25, 18 Temmuz 2008 (UTC)

Engellendi, dikkatiniz için teşekkürler. --M. M. ileti 18:08, 18 Temmuz 2008 (UTC)
 • ülkücülük başlığında mesajı geri aldığım için "Lütfen uyarıları dikkate alınız. Vikipedi işleyişini aksatmanıza yönelik davranışlarınız için size yapılan uyarıları önemsememeniz, vandalizm olarak değerlendirilebilir ve engellenebilirsiniz." diye mesaj almışım. yönetici olanların hata yapabileceğini söylemek ve yapılan değişikliği geri almak vandalizm mi oluyor? 85.101.67.247 18:39, 23 Temmuz 2008 (UTC)

Monobook[kaynağı değiştir]

Merhaba. "Hoş geldin" şablonu görünmüyor mu acaba şablonlar arasında? --Yabancımsj 10:26, 19 Temmuz 2008 (UTC)

 • Bu işten daha iyi anlayan bir kullanıcıya danışacağım. Onun dışında herhangi bir problem var mı? --Yabancımsj 10:29, 19 Temmuz 2008 (UTC)
 • Çünkü monobooklarımız genel olarak Vito Genovese'in hazırladığı monobookun türevi ve benim sizin monobookunuzu kopyaladığım kişi de Burak'ın hazırladığı versiyonu kullanmaktaymış. Eski sürüm meselesinde belki şu açıklamanın yararı olur: Maddenin geçmişine gidin. Geri getirmek istediğiniz sürümün tarih ve saatinin yazdığı yere gelin. İmleci orada bir süre tutunca bir menü çıkacak. Bu menüden "rv" ya da "revert" komutunu bulup tıklayın. Başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan o sürüme geri dönülecektir. Eğer Mozilla kullanıyorsanız menüde "actions" başlığının üzerine gelin. Burada çıkacak menüden "rv"yi tıklayın, aynı şey olacaktır. Denediğiniz zaman sonucu da bildirebilirseniz sevinirim. Kolay gelsin. --Yabancımsj 10:40, 19 Temmuz 2008 (UTC)
 • Monobookla ilgili Burak'a danışmıştım. Şu mesajları okursanız belki sorun çözülür. --Yabancımsj 13:23, 19 Temmuz 2008 (UTC)
 • Rica ederim. İlk anda görülmüyor bazı fonksiyonlar, zamanla alışacağınızı sanıyorum. Kolay gelsin. --Yabancımsj 13:29, 19 Temmuz 2008 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Cümlelerin hangi bağlamda kullanıldığını bilmediğimden biraz havada kalabilir ama çeviri aşağı yukarı şöyle:

 1. "...Korkunç ve neşeli bir hayal gücü. Yönetmen Tobe Hooper en iyi bildiği Teksas şehrine geri dönüyor ve geride kalan, hâlâ keşfedilmeyi bekleyen heyecan ve ürperti verici şeyler olduğunu kanıtlıyor."
 2. "...Caroline Williams, Stretch rolünde galip gelen bir kadın kahraman."

Üçüncüsünde geçen deyim ve ifadelerin karşılığından emin olamadım. Dilerseniz başka bir kullanıcıya sorun. Madde için de elinize sağlık, epey geliştirmişsiniz. Yalnız "Resepsiyon" başlığı yerine "Nasıl karşılandığı" ya da "Tepkiler" ifadeleri daha iyi olmaz mı sizce? --Yabancımsj 11:28, 19 Temmuz 2008 (UTC)

 • Rica ederim. Ama tam karşılığını bulmak gerek. Biliyorsunuz, Türkçe'de "resepsiyon" sözcüğü aslında başka anlamlara geliyor. Dilerseniz şu sayfayı da inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar. --Yabancımsj 11:38, 19 Temmuz 2008 (UTC)
 • Merhaba Lord, bu haritaya ne dersin, svg olduğu için çeviri daha az zaman alır... Yine de svg formatında Jeopolitik bir harita bulabilirsek daha güzel olur. Haritada gördüğüm güncel olmayan sınırları düzeltirim (tabii Kıbrıs'ı da). Senin de aklına bir şey gelirse yazarsın, kolay gelsin--Gökhan 19:38, 19 Temmuz 2008 (UTC)

Selam Lord. böyle bir program var. Beleş versiyonu indirip deneyebilirsiniz. Çok güzel çevrimiyor ama idare eder:) Takabeg ileti 03:28, 20 Temmuz 2008 (UTC)

+ Youtube yerine Böyle bir site varmış. Takabeg ileti 14:12, 20 Temmuz 2008 (UTC)

 • Merhabalar Lord Leatherface. Maalesef İngilizce bilmiyorum, sanırım dün Yabancı'yla da görüştüğünüz çeviri meselesi için sordunuz. Üzgünüm yardımcı olamadığım için. İyi çalışmalar... Face-smile.svg  Burak ileti 16:19, 20 Temmuz 2008 (UTC)
 • Yine selam. Bir sorum daha olacak. Sinema hakkında bilginiz var mı? Bir de çeviri için yardım edebilecek birilerini tanıyor musunuz?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 09:23, 21 Temmuz 2008 (UTC)
 • Yine merhabalar. Madde yazabilecek kadar ilgilenmiyorum sinemayla. Şurada epey çeviri gönüllüsü var. Onlar yardımcı olmaya çalışacaklardır sanırım. İyi çalışmalar.  Burak ileti 09:41, 21 Temmuz 2008 (UTC)

Çevirdim[kaynağı değiştir]

Çeviriniz Burda: Bu, malı teslim eden bir dehşet filmidir ve sonra bazıları.... O, böyle tarz ve enerjiyle yaptı, onun bazen neredeyse, senin oturacak yerinden dışarı seni yaktığı kızgın icat ve anarşik, delice saygısız hicivin böyle patlamaları... Biraz Karışık Oldu Düzenlerseniz Sevinirim.Ama Olduğu Kadar Yaptım.İyi Çalışmalar--Selim Elmasmsj 10:29, 21 Temmuz 2008 (UTC) Çok Azını Ypamış Olabilirim :D İyi Çalışmalar--Selim Elmasmsj 10:34, 21 Temmuz 2008 (UTC)

Çekik[kaynağı değiştir]

Çin mi desem Japon mu desem neden acaba genellikle çekik gözlü halklarıla ilgileniyorsunuz? Sadece merakımdan sordum.:)--Lord Lєəthєrfəcє ileti 13:21, 21 Temmuz 2008 (UTC)

Gözleri o kadar çekik değiller:) Merak ettiğim için ilgileniyorum. Sizin Texas Chainsaw Massacre'yı sevdiğiniz gibi. Part 2 bitti mi acaba? Takabeg ileti 13:25, 21 Temmuz 2008 (UTC)
Bitti mi derken üzerinde yapılan çalışma mı isim tartışması mı?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 13:42, 21 Temmuz 2008 (UTC)
Maddenin kendisi. Bu madde için Madde başlık adı çok önemli değildir, bence. Yani ikincil ve sonuncu sırada:) İyi çalışmalar. Takabeg ileti 04:26, 22 Temmuz 2008 (UTC)
 • Lord Leatherface; inan ki bu konu hakkında net bir fikir yürütemedim; köy çeşmesinde de görmüş ama fikrim olmadığından herhangi bir yorum yapamamıştım. Ama bu konularda yetkin olduğunu düşündüğüm iki kullanıcımız var: Docbaba ve Berfu, sanırım onlar sana yardımcı olabilirler. Üzgünüm. Levent Abi ileti 13:57, 21 Temmuz 2008 (UTC)

 • Selamlar, Uygulamadan haberim yoktu, uyardığınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar, --Bahar (yine ben!) 14:17, 21 Temmuz 2008 (UTC)

ama booş madde...

editör:Grand father 21/07/2008Bu imzasız yazı 88.241.131.87 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Grand father[kaynağı değiştir]

Grand father der ki;[kaynağı değiştir]

en doğru bildiğin şey en az doğruyu bildiğini bilmendir,

eğlenin bakalım akvaryum kılıklı WIKIPEDI adlı dünyanızda nereye kadar sürecek bu oyalanmaca, üretmeksizin tüketmek PC hastalarının sorunsal açmazı olmaya devam eder mi?

Grand father Bu imzasız yazı 88.241.131.87 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Selam Mskyrider. Size bir seri filmin film adları konusunda danışmak istiyorum. Bu seri Teksas Testere Katliamı serisi. İlk olarak 1974 tarihli ilk filmden başlayayım. Orijinal adı Texas Chainsaw Massacre. Türkçeye çevrimi Teksas Testere Katliamı. Türkiye'de sinemaya Teksas Kasabı adı ile girmiş. Yine Türkiye'de VCD adı Kasabada Katliam. Filmin en çok tanınan ismi Teksas Katliamı. Aslında hiç kullanılmadı bir yerlerde. Diğer film 1986 tarihli serinin ikinci filmi. Orijinal adı Texas Chainsaw Massacre Part 2. Türkçeye çevrimi Teksas Testere Katliamı Bölüm 2. Türkiye'de sinemaya Katliam adı ile girdi. Türkiye de DVD ve VCD olarak Teksas Katliamı 2 adı ile yayınlandı ve bu ad şu an en yaygın adı. Diğer film 1990 tarihili serinin üçüncü filmi. Orijinal adı Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III. Türkçeye çevrimi Deri Surat: Teksas Testere Katliamı III. Türkiye de sinemaya Meşin Surat adı ile girdi. DVD ve VCD olarak Leatherface Teksas Katliamı 3 adı ile yayınlandı. Ayrıca son ismi kullanacaksak Leatherface yerine Deri Surat diye bilir miyiz? Çünkü leatherface kelimesinin Türkçesi. Serinin 4. filmi 1995 tarihili orijinal adı Texas Chainsaw Massacre: Next Generation olan film. Türkçeye çevrimi Teksas Testere Katliamı: İleriki Nesil. VCD ve DVD adı Teksas Kasabı. Hangi bölüm için hangi adı kullanalım. Ben işin içinden çıkamadım. Yardım ederseniz sevinirim. --Lord Lєəthєrfəcє ileti 20:14, 20 Temmuz 2008 (UTC)

merhaba, öncelikle Vikipedi:Adlandırma kuralları (filmler) ve Vikipedi:Kayda değerlik (film) yönerge tekliflerine görüşlerinizi ilgili tekliflerin tartışma sayfasında belirtmenizi rica ederim. Sorduğun sorulara gelince, bence:
 • 1974 tarihli film: IMDb, The Texas Chainsaw Massacre Filmin hangi ad ile ve ne zaman Türkiye'de gösterime girdiğini bulamadım. Ancak Beyazperde'de Teksas Katliamı diyor. Teksas Kasabı adı ile gösterime girdiğini doğrulayan bir kaynak gösterirsen maddenin adını Teksas Kasabı koymalıyız. Maddenin girişinde İngilizce adını ve çevirisini ekleyip aynı zamanda VCD olarak ise Kasabada Katliam olduğunu yazabiliriz. Eğer ki Teksas Kasabı adına kaynak gösteremiyorsak, verdiğim kaynağa dayanarak madde adını Teksas Katliamı (film, 1974) koymalıyız çünkü aynı adla aşağıdaki 2003 yapımı film var.
 • 1986 tarihli film: The Texas Chainsaw Massacre 2 IMDb'ye göre Türkiye'de Katliam adı ile gösterime girmiş. Bu durumda, eğer aynı adla gösterime giren Katliam adlı bir film yoksa madde adı Katliam (film) olabilir, aynı adlı film olması durumunda Katliam (film, 1986), aynı adla aynı yıl film olması durumunda da diğer filmin durumuna göre anlam ayrımı genişletilebilir. Maddenin girişinde de İngilizce adı, bunun Türkçeye çevirisi ve VCD ile DVD versiyonunun adı verilmeli.
 • 1990 tarihli film: IMDb Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III . Türkiye'de hangi adla gösterime girdiği konusunda kaynak gösterebilirsen, bu durumda eğer Meşin Surat olarak girdiyse madde adı Meşin Surat olmalı. Yine İngilizce adı, Türkçe çevirisi ve DVD, VCD adı madde içinde verilmeli.
 • 1994 tarihli film: IMDb The Return of The Texas Chainsaw Massacre ya da The Texas Chainsaw Massacre 4 ya da The Texas Chainsaw Massacre:Next Generation. Üstteki ile aynı yorum.
 • 2003 tarihli film: The Texas Chainsaw Massacre IMDb'nin verdiğine göre Türkiye'de Teksas Katliamı adı ile 23 Haziran 2006'da gösterime girmiş. Dolayısıyla madde adı Teksas Katliamı (film, 2003) olmalı. Eğer yukarıdaki filmin adı Teksas Kasabı olarak madde adı olursa o zaman Teksas Katliamı olarak kalabilir.
 • 2006 tarihli film: The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning, IMDb]'ye göre Türkiye'de Teksas Katliamı - Başlangıç adıyla gösterilmiş. Madde adı Teksas Katliamı - Başlangıç olmalı, İngilizce adı girişte verilmeli.
IMDb'de serinin tüm filmlerinin alternatif adları ve diğer bilgileri mevcut. Yani film adlandırma kurallarında yazıyor ama, adlandırma yaparken filmin Türkçe gösterime girdiği adı almalıyız. Çeviriyi kendimizin yapması doğrulanabilirlik kuralına aykırıdır. Türkçe ad ile ya da Türkiye'de gösterime girmediyse özgün adını bırakmalıyız. Umarım açıklayıcı olmuştur. Kolay gelsin. --Mskyrider ileti 16:22, 21 Temmuz 2008 (UTC)
 • O zaman Docbaba'nın kaynağını göstererek adını Teksas Kasabı yapalım. Dördüncü film özgün adıyla kalsın: The Return of The Texas Chainsaw Massacre, Türkçe gösterimi var ve kaynak bulunursa değiştirilir. Kolay gelsin. --Mskyrider ileti 16:40, 21 Temmuz 2008 (UTC)
 • Katliam (film) giriş tümcesini örnek alarak diğer filmlerin girişlerini düzenleyebilirsin. --Mskyrider ileti 16:55, 21 Temmuz 2008 (UTC)

marhaba Lord Leatherface... mesaj sayfama bıraktığın notu gördüm ama baktım Mskyrider o işe el koymuş : )) ben bunu yapamazdım, gayet detaylı olmuş onun açıklaması... Katliam (film) maddesini seçkin madde yapmaya çalışıyorsun sanıyorum... bence oldukça güzel bir madde olmuş... kaynak eklenmesi gereken bazı bölümler var... mesela posterin nereden esinlendiği gibi... (bu imdb trivia bölümünde var, vaktim olunca ekleyeceğim) çok güzel bir madde olmuş... kolay gelsin... --Berfu 21:27, 21 Temmuz 2008 (UTC)

az önce bahsettiğim kaynağı eklerken görmemiştim, zaten kullanılıyormuş imdb trivia : ))--Berfu 21:37, 21 Temmuz 2008 (UTC)

Selam
Serinin ilk filmi olan 1974 tarihli The Texas Chain Saw Massacre (Orijinalinde Chain ve Saw ayrı yazılmış, sonraki filmlerde bitişik yazılmış) filminin Türkiye'de sinemalarda gösterildiği adının "Teksas Kasabı" olduğu Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film adlı kitabın 585.ci sayfasında yazıyor. Ancak önce de belirtmiştim bu kaynaklarda da (IMDb de dahil) tek tük de olsa bazı yanlış bilgiler var. O nedenle ben girdiğim film adlarını en az iki kaynaktan doğrulatmaya çalışıyorum. Bazan 35-40 sene önce seyrettiğimi gayet iyi hatırladığım filmler oluyor, hatta o tarihte espirisini yapmışız (unutmama karıştırmama imkan yok) üstelik gazete/dergi kupürünü kesmişim saklamışım, bir de Atilla Dorsay'ın kitabı var önümde, ayrıca Rekin Teksoy'un kitabı da. Ama IMDb'de başka bir isim yazıyor! En son şununla karşılaştım; John Ford'un The Quiet Man (1952)'ini vikipedi'ye gireyim dedim. Türkiye'de "Kadın Satılmaz" adıyla gösterilmişti (tuhaf bir isim ama ne yapalım bu isimle gösterilmişti bu kullanılacak). Güvenilir yazılı kaynaklar da öyle diyor (Atilla Dorsay, Rekin Teksoy vb). Oysa açtım baktım IMDb'de "Sessiz Adam" diye yazıyor (motomot çevirmişler, belki de ikinci bir kez de bu isimle de gösterilmiş olabilir). Sırf sitede tartışma çıkmasın diye maddeyi girmekten vazgeçtim. IMDb'ye de yazdım ama maillere makinalar cevap verdiği için şimdilik değiştirtemedik. Bu arada "Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film" kitabına bir göz attım iki isim de yanyana orada (Hem "Kadın Satılmaz" hem de "Sessiz Adam") herhalde onlar da hem Dorsay ve Teksoy'u hem de IMDb'yi refarans aldılar.
Texas Chanisaw.. serisine gelince, seri ile ilgili zamanında pek döküman toplamamışım o nedenle ben de IMDb ve bazı kitaplara bağlıyım. "Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation" (asıl ismi "The Return of the Texas Chainsaw Massacre" (1994)) hakkında ise ne yazık ki fazla bilgi bulamadım.
Saygılar.İyi çalışmalar--docbaba 21:22, 21 Temmuz 2008 (UTC)Docbaba mesaj

Gemiryanoğulları[kaynağı değiştir]

II.Yakup Bey maddesine göz atarsanız sevineceğim. Yeni açıldı ve madde içeriğinin yarısı kadar Germiyanoğulları Beyliği maddesinin kopyası olduğu için dikkatimi çekti. Takabeg ileti 04:30, 22 Temmuz 2008 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Çevirtmek istediğiniz metni daha önce de diğer kullanıcılara yazdığınız mesajlarda görmüştüm. Ancak bu metin çok bayağı bir dilde yazılmış, hiçbir ansiklopedik değeri olmayan bir metin. Çevrilse sanırım Bu tam da adrese teslim bir korku filmi... bir de biraz... öyle bir tarz ve enerjiyle çekilmiş ki, öyle ateşli buluşlara, öyle anarşik ve çılgıncasına saygısız taşlamalara sahip ki, seyirciyi neredeyse koltuğundan fırlamaya zorluyor gibi bir çeviri olacak, ki bu tür cümleler maddenin değerini düşürecektir. Bana kalırsa bu cümleyi maddeye eklememelisiniz. Yine de siz bilirsiniz. İyivikiler... homonihilis // ileti 14:22, 22 Temmuz 2008 (UTC)

Zincirli testere olacak galiba, homonihilis'e katılıyorum. Sözkonusu cümlenin ana kaynağı nedir? Eğer filmin tanıtım broşürleri, ya da yapım ile ilgili medya bildirisi ise zaten uygun olmaz ama bir eleştirmen tarafından yazıldıysa kaynağını göstererek onun görüşü olduğu bildirilir. Daha çok reklam amaçlı bir cümle gibi. --Mskyrider ileti 17:06, 22 Temmuz 2008 (UTC)

Bender[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Size göre bir madde açıldı. Bender Takabeg ileti 04:12, 23 Temmuz 2008 (UTC)

Hemen katkıda bulundunuz. Teşekkür ederiz. Takabeg ileti 05:48, 23 Temmuz 2008 (UTC)

Los Angeles Times'daki bir eleştirmen yazmış. Ekleyeyim mi ki?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 19:56, 22 Temmuz 2008 (UTC)

Kaynak bağlantısını verebilirsen yazının tamamına bir bakmak istiyorum. Teşekkürler. --Mskyrider ileti 16:22, 23 Temmuz 2008 (UTC)

Los Angeles Times eleştirmeninin yazısına. --Mskyrider ileti 16:45, 23 Temmuz 2008 (UTC)

 • eklemeden önce yazının tamamını görmek istiyorum, online bağlantısını verebilir misin? --Mskyrider ileti 18:29, 23 Temmuz 2008 (UTC)
 • verdiğin bağlantıdan LA Times'ın 23/08/1986 tarihli yazısının özetine ulaşabildim. İlk site buradan aldığını yazmış, ancak yazının tamamı görüntülenemiyor, tamamanı görmek ücretli. Madde için çok da önemli olmadığını düşünüyorum. Ama istersen kaynak vererek ekle. Film hakkında çok önemli bir bilgi taşımıyor bence. --Mskyrider ileti 19:01, 23 Temmuz 2008 (UTC)
 • Yeniden aday olma şansı her zaman var. Ancak geçmişten anımsadığım kadarıyla bu konuda başvuru aralıklarının sık olmaması gerekiyor. Yaptırım şeklinde değil de etik bakış açısı olarak bu böyle. Sabır gerekiyor yani Face-smile.svg Levent Abi ileti 21:00, 23 Temmuz 2008 (UTC)~
 • Lordum; yapabileceğim en büyük hata, sana aday ol ya da olma demektir. Böyle bir sorumluluğu sanıyorum kimse üstlenmek istemez. Başka ne diyebilirim? Levent Abi ileti 21:09, 23 Temmuz 2008 (UTC)
 • Doğrusu onu bilmiyorum işte.. Sanırım biraz araştırısan bulabilirsin. Üzgünüm yardımcı olamadım.. Levent Abi ileti 21:17, 23 Temmuz 2008 (UTC)

??[kaynağı değiştir]

Selam. Şu kullanıcı bazen doğru bilgi ekliyor bazen atıyor. Dikkat ederseniz sevineceğim. Takabeg ileti 13:46, 24 Temmuz 2008 (UTC)

Bu sıralar, başka bir madde ile ilgilendiğim için haritaya pek vakit ayıramadım. Haritayı birkaç güne commons'a aktarırım. Kolay gelsin--Gökhan 14:17, 24 Temmuz 2008 (UTC)


TV Net[kaynağı değiştir]

Tv Net sayfasının interwikilerini niye geri getirdiniz? Almanca ve İngilizce de zaten öyle sayfa yok.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 16:15, 24 Temmuz 2008 (UTC)

 • Sabahtan beri PC başında Vikipedi'de olunca kafa kalmadı gerçekten, Görmemişim. Zaten silmişsiniz. İyi günler kolay gelsin.

Not: Bu arada önceden irtibatımız fazla yoktu (daha doğrusu hiç yoktu Face-smile.svg ) . Ayrıca tanıştığımıza mennun oldum. Kendinize iyi bakın. Her zaman mutlaka görüşmek dileği ile. --Muratsahinileti 16:18, 24 Temmuz 2008 (UTC)

 • Geçen gece görmüştüm ve her ne kadar hizmetli seçimlerinde oy kullanmaya niyetli değilsemde kullandım. Sonuç ne olursa olsun yinede vikileme dileği ile. --Muratsahinileti 17:58, 24 Temmuz 2008 (UTC)


Şablon:Cephe kutusu Haçlı[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Söz konusu şablon hakkında tam yazacaktım. Sizden mesaj geldi:) Şablon:Cephe kutusu Haçlı bir yorumdur. Hıristiyan vs Müslüman mı? Nizarilik? Burilerden w:en:Mu'in ad-Din Unur? Niğbolu'da Sırplar? Mesele o kadar basit değildir. Haçlı dedikleriyle sonraki savaşlar arasındaki devamlığının olup olmaması da tartışma konusu olur. Bence bir kaç şablona bölürseniz faydalı olacak. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 17:59, 24 Temmuz 2008 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Son çeviri talebiniz oldukça uzun. Maalesef bunu çevirebilecek zaman bulabileceğimi sanmıyorum. Vikipedi:Çeviri grubu'ndaki gönüllü çevirmenlere başvurabilirsiniz. İyivikiler... homonihilis // ileti 08:30, 25 Temmuz 2008 (UTC)


1915-1918 Osmanlı'da Ermeni olayları[kaynağı değiştir]

Yanlış olan nedir? Tiasb 12:30, 25 Temmuz 2008 (UTC)

Dikkatli bakar mısın, ne "vandallığı" yanlışlıkla koyulmuş ve düzeltilmiş bir "A" harfi. Ayrıca; bir metinde bir "İDDİA" varsa ona bir "KARŞI İDDİA" vardır, İNKAR değil... Tiasb 12:34, 25 Temmuz 2008 (UTC)

 • Sanırım isim değişikliği gerekiyordu, hallettim, kolay gelsin.Levent Abi ileti 13:30, 27 Temmuz 2008 (UTC)

Shushenskoye[kaynağı değiştir]

Shushenskoye sizce nasıl okunur? Veya Türkçe'ye gelen karşılığı var mı? Olduğu gibi mi?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 17:16, 27 Temmuz 2008 (UTC)

Selam Lord. Vladimir İlyiç Lenin maddesinde öyle yazılıyordu. Türkçe kaynaklarda bulamadığım için orijinal adıyla açmıştım. Zaten TDK'nın Translitelasyonu yap derseniz yaparım da:) Hatalı da olabilecek. Çünkü bu konuda TDK yeterince çalışmamıştır. Yani kesin bir kural ortaya koymamıştır. Spartaküs Birliği de gerçekten doğru mu? Emin olamadığım için orijinal adı Spartakusbund olarak açtım. En azından yalan ve uydurma yoktur. Daha sonra arkaraşlarımız hakiki Türkçe karşılığını sağlam kaynaklar ile birlikte bulacaklardır. Takabeg ileti 15:00, 28 Temmuz 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Tamam gibi, ufak düzeltmeler kaldı. Yarın aktarırım.--Gökhan 17:16, 28 Temmuz 2008 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

 • Duyarlı davrandığın için teşekkür ediyorum. Hizmetli seçilip seçilmemen hiç önemli değil, katkıların takdirle izleniyor, ama yine de seçimde başarılar dilerim. Bu durumun seni bu sınavdan başarıyla ve güçlenmiş olarak çıkaracağına inanıyorum. Kolay gelsin, sevgiler. Levent Abi ileti 06:42, 29 Temmuz 2008 (UTC)

Kandiliniz kutlu olsun...--Boyalikus 19:33, 29 Temmuz 2008 (UTC)

Kandil1.gif--Yürekli 19:56, 29 Temmuz 2008 (UTC)

Kandil[kaynağı değiştir]

Kandiliniz mübarek olsun.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 19:25, 29 Temmuz 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. Mübarek Miraç Kandiliniz kutlar, hepimiz ve vikimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim. Takabeg ileti 00:39, 30 Temmuz 2008 (UTC)

Kayda değerlik[kaynağı değiştir]

Annem sayfasına kayda değer olmayan etiketi konulmuş. Açıklarsanız sevinirim.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 21:36, 30 Temmuz 2008 (UTC)

Öncelikle uyarıyı direkt kaldırmayıp bu konuyu bana danıştığınız için teşekkürler. Ben de açıklayabilirim ancak bunun yerine VP:TV'yi okuyarak yönergeden kendiniz öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin. --Manco Capac 06:37, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Kuralları okudum da dizi acaba hangi kurala uymuyor orayı anlayamadım?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 11:14, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Orada bahsi geçen hiç bir kurala uymuyor maalesef. --Manco Capac 11:20, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Diğer diziler uyuyor mu?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 11:24, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Şimdi bu ne demek? Sizden rica ediyorum farkettiğiniz diğer VP:TV'ye göre Kayda değerlik kriterlerini karşılamayan madde varsa onlara da bu etiketi koyunuz lütfen. Ayrıca sizden rica ediyorum deneyimli bir kullanıcı olarak Kayda değerlik kriterlerini karşılamayan maddeler açmayınız. Unutmayın deneyimli kullanıcıların diğer yeni kullanıcılara örenk olması gerekmektedir. Saygılarımla kolay gelsin. --Manco Capac 11:33, 31 Temmuz 2008 (UTC)

Ermenice[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Ermeniceniz varsa Karabağ Hanlığı ne demek? Ermenicesi yani. Sayfasına eklemeyi düşünüyorum da. Bir de galiba Arapçanız var. Birgün bana Cezayir Eyaleti'ni filan çevirmiştiniz. Bende Arapça bir çeviri yaptım. Trablusgarp Cumhuriyeti'ni "جمهورية طرابلس الغرب" diye çevirdim. Doğru mu?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 17:37, 31 Temmuz 2008 (UTC)

Selam Lord. Ermenicem yok. Ermenice Wikide Karabağ Hanlığı maddesini bulamadım. Birde "جمهورية طرابلس الغرب" değildir herhalde. En azından Google'da hiç çıkmadı. Bulursam haberdar edeceğim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 21:55, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Bir de biliyorsanız Azerice bir kelime olan tutduq ne demek? Karabağ Hanlığı ile ilgili de. Şu Trablusgarp Cumhuriyeti sayfasını geliştirmek lazım. Nasıl olsa İslam dünyasındaki ilk cumhuriyet.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:03, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Nerede geçtiğini bilmiyorum ama, 'tuttuk' değil mi? Takabeg ileti 22:07, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Bende bilmiyorum zaten. Azerice ve İngilizce Karabağ Hanlığı maddelerini Türkçeye çevirdim. Şu metin zorladı. Burada geçiyor işte;"Lakin Kərim xan Zənddə Fətəli xanı məğlub edib Urmiyanı tutduqdan sonra Qarabağ xanlığını tabe etdirib onun idarəsinin Pənahəli xanın oğlu İbrahimə tapşırmış, Pənahəli xanı isə Şiraz qonaqlığına aparmışdır."--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:09, 31 Temmuz 2008 (UTC)
Tuttuktan sorna yani Kerim Han-ı Zand Fatal Han'ı yenip Urmiye'yi aldıktan sonra... 22:16, 31 Temmuz 2008 (UTC)

Merhaba Lord, vaktin olduğunda Image:World map pol 2005 v02 tr.svg haritasını bir incelermisin. Problem varsa değiştiririm. İyi geceler--Gökhan 22:36, 31 Temmuz 2008 (UTC)

Karabağ[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. Karabağ Hanlığı maddesi nasıl oldu? Çok uğraştım da. Birde Mançukuo maddesinde Resim:China-Manchukuo-map.svg veya Resim:China-Manchukuo-map-2.svg'yi kullansak nasıl olur? Çünkü oradaki harita çok karmaşık.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:54, 1 Ağustos 2008 (UTC)

Selam Lord. Elinize sağlık. Resimler eklenirse güzel olacak. Gösterdiğiniz resimde Mançukuo'nun M'si bile yazılmıyor. İkincisine göre birincisi daha iyidir. Onda da Mançukuo'nun iki kendinden birinin adı yanlış, Sakhalin Adasında olması gereken (1945'e kadar yani) hudud çizilmemiş v.s. Kısaca güzel değiller. Texas Chainsaw ne aşamada? SMA gösterecek misiniz? Takabeg ileti 01:21, 2 Ağustos 2008 (UTC)

Kazan[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. şu] Kazan bayrağını İnglizce Vikipedi'deki şu yere düzelttirdim. şöyle oldu. Hiç benziyor mu sizce? Ne yapacağız? Fesuphanallah.:)--Lord Lєəthєrfəcє ileti 14:31, 2 Ağustos 2008 (UTC)

Selam. Bu bayrak işleri çok önemli değildir bence. Bazılar tamamen uydurmadır, bazılar ise tarihi belgelerde yer alan yazılarına dayanarak hayal gücünü katıp üretilmiştir. Kazan'ınki de şu anki Kazan belediyesinin bayrağındaki dört bacaklı dragondan esinlenerek yapılmıştır herhalde. Ama biz ciddi zarar vermeyeceğini tahmin ederek açıklamalarıyle birlikte eski bayrakları ekliyoruz değil mi? TRT'ninki gibi. O yüzden tam kaynak gösteremezse eklenmemelidir bence. Takabeg ileti 15:32, 2 Ağustos 2008 (UTC)

Drakula (film, 1931)[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Drakula (film, 1931) maddesindeki çalışmamın sonlanmasını bekler misiniz? Sürekli çakışıyoruz ve birbirimizin yaptığı değişiklikleri yeniden yapıyoruz. Bana birkaç gün müsaade ederseniz çeviriyi bitireyim, ondan sonra maddeye katkılarınızı yaparsınız. İyivikiler... homonihilis // ileti 22:43, 3 Ağustos 2008 (UTC)

Anlayışınız için teşekkürler. Bittiğinde kontrol edebilirseniz sevinirim. İyivikiler... homonihilis // ileti 22:54, 3 Ağustos 2008 (UTC)

Aleksandr Soljenitsın[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Yaygın kullanımı Aleksandr Soljenitsin değil mi? Takabeg ileti 22:53, 3 Ağustos 2008 (UTC)

Galiba. Googleye yazınca 18.000 sonuç çıktı. Diğer adı neyki?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:55, 3 Ağustos 2008 (UTC)

ı yerine i değil mi acaba? Takabeg ileti 22:59, 3 Ağustos 2008 (UTC)

TCM[kaynağı değiştir]

Selam. Yine ben. Şe 悪魔のいけにえ Japonca kelime "Şeytan'ın kurbanı" demek mi? Japoncanız var mı bilmem de.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 13:20, 4 Ağustos 2008 (UTC) Selam Lord.

Yine siz:)) Evet doğrudur. Akuma no Ikenie (İkenie). Takabeg ileti 13:22, 4 Ağustos 2008 (UTC)

Selam Takabeg. Ne yazık ki yine ben.:) Şu Katliam (film) sayfasındaki Diğer başlığı altındaki kısmı diğer başlık altlarına dağıtsam mı? Örneğin Hepsi Amerikan Katliamı bölümünü etikiler başlığı altına, üretilen oyuncakları nereye??? Belki yayın olabilir mi ki? Yardımcı olur musun(uz)?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 14:42, 4 Ağustos 2008 (UTC)
Hehe. Bence şu anki haliyle sorun yoktur. İsterseniz dağtabilirsiniz. Takabeg ileti 14:49, 4 Ağustos 2008 (UTC)

SRA[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Resim:Koy 3.JPG kriterleri sağlamıyor. Takabeg ileti 15:17, 4 Ağustos 2008 (UTC)

Testere 5[kaynağı değiştir]

Selamlar, internette dolaşırken Bildirgeç sitesinde Testere 5'in Ekim ayında vizyona gireceğini okudum. Korku filmleri ile ilgilendiğini bildiğimden sana haber vereyim dedim. İstersen buradan bakabilirsin. Saygı ve sevgilerimle.Bora006 mesaj gönder 19:56, 6 Ağustos 2008 (UTC)

Katliam[kaynağı değiştir]

Merhaba. Evet, çalışmanızdan haberim var. Ancak bu ara pek fazla vakit ayıramıyorum buraya. Hatta benim de sinema alanında seçkin yapmaya çalıştığım bir madde var ama, epeydir ilgilenemiyorum. Zamanı için söz veremem ama, bir kaçını vaktim olduğunda çevirmeye çalışırım. Fazla yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. Kolaylıklar dilerim. --Yabancımsj 13:59, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Siz de sağolun, umarım SM'lerimizin sayısı hızla artar. Bu arada isterseniz yardım talebinizi Portal tartışma:Sinema'ya da yazın. Görüp ilgilenecekler olabilir. --Yabancımsj 14:04, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Qing Hanedanı[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. İngilizce Vikipedi'deki Qing Dynasty maddesinde o hanedandan sonra Çin Cumhuriyeti var diyor. Ama bunu tıkladığımızda Tayvan karşımıza geliyor. Hem bu Çin Cumhuriyeti'nin bayrağı da şu. Bu devleti Vikipedi de ne diye açmalıyız?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 13:56, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Ayrıca bu devlet 1912–1949 tarihleri arası yaşamış.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 13:58, 7 Ağustos 2008 (UTC)
Selam. Tamam orda sorun yoktur. 1911-1949 arası şu anki Çin Cumhuriyeti Çin kıtasında hakim idi. 1949'de Halk Cumhuriyeti yerini aldı ve Çin Cumhuriyeti Tayvan'a sığındı. Bayrağı ise değişmiştir. Önce Çin Devrim Birliği cemiyetinin bayrağı 青天白日旗 (Mavi gökyüzü Beyaz güneş bayrağı) idi. Biraz sonra beş millet (kabile?)yi temsil eden zh:五色旗 yani beş renkli bayraktı. 1925'de w:zh:青天白日滿地紅旗 (Mavi gökyüzü Beyaz güneş Kızıl zeminli bayrağı:)) yaratılmış ve 1928'de Kuzey sefer bitince kabul edilmiştir. Bir şey soracağım siz Qing'i nasıl okuyorsunuz? Türkçedeki yaygın kullanım olmadığı için soruyorum. İyi çalışmalar.Takabeg ileti 14:41, 7 Ağustos 2008 (UTC)
Okunusu farklıdır. Çincem olmadığı için birşey diyemem ama ben bu sayfayı açtığımda Türkçe olarak Kûing diye okuyorum.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 14:45, 7 Ağustos 2008 (UTC)
Hmm. Doğru Türkçesini [9], [10] gibi sitelerde bulabilirsiniz. Qing olmamalı. Takabeg ileti 14:48, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Resim yükleme[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Ordan dosya yükleyebilir misiniz? Benim bilgisayarımdan yükleyemiyorum. Sebebini bilmiyorum da. Rica etsem yerime yükler misiniz? Takabeg ileti 15:18, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. Karesi hakkındaki mesajı yeni okudum. Maalesef bilgim yok. Belki Kullanıcı:Tevfik1958 biliyor olabilir. Sanırım arşivi zengindir.

Resimler:

 • [11] Kalyan minaresi ve cami, Özgür lisanslıdır.
 • [12] Mir-i Arab medrese, PD'dir.
 • [13] Kalyan minaresi, PD'dir.

Takabeg ileti 15:26, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Acelemiz yok. Görüşürüz. Takabeg ileti 15:35, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Baba[kaynağı değiştir]

Selam M.M. . Baba I sayfasının adını Baba (film, 1972) sayfasına yeniden yönlendirirmisiniz. Çünkü Filmin ismi Baba I değildi. Yanlış bir yönlendirme.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 17:38, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba, madde adı değiştirildi, teşekkürler, iyi çalışmalar. --M. M. ileti 17:49, 7 Ağustos 2008 (UTC)
 • Kusura bakma Lord mesajını yeni gördüm, resimlerle ilgileneceğim, kolay gelsin--Gökhan 19:19, 7 Ağustos 2008 (UTC)

İmza[kaynağı değiştir]

 • İyi akşamlar. İmzanızdaki tarih ve saat kısmını nasıl mavi yaptınız. Tercihler bölümünden yapılıyorsa kopyasını gönderirseniz bende o türden yapayım.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:03, 7 Ağustos 2008 (UTC)
 • Merhaba Lord Leatherface. İmzamı şu sayfadan görebilirsiniz. Teşekkürler, iyi çalışmalar.  Burak ileti 22:13, 7 Ağustos 2008 (UTC)

teşekkür[kaynağı değiştir]

verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.--Tarih 22:51, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Karesi[kaynağı değiştir]

Selamlar, Abu Abdullah Muhammad Ibn Battuta 1325 - 1354 yıllarında seyahat yapmış Suriyedeki Lakataia'dan gemiyle şimdiki Alanya, Antalya, Burdur, Ladik, Birgi(Ödemiş), Aya Suluq, Yazmir, Balıkesir, Bursa, Yaznik, Mudurnu, Kastamonu, Sinop'tan gemiyle Kırım yarımadasına geçmiş, şu anda tam tarihini bilmiyorum, yarın derin araştırır buraya eklerim. 14. Juni 1325 2. Rajab 725 Hicrî), başlamış otuz sene boyunca Seyahat etmiş. Benim yaptığım haritayı buradan http://tevfik.dyndns.info/images/maps/Abu_Abdullah_Muhammad_Ibn_Battuta_map.jpeg görebilirsin. İyi Geceler....--Tevfik1958 21:51, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Selamlar. 1332 yılında ikinci gezisine Cidde'den gemiyle Hindistana oradan gemiyle Kızıl denizi kıyılarına gelmiş. Üçüncü gezisinde yani 1348 yıllarında Sultan Badr ad-Din ibn Quraman (Bedrettin bin Karaman) Konya'da bulunmuş. Bu sayfada http://www.saudiaramcoworld.com/issue/200004/map/ gezdiği yerlerin haritasını görebilirsiniz. İyi çalışmalar...--Tevfik1958 07:51, 8 Ağustos 2008 (UTC)

Drakula[kaynağı değiştir]

Çıkartmaktan vazgeçmiştim. Çevirip ekleyeceğim. İyivikiler... homonihilis // ileti 21:47, 8 Ağustos 2008 (UTC)

Güney Osetya Savaşı[kaynağı değiştir]

Savaş sürüyor mu bitti mi acaba?--Lord Lєəthєrfəcє ileti 13:26, 9 Ağustos 2008 (UTC)
 • Şuan CNN ve BBC'nin sayfalarını dolaşıyorumda savaşın bittiğine dair birşey yok. Devam ediyor hâla sanırsam. --Muratsahinileti 13:29, 9 Ağustos 2008 (UTC)
 • Kaynaklar varsa ekliyelim. Bizdeki maddenin kaynakları diğer Vikipedilere göre çok cılız kalıyor. --Muratsahinileti 13:31, 9 Ağustos 2008 (UTC)
 • Kabul, çabuk başla düzenleme yapmadan duramıyorum Face-smile.svg --Muratsahinileti 13:44, 9 Ağustos 2008 (UTC)
 • Not: Ayrıca şu sizli bizli ifadelerden uzak duralım. Sonuçta hepimiz burada bir kullanıcıyız. --Muratsahinileti 13:44, 9 Ağustos 2008 (UTC)
 • Bu kaynaklamayı biliyorum. Diğeri daha basit geldiği için uyguluyordum. Kaynaklar üzerinde Sabah Gazetesi: ifadeleri fazlalık onları siliyorum ayrıca. Sen madde üzerinde uğraşırken yeni olaylar gelişti hemen eklemeye başlıyorum. Teşekkürler, kendine iyi bak. --Muratsahinileti 14:41, 9 Ağustos 2008 (UTC)

2008 Güney Osetya Savaşı[kaynağı değiştir]

Selam Dsmurat. 2008 Güney Osetya Savaşı sayfasının tartışma sayfasında belirttiğiniz o resim galiba Gürcü lider Hitlere benzetilmiş. İngilizcedeki gibi yapmalıyız. Rusça daki madde o resimden dolayı taraflı gibi.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 15:44, 9 Ağustos 2008 (UTC)

 • Merhaba Lord,
  Ben de İngilizcedeki gibi yapmamız gerektiğini önermiştim. Sonuna da not olarak o bağlantıyı eklemiştim. Açıklamamı şurada yaptım.
  Yalnız, İngilizce Viki'deki maddeye baktığım anda vandalizm yapılmış ve karşıma başında Bay Monopoly'nin olduğu şu sayfa çıktı Face-smile.svg.
  Teşekkürler bilgilendirmeniz için. İyi çalışmalar, görüşmek dileğiyle... --DsMuratileti 18:04, 9 Ağustos 2008 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Bora006. Bahsettiğiniz Testere V maddesi açılmış. Ben Testere 5 adı ile açmıştım. Testere V'i fark edince Testere 5'in içindeki bilgileri Testere V'deki bilgileri ile harmanlayarak Testere 5'i Testere V sayfasına yönlendirdim. İyi günler.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 13:54, 10 Ağustos 2008 (UTC)

 • Evet bende maddeyi şimdi gördüm, madde biraz cılız geldi. Şu an başka bir işle uğraşıyorum, vaktim olsaydı geliştirebilirdim. Neyse artık başka korku film sever arkadaşlar halleder. Saygı ve sevgilerimle.Bora006 mesaj gönder 13:57, 10 Ağustos 2008 (UTC)
 • E hadi bakalım kolay gelsin o zaman. Ortaya güzel bişeyler çıkacağına eminim. Saygı ve sevgilerimle.Bora006 mesaj gönder 13:59, 10 Ağustos 2008 (UTC)

Osetya[kaynağı değiştir]

Selam Lord, acaba 1- 7 Ağustos arasını diğer vikipedilerden çevirebilirmisin? Taka prensibi gereği yapamazmış. İlgilenebilirmisin? Ayrıca Gürcistan - Güney Osetya sorunu ile ilgili madde oluşturmaya düşünüyorum. İnternette araştırma yapıyorum ve fazla savaş maddesi üzerine ilgilenemeyeceğim. Yardım edersin değil mi? --Muratsahinileti 14:23, 10 Ağustos 2008 (UTC)

O zaman yavaş yavaş saydırmaya başlıyorum. Lehçedeki Przygotowania başlığının tamamı, Rusçadaki Снайперская война» (1—7 августа) başlığının tamamı. Maşallah 8 dil birden, biz daha yeni rusça öğrenmeye başlıyoruz Face-smile.svg --Muratsahinileti 14:39, 10 Ağustos 2008 (UTC)

Teşekkürler Lord, sen çevirebildiğin kadar çevir. Şu maddeyi biraz daha uzatalım o yeter. --Muratsahinileti 14:46, 10 Ağustos 2008 (UTC)

 • Biraz haber sitesi gibi duruyor. Bunu düzenledik mi yaparız. Yarına yetiştirebileceğimizi sanmıyorum ama söz yarın mesaj sayfana pasta ile geleceğim Face-grin.svg . Şimdiden doğum günün kutlu olsun. Nice vikili senelere .. --Muratsahinileti 15:04, 10 Ağustos 2008 (UTC)
 • Taka derken Takabeg. Ondanda rica etmiştim çeviri için yardım etmesini ama yapamayacağını söylemişti. İşte burada.

Cadılar Bayramı[kaynağı değiştir]

==Yabancı==
Selam Docbaba. 1978 tarihili Cadılar Bayramı filmini biliyorsunuzdur ::herhalde. O sayfayı geliştirmekteyim. Elinizde o filme ait bilgi varsa eklyebilir misiniz? Ayrıca o ::film Türkiyede sinemaya Yabancı adı ile girdi. Fakat bu ad bugün hiçbir yerde kullanılmamakla ::birlikte Vikipedi kuralları gereği sayfanın adını Yabancı yaparsak kimse bu filmin Halloween filmi ::olduğunu düşünmeyecek.--Lord ::Lєəthєrfəcє mesaj 15:18, 10 Ağustos 2008 (UTC)

Selam Lord Leatherface,
Filmin adı benim hafızamda da hep "Cadılar Bayramı" diye kalmış, ben de göstermiş olduğunuz IMDb ve Rekin Teksoy referanslarına bakıp oralarda "Yabancı" adını görünce çok şaşırdım. Daha önce de İMDb'ye %100 güvenmediğimi yazmıştım, tek tük hataları olabiliyor, zaten bu nedenle Türkçe isim için en az 2 referans (bazen 3) gösteriyorum. Ama Rekin Teksoy çok güvenilir bir kaynak. Türkçe sinema siteleri de sizin yazdığınız gibi "Cadılar Bayramı" nı kullanmışlar. En az iki referans göstermişsiniz. Bence bu şekliyle kalsın ilerde tartışma sayfasına gelen öneriler de dikkate alınabilir. Belki de ticari kaygılarla birden fazla Türkçe isim kullanılmış olabilir (bu ABD ve Avrupada da çok yapılıyor, aynı film birden fazla isimle defalarca gösterime verilebiliyor) DVD isimleri de bir alem "Halloween2'nin DVD'sinde [14] Türkçe isim olarak "Korku Bayramı" yapmışlar."Halloween3" de DVD'de "Cadının Mevsimi" olmuş [15]
Ayrıca tür olarak "Slasher" çok fazla ilgilenmediğim bir tür olduğu için basılı döküman da elimde fazla yok.size kolay gelsin.Saygılar.--docbaba 16:00, 10 Ağustos 2008 (UTC)Docbaba mesaj

Bot[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Tam şablonlaşma işi için Burak'la konuşuyoruz. Geçici olarak Şablon:Botbaşvurusu oluşturuldu. Gerektiğinde ve isterseniz burdan kopyala-yapıştır yoluyla mesaj atabilirsiniz. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 18:02, 10 Ağustos 2008 (UTC)

Selam usta. Bot konusunu anlayamadım. Bir anlatsanız.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 22:00, 10 Ağustos 2008 (UTC)
Selam. Usta Kullanıcı:Nihan için kullanıyorum:) Şimdi Kullanıcı mesaj:Nallimbot'u gösteriyorum. Bu arkadaşımız henüz botu çalıştırmak için başuvurumamıştır, yani onaysız bot. Bu arkadaşımıza bot vaşbursunu yaptırmak için mesaj atmamız lazım. Önce (oylama bittikten sonra kaldırılmak üzere) şablondan kopyalayarak Türkçe Vikipedi mesaj sayfasına yapıştıracağız, genelde İngilizce. Bunun dışında bu arkadaşımızın aslı dildeki mesaj sayfasına da not bırakmamız lazım, yani Nallimbot için w:ko:사용자:Adrenalin Bazılar özet kısmına kendi dilindeki kullanıcı adını yazar. Bazılar ise yazmaz. Yazanlar için işimiz kolay, oraya girip not bırakırız. Eğer yazmadıysa google araması yapabiliriz. Bu işin ayrıntıları kesinleşmiş değil ve kesinleştirmemiz de gerekmeyebilir. Sadece bot başvurusu yaptırmak ve oylama bitene kadar botu çalıştırmamasını rica etmemiz yeterlidir. Şimdi anlatabildim mi? Takabeg ileti 22:11, 10 Ağustos 2008 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Sevgili dostum Lord için ufak bir VikiPastası. Nice vikili yıllara! --Muratsahinileti 12:43, 11 Ağustos 2008 (UTC)
Doğum gününüz kutlu olsun. (Cthulhu)Takabeg ileti 13:45, 11 Ağustos 2008 (UTC)

Pasta için teşekür. Bitirmek zo olacak :) Rusça yazıyı da biraz çevirdim. Ekledim maddeye. İyi günler.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 12:55, 11 Ağustos 2008 (UTC)

 • Rica ederim, bir şey değil. Sonuçta bir pasta Face-smile.svg . Güney Osetya Savaşı maddesi büyümesine devam ediyor. Sen çevirebildiğin kadar çevir Lord, ben bir kaç 1-7 Ağustos tarihleri arası için kaynak buldum onlarıda ekleyebiliriz. Şimdilik 11 Ağustos 2008 olaylarını giriyorum. Bugün dünden daha kötü olaylar olmuş. --Muratsahinileti 13:04, 11 Ağustos 2008 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Bugün doğum gününüz mü acaba? Takabeg ileti 13:10, 11 Ağustos 2008 (UTC)

Doğum günün kutlu olsun Lord, nice yıllara Face-smile.svg.--Gökhan 16:35, 11 Ağustos 2008 (UTC)

Dobriç[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Tartışma:Hacıoğlu Pazarcık ve Tartışma:Hacıoğlu Pazarcık ili sayfalarına bakar mısınız? Haklı olarak Dobriç yapabiliriz değil mi? Takabeg ileti 16:43, 11 Ağustos 2008 (UTC)

İyi ki doğdun![kaynağı değiştir]

Sevgili Lord Baydar'a; gönlünce bir ömür geçirmesi dileklerimle... --DsMuratileti 16:55, 11 Ağustos 2008 (UTC)


 • Merhaba Lord. Öncelikle doğumgününü kutlarım. Kullanıcılar kendi resimlerini, vikiye uyan serbest lisanslar altında yükleyebilir. {{KM-Kişisel}} bunlardan biri. Bununla lisansladığında, resim kamu malı haline gelir. Diğer özgür lisanslara da Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasından ulaşabilirsin. (Örneğin {{GÖBL-Kişisel}} de sık kullanılan bie özgür lisans etiketidir.) Tavsiyem, hangi özgür lisansı tercih edersen et, bunları buraya değil Commons'a yüklemen. Böylece, çektiğin resimler diğer dillerin vikilerinde de kullanılabilir hale gelir. Tek yapman gereken buraya kaydolduğun gibi Commons'ta da bir hesap açman. Kolay gelsin. --Yabancımsj 20:29, 11 Ağustos 2008 (UTC)
 • Aslında oradaki lisansları tek tek öğrenmeye gerek yok. Ben de adımları takip ederek yüklüyorum. İstersen oraya şu etiketi kullanarak yüklemeyi deneyebilirsin: {{self|cc-by-sa-3.0|GFDL}} Bunu tercih etmez ve buraya yüklersen, ben de Commons'a aktarabilirim. --Yabancımsj 21:06, 11 Ağustos 2008 (UTC)

Nice yıllara[kaynağı değiştir]

 • Talepte bulunduğun sayfayı silmekle birlikte, geç farkettiğim doğum gününü içtenlikle kutlar, yeni yaşına nice viki-senelerin eklenmesini umarak iyi dileklerimi belirtirim, sevgiler Levent Abi ileti 20:35, 11 Ağustos 2008 (UTC)
 • Merhabalar Lord Leatherface. Ben de doğum gününüzü kutlarım. Nice yıllara... Teşekkürler, iyi çalışmalar.  Burak ileti 21:10, 11 Ağustos 2008 (UTC)
 • Doğum gününüz olduğunu gördüm doğum gününüz kutlu olsun nice yaşlara.--Aycanileti 15:23, 12 Ağustos 2008 (UTC)

Oset Savaşı Çeviri[kaynağı değiştir]

 • Selam Muratsahan (veya Muratsahin). Çeviri yapıyorum. Kısa sürede bildiririm.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:54, 12 Ağustos 2008 (UTC)
 • Selam Lord, son olarak o tarih arası kaldı diyebiliriz. Sen rahatça çevirini yap, bitirdiğin zaman ekleriz. Ayrıca kısaca Muratsahan mı? Muratsahin mi? demek yerine Murat demen yeterli. Face-smile.svg. İyi çalışmalar --Muratsahinileti 17:05, 12 Ağustos 2008 (UTC)

Selam Lord. Gabrova, Gabrova ili, İvraca, İvraca ili, Tırnova, Tırnova ili, Yukarı Cuma, Yukarı Cuma ili, İslimiye, İslimiye ili....bunlar eski adları ve hiç yaygın değil. Dahası var da. Tartışma sayfalarına göz atarsanız sevineceğim. Takabeg ileti 17:14, 12 Ağustos 2008 (UTC)

Selam. Bence Fransiyum maddesine eklediğiniz kaynakça türünü kaldırın. Çünkü bir şahıs yazıcısından o sayfayı yazdırmak istediğinde kaynakları tam göremeyecek. Sadece bilgisayar için kullanılabilecek bir kaynakça türü.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 17:37, 12 Ağustos 2008 (UTC)
Öyle mi? Takabeg ileti 17:40, 12 Ağustos 2008 (UTC)
Değil mi? Yanılıyor muyum?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 17:41, 12 Ağustos 2008 (UTC)
Düzelttiğiniz için teşekür ederim. Sizce haklı değil miyim?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 17:50, 12 Ağustos 2008 (UTC)

Onu diğer maddelerde de kullanıyoruz. Ne yapalım? Takabeg ileti 17:52, 12 Ağustos 2008 (UTC)

Selamlar Lord Leatherface, {{SR}} olması için önerdiğin Koy 3.JPG resmi Vikipedi topluluğunca bir konsensusa varılamadığı için SR olamamıştır.

Saygılar, iyi çalışmalar.--Machiavelli msj 12:20, 13 Ağustos 2008 (UTC)

Bayrak[kaynağı değiştir]

Lord Resim:Imperial-India-Blue-Ensign.svg kayboldu. Takabeg ileti 13:02, 13 Ağustos 2008 (UTC)

şurada açıklaması mevcut galiba.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 13:21, 13 Ağustos 2008 (UTC)
Botla mı değiştirilmeli? Takabeg ileti 13:26, 13 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba Lord. Hatırlattığın iyi oldu proje sayfasında epey harita birikmiş. Bunlarla birlikte senin yazdığınla da yakın zamanda ilgileneceğim. Kolay gelsin--Gökhan 17:17, 13 Ağustos 2008 (UTC)

 • Evet İngilizce ve birkaç vikide grafik laboratuvarı var. Sanırım bunun öncüsü Fransızca viki. Sadece harita değil her türlü grafik işiyle ilgileniyorlar. Belki biz de ileride böyle bir organizasyon yapabiliriz, ama şimdilik zor görünüyor. Sanırım şuanda fazla ihtiyaç yok....Bu arada programlarla ilgili, nasıl bir sorunun var.--Gökhan 18:09, 13 Ağustos 2008 (UTC)
 • Açabiliriz tabii ama önce köy çeşmesinde söz edip nabız yoklamak gerekir diye düşünüyorum. Sessiz sedasız olursa proje atıl kalabilir. Ayrıca ilgi gösteren yeni kullanıcılar da çıkabilir.--Gökhan 18:44, 13 Ağustos 2008 (UTC)
 • Olur, ama ben haftasonu bir süreliğine tatile çıkıyorum. Proje kabul gördükten sonra anasayfa hazırlama işi filan çıkacak, onlarla ilgilenebilir misin? --Gökhan 18:58, 13 Ağustos 2008 (UTC)
 • Farketmez, konuyu istekler bölümünde açarım, görüşürüz. --Gökhan 19:44, 13 Ağustos 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Selam Taka. .Image:Manchukuo map 1939.svg haritası nasıl? Mançukuo maddesi için iyi mi? Diğer harita eskiden de belirttiğim gibi karmaşık. Birde Gökhan ile Köy Çeşmesi'nde açmayı planladığımız bir tartışmada fikir belirtirseniz iyi olur.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 18:57, 13 Ağustos 2008 (UTC)

Bu harita Japon İmparatorluğu için kullanılabilir. Yani fazla geniştir ve haritanın merkezi Japonya. Uygun olanı bulursam sizi haberdar edeceğim. Takabeg ileti 19:01, 13 Ağustos 2008 (UTC)
Revan Hanlığı maddesiyle birazcık ilgilenirseniz sevineceğim. Takabeg ileti 19:04, 13 Ağustos 2008 (UTC)
şuradaki haritalara isterseniz bir göz atın.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 19:03, 13 Ağustos 2008 (UTC)
Hepsi uygunsuzdur. Kötünün iyisi 1939. Takabeg ileti 19:08, 13 Ağustos 2008 (UTC)

Piri Reis[kaynağı değiştir]

Lord Tartışma:Piri Reis ilgi alanınıza giriyordur herhalde. Takabeg ileti 20:54, 13 Ağustos 2008 (UTC)

Akumano ikenie[kaynağı değiştir]

Bu DVD kapağı nasıl? 22 Ağustos 2008'de satışa girecek olan ucuz versiyonunun kapağıdır. Takabeg ileti 22:05, 13 Ağustos 2008 (UTC)


Selam Piri Reis ile ilgilenirim. Siz TCM 2'yi araştırdınız da mı buldunuz? Başka bilgi var mı elinizde?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 22:11, 13 Ağustos 2008 (UTC)

Bunu almayı düşünüyordum ve Akumano ikeniye aklıma geldiği için aradım. Akma.... DVD'sinin 2001 baskısından beri aynı kapak kullanılıyormuş.Takabeg ileti 22:19, 13 Ağustos 2008 (UTC)

 • Laboratuvar konusu bence çok gerekli değil. Ama açılırsa zaman buldukça çalışmalara destek olmaya çalışırım. Dracula'nın geniş özetini bir ara eklemeyi düşünüyorum ama şimdi değil. İyivikiler... homonihilis // ileti 13:39, 14 Ağustos 2008 (UTC)

Güney Kıbrıs[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Yine size iş düştü:) Ελληνική Τμήμας της Νοτιάς Κύπρου için kaynakları bulabilir misiniz? Takabeg ileti 13:47, 14 Ağustos 2008 (UTC)

 • ελληνική δημοκρατία της νότιας Κύπρου bu nasıl? Veya bu Ελληνική Δημοκρατία της νότιας Κύπρου--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 13:56, 14 Ağustos 2008 (UTC)

Tekrar selam Lord. Bunlar hiç yoktur. Güney Kıbrıs Rum Kesimi maddesinden çıkmış bir özgün çevirdne başka bir şey değil. Kaldırmamız lazım. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 14:00, 14 Ağustos 2008 (UTC)

 • Bir bakarım ama şimdi değil. Bir yerde Halloween filmini bulduuuuum. Kendim de değiliiiiim!!!!!!--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 14:07, 14 Ağustos 2008 (UTC)
Cadılar Bayramı (film) mı? Kutlarım:) İyi seyirler. Takabeg ileti 14:10, 14 Ağustos 2008 (UTC)

graf. Lab.[kaynağı değiştir]

Selam, projeyi siz başlatabilirsiniz. Ancak sizin de projede çalışmanız beklenir böyle bir durumda. Yani grafik oluşturmak, resimleri iyileştirmek, rutüş ve banzeri işleri siz de yapabiliyor iseniz başlatın derim. Yoksa ben projeyi başlatayım nasıl olsa birileri gelri deyip baklamak kanımca ölü bir doğum riski taşımaktadır. Bilginize. --Manco Capac 14:26, 14 Ağustos 2008 (UTC)

 • Bence biraz daha bekleyin bakalım Köy çeşmesinden ne gibi bir destek gelecek. unutmayın bu proje uzmanlık ve zaman gerektiren bir iş olacak. Bu tür projeler kolay kurulmaz ve kolay sempatizan bulmaz. Ben bekleyelim derim. Ancak siz yine de beklemeyip açmak istiyor iseniz Diğer projelerin ana sayfalarını kopyalayarak açabilirsiniz sanırım.--Manco Capac 14:35, 14 Ağustos 2008 (UTC)
 • Bence Vikipedi:Resim Labaratuarı ya da Vikipedi:Grafik Labaratuarı olarak açılmalı proje olarak açmaya gerek yok. Tıpkı Vikipedi:Bilge gibi. Kolay gelsin. --Manco Capac 14:55, 14 Ağustos 2008 (UTC)

Şinvali[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Halloween'i bırakın:) Şinvali çok yaygın mı? Takabeg ileti 15:05, 14 Ağustos 2008 (UTC)

Grafik lab.[kaynağı değiştir]

 • Görüşümü şurada belirttim. Teşekkürler, kolaylıklar... --DsMuratileti 15:27, 14 Ağustos 2008 (UTC)
 • Türkiye arması için bir fikrim var. Şuan tüm vikilerin kullandığı arma bazı bakanlıklarda var. Resmi değil. şu arma 5 ytl üzerinde ve istiklal madalyalarında mevcut. Bence gerçek arma bu. Vikilerin kullandığından daha çok kullanılıyor. Daha özel. --Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:19, 14 Ağustos 2008 (UTC)
Ayrıca Vikipedi:Grafik laboratuvarı'nı açtım.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:21, 14 Ağustos 2008 (UTC)
 • Elinize sağlık. Umarım etkin bir biçimde işler ve Vikipedi'ye büyük katkıları olur. Şu an için çıkmak zorundayım; arma konusunda daha sonra görüşümü yazacağım. Hoşçakalın... --DsMuratileti 23:48, 14 Ağustos 2008 (UTC)

Açıldı.Vikipedi:Grafik Laboratuvarı. Bu konuda bilginiz varsa siz de katılın.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:01, 14 Ağustos 2008 (UTC)
Grafik konusunda tekniğim hemen hemen sıfır olduğu için sadece istekte bulunan taraf olabilirim. Takabeg ileti 16:06, 14 Ağustos 2008 (UTC)
 • Üyeliğimizide resmileştirdiğimize göre elimizden geleni tabiki yapacağız. Zaten bugün bir kaç harita yüklemiştim commons'a. Yavaş yavaş alışıyorum bu işe. Ayrıca Rahatça çevirini yap Lord. Osetya savaşının içeriği nerede ise bitti, 1-7 Ağustosta eklendi mi tam olur. Face-smile.svg --Muratsahinileti 16:25, 14 Ağustos 2008 (UTC)
 • Ben Gimp ve inkscape üzerinde çalışıyorum. Yani özgür yazılımcıyım Face-smile.svg. Elimde Adobe Illustrator varda onu fazla kullanmıyorum. Harita türkçeleştirmek inkscape üzerinde çok kolay, projede çoğunluğu resimlerin türkçeleştirmek olacaktır. Benim aramda fazla değil sayılır 4 ay önce programları yükledim, yavaş yavaş yeni birşeyler öğreniyorum hâla. 1-2 haftada programları kavrıyorsun. --Muratsahinileti 16:40, 14 Ağustos 2008 (UTC)

YB[kaynağı değiştir]

Yönetim Birimleri Takabeg ileti 16:54, 15 Ağustos 2008 (UTC)

Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el Harezmi kontrol eder misiniz? Takabeg ileti 17:27, 15 Ağustos 2008 (UTC)

Türk'e mal etmek için İngilizce wikide Arthur Koestler'in Onüçüncü Kabile kitabını kaynak gösterildi. Onu buraya aktardı. Bence vandalizmdir, İngilizce wikideki de. Babasının adı Moşe ise Yahudi demektir. Takabeg ileti 17:35, 15 Ağustos 2008 (UTC)
Hazar İmparatorluğu maddesini hazırladınız değil mi? Koestler okumadınız mı? Okuduysanız anlarsınız. Okumadıysanız da [16]a bakarsanız anlarsınız. "his father's name Moshe". Takabeg ileti 17:47, 15 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

O bölümü izleyemedim sevgili lord,ama internnetten araştırıp sana o konu hakkında seve seve yardım ederim.İyi çalışmalar--sevgilerimle...Selim Elmasmsj 11:12, 16 Ağustos 2008 (UTC)

Berat Kandiliniz Mübarek Olsun[kaynağı değiştir]


Merhaba[kaynağı değiştir]

Başlığın farklı olduğunu farkedemedim. film şu anda vandalizm altında, o yüzden geri al'a değil de doğrudan düzelt'ten değiştirmeliydim. Saygılar.--Langstrand 16:00, 16 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

 • Sizinde kandiliniz kutlu olsun.O animasyonu Corel draw'da yapmıştım.--Yürekli 23:42, 16 Ağustos 2008 (UTC)


istek[kaynağı değiştir]

 • Gördüm. Ben biraz başlamıştm türkçeleştirmeye. Az kaldı. İstersen ben bitirdikten sonra sana yollayayım, Hatalar filan varsa diye çeviride bir bakarsın.--Muratsahinileti 11:56, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba Lord, şuraya upload ettim. --Muratsahinileti 12:28, 17 Ağustos 2008 (UTC)

İlk iş hepimize hayırlı olsun devamı. dileği ile Face-smile.svg --Muratsahinileti 12:56, 17 Ağustos 2008 (UTC)

İmza[kaynağı değiştir]

 • Dikkatiniz için teşekkürler. İmzayı çok uzun zamandır o şekilde kullanıyordum. Bana gönderdiğiniz iletiden sonra konuyu diğer vikipedistlere de sorarak şu yönerge sayfasını gördüm. Sanırım şu an sorun kalmadı.--Arjetyileti 11:58, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Grafik Lab[kaynağı değiştir]

 • Şu an için etkin katkıda bulunamayacağım bir projeye üye olmam doğru olmaz diye düşünüyorum; ama nazik davetiniz için teşekkür ederim. --DsMuratileti 12:58, 17 Ağustos 2008 (UTC)
 • Doğruya dalgınlıktan gitti, commonstan silinir yakında tr wikipedia üzerine telif lisansı ile yeniden yükleyeyim.başka çare yok. --Muratsahinileti 13:09, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Tanrı Yanılgısı[kaynağı değiştir]

Tanrı Yanılgısı kitabı bir bilimsel kitap mıdır? Yani Tanrı'nın olup olmadığı kesin mi de bilimsel kitap deniliyor? Bence yazarın yorumudur.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 12:47, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Kitabı iki kez okudum. Dini teolojideki gibi salt inançla değil, bilimsel kuşkuculukla inceleyen bir kitap. Dolayısıyla din konulu bir bilim kitabı, hatta yeni bir alan açtığı bile söylenebilir. Etiket olarak hem bilim, hem de din yazmalı. Khutuckmsj 13:20, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Fakat resim tarihi bir önem taşımıyor mu? 1922'de çekilmiş. İlk korku filmi örneklerinden.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 18:24, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Tarihî değeriyle ilgili bir eleştirim olmadı zaten. --M. M. ileti 18:26, 17 Ağustos 2008 (UTC)
Fakat belirttiğiniz madde 2'de tarihi önemi olmadıkça en az 1000 px olmalı demiyor mu? Yani çözünürlük bu resimde önemli mi?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 18:28, 17 Ağustos 2008 (UTC)
SR adaylıkları da bunun için var zaten; kullanıcılar fikirlerini belirtsinler diye. Ben kendi payıma düşeni yaptım, eminim diğer kullanıcılar da fikirlerini belirtecekler ve bir fikir birliği sonucu resim SR seçilecek ya da seçilemeyecektir. Dediğiniz noktaya işaret eden bir kullanıcı da olacaktır belki. --M. M. ileti 18:34, 17 Ağustos 2008 (UTC)
Selam. Bence İstiklâl Marşı gibi diğer marş sayfalarının adı kendi dillerindeki adı olmalı. Örneğin birine Azerbaycan Milli Marşı denilmiş. Örneğin Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti marşına Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Milli Marşı mı demeliyiz? Uzun ve gereksiz. Bir ülkenin birden fazla marşı olur. O zaman 1 ve 2 mi demeliyiz? Bence marş içeren sayfalar özgün adı ile olmalı. Değil mi?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 18:32, 17 Ağustos 2008 (UTC)
 • Evet. Türkçe kaynaklarında tam karşılığını bulabilirsek yapabiliriz. Takabeg ileti 18:37, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Şablon:Bilgikutusu Türkiye köy'de kordinatlar çalışmıyor. Bir şey yapabilir misiniz?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 18:54, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Gökhan ilgileniyordu. Ancak tam çözdü mü bilmiyorum. Takabeg ileti 18:59, 17 Ağustos 2008 (UTC)

Kafkasya İmamlığı[kaynağı değiştir]

 • Selam Burak. Şu Image:Caucasian Imamate.svg resimde Arapça yazı var. O bayrak Kafkasya İmamlığı'nın bayrağı. Benim Arapçam onu çevirmeye yetmedi. Siz galiba Arapça biliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam Taka öyle söylemiştir. Çevirebilir misiniz? Maddeye ekleyeceğim de.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:01, 17 Ağustos 2008 (UTC)
 • Merhaba Lord Leatherfece. İkimiz de aynı dertten muzdaribiz sanırım. Face-smile.svg Benim Arapçam da yetmiyor maalesef onu çevirmeye. Takabeg daha çok yardımcı olabilir sanırım. Ben de araştırırım biraz. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim...  Burak ileti 22:13, 17 Ağustos 2008 (UTC)


la ilaha illa llahu muhammadu rasulullah, mi? La havle ve la kuvvete illa billah mi? Bunları okumaya alışkın değilim. Kitap ve gazetelerdekini okurum da ... kaynaklara bakmamız lazım. Gerçekten bu bayrağı kullandılar mı? Yazı için Kullanıcı:Noumenon'a sorun. Büyük ihtimalle hemen halledecektir. İyi çalışmalar. Görüşürüz. Takabeg ileti 12:47, 18 Ağustos 2008 (UTC)

Cafer Barlas'ın kitabının 90. sayfasında İmam Hamzat'ın bayrağının resmi mevcuttur. Burda 5 satırlık bir yazı var. Siyah beyaz ve net olmadığı için yazıları okuyamıyorum. Bu bambaşka bir bayrak.

Cafer Barlas, Dünü ve Bugünü ile Kafkasya Özgürlük Mücadelesi, İnsan Yayınları, İstanbul, 1999, s.90.

Takabeg ileti 13:07, 18 Ağustos 2008 (UTC)

Yani bu bayrak gerçek değil mi? Maşallah kütüphane gibisiniz:) İlgilendiğiniz için teşekürler.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:18, 18 Ağustos 2008 (UTC)
Gerçek olup olmadığını kesin olarak söyleyemiyorum. Bir şeyin yokluğunu ispatlamak çok zordur. Ancak maddede bayrak kullanıyorsanız daha yaygın ve kanıtlanmış bayrak olmalı. İyi çalışmalar. P.S. Dobriç nasıl oldu? Seviyorsunuz değil mi? Tuna istikametini:) Takabeg ileti 16:23, 18 Ağustos 2008 (UTC)


Şey birde Resim:Coat of arms of Adjara.svg galiba güncel Acara arması. Diğer vikilerde kullanmış. Ayrıca ülke sayfalarında Küba sayfasında kullanılan şablonu kullansak iyi olur. Tek çeşit şablon daha iyi bence. İngilizler öyle yapmış.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:32, 18 Ağustos 2008 (UTC)

 • Arması çok fark yok gibi. Ülke şablonları da zararsız ise değiştirebilirsiniz, bence.

Birde Shangdon'un Şangdon olması daha uygundur. Siz de Tartışma:Shandong'da fikrinizi belirtirseniz sevineceğim. Takabeg ileti 16:50, 18 Ağustos 2008 (UTC)

Ansiklopedi[kaynağı değiştir]

Selam. Evinizde ansiklopedi var mı acaba? Takabeg ileti 13:56, 19 Ağustos 2008 (UTC)

Evet var.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 14:06, 19 Ağustos 2008 (UTC)
Rica etsem, Xi'an (Şian, Syan v.s.) Qingdao (Çingtao, Tsingtav v.s.), Shandong (Şandong, Şantung v.s)maddelerine bakar mısınız? Dahası var da fazla yüzsüz olmayayım:) Elimde kapsamlı ansiklopedi olarak sadece Türk Ansiklopedisi var. Bu eski diye kabul edilmeyebilir, ondan sizden rica ediyorum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 14:12, 19 Ağustos 2008 (UTC)
Selam. Acaba belirttiğiniz şehirleri ne açıdan araştırdınız? İsim konusundan mı yoksa bilgi için mi? Bilgi için diğer dillerden çeviri yapabiliriz.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 14:28, 19 Ağustos 2008 (UTC)
İsim başlığı konusundan. Takabeg ileti 14:58, 19 Ağustos 2008 (UTC)


Selam.Dışarıdaydım. Şehirlere henüz bakamadım.Türkiye maddesini İngilizce Vikipedi'den çevirip yapayım mı? Orada SM. O maddeye göre düzenleyeyim mi?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 20:00, 19 Ağustos 2008 (UTC)

Selam. ben içerideydim. Tabi çevirebilirsiniz. İngilizcedeki madde bayağı zenginmiş. Aycan ve Şahan girmiyorlar mı? Takabeg ileti 20:04, 19 Ağustos 2008 (UTC)

Kanton (eyalet), Guangzhou = (Kanton kenti), Xi'an = (Şian) dışında mümkünse bütün eyalet ve kent adlarına bakar mısınız? Dediğim gibi vikipedide elimdeki ansiklopedi eski ve geçersiz sayılıyor, nedense... MEB'in Çin haritası da 1988'de basılmış... Takabeg ileti 23:28, 19 Ağustos 2008 (UTC)

Balıkesir[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Balıkesir (merkez) maddesinin Ünlüler bölümünden aşağı niye bölye? Kontrol eder misiniz? Takabeg ileti 13:53, 20 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba Lord, nasılsın? birkaç günlüğüne Vikipedi'de yoktum. Osetya Savaşının çevirisi ne oldu? Maddeye biraz yeni içerik eklemeye çalışıyorum da güncel bilgilerden eksik kaldı. --Muratsahinileti 14:27, 20 Ağustos 2008 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Takabeg. O Balıkesir sayfasına bakarım. Elimdeki ansiklopedide bulamadım. Siz 1988 tarihliye eski diyorsunuz. Benim elimdeki 1981 tarihli. Kütüphaneye gitmeyi düşünüyorum. O şehir isimlerinin bulunabileceği bir kitap düşünüyorsanız bana bildirin. Kütüphanede araştırayım. Ayrıca aradığınız şehir isimlerini tam olarak verin de işiniz görülmüş olsun. İyi günler.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 14:43, 20 Ağustos 2008 (UTC)

Balıkesir'i Kullanıcı:Dsmurat halletmiştir sanırım. Çin'in yer adları konusunda acelemiz yoktur. Kütüphaneye gitme fırsatınız olduğunda bakarsanız sevineceğim. Eyalet ve şehir listesini mi yapsak? Pinyini, Wade-giles, Türkçedeki kullanım (TDK, MEB v.s). Takabeg ileti 14:47, 20 Ağustos 2008 (UTC)
1988'e eski diyen ben değilim:)) Takabeg ileti 14:47, 20 Ağustos 2008 (UTC)

İşte bunlar: Kategori:Çin Halk Cumhuriyeti Eyaletler, Kategori:Çin'deki şehirler

Görüşürüz.

Takabeg ileti 15:03, 20 Ağustos 2008 (UTC)

Face-smile.svg[kaynağı değiştir]

 • Face-smile.svg İyiyim teşekkür ederim, siz nasılsınız? Siz bu soruyu sorunca mutlu oldum. Daha önce pek kimse durup dururken hatrımı sormamıştı. Yanlış anlamayın, gerçekten mutlu oldum. Face-smile.svg  Burak ileti 22:16, 20 Ağustos 2008 (UTC)
 • Tekrardan teşekkür ediyorum Lord Leatherface. O zaman ben de arada sırada "nasılsınız?" demeyi içimden getireyim. Face-smile.svg Güzel çalışmalarınızı zevkle izliyor ve başarılar diliyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar. Face-smile.svg  Burak ileti 22:22, 20 Ağustos 2008 (UTC)

Kitap[kaynağı değiştir]

Çin Tarihi, 1995 , Wolfram EBERHARD (Dr.). Burda kütüphanemde yok. Dışarıdaki kütüphaneye gidersem inceleceğim. Sizi cidden zorlamak istiyorum. Fırsatınız olursa diyorum. Görüşürüz. Takabeg ileti 09:01, 21 Ağustos 2008 (UTC)

Bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Yine ben:) Şablon:Bilgikutusu Bulgaristan köy oluşturdum. Ama zaman dilimi eklemeyi beceremedim. Bu konunun uzmanı kim acaba? Takabeg ileti 15:09, 21 Ağustos 2008 (UTC)

Yine siz:) UTC + 2 vs. cinsinden mi?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 15:16, 21 Ağustos 2008 (UTC)
Evet. Şablon:Bilgi kutusu yerleşim'i taklit ettim ama format farklılığından dolayı çözemedim. Takabeg ileti 15:21, 21 Ağustos 2008 (UTC)

Resimler[kaynağı değiştir]

Merhaba. Ben bir süre vikiye giremeyeceğim. Bu süre içinde başka bir kullanıcı yüklememiş olursa, döndüğümde bakar yüklerim resimleri Commons'a. Kolay gelsin. (Yabancı) --85.105.152.80 07:36, 22 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba Lord, Nasılsın? uzun zamandır irtibat biraz koptu gibi. --Muratsahanileti 15:04, 22 Ağustos 2008 (UTC)

 • Sağol bende iyiyim, imza için teşekkürler. Gerçekten bu aralar Vikipedi üzerinde Hizmetli arkadaşları bende fazla göremiyorum. Vikipedi'de belli başlı en fazla 25 aktif kullanıcı vardır. Bunlarda yetmiyor. Maddelerin çoğu düzensiz ve yanlış, çoğunluğuda köy maddeleri. --Muratsahinileti 15:27, 22 Ağustos 2008 (UTC)
 • Eğer destek olacak 5-6 kullanıcı çıkarsa bende yardımcı olabilirim. En azında düzenlemeler açısından yararlı olur. --Muratsahinileti 15:47, 22 Ağustos 2008 (UTC)

Teşekkür...[kaynağı değiştir]

Resim:İvme.svg[kaynağı değiştir]

Merhaba,
VP:HS#Resim/Medya 1. kuralda Resim, Vikipedi’de veya Wikimedia Commons'ta hâli hazırda bulunan bir resmin aynısı/kopyası ise, dosya formatı aynı, çözünürlüğü ise aynı veya daha düşükse, bu kopya silinir. yazılı. Resim:İvme.PNG ile Resim:İvme.svg aynı formatta olmadıkları için çift kopya resim kapsamına girerler mi bilmiyorum. Bunu bir hizmetliye danışmak gerek bence. Ama şimdilik her iki resme diğer versiyonun linkini koyabilirsiniz. Bu arada kendi çektiğiniz fotoğrafları ve yeni başlattığınız proje kapsamında yaptığınız grafikleri doğrudan commonsa yükleseniz daha iyi olur bence. İyivikiler... homonihilis // ileti 21:05, 23 Ağustos 2008 (UTC)

Commons arayüzünün büyük bölümü ve dosya yükleme sayfası Türkçe aslında. Bir tek lisans seçerken belki zorlanabilirsiniz. İsterseniz kullanmanız muhtemel olan lisans etiletlerinin bizdeki karşılıklarını vereyim size. Ona göre seçersiniz. İyivikiler... homonihilis // ileti 21:13, 23 Ağustos 2008 (UTC)
Evet sorun kategorisiz yüklemiş olmanız. Siz bu resmi aynı zamanda bu sayfaya eklemişsiniz. Bir bot da bu sayfadaki diğer resimlerin kategorilerinden uygun olanları bu resme eklemiş ama yine de kontrol edilmesi gerektiğini söylemiş. Kategori eksikliği resmin silinmesine falan sebep olmaz. En fazla birileri (ya da bir bot) sonradan gelip ekler kategorileri. Zaten commonsa yüklerken resmi, gerekli olan bir alanı boş bırakırsanız yükleme yapmanıza izin verilmez. Yani gerekli bir alanı isteseniz de boş bırakamazsınız.
Size daha sonra bir liste göndereceğim, commonstaki resim yükleme sayfasındaki lisansları bizim lisans etiketleriyle eşleştiren. Sanırım yarın. İyivikiler... homonihilis // ileti 21:21, 23 Ağustos 2008 (UTC)
Yükleyin. Bir sakıncası olmaz. İyivikiler... homonihilis // ileti 21:29, 23 Ağustos 2008 (UTC)

Adil kullanım[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Üzgünüm ama hâlâ kuralı ihlâl eder sayıda medya mevcut... isterseniz VP:AKP sayfasını okuyup öyle müdahale edin maddeye; sınırları böylece daha iyi gözlemleyebilir ve uygulayabilirsiniz ^_^ Sonuçta "şu kadar resim yeter" deme mercii ben değilim, politika ^_^ Yapıcı tutumunuz için teşekkür ederim. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 12:35, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Açıkçası ben de şu anda meşgulum ve bilgisayar başına oturdukça üzerinde çalıştığım maddelere göz atıyorum... siz o sayfayı okuyup müdahil olursanız çok iyi olur zira zaten o sayfa (VP:AKP) temel bir kural sayfamız ve aslında her Vikipedistin okuması şart... bu sebeple her açıdan yararlı olur okuyup oradaki kurallara göre müdahil olmanız. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 12:58, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Anlatamadığım kaç tane resim kalacağına benim karar verip vermediğimdi. Size "şu resmi çıkarın" demem mümkün değil. Maddeyi ben hazırlamadım. Hangi resmin çıkarılmasının daha uygun olacağını ben bilemem. Madde üzerinde çok uğraşmış olabilirsiniz, bu açıdan da bir Vikipedist olarak size minnettarım ^_^ Fakat bir şey üzerinde çok uğraşmak onun mükemmel olduğu anlamına gelmez. Bir şeyin SM olması içinse mükemmel olması gerekir. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 15:08, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Filmden karelerde azaltmaya gidilebilir, aynı şekilde yanılmıyorsam etkilerinde bulunan ve başka bir filmden olan kare tamamen uygunsuz... bu tip değişiklikler yapılabilir ama dediğim gibi ben "şunları şunları, şu kadar resmi çıkarın" diyemem... benim için yeterli olanla başkası için yeterli olan değişebilir, maddenin konusunu da iyi bilmek gerekir hangi bölümlerde adil kullanım ihlâli söz konusu anlayabilmek için... Ek olarak dediğim gibi şu an cidden çok meşgûlüm. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 15:16, 24 Ağustos 2008 (UTC)

Mançukuo[kaynağı değiştir]

Selam. Image:Manchukuo map 1939.svg resminde bir hata yoksa Türkçeye çevirip sayfaya eklemek istiyorum. Bu konuda uzman sizsiniz. Uzak Doğu konusunda. 60000 hayırlı ola.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 18:14, 24 Ağustos 2008 (UTC)

Bu harita Japon İmparatorluğunu anlatmak için çizilmiştir ve o maddede kullanılabilir. Bir gezip daha iyisini bulacağım. Görüşürüz.Takabeg ileti 18:20, 24 Ağustos 2008 (UTC)
[17], [18]:) Zor bunları çevirmek. Dediğiniz haritadan Pasifik Okyanusu silerek yenisini yapmak daha kolay gibi. Birde siz bunları kullanıyor musunuz? Kullanıcı:Gökhan ile birlikte Dünya haritasını çevirecektiniz ya. Yardımcı olacaktır belki. Takabeg ileti 18:30, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Onu çevirecem diyorsanız, Pasifik Okyanusu, Hindistan v.s gereksiz olduğunu anlatmak istedim. Bunun dışında en azından Mançukuo'nun bazı kentleri de eklerseniz iyi olacak. Takabeg ileti 18:48, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Selamlar Lord Leatherface, {{SR}} olması için önerdiğin Nosferatu arriving at the castle.jpg resmi Vikipedi topluluğunca bir konsensusa varılamadığı için SR olamamıştır.

Saygılar, iyi çalışmalar.--Machiavelli msj 19:00, 24 Ağustos 2008 (UTC)

Commons'taki lisanslar[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Commons'a resim yüklerken kullanılabilecek lisansların karşılığı olan bizdeki lisans etiketlerini burada bulabilirsiniz. İyivikiler... homonihilis // ileti 21:08, 24 Ağustos 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

İşte hazır. Image:China-Manchukuo-map (tr).svg.Yorumlarınızı bekliyor.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 21:19, 24 Ağustos 2008 (UTC)

Öncelikle elinize sağlık. Söz konusu madde için diğerine göre uygundur, bence. Hatalar var. Ancak hataların çoğu haritanın İngilizce ver. den kaynaklanıyor sizden değil.
 • Başkenti Hsin-king (bugünkü Çangçun)'in de yer alması gerekiyor. Şinking midir?
 • Şenyang yerine Mukden (Mançuca adı) ya da Fengtian (Çince adı) yazılması gerekiyor.
 • İç Moğolistan eklenirse iyi olur bence. (bugünkü İç Moğolistan Özerk Bölgesinin doğu kısmı) Türkçeye çevirmemiz gerekirse Moğol Birleşik Hükûmeti ya da Moğol Konfedere Hükûmeti.
 • Rusya yerine SSCB olmalı.
 • Tibet (bugünkü Tibet Özerk Bölgesine nazaran daha genişti) vardı.
 • Doğu Türkistan vardı.
 • Sakhalin (Japonca: Karafuto) adasının güney yarısı (75 paralelin güneyi) Japon İmp.'e aitti.
 • Kuril adalarının tamamı da Japon. İmp.'e aitti.
 • Daha ayrıntıya girmemiz gerekirse 1944'e kadar Tuva vardı.
 • Yer adlarının Türkçedeki yazımları eve dönünce yollayacağım. Takabeg ileti 22:31, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Doğu İç Moğolistan, Mengjiang mıdır? Tibet, Tannu Tuva ve Doğu Türkistan'ı Image:Mengjiang map 1939.svg'ye göre ekleyeyim mi?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 22:39, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Menjiang demek Moğol sınırı demektir. İngilizce wikide yanlışlıkla Menjiang olarak yazılmış ama aslında bu komitenin adı olup devlet ve hükûmetin adı değildi. İç Moğolistan demiştim ama adında "İç" kelimesi geçmiyor. Bunu da araştıracağım. Çing Hanedanı dönemine ait Türkçe haritasını buldum da bu döneme ait Türkçe haritasını henüz bulamadım. Yine eve dönünce kontrol edeceğim. Takabeg ileti 22:45, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Kvantung'dan bahsetmeyi unuttum. Burası Mançukuo'nun bir parçasıydı. Fakat Japon İmp.e kiraya veriliyordu. Takabeg ileti 22:52, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Bence boş vermeyin. Çünkü İngilizce haritası cidden dandiktir. Çok ayrıntılı olanları yani Tuva, İç Moğolistandaki hükûmet v.s boş verebilirsiniz. Yine de bilerek yanlış bilgileri aktarmak doğru değildir. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 22:58, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Evet orası. Kısaca, ayrıntılı bilgileri okuyucularımıza sunmamak ayrı, yanlış bilgileri okuyuculara sunmak ayrı. Yanlışlar düzeltilmeli fakat ayrıntılara girmeyebilir. Şimdi çıkmak zorundayım. Görüşürüz. Takabeg ileti 23:09, 24 Ağustos 2008 (UTC)
Selam. Geldim. Uluslararası gün değiştirme hattı'dır:) Diğerlerini şimdi kontrol ediyorum. Takabeg ileti 01:01, 25 Ağustos 2008 (UTC)

Resim:Mançukuo haritası 1939.svg'deki bilgileri Resim:China-Manchukuo-map (tr).svg'e aktarırsanız güzel olacak gibi.

 • Şenyang -> "Mukden", "Mukden (Şenyang)" şeklinde de yazabilirsiniz.
 • Çangçun -> "Sinking", "Sinking (Çangçun)" şeklinde de yazabilirsiniz.
 • Peking de olabilir. Genelde Pekin.
 • Kanton, Kvangçov (bu daha yeni adı). Bu harita için "Kanton".
 • Nankin, Nanking de olabilir.
 • "Hankov" (bugünkü Vuhan kentinin bir kısmıydı)
 • Çengtu ya da Çingtu. Ama haritadaki yeri doğru değil.
 • Chongqing -> Çongçing. Çungking. MEB Çungking kullanıyor. Fakat Çongçing da bayağı yaygın. Ses değerine göre Çongçing oluyor.

Takabeg ileti 02:58, 25 Ağustos 2008 (UTC)

 • Merhaba Lord harita Takabeg'in yazdıklarına göre mi yapılacak. Bir de şu an elimde program yok haftasonu yapsam geç olmaz değil mi?--Gökhan 14:02, 25 Ağustos 2008 (UTC)

Resim:China-Manchukuo-map (tr).svg'e baktım. Şimdi Çangçov (Zhangzhou) bu dönemde şehir dedildi. Mesela Honan eyaletinin başkenti Çangçov'un hemen batısındaki Kayfeng idi.

 • Tiencin -> Tientsin ya da Tiençin. (Trotski ve Troçki arasındaki fark var ya:)) ts - ç meseles:
 • Xi'an -> Sian (Şensi eyaletinin başkenti. Medyada Şian kullanılıyor da doğrusu Sian. Bir de artık sıkça rastlanmıyor olmasa da Syan da vardı.)
 • Haritada Japon İmp.'nun kuzey sınırı (75 paralel) henüz çizilmemiş.
 • Çinhindi (Fransa) +
 • Hindistan (Britanya) +
 • Kvantung Japon İmp'e kira verildiği için farklı renk olmalı. (açık kırmızı mesela) Ancak çok ufak bir topraktan ibaret olduğu için ayrıntılı kısıma giriyordur. Göstermezseniz de sorun yoktur, bence.

Bu konuda tekniğim olsaydı kendim yapardım. İleride Gökhandan öğrenmek isterim. Elinize sağlık. Takabeg ileti 17:02, 25 Ağustos 2008 (UTC)

Image:China-Manchukuo-map (tr).svg yine düzenledim. Japon İmp.'nun kuzey sınırını, o kiralık toprağı belirtip şehirlerin isimlerini değiştirdim. Tannu Tuva, Moğol Birleşik Hükümeti, Hindistan, Hindiçin haricinde ne yapayım?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 23:09, 25 Ağustos 2008 (UTC)

Selam Lord. Onların haricinde şimdi aklıma gelmiyor. Şimdi aklıma geldi. Başkenti eksik. Birde Tibet daha genişti. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 23:19, 25 Ağustos 2008 (UTC)
Başkenti Sinking, Mukden ile Harbin'in tam ortasındaydı. Takabeg ileti 23:24, 25 Ağustos 2008 (UTC)
Başkent önemli değil. Onu yapabilirdim. Tibet ne kadar büyüktü? Hududtları nereye kadardı?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 23:26, 25 Ağustos 2008 (UTC)

Başkenti zaten halledeceksiniz yani. Tibet'in doğu sınırı böyle idi. Diğerleri bulmaya çalışıyorum. Takabeg ileti 23:32, 25 Ağustos 2008 (UTC)

Eski harita (1928) Resim:Historic Tibet Map.png en:Xikang maddesindeki mavi renkli bölbe de Tibet. Diçu Nehir doğusu Kuomintang'ın hakimiyeti altında girmedi. Çinghay sınırına şimdi abşıyorum. Takabeg ileti 00:11, 26 Ağustos 2008 (UTC)

Katliam 2[kaynağı değiştir]

Selam. Katliam (film) maeddesindeki resimlerin bir kısmını çıkardım. Böylece SM seçilmesi için sorun kalmamıştır. Görüşürüz. Takabeg ileti 04:18, 26 Ağustos 2008 (UTC)

Selam Lord. Resimler konusunda sorun yok değil mi? Kızmadınız, umarım. Çalışmalarınıza baktım, sırası Balıkesir demek ki. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 15:46, 26 Ağustos 2008 (UTC)

Balıkesir[kaynağı değiştir]

orası sadece balıkesir merkez sayfası. ilçeler tarihi hakkında bilgi vermek ne kadar doğru lord? konu alanını sadece balıkesir merkezle çerçevele. İyi çalışmalar --193.140.180.223 09:44, 26 Ağustos 2008 (UTC)

Yıldız[kaynağı değiştir]

Yıldız için teşekkürler Lord, herkes elinden geleni yaptı, maddeyi büyüttük. Acaba KMA adayı göstermelimiyiz maddeyi? --Muratsahinileti 12:21, 26 Ağustos 2008 (UTC)

Bu arada bir kaç kırmızı bağlantı var, onlarıda bugün içinde ben halletmeye çalışırım. Kolay gelsin.--Muratsahinileti 12:26, 26 Ağustos 2008 (UTC)

Balıkesir maddesini gördüm. Gerçekten güzel gidiyor. Bir aralar bende Bilecik maddesini yapmayı düşünmüştüm ama yarıda kaldı. Bu arada katliam şimdiden seçkin gibi. Şimdiden hayırlı olsun.--Muratsahinileti 22:51, 26 Ağustos 2008 (UTC)

Sanırsam dediğin kaynakça değil div kodu ile başlayan, html kodu sonucu oluşan kaynaklar için çıkan kayar çubuk. Şimdilik zaten çalışma aşamasında, büyüklüğü fazla olunca herşeyi karışıyor maddeden çok kaynaklar göze batıyor. Neyse arkadaş hatrı için çiğ tavuk bile yenir Face-smile.svg Bu arada Abhazya maddesini kontrol edebilirmisin? Anonim kullanıcılar üzerinde çok uğraşmış.--Muratsahinileti 13:57, 27 Ağustos 2008 (UTC)

Katliam[kaynağı değiştir]

Selam. Belki görmemişsinizdir. Katliam (film) filmini SM adayı gösterdim.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:27, 27 Ağustos 2008 (UTC)

Eline sağlık! --Mskyrider ileti 16:30, 27 Ağustos 2008 (UTC)


Yine selam. Bir düzenleme için Kullanıcı mesaj:Lord Leatherface/Mesaj Arşivi 1 ve Kullanıcı mesaj:Lord Leatherface/Mesaj Arşivi sayfaları silebilirmisiniz?--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 16:42, 27 Ağustos 2008 (UTC)
Tamamdır. --Mskyrider ileti 17:45, 27 Ağustos 2008 (UTC)


Monobook[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Yemeğe çıkmam lazım. Müsaitseniz Kullanıcı:Atakan0652'e monobook hakkında kısaca anlatabilir misiniz? Görüşürüz. Takabeg ileti 18:40, 27 Ağustos 2008 (UTC)


Monobook[kaynağı değiştir]

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel ve pratik bir eklenti. İyi çalışmalar Face-smile.svg (Yalnız yalnış bir şeye basıp sanırım sizin sayfanızı mahvettim. Kusura bakmayın ) Atakan0652 19:02, 27 Ağustos 2008 (UTC)

Fransa şab.[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Fransa'nın illeri şablonuna göz atar mısınız? Hangi versiyon daha güzel? Göz yorucu olmaktan nasıl kurturabilir sizce? Takabeg ileti 19:20, 27 Ağustos 2008 (UTC)

İlki daha iyi gibi.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 20:35, 27 Ağustos 2008 (UTC)
İlki derken. İki bayraklı mı tek bayraklı mı? Ona göre düzelteceğim. Takabeg ileti 21:01, 27 Ağustos 2008 (UTC)

Incubator[kaynağı değiştir]

Bir sorum olacak. Incubator yani test Vikipedileri var. w:crh:Şablon:Incubator'de olduğu gibi bizde de açabilir misiniz? Ben Incubator yerine ne yazılacağına henüz karar veremedim.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 20:42, 27 Ağustos 2008 (UTC)

Incubator'ın Türkçesi nedir acaba? Deneme aşamasındaki wikiler? Alıştırma aşamasındaki mi? Ben de tam yerinde bir kelimeyi bulamıyorum. Takabeg ileti 21:00, 27 Ağustos 2008 (UTC)
Test Vikipedi olabilirmi? Ayrıca dünya Abhazya'nın bağımsızlığını tanımdan anonim kullanıcılar tanımış.:)--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 21:15, 27 Ağustos 2008 (UTC)
Test Vikipedi de olabilir, bene. Abhazya maddesi yarı-koruma altına alınsın mı? Takabeg ileti 21:17, 27 Ağustos 2008 (UTC)

talcott parsons[kaynağı değiştir]

Merhaba. En az 3 madde içerisinde kullanılacak derecede yararlı bir Talcott Parsons resmi var ingilizce wikipedia da. Fakat tereddüt ediyorum lisans konusunda. Siz bir kontrol edebilir misiniz. Oradan alıp Türkçe wikipedia ya yükleyebilir miyim?--Ahzaryamed 22:58, 27 Ağustos 2008 (UTC) Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Talcott_Parsons_(photo).jpg

 • Çok teşekkürler. Galiba oldu. Bir sorun yoktur umarım?--Ahzaryamed 23:06, 27 Ağustos 2008 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar... --Kemal K.ileti 11:14, 28 Ağustos 2008 (UTC)

Osmanlı kaleleri[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Estergon Kalesi başta olmak üzere Osmanlı kale serisine şehirleri anlatan interwikileri eklememiz yanlıştır bence. Ne dersiniz? Takabeg ileti 11:24, 28 Ağustos 2008 (UTC)

Kale[kaynağı değiştir]

Haklısınız. Sadece kaleleri anlatan interwikiler bulunmalı. Ayrıca Ordu Pazarı ve Oypa hakkında elinizde bilgi var mı? Veya kaynak olabilecek site biliyor musunuz? Ordu Pazarı'nın logosunu zor buldum. SVG yaptım sonra da.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 11:40, 28 Ağustos 2008 (UTC)

Bu ilginiz nereden geliyor:) Kusura bakmayın ama elimde ilgili kaynaklar yok. Görüşürüz. Takabeg ileti 11:49, 28 Ağustos 2008 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Selam. Çeviri işi bir süreliğine durdu. Çünkü Karabağ Hanlığı'nın haritası ile meşgulüm. Ama sana sözüm var. ÇEVİRİLECEK. Bilmiş ol istedim. Zaten yeni olaylarda çıktı. Sende maddeye eklemeler yaparsın.--Lord Lєəthєrfəcє mesaj 22:32, 29 Ağustos 2008 (UTC)

 • Bu maddenin güncelliğinin bitmesi için daha çok uzun bir süre var. O kadar önemli değil zaten şimdi eklenmesi. Sen rahat rahat çevirini yap. Grafik Laboratuvarı bu arada çok pasif kaldı. İşlevliği çok düşük.Biraz daha aktif olmalı.--Muratsahinileti 22:37, 29 Ağustos 2008 (UTC)
 • Kısacası katkıda bulunmak isteyen kişi çok az dedim. Yada tam diyeyim resim düzenlemeyi hiç isteyen yok. Yazın ciddi geldi bana bu arada neyse iyi geceler.--Muratsahinileti 22:56, 29 Ağustos 2008 (UTC)
 • Bizde gönüllü olmasak ismimizi oraya yazmazdık. Zaten aktif kullanıcı yok biraz olsun biz katkıda bulunalım dedik. Ayrıca Abhazya konsunda iki ayrı madde oluşturmak iyi olacaktır. Birisi şuanki madde, diğeride özerk cumhuriyeti anlatan siyasi madde. Güney Osetya ile ilgili kesin 2 madde oluşturulmalı. Birisi cografi yönden ( Gürcistan içinde hukuken Şida kartliye bağlı, özek değil) diğeri cumhuriyet konusunu anlatan. Evet?--Muratsahinileti 14:54, 30 Ağustos 2008 (UTC)
 • Detaylı yorumun için çok teşşekkür ederim Lord, iyi çalışmalar--Muratsahinileti 15:15, 30 Ağustos 2008 (UTC)
 • Bazen daha açıklayıcı oldukları kesin :) Görüşmek üzere.--Muratsahinileti 15:24, 30 Ağustos 2008 (UTC)

Abhazya[kaynağı değiştir]

Selamlar ortada bir saldırı göremiyorum. Evet değişiklikler yapılıyor ancak bu saldırmak manasında değil. Bilgi ekleme veya değiştirme türünden. Ortada bir sorun var fakat bu sorun belirttiğiniz gibi saldırı değil, değişiklik savaşıdır ve bu durumda tam korumaya almam gerekir. Özerk Cumhuriyet mi yazılacak yoksa sadece cumhuriyet mi buna önce tartışma sayfasında bir çözüm aranmalı. Eğer konuyla ilgiliyseniz tartışma sayfasında neden "özerk cumhuriyet" olarak yazılması gerektiğini belirtiniz. Değişiklik sacaşının devam etmesi durumunda sayfanın tam korunmaya alması gerekmektedir. Saygılar, iyi çalışmalar.--Machiavelli msj 14:39, 30 Ağustos 2008 (UTC)

Abhazya Cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

Abhazya başlığında yanlış yapıyorsunuz. Lütfen diğer dillerdeki(ingilizce, fransızca, almanca, rusça) başlıkları da inceleyin. Aryrıntılı bilgi için tartışma sayfasına bakın. Değiştirme savaşına dönmesin olay --Sausryqua 17:58, 31 Ağustos 2008 (UTC)

KA[kaynağı değiştir]

Kullanıcı adınız değiştirildi. Kolay gelsin. --M. M. ileti 21:04, 31 Ağustos 2008 (UTC)


Gökçe[kaynağı değiştir]

Selam. Adımı değiştirdim. Lord Leatherface tarih oldu.--Gökçє Yörük mesaj 21:27, 31 Ağustos 2008 (UTC)

 • Hayırlı olsun. Sanırsam daha önceden de değiştirmiştin. Bir ara benimde uğramam iyi olur. Aktif iki Murat adlı kullanıcı olunca durum karışıyor :)--Muratsahinileti 21:34, 31 Ağustos 2008 (UTC)
 • Önceden de vardım Vikipedi'de lakin aktif değildim. Bir kaç farklı kullanıcı adım ile bazen düzenlemek için giriyordum ama hepsinin şifrelerini kaybettim ve en son bu kullanıcı ismimi aldım. Daha hangi isim yapabilirim diye düşünmedim, Murat kelimesinin içinde olmayacağı kesin bir gerçek ama :).--Muratsahinileti 21:43, 31 Ağustos 2008 (UTC)
 • Evet biliyorum. Takabeg daha önceden de çok kez engellenmiş, inşallah çabuk geri dönerde, Vikipedi'den soğumaya kalkmaz. --Muratsahinileti 21:47, 31 Ağustos 2008 (UTC)
Burada kayıtları var. --Muratsahinileti 21:52, 31 Ağustos 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Güney Osetya ile ilgili girecek içerik bulamıyorum. Daha ne ekleyim sence Lord (yada yeni isimle Gökçe Yörük) ? Acaba ingilizce vikipedi'de şehirlerdeki çatışmalara özel maddeler açılmış, bizde açmaya başlasak mı?--Muratsahinileti 02:47, 1 Eylül 2008 (UTC)

SUL şeysi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Konuşmanıza kulak misafir oldum. SUL ne demek acaba? Üye olunuyor anladığım kadarıyla. Burakda bundan değiştirdi galiba ismini. Bana anlatır mısınız? Adımı yeni deiştirdim yeniden bir sorun olmasın.--Gökçє Yörük mesaj 19:25, 1 Eylül 2008 (UTC)

Selamlar, SUL (Single User Login) tüm Wikipedia dillerindeki projelere tek bir kullanıcı adıyla giriş yapabilmeyi hedefliyor. Bunun dışında, nereden, nasıl, niçin, vb. soruların cevabını maalesef bilmiyoum. Diğer hizmetliler yardımcı olabilirler belki. İyi çalışmalar. --M. M. ileti 19:30, 1 Eylül 2008 (UTC)

SVG formatı[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Acaba resimlerin svg olması onlara ne gibi bir anataj sağlıyor. Svg hakkında genel bir araştırma yapmıştım. Bulduklarım; svg resimlerin vektörel oluşu, xml ile oluşturulmuş olmaları... Bunun dışında bir farkını göremedim. Aksine karmaşık resimleri çizerken sistemi kasıyor bir nebze. Genel olarak Wiki'ler dışında kullanıldıklarına pek rastlamadım. Sonra sizin Grafik Laboratuvarınızı gördüm ve vardır bir hikmeti diye sorayım dedim. İyi çalışmalar... TCPmesaj 20:34, 1 Eylül 2008 (UTC)

Selamlar normal olan 15 gündür ancak tartışmanın seyrine, maddenin gelişmeye devam edip etmemesine göre bu süre uzar. --Machiavelli msj 00:37, 2 Eylül 2008 (UTC)

Merhaba programı halen bulabilmiş değilim ama sen bana yapılacakları söyle (listeyi gönderebilirsin) ben yaptığımda yüklerim. Bir de katliam filmi için eline sağlık harika görünüyor (gerçi bu filmden nefret ediyorum ama) maddeyi tam olarak okuyup birkaç düzeltme yaptıktan sonra yorumumu yazacağım. Kolay gelsin--Gökhan 15:34, 2 Eylül 2008 (UTC)

Bu arada yeni adın hayırlı olsun.--Gökhan 15:35, 2 Eylül 2008 (UTC)

SMA[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Köy çeşmesi/2008/Ağustos#Vikipedi:Seçkin portal adayları başlığında belirtmiştim. İçinde hala bir sürü kaynak gösterilmesi gereken cümle ve güncellenmesi gereken içerik var. Kaynaksız olduğu belirtilmişken yani kriterleri karşılamadığı bu kadar açıkken oylamanın kapanması mümkün değil. Sorunuza soruyla karşılık vereyim :). Benim sorum şu 2 ayı geçmiş olmasına rağmen bu kadar kullanıcı 5-6 kaynak gösterip güncellenmesi gereken yerleri güncelleştirmesi gerekmiyor mu? İyi çalışmalar.--Machiavelli msj 12:49, 3 Eylül 2008 (UTC)

O halde gerekenler yapıldığında beimde gerekenleri yerine getireceğimden emin olabilirsiniz. İyi çalışmalar.--Machiavelli msj 12:52, 3 Eylül 2008 (UTC)
Kaliteniz için, katkılarınız için, destekleriniz için..--SE Mesaj 18:51, 4 Eylül 2008 (UTC)

İş yükü[kaynağı değiştir]

 • Yorum Yorum Hizmetlilerin işyükü o kadar fazla mı? Bence değil.--Gökçє Yörük mesaj 13:40, 6 Eylül 2008 (UTC)
Yoruma yorum-- Bunu tartışmanın yeri bu sayfa değil. Mesaj sayfamdır. Burası oylama sayfasıdır. Ben düşüncemi söylerim, siz düşüncenizi söylersiniz fakat verdiğim oya yorum yapma hakkına sahip değilsiniz. Tartışmak istediğiniz bir durum söz konusuysa mesaj sayfamda fikrinizi belirtiniz. Bu sayfayı kalabalıklaştırmak zorunda değiliz. İyi çalışmalar.--neskafefincanındatürkkahvesi 13:46, 6 Eylül 2008 (UTC)

Brk oylama sayfasında benim verdiğim oy hakkında bir yorum yaptı. Sinirlenmenize gerek yok.--Gökçє Yörük mesaj 13:50, 6 Eylül 2008 (UTC)

Sinirlendiğimi söylediğimi sanmıyorum. Yazdığım mesaj hakkında kafanıza göre çıkarımlarda bulunmayınız. Ben sadece şunu vurgulamak istedim:
 • Oylamada belirttiğim oy hakkında sizin ne düşündüğünüzü sormadığımı, kaldı ki eğer başkalarının düşüncesine göre oy vereceksem niye oy verme hakkı elde ettiğimi merak ettiğimi,
 • verilen oyla ilgili sorununuz varsa bunu mesaj sayfasında tartışmanın yerinde olacağını,
 • Ve oylama sayfasının polemik yaratma sayfası olmadığını.

Kullanıcı Brk'in sizin oyunuz hakkında yorum yapması sizi ilgilendiren bir konudur. Bunu kullanıcıyla aranızda çözmeniz gerekir. Benim mesaj sayfamda belirtmeniz, bu durumu doğru yada haklı göstermez. İyi günler.--neskafefincanındatürkkahvesi 13:57, 6 Eylül 2008 (UTC)

 • 1-"Yazdığım mesaj hakkında kafanıza göre çıkarımlarda bulunmayınız." sözü ile siz bana emir veremezsiniz. Sizde bir kullanıcısınız bende. Hizetli olsanızda, anonim kullanıcı olsanızda buna hakkınız yok.
 • 2-Polemik çıkaran sizsiniz. Brk ile aramda olan konuşmada hiçbir polemik yaşanmadı.
 • 3-Güzelce bir cevap verebilirdiniz.--Gökçє Yörük mesaj 14:04, 6 Eylül 2008 (UTC)
O söz bir emir değil ricadır, kanımca. İyi niyet varsayarak tekrar okursanız böyle anlayacağınızı umuyorum. Ayrıca polemik çıkarmıyorum, sadece Kullanıcı Brk'e "bu sizin düşünceniz, ben böyle düşünmüyorum" diyerek, sizce yapılan hareketin yanlış olduğunu belirttiğiniz halde, neden aynı harekette kendinizinde bulunduğunu merak ettim. Gayet sakin ve düşüncemi belirten bir cevap verdim. Güzelden kastınızın ne olduğunu açıklarsanız ona göre de cevap verebilirim sanırım. Burda yazdıklarım bir polemikten çok sorunun ne olduğunu anlamaya yönelik bir çabadır. --neskafefincanındatürkkahvesi 14:12, 6 Eylül 2008 (UTC)
Bakın ben Brk'ye oyum hakkında yorum yapamazsınız demedim. Sadece benim düşüncem böyle dedim. O da serbestçe benim oyum hakkında yorum yaptı. Bende Brk'nin yaptığı gibi sadece yorum yaptım. Siz yorum yapmayınız dediniz. Olay budur.--Gökçє Yörük mesaj
O paragrafta bahsetmeye calıştıgım şey o yorumu, oylama sayfası yerine benim sayfamda dile getirmenizin daha yerinde olacagıydı. Belli ki ifadem yanlış anlaşılmış yada ben yanlış ifade etmişim. Düzeltsem iyi olacak sanırım. Bu tarz yani verilen oy üzerine yapılan yorumların, oylama sayfasında olmasının hoş olmadığını belirtmeye çalışıyorum. Kaldı ki, oyum altında yaptığınız yorum uzamaya müsait bir konudur. Çünkü bence hizmetlilerin işyükü fazladır ve vikipedideki her kullanıcı gibi katkı yapmalarına engel teşkil edebilmektedir. Çoğu hizmetli oylamasında gördüğüm genel kanı budur. "Umarım hizmetli olmanız, yaptığınız katkılar azaltmaz" benzeri yorumlar görüyoruz oylama sayfalarında. Sizce bu dşünce yanlış olabilir ama bunu benim sayfamda belirtmelisiniz, sonuçta benim düşüncem değil mi?. --neskafefincanındatürkkahvesi 14:37, 6 Eylül 2008 (UTC)
Yanlış ifade ettiğim kısmı düzelttim. Umarım demek istediğimi daha iyi anlatmış olurum. [19]--neskafefincanındatürkkahvesi 14:40, 6 Eylül 2008 (UTC)
Ee yani daha iyi olmuş.--Gökçє Yörük mesaj 14:41, 6 Eylül 2008 (UTC)

Bir bakarsanız bir sürü hizmetlimiz var. Başta Vito olmak üzere aktif değil çoğunluğu. Vandallık gibi işler ile bizde uğraşıyoruz. Sil etiketleri dahil. Hizmetlilere sadece silmek kalıyor. Çoğu aktif değil ki. Bu da yaz tatilinden kaynaklansa gerek. Homonihilis de hizmetli olunca vikitatil yapmayacak mı?--Gökçє Yörük mesaj 14:40, 6 Eylül 2008 (UTC)

Vikipedi bir gönüllü proje. Bende uzun zamandır moladayım, vizelerim, finalleri, tezim, daha sonrasında tatile çıktığım bir dönem oldu. Hepimizin de olacak. Kendiniz söylediniz hizmetlilerin bir kısmı şuan için aktif değil. O yüzden ki bence hizmetli sayısı artmalı ki bu tür durumlarda iş birikimi olmasın, her şey daha rahat yürüsün. "Hizmetlilere sadece silmek kalıyor" gibi bir yaklaşım bana hatalı geliyor. Kaldı ki bir çok hizmetlinin burdayken SDD, silme, resim lisanslama gibi işlerle ugrastıgını farkediyorum. Bir çoğu yapmak istediği katkıları yapamıyorlar bile. --neskafefincanındatürkkahvesi 14:46, 6 Eylül 2008 (UTC)
Peki tamam yeni hizmetliye ihtiyacımız var. Ben Homonihilis'i uygun göremiyorum. Sizin düşüncenize saygım var. Tabi Vikipedi'de kimse katkı yapmak zorunda değil. Bunu da biliyorum. Neyse. İyi çalışmalar.--Gökçє Yörük mesaj 14:49, 6 Eylül 2008 (UTC)
Sizin düşüncenize de benim saygım var tabi ki. Yoksa bu kadar mesajlaşma olmazdı değil mi (: Buarada belirtmeden geçmeyeyim Katliam filmi için elinize sağlık, okumam yeni bittiği için daha oy veremedim. İyi çalışmalar--neskafefincanındatürkkahvesi 14:56, 6 Eylül 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Tamam dediğin gibi olsun. Ancak tatilden dönmeden yapabileceğimi sanmıyorum. Şu an kullandığım bilgisayar bunun için uygun değil. Yaptığım zaman sana haber veririm. Kolay gelsin--Gökhan 16:37, 6 Eylül 2008 (UTC)

Yoksa beni tanıyamadınız mı? Ben Lord Leatherface.--Gökçє Yörük mesaj 11:39, 7 Eylül 2008 (UTC)

Tanıdım da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihi maddelerindeki telif durumunu inceliyordum. Ondan dolayı yanıtlayamadım. Siz de incelerseniz sevineceğim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 11:43, 7 Eylül 2008 (UTC)

Abhazya[kaynağı değiştir]

Nasıl? Takabeg ileti 00:37, 8 Eylül 2008 (UTC)

Çok fazla bilgim yok. Ama Buryat Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti değil mi acaba? Gerç kaynaklara bakmadım da... Takabeg ileti 02:05, 8 Eylül 2008 (UTC)

 • Nihan ile -stan ve -ya eklerinin olmasına karar vermemişmiydik?--Gökçє Yörük mesaj 02:10, 8 Eylül 2008 (UTC)
Olabilir. Takabeg ileti 02:15, 8 Eylül 2008 (UTC)

Bulgaristan Halk Cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

Selam. Bulgaristan Halk Cumhuriyeti diye bir madde varmış. Ama çok düzensiz. İlgi alanınıza giriyor mu acaba? Tuna istikameti. Takabeg ileti 12:58, 9 Eylül 2008 (UTC)

en:Far Eastern Republic'den haberiniz var mı? Ama Önce Okul. Takabeg ileti 14:22, 9 Eylül 2008 (UTC)

Tamam Lord hepsi kabul de dediğim gibi şu anda yapamıyorum. Döndüğümde hepsiyle ilgileneceğim. Umarım sorun olmaz--Gökhan 15:06, 9 Eylül 2008 (UTC)

Seçkin maddeler en az 15 gün süreyle listelenirler.Bunun bir üst sınırı yoktur.İkinci olarak adaylık sürelerini seçkin içerik sorumlusu belirler.Sonuç olarak bir süre sınırlaması yada 15 günü geçen durumlarda ihlal yoktur.Seçkin içerik sorumlumuz fırsat bulduğunda adaylık ile ilgilenecektir.İyi çalışmalar.--Eldarion 15:12, 9 Eylül 2008 (UTC)

SMA:Evanescence[kaynağı değiştir]

Grup ile ilgili yazılacak daha fazla bilgi var mı? Bir SM konusu olduğu şeyi her yönüyle kapsar ve bu madde de öyle yapıyor.--Ms. Naz mesaj 14:31, 12 Eylül 2008 (UTC)

Diğer vikilerle karşılaştırmak şart mı? Eğer en.wiki'de yazanlar buradakinden fazla olsa anlardım. Ama tamamen aynı. En.wiki'de KM olan bu madde bence orada da SM olmalı ama artık en.wiki ile fazla ilgilenmediğim için bunu ben değil başkası yapsın. Face-smile.svg Madde diğerlerinden üstün olmak zorunda değil burada bakmamız gereken yeterince kapsamlı olup olmadığı. Bana kalırsa grup hakkında yazılabilecek hemen hemen her şey var maddede. --Ms. Naz mesaj 14:40, 12 Eylül 2008 (UTC)
Maddenin yeni hali daha da süper oldu. Bir göz atarsanız iyi olacak. İyi çalışmalar.--Ms. Naz mesaj 14:26, 18 Eylül 2008 (UTC)
Desteğiniz için çok teşekkürler. Sayenizde madde çok iyi bir hal aldı (sayenizde diyorum çünkü karşı çıkmasaydınız belki de maddeyi geliştirmek için bu kadar uğraşmayacaktım). --Ms. Naz mesaj 14:32, 18 Eylül 2008 (UTC)

VP:SMA[kaynağı değiştir]

Merhabalar belirttiğiniz için teşekkürler. 15 gün sonunda kapatılmalıdır diye bir kural yoktur. Kural "en az 15 gün" der. Yani 3 gün olmaz, 5 gün olmaz, 15 gün olur 20 gün olur 2 ay olur. Maddenin durumuna göre değişir. Madde geliştirilmeye açık, kırmızı bağlantılar duruyor. Bu sebeple birkaç gün daha beklemeyi uygun görüyorum. --Machiavelli msj 14:59, 12 Eylül 2008 (UTC)

Anlıyorum. Bu aşamada ilgili kullanıcılara hangi konuların eksik olduğunu hangi başlıkların eklenmesi gerektiğini belirtirseniz çok faydalı olacaktır. Seçkin madde adaylık sayfası bir oylamadan daha çok bir tartışma alanıdır. Eğer eksikliklerini daha açık belirtirseniz eminim konuyla ilgili kullanıcılar, eleştirilerinizi dikkate alıp madeyi geliştirmeye çabalayacak ve Vikipedimiz bir seçkin madde daha kazanmış olacaktır. Ancak sadece "yeterli değil" denmesinin kimseye faydası bulunmuyor. İyi çalışmalar.--Machiavelli msj 15:11, 12 Eylül 2008 (UTC)

Belçika bölge[kaynağı değiştir]

Selam lord. Şablon:Belçika bölge bilgi kutusu ile ilgilenir misin? Ad'ı da kutunun içine almak istiyorum da nasıl yapılabilir? Görüşürüz. Takabeg ileti 01:12, 13 Eylül 2008 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Yaptım. Bir bakın olmuş mu? Olmadıysa belirtirsiniz yapmaya çalışırım.--Gökçє Yörük mesaj 11:01, 13 Eylül 2008 (UTC)

Olmuş. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 11:03, 13 Eylül 2008 (UTC)
Birde Valonya'nın adı Valon Bölgesi olarak değiştirilmeli. Çünkü Valonya adlı tarihsel bölge mevcut.--Gökçє Yörük mesaj 11:32, 13 Eylül 2008 (UTC)
Flandr(-,e,a) adlı tarihi bölge Fransa'ya kadar uzanır ve Flaman Bölgesi ise Belçika içinde bir bölge. Ancak Valon Bölgesi ile Valonya için çok net fark var mıdır? Onu araştırıyorum. Ben kaçtım. Eyaletlerle de ilgilenirseniz sevineceğim. Görüşürüz. Takabeg ileti 11:38, 13 Eylül 2008 (UTC)

O zaman sayfanın adını Flaman Bölgesi diye değiştirelim birde Flandre adlı sayfa açalım. Öbür yandan Flaman Bölgesi gibi Valonya sayfasının adını Valon Bölgesi olarak değiştirelim. İngilizce Vikipedi'deki Wallonia sayfasını Valonya sayfasına aktaralım.--Gökçє Yörük mesaj 11:47, 13 Eylül 2008 (UTC)

Eve geldim. Söz konusu maddenin uygun adı Valon Bölgesidir. Valonya maddesini açabilirseniz yani o kadar tarihi Valonya hakkındaki bilgileri bulabilirseniz sorun yoktur. Ben Frandr(-,e,a) açmayı düşünüyorum. Hangisi daha uygun acaba? Türkçe olarak hepsi doğrudur. Cumhuriyetin ilk yıllarında Frandr kullanılıyordu. Daha sonra Flandra ve Flandre ortaya çıkmış gibime geldi. Belki ben bulamamışımdır. Görüşürüz. Takabeg ileti 12:49, 13 Eylül 2008 (UTC)
Bence en uygun Flandre. Birde Valonya maddesini Valon Bölgesi'ne yönlendirirseniz Valonya maddesini açaciğim.:)--Gökçє Yörük mesaj 12:55, 13 Eylül 2008 (UTC)
Tamamdır. Yeni maddeyi açabilirsiniz. Ben de Flandr(-,a,e)'ye bakaciğim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 13:01, 13 Eylül 2008 (UTC)

Flandre Kontluğu'nu da mı açsak? Takabeg ileti 13:05, 13 Eylül 2008 (UTC)

Sağolun. İkisini de açalım. Birde Özbekçe biliyorsanız Turkiston Avtonom Sovet Sotsialistik Respublikasi, Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti demek mi?--Gökçє Yörük mesaj 13:23, 13 Eylül 2008 (UTC)
Evet. Özbekçem zayıf ama başka seçenek yoktur. Takabeg ileti 13:31, 13 Eylül 2008 (UTC)

İl[kaynağı değiştir]

Fransa'nın deparmentleri için bir şablon yapalım mı? Ayrıca Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti hakkında bilginizi var mı? Bu imzasız yazı Gökçe Yörük (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Evet şu an kent bilgi kutusuyla idare ediyoruz. Yapılırsa güzel olur. Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti hakkında Kullanıcı:Erdall biliyordur. Bir de Valonya ne oldu? Takabeg ileti 12:52, 14 Eylül 2008 (UTC)

Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

Selam. Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti hakkında şu anda pek fazla bilgim yok tek bildiğim Mir Seyyit Sultan Galiyev Büyük Turan veya Büyük Tataristanı kurmak istemiştir fakat bu Rusların işine pek gelmemiş, Ruslar Divide et impera (Böl ve hükmet) taktiğini kullanıp bu birliği bölmüşlerdir, ayrıca daha çok bilgi için [20] da var oraya bakabilirsiniz. İyi çalışmalar.--Tevfik1958 13:48, 14 Eylül 2008 (UTC)

Karakalpakistan Özerk Bölgesi[kaynağı değiştir]

Karakalpakistan Özerk Bölgesi ile Karakalpakistan Özerk Bölgesi arasında fark nedir yoksa ikiside aynımıdır?Bu imzasız yazı Tevfik1958 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

SVG Editörü[kaynağı değiştir]

Yani içinde SVG formatında resim oluşturup kaydedebileceğimiz, aynı zamanda svg açabilen bir yazılım (ücretsiz olması tercih sebebidir--nanomsj 19:19, 14 Eylül 2008 (UTC))

Teşekkür ederim--nanomsj 19:22, 14 Eylül 2008 (UTC)

Navbox sorunu[kaynağı değiştir]

Bir de size sorayım siz de Navboxların görüntülenmesinde bir sorun yaşıyor musunuz? Sanırım bugün yapılan bir değişiklik tüm Navboxları etkilemiş.--nanomsj 19:21, 14 Eylül 2008 (UTC)

Merhaba Lord, haftaya dönüyorum (yani kendi bilgisyarıma :). Bak eğer istersen haritaları grafik laboratuvarına da yaz. Ben gelene kadar ilgilenen olmazsa ben yaparım. Ayrıca proje de boş kalmamış olur böylece. Kolay gelsin --Gökhan 19:31, 14 Eylül 2008 (UTC)

Seçkin Madde[kaynağı değiştir]

Selamlar Gökçe Yörük, {{SM}} olması için önerdiğin Katliam (film) maddesi Vikipedi topluluğunca SM olmaya layık görülmüştür.

Saygılar, iyi çalışmalar.--Machiavelli msj 18:16, 15 Eylül 2008 (UTC)


Fransa YB[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Katliam maddesinin SM seçildiğine sevindim. Erdall son aylarda girmiyor ve Tevfik1958'e sormanız doğru seçenekti:) Şablon:Fransa YB nasıl? Fransa'nın bölgeler ve iller bir arada görebilirler. Mevcut olan iki şablon Şablon:Fransa'nın illeri ve Şablon:Fransa'nın bölgeleriden daha sistematik ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak estetik açısından güzel değildir. Benim tekniğim yetersizdir. Görüşürüz. Takabeg ileti 08:27, 16 Eylül 2008 (UTC)

Resim:Batıhungnu.png nereden çıktı acaba? Bilginiz var mı? Takabeg ileti 11:35, 16 Eylül 2008 (UTC)

Birde Resim:Batı-karahan-bayrak.png ve Resim:Dogu-karahan-bayrak.png ? Takabeg ileti 11:37, 16 Eylül 2008 (UTC)

Bence Fransa YB şablonu estetik açısından da güzel. Sincan Uygur Özerk Bölgesi YB'ye de benziyor. Bence kalsın. O bayrakların nereden çıktığını bilmiyorum. Batı Hungnu demiş. Büyük Hun yani Hiung-nu bayrağı TRT'ye göre. Herhalde bayrakları yapan arkadaşımızın eline yeni bir program geçti ve bir sevinç ile onları yaptı. Moldova'nın YBleri konusu karışık. Örneğin Tiraspol maddesinde bulunan YB'ye Fransa YB düzeninde bir şablon yapabilir misiniz? Ben yapardım fakat Moldova'nın YB'si karışık. Rayonlar ile birlikte onlara bağlı iller var nedense çoğundan bahsedilmiyor. İngilizce Viki'de bir sayfada tam liste var ama yine de bu konuda araştırma yapmak lazım. Birde 1925 tarihli Türkiye armasının daha net versiyonunu bulabilir misiniz? SVG formatına getirilecek. Köy Çeşmesi'nde de belirttim. Ayrıca Gökköy, Balıkesir maddesini SM yapmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz? (Koca bir liste istek :)) İyi çalışmalar.--Gökçє Yörük mesaj 16:16, 16 Eylül 2008 (UTC)

Evet koskoca liste. Fransa YB Sincan Uygur'unkinin kopyasıdır, tabi ki benziyor:) TRT'nin uydurma bayraklarını kullanıyoruz da uyduranın kim olduğunu bildiğimiz için. Ve bunu yazıyoruz. Fakat uyduranın kim olduğu belli olmaması bence sakıncalıdır. Görüşünüz farklıdır belki. En azından kaynak gerekiyor. Uyduranın adı gerekiyor yani. Moldova'ya gelince, önce Gagauz Yeri kısımı kaldırılmalı olmasa da özet haline getirilmelidir. Zaten maddesi var. Armasını daha önce aramıştım ama bulamadım. Şablon yapmak kolay ve ilgilenebilirim. Ama maddeleri açacak mısınız? Gökköy? Köyünüz mü? Bilgim yok:) Takabeg ileti 16:50, 16 Eylül 2008 (UTC)

Son slogan « Mammouth écrase les prix » a permis à Coluche d'en faire une contrepèterie, « Mamie écrase les prouts ». ne demek? Franzıcanız varsa çevirebilir misiniz? Mammouth (hipermarket) sayfasında kullanılacak.--Gökçє Yörük mesaj 16:58, 16 Eylül 2008 (UTC)

Onun sloganı "Mammouth fiyatları kırar" Coluche'nın contrepèterie (kelime oyunu, kelimeyi değiştirerek şaka yaparlar) yapmasına meydan vermiştir; "Anacığım osurukları kırar." Takabeg ileti 17:25, 16 Eylül 2008 (UTC)

en:Administrative divisions of Moldova maddesini açarsanız hemen şablonu yapacam:) Takabeg ileti 17:32, 16 Eylül 2008 (UTC)

Eyyubiler[kaynağı değiştir]

Eyyubiler'in bayrağı nereden çıkmış? Bilginiz var mı? Takabeg ileti 13:14, 17 Eylül 2008 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Selam. Hangisi daha uygun? Birde İmparator - İmparatoriçe, Kral - Kraliçe bunlar tamam. Şimdi Kontun bayancası nedir? Takabeg ileti 16:39, 17 Eylül 2008 (UTC)

Kont[kaynağı değiştir]

Kontes değil mi?--Gökçє Yörük mesaj 13:09, 18 Eylül 2008 (UTC)

Sağolun. Evet. Kanlı Kontes vardı. Tam sizlik:) (mi?) Takabeg ileti 02:31, 19 Eylül 2008 (UTC)

TÖSSC[kaynağı değiştir]

Selam. Özbekçe biliyor musunuz? Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne konulabilecek şurada iyi bir metin var. 1918 ile 1923 arası gerekli yerleri çevirebilir misiniz? Ayrıca aynı mesajı Tevfik'e de gönderdim. Mesaj sayfanda yaptığım değişikliğe de kızmazsın umarım.--Gökçє Yörük mesaj 18:03, 19 Eylül 2008 (UTC)

Selam, Lord. Özbekçem zayıf. [21] açılmıyor. Kitabın adı nedir? Takabeg ileti 07:24, 20 Eylül 2008 (UTC)

Hizmetli başvurum hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, sizi burada bulunan adaylık başvuruma olan yorumlarınız için davet ediyorum. Kabul ederseniz sevinirim, teşekürler... *** Эɱ®εč¡κ ***...ile saz arkadaşları 10:45, 20 Eylül 2008 (UTC)

Karabağ Hanlığı maddesini KM yapmak istiyorum. Sayfadaki Azerice metine bir göz atarsanız sevinirim.--Gökçє Yörük mesaj 11:27, 20 Eylül 2008 (UTC)

2 dakika sonra çıkmak zorundayım. Treni kaçırmayarım:) Sonra bakacağım. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 11:29, 20 Eylül 2008 (UTC)

Geldim. Sadece Azerice değil de maddeye göz attım. İran -> İran İslam Cumhuriyetine yönlendiriliyor. Bunları Afşar, Kaçar gibi maddelere yönlendirirseniz güzel olacağını düşünüyorum. Takabeg ileti 13:08, 20 Eylül 2008 (UTC)

İran -> Afşar Hanedanı ya da Kaçar Hanedanı maddeleriyle değiştirilmesi gerekiyor. KM için kaynaklar lazım bence. Birde madde Azeri gözüyle Karabağ Hanlığı gibi. Takabeg ileti 13:28, 20 Eylül 2008 (UTC)

Mahal sözcüğü yerine başka ne kullanabilirim?--Gökçє Yörük mesaj 02:43, 21 Eylül 2008 (UTC)

30 Mahala böünmüştür kısımındaki mahal mı? Türkçesi yöre. Ancak özel terim ise Mahal kullanılmalıdır. Takabeg ileti 02:49, 21 Eylül 2008 (UTC)

Ən böyük hakim kimi ölüm hökmünü xanın özü verirdi. Həmin dövrdə Qarabağda 1 şəhər, 638 kənd olmuşdur.90 minə çatan ümümi əhali 18.500 ocaqda birləşirdi. Salnaməçilərin fikrincə xanlığın mövcudiyyəti dövründə əhalinin sayı və sıxlığı təxminən iki dəfə artmışdır

En büyük hakim gibi ölüm kükümünü hanın kendisi verirdi. Aynı dönemde Karabağ'da 1 şehir, 638 köy olmuştur. 90 bine ulaşan gelen nüfusu 18.500 hanede birleştirildi. Tarihçilerin görüşüne göre hanlığın varolduğu dönemde nüfus sayısı ve yoğunluğu tahminen iki kat artmıştır.

Ama önce İran değiştirin. İran İslam Cumhuriyetine yönlendiriliyor.

Takabeg ileti 03:35, 21 Eylül 2008 (UTC)

YB terimleri[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Şu konuda görüşünüz nedir? Takabeg ileti 04:54, 21 Eylül 2008 (UTC)

TÖSSC[kaynağı değiştir]

Tam Özbekçe bilmiyorum ama ne anlama geldiğini çözebilirim, hatta sizde çözebilirsiniz, Örnek: 1. Rossiyada 1917 yil fevral burjua demokratik inqilobi va uning o’lkamizga ta'siri. Turkistonda siyosiy hayotning faollashuvi.

1. Rusyada 1917 yılında federal burjuvazi demokratik inkilabı ve onun halkımiza tesiri. Türkistanda siyasi hayatın halleri.

Xiva xonligi va Buxoro amirligining ag'darilishi -> Hive hanlığı ve Buhara amirliğinin dirilişi (veya aldatılışı olabilir.)

Bu metnin Ruscası varsa benim için daha kolay olur. Türkçe ve birazcık Arapça ve Farsça bilen herkes gözebilir. Umarım size yardımcı olmuşumdur.İyi çalışmalar.--Tevfik1958 09:16, 21 Eylül 2008 (UTC)

Azerice[kaynağı değiştir]

Salnamələrdə deyilir kimi xanlıq ərazisindəki bütün torpaqlar xanın özü ağaar, bəylər, rəiyyət və vəqflər üzrə bölünmüşdü. Bu bölgü Qurani-Kərimin məzmunundan irəli gələn şəriət ehkamlarına əsaslanırdı. Quran isə torpaq üzərində xüusi mülkiyyəti qanuni hesab etmirdi. (Yine bu konuda kaldım. Çeviremedim. Çevirebilir misiniz? İşin bir ucundan tutarsanız iyi bir madde olacak. YB hakkında fikrimi gelince bilirtirim.)--Gökçє Yörük mesaj 10:29, 21 Eylül 2008 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Türkçe dışında hangi yabancı dili biliyorsunuz, İngilizce ile aranız nasıldır, bugün ve bu hafta fazla vaktim yok Rusca metni İngilizceye çevirip göndersem olurmu?--Tevfik1958 10:48, 21 Eylül 2008 (UTC)

Türkestan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (1918 - 1924) teşkilatı içinde Orta Asya'da ilk olarak kurulmuş sovyet devletidir.

20 Nisan - 1 Mayıs arasında düzenlenen 5. Bütün Sovyet Kongresinde "Turkestan Sovyet Cumhuriyeti'ne dair durumu" onaylanmış ve 30 Nisan 1918'de kurulmuştur. Merkez seçim komiserliğine Petr Alekseyviç Kobazev ve Andrey Fedroviç Solkin, Sovyet halk komiserliğine Födor İvanoviç Kolesov seçilmiştir. 6. Olağnüstü Sovyet Kongresi (4-15 Ekim 1918) Turkestan Sovyet Sosialist Cumhuriyeti anayasasını kabul etmiştir.

Benden bu kadar. Önce Rusçayı öğrenin:) Gerç ben de bayağı unutmuşum...Takabeg ileti 11:22, 21 Eylül 2008 (UTC)

Karabağ[kaynağı değiştir]

Selam, Lord. Karabağ Hanlığı'nın yanı sıra Hankendi, Azerbaycan ve Şuşa maddelerine de göz atar mısınız? Takabeg ileti 15:50, 21 Eylül 2008 (UTC)

Geliştireyim mi?--Gökçє Yörük mesaj 16:01, 21 Eylül 2008 (UTC)
Vaktiniz varsa. Karabağ Hanlığı maddesindeki bilgilerinin özetini aktarırsanız güzel olur. Takabeg ileti 16:08, 21 Eylül 2008 (UTC)


Merhaba[kaynağı değiştir]

 • İsminizi görünce aklıma size yapmış olduğum saygısızlık geldi. O gün biraz gergindim ve aslında size karşı değil, tüm işime gelmeyen ne varsa karşı çıktım. Umarım bana kırılmamışsınızdır. Tekrar özür diliyorum. İyi çalışmalar. --♪♫Atakan0652|mesaj 17:41, 21 Eylül 2008 (UTC)
 • Hani şu ana sayfamdaki resme hakaret içeren yorum yazmıştım. Sonra da 4 gün engellenmiştim. İşte o saygısızlık. --♪♫Atakan0652|mesaj 16:12, 22 Eylül 2008 (UTC)

Tırgovişte[kaynağı değiştir]

Selam, Lord. [22] ve Eski Cuma'ya bakar mısını? Bence, Tırgovişte yapılması gerekiyordur. Ne dersiniz? Takabeg ileti 22:33, 21 Eylül 2008 (UTC)

Birde Eski Zağra -> Stara Zagora olmalıdır. Takabeg ileti 22:52, 21 Eylül 2008 (UTC)

Tırgovişte'yi bilmem ama diğeri Eski Zağara olarak kalmalı.--Gökçє Yörük mesaj 14:51, 22 Eylül 2008 (UTC)
Yanıtınız için teşekkür ederim. Ama Eski Zağra araştırdınız mı? Türk Ansiklopedisi Zağra'yı Zagora'ya yönlendiriyor da. İlgili Makalelere de bakıyorum. Google her zaman delil değildir diyorum ama son günlerde hobby haline geldi:)) Sadece Türkçe sitelerine bakıldığında Stara Zagora - 63.700 ve Eski Zağra - 7.260. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 16:03, 22 Eylül 2008 (UTC)
Çünkü diğer dillerde de Stara Zagora değil mi? Stara eski anlamına geliyor zaten. Şaka bir yana Türkçe Vikipedi büyüklerimizin değişi ile Gavurlaşıyor mu? Korkuyorum. Örneğin Texas Chainsaw Massacre Part 2 filmi bugünün Türkiye'sinde Teksas Katliamı 2 diye anlıyor. Aslında orijinal isminden çevirisi Teksas Zincirli Testere Katliamı Bölüm 2. Fakat biz filme ne Teksas Katliamı 2 nede Teksas Zincirli Testere Katliamı Bölüm 2 dedik. Bunu değiştirirken de Mskyrider (adını İnşallah yanlış yazmamışımdır, adı karışıkta:)) başta olmak üzere ne dedik? Burası bir ansiklopedi olarak yhaygın isimleri kullanmak değil asıl adını öğretip bilgi vermek. Yani yaygın diye Stara Zagora kullanmamız gerekmez. Türkçe kullanalım. Ayrıca üstünüze sağlık çok hastayım. Karesi Beyliği maddesine bile el atacak durumda değilim.--Gökçє Yörük mesaj 16:12, 22 Eylül 2008 (UTC)
Geçmiş olsun. Allah size şifa versin. Takabeg ileti 16:21, 22 Eylül 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba, nasılsın?, Bu aralar fazla nedense irtibatimiz yok, en azından bir selam vereyim dedim. Ayrıca belli bir zaman Kürdistan Krallığı ve Birleşik Krallık Mezopotamya Mandası maddelerinde bilgi yanlışlığı var mı diye bakarmısın? Kolay gelsin, kendine iyi bak--Muratsahinileti 09:58, 24 Eylül 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba Gökçe ilk başta bende öyle düşündüm ama Nusayriler ile Aleviler birbirine yakın olsada kendilerini farklı kabul ediyorlar. İngilizce vikipedi sayfasında Nusayriler - Alawite, Aleviler - Alevi diye geçiyor hemde. Bilmiyorum tam olarak birde Takabeg'e danışayım.--Muratsahinileti 13:37, 25 Eylül 2008 (UTC)

Şurada Aleviler Devleti diye geçiyor. Takabeg'in cevabına göre durmuna bakarız.--Muratsahinileti 13:43, 25 Eylül 2008 (UTC)

Batı Göktürk Kağanlığı ve Doğu Göktürk Kağanlığı[kaynağı değiştir]

Selam. Gökçє Yörük önümüzdeki bir hafta boyunca zamanım olacak o zaman ilgilenirim.İyi çalışmalar.--Tevfik1958 13:39, 25 Eylül 2008 (UTC)

Vandalizmle Mücadele Timi[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Vikipedi:Vandalizmle Mücadele Timi sayfasındaki kısa da olsa genel bir bilgi veriliyor, öncelikle bunu okuyun. Daha sonra kullanıcı sayfanıza Şablon:Kullanıcı VMT kullanıcı kutusunu ekleyebilir, görevinize başlayabilirsiniz. Temel olarak yapacağınız şey vandalizm gördüğünüzde duruma göre vandalizmi çıkartmanız/sayfayı geri almanız/sil koymanız vs... Bununla birlikte, lütfen, daha önce okumuşsanız bile vandalizm sayfasını tekrar okuyun. Görevinizde şimdiden başarılar ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 15:46, 25 Eylül 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Merhaba Image:Güney Kafkasya 1801-1878.svg haritasını Image:Caucasus-political nl.svg düzenli bir şekilde yerleştirmeni yani eklemeni istiyorum derken, eski sınırlarla yeni sınırların bir arada gösterilmesini mi kastediyorsun.--Gökhan 17:36, 25 Eylül 2008 (UTC)

Merhaba bunun için zaman veremeyeceğim. Aslında ilk kez SVG çalışması yapıyorum, biraz uzun sürebilir.--Gökhan 18:50, 26 Eylül 2008 (UTC)

Kök Türkleri[kaynağı değiştir]

Selam Lord. O maddelere daha sonra bakacağım. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 13:44, 26 Eylül 2008 (UTC)

Osmanlı Devleti (yeni sürüm)[kaynağı değiştir]

Yaptığım değişikliği neden geri aldığınızı sorabilir miyim? ---Vikiyazar 14:50, 26 Eylül 2008 (UTC)


 • Tamam da bir madde varken aynı maddenin kopyasını geçici olarak da olsa bulundurmak bence doğru değil. Size bir çok sorularım var:
  • Neden bu maddeyi İngilizce'den çevirmek gereğini hissettiniz? Kendi tarihimizle ilgili bir maddeyi İngilizce'den çevirmek bana doğru gelmiyor. Bu konuda Türkçe'de bir çok kaynak mevcut.
  • Neden hali hazırdaki maddeye ekleme ve değişiklik yapmak yerine baştan aşağı yenisini hazırlıyorsunuz? Bu madde senelerdir mevcut. Birçok kullanıcı katkı yapmış. Onların katkılarını çöpe atmak Vikipedi'nin işbirliği anlayışına aykırı.

---Vikiyazar 14:58, 26 Eylül 2008 (UTC)

 • Sayfayı yeniden hazırlıyorum demediniz ama sonuç olarak aynı kapıya çıkıyor. Geçici bile olsa çift madde bulundurmanız Vikipedi kurallarına aykırı. Koyduğum çift madde şablonunu da lütfen çıkartmayın. O şablon geçici dahi olsa maddeler birleşene kadar o maddede kalmalıdır. Vikipedide halihazırdaki maddeleri değiştirmek esastır. Siz bu çeviriyi bitirdiğiniz zaman maddenin eski halini tamamen çöpe atıp kendi tercümenizle değiştireceksiniz. Maddenin eski haliyle yeni halini uyuşturmak imkansız. Osmanlı Devleti maddesinin yetersiz olduğu konusunda size katılıyorum. İngilizce madde tabii ki daha güzel. O zaman yapmanız gereken şey halihazırdaki maddenin eksiklerini tamamlamak. Bunu azar azar yapmalısınız. Maddede doğru olan ve güzel olan birçok şey mevcut. Doğru olanı çöpe atmanız maddeye eskiden katkı yapan arkadaşlara haksızlık ve saygısızlık anlamına geliyor. Bunu ben kendi açımdan bile söylemiyorum. Çünkü ben bu maddeye katkı bile yapmadım. Ama Vikipedi'deki işbirliği ortamının korunması açısından bunları söylüyorum. ---Vikiyazar 15:18, 26 Eylül 2008 (UTC)
 • Lütfen yanlış anlamayın. Ben yaptığınız bütün çalışmalarınızı çok beğeniyor ve takdir ediyorum. Osmanlı Devleti maddesini geliştirmeniz konusunda da sizi tamamen destekliyorum. Bu geliştirme son derece gerekli. Tercüme yaptıktan sonra ortaya çıkacak madde büyük ihtimalle eskisinden çok daha güzel olacak. O da kabul. Beni endişelendiren nokta eskiden katkı yapan arkadaşların katkılarının kaybolması. Madde yetersiz bile olsa yapılmış olan birçok güzel katkı var. Bu katkılara saygı göstermemiz gerekiyor. Evet belki yazdığınız maddenin içeriği aynı ama cümleler farklı olacak. Anlatım farklı olacak. Örneğin 2 yıl sonra başka birisi çıksa sizin tercüme ettiğiniz maddeyi tamamen atıp yeni baştan yazsa siz ne düşünürsünüz? Bence katkı yapan arkadaşların emeklerinin korunması lazım. 5 sene sonra siz buraya gelip bu cümleyi ben yazdım diyebilmelisiniz. Yazılan cümle yanlışsa tabii silinmelidir. Ama doğruysa kalmalıdır. Benim anlatmaya çalıştığım konu bu. Size tavsiyem şu: Eski maddenin bir kopyasını kendi çalışma sayfanıza aktarın. O kopyayı istediğiniz gibi İngilizce Vikipedi'den aldığınız bilgilerle zenginleştirin. Ama doğru olan cümleleri silmeyin. Bitince eski maddeyle değiştirin. Böylece eski katkılar korunmuş olur ve madde çok daha zengin hale gelir. Ayrıca madde İngilizce Vikipedinin bir tercümesi gibi görünmek yerine özgün bir çalışma gibi görünür. Bence Türkçe Osmanlı Devleti maddesi İngilizce'nin aynısı değil, daha da güzel bir madde haline getirilmelidir. Bu konuda ben de yardıma hazırım. Ne dersiniz? Saygılar. Kolay gelsin. ---Vikiyazar 15:40, 26 Eylül 2008 (UTC)
 • Evet bence bu planınız gayet güzel. Hatta bazı başlıkları tamamen silebilirsiniz bile. İngilizce maddedeki başlıklar daha güzel düzenlenmiş. Yanlış gördüğünüz her şeyi silebilirsiniz. Ama bence yanlışlardan ziyade maddede eksiklik ve kaynaksızlık sözkonusu. Ayrıca düzeni bozuk. Bunları İngilizce Vikipedi'den tamamlayabilirsiniz. Böylece İngilizce'dekinden bile daha güzel hale getirme şansımız var. Ayrıca Türkçe kaynak bulmalıyız. İnternet'te özellikle Türkiye'deki üniversitelerin web sitelerinde Osmanlı Devleti hakkında çok sayıda doktora tezleri ve makaleler mevcut. Bence sadece İngilizce kaynak değil, bunları da eklememiz gerek. Kolay gelsin. ---Vikiyazar 16:00, 26 Eylül 2008 (UTC)
 • Tamam ben size kaynak bulacağım. ---Vikiyazar 16:08, 26 Eylül 2008 (UTC)

Osmanlı Devleti (yeni sürüm)[kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti (yeni sürüm)'de yaptığınız çalışmaları Vikipedi üzerinde herkesin her aramada rahatça ulaşabileceği bir sayfada değilde kullanıcı alt sayfanızda yapmanız daha uygun olacaktır. Bunun için Kullanıcı:Gökçe Yörük/Çalışma isminde bir sayfa açabilirsiniz. Zamanı geldiğinde de buradaki bilgileri esas maddeye aktarırsınız. "Adını değiştir"e basarak Osmanlı Devleti (yeni sürüm) maddesinin adını değiştirebilirsiniz; çünkü bu maddeyi silmek zorundayım daha sonra. Teşekkürler... Bu iletinin aynı içeriği, Kullanıcı:Superyetkin'e gönderilmiştir... --DsMuratileti 15:11, 26 Eylül 2008 (UTC)

Tamam.--Gökçє Yörük mesaj 20:02, 26 Eylül 2008 (UTC)
 • Halledildi; teşekkürler... --DsMuratileti 20:23, 26 Eylül 2008 (UTC)


İran[kaynağı değiştir]

Selam. Tartışma:İran'ın bölgeleri biraz karışık iş. Ostan (İl) - Şehristan (İlçe) - (Bahş) - Şehir (Kent) Dehestan (Bucak) - Deh (Köy)'dür. Ama Bahş'ın Türkçesi nedir? Bulamazsak .... eyalet - il - ilçe - şehir - bucak - köy mü olsun? Takabeg ileti 03:03, 27 Eylül 2008 (UTC)

Tekrar selam. Kısaca İran'ın ostan adlı yönetim birimine eyalet mi diyeceğiz, il mi diyeceğiz yoksa bölge mi diyeceğiz meselesidir. Aynı şekilde Şehristan adlı yönetim birimine il mi diyeceğiz, ilçe mi diyeceğiz meselesidir. Ve Bahş adlı yönetim birimine ilçe mi diyeceğiz yoksa bucak mı diyeceğiz meselesidir. Kısaca dedim ama aslına nazaran uzun oldu:)) Anlatabildim mi? Takabeg ileti 09:32, 27 Eylül 2008 (UTC)

Kürt beylikleri[kaynağı değiştir]

Selamlar. Kürt Beylikleri hakkında bilginiz var mı? Deneme sayfanızda gördüm. Maddeleri açacak mısınız?--Gökçє Yörük mesaj 17:25, 27 Eylül 2008 (UTC)

Beylikler (Emirlikler) hakkında biraz bilgim var. Açmayı düşünüyor musunuz? Ama önce Ürmiye Hanlığı maddesini açar mısınız? Karabağ Hanlığı ile ilgilendiğiniz için daha kolay iş olacak. Birde Kıbrıs Cumhuriyeti (1960 - 1963) tam sizlik değil mi? Takabeg ileti 17:29, 27 Eylül 2008 (UTC)
Kalp kalbe karşı derler :) Bende Ürmiye Hanlığı maddesini açmayı düşünüyordum. Gökhan'a süper bir harita hazırlayacak İnşallah. Hatta 2 harita. Biri Azeri hanlıkları hakkında diğeri ise Mançukuo haritası. Sizin belirttiğiniz ayrıntılarca hazırlanacak. Diğer için ise epey uğraştım. Bu hanlıkların sayfasını açmak için harita hazırlansın diyorum. Yine de boş durmaktansa açsam iyi olur. O Kıbrıs Cumhuriyeti neden 1960 - 1963 arası? Yani benim bildiğim bir tane Türkiye'nin tanımadığı ülke var. Biz ona Güney Kıbrıs RK diyoruz. 1960-63 konusunu da biraz anlatırsanız iyi olur. İran'ın bölgeleri karışık. İl mi desek eyalet mi desek? Araştırmak lâzım. Ayrıca Ürmiye Hanlığı'nı açarsam Urmiye Hanlığı olarak mı açayım Ürmiye Hanlığı olarak mı? Hangisi doğru acep?--Gökçє Yörük mesaj 17:35, 27 Eylül 2008 (UTC)
Kıbrıs Cumhuriyeti şu an dünya standardına getiriliyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi maddesi de kalmalıdır bence. M.S. bu konuyu iyi algılıyor. Ancak Türkiye'nin resmî bakış açısına göre Kıbrıs Cumhuriyeti kısa ömürlü bir cumhuriyettir. Şahan'a aynı madde içinde iki kutu yer alsın mı yoksa ayrı bir madde olsun mu diye sormuştum. Açılması şart değil aslında. Lord açarsa dedik:)) Ürmiye Hanlığı ile Ürmiye Hanlığı aynıdır. Ürümiye mi yazacaktınız acaba? Takabeg ileti 17:46, 27 Eylül 2008 (UTC)

Şimdi anladım ben hatalı yazdım. Urmiye Hanlığı olarak açarsınız. Takabeg ileti 17:50, 27 Eylül 2008 (UTC)

Ramazan hediyesi = Kavalalı Hanedanı[kaynağı değiştir]

Size hediye ediyorum:)

Selam. Sizin de bayramınız mübarek olsun. Kavalalı Hanedanı sayfasına Osmanlı Hanedanı sayfasındaki hanedan bilgi kutusunu koysak? O şablonu Sırpça ve İnglizce den çevirdim. Daha iyi olmaz mı? Hem Kavalalı maddesini açıp yapıştırırım. Şimdi bu tarihi ülke şablonu Kaçar Hanedanı gibi sayfalarsa kullanılıyor emme o Kaçar Hanedanı bir İran ülkesini belirtiyor. Kavalalı Hanedanı maddesinde sadece hanedan hakkında bilgi veririz. Mısır ülkeleri için Mısır Sultanlığı maddesini filan açtım. Bölye olur değil mi?--Gökçє Yörük mesaj 10:23, 28 Eylül 2008 (UTC)
Olabilir. Takabeg ileti 10:35, 28 Eylül 2008 (UTC)

Kıbrıs Federe[kaynağı değiştir]

Merhaba Gökçe, Ramazan bayramınız şimdiden kutlu olsun. Kıbrıs Türk Federe Devleti maddesinin açılması gerektiğini düşünüyorum. Sence nasıl olur?--Muratsahinileti 19:43, 28 Eylül 2008 (UTC)

 • Evet, açacağım. Biraz Kıbrıs Cumhuriyeti için kaynak araştırması yapıyordum. Şimdi başlarım.--Muratsahinileti 20:12, 28 Eylül 2008 (UTC)
Ramazan Bayramınız kutlu olsun,iyi bayramlar.Selim Elmas ileti 15:43, 29 Eylül 2008 (UTC)
Bayramınız kutlu olsun. Hep beraber nice güzel bayramlara. Face-smile.svg --♪♫Atakan0652 09:30, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin bayrağı hakkında bir bilgin var mı? KKTC bayrağı 84'den sonra kabul edilmişte.--Muratsahinileti 10:04, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • Eline sağlık Gökçe, sen olmasan gerçekten bulmam zordu. Bütün KKTC kaynaklarını yoklamıştım. Hemen ekliyorum.--Muratsahinileti 10:22, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • Ayrıca kullandığını Türkiye bayrağı maddesinde belirtsek iyi olur.--Muratsahinileti 10:36, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • Tamam ekliyorum. Şu iki kıbrıs maddesi bittikten sonra Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi maddesine başlarım. Kolay gelsin.--Muratsahinileti 10:45, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • KKTC'nin resmi sayfalarını incelerken rastladım. Federe devlet kurulmadan önce Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş liderliğinde Kıbrıslı Türkler tarafından kurulmuş bir yönetim. Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki çatlaklar nedeni ile 68 de yada 70'de kurulmuştu sanırsam tam hatırlamıyorum. Daha Kıbrıs tarihi biteceğe benzemiyor Face-smile.svg. --Muratsahinileti 10:55, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • Kıbrıs Cumhuriyeti maddesnin tartışma sayfasında da belirttiğim gibi Türkiye tanımayabilir ama diğer tüm Birleşmiş Milletler ülkeleri tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti ismi ile tanınıyor. Vikipedi'de evrensel kaynakları ve verileri gözettiğinden, Milli ansiklopedimiz olmadığından dünya'nın genel tespitlerine göre bilgiler yer almalı. (Biraz karışık yazdım ama Face-smile.svg.) Kanımcada böyle, tartışma sayfasında da kısacası vikipedistler tarafından da öyle belirtildi.--Muratsahinileti 11:34, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • Bizim bahsettiğimiz Güney Kıbrıs ile Kıbrıs Cumhuriyeti aynı devlet. Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni sadece Güney'in hakimi olarak kabul ettiğinden Güney Kıbrıs diye kabul ediyor. Anlamsız olur bana göre. İKÖ tarafından kabul edilen Kıbrıs Türk Devleti ile Türkiye'nin tanıdığı Kuzey kıbrıs'ın armalarını birarada koymak nasıl anlamsızsa buda bu şekilde. Yada köy çeşmesinde duyuru yapıp, herkes düşüncesini belirtsin.--Muratsahinileti 11:41, 29 Eylül 2008 (UTC)
 • Tamam, o belirttiğin içeriğin pdf dosyası bilgisayarımda zaten önceden yüklüydü. Ona göre düzenlemelere başlarım. Kıbrıs Cumhuriyeti maddesine bugün hiç bakamadım birde. Onunlada ilgilenirim. posta pulunun kalitelisini bulursan ekleriz. --Muratsahinileti 11:54, 29 Eylül 2008 (UTC)

L-Manyak[kaynağı değiştir]

Aynı da olur. Ama yazılacak çok şey varsa ayrı da olur, bence. Takabeg ileti 14:58, 29 Eylül 2008 (UTC)

Günaydın[kaynağı değiştir]

Ramazan bayramınız kutlu olsun. Mutlu bayramlar. Face-smile.svg --Kemal K.ileti 07:19, 30 Eylül 2008 (UTC)

Türk devletleri sayfasında bayraklar ve diğer resimler bazı yerlerde gereksiz kullanılmış. Onları kaldıralım. Bir de o sayfa düzenlenmeli.--Gökçє Yörük mesaj 09:42, 30 Eylül 2008 (UTC)

Evet. Şimdi bakıyorum. Siz de kaldırabilirsiniz. İyi bayramlar. Takabeg ileti 09:49, 30 Eylül 2008 (UTC)
Birde Lord. O maddedeki resimlerden doğrudan maddelere yönlendirmek mümkün mü? Mesela Cengiz iconu'nu tıkladığında Moğol İmparatorluğu, Memlûk iconu'nu tıkladığında Memlûkler maddesine yönlendirilse faydalı olacağını düşünüyorum. Takabeg ileti 09:55, 30 Eylül 2008 (UTC)

Resim:)) Takabeg ileti 09:58, 30 Eylül 2008 (UTC)

Birde Tartışma:Tingling'e ne dersiniz? Takabeg ileti 10:17, 30 Eylül 2008 (UTC)

Lord. Nusayriler maddesindeki haritada Dürzi bölgesi için kullanılan rengin adı nedir? Eklerseniz sevineceğim. Takabeg ileti 15:26, 30 Eylül 2008 (UTC)

Elinize sağlık. Güzel olmuş. Alavi Devleti maddesinde de aynı harita vardır:)) Takabeg ileti 15:48, 30 Eylül 2008 (UTC)

Sizce yeri var mı? Bilgi zenginliği açısından eklenmesi faydalıdır ama göresel ahenk bozulur mu acaba? Takabeg ileti 15:53, 30 Eylül 2008 (UTC)

Avarlar[kaynağı değiştir]

Selam. Avrupa Avar İmparatorluğu maddesini dağıtalım diyorum. Diğer vikilerde de karışmış. Tarihi Avar halkını anlatan Avarlar maddesi, Orta Asya Avar devletini anlatan Rouran maddesi, Avrupa Avar Devletini anlatan Avrupa Avar İmparatorluğu maddesi ve şimdiki Kafkasya Avarlarını anlatan Avarlar (Kafkasya) maddesini açalım diyorum. Yani 4 madde. Hiung-nu ve Avrupa Hunlarının bağlantısı kesin değil ya, eğer Rouran'ı kuran Avarlar ile Avrupa Avar İmparatorluğu'nu kuran Avarlar aynı değilse onlara da bir şey düşünürüz. Nasıl? Yapalım mı?--Gökçє Yörük mesaj 11:28, 1 Ekim 2008 (UTC)

 • Selam. Avrupa Avar İmparatorluğu -> Avarlar olduğuna göre Rouran ile farklıdır. Asya Avar diye bir şey kabulenmediği için yani uygurma olduğu için Rouran yapmıştım da Türkçede Juanjuan mı Cücenler mı daha yaygındır. Şimdi araştırıyordum:))

Avarlar (anlam ayrım)

Nasıl sizce? Takabeg ileti 11:47, 1 Ekim 2008 (UTC)


Tamam da Rouran ülke mi belirtiyor halk mı? Şimdi Avrupa Avar İmp. ve Avarlar madddesi olmalı. İki ayrı madde. Çünkü biri Avarların kurduğu devlet, diğeri halk. Yani Türkiye maddesi ile Türkler maddesi gibi. Rouran ülkese eğer onu kuran halk Cücenler ise Rouran ile Cücenler de ayrı olmalı. Kafkasya Avarları zaten farklı. Yani şöyle;

Şimdi yaptığım şemada yanlış olan yer var mı? Yukarıda da sorduğum gibi Rouran ile Cücenler farklı mı? Fark dediğim ülke-halk farkı.--Gökçє Yörük mesaj 12:10, 1 Ekim 2008 (UTC)

Rouran hem kavim hem de ülke. Yani Rouran'ı Cücen olarak değiştirsiniz. Avar Kağanlığı ile Avarlar ayrımına gelince yazılacak bilgiler varsa iki madde eğer bilgiler az ise tek bir madde altında yazılmalıdır. Yani size kalmış:) İyi çalışmalar. Takabeg ileti 13:03, 1 Ekim 2008 (UTC)
 • Lord ancak Cücenlerin Avar ile bağlantı kanıtlamış değildir. Başka seçeneklerin olmadıkları için aynıdır derler. O yüzden eskiden Asya Avar'ı Rouran olarak değiştirmiştim. Cücenler tarihte ilk defa Kağan unvanını (Daha doğrusu ilk defa belgelerde geçiyor. Belki de daha önce kağan unvanı kullanan vardır.) kullanmıştır. Ama bu Kağanlığa ne diyorlar onu bakıyorum. Bu Cücenlerin kanlığı maddesinin açılp açılmaması da size kalmış:)) Frigler ve Frigya maddelerine bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 13:22, 1 Ekim 2008 (UTC)

Göktürk içinde yer almış ve Aranların vasıtasıyla Bizans İmparatorluğu yani Doğu Roma İmparatorluğuna hizmet etmiş. Cücenler ise Göktürkler tarafından yok edilmiş. Tabi belgeler öyle diyorlar da hayatta kalan Cücenler ya da önce ordan çıkmış olanlar Avar olmuş olabilirler. Frigler ve Frigya konusuna gelince çok benzemiyor mu? Ayrı madde olarak kalmaları için biraz düzelilmesi gerekiyor, bence. Takabeg ileti 13:38, 1 Ekim 2008 (UTC)

Anlam ayrım[kaynağı değiştir]

Avarlar (anlam ayrım) oluşturuldu. Avar Kağanlığı mıdır Avar İmparatorluğu mudur hangisi daha yaygın ve uygun? Netleştirirseniz sevineceğim. Takabeg ileti 13:57, 1 Ekim 2008 (UTC)

Avarlar maddesini açtım. Katkılarınızı bekleriz.--Gökçє Yörük mesaj 15:12, 1 Ekim 2008 (UTC)

Elinize sağlık. İran meselesini halledeyim. Sonra Allah izin verirse ilgileneceğim:) Takabeg ileti 15:15, 1 Ekim 2008 (UTC)

Sizce ostan'ı eyalet olarak değiştirebilir miyiz? İran'ın bölgeleri maddesindeki örnek gibi uygulanabileceğini düşünüyorum. Ancak il ve vilayet diyen arkadaşlarımız da var. Takabeg ileti 15:18, 1 Ekim 2008 (UTC)

Bilemiyorum. Eyalet ile vilayet apayrı şeyler. Bunları siz demiyorsunuz başkaları diyor ama Eyalet içinde bir sürü şehir bulunan yönetimler. Nasıl desem yani ABD eyaletleri, Osmanlı eyaletleri gibi. %50 kendi başına yaşayan yönetim birimleri. Vilayet=il. Yani bu ostan denilen yönetim birimleri nasıl? Eyalet terimine uygun mu? Türk tarihine ve Türk diline mutlaka bir şekilde geçmiş olmalı. Türkçe karşılığı nedir acaba?--Gökçє Yörük mesaj 15:25, 1 Ekim 2008 (UTC)
Dışişleri eyalet kullanıyor. Türk ansiklopedisi de eyalet. Ancak vilayet diyen yazılar da mevcuttur. Dışişleri suç ortağımız ise eyalet yapalım diyorum:) Takabeg ileti 15:28, 1 Ekim 2008 (UTC)

Burda yazılıyor. Ama kesin bir kaynak değildir. Takabeg ileti 15:32, 1 Ekim 2008 (UTC)

Ama artık eyalet yapalım. Takabeg ileti 15:33, 1 Ekim 2008 (UTC)

İran[kaynağı değiştir]

Lord. Loristan mı doğru Luristan mı doğru? Takabeg ileti 19:39, 1 Ekim 2008 (UTC)

Kermanşah -> Kirmanşah değil mi?

Hemedan -> Hamedan değil mi?

Takabeg ileti 19:44, 1 Ekim 2008 (UTC)


Luristan doğrudur. Çünkü orada yaşıyan halka genellikle Lur denilmekte. Lor denildiğini çok az duydum veya hiç duymadım. Kirmanşah doğru. Hamedan doğru. En sık kullanılan Hamedan.Googlede arama yaparsak Hamedan daha çok kullanılmakta olduğunu görürüz. Yine Kirmanşah'a da daha fazla sonuç veriyor.Luristan da öyle.--Gökçє Yörük mesaj 19:52, 1 Ekim 2008 (UTC)
Teşekkür ederim. Dışişlerin sitesine bakarak sordum:) Değiştireceğim. İtiraz gelirse yine değerlendirelim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 19:54, 1 Ekim 2008 (UTC)

Kıpçaklar[kaynağı değiştir]

Selam. Kıpçaklar‎ kontrol eder misiniz? Takabeg ileti 23:48, 1 Ekim 2008 (UTC)

Avarlar[kaynağı değiştir]

Bayramınız mübarek olsun. Avarlar ve Avar Kağanlığı maddelerine bakabilir misiniz? Avarlar maddesi Avar halkı hakkında. Avar Kağanlığı ise Avarların kurduğu Doğu Avrupa Devleti. Maddelere katkıda bulunabilir misiniz veya kaynak bulabilir misiniz? İyi çalışmalar.--Gökçє Yörük mesaj 11:56, 2 Ekim 2008 (UTC)
 • Sağol Gökçe, seninde bayramın mübarek olsun. Elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışırım. İstediğin kaynak olsun. Türk tarihini ve devletlerini anlatan çok sayıda kitap ve dergiler var. Onları bir göz gezdirmeye çalışayım Face-smile.svg.--Muratsahinileti 14:49, 2 Ekim 2008 (UTC)
 • Otonom ve Geçici Yönetim maddelerindekiler kalkabilir, ama Federe Devleti ile tam bölünme geçerleşiyor yada bazılarına göre Federal Kıbrıs C. için birleşme başlıyor. Sen beni dimleme en iyisi, kaldır gitsin Face-smile.svg. En son açacağım Kıbrıs Türk Genel Komitesi maddesinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nden ayrıldı olarak göstereceğimizden zaten gereksizdi onlar. Tamam silelim. Ben şimdi Apolas'ın cevabına yanıt yazmaya gideyim :) .--Muratsahinileti 19:43, 2 Ekim 2008 (UTC)
 • Merhaba elimdeki tek kaynak bayrak konusunda Apolas. Kıbrıslı Türkler her zaman Türkiye bayrağını kullanmışlar 1983'e kadar. Şimdilik bayraklar bu şekilde kalsın.--Muratsahinileti 20:35, 2 Ekim 2008 (UTC)


Romence[kaynağı değiştir]

Selamlar. "Kagan avar flancat de un şoim de vânătoare şi inscripţii pseudorunice încă nedescifrate" <- şu rumence yazının anlamı nedir? Tabi rumenceniz varsa. şu resmi yükleyeceğim de. Avarlar maddesi için.--Gökçє Yörük mesaj 13:03, 2 Ekim 2008 (UTC)

Avar kağanının doğancılık (şahincilik? Doğan ya da şahinle yapılan avcılık) ve henüz deşifre edilmemiş runvari (Runik yazıya benzeyen) harfler.

İyi çalışmalar. 01:13, 3 Ekim 2008 (UTC)


Selam. Türk Devletleri maddesindeki tabloları Bayrak-Devlet-Tarih-Notlar-Kaynak şeklinde düzenlesek olur mu?--Gökçє Yörük mesaj 17:16, 3 Ekim 2008 (UTC)
Zaten öyle değil mi? Tarihî ve çağdaş Türk devletleri Takabeg ileti 17:20, 3 Ekim 2008 (UTC)


Şey Bayrak-Devlet-Tarih-Notlar kısmı öyle de Kaynak diye bir kutucuk daha açalım. Öyle diyorum. Yani Türk devleti olduğuna dair. Olur mu?--Gökçє Yörük mesaj 17:22, 3 Ekim 2008 (UTC)

Anladım. Türk devleti olmadığına dair kaynakları da eklerseniz sevineceğim:)) Takabeg ileti 17:24, 3 Ekim 2008 (UTC)


Laz bayrağı hakkında sorum var. Hani şu TuTasTemre_LAZ'ın yüklediği ay yıldızlı kırmızı yeşil bayrak Laz bayrağı mı, Acara bayrağı mı? w:he:דגל אג'ריה <- burada 2000-2004 senesi aralığı Acara bayrağı demiyor mu?--Gökçє Yörük mesaj 20:27, 3 Ekim 2008 (UTC)

דגל אחר של אג'ריה demek Acara bayrağı demektir. Ancak resmin kaynağı olmadığı için neye dayanarak "Acara bayrağı" olarak yüklediğini bilemiyorum. Belki Acara bayrağıdır. Belki Laz bayrağıdır. Belki de diğerlerindir:) Takabeg ileti 20:34, 3 Ekim 2008 (UTC)

Merhaba, haritayı yapmaya çalıştım ancak pek bir şeye benzemedi (yani eskisinden kötü oldu). Yeniden başlamayı düşünüyorum ama sen de grafik laboratuvarına da yaz ki herkes görsün. İyisini yapan mutlaka çıkacaktır. Ayrıca teşekkür ederim ben de senin geçmiş bayramını kutlar, kolaylıklar dilerim.--Gökhan 07:02, 4 Ekim 2008 (UTC)

Gökköy[kaynağı değiştir]

Şuanlık biraz baktım. Gayet iyi gidiyor eline sağlık. Demografi, spor, halk oyunları, turizm ulaşım, sağlık ilgili konularda eklenebilir. Kaynaklandırma konusunda biraz daha çalışılmalı. Başka diyecek birşeyim yok şuanki hali ile KM olabilir. --Muratsahinileti 14:44, 5 Ekim 2008 (UTC)


Kullanıcı:Oxoşkva do Oropa Şeni, TuTasTemreLaz'a benziyor.:)--Gökçє Yörük mesaj 16:35, 6 Ekim 2008 (UTC)

Selam. Belki öyledir belki değildir. Ama somut olarak zarar vermediyse önemsemiyorum:) Takabeg ileti 16:39, 6 Ekim 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Yukarıda Takabeg ile olan yazışmanızda bir kuşkunuzu dile getirdiğinizi ve bunda haklı olduğunuzu gördüm. Bu gibi durumlarda hizmetlileri bilgilendirirseniz gereken yapılır. Kolay gelsin, sevgiler. Levent Abi ileti 19:10, 6 Ekim 2008 (UTC)

Laz bayrağı[kaynağı değiştir]

Sorarım sana ey âdem kişiİ ibrânice vikipedinin sayfasını iyice okudun mu ya da resimlere göz gezdirdin mi ? Orada Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti'nin bayrağı da var.Orada târih boyunca Acara cihetine mâlik olan düvelâtın alemi vardır.Türkler, Lazlar, Âzeriler...Sonra [26] izle bakalım hele.Ne anlatılıyor Gürcistanın parası hakkında.Diyarbakır nasıl ki bir Türk kenti olarak lanse edilir ancak sadece siyasi açıdan böyledir biz biliriz ki Diyarvakır'da tek Türk yoktur aslı Kürt kentidir. Borjgali de öyledir.O Megrel ve Lazların ortak değeridir.Ancak Gürcüler buna sahiplenir.Kolhis'in Gürcü halkıyla etnik açıdan alakası yoktur.Ancak Gürcüler, Laz, Megrel ve Svanları kendilerinden saydıkları için dolayısıyla onların olan her şey otomatikmen Georgian heritagê oluyor.Ve o geyikli bayrak da evet 18. yy da da kullanıldı.900 yıl boyunca kullanıldı diyoruz zaten orada.Ben senin yersiz sofizminden sıkıldım.Taraflı buluyorsan aksini ispatlayacak kanıtlar sergiler.Şablon eklemeyle bu işler olmuyor , ayrıca Kasdın yardımsa sözüm onataraflı yerleri düzelt.Alternatif tez dediğin İbranice vikipediyse hemen Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti'ne ki tarihin Türkçenin resmi dil olduğu ilk devletidir(karamanlıalr ayrı boyut) BİR GÜRCÜ DEVLETİ DİYELİM.DEDİĞİN AYNI KAPIYA ÇIKAR !!!! Bu imzasız yazı 78.184.246.79 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kirman[kaynağı değiştir]

Selam, Lord. Kerman'ın Türkçedeki adı Kirman mı acaba? Takabeg ileti 22:51, 6 Ekim 2008 (UTC)

Merhaba bu haritadaki sınırları diğerine eklemek yerine üzerinde değişiklik yapsak daha iyi olmaz mı? Bir de Diçu Nehri'nin doğusu tam olarak neresi oluyor.--Gökhan 14:43, 9 Ekim 2008 (UTC)
,:) Tamam berbat etmeden yapabilirsem haber veririm. Kolay gelsin--Gökhan 15:23, 9 Ekim 2008 (UTC)

Gökköy[kaynağı değiştir]

Selam. Biliyorsunuzdur ki Gökköy, Balıkesir maddesini Sm yapmak istiyorum. Bu köyü kuranlar Teke Türkmenlerine bağlı Gökçe Yörükler. Bir bilginiz var mı? Kaynak için nerelerden yararlanabilirim? Sayafaya daha neler ekleyeyim veya neleri düzenleyeyim?--Gökçє Yörük mesaj 15:10, 10 Ekim 2008 (UTC)

 • Gökçelü boyu, bugünkü Mersin'in 10 km. doğusundaki Deliçay ile 8 km. batısındaki Mezidli Deresi arasındaki sahada yaşamakta olup bu saha kuzeyde Bolkar Dağı'na kadar uzanmaktadydı.[1]
 • Gökçelü ile Gökçe alakasız mı bilmem.

Karesi sancağı söz konudu defterlere göre, sadece 4 camaat kaydıyla şaşırtıcı bir özellik gösterir. Aksakallar, Davudlar, Keçilü, Yakublar adlı bu cemaatler Ayazmend'de yer alıyorlardı. Burada bu kadar az cemaat kaydı gerçek bir durumu yansıtmıyor olabilir. Fakat pek çok yerleşme yer yörük cemaatlerinin adlarını taşımaktaydı. Eğer tahrir anlayışının farklılığından kaynaklanmıyorsa, bunun bölgenin Rumeli yakasını besleyen ilk mahal olmasından ve burdaki teşekküllerin Osmanlıların Rumeli'ye geçişlerinden sonra balkanlar'ın iskânı için bir ana depo vazifesi görmesinden kaynaklandığı düşünülebilir. XVI. ve XVII. yüzyıla ait müteferrik sicil kayıtları, Karesi kazalarına Bursa'dan, Kütahya'dan Saruhan'dan muhtelif yörük topluluklarının Doğu Anadolu'dan Balıkesir yöresine Bozulus, Danişmendlü, Yeniil, Dulkadirli Türkmenlerine mensup cemaatlerin geldikleri, XIII. asırda Rakka'ya iskân edilme kararı alnan Çepnilerin de bu bölgeye gelip yerleştikleri bilinmektedir. Anlaşılacağı üzere bölge önceden değli sonradan kesif yörük gçöüne hedef olmuş gözükmektedir.[2]

Not[kaynağı değiştir]

 1. ^ Ali Sinan Bilgili, 'XVI. Yüzyılda Tarsus Sancağı ve Tarsus Türkmenleri (Varsaklar)', İstanbul, 1995, s. 132. (Marmara Üniversitesi; yayımlanmamış doktora tezi)
 2. ^ Feridun M. Emecen, 'Batı Anadolu'da Yörükler', Anadolu'da ve Rumeli'de Yörükler ve Türkmenler, Yör-Türk Vakıfı, Tarsus, 14 Mayıs 2000, ISBN 975-93802-2-6, s. 113-124.

Merhaba[kaynağı değiştir]

bildirdiğin için teşekkürler, ilgilenceğim. Levent Abi ileti 14:25, 15 Ekim 2008 (UTC)

Osmanlı vilayetleri[kaynağı değiştir]

Selam Lord. İşiniz çıktı:)) Vilâyat-ı Sitte. Görüşürüz. Takabeg ileti 01:57, 18 Ekim 2008 (UTC)

Kurdistanica[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Sizce Kurdistanica propaganda amaçlı bir site mi? Takabeg ileti 09:37, 18 Ekim 2008 (UTC)

New York Esrarı[kaynağı değiştir]

Merhaba Sayın Gökçe Yörük, Takip ettiyseniz film afişi seçimlerinde çok seçici davranıyorum. Birkaç afiş arasından grafik ve estetik olarak daha albenili olanını tercih ediyorum.(Aslında kolaylıkla İngilizce Wiki'den de kopyalayabilirim ama bir araştırma yapıyorum ve onlardan daha iyilerini bulup yüklüyorum). Benim yüklediğim Criterion'un DVD'sinin kapağıydı, filmin ruhuna daha uygun bir grafiği vardı. Ancak daha eski bir sinema posteri olsun diyorsanız ben bir Fransız afişi buldum onu yüklüyorum, estetik olarak çok güzel duruyor bence, sizin afişinizi de maddenin içinde muhafaza ettim. İlginize teşekkür ederim. (Tahmin ediyorum siz de aynı sinema maddesini yüklemeyi planlıyordunuz, çok kısa bir süre içinde edit'leriniz gelince öyle şündüm). Saygılar iyi çalışmalar.--docbaba 15:35, 20 Ekim 2008 (UTC)Docbaba mesaj


Rumeli[kaynağı değiştir]

Eyaletler ve Vilayetlerin sancaklarını şöyle düzenlesek nasıl olur. Bir tablo yaparak sancak sayılarını ve listesini tarihe göre belirtiriz. Sonra da aşağıda gelmiş geçmiş tüm sancaklar hakkında gerekli bilgiyi veririz. Nasıl olur?--Gökçє Yörük mesaj 17:41, 20 Ekim 2008 (UTC)

Kim?[kaynağı değiştir]

Josh Barr kim? Takabeg ileti 10:30, 21 Ekim 2008 (UTC)

güzel ve akılcı tanımlar[kaynağı değiştir]

yaptığınız güzel ve akıcı tanımlar için teşekürlerKamuran otukenli 11:32, 22 Ekim 2008 (UTC)

Azerbaycan[kaynağı değiştir]

Selam. Azerbaycan mddesinin tarih bölümünü düzeltebilir misiniz? Takabeg ileti 13:21, 24 Ekim 2008 (UTC)


Selamlar. O Osmanlı Laz bayrağı belirtilen sitelerde yok. Bence Batum'un bayrağı. Bu konuda bir tartışma çıkarılmalı. Azerbaycan tarihinin hangi kısmını geliştireyim? Genel olarak mı? --Gökçє Yörük mesaj 13:26, 25 Ekim 2008 (UTC)
Evet Laz bayrağı maddesinin yanlış bilgileri aktardığını düşünüyorum. Konu Azerbaycan'a gelince bol vaktiniz varsa genel olarak, vaktiniz az olrsa da Hanlıklar bölümünü halledebileceğinize inanıyroum :) İyi çalışmalar. Takabeg ileti 13:31, 25 Ekim 2008 (UTC)

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Thriller'ın seçkin madde adaylığına verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --♪♫Berkay0652|ileti 13:51, 25 Ekim 2008 (UTC)

adil kullanım gerekçesi[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Her ne kadar eski bir versiyonu olsa da, resmin bu halini yeni yüklediğiniz için adil kullanım gerekçesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. O yüzden aşağıdaki mesaj:

İyivikiler... homonihilis // ileti 14:24, 25 Ekim 2008 (UTC)

Psycho[kaynağı değiştir]

Merhaba Sayın Gökçe Yörük,
Zevkle yardımcı olmak isterdim, zaten Psycho favori filmlerimden birisidir. Ancak Viki dışında yoğun bir çalışma hayatım var, hastalarıma fazlaca vakit ayırmak zorundayım, ameliyatlardan filan vakit kaldıkça aradaki boşluklarda Viki'ye yazmaya çalışıyorum, yani düzenli değil de sporadik bir katkı şeklim var, 53 yaşın getirdiği yorgunluk da hesaba katılırsa sitede disipline edilmiş çalışma gruplarına vb katılmam teknik olarak zor. Ama yine de vakit bulursam (çok uzun olmamak kaydıyla) çeviriler yapabilirim. Aklıma gelmişken Viki'de Vikipedi:Çeviri grubu diye bir topluluk var onlardan yardım istenebilir.
Saygılar,iyi çalışmalar.--docbaba 14:30, 25 Ekim 2008 (UTC)Docbaba mesaj

Genelde bu tür istekleri pek geri çevirmem, bir keresinde Arkeoloji'den bir arkadaşımın tezini hazırlamasına 1,5 yıl boyunca yardımcı oldum, binlerce dökümanı tercüme ettim (bu arada bir Tıp adamı olarak arkeoloji jargonunu öğrendim)Geriye dönüp bakıyorum da bunu nasıl yaptım diye (o zaman bilgisayar da yoktu, hep daktiloyla, sözlükle..) Bunun bana bir faydası oldu, acaip bir arkeoloji sevgisi gelişti bende (Stokholm sendromu!). İsteğinizi geri çevirmek zorunda kaldığım için üzüldüm.. bunun için tekrar özür dilerim.--docbaba 14:51, 25 Ekim 2008 (UTC)

- - - - -
Sayın Gökçe Yörük
Memnuniyetle katkıda bulunurum. Bu sorun olmaz
Bu arada hazır yazışıyorken size sorayım dedim. Filmlerde yönetmen ve oyuncular kadar filmin müziğinin bestecileri de çok önemli, hatta bazan film seçimlerinde belirleyici bile olabiliyorlar. Örneğin Ennio Morricone, Dimitri Tiomkin, Nino Rota, Maurice Jarre hemen aklıma gelen birkaç örnek. Film maddelerindeki kategorilere böyle bir ek yapabilir miyiz diye bir deneme yaptım ve Bir Zamanlar Amerika'da (film) maddesine "Kategori:Ennio Morricone'nin müziğini yaptığı filmler" diye bir satır ekledim oradan da "Kategori:Özgün müziğinin bestecisine göre filmler" 'e link verdim ama o kısmını pek beceremedim. Bir göz atar mısınız?
Eğer kabul görürse bundan sonra film maddelerine bestecilerle ilgili kategoriyi de ekleyebiliriz (bence film müziği bestecileri, yapımcılardan daha da önemli. Yapımcılar kategori olarak yazılıyorsa besteciler de yazılmalı diye düşünüyorum.) Diğer yetkililerin de fikrini alabiliriz belki?
Saygılar.İyi çalışmalar.--docbaba 20:12, 27 Ekim 2008 (UTC) Docbaba mesaj

Elinize sağlık, çok iyi olmuş.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.--docbaba 20:22, 27 Ekim 2008 (UTC)Docbaba mesaj

Laz konusu[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şu kullanıcı hakkındaki tahmininiz belki doğrudur:) O da admin terimini kullanıyordu. Bu da admin terimini kullanıyor. Ne dersiniz? Takabeg ileti 14:40, 25 Ekim 2008 (UTC)

Birde bu da çok ısrarlı. Şimdilik siz Lazlar maddesi ve tartışma sayfasına bakarak kendi görüşünüze göre uygun müdahalede bulunabilir misiniz? Let's go travel guide v.s. bence sağlam kaynak sayılmaz. Görüşürüz. Takabeg ileti 14:54, 25 Ekim 2008 (UTC)


Azınlıkların Sayıları Mevzusu[kaynağı değiştir]

Hizmetliye yazdığım mesajın aynısını da size yazıyorum:

1-Kürtlerin sayısı 12-15 milyon arasında olduğu hâlde neden yalnızca bizim vikipedimizde 11 Milyon yazıyor ?
2--Zazalar kendi başına ayrı bir ulustur.Farsça'ya yakın bir dili konuşurlar.Ancak vikipediyada Kürt milliyetçilerinin ekmeğine bal sürüyormuşçasına Zazaları bir Kürt alt kavmi olarak gösteriyorlar.
3-Lazların nüfusu konusu Takabeg adlı üye ısrarla 50,000 olduklarını dillendiriyor.Ben de bu konuda İngilizce vikipediden direk çeviri ve sayı yazarak ekledim.Beyefendi sanki yılların etnoloğu gibi reddediyor bunu.Lazlar 50 bin kişiymiş.Daha fazla tartışmak istemedim.Bu konuyla âcilen ilgilenmeniz gerekiyor.İngilizce vikipedide bookgoogle ülkelerle ilgili çalışma yapan bir site kullanılmış.Ama ısrarla 1940'ların nüfus sayımında kullanılan 50 bin Lazca konuşan insanı, 2010 yılında Lazların nüfusu olarak yazmak istiyor.Bu konuda uçuk rakamlar var.1,5 Milyon Laz var demek çok abartı, 50 bin laz var demek de resmen dalga geçmek :) Şimdilik sayısız kalsın.Ancak 250 - 500 bin arası en doğrusu olacak !!! sanırımEthnologue ileti

50.000 olduklarını iddia etmiyorum. Ancak hem Lazların sayısı hem de Lazca konuşanların sayısı belirsizdir. O yüzden her kaynakları eklememiz gerektiğini savunuyorum. Özellikle basılmış kaynakları tercih ediyorum. Takabeg ileti 15:24, 25 Ekim 2008 (UTC)

Bence Zazalar Kürtlerin kolu değildir. Zazaca da Kürtçenin lehçesi değildir. Ancak KONDA v.s Zazakarka birlikte sayıyorlar. Kürt kimliğini benimseyen ve Kürtlerin kolu olduğunu düşünen Zazalar bayağı vardır da ayrı konudur. Takabeg ileti 15:28, 25 Ekim 2008 (UTC)

Lazca konuşabilen insanın sayısı illa artmak zorunda değildir. Belki azalmıştır. Yani kesin değildir. Tahminleri katarak ansiklopedinin maddelerini oluşturmamız doğru değildir. Takabeg ileti 15:31, 25 Ekim 2008 (UTC)

Kuşkucu Yörük[kaynağı değiştir]

Lazlar konusunda sanırım iki şey yapıp bu konuya kesin noktayı koyalım:

1-Ya İngilizce vikipedi gibi 250-500 arası denilen rakamları ekleyeceğiz.
2-Ya da 50 bin rakamını da, 1,5 milyon rakamını da(ki hiçbiri akılcıl değil) ekleyip diğerleriyle beraber 4 rakam ortaya koyacağız.Ethnologue ileti
 • Merhaba
  "Kuşkucu" kelimesinden rahatsız olduysanız, açıkçası ben bunda bir hakaret göremiyorum. Yine de bundan rahatsız olduysanız Vikipedi:Kişisel saldırılar yasaktır#Telafisi başlığında önerildiği gibi Kişisel saldırıya uğradığınızda sizi taciz eden kullanıcıları uyarıp bu yönergeden bahsedin. Çok bariz hakaretlerin olmadığı böyle durumları, şikayette bulunmak yerine, kullanıcıların kendi aralarında çözmeleri bence daha uygun. İyivikiler... homonihilis // ileti 12:05, 26 Ekim 2008 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

 • Doğum günümü kutladığınız için teşekkür ederim. Vikipedi'nin seçkin ve kaliteli içeriğine yaptığınız katkıların devamlı olması dileğiyle. İyi çalışmalar. --Oğuz256 16:20, 28 Ekim 2008 (UTC)

Osmanlı[kaynağı değiştir]

Selamlar. Osmanlı Devleti idari bölümleri ile ilgili bir site buldum. burada. Fakat çok karışık. Eyalet sistemi 1864 yılında tamamen bitti mi? Bu konuda bilginiz var mı?--Gökçє Yörük mesaj 16:21, 28 Ekim 2008 (UTC)

Elinize sağlık. Güzel çalışmaya benziyor. Ama bilgim yok:) Konuyla ilgili kitaplara bakma fırsatım olursa bildireceğim. Birde geçici olarak Luristan Atabeyliği yapalım mı? Takabeg ileti 16:24, 28 Ekim 2008 (UTC)

Rumeli Beylerbeyliği[kaynağı değiştir]

Tevâif-i mülûk The first Beylerbey of Rumelia was Lala Shahin Pasha, the lala (tutor) of Murad I. He established the seat of his administration in Plovdiv (Filibe, Philippopolis) in 1362.--Tevfik1958 18:53, 28 Ekim 2008 (UTC)

 • [27] buraya veya buraya [28] bakabilirsiniz.İyi çalışmalar.--Tevfik1958 19:05, 28 Ekim 2008 (UTC)

Patrick[kaynağı değiştir]

Merhaba Gökçe Yörük,
Maalesef bu filmden hiç haberim olmamış, Türkiye'de gösterilip gösterilmediğini de bilmiyorum. Saygılar, iyi çalışmalar--docbaba 19:21, 28 Ekim 2008 (UTC)Docbaba mesaj

Rica[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Azerbaycan bayrağı‎ düzeltebilir misiniz? Afganistan olmuş:)) Takabeg ileti 05:08, 29 Ekim 2008 (UTC)

Cumhuriyet Bayramı[kaynağı değiştir]

Bayrak 01.gif

29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. --Kerem 233ileti 12:36, 29 Ekim 2008 (UTC)

Mustafa[kaynağı değiştir]

Tartışma:Mustafa (film)‎ için ne dersiniz? Takabeg ileti 13:05, 29 Ekim 2008 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Selam, tamam çeviririm, yalnız bir mola vermek istiyorum sonra yaparım.--Tevfik1958 14:30, 29 Ekim 2008 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Ali Şîr Nevaî'deki Gazeli İngilizce'deki İngilizce çeviri grubundan birisi çevirse daha doğru olur, o gazel Özbekçe değil benim çeviri yapmam mümkün değil oradaki kelimeler Özbekçe sözlükte yok, Özür dilerim bu konuda size yardımcı olamam.İyi çalışmalar.

Rica[kaynağı değiştir]

Selam. Irak Türkmenleri kontrol eder misiniz? Sanki propagandaya benziyor. Ve büyük ölçüde telif hakkı da ihlal ediliyor. Takabeg ileti 09:29, 3 Kasım 2008 (UTC)

Ciddi telif ihlalinden dolayı kaldırıldı. Şimdi haritadaki renkleri ayarlayabilir misiniz? Takabeg ileti 11:00, 3 Kasım 2008 (UTC)
Birde buna bakar mısınız? Takabeg ileti 11:05, 3 Kasım 2008 (UTC)


Evet o bayrağa da baktım. Haritadaki renkleri şimdi düzenliyorum.--Gökçє Yörük mesaj 14:56, 3 Kasım 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. O bayrağı kimler kullanıyorlar? Bu sitede KKTC tipi değil o bayrak kullanılıyor. Irak Türkmen Cephesi'nin şu anki bayrağı mı? Ne dersiniz? Takabeg ileti 15:26, 3 Kasım 2008 (UTC)

İkisini de kullanalım. Bir de Anadolu Eyaleti hakkında size bir mesaj göndermiştim. İlgilenir misiniz?--Gökçє Yörük mesaj 15:28, 3 Kasım 2008 (UTC)

Anadolu Eyaleti'ne şimdilik ilgilenmiyorum. Daha sonra ilgileneceğim. Bir kitapta XX Paşalığı diye bir terim geçiyor da bu Eyalet demek mi acaba? Takabeg ileti 15:35, 3 Kasım 2008 (UTC)

Türkmeneli Partisi[kaynağı değiştir]

Selam. KKTC tipi bayrak Türkmeneli Partisinin midir acaba? Bu sitedeki partinin bayrağı ve logosu mudur? Takabeg ileti 14:42, 5 Kasım 2008 (UTC)

Selamlar. Versay'ın Gülü maddesinde 17 kadar telifli resim var. Fakat Katliam sayfasından çoğunun kaldırılması söylendi. Burada sizi suçlamıyouru. SD'de sizi gördüm. Aslında filmin sayfasına konacak bir sürü resim mevcut.--Gökçє Yörük mesaj 14:32, 6 Kasım 2008 (UTC)

Selam. Versay'ın Gülü maddesi SM seçildiğinde o kural bilmiyordum:) Versay Temmuz'de SM seçildi. Katliam (film) ise Ağustos. Gerekirse resimleri kaldırabilirsiniz. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 14:38, 6 Kasım 2008 (UTC)

UFO[kaynağı değiştir]

UFO maddesi çok güzel. İngilizce Vikide kayda değer bilgiler ve resimler mevcut. Örneğin ;şu resim. Sayfaya eklenebilir.--Gökçє Yörük mesaj 15:12, 5 Kasım 2008 (UTC)

 • Merhabalar.. Ufo maddesine ilginiz ve eklenebilecek resimlerle ilgili öneriniz için teşekkürler. Maleesef belirttiğiniz resim Vikipedimizde görüntülü olarak çıkmıyor, denedim. Aynı durum İngilizce wiki'den alamadığım diğer resimler için de geçerli. Yine de tavsiyeniz için sağolun. Sevgi ve saygılarımla...--Düşünenadam 15:38, 6 Kasım 2008 (UTC)

merhaba[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar, dediğiniz yapılabilirse ve bir iki resim daha ilave edilebilirse, elbette madde daha açıklayıcı olur, teşekkürler, sevgi ve saygılarımla...--Düşünenadam 14:46, 7 Kasım 2008 (UTC)
Selam. Diyâr-ı Bekr Eyaleti için 1865 tarihinden önceyi gösteren bir harita bulabilir misiniz?--Gökçє Yörük mesaj 19:06, 7 Kasım 2008 (UTC)
İnşallah buluruz:) Takabeg ileti 19:08, 7 Kasım 2008 (UTC)
 • Teşekkür ederim, ilgileneceğim :) Levent Abi ileti 19:29, 7 Kasım 2008 (UTC)


nasıl?--Gökçє Yörük mesaj 19:38, 7 Kasım 2008 (UTC)

İyi. 1600 civarındaymış. Birde köy çeşmesine not bıraktım. İlgilenirseniz sevineğim. Laz bayrağı, Lazlar ve Lazca. Sizin tahmininiz doğru çıkacak belki:) Takabeg ileti 19:44, 7 Kasım 2008 (UTC)

Osmanlı şehirleri[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Kategori tartışma:Osmanlı şehirleri tam sizlik konu:)) İlgilenir misiniz? Takabeg ileti 12:58, 8 Kasım 2008 (UTC)

Karabağ Hanlığı[kaynağı değiştir]

Selam. Maddeyi yeni incelemeye başladım, en geç yarın maddenin adaylığını kapatmayı düşünüyorum. Kolay gelsin. Mızrakmsj 17:10, 8 Kasım 2008 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Merhaba Gökçe Yörük haritaları yapmayı denedim ama malesef beceremedim en azından SVG olarak. SVG olması şart değil diyorsan her ikisine de tekrar bakarım. Kolay gelsin--Gökhan 17:32, 8 Kasım 2008 (UTC)

Tamam önce Resim:Caucasus-political nl.svg haritasına bakıyorum. Anladığım kadarıyla bu haritayı temizleyip üzerine hanlıkları yerleştirmemi istiyorsun. Doğru mudur?
Tekrar merhaba. Karabağ Hanlığı maddesinin İbrahim Halil Han dönemi başlığı bana çok karışık gibi geldi. Ağa Muhammed Şah, İbrahim Halil Han'ın akrabası mı yoksa başka bir şahıs mı? Ayrıca Azerbaycan tarihi adlı şablonda Şah İsmail'in resmi bulunmaktadır. Şah İsmail İranlı değil mi? Birde giriş bölümünde bugün kü Azerbaycan topraklarında bulunan Karabağ ifadesine ne şekilde yer vereceğimizi bilemiyorum. Çünkü o bölge günümüzde sorunlu bir durumdadır. Ben bu konuda bir kaç deneyimli Vikipediste de konuyu açayım, bakalım onlar ne diyecekler. Kolay gelsin. Mızrakmsj 17:46, 8 Kasım 2008 (UTC)

Oldu ben maddeyle ilgilenmeye devam edeceğim, ancak harita konusunda yardımcı olmam mümkün değil, çünkü bu konuda herhangi bir bilgim yok. Kolay gelsin. Mızrakmsj 18:00, 8 Kasım 2008 (UTC)

Selam. Tartışma:Kürdistan'a bakar mısınız? Takabeg ileti 13:28, 10 Kasım 2008 (UTC)

Selamlar. Kürdistan maddesi için fikrimi belirtemediğim için üzgünüm. Bu konular çok karışık. Yani konuya tam adapte olamadım. Bir önerim var. Türkiye'deki Tatar köyleri listesi gibi "Türkiye'deki Kürt köyleri" adlı bir madde açmayı planlıyorum. Kürtçe Vikipedi'ye bakarsanız bir sürü ilçe ve köy maddesi var fakat hepsinin Kürtçe karşılığı. Yapacağımız listede köyün resmi adının yanında Kürtçe adını da ekleriz. Tabi bilgi için kaynak sizsiniz. Tamam derseniz Takabeg kaynağının kaynaklarını bekleyeceğim.:) Ne dersiniz? Sonra belki Türkiye'deki Laz köyleri gibi maddeler de açılabilir. Cevabınızı bekliyorum.--Gökçє Yörük mesaj 14:16, 12 Kasım 2008 (UTC)
Selamlar. Nerelerdeydiniz? İngilizce wikipediasında Kürtlerin yerleşim yerleri kategorisi var. Ancak Türkçe vikipedi bunu kaldırabilecek midir? Bence o kategori açmadan önce konuşmamız lazım. Bunun dışında geçen gün Karabağ maddesi açıldı. Kategori:Karabağ da açıldı. Şimdi daha önce sizin oluşturduğunuz şablon Dağlık Karabağ tarihi mi daha uygun? Yoksa Karabağ tarihi mi? Azerbaycan'ın yönetim birimleri maddesine göz atar mısınız? İyi çalışmalar. Takabeg ileti 14:25, 12 Kasım 2008 (UTC)
Evet. Kaldıramayız. Türkçe konuşanların çoğu Türk ve Türklerin çoğu Türkiye'de yaşıyor. Bütün Türkler bence bunu kabullenemez. Neyse. Rafa kaldıralım. Laz köyleri olur mu? Onu yapalım bari. Gürcü köylerini de düzenleyeceğim. Dediklerinize göz atacağım. Sınav haftasıydı. Ödevlerle birleşince Vikipedi'den mahrum kaldım. Laz köyleri olur mu?--Gökçє Yörük mesaj 14:28, 12 Kasım 2008 (UTC)
Laz köyleri sayıca daha az olduğu için kolaydır. Lazlar maddesinde köy adları yazılıyor. Kürtlerinki en:Category:Kurdish inhabited regions köy bazında bir kategori değildi. Aslında Kürtler İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin gibi büyük şehirlerde oturuyorlar. Hangi mahallede yoğun olarak oturduklarını biliyoruz da aynı mahallede çeşitli etnik ve dini gruplar da oturuyorlar. Bir maddeye 2-3 etnik kategorinin olması çok karışık durum meydana getirebilir. İçerik zayıf köy ve mahalle maddede daha önce yapılması gereken şey vardır, bence. Yine de Laz köyleri kolaydır. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 14:47, 12 Kasım 2008 (UTC)

Selam, nasilsin? umarim iyisindir. ben genelikle türkceden almancaya ceviriyorum. ama yine sana bir ceviri hazirladim. harf yada yazma hatalirimi görmezden gelirsin insallah :)

Keine Fortsetzung, sondern ein spannungsloser Aufguss der "Halloween"-Serie mit außergewöhnlich lächerlicher Story. Einzig die suggestive Musik kann für etwas "unheimliche" Atmosphäre sorgen.
[Aslinda] bir devam[i] degil, daha cok acayip gülünçlü [sacma manasinda] bir hikayele halloween-dizisinin bir heyecansiz kopyasidir [burda aufguss icin daha dogru bir kelime bulamadim]. Sadece telkin edici müziği biraz korkutucu bir atmosfer yaratiyor.

selamlar ve iyi calismalar.--KureCewlik81 01:26, 14 Kasım 2008 (UTC)

çeviri[kaynağı değiştir]

'The Shape' halloween filmindeki yaratığın ismi oluyor (bkz: en:Michael Myers (Halloween)). "Şekil" diyebilirz herhalde. 'Prop', film yapımında kullanılan sahne malzemesi demek. 'Work out a deal' bir iş anlaşmasının iki tarafa da tatminkar gelecek şekilde düzenlenmesi. Önerim:

Sahne malzemesi için çok fazla paramız yoktu, onun için Post'a sorduk, ki o Halloween [II]'deki "Şekil" karakterinin maskesini yapmıştı, hem onu hem bize uyacak bir anlaşmaya varabilir miyiz diye.

İyi çalışmalar. --İnfoCan 17:52, 14 Kasım 2008 (UTC)

Bir şey değil. Hayır, Halloween serisi hakkında hiç bir bilgim yok (az evvel öğrendiklerim hariç!). Kolay gelsin. --İnfoCan 18:48, 14 Kasım 2008 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Merhaba, eklediğiniz resimde bir sorun olmaması gerek (kişi hayatta olmadığı için), örneğin Andor Endre Gelléri maddesine benzer resim yüklemiştim, bir sorun olmadı...İyi çalışmalar, Hoşcakalın...Vikipedist 10:48, 16 Kasım 2008 (UTC)

Tom Atkins[kaynağı değiştir]

Selamlar. Rica etsem şu metni çevirebilir misiniz? ->"Atkins told Fangoria that he liked being the hero. As a veteran horror actor, he added, "I wouldn't mind making a whole career out of being in just horror movies."[7] After Halloween III, Atkins continued to play supporting roles in dozens of films and television series"--Gökçє Yörük mesaj 15:55, 17 Kasım 2008 (UTC)

Şöyle olabilir: Atkins Fangoria dergisine verdiği demeçte filmin kahramanını oynamaktan hoşlandığını söyledi. Korku filmlerinin değişmez oyuncusu olarak "Sadece korku filmlerinden kariyer yapmakta hiçbir sakınca görmüyorum." [7] diye ekledi. Halloween III'ten sonra Atkins çok sayıda filmde ve TV serisinde yardımcı roller oynamaya devam etti. Kolay gelsin. ---Vikiyazar 16:10, 17 Kasım 2008 (UTC)

Özerk oblastlar[kaynağı değiştir]

Selam. Öncelikle İngilizce için ilgilenemediğim için özür dilerim. Bugün Dağlık Karabağ Özerk Oblastı maddesi açıldı. Vikipedide diğer özerk oblastların adı XX Sovyet Sosyalist Özerk Bölgesi olarak geçiyor. Fakat Rusçalarına bakıldığında Sovyet Sosyalist terimleri kullanılmamaktadır. Ne yapsak? Takabeg ileti 16:37, 17 Kasım 2008 (UTC)

 • Merhaba İlginize teşekkürler, ancak burada sorumun cevabı önem taşıyor. Belki Takabeg yanıtlar. İyi çalışmalar. Levent Abi ileti 14:59, 18 Kasım 2008 (UTC)


Tamam. şurada XXX Özerk Sovyet Sosyalist Oblastı diye geçiyor. Zaten Oblast bölge demek değil mi? Örneğin Yahudi Özerl Bölgesi şimdi de var Sovyet zamanında da vardı. O oblastı belirtmek için öyle dedim. Yani dönemi belirtmesi için. Fazla yaygın değil ama böyle olsa daha iyi olur gibi geldi. Olmazda XXX Özerk Oblastı mı diyelim XXX Özerk Bölgesi mi? Oblast daha mı iyi?--Gökçє Yörük mesaj 14:22, 18 Kasım 2008 (UTC)
Tekrar selam Lord. Bölge hem Okrug hem Uyezd hem de Oblast (Vikipedide Bulgaristan'daki oblastlara il kullanılıyor.) için kullanlıyor. Bazen rayon (Vikipedide Azerbaycan'daki rayonlara rayon ama ortaasyadakilere il, vilayet v.s. kullanılıyor) ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi gibi geniş birimler için de. Yani çok gevşek bir kelime. Bu kelimelerin Türkçe karışlıklarını bulabilirsek çok faydalı olacaktır (bence). Görüşürüz. Takabeg ileti 15:09, 18 Kasım 2008 (UTC)

kovalasın seni cadılar[kaynağı değiştir]

 • Filmde çalışan makyajcı ona ses sınavlarından bahsettikten sonra rolü kazandı. Bir röportajda, Nelkin; karakteri üzerine şu yorumu yaptı: Ellie, çok cesaretli ve azimliydi. Her ne kadar kendimin bu özelliklere sahip olduğunu düşünmekten hoşlansam da, senaryo da bu şekilde yazılmıştı. Nelkin, Jamie Lee'nin varisini oynamayı bir onur olarak görmekteydi. --maderibeyzaileti 15:22, 19 Kasım 2008 (UTC)

Cadılar Bayramı[kaynağı değiştir]

According to Roger Ebert, Nelkin's performance was the "one saving grace" in the film. Ebert explained, "She has one of those rich voices that makes you wish she had more to say and in a better role... Too bad she plays her last scene without a head".

 • Galiba şöyle; Film eleştirmeni Roger Ebert'a göre Nelkin'in performansı filmin "tek hatırlanabilir tarafı". Ebert şöyle diyor, "O, zengin seslere (yapımcılara) daha iyi bir rol istediğini söyleyebilirdi... Kafasız son sahnede kötü de oynuyor". İlk cümle doğru ama öbür kısmı tam olarak anlayamadım, o yüzden yanlışlıklar olabilir. Kusura bakmayın. --Bay Quin-Gon 14:20, 21 Kasım 2008

Tekrar SSCB[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Volga Alman Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti maddesinin açılıp silindiğini gördüm (Kısa olduğu için). Bu Volga Almanya olmadığına göre.... diğerler de etnik grubun adı olmalı değil mi acaba? Takabeg ileti 16:49, 21 Kasım 2008 (UTC)

Sovyet yönetim birimleri hakkında bir karar vermemiz lazım. Özerk Bölgelere; Sovyet Sosyalist Özerk Bölgesi yerine Özerk Oblastı diyelim diyorum. Diğerine gelince, etnik isimleri ile yapılacaksa bence Rusça çevirisine göre yapalım. Örneğin Türkistan ÖSSC milliyet adı ile değil. Bu yüzden tüm devletlerin önce Rusçasını bulup oradan Türkçeye uyarlayalım. Bugün vaktim var. Bugün İnşallah kotarabiliriz.--Gökçє Yörük mesaj 16:56, 21 Kasım 2008 (UTC)
Ben de araştıracağım ve Nihan'a ulaşmaya çalışacağım. Geçen gün bir değişikliği yaptı da. Görüşürüz. P.S. Birde Selahaddin Eyyubi maddesine bir bakar mısınız? Takabeg ileti 17:00, 21 Kasım 2008 (UTC)
 • Teşekkürler. Gerekli değişikliği yaptım. İyivikiler... homonihilis // ileti 16:57, 21 Kasım 2008 (UTC)

Azerbaycan SSC[kaynağı değiştir]

Azerbaycan SSC milliyet adı ile değil. Bazılarını Türkçeye uyarlamak zor. Karelo-Fin ve Volga Almanya gibi. Ne yapalım. Tartışma başlatsak.--Gökçє Yörük mesaj 17:08, 21 Kasım 2008 (UTC)

Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ise Азербайджанская Советская Социалистическая Республика, Azeriler'in Rusçası Азербайджанцы olduğu için Azerbaycan'ın kullanılması daha uygun, bence. En iyisi Türkçede yazılan liste ve harita bulmak. Nerede bulabiliriz acaba? Takabeg ileti 17:14, 21 Kasım 2008 (UTC)

Laz bağrayı[kaynağı değiştir]

Laz bayrağı maddesine bakarsanız iyi olur.--Gökçє Yörük mesaj 18:33, 21 Kasım 2008 (UTC)

Bakacağım. Siz de Selahaddin Eyyubi maddesine bakarasanız sevineceğim. Mesele ortada ama Kürt olduğu için midir? ilgilenen pek olmuyor. Takabeg ileti 18:36, 21 Kasım 2008 (UTC)
Kürt olduğu için bakmıyorum demedim. Bakılacak yer neresi anlayamadım. Bana iyi bir madde gibi geldi. Geliştireyim mi? Yani istediğinizi söylerseniz iyi olur. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.--Gökçє Yörük mesaj 18:43, 21 Kasım 2008 (UTC)

Dünyaca Kürt olduğu kabul edilen Selahaddin'i Türk olduğunu savanıyor. Türk olduğunu iddia edenler var ve zaten daha ansiklopedik kaynaklar ilave edilmiştir. Yeni eklenen oyuncak siteleri ve blog'dur. Şöyle yapın böyle yapın demiyorum. Yine de daha önceki sürüm daha mantıklı ve tarafsız olduğunu düşünüyorum. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 18:46, 21 Kasım 2008 (UTC)

İsterseniz hemen Kürt diye karar vermeyelim. Elimde bir ansiklopedi var Türk diyor. İki bilgi de kalsın. Nice ansiklopedilerde bence bu bilgi vardır. Sizce?--Gökçє Yörük mesaj 18:51, 21 Kasım 2008 (UTC)

Ansiklopedinin maddesini ilave ederseniz iyi olur. Ne olursa olsun cümleler bozulmuştur. Türk olduğunu savunan kaynakları da Kürt olduğunu savunan kaynaklar olarak geçiyor şu anki sürümde. Aslında Eyyubi'nin etnik kökeni önemli değildir. Yine de dünyanın Kürttür dediği zata burda Türk olarak yazılması da uygun değildir. Türk olma tezleri var şeklinde yazılması en tarafsız ve en uygundur bence. Takabeg ileti 18:57, 21 Kasım 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Sayfama eklediğiniz notun hangi konuyla ilintili olduğunu anlayamadım. Bu konuda bir açıklama yapmanız mümkün mü?--Superyetkin 21:03, 21 Kasım 2008 (UTC)

Çeviri şu şekilde olmalı:

O'Herlihy, Starlog dergisine verdiği mülakatta filmin tamamlanmış halinden çok memnun kalmadığın kabul etti. O'Herlihy'nin bir korku filminde yer alması ile ilgili düşünceleri ise şöyle: "Güney İrlanda aksanıkullankatan hoşlanıyorum. [Halloween III]'te bunu yaptım ve rolümü zevk alarak oynadım."

Yakın zamanda çevirmeyi düşündüğüm üç madde var. Bunları en kısa zamanda tamamlayıp bu maddeyle ilgilenebilirim.--Superyetkin 21:14, 21 Kasım 2008 (UTC)
 • Attığınız mesajı yeni gördüm, cevabım gecikmeli oldu kusura bakmayın. Zaten çoktan çevrilmiş bile Face-smile.svg. Benzer sorularınız olursa seve seve yardımcı olurum. İyi çalışmalar, iyi akşamlar...--Merube 89 21:25, 21 Kasım 2008 (UTC)

Halloween III[kaynağı değiştir]

Merhaba Sayın Gökçe Yörük
Maalesef kesip biriktirdiğim kupürler arasında o filmle ilgili bir döküman bulamadım. Ama web'de birçok sitede zaten sizin kullandığınız şekliyle saptanmış, yani "Halloween 3 : Cadının Mevsimi" olarak. Saygılar, iyi çalışmalar.--docbaba 21:59, 21 Kasım 2008 (UTC)

Senaryo bölümünün çevirisini tamamladım. İyi çalışmalar. --Superyetkin 01:16, 22 Kasım 2008 (UTC)
Sözünü ettiğiniz bölümlerin çevirisi tamamlandı. Osmanlı Devleti maddesini benzer bir yöntemle (her bölümün ayrı ayrı değerlendirilmesi ve mevcut metinle birleştirilmesi) çevirebileceğimizi düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir çalışma başlatabiliriz.--Superyetkin 13:55, 22 Kasım 2008 (UTC)
Evet, saat 23'ten sonra yapabilirim.--Superyetkin 18:07, 22 Kasım 2008 (UTC)

Şu anda üzerinde çalıştığım birkaç madde var. Cadılar Bayramı III: Cadının Mevsimi maddesinin eksik bölümleri için daha sonra çalışabiliriz.--Superyetkin 20:10, 27 Kasım 2008 (UTC)

Evet, bu gece bir bölüm çevirebilirim. --Superyetkin 14:33, 4 Aralık 2008 (UTC)

Bekletmeli sil[kaynağı değiştir]

Selam lord. Şablon:Azerbaycan-Rayon'da yer alan maddelerin çoğu taslak kritetini sağlamadığı için "Bekletmeli Sil" şablonu eklenmiştir. Atabəye birdirdim. Belki sizin ilgi alanınıza da giriyor olabilir. Size de bildireyim dedim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 09:59, 22 Kasım 2008 (UTC)

İsterseniz silinecek rayon maddelerini bana gönderin. Bende düzenlyeyeyim.Babek maddesine şablonu yeni eklediniz. Onun kontrolünü gözden geçirmiştim. Böylece bende geriye dönmem.--Gökçє Yörük mesaj 10:55, 22 Kasım 2008 (UTC)

Tekrar selam Babek dışında sırasıyla bakarsanız sorun yoktur. Bunun dışında Kızgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan'ın illeri ve şehirleri arasında da çok kısa maddeler var. Bunlar için kime bildireceğim? Maddelerle ilgilenen kullanıcı süresiz engellenmiş olanlardı, ondan. İlgilenecek kullanıcıları biliyor musunuz? Takabeg ileti 17:43, 22 Kasım 2008 (UTC)

Selamlar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Sikoka sayfasında Brainsex's sockpuppet yani Brainsex'in kuklası yazıyor. Bilginize.--Gökçє Yörük mesaj 16:56, 22 Kasım 2008 (UTC)

Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın. İlgili kullanıcı engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 17:58, 22 Kasım 2008 (UTC)

Astara[kaynağı değiştir]

Astara (şehir) açıldı ama açıldığı an beklemeli sil seviyesinde bir madde oldu:)) Görüşürüz. Takabeg ileti 18:34, 22 Kasım 2008 (UTC)

+ Astara da açıldı.

MSSC[kaynağı değiştir]

Selam Lord, size iyi haber.

Türk Ansiklopedisinde ( C. 29, s. 290.) şu listeyi buldum.

15 cumhuriyeti ülke ve bölge adı kullanılıyor yani günümüzdekilerle aynı.

MSSC (Muhtar SSC) ise

Başkrudistan MSSC

Buryat MSSC

Dağıstan MSSC

Kabardı-balkar MSSC

Kalmuk MSSC

Karelia MSSC

Komi MSSC

Mari MSSC

Mordavya MSSC

Kuzey Oset MSSC

Tatarisan MSSC

Tuva MSSC

Udmurt MSSC

Çeçen-İnguş MSSC

Çuvaşistan MSSC

Yakutistan MSSC

Karakalpak MSSC

Abhaza MSSC (ansiklopedide Abhaza olarak geçiyor da y harfi eksik değil mi acaba?)

Acara MSSC

Nahcivan MSSC (ansiklopedide Nahcivan, Vikipedide Nahçıvan)

Takabeg ileti 23:48, 22 Kasım 2008 (UTC)


Peki MSSC mi kullanacağız yoksa ÖSSC mi? Önemli olan ülkenin adı. Ne yapalım?--Gökçє Yörük mesaj 09:36, 23 Kasım 2008 (UTC)
Bence farketmez. Takabeg ileti 09:53, 23 Kasım 2008 (UTC)
ÖSSC olsun. Şablonda ve eğer varsa maddelerdeki gerekli isim değişikliklerini yapabilir misiniz? Şimdi çıkmam lâzım. İyi çalışmalar.--Gökçє Yörük mesaj 09:55, 23 Kasım 2008 (UTC)
OK. Birde Başkort yanlış mı acaba? Öyleyse düzeltelim. Başkurt, Başkurdistan kullanılıyor. Takabeg ileti 10:18, 23 Kasım 2008 (UTC)

Başkurtlar[kaynağı değiştir]

Başkort mu başkurt mu? Türkiye Türkçesinde hangisi daha uygun ve yaygın? Takabeg ileti 10:26, 23 Kasım 2008 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Merhaba, açıkçası o madde pek ilgi alanım içinde değil.Ama bimiyorum.Neler yapılabilir ki o madde ile ilgili.Bu arada daha önceden yazmıştım.Tekrar yazayım.Şu İngilizce vikipedideki en:Greek language maddesine bakarr mısnız bir ? Türkiye'de Yunanca resmî dil olarak tanınıyor yazmış.Kaynak olarak da Lozan antlaşmasının maddeleri gösterilmiş.Lütfen o maadeyi siler misiniz ? Ya da Türkçe için Yunanistan'da da resmi dil dememiz lazım çünkü Lozan iki eşit koşulda onaylandı.Çok canımı sıkıyor o madde.İlgilenirseniz sevineceğim.Ethnologue_Philologue ileti

Harita[kaynağı değiştir]

Tekrar selam Lord. Resim:Lazes ottoman empire asia 1792.jpg'de Lazes diye yazılıyorum. Ben bulamadım da. Kontrol ederseniz sevineceğim. Takabeg ileti 17:26, 23 Kasım 2008 (UTC)

Gördüm:)) Takabeg ileti 17:31, 23 Kasım 2008 (UTC)

Kaliteli madde yazarlığı ödülü/Karabağ Hanlığı[kaynağı değiştir]

Gökçe Yörük, bir kaliteli maddeye çok büyük oranda katkı sağlamış bir Vikipedisttir. Katkılarının devamı dilekleriyle.
Mızrakmsj 13:14, 24 Kasım 2008 (UTC)

Başkurdistan[kaynağı değiştir]

Selam. Tartışma:Başkurdistan Cumhuriyeti'a göz atarsanız sevineceğim. Takabeg ileti 18:46, 24 Kasım 2008 (UTC)

Erbil[kaynağı değiştir]

Selamlar. Erbil Beyliği'ne göz atarsanız iyi olur. Selahaddin Eyyubi maddesine Türk olduğuna dair kaynakları ekliyorum.--Gökçє Yörük mesaj 19:47, 26 Kasım 2008 (UTC)

Baktım. Bende Erbil Beyliği ile ilgili kaynak yok. Belki vardır da yanımda yok:) Sonra tekrar bakacağım. Selahaddin Eyyubi maddesine ekledğiniz kaynak bence sorun yoktur. 1981'de yayımlanmış olması dikkat edicidir. O dönemde Kürt yoktu ya:) Rica etsem Kürdistan maddesini inceleyebilir misiniz? Türkçe kaynaklar (özellikle İletişiminki) kullanarak maddeyi zenginleştirmeye çalışıyorum da taraflı hisseden oldu. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 20:51, 26 Kasım 2008 (UTC)

Kerkük[kaynağı değiştir]

Selam. Kerkük maddesinde yer alan Kerkük Beyliği hakkında bilginiz var mı? Takabeg ileti 00:15, 27 Kasım 2008 (UTC)


Denge?[kaynağı değiştir]

İnternette Erbil Beyliği ile ilgili kayda değer bilgiler buldum. Hafta sonu İnşallah ilgileneceğim. Eyyübi maddesinde hem Kürt hem Türk kaynakları kalmalı. Kaldırırsak tarafsızlığı bozmuş oluruz. İşleri dengede tutalım. Bu aralar çok yoğunum. Bayram haftası belki katkıda bulunabilirim.--Gökçє Yörük mesaj 20:01, 27 Kasım 2008 (UTC)

Selam. Dengede tutmamız hiç gerekmiyor. Bilimsel kaynakları olursa, o kaynak Türk gösterse de Arap gösterse de eklenebilir. İyi çalımalar.Takabeg ileti 20:05, 27 Kasım 2008 (UTC)
+ Eklediğiniz kaynak bence kalabilir. Dönemin Türkiye'deki tarih görüşünü öğrenmek için de faydalıdır. Takabeg ileti 20:09, 27 Kasım 2008 (UTC)
Neden? Sonuçta bunlar ortaya atılmış. Yani milliyetçilik yapmış oluruz bence. İkisi de kalsın. --Gökçє Yörük mesaj 20:08, 27 Kasım 2008 (UTC)
Kürt milliyetçileri bunu ulusçu hareketi için kullanlarsa bile bilimsel araştırmalar ile alakasızdır. Takabeg ileti 20:14, 27 Kasım 2008 (UTC)

Birde Türk kökenli olduğu iddia edilen mesela Mete gibi maddelerde milliyetçilik yapılıyor olabilir. Bunların yani tarih araştırmalardaki tezlerin tamamı zaten ortaya atılmış. Önemli olan kimler tarafından ortaya atıldığı. Takabeg ileti 20:18, 27 Kasım 2008 (UTC)

Yorumsuz. Sadece ikisi de kalsın. Türk olduğuna dair de Kürt olduğuna dair de birçok kaynak bulabilirim.--Gökçє Yörük mesaj 20:20, 27 Kasım 2008 (UTC)
Tabi bulursanız iyi olur. Takabeg ileti 21:43, 27 Kasım 2008 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Merhaba, çok değerli desteğiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. --Manco Capac 08:02, 28 Kasım 2008 (UTC)


Zağra ve Zagora[kaynağı değiştir]

Nova Zagora maddesinin aslı bence Yeni Zağara olmalıydı. Böyle bir düşünceyi eskilerden tanıdığım bir arkadaşım da desteklerdi. Adı Takabegdi.:) Bunları siz dememiş miydiniz? :

"Selamlar. Cenubi Garbi Kafkas Hükûmet-i Cumhuriyesi de Türkçe sayılır. Bu adın manasını rahatlıkla anlıyoruz (İngilizce kullanan arkadaşlarımızın bunu anlayıp anlamadıklarını bilmiyorum). Orijinal adı varken ve bunu Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti yaparak tarih hakikatinden uzaklaşmamız pek doğru değildir." (Kaynak:burası) --Gökçє Yörük mesaj 21:39, 28 Kasım 2008 (UTC)

Türk Ansiklopedisinde net olarak Zagora kullanılmaktadır. Bana kalırsa Eski Zağara da Stara Zagora olmalıdır. Cenubi Garbi Kafkas Hükûmet-i Cumhuriyesi tarihteki bir geçici hükûmettir. Eski Zagora ise günümüzde de varolan şehirdir. Adı değiştiryse yenisi tercih edilmelidir. Fakat Cenubi Garbi Kafkas artık yok adı değişemiyor:)) Ben böyle düşünüyroum. Takabeg ileti 21:45, 28 Kasım 2008 (UTC)

Kısaca: Konstantinopolis -> İstanbul, Edo -> Tokyo kurallarına göre davranıyorum. Takabeg ileti 21:49, 28 Kasım 2008 (UTC)

Umarım, Longra v.s'den bahsetmiyorsunuzdur:)) Takabeg ileti 21:51, 28 Kasım 2008 (UTC)

Beylikler[kaynağı değiştir]

Birde şimdi Beylikleri kontrol ediyorum. Durumu çok kötü. Takabeg ileti 21:55, 28 Kasım 2008 (UTC)

Karesi Beyliği hakkında çalışmam var. Bu konu hakkında bir kitap arıyorum. Bulana kadar çalışmamı dondurdum. Ayrıca neyin durumu kötü değil ki?:)--Gökçє Yörük mesaj 22:00, 28 Kasım 2008 (UTC)

Kötü dediğim taslak kriterini sağlamayan maddeler. Takabeg ileti 22:08, 28 Kasım 2008 (UTC)

Karamanoğullarına ne demeli? Uzun emme....--Gökçє Yörük mesaj 22:10, 28 Kasım 2008 (UTC)
Anladığım kadarıyla 'kopya & yapıştır' söz konusudur. Siz de incelerseniz sevineceğim. Takabeg ileti 22:19, 28 Kasım 2008 (UTC)

Tekrar selam Lord. Bunu incelememiz lazım. Takabeg ileti 23:23, 28 Kasım 2008 (UTC)

Tamam. Karamanoğulları maddesi hakkında kaynak toplayalım. Hazırlamaya başlayalım. Ne dersiniz? Bu konu hakkında çok kaynak mevcut. Bunları tespit etmemiz lazım. Karesi Beyliği ile ilgili elinizde kaynak var mı? Dallogdaki o yazılara baktım. Sorun nedir?--Gökçє Yörük mesaj 11:13, 29 Kasım 2008 (UTC)
Ballog'un kopyalarını bayağı buldum. Karesi'de yoktur sanırım. Takabeg ileti 11:23, 29 Kasım 2008 (UTC)
Karesi Beyliği hakkında elinizde bilgi var mı? Arapça karşılığı nedir acaba?--Gökçє Yörük mesaj 11:26, 29 Kasım 2008 (UTC)
Maalesef elimde bilgi yok. Bulursam sizi haberdar edeceğim. Takabeg ileti 11:31, 29 Kasım 2008 (UTC)

Rica etsem Mustafa Şekip Birgöl maddesini kontrol eder misiniz? Takabeg ileti 11:35, 29 Kasım 2008 (UTC)

Candaroğulları[kaynağı değiştir]

Belirttiğiniz sayfaya bakacağım. Bir sorum olacak. şuaradaki bayrak Candaroğullarının bayrağı mı?--Gökçє Yörük mesaj 12:56, 29 Kasım 2008 (UTC)
Baktınız mı? Bayrağı mı?--Gökçє Yörük mesaj 14:05, 29 Kasım 2008 (UTC)

Bilmiyorum. Bayrak mı? Sancak mı? Uydurma mı? Takabeg ileti 14:10, 29 Kasım 2008 (UTC)

Kategori:Osmanlı Devleti'nin yönetim birimleri açıldı. Kategori:Osmanlı sancakları lazım mı sizce? Takabeg ileti 02:23, 30 Kasım 2008 (UTC)

Bakarız. Birde Tarihî ve çağdaş Türk devletleri başlığı ile içeriğinin uyuşmadığını ve özgün tanımlama olduğunu biliyor musunzu? Şimdi işim var 2 saat sonra görüşmek üzere. Takabeg ileti

Lazistan'ın Gürcücesi[kaynağı değiştir]

Selam, Lazistan'ın Gürcüce versiyonlarını yazmak Gürcistan devletinin Türkiye üzerindeki çirkin ve bölücü oyunlarına hizmet etmekten başka hiçbir şeye hizmet etmez.Çünkü onlar Türk işgali altındaki Lazeti'yi halen daha kendilerinin olarak görüyor.Sırpların Kosova konusundaki gibi.Mesela en:Lazsı okursan nasıl Türk düşmanlığıyla bezeli bir madde hazırladıklarını görürsün ben düzenlemeye çalıştıkça onlar beni engeleldiler.Biz bu ideolojiye Kartvel ideolojisi ditoruz Acarla rve Lazlar arasında.Ayrıntısı için [[29]] oku.Ethnologue_Philologue ileti

Yanlış anladın beni."Türkler işgal etti" diyen onlar.Türkiye üzerine bölücü emelleri var.Diğer sitelere acaba onları kim koydu biliyorm musun ? Gürcistan Kültür Bakanlığı vikiediyaya iki kişi atadı.Bunlar Gürcistanla ilgili tüm maddeleri kafalarına göre değiştiriyorlar.İlla Gürcücesini yazacaksan Osmanlıcası (ki bu ismin aslı Farsçadır) Farsçası, Rusçası, Yunancası ve Ermenicesi de yazılmalıdır.Traih boyunc akullanılan komşularca verilen isimleri.Biliyorsan bulabilirsen sağdan soldan yaz.Ama bulmazsan Gürcülüğe hizmet etmenin lüzumu yok.Engel-destek meselesi :) Kolay gelsinEthnologue_Philologue ileti

Sancaklar[kaynağı değiştir]

Selam Lord. Başka hangi sancaklar var Vikipedide? Birde Canik Beyleri maddesine gözatar mısınız? Takabeg ileti 07:06, 1 Aralık 2008 (UTC)


Şuna bakar mısınız? İngilizce wikipediasında Laz people maddesi yüzünden kaç kişinin engellendiğine bakmamız lazım:) Takabeg ileti 07:15, 1 Aralık 2008 (UTC)

Laz[kaynağı değiştir]

Selam. Lazlar maddesini tarafsızlaştıramadık. Lazca maddesini tarafsızlaştıramadık. Şimdi Lazistan maddesi de... Şimdiden mutlu bayramlar. Takabeg ileti 18:04, 6 Aralık 2008 (UTC)

Güney Azerbaycan[kaynağı değiştir]

Birde Güney Azerbaycan terimini kullnamazsanız özellikle şu an yazdığınız tarihi maddelerde kullanmazsanız iyi olur. Günümüz Kuzey Azerbaycanlıların bakış açısından öyledir. O dönemde Azerbaycan'ın kuzeyi ve güneyi var mıydı? İyi çalışmalar. Takabeg ileti 18:14, 6 Aralık 2008 (UTC)


Sizin de bayramınız mübarek olsun. Yani Lazistan maddesine biraz el atmıştım. İyi bir çalışma gerek. Tabi bazıları izin verirse :D Yani fikir savaşları var. Gördüğünüz gibi Laz konulu üç madde üzerinde. Tokmaklı oymağı ve Karadağ Hanlığı maddelerine bakabilir misiniz? Bu maddeler hakkında bilginiz var mı?--Gökçє Yörük mesaj 18:14, 6 Aralık 2008 (UTC)

Yani Azerice maddeden çevirdim o yüzden? Ne diyeyim onun yerine? Öneriniz var mı?--Gökçє Yörük mesaj 18:15, 6 Aralık 2008 (UTC)

Lazlar ile ilgili maddelerde (birde Irak Türkmenleri maddesinde de öyle)ki mesele. Gezi rehberi, belli fikirlere sahip olanların siteleri, CD kapağındaki yazı v.s. kaynak gösteriliyor:) Kaynak olarak kabul edilecek olanlar da doğru aktarılmıyor. İşte şimdilik işiniz zor. Bugün İran'a bağlı Güney Azerbaycan yerine Bugün İran'a bağlı Azerbaycan bölgesi yazılırsa daha tarafsız olacağını düşünüyorum. Afiyet olsun. Takabeg ileti 18:23, 6 Aralık 2008 (UTC)

Bir cevap ve devamında suskunluk[kaynağı değiştir]

Kimsenin konuşmasına müdâhil olmayacağım.Ancak sadece şunları söylemek istiyorum:

 • 1945'ten kalma nüfus sayımından 65 yıl sonra çıkıp 50 bin laz var bu ülkede denilmesine karşı çıktım.Çünkü 70 sene geçmiş aradan.Bu Laz ahalisi hiç mi artmaz ey benî Âdem ?
 • Gürcistan Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na bağlı elektronik Gürcistan kütüphanesine ait bir e-kitabı link olarak konuyla ilgili vermişim.İngilizce bilinmemesi hasetiyle yine fact eklenmesi haksızlığına karşı çıkmak cürüm müdür ?
 • Türkiye tarih literatürüne Karadeniz oalrak geçen cihete Batı kaynaklarında geçen Pontus namlanmasına karşı çıkmak suç mu ?
 • Irak mevzuunda, Türkmenleri 300 bin kişicik gösteren hiçbir bilimsel statüsü olmayan PROTESTAN JOSHUAPROJECTin yanlış linkine karşı çıkıp minority righter(azınlık hak savunucuları) ve yerel Türkmen kaynaklarının linklerini eklemek suç mu ?

Eğer öyleyse evet ben cürümkârım sayın Gökçe Yörük.İyi bayramlar !!!Ethnologue_Philologue ileti

 • 1945 değil 1970. Laz nüfusu belli değildir. Alternativeleri yazılmalıdır. Ancak 1,5 milyon rakamının asılsız iddia olduğunu biliyoruz. Asimile edilmiş Lazlar deseler de asimile olduğuna göre Laz olarak sayılamaz.
 • Gürcistan kütüphanesindekinde söz konusu yazı görmedim.
 • Haritada Pontus yazılıyor. O zaman olduğu gibi aktarılmalıdır.
 • Türkmenlerin sayısı belli değil. İddiaları var. Bu da ALternativeleri yazılmalıdır.
 • Mesele sağlam kaynakların seçilmemiş olması. Ve kaynakların doğru aktarılmamış olması. Sadece etnik grubun rakamlarıyla oynanmış olması. Belli gruplara ait yanlı görüşlerin benimsenmiş olması.

Takabeg ileti 18:52, 6 Aralık 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

İyi bayramlar. Hep beraber nice güzel bayramlara... --♪♫Berkay0652 12:07, 8 Aralık 2008 (UTC)

Merhaba Gökçe, uzun zamandır ne sen mesaj yolladın nede ben. Öylesine uğrayayım dedim. Şimdiden Kurban bayramın hayırlı olsun. İyi günler dileği ile. Kolay gelsin.--Muratsahinmesaj 12:39, 7 Aralık 2008 (UTC)

 • Merhaba,
  "Bu kaynakları kullanabilir miyim?" diye sorarken bire bir ~kopyalamayı kastetmiyorsunuz sanırım. Oradaki bilgileri madde içinde kendi cümlelerinizle yazdığınız sürece telif sorunu çıkmayacaktır. İyivikiler... homonihilis // ileti 16:34, 7 Aralık 2008 (UTC)
Aslında biliyorum o kadar acemi olmadığınızı da "telif" deyince şaşırdım biraz :). Neyse size de iyi bayramlar. İyivikiler... homonihilis // ileti 16:40, 7 Aralık 2008 (UTC)
Bahsettiğiniz uyarı metnin bire bir kullanımıyla ilgili. Yani aynen kopyalanmadığı sürece sorun çıkacağını sanmıyorum. Aksi biraz mantıksız olurdu, "ben sana bu bilgiyi veriyorum ama bunu kimseye hiçbir şekilde anlatamazsın" demek gibi bir anlama gelirdi. Yani maddeye mesela "GORA'yı ilk gün 500.000 kişi izledi" yazmanız ve bu bilgiyi Radikal'deki "GORA ilk günüde 500.000 kişiyle rekor kırdı" cümlesinden almış olmanız sorun yaratmayacaktır.
Bu arada konuyla doğrudan ilgili değil ama yeri geldi söyleyeyim. Radikal gazetesi o uyarıyı koyuyor ama kendisi hiçbir telif kuralına da uymuyor. Son haftalarda Vikipedi'den bire bir kopyalanmış metinlere bu gazetede defalarca rastladım. "Ben istediğimi istediğim gibi kullanırım, ama sen benim yazılarımı kullanamazsın" gibi çarpık bir mantıkları var. İyivikiler... homonihilis // ileti 16:52, 7 Aralık 2008 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Kurban Bayramınız kutlu olsun. Nice bayramlara! --Kemal K.ileti 10:48, 8 Aralık 2008 (UTC)

 • Kurban bayramınızı kutlar, nice bayramlar dilerim--Merube 89msj 13:06, 8 Aralık 2008 (UTC)
 • İyi günler. Öcelikle kurban bayramınızı kutlarım. İngilizce sürümü KM olan Karayip Korsanları (film serisi) üzerinde çalışıyorum. Acaba boş bir vaktinde İngilizce sürümüne bakıp oradaki çalışmanyı buraya geçirmem halinde KM olma şansını değerlendireilir misin? --B. Q.
 • Yok madde daha KM adayı değil. Zaten bugün açtım. İngilizce sürümü KM. Oradaki çalışmayı Türkçe vikiye geçirmem halinde burada da KM olabilir mi sence? Senin de sinema ile ilgili olduğunu düşündüm. Tabi eğer filmleri seviyorsan ve istersen yardım edebilirsin. --B. Q.
 • İngilizcede SM diye Eric Bana maddesini çevirip burada SMA yaptım ama başarısızlıkla sonuçlandı. Yani sütten ağzım yandı yoğurdu üfleyerek yiyorum artık. İlk önce bilirkişilere danışayım dedim. Bir de Batman (film serisi) maddesi şu an SMA. Oy kullanırsanız sevinirim. --B. Q.

Kıbrıs'ın Bölgeleri[kaynağı değiştir]

Merhaba Gökçe, bayramın mübarek olsun. Şu Lefkoşa Bölgesi, Mağusa Bölgesi vb. Bölge mi diyelim yoksa ilçe mi?--Muratsahinmesaj 13:49, 8 Aralık 2008 (UTC)

Hangisi daha yaygın acaba?--Gökçє Yörük mesaj 14:33, 8 Aralık 2008 (UTC)
 • Şu KKTC'nin Milli Eğitim Bakanlığı'nın sayfasında "Bölge" diye geçiyor. Google aramalarında ise ilçe önde.--Muratsahinmesaj 15:14, 8 Aralık 2008 (UTC)

Kategori:Savaş oyunları[kaynağı değiştir]

Selam lord? Bilgisayar savaş oyunları mı doğru? Savaş bilgisayar oyunları mı? Birde Board game'nın Türkçesi Tahta oyunu mu? O zaman Tahta savaş oyunları mı doğru? Yoksa Savaş tahta oyunları mı? Takabeg ileti 14:34, 8 Aralık 2008 (UTC)

Türkçe Vikide oyun bilgi kutusu var mı? Takabeg ileti 14:38, 8 Aralık 2008 (UTC)

Bilgisayar savaş oyunları daha doğru gibi ama burada kalıp bilgisayar oyunları. Türü savaş o yüzden Savaş bilgisayar oyunları doğru olur. Board game tahta üzerinde oynanan oyun. Tahta oyunu doğru olabilir. Burada kalıp tahta oyunu. Savaş tahta oyunu olur. Siz yine de başka kullanıcılara da danışın bence.--Gökçє Yörük mesaj 14:41, 8 Aralık 2008 (UTC)
Yok galiba. Bir göz atayım. Bulursam haber veririm.--Gökçє Yörük mesaj 14:43, 8 Aralık 2008 (UTC)
Şey, Şablon:Bilgisayar Oyunu Künyesi var. Olur mu? Yoksa diğer vikilerden uyarlayalım.--Gökçє Yörük mesaj 14:46, 8 Aralık 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. M.S.e de sordum. Bilgisayar oyunu künyesini geliştirerek yeni bir kutu yapacam (yapmaya çalışacağım, yapamayabilirim.). Takabeg ileti 14:55, 8 Aralık 2008 (UTC)

Mer30. Yine kafam karıştı. Salon oyunları ile Tahta oyunları ayrı mı? Takabeg ileti 15:09, 8 Aralık 2008 (UTC)

Birde masa üstü oyunları var. Aynı gibi.--Gökçє Yörük mesaj 15:13, 8 Aralık 2008 (UTC)

Masaüstü oyunları - en:Category:Tabletop games, Tahta oyunları - en:Category:Board games. İngilizce wikide var. Ama benziyor. Yavaş yavaş halledelim. Takabeg ileti 15:17, 8 Aralık 2008 (UTC)

Bu da mı salon oyunları? Takabeg ileti 15:22, 8 Aralık 2008 (UTC)


Selamlar. Şu Azerice metini çeviremedim. Yardım eder misiniz? "Fətəli şahın ağalıq illərində şahzadə Abbas mirzə Naibəssəltənə ona Təbriz civarında, Ərvənəq mahalındakı Dizəc Xəlilli kəndini bağışladı. Nəcəfqulu xan həmin kəndin gəliri ilə dolanırdı."--Gökçє Yörük mesaj 16:03, 8 Aralık 2008 (UTC)

Selam. Uyuyordum ve yardımcı olamadım. Fatalı Şah'ın hüküm sürdüğü bölgelerinde şahzade Abbas Mirza (Naib-i saltanat) ona Tebriz civarında, Arvanak (Batı Azerbaycan, İran) yöresindeki Dizac Halilli kendisi bağışladı. Necef Kulu Han .... devamını çözemedim:) Takabeg ileti 01:52, 9 Aralık 2008 (UTC)

Kurban Bayramı'nız Kutlu olsun.Nice Kurban Bayramlarına.--Selim Baba ileti 07:44, 9 Aralık 2008 (UTC)

Kurban bayramı[kaynağı değiştir]

Teşekkür ederim, size de iyi bayramlar. --Superyetkin 18:21, 9 Aralık 2008 (UTC)


Selamlar. Anadolu Beylikleri şablonu var ya. Onu Şablon:Güney Kafkasya hanlıkları gibi aşağıya alsam nasıl olur? Bir de siz o Hakkariye Beyliği gibi Kürt beylikleri sayfalarını açabilir misiniz?--Gökçє Yörük mesaj 11:34, 10 Aralık 2008 (UTC)

Olabilir. Takabeg ileti 11:38, 10 Aralık 2008 (UTC)

Tebrik ve AROG[kaynağı değiştir]

Tebrik için teşekkürler. Resmi geri aldım çünkü AK kriterlerine göre resmin çözünürlüğünün düşük olması gerekmektedir. Aynı resmi daha düşük bir çözünürlükte yüklemek isterseniz durum değişiri. Bence en uygun çözünürlük 600x800 den düşük bir çözünürlüktür. Teşekkürler --Manco Capac 12:01, 10 Aralık 2008 (UTC)

Merhaba, resmi silip yenisini yukledim. Cunku surekli bir yuksek cozunurlukte yukleme durumu vardı. Boylece asıl afişin düşük versiyonu yuklenmiş oldu. Bilginize --Manco Capac 22:12, 13 Aralık 2008 (UTC)

Arma[kaynağı değiştir]

Şurada Türkiye ve Çin'in armaları var. Sizce gerçek mi?--Gökçє Yörük mesaj 15:19, 12 Aralık 2008 (UTC)

Tamamen uydurma değildir. Yine de kart postal oldukları için iyi kaynak değildir. TRT'nin uydurduğu bayrakları da kullanıyoruz ya. Bunları da filanca kart postala göre Y arması şeklinde cümle eklenerek kullanılabileceğini düşünüyorum. Takabeg ileti 15:28, 12 Aralık 2008 (UTC)

O Qing Hanedanı'nın armasını koyuyorum. Qing Hanedanı'nı hakkında bilginiz var mı?--Gökçє Yörük mesaj 17:14, 13 Aralık 2008 (UTC)

Qing Hanedanı hakkında bilgim var. Çin ile ilgili maddelerle ilgilenmek istemiyorum. Özür dilerim. Takabeg ileti 17:51, 13 Aralık 2008 (UTC)

Bir zamanlar bu konuda çok katkı yapıyordunuz ondan mı acaba? Bir de Osmanlı vilayetlerine bağlı sancakları bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?--Gökçє Yörük mesaj 18:00, 13 Aralık 2008 (UTC)

TDK'ya göre (direkt sormuştum) Çincenin Türkçeye yerleştiği şekilleriyle yazılması gerekiyor. Fakat Viki ortamında Türkçedeki yazımlarıyla yazdığım zaman sorun çıkıyor, ne yazık ki. Çin'li maddeler ile ilgilenmek istememein sebebi budur. Osmanlı vilayetlerine bağlı sancaklarına gelince bu konu hakkındaki elimdeki kaynaklar elinizdeki kaynaklar kadar zengin değildir. Yine bulursam haberdar edeceğim. Takabeg ileti 18:46, 13 Aralık 2008 (UTC)

Vandal[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:78.167.18.5 vandallık yapmakta. Uyardım. Hâlâ yapıyor. Bilginize.--Gökçє Yörük mesaj 19:37, 14 Aralık 2008 (UTC)

Şimdilik durmuş gibi, devamında engellenebilir. Teşekkürler. --M. M. ileti 19:41, 14 Aralık 2008 (UTC)
 • Merhaba, bu resmi yeniden yuklemissiniz ancak yeni kaynaginizi belirtmemissiniz. Su anda bu resim kaynaksız bilginize. --Manco Capac 20:13, 14 Aralık 2008 (UTC)
 • Bu tür resimleri ayrı isimle yüklemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla şu anda bu resim burada kaynaksız olduğu ya silinecek ya da eski haline getirilecek. bilmem anlatabildim mi? --Manco Capac 15:02, 15 Aralık 2008 (UTC)

Drakula Frankenştayn'a Karşı[kaynağı değiştir]

Selam, ne yazık ki bu film hakkında bilgi ve dökümana sahip değilim. Aslında kaynakçada göstermiş olduğunuz Giovanni Scognamillo'nun "Canavarlar Yaratıklar Manyaklar" kitabı iyi bir kaynak olmalı (kitap bende yok ama hakkında iyi şeyler duymuştum). çalışmalarınızda başarılar.--docbaba 22:19, 19 Aralık 2008 (UTC)Docbaba mesaj

Sinamayla oldukça ilgili olmama rağmen maalesef bu tür filmler hakkında detaylı bilgi sahibi değilim. Saygılar.--docbaba 22:43, 19 Aralık 2008 (UTC)

TuTasTemre Laz[kaynağı değiştir]

Selamlar. Geçenlerde TuTasTemre Laz'ın bir kuklasını yakalatmışsınız. Aslında onun kukla olduğunu bende biliyordum. Galiba bu konu hakkında size de bahsettim. Bir kukla da ben yakaladım. TuTasTemre Laz ile aynı özellikleri gösteren geçtiğimiz yaz bir kullanıcı vardı. Adı Kullanıcı:Lazuribere'ydi. Yani kaynak göstermeden de kukla olduğu anlaşılabilir fakat benim kaynağım var. Bakın şu sayfada TuTasTemre Laz şöyle diyerek lakaplarını belirtiyor ve lakapları içinde Lazuribere de var. İşte metin;Adım Emre, sanal âlemde "Lyoizisi", "lyoizishi", "Lazuribere", "Freedom For LAZISTAN", "samargalo" gibi çeşitli nikleri çeşitli sitelerde kullanmaktayım. Gördüğünüz gibi Lazuribere'nin de bir kukla olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bilindiği gibi ikisi de Laz milliyetçiliği yapıyordu.--Gökçє Yörük mesaj 10:38, 20 Aralık 2008 (UTC)

Büyük ihtimalle:) Takabeg ileti 13:00, 20 Aralık 2008 (UTC)

Denetçi isteğine baş vuralım mı?--Gökçє Yörük mesaj 13:02, 20 Aralık 2008 (UTC)

Olur. Takabeg ileti 13:19, 20 Aralık 2008 (UTC)

Farklı Vikipedi sürümlerindeki resimlerin kullanımı[kaynağı değiştir]

Merhaba. Google Gears maddesi için bu maddenin İngilizce sürümündeki resmi yüklemek istiyorum. Bu, resimlerin uygun kullanımı politikasına uygun düşer mi? Bu resmi yüklemeden de kullanabilmenin bir yolu var mıdır? --Superyetkin 23:49, 20 Aralık 2008 (UTC)

Yanıt için teşekkürler, Cadılar Bayramı III ile ilgileneceğim. --Superyetkin 16:47, 21 Aralık 2008 (UTC)
Bu madde ile yarından itibaren ilgileneceğim. Seçkin madde yapmak istediğiniz bu sayfada birçok eksik (kırmızı) bağlantı gördüm. Bu sayfaları da yaratmayı düşünüyor musunuz? --Superyetkin 20:02, 22 Aralık 2008 (UTC)
Maddenin seçkin madde adayı olmasına katkıda bulunacaksa seve seve yaparım. --Superyetkin 20:19, 22 Aralık 2008 (UTC)

Vikipedi Arka bahçe Oyun sayfası mı ?[kaynağı değiştir]

Sen ve arkadaşın Takabeg.Hiç ama hiçbir şeyden haberiniz yok.İngilizceniz zaten sıfır.Üstelik Kiril alfabesinden de bihabersiniz.Kuzum hangi akla hizmet ısrarla değişiklik yapıyorsunuz.Takabegle bu işlevi dönüşümlü olarak yürütüyorsunuz sanırım.

 • 1-Daha önce de söylemiştim, rakamlar 40 sene öncesinin Lazcayı anadil olarak konuşanlarına ait ben binlerce link ekliyorum hiçbiriniz onları detaylı olarak okumak zahmetine katlamıyorsunuz.
 • 2-Svetitsokhveli Manastırı'nı Laz mimar yaptığına dair GÜRCİSTAN CUMHURİYETİ, KÜLTÜR BAKANLIĞI, E-KÜTÜPHANESİNE AİT BİR E-KİTAP linki ekledim.En hafifinden o kitabı indirip lütfen Lazistan aratınız.Kanıtlara bakacaksınız.
 • 3-Rusya'da 221 Laz yaşamakta görünüyor.Kiril Alfabesiyle yazılı olan 2002 Rusya nüfus sayımında 221 kişi kendini Laz oalrak kaydettirmiş.Gruzini sekmesinin altında görebilirsiniz.
 • 4-Karalahana sitesi dünyada Karadeniz hakkınd ayayımlanmış tek ansiklopedi olan "Karadeniz Ansiklopedisi"nden kısa makaleler içerir.Binlerce makalenin dökümanına sahiptir.Bunu beğenmeme lüksüne sahip olan Takabeg hazretleri lütfen başka link bulsun.O da kabuldür.Çünkü kimse Lazika ve Kolhis'in proto-Lazlar olduğunu inkâr etmiyor, tarihin kabullendiği bir şeydir bu.

LÜTFEN DEDİKLERİME VİKİPEDİ ÇEVİRİ GRUBU ÜYELERİ KULAK VERSİNLER VE SİZ İKİNİZDEN BU SAYFAYI LİNKLERİ TIKLAYARAK KURTARSINLAR Bu imzasız yazı 78.184.226.95 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Tutastemre hakkında[kaynağı değiştir]

Ya ben şuna isyan ediyorum.Zamanında Atatürkçü değilim demiştim.Bir çocuk üye Berkay mı ne ? Nasıl değilsin falan dedi ve tartışma neticesi atıldım.Sonrası Ethnologue'den malum.Tek suçum "Bu kullanıcı kemalist değildir" şablonu.Vallahi öyle vandal falan değilim.

 • Sizden tek ricam eklediğim linkleri okumanız eğer uzun gelirse 250000 & Laz maddelerini aratmanız.En olmadı çeviri grubundan birilerine okutmanız.Ve lütfen Takabege biraz bazı şeyleri anlatın.Laz bayrağı maddesinde çok üzgünüm.Ne deseniz haklısınız.Eklediğim iki link de silinmiş zaten onlarda da bayrak vardı.
 • Adım yalancı gibi oldu.Teşekkürler inşallah beni anlamışsınızdır.Keşke zamanında güzel başlasaydı.Büyük ihtimalle bu yazıyla hizmetlilerce yine engelleneceğim :( Kimliğim aşikâr oldu...

Bu imzasız yazı 78.184.226.95 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Üçlü Tartışma Teklifi[kaynağı değiştir]

Pekâlâ başım gözüm üstüne bu çok ama çok iyi olur.Ben vandal ya da işine geldiği gibi iş yapan, kafasına göre maddeleri yazıp çizen birisi değilim.Beni bu öneriniz çok mutlu etti.Takabeg biraz zorlu kişi.Kabul edebileceği konusunda şüpheliyim.Eğer ederse buyrun üçümüz de bu konuyu maddenin tartışma sayfasında münakaşa edelim ve neticelendirelim.Ve Allah'ın izniyle ebediyen kapansın.Emin olun ben de ziyadesiyle sıkıldım.Laz bayrağı hakkında bir şeye daha dikkatinizi çekeyim.Verdiğim iki linkin ihtevası silinince silinmesin bu madde yönünde oy kullanmamıştım.Çünkü o anda haklı sizdiniz.Kanıtların içeriği silinince ben de diretmemiştim.Bu da hakkaniyetimi ortaya koyar.

Takabeg + Ben+ Gökçe Yörük[kaynağı değiştir]

Sevgili Takabeg uzun etmeyeceğim bu konuyu konuşup bitirmek için üçümüz arasında münakaşa düzenlemeyi önerdi Gökçe.İstersen o zamana kadar bekleyelim.Ve eklediğim hiçbir linki tıklayıp okumadığına eminim.Orada gezi kitabı oalrak 1 tanecik vardır.Ya geri kalan 7 linke diyeceksin ? Saygılarımla.O zamana dek bekle.Bu arada Gökçe Yörük'ün tartışma sayfasını oku lütfen. Bu imzasız yazı 78.184.254.208 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Münakaşa ? Bu senin Laz milliyetçiliğinden kaynaklanıyor değil mi? Benim açımdan addeyi tarafsızlaştırmak ve ansiklopedileştirmek önemlidir. Gezi rehberleri eklememek. Milliyetçiliğini güzden siteleri kaynak göstermemek. Kabul görmüş araştırma müessesi dışındaki linkleri eklememek. Takabeg ileti 03:37, 24 Aralık 2008 (UTC)

Evet bir yüzleşme yapalım. Bu tartışma artık bitsin. Üçümüz açısından da. Hem vakit kaybı oluyor hem de madde tarfız olamıyor.--Gökçє Yörük mesaj 14:20, 24 Aralık 2008 (UTC)

Kaynaklar konusunda Kullanıcı:Vikiufuk da ilgilenecektir. Takabeg ileti 14:37, 24 Aralık 2008 (UTC)

Bak Takabegciğim ben ve diğer ahali ziyadesiyle bunaldı tartışma ve kavgalardan.Lazlara ısrarla 40 sene önceki 1. dili Lazca konuşan insan sayısı olan oranı yazıyorsun.Hiçbir etnografik grub için bu ayrımcılık yok.Ben buna ısrarla karşı çıkıyorum.Ve çıkmalıyım hangi aklı selim kişi bunu kabul eder Türkiye gibi hızlı çoğalan bir ülkede ?
 • İkincisi yok gezi rehberi yok cart curt.İlahi bir söyle o eklediğim 9 adet 250 bin linkinden kaçı gezi rehberi sadece 1 taneciği.Üstelik gezi rehberi de osla kanıtlara dayalı basılmış bir kaynak.Hadi onu geçin azınlık hakları savunucularının, KONDA'nın, Milliyet'in, UFP'nin verileri de mi uydurma ?
 • Kullanıcı:Vikiufuk'un katılmasına karşıyım çünkü o bu konunun dışında maddeye yabancı.Gökçe Yörük, ben ve Takabeg'in aktılmasını daha münasip görüyorum.Gökçe Yörük'e durumu azr-ı hâl eyledim.Aramızda hakemiyetine dâhi sıcaklıkla bakarım.
 • Zor değil ben başka kullanıcı alıp kayıt da olurum.Maddeleri yine değiştirebilirim.Ama bunu karşılıklı vandalizme çevirmenin kimseye bir faydası yok.
 • Tartışma yapacak kadar kendinize ve savundklarınıza itimatınız yok.Bunu leventabi ile ısrarla 50 bincilik konusunda tartışıphakszı olduğunu indlerince anlamıştın.
 • Allah aşkına bana olan bu haksız ve garezî tutumunu bırak.Emîn ol sen zararlı çıkarsın.En azından zamanın ölüyor :)
 • Ve lütfen eklediğim kaynakları oku.Rusya'da 221 Laz vardır.Eklediğim site Rusyanın 2002 nüfus sayımlarının resmi sitesidir.Gruzin bölmesine gel Laz yerinde 221 kişi göreceksin.LÜTFEN ÇAĞRIMIZA KULAK VER, KENDİNDEN VE SAVUNDUKLARINDAN KAÇMA, YÜZLEŞBu imzasız yazı 78.184.254.208 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kukla ile iletişim[kaynağı değiştir]

 • Engelleri süren kullanıcıların kuklalarıyla iletişim kurmanız doğru değildir. Çünkü en az iki taraflı olacak bu iletişim, karşı tarafı kuklacılığa teşvik anlamına gelir. Bu gibi noktalarda, kukla tarafından gönderilmiş iletilere yanıt vermemeniz ve söz konusu iletileri sayfanızdan çıkarmanız önerilir. İyi çalışmalar, saygılarımla... --DsMuratileti 18:39, 24 Aralık 2008 (UTC)

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Anlayışın, açık fikirliliğin için sağol.İnsanoğlu inatçı, mürteci, sığ beyinli olmaya görsün.Eğer haklılığına inansa tartışabilir zaten.Tek yaptığı şey fact eklemek ya da 9 link içinden biri hoşuna gitmiyor diye ısrarla diğerlerini zan altında bırakmak her şey için sağol.İyi vikiler.Takabeg gibi insanlarla yaşamak zorundayız.Toplumumuzun ayıbı da olsalar.

Nadia Petrova maddesini SMA yaptım. Oy verirseniz memnun olurum. --Maniaqq msj → 26 Aralık 2008

 • Merhaba; ben de sözlükten baktım (donanma) bayrak olarak geçiyor, flama olabilir diye tahmin ediyorum.. Levent Abi ileti 19:15, 26 Aralık 2008 (UTC)
 • Evet sanırım bandıra'da aynı karşılığı bulıyor, iyi çalışmalar, sevgiler. Levent Abi ileti 19:19, 26 Aralık 2008 (UTC)

Eksik adil kullanım gerekçesi[kaynağı değiştir]

İyivikiler... homonihilis // ileti 01:13, 28 Aralık 2008 (UTC)

Cadılar Bayramı III bölüm çevirileri[kaynağı değiştir]

Her gün bir bölüm çevirmeyi planlıyorum. İyi vikiler. ----Superyetkinileti 15:04, 28 Aralık 2008 (UTC)

Çeviri tamamlandı. Bilginize. ----Superyetkinileti 16:09, 29 Aralık 2008 (UTC)
Çeviri şöyle:

"Dört bölgenin posta hizmetleri 1936'ya dek ayrı yürütülüyordu ve her bölgenin kendine özgü posta pulları bulunuyordu. Aynı yıl, Gabon ve Orta Kongo'nun posta pulları üzerine AFRIQUE / ÉQUATORIALE / FRANÇAISE yazısı eklendi. Bundan sonra basılan pullar yerel alanlara ait manzara resimleri ve sömürgenin kuruluşunda görev alan önemli (Fransız) karakterlerini içeriyordu.

1937 yılı basımları AFRIQUE FRANÇAISE / LIBRE ve LIBRE yazılarını taşıyordu. 1941'deki posta pulu dizisinde ise kıvılcımdan yükselen bir anka kuşu görüntüsü vardı.

1946 yılına ait posta pulları yerel manzara ve kişileri betimlerken 1950'lerde çıkan son pullarda (10 Aralık 1958) insan hakları sorununa atıf yapılıyordu."

İyi vikiler. ----Superyetkinileti 18:29, 30 Aralık 2008 (UTC)

Cenub-ı Garbi Kafkas Hükümet-i Muvakkate-i Milliyesi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti sayfası üzerinde çalışıyorum. Siz de katkıda bulunabilir misiniz?--Gökçє Yörük mesaj 13:47, 28 Aralık 2008 (UTC)

Selam. Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti diye bir cumhuriyet var mıydı? Elimdeki kaynaklara göre kısaca şöyle: 29 Ekim 1918'de Ahıska Hükümet-i Muvakkatası, 3 Kasım 1918'de Aras Türk Hükümeti, 5 Kasım 1918'de Kars İslâm Şurası kurulmuş. 15 Kasım'da Birinci Kars Kongresi düzenlendi ve sekiz kişilik Muvakkat Heyeti seçilmiş. 30 Kasım'da İkinci Kars Kongresi (Kars İslâm Şurası Büyük Kongresi) düzenlendi ve Millî Şura Hükümeti kurulmuş. Aras ve Ahıska'daki hükümetlerini birer şubesi sayarak Millî Şura Hükümetine katılmış. 17-18 Ocak 1919 tarihleri arasında gerçekleştirilen Büyük Kars Kongresinin sonucunda Cenub-ı Garbi Kafkas Hükümet-i Muvakkate-i Milliyesi kurulmuş. 12 Nisan 1919'da İngilizlerin Kars'ı işgal etmeleriyle son bulmuş. Yani cumhuriyet filan değildir. Günümüz Türkçesine çevirmemiz gerekirse Güneybatı Kakas Millî Bağımsız Hükûmeti midir? Takabeg ileti 01:11, 29 Aralık 2008 (UTC)

Devlet bana da cumhuriyet değil gibi geldi. Hükümet olsa gerek. Güneybatu Kafkas Milli Bağımsız Hükümeti demişsiniz de Muvakkate-i kelimesinde geçici denmiyor mu? Ayrıca belirttiğiniz beilgilerin bir kısmını sayfada belirttim. Şimdi önce uygun bir isim bulalım. Sonra sayfayı geliştirmeye devam ederiz.--Gökçє Yörük mesaj 15:06, 29 Aralık 2008 (UTC)
Ayrıca sayfaya fact ve özgün etiketi eklemişsiniz. Bunları yok etmek için bana kaynak bulabilir misiniz?--Gökçє Yörük mesaj 15:09, 29 Aralık 2008 (UTC)

Pardon. Dediğiniz gibi muvakkate demek geçici demektir.

Mustafa Budak, İdealden Gerçeğe: Misâk-ı Millîden Lozan'a Dış Politika, Küre Yayınları, İstanbul, Nisan 2002, ISBN 975-6614-05-6

tavsiye ediyorum Takabeg ileti 15:32, 29 Aralık 2008 (UTC)


Benim kitabı bulmam zor. Gerekli yerleri internetten bulabilir miyim? Sayfanın adını ne yapalım?--Gökçє Yörük mesaj 15:34, 29 Aralık 2008 (UTC)

Cenub-ı Garbi Kafkas Hükümet-i Muvakkate-i Milliyesi yani orijinali tercih ediyorum. Fakat vikipedide kabul edilmeyecektir herhalde. Güneybatı Kafkas Milli Geçici Hükûmeti mi? Takabeg ileti 16:07, 29 Aralık 2008 (UTC)

Mutlu yıllar. --♪♫Berkay0652 23:00, 31 Aralık 2008 (UTC)
2009 yılı hepimize kutlu olsun (İyi yıllar). --SelimMesaj Sayfam 15:12, 31 Aralık 2008 (UTC)


Nice yıllara. Mesaj sayfama ve arşivlerime baktığımda 2008'de ençok sizinle mesajlaşmışım.--Gökçє Yörük mesaj 17:41, 31 Aralık 2008 (UTC)

Size de. Öyle olmuş:) Güneybatı Kafkas ne yapalım? Takabeg ileti 17:45, 31 Aralık 2008 (UTC)