Tacikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tacikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Таджикская Советская Социалистическая Республика
Республикаи Советии Социалистии Тоҷикистон
—  Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti  —

1929–1991
Bayrak Arma
Ulusal marş
Tacikistan SSC Marşı
Sovyetler Birliği içerisinde Tacikistan SSC'nin yeri.
Başkent Duşanbe [1]
Dil(ler) Tacikçe
Rusça
Yönetim Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Tarihi
 - Kuruluş 5 Aralık 1929
 - Yıkılış 9 Eylül 1991
Yüzölçümü
 - 1989 143.100 km2
Nüfus
 - 1989 5.112.000 
     Yoğunluk 0 /km2

Tacikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, (Tacikçe: Республикаи Советии Социалистии Тоҷикистон, Respublikai Sovetii Sotsialistii Toçikiston; Rusça: Таджикская Советская Социалистическая Республика, Tadzhikskaya Sovetskaya Sotsialisticheskaya Respublika), kısaca Tacikistan SSC, 1917 Bolşevik Devrimi ile kurulan Sovyetler Birliği'nin 15 kurucu cumhuriyetinden biridir. 14 Ekim 1924'te kurulan Tacikistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (Tacik ÖSSC), yapılan ulusal sınır düzenlemeleri ile birlikte Türk Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlandı. Bu devlet Taciklerin ilk ulusal devleti olarak tarihteki yerini aldı. Orta Asya'da Sovyetler Birliği'nin en güneyinde yer alan Tacikistan 5 Aralık 1929 tarihinde Tacikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla Sovyetler Birliği'ni oluşturan eşit ve egemen cumhuriyetlerden biri halini aldı.

Orta Asya'daki diğer cumhuriyetlere göre daha karmaşık bir etnik yapıya sahip olan Tacikistan'da kurucu Tacik nüfusunun yanında Kırgız,Özbek,Türkmen ve diğer bazı etnik gruplar daha yoğun olarak bulunmaktaydı.

Tacikistan, Sovyetler Birliği'nin son dönemlerinde birliği kurtarmak için yapılan referandumda (bkz. 1991 Sovyetler Birliği referandumu) % 96.85 oy ile birlikte kalma yönünde en yüksek oy oranının çıktığı cumhuriyetlerden biri oldu. Ancak Moskova'da 19 Ağustos'ta gerçekleşen darbe girişimi referandum sonucuna göre 20 Ağustos'ta imzalanması planlanan birlik anlaşmasının iptal edilmesine sebep oldu.Yaşanan gelişmeler üzerine Tacikistan 9 Eylül 1991 tarihinde, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti ve Tacikistan Cumhuriyeti adını aldı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Tacikistan 6 Kasım 1994 tarihinde yeni anayasayı kabul etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1929 - 1961 taraihleri arası "Stalinabad"