Vikipedi:Grafik Laboratuvarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Grafik Laboratuvarı logosu
Grafik Laboratuvarı

Grafik Laboratuvarı, Vikipedi'de görselleri düzenleme ve geliştirme amacıyla kurulmuş bir oluşumdur.

Grafik Laboratuvarı'nda belirli resimleri SVG formatına dönüştürmek, görsellerin rengini geliştirmek ve görselleri netleştirmek, Vikipedi içinde diğer dillerdeki harita ve şemaları Türkçeleştirmek gibi işlemler gerçekleştirilir.

Vikipedi projeleri kapsamında düzenlenmesini istediğiniz görselle ilgili bir istekte bulunarak, halihazırda var olan bir talebi yerine getirerek ya da buna dair yorum yaparak sayfaya katkıda bulunabilirsiniz. Grafikçi olarak kullanabileceğiniz özgür yazılımları burada, kendinizi de ekleyebileceğiniz grafikçilerin bir listesini ise burada görebilirsiniz. Sonuçlanan istekler için ise arşiv sayfasına bakabilirsiniz.

Körfez Savaşı[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Körfez Savaşı

İstek: İnzilizce Vikide SR diye gösterdim. Faydalıdır. Ama basit işe benzemiyor. Eğer yapabilen biri varsa isterim. Yoksa boş verelim. Ayrıca yapabilen biri Türkçe versiyonunu SRA gösterirse faydalı olacaktır. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 06:41, 29 Aralık 2009 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

Eğer zaman bulursam yapmaya çalışacağım.---Aguzer#Cx|8|Kasım|2012|13:30|

 • Daha önce yüklenmiş ve silinmiş mi acaba, .svg formatı düzenlenebilir. Fırsat bulunca hallederim.Sait* 20.18, 13 Nisan 2020 (UTC)

Kursk Muharebesi[kaynağı değiştir]

Madde(ler):

İstek: Kursk Muharebesi maddesini SM yapmak için. Takabeg ileti 18:49, 28 Ocak 2010 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

Tablo[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Etik

İstek: *Şu tablonun Türkçeleştirilmesi mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.  Levent İleti Katkılar   13:46, 21 Mart 2010 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

 • @Levent, ifadelerin Türkçe karşılıklarını yazmam mümkün müdür (hâlâ ilgileniyorsan)?--RapsarEfendim? 07.15, 19 Haziran 2018 (UTC)

V-IC[kaynağı değiştir]

Madde(ler): V tipi motor

İstek: Commons resminin şu resme göre balonlandırılması ve mümkünse türkçe karşılıklarının olduğu bir dosyanın da hazırlanması. Referanstaki distibutor, alternator iptal. Camshaft = kam mili, spark plug = buji, valve = supap, timing belt = makaralı zincir, crankshaft = krank mili, piston = piston. Teşekkürler --Coriolis 21:34, 6 Nisan 2010 (UTC)

Bende aciliyor ama problem varsa linkte asil sayfa burasiydi. Uyari icin tesekkurler --Coriolis 21:57, 6 Nisan 2010 (UTC)

Grafikçi düşüncesi: Merhaba Coriolis link bozuk.--Gökhan 21:36, 6 Nisan 2010 (UTC)

İzmit Eski Harita[kaynağı değiştir]

Madde(ler):İzmit

İstek: Yukardaki harita güncellenmiş günümüz idari yapılanmaya ait iken İzmit'in tarihi anlatmak için değiştirilmiş eski idari bölge haritasının tekrar oluşturulmasının istiyorum. İstenen harita şurada [1]. Kent tarihi için kullanılacak bu haritanın, kocaeli ile izmit ve eski izmit ile şu anki ilçe izmit ayrımların anlaşılmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca oluşturulacak haritanın şuanki durum ile karıştırılmaması için "eski izmit" gibi belirtici isimlerle ile adlandırılması gerekmektedir. Teşekkürler -- Ollios 09:46, 26 Ekim 2011 (UTC)

Yorum: Aslında Dosya:Kocaeli location districts.svg dosyası yeni haritayı içeriyor ancak a ve b ilçeleri komşu değil, arasında Gebze'nin olması gerekiyor. Şu sitedeki gebze haritası gibi. Sadrettinmesaj 15:51, 1 Mart 2012 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

Rusya'nın bölgeleri[kaynağı değiştir]

Madde(ler):

İstek: Türkçe dosya. -- Emperyan-ileti 13:29, 6 Mart 2012 (UTC)

Grafikçi düşüncesi: Yapılabilir..---Aguzer#Cx|13|Kasım|2012|22:01|

 • Bence bu görsel yeterince anlaşılır, Türkçeleştirilmese bile görsel anlaşılır seviyede.Sait* 18.33, 12 Nisan 2020 (UTC)

Seçim Sonucu Haritaları[kaynağı değiştir]

Madde(ler):Adalet ve Kalkınma Partisi

İstek: -- alesta1988ileti

İsteğim yukarıdaki seçim ve referandum sonuçlarının tamamının yazı olmadan, arka plan olmadan ve hepsinde bir renk uyumu yapılarak yeniden yapılması hem AKP sayfasında kullanmak için gerekli hemde diğer siyasi sayfalarda da kullanılabilir. seçim sonuçları sayfaları başta olmak üzere bu haritalarda bir birlik yok. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Grafikçi düşüncesi:

Standart zaman dilimleri[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Yaz saati uygulaması, Standart zaman, Zamanın ölçülmesi

İstek: Haritanın Türkçeleştirilmesi, Yaz saati uygulaması maddesinin SM olma sürecine de katkıda bulunacaktır. Şimdiden teşekkürler. --yabancım 20:53, 19 Ağustos 2012 (UTC)

Türkiye Cumhuriyeti madeni paraları[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Türk lirası, Türkiye Cumhuriyeti madeni paraları

İstek: Birkaç yıl önce yeni madeni paraların resimlerini kırpıp şeffaf PNG olarak düzenleyerek bu yöntem'e uygun hale getirmiştim. Aynısının diğer madeni para resimlerinde yapmak gerekse de kişisel sebeplerim nedeni ile buna ne yazık ki vakit ayıramıyorum. OnurT 07:58, 9 Şubat 2013 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

Ankara'nın ilçeleri[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Ankara, Yenimahalle, Etimesgut, Çankaya, Ankara'nın ilçeleri

İstek: --2012'den beri Yenimahalle'nin güneydeki mahalleleri Çankaya ile Etimesgut'a dağıtılmış durumda (Kaynak) ancak Ankara'nın bütün haritalarında hâlâ sınırlar güncel değil. Genel haritayla, ilçelerin özel haritalarının güncellenmesi gerekiyor. Şunu kaynak alabilirsiniz:1, 2, 3 Batuhan 23:12, 31 Ağustos 2015 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

 • @SAİT71, bakabilir misin?--NanahuatlEfendim? 19.47, 11 Nisan 2020 (UTC)
  Valla bu haritadan pek bir şey anlamadım ben. İdari yapıdan hiç anlamıyorum, neresi değişecek pek kestiremedim. Anlayan birisi kaba taslak anlatırsa yaparım.Sait* 19.55, 11 Nisan 2020 (UTC)
 • @Gökhan? @SAİT71, bazı ilçelerin sınırları değişmiş, mahalleler değişmiş falan. Mesela şu harita daha da eski ve hatalı. İlçe haritaları da bu kapsamda güncellenmeli.--NanahuatlEfendim? 18.40, 13 Nisan 2020 (UTC)
  Güncel bir harita olsa ona göre değiştirebilirim ancak sınırları ayarlamak için bir kaynak yok, yanlış bir şey yapmak istemem.Sait* 20.17, 13 Nisan 2020 (UTC)
Valiliğin sitesinde Ankara'nın ilçeleri başlığında güncel bir harita var. Yalnız harita biraz gevşekçe çizilmiş. Hangi mahalle nereye bağlı tam anlaşılmıyor. --Gökhan (mesaj) 12.13, 14 Nisan 2020 (UTC)
@SAİT71, şu uygun gibi. Kahramankazan yazıyor. Bu isim düzenlemesinden sonra herhangi bir değişiklik olmadı diye hatırlıyorum. --Gökhan (mesaj) 12.20, 14 Nisan 2020 (UTC)
@Gökhan Valiliğin sitesinin en altındaki kısımdan kaba taslak bir vektör çıkardım. Bizdeki mevcut boş Ankara haritasının üzerine konumlandırdım, sınırlar çok farklı, koordinat verirken tutar mı acaba? Ben oraya göre güzel bir vektör çizeyim olmadı, eski sürümü yedekleyip güncelleyeyim deneriz bakalım.Sait* 16.26, 14 Nisan 2020 (UTC)
Şurada daha iyi anlaşılabilir (Büyüterek inceleyebilirsiniz). Son verdiğin haritayı kullanarak çizmek daha sağlıklı olacak gibi.Sait* 16.34, 14 Nisan 2020 (UTC)
Evet ikinci harita daha düzgün. Yalnız onda bir kısmı merkez sınırları içine dahil edilmiş kimi ilçelerin (Çankaya, Yenimahalle vs.) sınırına dikkat etmek gerekiyor. Biraz zahmetli olacak gibi. Şimdiden teşekkürler. --Gökhan (mesaj) 12.23, 15 Nisan 2020 (UTC)
@Gökhan Çizimin son hali şu şekilde. Buradan kontrol eder misin? Merkez kısımlar çok net değildi, yukarıdaki yandex haritadaki sınırlara bakarak bu şekilde çizdim.Sait* 15.48, 15 Nisan 2020 (UTC)
Muhteşem. Ellerine sağlık. Belki birkaç ufak düzeltme önerebilirim. Saat yönünde biraz döndürülerek diğer haritalar ile uyumlu hale getirilebilir. Bir de bazı ilçe sınırlarının kalınlıkları farklı görünüyor. Bunun bir sebebi var mı? Teşekkürler. --Gökhan (mesaj) 11.08, 16 Nisan 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, diğer haritaya göre oranlama yapacağım, Mevcut harita da kalın ve inceydi sınırlar, merkez ilçeler ince diğer ilçeler kalın mı olarak ayrılmış anlamadım, onu da diğer haritaya göre tekrar düzenleyeceğim daha tam bitmiş hali değil bu.Sait* 15.32, 16 Nisan 2020 (UTC)
Allah affetin, haritayı güncelledim :) Ek olarak şeffaf arka planlı şu haritayı da aynı şekilde güncelledim. Sait* 17.33, 16 Nisan 2020 (UTC)
 • Bu, bu, bu ve bu haritalar güncellendi. Pursaklar ilçesi gösterilmemişti onu düzelttim. Şimdi de ilçe haritalarını yapıyorum. Tüm ilçeler de güncel haritaya göre gösterilecek.Sait* 09.38, 18 Nisan 2020 (UTC)
  İlçelerin hepsi güncellendi.Sait* 12.21, 18 Nisan 2020 (UTC)

Aktivasyon şemaları[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Edinilmiş bağışıklık sistemi ve Somatik hipermutasyon

İstek: Şemalar Türkçeleştirilebilirse çok iyi olur. Teşekkürler.-- Yabancım 20:02, 20 Ocak 2017 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

 • @Yabancı, kolaylık olsun diye ilgili metinlerin Türkçelerini yazabilmen mümkün müdür?--RapsarEfendim? 07.10, 19 Haziran 2018 (UTC)

Papalık ve patriklik bölgeleri haritaları[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Bizans İmparatorluğu, Rum Ortodoks Patrikhanesi, Papalık Devleti, Katolik Kilisesi

İstek: Colin McEvedy'nin Ortaçağ Tarih Atlası'nda 21.[2] ve 35. sayfalarda[3] papalık ve patriklik ile ilgili iki güzel harita var. İşi bilen birisi için zor değil aslında bunların özgür alternatifini oluşturmak. Bu imzasız yazı Cobija (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Grafikçi düşüncesi:

Göğceli Camii çizimleri[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Göğceli Camii

İstek: İlgili maddeyi seçkin olacak şekilde genişletmek niyetindeyim. Bu çizimler de madde için önemli ve özgür alternatiflerinin oluşturulabileceğini sanıyorum. Bir gün grafikçimiz olursa diye ekliyorum buraya.[4][5][6][7][8][9][10] --Cobija (mesaj) 11.39, 9 Haziran 2018 (UTC)

Grafikçi düşüncesi: Bu çizimler telifli sanıyorum. Emin olmak adına, eski binaların çizimleriyle ilgili durum nedir bakıp dönerim. --Gökhan (mesaj) 10.14, 11 Haziran 2018 (UTC)

Yanlış anımsamıyorsam Samsun Yöresinde Bulunan Ahşap Camiler adlı kitaptan almıştım çizimleri. Gerçi şurada da aynen kullanılmış ama telif hakları saklı. --Cobija (mesaj) 21.54, 11 Haziran 2018 (UTC)

Köppen iklim sınıflandırmasına göre Türkiye iklimi[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Türkiye'deki iklim çeşitleri ve bilumum yerleşim yeri maddeleri

İstek: MGM'nin güncel iklim sınıf haritası[11] ilgili yerler için güzel bir kaynak olur sanıyorum. Commons'taki World Köppen Classification dosyasına göre daha fazla detay sunuyor. Ayrıca mevcut İklimtipleri123 dosyamız görsel olarak yetersiz ve daha önemlisi pek de bilimsel olmayan bir sınıflandırma sunuyor. --Cobija (mesaj) 04.03, 12 Ağustos 2018 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

20. yüzyılda Canik sancağı[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Canik (sancak) ve bilumum yerleşim yeri maddesi

İstek: Henüz maddesini açmadan güzel haritaları hazırlandı sancağın. Bu harita da sancağın son dönem idari sınırlarını göstermesi açısından önem teşkil ediyor.[12] --Cobija (mesaj) 01.01, 17 Ağustos 2018 (UTC+3)

Grafikçi düşüncesi: Bunun işi kolay. Canik sancağı bağımlılık yaptı zaten :)SAİT71* 00.53, 22 Ağustos 2018 (UTC)

Anadolu ağızları[kaynağı değiştir]

Madde(ler): Anadolu ağızları

İstek: Leylâ Karahan'ın Anadolu ağızlarını sınıflandırdığı haritanın özgür alternatifleri maddeler için iyi bir materyal olabilir.

--Cobija (mesaj) 17.38, 22 Şubat 2019 (UTC)

Grafikçi düşüncesi:

Sovyet Kürtleri nüfus dağılımı grafiği[kaynağı değiştir]

İstek: Sovyetler Birliği'ndeki Kürtlerin nüfus dağılımını konu alan üstteki gibi nerelerde hangi yoğunluklu yaşandığına dair renk farklılıklarının bulunduğu bir grafik yapabilir miyiz? --Ahmet Turhan (mesaj) 14.53, 29 Şubat 2020 (UTC)

Grafikçi düşüncesi: Elimden geldiğince yaptım. --ToprakM 09.48, 8 Mart 2020 (UTC)

Emeğinize sağlık. Aslında yukarıda aktardığımın eksik olduğunu gördüm. Örneğin Rusya SFSC tamamen sarı görünüyor, çok uzak yerlerde yaşamış anlamı çıkıyor gibi. Bu da coğrafyaya dağılımı değil de ülke bazında oluyor ve tam diğer görselin verdiği karşılığı vermiyor. Nasıl yapsak acaba, yaşadıkları yerleşim birimlerine göre bilgileri buraya aktarsak ve oraya göre mi bir grafik oluştursak? --Ahmet Turhan (mesaj) 09.58, 8 Mart 2020 (UTC)
Eğer elimizde detaylı veri varsa bu haritayı da renklendirebilirim. --ToprakM 12.40, 8 Mart 2020 (UTC)
Şehir şehir kaç Kürt milliyetinden kişi tespit edilmiş bulmak zor gibi sanırım. Rusya SFSC için şöyle bir şey buldum. Rusya SFSC için toplam 4.724 Kürdün yaşadığını belirten bu kaynaktaki bölgelere tek tek baktım ve 1-10 arası Kürdün kayda geçtiği bölgeleri es geçerek söz konusu bilgileri ilgili altbaşlığa ekledim (Moskova'da 209, Leningrad'da 135, Komi ÖSSC 37 gibi). Epey araştırdım ancak diğer Sovyet cumhuriyetleri için veri karşıma çıkmadı, Ermenistan SSC veya Azerbaycan SSC için yerleşim yeri-milliyet ilişkisi ortaya koyan resmi verilerini nereden bulabilirim bilemiyorum. Bu demoscope listesinde sadece 1989'a dair tümden SSCB'nin ve bağlı cumhuriyetlerden sadece Rusya SFSC'nin milliyet-yerleşim birimi ayrımı verileri var. Kazak, Kırgız vb. yerleşim birimi-milliyet karşılaştırmalı verilerini nerden bulacağız bilemedim :( --Ahmet Turhan (mesaj) 18.33, 8 Mart 2020 (UTC)
Burada kent kent veya bölge bölge ayırmış galiba ama dil bazında ayrıntılara sahip olamadığım için tam kapsamını anlayamadım. Bakü Kent Konseyi diye bir listeleme var ya da Kuzey Kazakistan gibi falan. Tam çözemedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.45, 8 Mart 2020 (UTC)
Madem elimizdeki veri sadece bu kadar. Bir tek Rusya'daki Kürt nüfusunu bölgelere göre ayırabiliriz o halde, diğer ülkeler aynı kalsın. Ne dersiniz? --ToprakM 18.53, 8 Mart 2020 (UTC)
Tüm SSCB için bir anlam ifade etmez, sadece Rusya kapsamında bir grafik olur. Asıl önemli nüfus diğer bölgelerde çünkü. Burayı çözümleyecek biri var mı ki? Bana orada ilgili sekmelerde bölünmüş halde bilgiler var gibi geldi, ama çözemedim olayı. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.57, 8 Mart 2020 (UTC)
@Ali95Acar veya @Beyaz Deriili belki yardımcı olabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.54, 8 Mart 2020 (UTC)
Bir de şöyle bir harita mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.16, 9 Mart 2020 (UTC)
Şöyle bir haritaya rastladım. "1" ile işaretlenmiş yerler Kürt nüfusu gösteriyor. -- Ahmet Turhan (mesaj) 14.54, 19 Mart 2020 (UTC)
1960 Sovyet etnografik haritası da yardımcı olabilir. -- Ahmet Turhan (mesaj) 00.47, 20 Mart 2020 (UTC)

Adil kullanım yerine commons görselleri yaratma[kaynağı değiştir]

Buna, buna veya buna benzer şekilde, svg formatıyla aşağıda listelediğim logoları bir madde özelindeki adil kullanımdan kurtarıp commonsta kullanılabilecek uygun vektörel çalışma (veya kolaj çalışması) yapabilir miyiz?

Liste: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31,

Logoları olmayan gruplar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası), 8 (Dev-genç yeni), 9

-- Ahmet Turhan(mesaj) 10.08, 14 Mayıs 2020 (UTC)