Ed Gein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ed Gein
DoğumEdward Theodore Gein
27 Ağustos 1906
La Crosse, Wisconsin, ABD
Ölüm26 Temmuz 1984 (77 yaşında)
Madison, Wisconsin, ABD
Ölüm sebebiBunak hastalığı
MilliyetAmerikalı
MeslekÇok sayıda iş
Etkin yıllar1954–1957
Tanınma nedeniSeri katil
Suçlama2 cinayet doğrulandı, 9 ceset mezarlardan çalındı

Edward Theodore Gein (27 Ağustos 1906 - 26 Temmuz 1984), aynı zamanda Plainfield Kasabı veya Plainfield Hortlağı olarak da bilinen, hüküm giymiş Amerikalı bir seri katil ve ceset hırsızıdır. Gein'in memleketi Plainfield ve Wisconsin çevresinde işlenen suçlarında, yetkililer Gein'in yerel mezarlıklardan cesetleri çıkardığını, kemiklerinden ve derilerinden eşyalar, hatıralar tasarladığını keşfetmesinden sonra 1957'de yaygın bir ün kazandı. 1954'te meyhane sahibi Mary Hogan ve 1957'de hırdavatçı sahibi Bernice Worden'ı öldürdüğünü itiraf etti.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ed Theodore Gein, 27 Ağustos 1906 da, Wisconsin, La Crosse County'de doğdu. Ed Gein dört kişilik bir ailede büyüdü: alkolik bir baba George Philip Gein (1873–1940), dominant ve aşırı dindar bir anne Augusta Wilhelmine Gein (1878–1945) ve ağabeyi Henry George Gein (1901–1944) vardı.

Augusta, işini sürdüremeyen bir alkolik olan kocasından nefret ediyordu. birbirlerine tam anlamıyla zıt olan bu iki kişinin evlenmeleri için hiçbir neden yoktu. George çeşitli zamanlarda marangoz, tabakçı ve sigortacı olarak çalıştı. Augusta birkaç yıl yerel bir bakkal dükkânı işletti ve aileyi rahatça geçindirebilecek gelir elde etti. Augusta, Gein ve Henry için en iyisi olarak onları şehir yaşamından uzaklaştırmaya karar verdi bu sayede onları şehrin kötülük ve günahlarından uzak tutabilecekti. Wisconsin, Plainfield kasabasındaki 155 dönümlük (63 hektarlık) bir çiftlikte tecrit altında yaşamak için şehri terk etti. Gein ailesinin artık daima olarak yaşadığı ikametgâh oldu. George, çaresiz bir hasta oldu ve çiftlikte ailesine hiç yardımcı olmadı ve kazancın çoğunu alkole harcadı. Gein çiftliği sadece okula gitmek için terk ediyordu. Augusta, oğullarını etkileyebilecek yabancıları geri çevirerek çiftliğin tecritinden yararlandı.

Okul dışında, Gein zamanının çoğunu çiftlikte ev işleri yaparak geçirirdi. Augusta hararetle dindardı ve sözde Lutherandı. Oğullarına dünyanın doğuştan gelen ahlaksızlığı, içmenin kötülüğü ve (kendisi dışında) tüm kadınların doğal olarak rastgele ve şeytanın araçları olduğuna dair inancı hakkında vaaz verdi. Her öğleden sonra onlara İncil'den okumak için zaman ayırdı, genellikle Eski Ahit ve Vahiy Kitabı'ndan ölüm, cinayet ve ilahi ceza ile ilgili ayetler seçti.

Zamanla Gein'in sol göz kapağında bir büyüme oldu ve sınıf arkadaşları tarafından dalga geçilip dışlandı. Gein utangaçtı, sınıf arkadaşları ve öğretmenleri onun, sanki kendi şakalarına gülüyormuş, rastgele kahkahalar atmak gibi garip tavırları olduğunu belirttiler. Daha da kötüsü, Augusta ne zaman arkadaş edinmeye çalışsa onu cezalandırıyordu. Zayıf sosyal gelişimine rağmen, Gein okulda, özellikle okumada oldukça başarılıydı. 1920'de Gein sekizinci sınıfı bitirdi ve ardından okulu bıraktı yine de hevesli bir okuyucu olmaya devam etti.

1927'de Augusta, her iki oğluna da her zaman bakire kalacaklarına söz verdirdi.

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gein ve Henry yaşam giderlerini karşılamak için kasabada ufak tefek işler yapmaya başladılar. Her ikisi de tamirci olarak çalıştı, Gein 1951'den itibaren federal hükûmetten bir çiftlik sübvansiyonu (gelir desteği) aldı. Zaman zaman yerel belediyenin yol ekibi ve bölgedeki ekin harman gruplarıyla birlikte çalıştı, sık sık komşular için bebek bakıcılığı yaptı. Bebek bakıcılığı yapmaktan hoşlanıyordu çünkü yetişkinlere göre çocuklarla daha iyi bir ilişki kurabiliyordu. Kardeşler genellikle topluluk sakinleri tarafından güvenilir ve dürüst olarak kabul edildi. Henry boşanmış iki çocuk annesi bir kadınla çıkmaya başladı ve onunla birlikte yaşamayı planladı. Gein erkek kardeşinin annelerine olan bağlılığından endişeleniyordu ve bu yüzden kardeşinin ölümündeki şüpheler Gein'in üzerinde arttı.

Gein askerliğin fizik muayenesi için Milwaukee'ye seyahat etmek zorunda kaldı. Görüşünü biraz bozan sol göz kapağındaki büyüme nedeniyle reddedildi.

Aile içi ölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 1940'ta Gein'in babası George, 66 yaşında alkolizminin yol açtığı kalp yetmezliğinden ve akciğerlerindeki pnömonik sıvıdan öldü. Augusta ölümünü zayıflığına bağladı ve sık sık George'ye cehenneme gideceği konusunda atıfta bulundu.

16 Mayıs 1944'te Gein ve Henry mülkteki bataklık bitkilerini yakıyorlardı; yangın kontrolden çıkarak yerel itfaiyeyi devreye geçirdi. Günün bitmesine doğru yangın söndürüldü ve itfaiyeciler gitti. Gein, kardeşinin kayıp olduğunu bildirdi. Bir arama ekibi fenerler eşliğinde, Henry'yi ararken yüzüstü yatan cesedini buldu. Görünüşe göre bir süredir ölüydü, yanmamış veya yaralanmamış olduğundan ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğu belirlendi ama tek sorun Gein'in araştırma ekiplerini direkt olarak Henry'ye götürmesiydi.

Daha sonra biyografi yazarı Harold Schechter tarafından Henry'nin kafasında morluklar olduğu bildirildi. Polis yanlışlık olma olasılığını reddetti ve ilçe adli tabibi daha sonra resmi olarak ölüm nedenini boğulma şeklinde listeledi. Yetkililer bu teoriyi kabul ettiler, ancak resmi bir soruşturma ve otopsi yapılmadı.

Gein ve annesi artık yalnızdılar. Augusta, Henry'nin ölümünden kısa bir süre sonra felç geçirdi ve Gein kendini onunla ilgilenmeye adadı.

1945'te bir ara, Gein anlattı;

O ve annesi yakınlarda yaşayan Smith adında bir adamın yanına saman satın almak için ziyaret ettiler. Gein'in anlattığına göre Augusta, Smith'in bir köpeği dövdüğüne tanık oldu. Smith'in evindeki bir kadın dışarı çıktı ve ona durması için bağırdı ama Smith köpeği öldüresiye dövdü. Augusta bu sahneye çok üzüldü ancak onu rahatsız eden şey köpeğe yönelik vahşilik değil, kadının varlığı gibi görünüyordu. Augusta, Gein'e kadının Smith'le evli olmadığını, bu yüzden orada olmasının bir anlamı olmadığını söyledi. Augusta öfkeyle ona "Smith'in fahişesi" dedi.

Augusta kısa süre sonra ikinci bir felç geçirdi ve sağlığı hızla kötüye gitti. Augusta 29 Aralık 1945'te 67 yaşında öldü. Gein onun ölümüyle yıkıldı; yazar Harold Schechter'in sözleriyle, "tek arkadaşını ve tek gerçek aşkını kaybetmişti ve artık dünyada kesinlikle yalnızdı."

Gein çiftlikte yaşamaya devam etti ve geçinebilmek için garip işlerden para kazandı. Üst ve alt kat, salon ve oturma odası da dahil olmak üzere annesinin kullandığı odaları el değmeden kordon altına aldı. Evin geri kalanı giderek daha sefil ve kötü hale gelirken, koruma altındaki odalar bozulmamış olarak kaldı. Gein daha sonra mutfağın yanındaki küçük bir odada yaşamaya başladı. Bu sıralarda, özellikle yamyamlar, Nazi vahşetleri, kafa küçültme, mezar soygunculuğu ve insan anatomisi üzerine ucuz dergiler ve macera kitapları okumaya ilgi duymaya başladı.

Bir defasında ara sıra balıkçılığını yapan küçük bir oğlan Gein‘i ziyarete geldi. Gein ona yatak odasında sakladığı kafatasları gösterdi ve bunları pasifik okyanusunda kafatası avcılığı yapan bazı adamlardan elde ettiğini anlattı. Çocuk bunları büyüklerine anlattığında büyükleri bunların hayal gücünün bir ürünü olduğunu düşünüp ciddiye almadılar. Ancak bir süre sonra çiftliğe uğrayan iki genç de aynı şeyleri gördüler. Onlar da gördüklerinin cadılar bayramı için maske olduğunu düşündüler. Gein‘in sahip olduğu kafataslara ait söylentiler kasabaya yayılmıştı. Yıllar sonra Bernice Worden kaybolana kadar kimse Gein‘den şüphelenmedi. Gein‘e rastladıklarında onunla dalga bile geçiyorlardı “hey Gein odanda kurukafalar saklıyormuşsun” diyorlardı, Gein‘de söylenenleri gülümseyerek onaylıyordu. Kimse böyle bir şeyin doğru olacağını düşünmüyordu. Gein herkesin gözünde kasabanın dışında bakımsız bir çiftlikte yaşayan, biraz kafadan çatlak ama zararsız biriydi.

Cinayetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Augusta öldükten on sekiz ay sonra Gein, yoğun bir yalnızlık ve daha sonra garip olaylar olduğunu söyledi. Ara sıra annesinin defnedildiği mezarlığı ziyaret ederdi. Birkaç ziyaretten sonra, mezarlıktaki cesetleri kazmaya başladı. Kazdığı ilk ceset annesininkiydi, Gein ölü annesinin kafasını aldı ve kitabının bahsettiği şekilde küçülttü.

Gein öldürdüğü ve çaldığı cesetlerle bir "kadın kıyafeti" yapmaya başladı, böylece annesi her zaman yanında olabilecekti ve kelimenin tam anlamıyla onun derisine girebilecekti. Gein, mezarlardan çıkardığı cesetlerle cinsel ilişkiye girmediğini inkâr etti ve şöyle dedi: "Çok kötü kokuyorlardı." Eyalet suç laboratuvarı sorgulaması sırasında Gein, 1954'ten beri kayıp olan meyhane sahibi Mary Hogan'ın vurularak öldürüldüğünü de kabul etti. Ancak daha sonra onun ölümünün ayrıntılarını hatırlamadığını itiraf etti.

Sorulduğunda, Gein müfettişlere 1947 ve 1952 yılları arasında kendini kaybettiği durumlarda, yakın zamanda gömülen cesetleri çıkarmak için üç yerel mezarlığa 40 kadar gece ziyareti yaptığını söyledi. Bu ziyaretlerin yaklaşık 30'unda, mezarlıktayken kendine geldiği zamanlarda, mezarı iyi durumda bıraktığını ve eve eli boş döndüğünü söyledi. Diğer ziyaretlerde, annesine benzediğini düşündüğü ve yakın zamanda gömülen orta yaşlı kadınların mezarlarını kazdı ve cesetlerini eve götürdü. Burada kendi gereçlerini yapmak için derilerini tabakladı.

Gein, yerel mezarlıkların dokuzunda hırsızlık yaptığını itiraf etti ve müfettişleri bulundukları yerlere yönlendirdi. Gein'in belirlediği üç test mezarı açıldı. Tabutlar tahta kutuların içindeydi. Kutuların üstleri, kumlu topraktaki yüzeyin yaklaşık iki fit (61 santimetre) altındaydı. Cenazelerden hemen sonra mezarlar daha tamamlanmamışken Gein mezarları soymuştu. Test mezarları, yetkililerin zayıf olan Gein'in bir gece boyunca tek başına mezar kazma yeteneğine sahip olup olmadığı konusunda emin olmak için yapıldı. Mezarları Gein'in tarif ettiği gibi buldular: mezardan çıkarılan tabutların ikisi boştu (birinde ceset yerine bir levye vardı). Gein, bir tabutu levyesini kaybettiği için açmayı başaramamıştı ve toplamda almak istediği vücutların çoğu öbür tabutlardan gitmişti. Gein, yüzükleri ve bazı vücut parçalarını geri bırakmıştı. Böylece, Gein'in itirafı büyük ölçüde doğrulandı.

16 Kasım 1957 sabahı Plainfield'da hırdavatçı dükkânı işleten Bernice Worden ortadan kayboldu. Bir Plainfield sakini, hırdavatçının kamyonunun sabah 09.30 civarında binanın arka tarafından sürüldüğünü bildirdi. Bernice Worden'in oğlu Şerif Yardımcısı Frank Worden, saat 17.00 sıralarında dükkâna girdi. Dükkânın kasası açık ve yerde kan lekeleri vardı. Bernice Worden'in kaybolmasından önceki akşam Gein'in mağazada olduğu ve ertesi sabah bir galon antifriz için geri döneceği söylendi. Bir galon antifriz satış fişi, Worden'in kaybolduğu sabah yazdığı son makbuzdu. Aynı günün akşamı, Gein West Plainfield'da bir bakkal dükkânında tutuklandı ve Waushara County Şerif Departmanı, Gein çiftliğini aradı. Bir Waushara İlçesi Şerif yardımcısı Bernice Worden'nın cesedini Gein'in arazisindeki bir kulübede buldu. Ayak bileklerinde bir çapraz çubuk ve halatlarla baş aşağı asılmış cesedini keşfetti. 22 kalibrelik bir tüfekle vurulmuştu ve sakatlıkların ölümünden sonra yapıldığı belirlendi.

Gein'in daha önce de birlikte olduğu Plainfield meyhane sahibi Mary Hogan, kendi dükkanından kayboldu. Polis yerde kan lekeleri ve boş mermi kovanları buldu. Gein daha sonra Mary Hogan'ı öldürdüğünü itiraf etti. Evine götürüp onunla takılmak, biraz içmek istedi. Daha sonra Perdeleri çekti ve .22 kalibrelik tabancayı alnına dayayıp onu vurdu.

Mary Hogan ve Bernice Worden'in Otopsi raporu sonucunda, Mary Hogan'ın alnına, Bernice Worden'in ise başının arkasına aldığı tek kurşun yarası sonucu öldükleri belirlendi

Gein ayrıca, Evelyn Hartley, Georgia Weckler, Victor Bunk Travis ve arkadaşı Ray Burgess'in ortadan kaybolmaları da dahil olmak üzere, Wisconsin'deki birçok çözülmemiş davada şüpheli olarak kabul edildi.

Evelyn Grace Hartley, 24 Ekim 1953'te Wisconsin, La Crosse'den 1953'ten beri kayıp olan Amerikalı bir gençti. Kaybolması, 2.000 kişinin katıldığı bir aramayı ateşledi. Kaybolmasını izleyen ilk yılda, araştırmacılar 3.500'den fazla kişiyi sorguladı. 2021 itibarıyla izine rastlanmadı. Babası evinde, kırılmış gözlüğü de dahil olmak üzere mücadele belirtileri, kan lekeleri ve ayak izleri buldu.

Georgia Weckler, 1 Mayıs 1947'de en son Wisconsin'deki Fort Atkinson kırsalındaki çiftlik evinin yakınında yaklaşık 15:30'da görüldü. İz bırakmadan ortadan kayboldu ve bulunan tek ipucu Gein'in de sahip olduğu bir ford'un lastik izleriydi.

Victor Bunk Travis ve Ray Burgess, 16 Kasım 1957'de Plainfield'deki bir barda kayboldu. Ne onlardan ne de arabalarından hiçbir iz bulunamadı. Adam kaçırmak Gein için karakter dışıyken, polis hâlâ onların kaybolmasında Gein'in bir rolü olduğunu düşünüyor.

Gein'in Evinde arama yapan yetkililer şunları buldu:

Bütün insan kemikleri ve parçaları,

İnsan derisinden yapılmış bir çöp sepeti,

Birkaç sandalye koltuğunu kaplayan insan derisi,

Karyola direklerinde kafatasları,

Bazılarının üst kısımları kesilmiş kadın kafatasları,

İnsan kafataslarından yapılmış kaseler,

Omuzlardan bele kadar bir kadın derisinden yapılmış korse,

İnsan bacak derisinden yapılmış tozluklar,

Kadınların başlarındaki deriden yapılan maskeler,

Mary Hogan'ın kağıt torbadaki yüz maskesi,

Mary Hogan'ın bir kutudaki kafatası,

Bernice Worden'in çuvalın içinde bütün kafatası,

Gein'in göbekli sobasının önünde plastik bir torbada Bernice Worden'in kalbi,

Bir ayakkabı kutusunda dokuz vulva,

Bir genç kızın elbisesi ve yaklaşık on beş yaşında olduklarına karar verilen iki kadınında vulvası,

Dişi insan meme uçlarından yapılmış bir kemer,

Dört tane burun,

Bir pencere gölgeliği ipinde bir çift dudak,

İnsan yüzünün derisinden yapılmış bir abajur ve

Kadın tırnakları.

Bu eserler devlet suç laboratuvarında fotoğraflandı ve ardından bertaraf edildi.

Duruşma[değiştir | kaynağı değiştir]

1957'de Gein ile görüşen psikolog ve psikiyatrist, onun bir şizofren ve cinsel psikopat olduğunu söyledi.

Daha sonrasında Gein, Dr. Schubert ile röportaj yaptı. Schubert, Gein'i, “annesine anormal derecede büyük bir bağlılığı vardı” olarak tanımladı.

Bir sorgulama sırasında, Waushara İlçesi şerifi Art Schley'in Gein'e başını ve yüzünü duvara vurarak saldırdığı bildirildi. Sonuç olarak, Gein'in ilk itirafı kabul edilemez bulundu. Schley, Gein'in yargılanmasından önce 1968'de 43 yaşında kalp yetmezliğinden öldü. Schley'in Arkadaşlarından biri şöyle dedi: "Gein'in kurbanıydı, sanki onu katletmiş gibi."

Gein, her ikisinin de annesine benzediği iddia edilen iki kadını öldürdüğünü kabul etti, ancak kendini kaybettiği nedeniyle suçsuz olduğunu iddia etti. 1957'nin sonlarında yargılanmaya uygun görülmedi ve ardından çeşitli psikiyatri kurumlarına kapatıldı. Ancak 1968'de kendi savunmasına katılabileceğinin belirlenmesi üzerine Gein yargılandı ve Worden'i öldürmekten suçlu bulundu. Bildirildiğine göre, savcılar bazı nedenlerden dolayı sadece bir cinayeti Gein'e yıkmak istedi. Ancak daha sonra suç anında kendini kaybettiği nedeniyle yargılandı. 1984 yılında ölümüne kadar kaldığı akıl hastanesine geri döndü.

1984 ‘de Gein bunaktı ve uzun bir kanser nöbetinden sonra öldü. Mendota'daki koğuşunda solunum yetmezliğinden ölmüştü. Hastanede birçok kişi tarafından örnek hasta olarak kabul edilir, hafif terbiyeli ve her zaman yardımcı olurdu. Gein 27 Temmuz 1984 Sabah saat 6'da sadece dört kişiyle Planfield mezarlığında annesinin yanına defnedildi.

Gein'in çiftliği, kişisel eşyaları ve ford arabası açık arttırmada satıldı. 1985'te Gein'in “korku evi”, belirsizliğini koruyan bir yangınla yok edildi.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Gein'in hikâyesi, film, müzik ve edebiyattaki sayısız görünüşünden de anlaşılacağı gibi, Amerikan popüler kültürü üzerinde kalıcı bir etkiye sahipti. Hikâye ilk olarak, Robert Bloch'un 1959 tarihli gerilim romanı Psycho'da sunduğu kurgusal versiyonuyla kamuoyunun dikkatini çekti. Alfred Hitchcock'un 1960 yapımı Bloch'un romanı Psycho filmine ek olarak, Gein'in hikâyesi, Deranged (1974), In the Light of the Moon (2000) (Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya olarak Ed Gein (2001), Ed Gein: The Butcher of Plainfield (2007), "Ed Gein, the Musical" (2010) ve Rob Zombie filmleri House of 1000 Corpses ve devamı The Devil's Rejects. Gein, başta Norman Bates (Psycho), Leatherface (The Texas Chain Saw Massacre), Buffalo Bill (The Silence of the Lambs) ve Dr. Oliver Thredson gibi sayısız kurgusal seri katile ilham kaynağı oldu.

Amerikalı film yapımcısı Errol Morris ve Alman film yapımcısı Werner Herzog, 1975'ten 1976'ya kadar Gein hakkında bir film projesinde başarısız bir şekilde iş birliği yapmaya çalıştılar. Morris, Gein ile birkaç kez röportaj yaptı ve Plainfield'de düzinelerce yerliyle röportaj yaparak neredeyse bir yıl geçirdi. Çift, bir teoriyi test etmek için gizlice Gein'in annesini mezarından çıkarmayı planladı, ancak planı asla takip etmedi ve sonunda iş birliğini sonlandırdı. Durdurulan proje, Morris'in 1989 tarihli New Yorker profilinde anlatılmıştı.

1991 romanı American Psycho ve 2000 film uyarlamasındaki Patrick Bateman karakteri, yanlışlıkla Edmund Kemper'in bir sözünü Gein'e atfeder: "Ed Gein'in kadınlar hakkında ne dediğini biliyor musunuz? Sokakta yürüyen bir kız gördüğümde aklımda iki şey oluyor: Bir yanım onu dışarı çıkarmak, onunla konuşmak, gerçekten iyi ve tatlı olmak ve ona iyi davranmak istiyor. Diğer yanım ise kafasının bir sopa üstünde nasıl görüleceğini merak ediyor.

2012 yılında Alman yönetmen Jörg Buttgereit, Almanya'da Theatre Dortmund'da Gein vakası hakkında Kannibale und Liebe adlı bir tiyatro oyunu yazıp yönetti. Gein rolünü aktör Uwe Rohbeck canlandırdı.

Slayer adlı thrash metal müzik grubunun 1990 yılında yayınladıkları Seasons in the Abyss adlı albümlerindeki Dead Skin Mask adlı parçayı Ed Gain'den esinlenerek yazmışlardır. Parçanın 4. dakika 12. saniyesinden sonra bir kız çocuğunun sesinden Mr. Gein'e seslendiği de duyulmaktadır.[1]

Hakkında kitap[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri Katiller, Fikret Topallı (2006), İthaki Yayınevi, 400 sayfa,

Deviant, Harold Schechter (1998), Pocket Books, 256 sayfa.

  • ISBN: 9786053753186

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2023. 

[1] [2]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 3 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Ağustos 2021.