Abhazya Özerk Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ahbazya
Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti
Ahbazya bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Hükümet Arması
Abhazya'nın Konumu
Abhazya'nın Konumu
Başkent de jure Sohum
Tanınan millî diller
Hükûmet Özerk Cumhuriyet
• Bakanlar Kurulu Başkanı
Ruslan Abashidze
• Yüksek Kurul Başkanı
Jemal Gamakharia
Yasama organı Yüksek Kurul
Gürcistan içinde özerk cumhuriyet
• Gürcistan'ın Sovyetler Birliği'nden Ayrılma İlanı
9 Nisan 1991
• Tanınma
25 Aralık 1991
Para birimi Lari (Sign of Georgian Lari (5).png) (GEL)

Abhazya Özerk Cumhuriyeti (Gürcüce: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა, Abhazca: Аҧснытәи Автономтәи Республика, Apsnitei Avtonomtei Respublika), de jure olarak Gürcistan sınırları içerisinde yer alan özerk cumhuriyet.

1990'ların başındaki savaşın ardından Sohum’a egemen olan ve Rusya’nın desteğindeki ayrılma yanlısı güçler 1994 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, ama Abhazya Cumhuriyeti adını taşıyan bu yönetim bazı ülkeler tarafından tanınmıştır (Rusya, Nikaragua; de facto Güney Osetya, Transdinyester). Gürcistan’ın merkezi yönetiminin desteğindeki özerk yönetim ise, bölgenin eski statüsünün korunmasından yanadır. Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi Sohum'dur.

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği Konseyi gibi uluslararası örgütler Abhazya’yı Gürcistan’ın bir parçası olarak tanımakta ve anlaşmazlığın her iki tarafın barışçı yollarla çözümlemesini istemektedir.

2006'da Gürcistan tarafından başlatılan askeri operasyonla Abhazya sınırlarına dahil olan Kodor Vadisi'ne asker sokmuştu ve bölge Gürcistan'a bağlı özerk cumhuriyetin denetimindeydi. 2008 yılındaki Güney Osetya - Gürcistan savaşı sonrasında ise Abhaz güçlerinin başlattığı opreasyonla kontrol de facto (fiili) Abhazya Cumhuriyeti'ne geçmiştir.

Hükümet Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcistan'ın 200 rev banknotu (Suhum)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2020.