Abhazya Özerk Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abhazyanın Konumu

Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti
Flag of Georgia.svg Georgia coa.png
Bayrak Amblem
Başkent

de jure Sohum
Resmî dil Abhazca ve Gürcüce
Siyasal statü de jure özerk cumhuriyet
Yönetim
- Bakanlar Kurulu Başkanı
- Yüksek Konsey Başkanı
Özerk cumhuriyet
Malhaz Akişbaia
Temur Mjavia
Para Birimi Lari (GEL)

Abhazya Özerk Cumhuriyeti (Gürcüce: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა, Abhazca: Аҧснытәи Автономтәи Республика, Apsnitei Avtonomtei Respublika), de jure olarak Gürcistan sınırları içerisinde yer alan özerk cumhuriyet.

1990'ların başındaki savaşın ardından Sohum’a egemen olan ve Rusya’nın desteğindeki ayrılma yanlısı güçler 1994 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, ama Abhazya Cumhuriyeti adını taşıyan bu yönetim bazı ülkeler tarafından tanınmıştır (Rusya, Nikaragua; de facto Güney Osetya, Transdinyester). Gürcistan’ın merkezi yönetiminin desteğindeki özerk yönetim ise, bölgenin eski statüsünün korunmasından yanadır. Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi Sohum'dur.

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği Konseyi gibi uluslararası örgütler Abhazya’yı Gürcistan’ın bir parçası olarak tanımakta ve anlaşmazlığın her iki tarafın barışçı yollarla çözümlemesini istemektedir.

2006'da Gürcistan tarafından başlatılan askeri operasyonla Abhazya sınırlarına dahil olan Kodor Vadisi'ne asker sokmuştu ve bölge Gürcistan'a bağlı özerk cumhuriyetin denetimindeydi. 2008 yılındaki Güney Osetya - Gürcistan savaşı sonrasında ise Abhaz güçlerinin başlattığı opreasyonla kontrol de facto (fiili) Abhazya Cumhuriyeti'ne geçmiştir.

Hükümet Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcistan'ın 200 rev banknotu (Suhum)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]