Kullanıcı mesaj:Mskyrider

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
12th International Congress on bird Preservation Stamp.JPG

VikiProje Siyaset Şubat 2018 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Şubat 2018'in işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Taslak veya Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.
MediaWiki message delivery (mesaj) 18:37, 4 Şubat 2018 (UTC)

VikiProje Siyaset Mart 2018 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Mart 2018'in işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Taslak veya Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.
MediaWiki message delivery (mesaj) 22.08, 1 Mart 2018 (UTC)

Zazaca Vikipedi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, rahatsızlık verdiysem özür dilerim. Bir konuyu paylaşmak istedim. Türkiye'de viki engeli malumunuz. Zazalar da Türkiye de yaşadığı için şu an Zazaca Vikipedi'ye bizlerde erişemiyoruz. Zazacaya şuanda katkı sağlayan arkadaşlar var ama onlar Almanya'da yaşıyor. Bu sorunu nerede dile getirebiliriz veya Wikimedia bünyesinde bulunan ilgili hangi merciye başvurabiliriz. Azminwan (mesaj) 20.33, 30 Mayıs 2018 (UTC)

Kürt tarihi ve hanedanliklari sayfasına belirli eklemeler yapmış rica etsem Kontrol edip onaylarmisiniz şimdiden teşekürler Frat070699 (mesaj) 22.56, 4 Mayıs 2020 (UTC)

Yıldız çalışmaları[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şu anda başka bir maddenin seçkin liste adayı olmasına yardımcı oluyorum kırmızı bağlantıları açarak ama kullanıcı sayfamda not aldım, bu madde sonrasında koala maddesi için de bir girişim başlatacağım. Sizin de böyle biyoloji alanında, daha öncelikli çalıştığınız bir madde varsa o da olabilir koala yerine :) Ayrı ayrı çalışmaktansa güçleri birleştirirsek hem daha hızlı ilerleriz hem de kişisel anlamda "maddeden sıkılma" daha az yaşanır gibi geliyor. İyi günler.--RapsarEfendim? 04.52, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Hizmetlilik yetkilerinin geri alınmasına dair politika teklifi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Köy çeşmesinin politika kısmında, hizmetlilik yetkilerinin geri alınmasına dair bir politika teklifi sunuldu. Toplu olarak bu mesajı tüm hizmetlilere, ilgili tekliften haberdar olunması ve görüşlerini paylaşmaları ricasıyla atıyorum. İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 18.24, 26 Temmuz 2018 (UTC)

Vikiproje Olimpiyatlar Eylül ayı işbirliği daveti[kaynağı değiştir]
Olympic flag.svg
Olimpiyatlar Ayın İşbirliği Daveti

Olympic flag.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Olimpiyatlar ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan Vikiproje Olimpiyatlar projesi kapsamında her ay tekrarlanacak Olimpiyatlar İş birliği projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu {{Vikiproje}} şablonunu Olimpiyat alanındaki maddelerin tartışma sayfalarına yerleştirmek olarak belirlenmiştir. Hedef 500 maddeye şablon eklemektir.

Her ay planlı bir şekilde Azerbaycan ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Ayrıca davet mesajları toplu olarak gönderilmektedir eğer bu mesajları devamlı almak istemiyorsanız adınızı toplu listeden kaldırabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.32, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Kişisel verilerin deşifre edilmesine göz yummak[kaynağı değiştir]

Kmoksy lakaplı kullanıcı stalking yapmış, art niyetlice ismimi vererek attığı [[1]] neticesinde mağdur edilmiş bulunmaktayım. Eğer insanların hedef haline getirilmesi sizin rahatsız etmiyorsa ve etik buluyorsanız kötü bir wikipedia bürokratısınız demektir. Eğer düzeltilmezse suç duyurusunda bulunacağım. Bu bir tehdit değil şikâyettir, taleptir Manaviko (mesaj) 11.29, 28 Ekim 2018 (UTC)

Anasayfada metakutu problemi[kaynağı değiştir]

 • merhaba HastaLaVi2, Anasayfada aşağıda kullanılan Metakutu şablonu bozulmuş: Şablon:Anasayfa metakutu Şablon:Metakutu'yu kullanıyor. Onun çalışması içinde MediaWiki:Common.css ve MediaWiki:Common.js içinde bazı satırlar olması gerekiyor sanırım. MediaWiki:Common.css te en son sen bazı değişiklikler yapmışsın. İlgili olabilir mi? Bakabilir misin bir ara ? Kolay gelsin. --Mskyrider ileti 06.31, 6 Kasım 2018 (UTC)
Merhaba, Mskyrider. Özür dilerim rahatsızlık için. Kodları ekledim, görünmesi biraz vakit olabilir. Ben güncellemeden önce Türkçe yazılan açıklamaları okudum ve onları silmedim, bu kutuyu sanırım İspanyolca vikiden almışız, açıklamaları o dildeydi. Bu yüzden gözümden kaçmış. İyi günler. ~ Z (m) 06.58, 6 Kasım 2018 (UTC)

Şablon sorunu[kaynağı değiştir]

Neden oldu ben de bilmiyorum ama, şöyle bir css kodu ile çözdüm şu anda olayı. Aslında bu takson bilgi kutularını da bir ara bilgi kutusu şablonları ile güncellemek istiyorum, listemdeler. Size iyi çalışmalar. ~ Z (m) 21.05, 9 Kasım 2018 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

I am looking for a Turkish Wikipedia admin who can provide an IP exemption to a local block on a user based in Turkey. Thanks in advance for your kind attention.

Mbagnick97 (mesaj) 23.47, 20 Ocak 2019 (UTC)Mbagnick97

Ahtapot[kaynağı değiştir]

Ahtapot maddesinin kırmızılıklarının çoğu giderildi, bilgin olsun. Mavi halkalı ahtapot yönlendirmesi hatalı galiba. --Hedda Gabler (mesaj) 19.52, 8 Şubat 2019 (UTC)

Nobel listeleri[kaynağı değiştir]

Selamlar. Nobel Fizik Ödülü sahipleri listesi ya da Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi maddesindeki kırmızı bağlantılar ilgini çeker mi? Seçkin liste çalışmalarım mevcut (öncelikle fizik) ve bu sayede oldukça önemli madde eksiklerimizi de gidermiş olacağız. Aklına yatarsa el atabilirsin :)--RapsarEfendim? 06.51, 4 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

+[kaynağı değiştir]

Selamlar Mskyrider. Ahtapot maddesi SMA gösterilmiş, görmüş müydün? Uzun bir çalışman vardı, haber vereyim dedim. Seni SMA sayfalarında çok daha fazla görmek dileğiyle, en iyi yazarlarımız arasındasın şahsi fikrimce :) İyi günler.--NanahuatlEfendim? 07.46, 29 Ocak 2020 (UTC)

italik başlık[kaynağı değiştir]

 • merhaba YZCTEK, oluşturduğunuz tür ve cins maddelerinin başına{{italik başlık}} şablonunu eklerseniz, madde başlığı da italik olarak görünecektir. Kolay gelsin. --Mskyrider ileti 14.42, 4 Şubat 2020 (UTC)
 • Tamamdır, teşekkür ederim ve sizlere de kolaylıklar dilerim. YZCTEK (mesaj) 15.04, 4 Şubat 2020 (UTC)

Denetçi davası[kaynağı değiştir]

Merhaba, Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Vulturilor denetçi davası sonuçlandı. Engel işlemini uygulayabilir misiniz? --Ali Haydar (mesaj) 18.46, 6 Şubat 2020 (UTC)

Reklam içeren kullanıcı adları[kaynağı değiştir]

Merhaba Mskyrider, reklamla mücadele kapsamında şu sayfada 300 adet reklam içeren kullanıcı adlarını listeledim. Hepsini VP:KET üzerinden bildirmek yerine bir liste oluşturup hizmetlilere yollamaya karar verdim. Rica etsem listede bulunan kullanıcıları engeller misiniz? --Ali Haydar (mesaj) 21.09, 6 Şubat 2020 (UTC)

Tartışma konusunda fikir ricası[kaynağı değiştir]

SElam, umarım her şey gönlüncedir. Şuradaki tartışmaya bakabilir misin? Ben orta yolu bulmaya çalıştığımı düşünüyorum ancak yine de pek bir olumlu yanıt alamadım kendisinden. Senin yorumlamanı rica ediyorum. Teşekkürler ve iyi günler.Man•Ca 07.51, 12 Şubat 2020 (UTC)

 • merhaba Manco Capac, görüşmeyeli uzun zaman oldu, tekrar geldiğine sevindim. Bahsettiğin tartışmaya baktım. Birkaç farklı yöntem izlenebilir. Mesela, kalan SAS kaldığı yerden tekrar devam eder, iki gün sonra tekrar karar verilebilir, ama şu anki durumu ile benzer şekilde kapatılabilir. İkinciye tekrar SAS'a getirilebilir. Daha ötelere gitmeden önce, SAS'ta kalsın yönünde görüş belirtenler de var, bu görüşü değiştireceğini düşünüyor musun yeniden açarsak SAS'ı? --Mskyrider ileti 12.28, 12 Şubat 2020 (UTC)
Tekrar selam. benim için her ne kadar madde kayda değer değilse de ki kanımca bu kişinin kayda değerliliğiyle alakalı değildir; konuya Ansiklopedi maddesi açısından bakıyorum, topluluk tarafından yeterince bir süre en azında yönergede yazdığı gibi bir sürede tartışılmasına izin verilirse yeterli olacaktır. Dolayısıyla bir maddenin tekrar silinmeye adaylağını tekrar tekrar açmayı abesle iştikal sayıyorum, en azından üzerinden belli bir zaman dilimi geçmeden. Onun için, benim için uygun olan tekrar kaldığı yerden oylamaya geri açıp iki gün daha bekleyip tekrar kapatmak yerinde olacaktır. Sonuç ne çıkarsa çıksın aceleci davranılmadığı ve maddenin kayırılmadığını bilmek benim için yeterli olur. TeşekkürlerMan•Ca 12.55, 13 Şubat 2020 (UTC)

Rica[kaynağı değiştir]

Selamlar Mskyrider. VP:SGT’deki talebime bir göz atarmısınız rica etsem? Dünden beri öylece kaldı aktif hizmetli de göremeyince... Chansey 05.47, 19 Şubat 2020 (UTC)

Tartışma[kaynağı değiştir]

Merhaba Sayın @Mskyrider, makina mühendisi olarak Tartışma:Makine sayfasındaki son tartışma dahil olmak ister misiniz? İyi çalışmalar. --YenilenebilirAdamMESAJ 06.31, 27 Şubat 2020 (UTC)

Beyaz liste grubuna katılmak.[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Karaman ili ve Siyasi sayfalar hakkında düzenlemeler yapmaktayım. Eski kullanıcı olup, yeni yeni aktif olarak 171 değişikliğe sahibim. Özenle katkı sağlamayı amaçlıyorum. Beyaz liste kullanıcı grubuna katılmayı talep ediyorum. Sevgiler. --Erdemce70 (mesaj) 11.48, 27 Şubat 2020 (UTC)

Tekrardan Merhabalar, Mskyrider Öncelikle Beyaz liste grubuna eklediğiniz için teşekkür ederim. Henüz erken mi bilmiyorum fakat Katkılarım incelenip devriyelik başvurusu için değerlendirmenizi talep ediyorum. Sevgiler. --Erdemce70 (mesaj) 12.36, 2 Mart 2020 (UTC)

Sayfa Silme[kaynağı değiştir]

@Mskyrider İyi akşamlar, rahatsız ediyorum kusuruma bakmayın.Vikipedi'ye katıldığım ilk zamanlar da gerek vikipedi politikalarını tam bilmemden gerekse yeni oluşumdan ötürü pek çok hata yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Her vikipedist gibi bu şekilde günden güne vikipedi de kendimi geliştiriyor ve daha iyi öğreniyorum. Açmış olduğum Hakkâri Emirliği adlı sayfayı geçenlerde öğrendiğim telif kontrolünden geçirdiğimde %76 gibi bir oranla karşılaştım ve düzeltmeye çalıştım lakin %43 gibi bir oranla hala karşı karşıyayım maddenin içinden çıkamıyorum sizden ricam bu sayfanın silinmesidir. Mümkün olduğunca yazılarımda bu konulara dikkat etmeye başladım ve tüm yazılarımı intihalden geçirdim lakin bu sayfa anlamadığım şekilde düzelmiyor. Bunun için sayfanın silinmesi ve yeni edindiğim tecrübeler doğrultusunda tekrardan oluşturulması hem benim açımdan hem de Vikipedi açısından daha iyi olacaktır diye düşünmekteyim. Şimdiden teşekkürler ve iyi akşamlar.--Vladdracotepeş (mesaj) 21.36, 1 Mart 2020 (UTC)

Portaller ve vikiprojeleri[kaynağı değiştir]

@Mskyrider Herhangi bir portal veya vikiprojesini hayata geçirebilmemiz için vikipedide yapmamız gerekenler nelerdir ?--Vladdracotepeş (mesaj) 17.42, 2 Mart 2020 (UTC)

Kaldırılan ifade[kaynağı değiştir]

Teşekkür ederim ama bu kullanıcı hep böyle davranıyor. Kendisine sürekli hoşgörü gösteriliyor. Sembolik olarak bir saat engelleyin de "bana hakaret etmek gratis değilmiş" duygusunu yaşayayım. Teşekkürler. E4024 (mesaj) 19.19, 3 Mart 2020 (UTC)

Hakan Balamir[kaynağı değiştir]

Hem Hakan Balamir maddemiz var hem de Kullanıcı:Hakan Balamir. Uygun mu? E4024 (mesaj) 19.22, 3 Mart 2020 (UTC) Bu benim gerçek adım soyadım benzerlik var o zaman bir sürü Cem Yılmaz var bir sürü Burak Yılmaz var ne alaka. --Hakan Balamir (mesaj) 19.42, 4 Mart 2020 (UTC)--Hakan Balamir (mesaj) 19.42, 4 Mart 2020 (UTC)

maddelerin adının değişmesi gerek[kaynağı değiştir]

o yüzden öyle bir aktarma yaptım ynlış analşılma olmasın. Ve geri alabilir misiniz en azından tartışılmalı madde adları... --Hakan Balamir (mesaj) 20.03, 4 Mart 2020 (UTC)--Hakan Balamir (mesaj) 20.03, 4 Mart 2020 (UTC)

:D[kaynağı değiştir]

Teselli hediyesi e.c. 21.55, 4 Mart 2020 (UTC)

Çalışma Listesi[kaynağı değiştir]

@Mskyrider Kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum :) Çalışma listemi oluşturuyordum da Kullanıcı:Vladdracotepeş/Çalışmalarım adıyla yanlış isimlendirmiş oldum, sizden ricam bu sayfayı silebilir misiniz ? Sayfayı taşımak istedim lakin yetkim olmadığını fark ettim, bu sebeple yeni sayfa açmak zorunda kaldım. Fazlalık olsun istemem, tekrar rahatsız ettiysem kusura bakmayın iyi akşamlar.

Topluluğu kaosa sürükleme çabası[kaynağı değiştir]

Selam Mskyrider, burayla ciddi ilgilenilmesi gerekiyor. Gerekli uyarı veya işlemi yapabilir misiniz? --Esc2003 (mesaj) 20.18, 6 Mart 2020 (UTC)

Beyaz Liste[kaynağı değiştir]

İyi günler @Mskyrider, sizden bir ricam olacaktı. Okuduğum ve anladığım kadarıyla, Vikipedi'de vandalizmin önüne geçmek için hiyerarşik bir düzen mevcut ve bu düzen içerisinde her kullanıcının hakkı değişmekte. Ben ise bu hiyerarşik düzende illa ki devriye olacağım veyahut hizmetli olacağım gibisinden çocuksu arzularda beslemiyorum çünkü her birinin ayrı bir sorumluluğunun olduğunu biliyorum.Ayrıca kendimi o konularda yeterli de görmüyorum henüz.Lakin hiç olmazsa çalışmalarımı engellemeyecek bir grup olan Beyaz liste üyeliği talep ediyorum. Devriyelik başvurusunda bu talebimi ilettiğim vakit herhangi bir hizmetli ile görüşebilirsiniz demişlerdi. Malumunuz benimde tanıdığım bir siz varsınız. Şuan seçkin bir içerik oluşturmak için günlerdir çalıştığım Ermeni-Kürt ilişkileri çalışmam mevcut ve bu madde dahilinde zaman zaman bağlantı vermek adına açmam gereken taslak sayfalar oluyor. Çalışmalarımı kısıtlamamak adına sizden ricam beni Beyaz liste üyeliğine dahil edebilir misiniz ? Zaten en ufak bir sorunu dahi ya size ya da değerli hocam @Ahmet Turhan ile paylaşıyorum. Hata yaptığım vakit vikipediye zarar vermemek için sizlere başvuruyorum ardından o hatamı tekrarlamamak adına elimden geleni yapıyorum sizler de şahitsiniz. Bu konuda bana yardımcı olursanız müteşekkir kalırım. --Vladdracotepeş (mesaj) 08.58, 8 Mart 2020 (UTC)

ilgi[kaynağı değiştir]

selam, konuyla son olarak ilgilendiğin ve ben iletişimsizliği sürdürmekte kararlı olduğum için yorumu ve maddede yapılan değişiklikleri sana paslıyorum. --kibele 16.39, 9 Mart 2020 (UTC)

o halde buna da kullanıcı takibi ve taciz diyebilir miyiz Mskyrider yoksa izleme listesi sonrası reaksiyon mu? Gerçekten yorumunuzu merakla bekliyorum. --Maurice Flesier message 16.50, 9 Mart 2020 (UTC)
 • @Kibele ve @Maurice Flesier, karşılıklı olarak "iletişimsizliği" ve "etkileşimsizliği" sürdürmeye devam etmeniz bence iyi bir gelişme olur. İkinizin üzerinde anlaşamadığı konu Nurettin Demirtaş maddesindeki başlıklar ve bunlarda kaç tane eşit işareti olacağı mı? Öyle ise lütfen evet deyin, başka kullanıcılarla buna bir çözüm bulmaya çalışayım. Bu arada sizden de ricam konu ile ilgili görüşünüz varsa, yalnızca beni muhatap alarak bana yazın. Konu ile ilgili tartışma sayfasında bir buçuk yıl önceden kalma bir yoruma cevap vermek de, bana konuyu iletirken (ki iletilmesi de iyi oldu) kendi yorumlarını katmak da etkileşimsizlik olmuyor bana göre. Bu madde özelinde anlaşmazlık konusunu çözümlemek istiyorsanız, lütfen "etkileşimsizliği" sürdürmeye devam edin. Aranızdaki tüm anlaşmazlıkları çözebileceğimi sanmıyorum ama en azından ortamın gerginleşmemesi için yorumlarınızı yalnızca olgu noktasında bırakın, karşılıklı olarak birbirinizin niyetini okumadan bana yazın lütfen. İkinize de bunun için göstereceğiniz çaba için şimdiden teşekkürler. --Mskyrider ileti 17.23, 9 Mart 2020 (UTC)
maddeyle ilgili iki yıl önce yazmışım, şimdi bir fikir bildirmiyorum. ama bu yorumları etkileşimi sürdürme ve iletişime kışkırtma olarak değerlendirdiğim için geliyorum ve haber veriyorum. aramda bir anlaşmazlık yok, anlaşamadığım bir konu yok. sadece bunun önlenmesini istiyorum. nokta! --kibele 17.28, 9 Mart 2020 (UTC)
 • @Maurice Flesier, yukarıda @Kibele'nin yazdığı gayet açık sanırım, onunla "etkileşimsizliği" ve "iletişimsizliği" sağlamanı istiyor. Bunu yapmak da senin elinde, uzun bir zaman önce yazdığı yoruma cevap niteliğinde yorum yapman bu etkileşimi sürdürmek oluyor. Tartışma sayfasında, maddede yaptığın başlık değişimini açıklamak için "etkileşime" girmeden de yapabilirdin. Bundan sonra kibele ile etkileşime girmeme yolunu uygulamanı rica ederim. --Mskyrider ileti 17.44, 9 Mart 2020 (UTC)
bir buçuk yıl sonra yorum yapmanın neresi yanlış, tam olarak anlayamadım da? Daha önce birçok kez ifade ettiğim gibi o alınan etkileşimsizlik ve iletişimsizlik kararı etkin bir biçimde denetlemediği ve benim de aynı yönde farklı bir kullanıcı için istemem ve geri çevrilmesi ile fiilen sona erdi. Benim Kibele ile hiç bir sorunum yok. Gerektiğinde ona katılıyorum bile. Mesala bugün köy çeşmesindeki son başlıkta yazdığı yoruma %100 katılmam ve kendisini tasdiklemem gibi. Keza başka bir örnek verirsek. Ben onun kullanıcı adıyla seslenirim ama o benimkini dile getirmekten bile imtina eder. Kibele’nin sorunu benim, daha doğrusu katkılarım. Toplulukta, tartışmadığı ,kavgalı olmadığı kimse yok. Şikayet sayfasındaki şikayetlerin %50’si kendisi hakkında. Kendisi tarafımı muhatap almak istemiyorsa almayabilir, saygı duyarım. Ama onun gerçekleştirdiği bir değişiklikte bu değişiklileri hayaletler yapmış gibi davranmamı da kimse beklemesin. Bir anlaşmazlık varsa devreye topluluk üyeleri girer. Gerekirse seslenilir veya mesaj sayfasına bildirimde bulunulur. Bir madde hakkında bir hizmetlinin mesaj sayfasına gitmekten daha uygun bir seçenek. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Neden onlarca hizmetli varken siz tercih edildiniz? Nedeni aslında ilk yorumda var. Mesaj sayfama yazdıklarınızdan cesaret alınmasından ileri geliyor bu tercih. Çünkü takip ediliyorum. Nokta. --Maurice Flesier message 19.20, 9 Mart 2020 (UTC)
 • @Maurice Flesier, alınan bir "etkileşimsizlik" kararından bahsetmiyorum, çok açık bir şekilde @Kibele, sizin onunla etkileşime girmemesini istiyor. Bir buçuk yıl önce yaptığı yoruma cevap olacak şekilde yazdığınızda bu "etkileşim" oluyor, madde içinde yaptığınız değişikliğin nedeni tartışma sayfasına kısaca yazsanız, orada cevaben yorumda bulunmasanız, etkileşim olmazdı. Sürekli olarak sizden kullanıcı ile "etkileşime" girmemenizi rica ediyorum, bir daha tekrarlayayım, kibele ile etkileşime girmemeyi tercih edecek misiniz yoksa yukarıda yazdığınız gibi davranmaya devam mı edeceksiniz? --Mskyrider ileti 19.28, 9 Mart 2020 (UTC)
yani tek taraflı olarak bir kullanıcı başka bir kullancı ile muhatap olmak istemediğinde bu uygulanıyor artık Vikipedi’de? Peki. Memnuniyetle kabul ediyorum. Yukarıdaki yorumumda da dediğim gibi sadece saygı duyarım. fakat böyle bir konuda aracı rol oynamadan önce Vikiçizer ile paslaşın derim, malum o böyle bir süreci başarıyla yönetemedi. Madem yeri geldi, kullanıcı Ahmet Turhan ile hiçbir şekilde iletişim ve etkileşim kurmak istemiyorum. Nezaketsiz yorumları ve öznel ithamlarından bıktım. Bu kararımı da bildiriniz lütfen. Son olarak yukarıda size bir soru sordum, daha yanıtını göremedim Mskyrider. “Vikipedi’de binlerce madde varken dönüp dolaşıp Nurettin Demirtaş maddesindeki değişiklilerimin ve tartışma sayfasında yaptığım yorumun -15 dk. sonra-sizin mesaj sayfanıza getirilmesi, bilinçli bir takip ve de taciz olayı olmaması ihtimali sizce ne kadar düşük?” Ben bilinçli olarak taciz niyetiyle benim değişikliklerimin takip edildiğini düşünüyorum. Mesaj sayfamın da bu listenin içinde olduğu ilk yorum ile artık su götürmez. Bu konuda ne düşündüğünüzü görmek istiyorum. Takip listesinde ilk sırada yer bir kullanıcı ile etkileşimsizlik ve iletişimsizlik istemek tabii ayrı bir muamma. --Maurice Flesier message 09.59, 10 Mart 2020 (UTC)
 • Önerime olumlu geri dönüş bildirdiğiniz için teşekkür ederim @Maurice Flesier! @Kibele zaten isteğini belirtmişti. Dolayısıyla izleme listelerinizde kesişme olsa bile, karşılıklı olarak, "iletişimsizlik" ve "etkileşimsizlik" dönemine girmeniz umarım tansiyonun düşmesine ve olumlu katkılarınızın sürmesine yol açar. Siz seslenmediğinize göre @Vikiçizer'e ben sesleneyim. Burada ve Maurice Flesier ile kibele'nin mesaj sayfalarında yazılanları okumaya fırsat bulursa konu hakkında bilgi sahibi olur. --Mskyrider ileti 16.58, 10 Mart 2020 (UTC)
Pingi zor buldum:) Bir etkileşim yasağı olacaksa mümkün mertebe rıza ve karşılıklık aranması iyidir. Muhtıra şeklinde ve tek taraflı olan bir yasak şekli de var ama hizmetli için çok zor bir süreç. Daha önce eksikliklerini ve istismarını gördüğüm bir deneyim olmuştu ama son seçim vaadim:) olarak bu sistemin geliştirilebileceğinden bahsetmiştim. Sert tedbirlere başvurmak yerine başarısız olarak etkileşim yasağını sonlandırmayı Vikipedi açısından daha uygun görmüştüm. Neticede destek olmaya çalışırım tabiki. --Vikiçizer (mesaj) 19.26, 12 Mart 2020 (UTC)
 • Ben hala sorumun yanıtını göremiyorum yapılan yorumlar arasında. Nurettin Demirtaş maddesinde ki değişiklerimin ve tartışma sayfasında yaptığım yorumun “15 dk. sonra” sizin mesaj sayfanıza jet hızıyla getirilmesi bilinçli takip ve taciz midir yoksa tesadüfi midir sizin için? Evet ya da hayır? Çok zor bir soru sormuyorum? Dördüncü kez de sormak istemiyorum artık. (Turhan ile ilgili görüşümü ayrıca yazacağım). --Maurice Flesier message 17.50, 10 Mart 2020 (UTC)
 • @Maurice Flesier, sorunuzun cevabının üç kere soracak kadar önemli olduğunu anlamamışım demek ki. Evet desem ya da hayır desem ne değişecek? Kibele'nin bir buçuk yıl önce yazdığı bir yoruma cevap vermeniz sonucunda orada size cevap yazmak yerine burada benim ilgilenmemi rica etmiş benim anladığım. Bunu taciz olarak nitelendiriyorsanız, zaten karşılıklı olarak bir karar verdiniz ve uygulamaya başladınız, ne önemi var? --17.58, 10 Mart 2020 (UTC)
ne kadar kolay sizin için. Bir buçuk yıl ifadesi ısrarla altı çizilip duruyor..Bana politika ve yönergelerde “şu kadar zaman içinde yorum yapılmazsa bir daha hiç yapılamaz” yazan bir kısım gösterin. Sanki yaptığım büyük bir suç ve ağır bir politika ihlali gibi sunuluyor. Ne yazık ki verdiğiniz cevap tatmin edici olmaktan epey uzak. Kibele yazınca benim takip ve taciz ettiğim safsatalarına itibar edilirken, birebir aynı durum Kibele için yaşandığında politik cevaplar ile geçiştirme tercih ediliyor. Mesaj sayfamdaki mesnetsiz ve öznel ithamlarınız hala orada duruyor. Neden? Çünkü Kibele öyle düşündü ve öyle olduğuna inanıldı. Aslında bir şeyi itiraf etmek zorundayım. Ben Kibele’nin beni takip edip etmediğini bilemem, buna gözümle görmeden kesin hüküm veremem. Sadece tahmin edebilirim. Nurettin Demirtaş maddesi için de büyük bir ihtimalle izleme listesinde kendisinin (çünkü daha önce katkıları var) ve kendi izleme listesinden veya son değişikliklerden görüp soluğu burada almış olması kuvvetli muhtemel. Tıpkı Sibel Kekilli maddesinin benim izleme listemde olması ve ben yapılan değişiklikleri görüp daha sonra tartışma sayfasında yorum yapmam gibi. Üstteki yorumlarım tamamen tepkinizi ölçmeye dönüktü ve başarılı oldu da. Aslında yukarıda bir nevi itiraf etmişsiniz “ Dolayısıyla izleme listelerinizde kesişme olsa bile..” diyerek. Evet. Elbette onunda benimde ortak listede maddeler olabilir ve zamanla kesişmeler de olabilir. Bu çok doğal. Ama kalkıpta her kesişmede taciz ve takip ile suçlanmam üzüntü verici. Neyse çok uzatmak istemiyorum. Ben cevabımı aldım. Siz bir hizmetli olarak bu saatten sonra tarafsız bir moderatör rolü üstlenemezsizniz artık. Kibele’nin benim ile ilgili herhangibir konuda size başvurusuna artık itibar edemem. Gözümdeki objektif duruşunuz ne yazık ki irtifa kaybetti. --Maurice Flesier message 18.41, 10 Mart 2020 (UTC)
 • @Maurice Flesier, kendi yorumlarınızı çıkarabilirsiniz elbette, konuyu iyi niyetli bir uzlaşma girişimi olarak görmek yerine benim üzerime de getirebilirsiniz, sonucunda karşılıklı davranışlar gidişatta belirleyici olacaktır.--Mskyrider ileti 19.09, 10 Mart 2020 (UTC)

 • @Ahmet Turhan, yukarıda @Maurice Flesier'in belirttiği üzere onunla "iletişimsizlik" ve "etkileşimsizlik" uygulamasını tercih eder misiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. --Mskyrider ileti 16.58, 10 Mart 2020 (UTC)
Yanıtım aslında hep aynı, iletişim her zaman gerekli olduğu. Ben bahsi geçtiğinden beri söz konusu yöntemin yapay ve sağlıksız olduğunu düşünüyorum, o yüzden hiç iletişimsizlik diye bir karara yanaşacağımı sanmıyorum. Ben de bir katkımı ileride hata olarak yorumladığımda veya o anda tam kapsamını göremediğimde üçüncü bakış olarak kendisi bana yardımcı olabilir ve olmuştur da. Keza ben de öyle. Dolayısıyla mesaj sayfam burada herkes istediği gibi iletişimde bulunabilir, olguları tartışabilir, maddelerin tartışma sayfalarında görüşlerimi ifade edebilirim veya başkaları bana edebilir. Herhangi bir sınır yok yani. İlgili denemede yazdığım gibi: "İletişim gereklidir. Bu bazen sıkıcı olabilir, ama iletişim sayesinde 1945'ten beri bir dünya savaşı yaşamadık." :) --Ahmet Turhan (mesaj) 17.04, 10 Mart 2020 (UTC)
 • @Ahmet Turhan, Maurice Flesier sizin "nezaketsiz yorumlar"ınızdan ve "öznel ithamlar"ınızdan bıktığını dile getiriyor. Buradan çıkarılacak iki sonuç var ya siz bunları "nezaketsiz" ve "öznel itham" olarak görmüyorsunuz, olabilir ama Maurice Flesier bunu öyle algılıyor, ya da bunları bilerek yapıyorsunuz. İkinci olasılığı tartışmaya gerek yok, ama birinci olasılık geçerli olduğunda ya bu "farkındalık" içinde iletişim kurar, etkileşime girersiniz, ya da bunları yapmazsınız. Eğer bu yöntemi sağlıksız ve yapay olarak nitelendiriyor, ve ben ille de Maurice Flesier ile "iletişime" ve "etkileşime" devam edeceğim yönündeyse tercihiniz, o zaman Maurice Flesier'ın yorumlarınızı "nezaketsiz" bulmayacağı ve "öznel itham" olarak değerlendirmeyeceği şekle getirmenizi öneririm. Zaten konu karşılıklı olarak iletişime girip, yardımlaşma olan durumlar için değil "karşı karşıya" kalma ve "çelişkilerin keskinleşmesi"ne yol açma durumlarında oluyor. Bu karşılıklı yöntemi uygulamaya ancak siz karşılıklı olarak karar verebilirsiniz. Onun için cevabınızı buna göre değerlendirmenizi öneririm. --Mskyrider ileti 17.13, 10 Mart 2020 (UTC)
Somut örnekler gerekli, bu uzun ve çetrefilli bir olay, sadece üç beş yorum üzerinden tümevarım yapılacak bir şey değil ki. VP:Ş'de halen yılların somutları en üstte duruyor mesela, yani kangrenleşenler bile olabilir. Ama onlar ilgili sayfalarda veya hiç olmazsa VP:Ş'de çözülebilir. Ben de şunları şunları yaptı diye yazabilirdim buraya, ama gerek yok ki, zaten ilgili yerlerde bunu yapıyorum. Örneğin en çok kullandığım ve bilindik söylemim "kullanıcı üzerine değil içerik üzerine yorum yapılması" gerektiği. Mesela burası bir maddenin tartışma sayfası olmadığı için ve doğru yerlerden biri olduğu için rahatlıkla buraya yazabilirim: Maddeye katkılarım sonucu bazen tartışma mevcut oluyorsa Flesier'in "zaten benzer madde de bunu yaptı, böyle böyle biri zaten, baksanıza yine aynı" tarzı yorumlarına verdiğim yanıt bu. Ancak buradaki konu ve sorunuz etkileşimsizlik ise buna yanıt olarak benim tarzım olmadığını tüm içtenliğimle söylüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.24, 10 Mart 2020 (UTC)
 • Tabi kendi tercihiniz, geçmişte yaşamayı tercih etmek de bir seçenek, eski bir TC başbakanının söylediği gibi "beyaz bir sayfa açmak" da bir seçenek. İstediğiniz gibi davranabilirsiniz, Maurice Flesier bunu önerdiğinde, karşılıklı olacağını düşünerek önerdi diye düşünüyorum. Eğer onun "nezaketsiz yorum" ve "öznel itham" diye değerlendireceği şekilde etkileşime devam edecekseniz, sizin bileceğiniz iş. --Mskyrider ileti 17.29, 10 Mart 2020 (UTC)
Dediğim gibi somut olursa tartışma üzerinden ilerler, çok sayıda somut koşul ve bunlarla ilgili yer zaten var. İlgili şikayet ve tartışma geçmişleri var hala. Tartışılır, varsa bir sorun halledilir, çözülür, danışılır vb vb. Bence gayet olağan ve olgunca bir durum. Soyut ve iki-üç kelimeyle yazılan söylemleri "böyle böyle oldu bir daha yapma" gibi bir çözüme yönelik olaylar değil ki bu sorun. Mesela bu örnek üzerinden "nezaketsizlik" atfedilen bir durum tartışıldığında belki de karşı tarafın böyle bir şey yaptığına karar kılınacak, belli olmuyor ki. Siz de yaklaşık 3,5 sene önce somut benzerini yaptınız ve topluluk tartıştı görüşlerini sundu, destekler ve karşıtlar ortaya çıktı falan. Böyle olur yani. En azından sayfamın beyaz olduğunu söylüyorum, herkes karalayabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.43, 10 Mart 2020 (UTC)
 • Önerdiğim geçmişteki sayfaları tek tek karıştırıp olayların objektif tarihçesini çıkarmak değildi @Ahmet Turhan, geçmişten değil gelecekten söz edelim diyorum. Sayfanız beyazsa yeter ki siz karalamayın da başkaları karalasın. Herhalde somut ve karşılıklı tartışma ile çözülebilecek olsaydı, çözülürdü. Maurice Flesier bu noktayı aştığı için onunla "iletişimsizlik" ve "etkileşimsizlik" içinde olmanızı tercih ediyor, ben de onun bu tercihine aracılık ediyorum. Eğer onun bu isteğini dikkate almayacaksanız sizin tercihiniz. --Mskyrider ileti 17.58, 10 Mart 2020 (UTC)

kibele kullanıcısının benim için istediği “iletişimsizlik” ve “etkileşimsizlik” arzusuna istinaden emsal kabul ederek Ahmet Turhan için bir de ben aynı iletişimsizlik ve etkileşimsizlikten istedim. Amacım yine yukarıdaki gibi reaksiyonu ölçmek ve analiz etmekti. Maalesef sonuç yine tarafsız bakış açısından epey uzak. Kibele muhatapsızlık istediğinde bunun karşı tarafındaki kullanıcı olarak bana “istiyor musunuz?” diye bile sorulmazken ve üstüne üstlük psikolojik baskı ile Kibele’nin isteği dayatılırken, aynı uygulamayı ben isteyince Ahmet Turhan’ın bunu reddetmesi üzerine verilen yanıtlar “sizin tercihiniz”, “kendi tercihiniz”, “sizin bileceğiniz iş” ... gibi yanıtlar ile Ahmet Turhan’ın tercihine saygı duyuluyor. Bu noktada ben de soruyorum. Bu çelişkiyi gerçekten adil buluyormusunuz? Onlarca kez geçmişte @Vikiçizer aracılığı ile bir müddet böyle bir uygulama sürdürüldü, sonuçları gerçekten faydalı oldu da. Fakat ben isteyince devreye sokulmadı aynı uygulama. Eee tabi uygulama otomatikmen sona ermiş oldu benim için. Kibele benimle muhatap olmak istemiyorsa olmaz, zorlayacak halimiz yok. Ama benim maddeler ile ilgili değişiklikleri gerçekleştiren kullanıcı ile konuşmamanın istenmesi doğru gelmiyor bana. Bu teamülün politikalar ve yönergelerde de bir karşılığı yok. Karşılıklı rıza varsa böyle bir uygulama sürdürülebilir olur fakat bir tarafın niyeti yoksa kimse bunu yapması için zorlanamaz. Eğer bir nezaketsizlik varsa bir kişisel yorum varsa rahatsız olan kişi kaldırsın ya da hizmetliye bildirsin. Ama maddeyi ilgilendiren konularda hizmetlilerin kullanıcıları birbirini muhatap almaya teşvik etmesini beklerdim. Ben Kibele’yi muhatap alırken onun da beni almasını beklerim. Çünkü ne benim ondan bir üstünlüğüm var ne de onun benden. Kibele’nin topluluk ile sürtüşmesi ve uzun yıllara dayanan kavgasında artık hizmetliler kendisine iki çift nasihat etsin istiyorum. Her tartışma sayfasında madde hakkında yorum yaptıktan sonra bunun politika ihlali gibi sunulup koştura koştura hizmetli mesaj sayfasına gidilmesini doğru bulmuyorum. Nanahuatl gibi her gün kalktığımda bir hizmetli tarafından engellenme korkusu yaşıyorum. Ne yazık bu durumu da bizzat bizler tarafından seçilmiş siz hizmetliler yansıtıyorsunuz bize yorumlarınız ve uygulamalarınız ile. --Maurice Flesier message 16.40, 13 Mart 2020 (UTC)

 • @Maurice Flesier, başından beri söylediğim gibi bunun konulacak bir yasak olmadığını, ancak karşılıklı iki taraf da bunu isterse bunun olabileceğini söylüyorum. Sizinle kibele için olan durumda da sizinle Ahmet Turhan arasında olan durumda da aynı şekilde konuyu iletmeye çalıştım. Sizi, önerdiğimi "hizmetli tarafından konulmuş yasak" olarak düşünmeye iten nedir bilemiyorum. Konu karşılıklı olarak kullanıcıların birbirlerini muhatap almaması değil, muhatap alırken karşılıklı olarak "nezaketsizlik" ya da daha ötesine giden davranışlar. Neden üstünüzde "psikolojik baskı" oluştuğunu da anlamıyorum gerçekten, yukarıda kb.larca karşılıklı görüşmeyi boşuna mı yaptık? Sizinle karşılıklı görüşmeye devam edebiliyoruz, ancak @Ahmet Turhan tahmin ediyorum daha önce onunla olan etkileşimimi öne sürerek konuyu kestirip atıyor diye düşünüyorum. Konu "yasak" olsaydı zaten başından beri bu kadar konuşmaya gerek kalmazdı, "yassah kardeşim" der geçerdim. Kendi bileceğiniz iş, bu sanal toplum içinde istediğiniz, bildiğiniz gibi davranabilirsiniz. Sonuçta her sabah kalktığınızda engellenmekten korkmanıza da gerek yok, VP:EP belli, kurallara uyduğunuz sürece korkmanızı gerektiren bir durum da yok. @Kibele ile konuşmak istiyorsanız da konuşun.--Mskyrider ileti 17.33, 13 Mart 2020 (UTC)

Vandalizme Karşı Koruma[kaynağı değiştir]

İyi akşamlar, iyi vikiler @Mskyrider. Kusura bakmayın tekrardan sizi rahatsız ediyorum. Değerli @Ahmet Turhan destekleriyle Vikipedi içerisinde alanı konusunda eksikliklerin olduğunu düşündüğümüz ve Vikipediye katkı sağlamak gayesi ile oluşturduğumuz Vikiproje:Kürdistan hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Biraz önce projeye girdiğim vakit bu şekilde buldum. Değişikliği geri çektim ancak malumunuz Vandalizm'e uğrayabilecek bir proje sizden ricam projeyi Vandalizme karşı korumaya alabilir miyiz ? Böyle bir şey mümkün müdür ? Korumaya almamız dahilinde proje içerisinde çalışmalarıma devam edebilecek miyim o yetkilere sahip miyim ? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim tekrar rahatsız ettiğim için kusura bakmayın, iyi akşamlar. --Vladdracotepeş (mesaj) 19.40, 14 Mart 2020 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye katkı yapıyorum ve değişikliklerim sürüm kontrolüne takılıyor. Arkadaşlar bana beyaz liste olmalısın dediler. Siz galiba hizmetlisiniz. Ben de o gruba katılabilir miyim? saygılar--XenonMax (mesaj) 13.38, 19 Mart 2020 (UTC)

nezaket[kaynağı değiştir]

İlgilenebilir misin Kullanıcının uyarılmasını istiyorum. --Maurice Flesier message 16.31, 19 Mart 2020 (UTC)

 • Yukarıda "Siz bir hizmetli olarak bu saatten sonra tarafsız bir moderatör rolü üstlenemezsizniz artık", "Gözümdeki objektif duruşunuz ne yazık ki irtifa kaybetti", "Ama maddeyi ilgilendiren konularda hizmetlilerin kullanıcıları birbirini muhatap almaya teşvik etmesini beklerdim" gibi yorumlarınızdan sonra size önerim tarafsız bir moderatör istiyorsanız, ya da moderasyon değil de uyarı istiyorsanız gözünüzde daha "objektif duruşu" olan başka bir hizmetli bulunuz, ya da sizi "birbirinizle muhatap olmaya teşvik ediyorum." @Maurice Flesier --Mskyrider ileti 17.10, 19 Mart 2020 (UTC)
yazdıklarımı inkar edecek değilim, halen daha arkasındayım ve aynı görüşteyim. Fakat siz bir altındaki cümleyi atlamışsınız. Sizinle ilgili bu kanaatim Kibele kullanıcısının benimle ilgili herhangibir konuda herhangibir zaman diliminde size başvurusu ile “parantez içinde geçerli”, genele yaymak istemem. Bu en başta size haksızlık olur ve topluluk önününde saygınlığınıza zarar verir. Ben aslında bu ricayı “Nezaket, İÜYYKÜD vs. herhangibir kullanıcının herhangibir değişikliğinde özellikle size patlayacağımı ifade ettiğim yorum üzerine buraya getirdim. Özel bir ilgiliyle kullanıcıların mesaj sayfasına gidip nezaket hatırlatması yapıyorsunuz ya tıpkı bana yaptığınız gibi, şimdi de benzer bir vak’ada da aynısını bekliyorum sizden. Hizmetlilik kriterlerinin ilk sırasında bir hizmetlinin tarafsız olmasının altı özellikle çiziliyor biliyorsunuz. kolay gelsin. --Maurice Flesier message 17.53, 19 Mart 2020 (UTC)


Sizi Türkçe Vikipedi'nin Telegram kanalına davet ediyoruz![kaynağı değiştir]


Wikipedia-Telegram.png
Türkçe Vikipedi'nin Telegram Kanalına Davetlisiniz!
İyi günler, iyi Vikiler.
Türkçe Vikipedi'nin genel konularının ele alındığı, vikipedistler arasında daha hızlı iletişimin hedeflenerek kurulduğu Telegram grubuna davetlisiniz.

Grup WMTR gönüllüleri tarafından yönetilmektedir, Wikimedia Vakfı ile bağı bulunmamaktadır. Grupta paylaşılacak her şey sadece bilgi amaçlı olacaktır. Grupta yazılanlar Vikipedi işleyişini hiçbir şekilde bağlamaz, grubun hiçbir resmi işlevi yoktur. Grup içerisindeki tüm konuşmalarda Vikipedi'nin dostane alan politikaları ve tüm genel Vikipedi kuralları geçerlidir. Daha fazla bilgi için Vikipedi:Telegram sayfasına göz atabilirsiniz.

Gruba katılmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar Face-smile.svg ~~~~

-- Estin  Giç Giç? 13.50, 2 Nisan 2020 (UTC)

Özgün çizimler[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şuradaki silme adaylığında, bir kullanıcının bir yerlere bakarak çizmiş olduğu bir görsel var. Falanca hayvan türünün görselini görüyorsun, ona bakarak bir çizim yapıp bir ansiklopediye ekliyorsun. Sence doğru mu bu işlem? Bana doğru gözükmedi. Sen atıyorum bir kişinin resmini yapıp "serbest lisanslı resim yok, tablosunu çizdim" diyerek ansiklopediye yükleyebilir misin? Sonuçta çizer anonim, bir yerlerde de yayımlanmamış bir çalışma.--NanahuatlEfendim? 17.57, 3 Nisan 2020 (UTC)

 • merhaba @Nanahuatl, evet bence doğru, tarihöncesi bir hayvanın temsili resmini kullanarak bir resim yapabilir ve bunu Commons'a yükleyebilirsin. O resim on kadar vikipedide kullanılıyor. Doğru olmayan basılı ve telif hakkı olan bir resmi kopyalayarak Commons'a yüklemek olurdu ki öyle yapılmamış.Diğer vikipedilerde de kullanılması bu resmin eğitim amaçlı olduğunu sağlıyor. Özgün çalışma kriteri Commons için aranmıyor zaten. O yüzden bir yerlerde yayımlanmış olmasına gerek yok ki zaten muhtemelen telifli olurdu. İstersen telif hakkı olmayan resmi yoksa bir kişinin resmini çizip yükleyip kullanabilirsin bence. Bunun neden sorun çıkardığını anlayamadım. Eğer bu hayvan için bilimsel bir temsili resim çıkarılmamış olsaydı o zaman eğitsel anlamı olmazdı sanırım. --Mskyrider ileti 19.10, 3 Nisan 2020 (UTC)
Kastettiğim şey lisans durumundan çok, görselin ansiklopedik değeri aslında. Lisans durumunda zaten bir problem yok. Atıyorum, Paint programı ile resim çizip bunu ansiklopedik diye yüklemek ne kadar doğru? Sonuçta o görsel amatör bir görsel. Dali (tanrıça) maddesindeki tasvirlere bakarak "sizin için çizdim" denilerek yüklemek gibi.--NanahuatlEfendim? 19.12, 3 Nisan 2020 (UTC)
Ansiklopediklik için kriterler "bilgi veriyor mu?" ve "doğruyu yansıyıyor mu?" olmalı. Silme adaylığında, bu hayvan tarihöncesi olduğu için temsili olarak hangi bilimsel kaynakları kullandığını sorabilirsin. Bilimsel kaynaklara dayanmıyorsa ansiklopedik olduğu biraz tartışmalı olur. Hayvanın tanımlamasına uyan bir temsili resim ise belirtilerek kullanılabilir. --Mskyrider ileti 19.24, 3 Nisan 2020 (UTC)

Ana sayfa[kaynağı değiştir]

Merhabalar, ana sayfada günün maddeleri şablonu bozuk görünüyor. Çevrimiçisiniz galiba, el atacağınızı düşünüyorum.--Potkal (mesaj) 09.20, 4 Nisan 2020 (UTC)

 • @Potkal, haber verdiğiniz için teşekkürler. Günün maddeleri oluşturuldu. --Mskyrider ileti 09.38, 4 Nisan 2020 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Uğurkent adlı kullanıcı beni devamlı engellemekte. Geçmişte kuklacılık yaptığım doğrudur fakat kukla olarak işaretlenen hesaplarıma baktığınız zaman vandallıktan uzak olumlu katkılarımı görebilirsiniz. Ben sizden son bir şans daha istiyorum. Affedilmek istiyorum Tete'ye onlarca defa şans tanındı. Vikipedi için canla başla çalışmaya hazırım! Sevgi ve saygılarımla (ana hesabım K a m i l t o l o n)--88.230.153.98 15.03, 7 Nisan 2020 (UTC)

Koala[kaynağı değiştir]

Selamlar. Maddenin üzerinden geçiyordum da, hemen hemen tamamladım gibi. İngilizce Vikipedi'de de hatalar vardı, tespit ettiklerimi gidermeye çalıştım. Bunun dışında, Jackson'ın kitabı elime geçti, onu da gözden geçirmek istiyorum bir müddet sonra. İstersen sana da e-posta atabilirim kitabın tamamını. Onun dışında Koala: An Historical Biography kitabı da var, ona da bakacağım. "Kültürel etkileri" kısmı çok tatmin etmedi beni, önemsiz şeyler var. Ana madde açılıp, bu görece önemsiz şeyler (çikolata markası mesela) orada toplanıp burada daha önemli olanlar bırakılabilir bence. Önemli kırmızıları da yavaş yavaş gidermeye başlıyorum. Fikirlerin nedir? Sen de el atarsan daha hızlı bir şekilde SMA yoluna doğru gider madde.--NanahuatlEfendim? 07.32, 9 Nisan 2020 (UTC)

 • @Nanahuatl, eline sağlık. Jackson'ın ve Moyal'ın kitapları bende var. Eğer sende yoksa Martin ve Handasyde'in The Koala: Natural History Conservation and Management (Australian Natural History Series) kitabını gönderebilirim. Maddeyi tekrar okumadım, çalışmalarının bitmesini bekliyordum. Kırmızılıklara bakacağım. --Mskyrider ileti 08.22, 9 Nisan 2020 (UTC)
Kaptırınca gitti, ilerlemesi kolay oldu :) Son başlığa bakmadım bir tek henüz, ona da bakacağım yakında. Sen de biliyorsun ki şu şekilde de SMA göstersek seçilecektir, sadece kişisel olarak tatmin olmak, o yüzden enine boyuna yazmak istiyorum. Bahsettiğin kitabı da az önce edindim, teşekkürler :) Zaten onlarca akademik makale var, bunlar özellikle belli bir konu üzerine yoğunlaşıyor (koalalarda cinsellik örneğin), buraları da incelemek gerekiyor gözden kaçan önemli noktalar var mı diye. Anatomi gibi bilimsel açıdan ziyade, kültürel açıdan (turizme etkisi özellikle) kaynak ve içerik bulmak daha zor aslında.--NanahuatlEfendim? 21.25, 9 Nisan 2020 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Merhaba Mskyrider, Kadın müzesi maddesini yazdım ancak rica etsem Kadın müzesini anlam ayrımına taşıyıp yönlendirmeyi silebilir misiniz? Sağlıklı günler dilerim.--Kingbjelica (mesaj) 14.40, 10 Nisan 2020 (UTC)

Otomatik taksonkutu[kaynağı değiştir]

Merhaba Mskyrider, müsait olduğunuz bir zamanda {{Otomatik taksonkutu}} hakkında iletişime geçelim. Çevirileri tam yapabilmiş miyim diye bir incelemek gerekli sanırım. Felis ve Gri kedi maddelerinde bir örneği var. Ayrıca {{Taksonomi/Felis}} ve benzeri şablonlar da veri depolamak için. Anlamadığınız herhangi bir şey olursa, şablonun nasıl çalıştığıyla ilgili sorularınızı da alabilirim. ~ Z (m) 09.46, 20 Nisan 2020 (UTC)

 • merhaba @HastaLaVi2, öncelikle eline sağlık. Çevirileri inceleyip sana görüşlerimi bildireceğim. Biraz zamana ihtiyacım var. --Mskyrider ileti 07.46, 21 Nisan 2020 (UTC)

Hayvanlar[kaynağı değiştir]

Hayvanlar maddesine bilgi kutusu ekledim. Bir bakar mısınız? ~ Z (m) 13.15, 30 Nisan 2020 (UTC)

 • @HastaLaVi2 teşekkürler. Büyük bölümleri > Ana bölümlenme, Büyük hayvan taksonları > Ana hayvan taksonları, Alan > Üst âlem, hançer işaretini de [[Soy tükenmesi|†]] olarak değiştirebilirsen iyi olur. --Mskyrider ileti 13.27, 30 Nisan 2020 (UTC)
  @Mskyrider, İngilizce Vikipedi'de Üst alem'e Superregnum, Alan'a Domain demişler. Burada da bu yüzden böyle bir çeviri yapmıştım. ~ Z (m) 13.35, 30 Nisan 2020 (UTC)
 • @HastaLaVi2 Bakınız: Üst âlem. Biraz daha kaynak incelerim ama maddeye bakarsan sevinirim. --Mskyrider ileti 13.38, 30 Nisan 2020 (UTC)
  Hım, anladım. O zaman ben şablonu güncelleyeyim. Ama oradaki şablonda acaba niye ikisini ayırmışlar, neyse. ~ Z (m) 13.40, 30 Nisan 2020 (UTC)
 • @HastaLaVi2 bu işler biraz çetrefilli çünkü farklı sınıflandırma sistemleri bulunuyor; ondan olabilir. --Mskyrider ileti 13.42, 30 Nisan 2020 (UTC)

Mahmudiye beyligi[kaynağı değiştir]

Merhaba sayfayı silebilirmisiniz Frat070699 (mesaj) 12.20, 2 Mayıs 2020 (UTC)

Ambox warning pn.svg

Rio de Mel isimli maddeye, bekletmeli sil prosedürünün uygulanabileceğini ifade eden bekletmeli sil şablonu eklenmiştir. Her türlü katkı için minettar olsak da, bu madde Vikipedi'nin içerik politikalarıyla uyumsuz olabilir ve ilgili silme uyarısı tam olarak hangi açıdan uygunsuz olduğunu açıklamaktadır (ayrıca Vikipedi ne değildir? ve silme politikası sayfalarına bakarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz). İlgili bekletmeli sil etiketini kaldırarak, silme önerisine itiraz edebilirsiniz; fakat lütfen niçin ilgili silme önerisine itiraz ettiğinizi ya değişiklik özetinizde ya da maddenin tartışma sayfasında belirtiniz. Ek olarak, lütfen maddeyi belirtilen sorunlardan yola çıkarak geliştirmeye çalışınız. Her ne kadar bir bekletmeli sil etiketini kaldırmak, silme önerisini geçersiz kılsa da, madde yine de silinebilir
Eğer herhangi bir hızlı silme kriterini karşılıyorsa hızlı silme yoluyla, veya silinmeye aday gösterilerek, topluluğun silinmeyi fikir birliği ile onaylaması sonucu silinebilir.

Yigitkarai (mesaj) 20.53, 6 Mayıs 2020 (UTC)

Sığırcık[kaynağı değiştir]

Selamlar tekrar. Bu madde üzerinde de görebildiğin gibi bir üstünden geçme çalışmam var. Tamamladıktan sonra bir de sen üzerinden geçebilir misin? Koala çalışması bana çok şey kattı, daha titiz davranmaya çalışıyorum ancak gözden illa ki bir şeyler kaçacaktır. Elbette kırmızı maddelerin açılması konusunda da, ilgini çeken varsa destek olmanı isterim :) En azından bir seçkin madde daha kazandırmış oluruz kısa sürede :) İyi günler diliyorum.--NanahuatlEfendim? 20.43, 12 Mayıs 2020 (UTC)

 • @Nanahuatl, Koala gibi bunda da çalışmanı bitirmeni bekliyorum üstünden geçmek için. --Mskyrider ileti 04.13, 13 Mayıs 2020 (UTC)
 • Şu kaynağa göre 2008 verilerine göre dünyadaki popülasyonu 150 milyon civarı. Maddede, yalnızca Kuzey Amerika'daki nüfusu 150 milyon ibaresi yer alıyordu ve sunulan kaynakta bunun hangi yılın verisi olduğu belirtilmemişti. Yine verdiğim kaynağa göre Kuzey Amerika popülasyonu 1966-2015 arasında %51 azalmış, ama sayısı verilmiyor. Bu veri de şuradaki araştırmaya dayanıyor. Araştırmada sayısal veriler var ama kafamı toparlayıp anlayamadım şu an. Sen de bakabilir misin? İlk tur çalışmam hemen hemen bitmek üzere, bunun üzerinden biraz güncelleme ve bazı kısımları detaylandırma çalışması yapabiliriz bence. İngilizce madde bir tık eski kalmış gibi.--NanahuatlEfendim? 06.12, 16 Mayıs 2020 (UTC)
 • Ayrıca, koala maddesinde de olduğu gibi popülasyon bilgilerini koruma durumu başlığında toplayalım mı? Şu anda "Dağılım ve yaşam alanları" başlığında ufak sayısal bilgi kırıntıları var, onları dağıtmasak ve bir arada dursalar?--NanahuatlEfendim? 07.06, 16 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Nanahuatl, birdlife.org'da verilen bilgiye göre global popülasyon 150 milyon olarak tahmin edilmiş. Buna referans olarak da A.Panjabi'den 2017 yılında alınan bilgi gösterilmiş. Popülasyon tahmin tablolarına bakıldığında 2008 yılına ait bir tahmin gösteriliyor ancak Panjabi'nin hangi tahmin kaynağı gösterdiği anlaşılmıyor. Dolayısıyla birdlife.org kaynak gösterilerek global popülasyonun 150 milyon olduğu bilgisi verilebilir. Kuzey Amerika kaynağının verdiği tahminlere göre 1966-2015 arası tam olarak hesapladığıma göre %50,7 azalmış. Yıllık trend tabloda verildiğine göre -1.433%, 1966'dan itibaren hesaplandığında 2015'e kadar %50,7 hesaplanıyor. Kuzey Amerika'da 150 milyon olduğu bilgisi veren kaynak columbia.edu kaynağında Kuzey Amerika'ya sokulduktan yüzyıl sonra diyor, yani 1890'da sokulduğuna göre 1990'larda olduğunu tahmin ediyorum. Her ne kadar, columbia.edu kaynağı olsa da bu bilginin kaynağını belirtmediği için bu bilgiyi biraz çekince ile karşılıyorum. Eğer 1993'te 150 milyon ise 2020'de 145 milyona düşmüş olması lazım. Gerçi popülasyon tahmin yöntemleri mükemmel değildir ama global popülasyonun %50'sinden fazlası Avrupa'da olduğuna göre bana bu rakam biraz şişirilmiş geldi. Maddede sayısal olarak kullanılmasa da olur, eğer rakamsal olarak tahmin yapan bilimsel bir kaynak bulamazsak. Korunma durumunda popülasyon ve trendin olması önemli, zaten korunma durumunun belirlenmesinde en önemli parametreler. Korunma durumunda global popülasyon yanında lokal farklılıklar nedeniyle yerel korunma durumu farklılığı varsa sayısal bilgilerle ve korunma durumu farklılığıyla belirtilmeli. Dağılımı için de sayısal bilgiler önemli elbette ama asıl önemli olan anavatanı, nerede ürediği, nerelere gittiği, nerelere sokulduğu gibi daha çok coğrafi bilgiler. Elbette bölgelerine göre popülasyon rakamı dağılım için önemli ise burada da belirtilmeli. Örneğin Kuzey Amerika için 1890 yılında 60 kadar sığırcıktan 1990'lara gelindiğinde yüz milyonlara ulaşması bu coğrafyada ne kadar yaygınlaştığını göstermek için önemli bir bilgi. Kuzey Amerika popülasyon kaynağını gösterip dağılım kısmında 1990'lara gelindiğinde yüz milyonlara ulşamıştır olarak bilgi verilebilir bence. Yani, net popülasyon bilgileri koruma durumunde değişiklik yaratıyorsa korunma durumu bölümüne alabilir ama dağılım kısmında durması da o bölümün bütünlüğü için gerektiriyorsa durması yararlı olur. --Mskyrider ileti 08.21, 16 Mayıs 2020 (UTC)
Panjabi kaynağına çok kısa bakındım ama kaynağı bulamadım (referanslar kısmında da belirtmemişler). Buna bakacağım. Şu an popülasyonu bu şekilde verdim.
Columbia kaynağı, en altta genel kaynakları vermiş ama spesifik olarak kaynak göstermemiş. Bu arada metnin tarihi de 2001, dolayısıyla çok da maddede yer almaması gereken bir kaynak, popülasyon için. "Global popülasyonun %50'sinden fazlası Avrupa'da olduğuna göre" dediğin kısımla hemfikirim, 2008 tahminine göre maksimum popülasyon 70 milyon olmalı (Avustralya civarı popülasyon da var malum). Elbette bu çıkarımları maddeye ekleyemeyiz, kaynakları olduğu gibi aktarmak lazım :)
Diğer kısmı da anlıyorum.
Bu arada dediğim gibi ilk etap çalışmam bitti gibi, son iki başlık kaldı. Sen de müsait olduğunda bu metnin üzerinden geçersen sevinirim. Bu esnada da güncel bilgilere, hatta ek detaylara (özellikle dağılım ve sokulduğu kısımlar gibi bölümler beni tam anlamıyla tatmin etmedi açıkçası) bakmaya çalışacağım. Sen de yine ek detaylara bakabilirsen çok iyi bir madde kazanmış oluruz :)--NanahuatlEfendim? 08.43, 16 Mayıs 2020 (UTC)
 • Şu kaynağı bırakmak isterim. Bakabilir misin?--NanahuatlEfendim? 09.32, 16 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Nanahuatl, Panjabi için basılı bir kaynak arama bulamazsın. birdlife.org'da kaynağı (A. Panjabi in litt. 2017) diye vermişler. in litt. = in litteris yazışma ile demek anlamına gelir ve bir bilim insanından yazışma yolu ile alınan yayımlanmamış bilgileri kaynak göstermek için kullanılır. Dolayısıyla birdlife.org raporunu hazırlayanlar o bilgiyi almış ve aşağıda "Acknowledments" kısmında "Contributors" olarak A.Panjabi belirtilmiş. Yani dayanacağımız kaynak BirdLife International ki ornitoloji konusunda en güvenilir kaynaklardan birisi, onun yayımladığı bu rapor yeterli bir kaynak. Panjabi'yi bir daha kaynak göstermeye gerek yok zaten. Columbia kaynağından alabileceğimiz kısım yukarıda yazdığım gibi 1890'da 60 çift kuştan 1990'larda yüz milyonlarcaya gelmiş olması. Bu şekilde bir çıkarım kaynaktaki bilgiyi kullanmak olur ama 70 milyon gibi bir sayı vermemeliyiz. Müsait olduğumda bakacağım. --Mskyrider ileti 11.04, 16 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Nanahuatl son gönderdiğin kaynakta, 2006-2015 yılları arasında Kuzey Amerika sığırcık popülasyonunun 86 ila 102 milyon arasında olduğu tahmini BSS verilerine (Stanton et al. 2019) dayandırılmış. --Mskyrider ileti 11.15, 16 Mayıs 2020 (UTC)
Evet, belki daha derinlemesine işlediği bir kaynak vardır diye bakınıyordum :D Son kaynağı da kullanalım derim.--NanahuatlEfendim? 20.09, 16 Mayıs 2020 (UTC)
 • İlk etap çalışmamı tamamladım (insanlarla ilişkileri başlığı biraz aceleye geldi, kabul :) Arzu ettiğin zaman maddenin üzerinden geçebilirsin. Onun dışında, dediğim gibi bazı eksiklikler varsa onları giderelim, güncellemeleri yapalım, kırmızıları da açalım (ilgileniyorsan elbette). İyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 07.52, 17 Mayıs 2020 (UTC)

Burcu Bayrakçı[kaynağı değiştir]

Mskyrider , Burcu Bayrakçı Sayfasını silme nedeniniz nedir ? Bu imzasız yazı Burcu Bayrakçı (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba sayın @Burcu Bayrakçı, Silinme sebebi: "Genel 9: Telif hakkı ihlali yaratan sayfa" --euvonia mesaj 07.07, 13 Mayıs 2020 (UTC)

Veri kaybı[kaynağı değiştir]

Selamlar, iyi Vikiler. Burada, söz konusu maddenin boyutu uzun olduğu için kısaltmak amacıyla ayrı maddeye bölmüştüm, ancak " Rusya maddesindeki kısmın kopyası" gerekçesiyle oraya aktarılan bilgiler veri kaybına uğramış. Zaten madde boyutu için oraya aktarmıştım, hatalı olan durum nedir? -- Ahmet Turhan(mesaj) 11.29, 13 Mayıs 2020 (UTC)

 • merhaba @Ahmet Turhan, maddeyi @Seksen iki yüz kırk beş "Rusya maddesinden aynen kopyalanmış. Orada özetlenmesi veya burada genişletilmesi gerekmekte, bunlar için de tekrar kopyalanması pek kolay bir iş." gerekçesini sunarak HS ile etiketlemiş. Rusya maddesi kısaltılmadığı gibi silme gerekçesinde belirtilen Coğrafya başlığı aynen kopyalanmış Dolayısıyla aynı içerik iki ayrı yerde mevcut. Yapılması gereken Seksen iki yüz kırk beş'in belirttiği gibi Rusya maddesi içindeki Coğrafya kısmı özetlenmeli ve Rusya coğrafyası maddesinde genişletilmeli. Rusya maddesinde Coğrafya başlığı altına sadece ana madde:Rusya coğrafyası yazıp içeriğin tamamını Rusya coğrafyasına aktarmak bir çözüm değil, ana madde bütünlüğü bozulur. Söz ettiğin "veri kaybı"nı açar mısın? Hangi verinin kaybolduğunu anlamadım çünkü Rusya maddesinde Coğrafya başlığı aynen duruyor. --Mskyrider ileti 11.38, 13 Mayıs 2020 (UTC)
Ha evet, Seksen burada 3. katkısıyla birlikte yeniden eklemiş, ben 2 kere ekleyip çıkardığında öyle kaldı sanmıştım. O yüzden aktarılan bilgiler orada yok, veri kaybı oldu demiştim. -- Ahmet Turhan(mesaj) 11.41, 13 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Ahmet Turhan Rusya demografisi sayfasını da aynı nedenle sildim. Kopyaladığın içerik çıkınca yalnızca bilgikutusundan ibaret içeriksiz bir madde kalıyordu. Maddeyi geliştirmek istersen bilgikutusunu geri getirebilirim. --Mskyrider ileti 12.00, 13 Mayıs 2020 (UTC)
Vaktim olunca uzun maddeyi kısaltmak adına çalışacağım, o zaman söylerim size. Ama demografi benim katkı öncesinde taslak haldeydi, bence öyle kalsa daha iyi. - Ahmet Turhan(mesaj) 12.03, 13 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Ahmet Turhan katkın öncesi maddenin ne durumda olduğuna baktım. içerik yok ve yalnızca bir bilgikutusu şablonundan ibaretti, geri getirsem bile HS#M1 ve #M3'ten silinecekti. Bu nedenle maddeyi taslak hâline bile olsa geliştireceksen bilgi kutusunu geri getireyim diye önerdim. --Mskyrider ileti 12.12, 13 Mayıs 2020 (UTC)
Bu zaman diliminde başka çalışma hedeflerim var, o yüzden çalışacağım zaman haber vereyim o zaman. -- Ahmet Turhan(mesaj) 12.14, 13 Mayıs 2020 (UTC)

İsmail Emre[kaynağı değiştir]

Merhaba, İsmail Emre ile ilgili madde açmak istiyorum ama sayfamı silmişsiniz. İsmail emre 1900-1970 yılları arasında yaşamış adanalı bir mutasavvıftır. Yayınlanan divanı 1950 tarihli olduğundan ve 70 yıl geçtiğinden kamu lisansına sahiptir. Ayrıca 1998 yılından beri http://www.ismailemre.net web sitesini de ben yönetiyorum. Lütfen maddeyi silme nedeninizi bildirebilir misiniz? Eğer bir takım bilgileri eksik giriyorsan tamamlayayım. Ya da zorunlu olan belli bir format varsa ona uygun hazırlayayım sayfayı.

Teşekkürler --Mbobar (mesaj) 13.02, 13 Mayıs 2020 (UTC)

 • merhaba @Mbobar, İsmail Emre hakkında girdiğiniz madde içeriği 1965 tarihli Adana'da basılmış olan Doğuşlar II kitabında Şevket Kutkan'ın önsözünden alınmış. Dolayısıyla telif hakları saklı bir içerik girildiği için Vikipedi:Telif hakları uyarınca silindi. Belirttiğiniz divanın da yayın tarihinden önce yazarının ölüm tarihi üzerinden 70 yıl geçmesi gerekiyor telif haklarının kalkması için. Yani 2041 yılında İsmail Emre'nin yazıları kamu malı olacaktır. Ancak maddenin silinme gerekçesi divan ile ilgili değil, bahsettiğim kitabın (önsözü de dahil olmak üzere) telif haklarının saklı olması nedeniyledir. İsmail Emre hakkında madde açmak için bunu kopyalamak yerine kendi cümlelerinizle ifade ederek ve kaynaklar göstererek yapabilirsiniz. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki bilgiler de size yardımcı olacaktır. Maddelerin yazılış formatı ile ilgili ise maddesi olan ve ilgilendiğiniz bir kişinin maddesine bakarak sağlamanız mümkün. Umarım yardımcı olabilmişimdir. --Mskyrider ileti 13.38, 13 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Mbobar, sitenizi inceledim. İsmail Emre kimdir bölümünde bu alıntıyı açıkça belirtiyorsunuz ve sayfanın altında da Copyright işaretinin yanında İsmail Emre Kütüphanesi Tüm hakları saklıdır ibaresi var. Eğer Doğuşlar II kitabının yayın hakları sizde ise Vikipedi:İçerik için izin beyanı ve Vikipedi:Gönüllü iletişim ekibi sayfalarından bu içeriği nasıl kullanılabilir kılacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak kitabın telif hakları sizde değilse, bu içeriğin hakları saklı olduğu için burada barındırılması yasal değildir. --Mskyrider ileti 13.53, 13 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar, 2020'nin 2. haftasının İş Birliği Projesi, Uluslararası UNICEF İyi Niyet Elçileri ve Savunucuları maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.30, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Kamil Tolon[kaynağı değiştir]

Merhabalar bu sayfadaki kaynağı ben ekledim fakat güvenilirliğinden emin olamadım. sizin görüşünüz nedir?--188.57.100.153 11.58, 27 Mayıs 2020 (UTC)