Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.

Vikipedi reklamları[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Enwiki'deki şu şablonu ve kullandığı modülleri az önce bize getirdim. Bu şablonu biraz anlatmam gerekirse, kullanıcılar istedikleri taktirde bunu sayfalarına koyuyorlar, orada da daha önceden tanımlanmış olan 468x60 boyutlarındaki bannerlar dönüyor. Sayfaya her purge atıldığında şablon bir sonraki bannera geçiyor ve bu bannerların içerikleri VikiProje'leri, İBP'leri ve diğer bazı kuralları (örneğin "imza atmayı unutmayınız", "yeni kullanıcıları ısırmayınız" gibi) hatırlatan gifler ya da görsellerden oluşuyor. Örnek kullanımını görelim diye şablonu aşağıya koyuyorum, ancak buraya yazmamın sebebi Türkçe bannerlar üretecek ya da varolanları İngilizce'den çevirmekte gönüllü olacak, grafikten anlayan kullanıcıların gerekliliği. Ben kendi kullanıcı sayfama şablonu koydum, şu an içerikteki tüm gifler ve tıklayınca yönlendirdiği bağlantılar enwiki'deki listenin aynısı. Bu yüzden şu an için aşağıda İngilizce resimler dönüyor olacak. Ancak dediğim gibi grafik konusunda gönüllü kullanıcılar olursa bana mesaj sayfamdan ulaşabilirler ve Türkçe gifleri İngilizcelerinin yerine koymaya başlayabiliriz. Yardım etmek isteyenlere mesaj sayfam açık, sevgiler herkese.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.51, 19 Temmuz 2020 (UTC)

 • Gençliğimi aklıma getirdin diğer dil projelerindeki Flash'tan çıkma GIF görselleri ve 468x60 reklam formatı ile. Şablonu modernleştirerek aktarman da cabası. Emeğine sağlık. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 14.14, 19 Temmuz 2020 (UTC)
 • İlk yorumum ad üzerine olacak. "Vikipedi reklamları" isminin uygun olmadığını ve yanlış anlaşılmaya fazla yatkın olduğunu düşünüyorum. "Vikipedi duyuruları", "Vikipedi:Ne yapsam?", "Vikipedi: Bugün ne yapsam?", "Vikipedi: Katkı fikirleri" gibi başka bir ad kullanalım. --Khutuckmsj 17.07, 19 Temmuz 2020 (UTC)
  • Bence "Vikipedi duyuruları" uygun bir öneri.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 17.08, 19 Temmuz 2020 (UTC)
  • Khutuck ile aynı fikirdeyim. "Vikipedi duyuruları" en uygun öneri gibi duruyor. Emeği geçenlerin eline sağlık.Gogolplex (mesaj) 17.13, 19 Temmuz 2020 (UTC)
 • Ben de VikiProje Türkiye için bir "banner" hazırladım, birazdan eklerim.
 • Ad konusunda Khutuck'a katılıyorum, "reklam serbest" gibi bir izlenim bırakabilir.ahmetlii mesaj katkılar 17.20, 19 Temmuz 2020 (UTC)
 • Bakın burada şablonun Enwiki karşılığında kullanılan giflerin galerisi var. Beğendiklerinizi Türkçe'ye çevirip yükleyin, ekleyelim listeye :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 17.51, 19 Temmuz 2020 (UTC)

Aguzer'in engelinin kalkması isteği üzerine topluluğu bilgilendirme[kaynağı değiştir]

 • @Aguzer'in, Meta'da yaptığı istek üzerine en son engel açılması isteğinin Köy Çeşmesi'nde görüşülmesinin üzerinden de dört yıl geçtiği için engelinin mesaj sayfası kullanma seçeneğini açtım. Engelinin açılması konusunda mesaj sayfasında görüşlerini belirtmesini rica ettim ancak başka bir açıklama yapmak istemediğini söyledi. 2016'daki istek bölümündekilere de sesleniyorum: @Elmacenderesi, @HakanIST, @KediÇobanı, @Vitruvian, @Pinkmlover, @Nanahuatl, @Dr. Coal, @Bermanya, @Yakamoz51. Bunun dışında soruları olan, görüş bildirmek isteyen olursa, kullanıcının mesaj sayfasından devam edilebilir. Şu an için herhangi bir açıklama da yapmadığı için, katkıda bulunmak isteyip yeniden kuklacılığa başvurmak istememesini olumlu olarak karşılamakla birlikte eski davranışlarını sürdürüp sürdürmeyeceği konusunda bir fikrim oluşmadı. Topluluğun dikkatine sunarım. --Mskyrider ileti 20.29, 24 Temmuz 2020 (UTC)
Kukla kullanımına dair biraz bilgilendirme yapılırsa daha sağlıklı bir karar alabileceğimizi düşünüyorum. Önceki engelleri nezaketsizlik, kullanıcı üzerine yorum yapma gibi nedenlerden ötürü gerçekleşmiş. 8 yıllık süreçte bunları zaten gözden geçirmiştir muhtemelen kendisi.--NanahuatlEfendim? 20.33, 24 Temmuz 2020 (UTC)
Mesaj sayfasında kuklalar ile ilgili yorumu mevcut. --Mskyrider ileti 20.46, 24 Temmuz 2020 (UTC)
Şu yorumu okuduktan sonra bende bir fikir oluştu, olumsuz.
İnsanların istediğini düşünme özgürlüğü var elbette, sırf 2012 engellerinin yanlış olduğunu düşünüyor diye kimse suçlu kabul edilemez. Gördüğüm sorun orası değil. Hararetlenmeye neden olanların başını çektiği için (öyle düşünüyormuş) engellerin kaldırıldığını düşünüyor olması, hatta genel olarak bir hararetlenme oldu diye engellerin kaldırıldığını düşünüyor olması, bana her olumsuz değerlendirdiği gelişmeye karşı yaklaşımının "hararetlenme" olacağından başka bir şey söylemiyor. Gerçek kabul ettiği öznel değerlendirmelere hiç girmiyorum.
Bu kadar güçlü önyargılarla projeye ve topluluk dinamiğine katacak bir şeyi olmadığına inanıyor ve olumsuz bakıyorum.
Vito Genovese 21.56, 24 Temmuz 2020 (UTC)
 • Engelin neden kalkması gerektiği, kaldırılırsa ne gibi katkılar verileceği, nelerin değiştirdiği gibi konulara hiçbir atıfta bulunulmamış. "Engeli kaldırınca Vikipedi olarak ne kazanırız, ne kaybederiz?" sorusunun cevabının verilmesi lazım tatmin edici bir şekilde. Kendi açımdan, engelin kaldırılmasının Vikipedi'ye ne kazandıracağına yönelik bir izlenim elde edemedim, "onlarınki açıldı benimki de açılsın" tarzı bir tutum gözlemledim.--NanahuatlEfendim? 23.44, 24 Temmuz 2020 (UTC)
 • Kukla engelleri denetçi tarafından verilmiş olmasına rağmen "Yine önde gelen hesaplar arasında yer aldığım için adeta cadı avında günah keçisi ilan edildim ve bazı hesaplar bile benim kuklammış gibi sebep gösterilerek engellendi." şeklinde ifade edilmiş. Vito'nun endişelerini paylaşıyorum, yapıcı bir hâl-tavra evrilmiş gibi gözükmemekte. Projeye katacak elbette bir şeyleri vardır ama kâr-zarar hesabında engeli gerektiren durum ortadan kalkmamış gibi. Olumlu bakamıyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.53, 24 Temmuz 2020 (UTC)
 • Hem eski engellerin sebeplerini, hem 2016'daki engel kaldırma isteğini, hem de son mesajları inceledikten sonra kullanıcının Vikipedi'ye geri dönmesinin proje için yapıcı olacağına ikna olmadım. Olumsuz bakıyorum. --Khutuckmsj 00.25, 25 Temmuz 2020 (UTC)
 • Aguzer ile kendisinin mesaj sayfasında konuşmam neticesinde kendisinden engel temeli olan VP:N ve VP:KSY hususunda bir şeyler duyamadım. Geçmişte olanların bu iki politikayı ihlâl ettiğinin farkındalığı ile ilgili bir belirti göremedim. Gelecekte bunlara dikkat edeceği hususunda da bir bulgu yok. Engeller ceza değildir, ceza olmayan bir olgudan bir af beklenemez. Engellerin kalkması için engel temelinin ortadan kalktığı yönünde bir emare gereklidir. Beni bilenler bilir, hiçbir kullanıcının engelli kalmasını tercih etmem. Verilen bir engel şartlar ortadan kalktığı zaman kaldırılmalıdır. Burada ise engelin kalkmasının zamanı gelmemiş. Engel şartlarının ortadan kalkması ve zamanının gelmesi ise Aguzer'e bağlıdır, kendisinin düşündüğü gibi hizmetlilere ya da kullanıcıların tümüne değil. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 17.15, 27 Temmuz 2020 (UTC)
 • Kullanıcıya yeni bir şans veririz ve kuralları çiğnerse yine engellenir. Bundan basit bir şey yok. "Öyle bir havası yok" vb. söylemler bana doğru gelmiyor. Gelir, katkısını yapar. Uymadı mı, engellenir. Şans vermekten zarar gelmez. --Hedda Gabler (mesaj) 17.28, 27 Temmuz 2020 (UTC)
  • Katılıyorum. Tekrar engellemek zor değil, aradan bu kadar süre geçtikten sonra şans vermekte sakınca görmüyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 17.33, 27 Temmuz 2020 (UTC)
Wikimedia Commons'a yüklediği ve Vikipedi'de kullanılmasına son verdiğim siyasi propaganda içerikli bir dosyayı silinmesi için aday göstermiştim. (Üstelik dosyadaki metin Osmanlı Türkçesinin dil bilgisi kuralları açısından baştan sona yanlış. Hem bilmiyor hem ahkam kesiyor.) Dosyanın kalması için yaptığı savunma evlere şenlik. Ben Osmanlı İmparatorluğu aleyhine propaganda yapıyormuşum. Osmanlı İmparatorluğu düşmanıymışım. (Bunlar ne demek oluyorsa artık. Sasani İmparatorluğu düşmanı, Bizans İmparatorluğu düşmanı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu düşmanı diye bir şey duyulmuş mu?) Fikrî mülahazalarımı Vikipedi'ye taşıyormuşum. Engelinin kalkması durumunda ideolojik değişiklikler yapacağı kanaatindeyim. Yüklediği dosyaların kronolojik seyri buna delildir. – Aybeg 18.08, 27 Temmuz 2020 (UTC)
 • Aybeg'in gösterdiği güncel tartışmaya dayanarak geri dönüşüne olumsuz bakıyorum. En ufak bir meselede bile ortaya koydukları tavırda görüleceği gibi varı yoğu ideolojik tartışma başlatmak olan kimselerin Vikipedi'deki kullanıcıları uğraştırmak dışında bir şey yaptıklarını henüz görmedim. Vitruvian (mesaj) 18.22, 27 Temmuz 2020 (UTC)
 • Aybeg ve Vitruvian, bu dediğinizi yeni bir hesap açıp yapmasının önünde bir engel var mı? Yok! Demek ki amacı bu değil. Ben dönmesi yönünde bildirilen görüşlerle hemfikirim. Zor değil, engellenecek bir şey yaparsa her halde fare ile birkaç click yeter.-TheCatcherInTheRyeileti 18.27, 27 Temmuz 2020 (UTC)
Thecatcherintherye, kişisel görüşüm: Eğer kullanıcı yeni bir hesap ile kaldığı yerden devam etmeye çalışırsa, bunu Viki'deki birçok kullanıcı fark edecektir. Hele bu dakikadan, tartışmadan sonra... Ama siz tabii kullanıcının geri gelmesini özellikle istediğiniz için bu yorumu yapmış oluyorsunuz anladığım kadarıyla. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 18.32, 27 Temmuz 2020 (UTC)
Ben Aguzer'i tanımıyorum, katkı yaptığı dönemi de engellendiği tarihi de bilmiyorum. Görüşlerimi katılımcıdan bağımsız olarak dile getiriyorum. Kullanıcı katkı yapmak (içerik) için geri dönmek istemişse bu benim için bir iyi niyettir. Çekinceler tartışma çevresinde dönmüş biraz. Bence bu arayıp da bulamadığımız şey. Tartışalım, bol bol tartışalım. Ne kadar görüş o kadar kalite. Ben şahsen tartışmalarda etkin oşacak kullanıcılara daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Pat diye sorsalar anında aklıma gelecek birkaç tartışma (çabası) sayfasından bahsedebilirim. Ama görüş yok diye öyle melül melül bize bakıyor. Sırf bu bağlamda bile eski ve deneyimli (Aguzer'in deneyim seviyesini ilk mesajda pinglenen kullanıcılar bilecektir muhtemelen) kullanıcılara ihtiyacımız var. Verdiğimiz bu kararda hata yapmışsak (ki bunu her zaman yapabilme imkanımız var) yeniden engelleme kapısı hep açık. Emsallerimiz de var. Engelini kaldırıp tekrar engellediğimiz. Bu şekilde bir pazarlık etik mi, ne kadar etik, tartışılır, ama benşm görüşüm engelinin kalkması yönünde. (Belki de daha deneyimli kullanıcılar benşm bilmediklerimi bilip ona göre görüş belirtir, onları da bekliyorum)-TheCatcherInTheRyeileti 19.09, 27 Temmuz 2020 (UTC)
 • Sn. Vito'nun fikrine istinaden benim fikrim de olumsuz. --Victor Trevor (mesaj) 18.58, 27 Temmuz 2020 (UTC)
 • Engellenmesi gayet yerinde olmus. Bir daha da engeli kaldirmaya gerek yok. Aybeg'in gosterdigi bu ornek - ki daha neredeyse 1 ay evvel cereyan etmis - engelin kalkmamasi icin gayet yeterli. Bu tip suclayici tavir sergileyenlerin, bu ortami guzellestirebilecegini sanmiyorum.--Dakmor Tojira 20.42, 27 Temmuz 2020 (UTC)
 • Arkadaşlar, arkadaş net bir trol, burada vakit harcamaya gerek dahi yok. @Mskyrider, @Vito Genovese, @Khutuck, @Thecatcherintherye kendi mesaj sayfasında şu an zaten kendisi benzer trol davranışlarına devam ediyor. Trol neydi? Gereksiz yere vaktimizi çalan, boşa kürek çekmemize neden olan, vakit alan kullanıcı. Kendisi neden trol? Şurada, kendi eklediği dosyada ne yazıyor eski Türkçe olarak biliyor musunuz (@Satirdan kahraman'a teşekkürler)? "Bugün harf devrimi oldu. Artık latin alfabesi kullanılacak. Bir milletin kendi tarihiyle bağı koparıldı. Çok vakit geçmeden buna sebep olanları yine bu millet ağır bir şekilde tenkit edecek." Kendisi açık bir şekilde bunu eklemiş oraya, sıkıştırmış gizlice. Mesaj sayfasında ise "Osmanlı gazetesi ikonunun metnini ben hazırlamadım. Okumadım da değil" yazmış. Değil engelinin kaldırılması, Viki projelerinin yakınına yaklaştırılmaması gereken bir isim. Trollerle, manipülasyon yapanlarla, gizli vandallarla harcayacak vaktimiz yok.--NanahuatlEfendim? 21.30, 27 Temmuz 2020 (UTC)
Aguzer'in kendi mesaj sayfasında Commons'taki dosyada yazan metin için yaptığı savunmaya kısaca cevap vermek istiyorum. İdeolojik bir yargı ifade ederek demek istedi ki "Kemal Paşa'nın yaptıklarını herkes kabul etti mi?" Aguzer'in bir ikon için yaptığı savunma bu. İdeolojik saik içeriyor. Oysa gene kendisinin hazırladığı bu dosyadaki metni söz konusu ikona eski harflerle yazacak olsaydı veya gerçek bir Osmanlı gazetesinden aldığı metni ikona koymuş olsaydı hiçbir sorun olmayacaktı. – Aybeg 06.23, 28 Temmuz 2020 (UTC)

 • Görüşlerini bildirenlere teşekkür ederim. Kullanıcı meta'da engelinin kaldırılması mesajını attığı 18 Temmuz 2020 günü Commons'ta yaptığı kişisel saldırı engellenme nedenlerinin devam ettiğini gösteriyor. Vikipedi:İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil politikasının Vikipedi dışındaki kişisel saldırılar bölümünde belirtildiği üzere engelinin yeniden açılmaması yönünde fikrim oluştu. Bu bildiriyi yaptığım mesaja vereceği cevaptan sonra kullanıcının mesaj sayfasını yeniden kapatacağım. Bilginize. --Mskyrider ileti 05.57, 28 Temmuz 2020 (UTC)
 • kendisini iyi hatırlıyor ve @Nanahuatl'a katılıyorum. 2012'lerde idi sanırım çok ciddi trollük faaliyetleri vardı viki'de. kukla hesapları da cabası. bence de engeli kaldırmaya hiç gerek yok. Diyot 13.55, 31 Temmuz 2020 (UTC)

@Aguzer OTRS'ye engelinin açılması için başvuruda bulundu. Fazla detaya girmeden genel olarak kendisinin haksız yere tekrardan engellendiğini ve kısa bir sürede konunun belli oranda olumlu görüşler olmasına rağmen kapatıldığını iletiyor. Ayrıca kendisini savunmak istiyor. @Mskyrider OTRS prosedürü gereği topluluğun bir kez daha yorumlarını almak için bir hatırlatmada bulunuyorum. --Uncitoyenmesaj 16.00, 5 Ağustos 2020 (UTC)

OTRS prosedürü nedir?
Vito Genovese 17.29, 5 Ağustos 2020 (UTC)
Engeli tek başına açmak gibi bir yetkim/görevim yok anlamında. --Uncitoyenmesaj 17.38, 5 Ağustos 2020 (UTC)
Anladım. Engel prosedürünü ve hizmetli takdirini geçersiz kılan bir OTRS politikası filan mı kabul edildi diye sormuştum ben de. Çok yakın tarihli bir değerlendirme yapıldığı için yeni bir değerlendirmenin sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Mskyrider kararını daha sağlıklı verebilmek için topluluktan görüş almış, topluluk bu konuda her zaman bağışlayıcı olma eğiliminde olmasına rağmen herkes konuya soğuk yaklaşmış. Birkaç gün sonra yeni bir talep göndermek de bu endişeleri pekiştiren bir örnek olmuş. İlk talebinde bulunduktan sonra geri dönmesi aslında bu kadar kolayken kendi yolunu kendi kapatabilecek kadar fecaat yorumlarla topluluğun karşısına gelmesi kişinin projeye uygun olmadığının ve aradan geçen zaman da dikkate alındığında muhtemelen hiçbir zaman da uygun olmayacağının göstergesi durumunda.
Vito Genovese 17.47, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Bayramınız kutlu olsun![kaynağı değiştir]

Tüm topluluğumuzun Kurban Bayramını kutlar; sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim. Eskiden olsa büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperdik ama malum dönem yüzünden anca Kayı selamı verebiliyoruz :) Sağlıcakla. chansey mesaj? 19.13, 30 Temmuz 2020 (UTC)

İyi bayramlar Face-smile.svg--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 19.15, 30 Temmuz 2020 (UTC)
 • Herkese iyi bayramlar değerli gönüllü arkadaşlarım.--Madrox❯❯❯ mesaj? 19.22, 30 Temmuz 2020 (UTC)
 • İyi bayramlar :) --Anyela. 07.54, 31 Temmuz 2020 (UTC)
 • Herkesin bayramını en içten dileklerimle kutlarım. :)) Sait* 10.30, 31 Temmuz 2020 (UTC)
 • Herkese iyi bayramlar!ahmetlii mesaj katkılar 10.36, 31 Temmuz 2020 (UTC)

Yeni anasayfa tasarımı[kaynağı değiştir]

Tartışma:Anasayfa'da geçici olarak mobil vikinin sorunlarını çözecek bir anasayfaya geçip bir aylık bir hazırlık sürecinden sonra bir anasayfa tasarım yarışması düzenlenmesine yönelik bir öneride bulundum. Orası çeşme kadar takip edilmediği için buraya da bir not düşüyorum.

Vito Genovese 11.27, 6 Ağustos 2020 (UTC)

Topluluk portalinin yenilenmesi[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Vikipedi ekranının sol tarafındaki sütunda yer alan, gerek yeni gerekse eski, kısacası tüm kullanıcılar için oldukça büyük önem taşıyan bir sayfa var: Vikipedi:Topluluk portali. Bu sayfanın amacı kısaca, Vikipedi'de neler olup bittiğini ve nasıl katkıda bulunabileceğimizi göreceğimiz, adeta bir başlangıç noktası olarak hizmet veren bir sayfa. Buradan, bu amaç doğrultusunda mümkün mertebe Vikipedi'deki başlıca sayfaların tamamına ulaşılması amaçlanıyor. Başlıcadan kastım, örneğin, Kategori:Hatalı kaynak sözdizimine sahip maddeler kategorisine buradan ulaşmayız, ama Kategori:Kaynak sorunları olan maddeler kategorisine ulaşırız. Her neyse, portalin şu anki hâli, biçem olarak bence fena değil, yalnızca biraz dağınık ve birtakım eksiklikler var. Bununla ilgili olarak şurada bir çalışma başlattım. İlk iş olarak "katılım" diye bölüm oluşturup kullanıcıların Vikipedi'ye nerelerden entegre olabileceğini, topluluğa karışabileceğini toparlamaya çalıştım. Devamında "bakım, temizlik ve yapılacaklar" ile geliştirme amacıyla nelerin yapılabileceğini toparlamaya çalıştım. Üçüncü ve son bölümde ise bağlantılı diğer sayfaları toparlamaya çalıştım. Şu hâliyle elbette yenileme teklifinde bulunmuyorum, yalnızca eksik gördüğünüz, gerekli gördüğünüz yerleri oraya eklemenizi rica ediyorum :) Ona göre hepimizin aktif bir şekilde kullanacağı güzel bir ortam oluşturalım :)--NanahuatlEfendim? 06.24, 7 Ağustos 2020 (UTC)

Eline sağlık. Benim de bir süredir niyetim vardı bu sayfaya el atmaya, sana kısmetmiş.
Benim bu sayfa ile ilgili düşüncem, genel olarak "Ne yapabilirim?" diye düşünen kullanıcıya yol göstermesi gerektiği. Yani "topluluğa" nasıl katkıda bulunabilirim, katkıda bulunabilirim, işe nereden başlayabilirim, diye düşünenlere rehber olması. Dolayısıyla bu sayfa için ilk düşüncem KAT:SS'de kullandığımız, {{hizmetli kutusu}} ve {{madde bakım kutusu}} şablonlarında da görebileceğiniz sistemi buraya uyarlamaktı. Yani "bakım kategorisi" statüsündeki kategorilerin içeriğinin listelenmesi, gerekirse doluluk/boşluğa farklı renklendirmenin atanması ve kullanıcıların bu sorunları çözüp kategorileri boşaltmaya sevk edilmeleri. Bu şablonlardaki kadar kapsamlı bir sistem olmayacaksa bile kategorilerin yanına ayraç içinde kategori üyesi sayıları sihirli sözcüklerle eklenebilir diye düşünüyorum.
Diğer yandan bu sayfanın zaten yine sol tabloda bağlantısı bulunan diğer sayfaların işlevleri konusunda tekrara düşmemesi de önemli. Yani bu sayfa "bilgilendirme"den mümkün olduğunca kaçınmalı ve "yönlendirme"ye odaklanmalı. Sayfanın güncel sürümü üzerinden konuşacak olursam, asıl kullanıcıyı götürmek istediğimiz yer "Bakım, temizlik ve yapılacaklar" başlıklı ikinci blok. Üçe ayrılmış olan üçüncü blok ise hiç olmamalı diye düşünüyorum. Kullanıcı bunlara Yardım'dan veya zaten aldığı hoşgeldin şablonundan ulaşabilir. Bu sayfanın temel fikri "Burada insana ihtiyaç var!" olmalı derim.
Bu doğrultuda, sayfanın ve hatta Vikipedi'nin önemli bir isteği de bir Görüş İsteği (Request for Comment - RfC) sistemi. Vikipedi'nin birçok yerinde tartışmalarımız oluyor, ancak bu tartışmaların katılımı etiketlenenler ve bir de Son Değişiklikler'de görenlerle (ve belki bir de sayfayı zaten izleyenlerle) sınırlı kalıyor. Vikipedi'de gerçekleşmekte olan ve topluluğu görüş bildirmeye çağırdığımız her tartışmayı listeleyebileceğimiz, görünür bir platforma ihtiyacımız var. Bu kapsama hem sitenin genelini etkileyen meta tartışmalar hem de madde özelindeki tartışmalar giriyor. Hatta o sırada geçerliliğini sürdüren bir görev adaylığı da buna dâhil. Dolayısıyla bu sayfanın SM, SR, SL anasayfalarını da listelemek yerine (veya ek olarak diyeyim) adaylıklara dikkat çekici olması gerekli. {{Kullanıcı VH}} bunu bir dönem biraz da olsa yapıyordu ama kullanımı eski düzeyde değil, içeriği de yeterince dinamik değil. Arada gerçekleşen Vikibahar benzeri etkinlikleri de düşünecek olursak, bu sayfada bu tür "güncel gelişmeler"e bir yer ayrılması gereksinimi giderek daha belirgin hâle geliyor.
Ben deneyimli bir kullanıcı olarak Topluluk Portaline hiç bakmıyorum ve bu sayfayı deneyimli kullanıcıların da düzenli bakacağı bir sayfaya dönüştürmemizin çok verimli olacağı kanısındayım.
Vito Genovese 08.33, 7 Ağustos 2020 (UTC)
@Vito Genovese, teşekkürler. İster benim çalışma sayfamda istersen de kendi çalışma sayfana alıp dilediğin şekilde geliştirme ve düzenlemeler yapabilirsin. Zaten radikal değişiklikler yapmadım, yalnızca toparlamaya, gruplandırmaya, eksiklikleri gidermeye çalıştım kendimce (en son kısma neredeyse hiç dokunmadım mesela). Lütfen buradan devam et, ben biraz tıkandım :) Bakım sayfalarını görmek adına ben kullanmaya çalışıyorum ama yeni kullanıcılara daha faydalı tabi.--NanahuatlEfendim? 19.51, 7 Ağustos 2020 (UTC)
İlk fırsatta bir şeyler vermeye çalışacağım. Geçen seninle konuştuğumuz kaynak hata ve bakım şablonlarını da dâhil edebiliriz sanırım.
Vito Genovese 21.46, 7 Ağustos 2020 (UTC)

Türk Dilleri Vikimaratonu 2020 - Kazananlar[kaynağı değiştir]

Vikimedi Topluluğu Türk Dilleri Kullanıcı Grubu ve WMTR tarafından 1 Haziran 2020 - 30 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası Türk Dilleri Vikimaratonu 2020 sonuçları belli oldu.

Bir aylık süre zarfında Türkçe Vikipedi'ye 238 yeni maddenin eklendiği, 131 maddenin geliştirildiği maratonda birinci @Thecatcherintherye 150USD tutarında hediye çeki, ikinci @ToprakM 100USD tutarında hediye çeki, üçüncü ise @Historianengineer 50USD tutarında hediye çeki kazandı. Kazanan kullanıcılar ödüllerinin teslimiyle ilgili wmtr[at]wikimedia.community e-posta adresiyle veya @Sakhalinio, @Elmacenderesi ve @Khutuck ile iletişime geçebilirler.

Yarışmada yer alan ve katkılarıyla Vikipedi'yi ileriye taşıyan tüm katılımcılara teşekkür ediyor, gelecek yarışmalarda katkıların artarak devam etmesini diliyorum. --Khutuckmsj 21.27, 9 Ağustos 2020 (UTC)

Yarışmaya katılanlara sonsuz teşekkürler, kazananlara tebrikler, başta Türkçe Vikipedi'de jürilik yapan @Elmacenderesi ve @Khutuck'a ve emeği geçen herkesinde ellerine sağlık. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.31, 9 Ağustos 2020 (UTC)

Başta adaletli yarışma sorumluları ve jürimize olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederim. Türkçe Vikipedi'yi hak ettiği yere getirmek adına daha fazla katkı yapmak dileğiyle. Her şey gönlümüzce olsun. -Historianengineer (mesaj) 21.37, 9 Ağustos 2020 (UTC)-