Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.

Gün/yıl maddelerine fotoğraf eklenmesi[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. İleride ideolojik çatışmalar yaşanmaması ve gün/yıl maddelerinin fotoğraf galerisi olmaması adına topluluğun dikkatini bu konuya çekmek istiyorum. Kullanıcı:Ahmet Turhan'a gönderdiğim mesajı aynen paylaşıyorum.

Ahmet Turhan gün ve yıl maddelerine açtığı biyografi maddelerini fotoğraflarla eklemeye başladı. Ben de bu kişilerin fotoğraflarıyla eklenmemesi gerektiğini söyledim ve endişelerimi şu mesajla paylaştım:

"Gün ve yıl maddelerine fotoğraf eklemek sağlıklı değil, yanlış yorumlara ve çatışmaya sebep olabilir. Fotoğraf eklerken, gerçekten o yıl doğanlar arasındaki yerini ve önemini sorgulamalısınız. Siz bir sosyalistin fotoğrafını eklerseniz birisi liberalin, biri faşistin, öbürü de bir nazinin fotoğrafını ekler. Bu ideolojik çatışma maddeyi fotoğraf galerisine çevirir, enerjimizi alır ve yıpratır. Genel teamül bu maddelerde aşırı fotograf konulmaması yönünde."

Görüleceği üzere hem maddelere bağlantı veriliyor hem de fotoğrafları ekleniyor. Eklenen kişiler genel manada Sloven partizan, Sloven kominist gibi kişilerdi. Yani eklenen gün veya yıllar için pek önemi olmayan kimselerdi. Durumu Turhan'a şu mesajla ilettim:

"Isaac Newton'un doğumu/ölümü maddelerinde ("fotoğrafla") yer alabilir çünkü önemi malumdur, veya ENIAC bilgisayarı. Ama Sloven partizanlar1-2 aynı öneme maruf değiller.

Hülâsa: Gün ve yıl maddeleri Türkçe Vikipedi'de pek gelişmiş değil ve sadece bu konuda katkı veren iki üç kullanıcı var. Çoğu gün/yıl maddesinde isimler bir elin parmağını geçmiyor. Ben okuyucuların üç ismin yer aldığı bir yıl maddesinde bir kişinin fotoğrafıyla yer almasının sorgulanacağını düşünüyorum. Burada bir öznellik söz konusu ve herkes açtığı maddedeki kişiyi gün/yıl maddesine fotoğrafıyla eklerse orası fotoğraf galerisine döner. Maddeyi mobilden okuyanlar ise sürekli fotoğraftan aşağı inmek durumunda kalır. Yukarıda Newton örneğinden bahsettim, gün/yıl maddelerinde daha evrensel düzeyde kişi ve olayların fotoğrafları yer almalı. Bir Sloven partizanın maddesini fotoğrafla xxx yılında doğanlar maddesine eklemek tamamen öznellik. Aynı endişe şurada da paylaşılıyor. İngilizce Vikipedi'de durum çok daha farklı. Gün/yıl maddeleri fazlasıyla gelişmiş durumda ve fotoğraf kullanımı buna mukabil fazla oluyor. İngilizce proje daha küresel olduğu için Newton örneğindeki gibi eklemeler fazla olabilir veya bu küreselliğin denetimi zor olduğundan Sloven partizan örneğinde kişiler "öznel bir şekilde" eklenmiş olabilir. Konu iki kullanıcı arasında olmadığından ve geri alanın reaksiyonunun sınırı ölçülmek istendiğinden buraya taşındı. Topluluğun bu konuda fikri ve genel tutumunun belirleyici olması gerekiyor.--Kingbjelica (mesaj) 19.04, 10 Eylül 2019 (UTC)

Öznelliğin ne boyutta olduğunun farkına daha iyi varılması için 1944 sayfasının şu sürümüne bir bakalım. Adaviye Efendiyeva neden 1944 yılında ölenler arasında fotoğrafıyla eklenecek kadar önem arz ediyor? Neden 18 Aralık maddesinde Josef Stalin'in fotoğrafı yok da neden Aleksandr Kodakovski'nin fotoğrafı var? İkinci maddeyi siz açtığınız için mi? İşte bu tamamen önlenemeyecek bir öznellik barındırıyor. Herkes açtığını maddenin fotoğrafıyla gün/yıl maddeleri gibi genel kapsamı olan bir maddeye eklerse bunun sonu gelmez. Hem ideolojik bir çatışma alanı doğar hem de yeni yeni fotoğraf galerileri yaratılmış olur. Burada fotoğrafların maddelerde dengeli kullanımı hakkında "Maddede görseller dengeli şekilde verilmeli" demiştiniz. İkisi arasında da benzer bir durum var.--Kingbjelica (mesaj) 19.35, 10 Eylül 2019 (UTC)

Birincisi; açtığım tüm maddeleri gün/yıl maddelerine eklemeye karar verdim. Bu sayfadan başlayarak alfabetik listeye göre ekliyorum. Tamamında hem bilgileri, hem de varsa özgür lisanslı görselleri ekliyorum. Bu kişiler Nazi de olabilir, roman yazarı da, siyasetçi de, ekonomist de, hatta 1700'lü yılların generalleri de. Burada bir ayrım yok, öncelikle bunu söyleyeyim. Nasıl bir niyet okuma ile "ileride ideolojik çatışmalar yaşanacağı" öngörülmüş, bunun açıklanması gerek. Üstelik neden eklenen bilgi yerine fotoğraf sorunu olduğu söyleniyor, orası da açıklamaya gerek duyulan diğer konu. "Eklenen kişiler genel manada Sloven partizan, Sloven komünist" denilmiş, başlangıç olarak alfabetik düzende A-G arasını yükledim, orada kaç tane bu sıfata nazır kişi var ve nasıl bir yöntemle hedef seçilmiş, açıklamaya ihtiyaç var. Biyografiler bitince sonrasında açtığım tarihi olaylar ve gelişmeler maddelerini de bilgi/görsel olarak ekleyeceğim. Bu yönde bir katkı sunmaya engel mi var? Veya eklenince çıkarılacak mı? Örneğin Burada bir Nazi generali çıkarılırken, burada Tatar bir politikacı çıkarılmış. Bu maddeler Isaac Newton maddesinden önemsiz olduğu için mi çıkarıldı?
İkincisi; hangi özgün tercihe göre fotoğraf ekleyeceğiz? Neden Isaac Newton veya ENIAC bilgisayarı ekleyebilirken Denis Çiçerin'i veya Dénes Berinkey'in görselini bu gün/yıl maddelerine ekleyemiyoruz? Önem derecesine göre bu ayrımı Kingbjelica neye göre, kime göre yaptı?
Üçüncüsü; bir gün/yıl sayfasında bir tarafın çok fazla görseli olduğu düşünülüyorsa, bunları "kaldırma" yerine neden diğer taraf olduğu düşünülen kişilerin görselleri "ekleme" yöntemine gidilmiyor? Ansiklopedimiz kaldırarak mı gelişir yoksa ekleyerek mi. Örneğin 1927 maddesinin Türkçe ve İngilizce sürümü arasındaki fark tam da anlatmak istediğim şey. Zaten kaldırma yöntemi "şevk kırma" nın yanından geçen sürümü, asla böyle bir duruma neden olmamalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.52, 10 Eylül 2019 (UTC)
Cevap Cevap Açtığınız biyografi maddelerini gün/yıl maddelerine eklemenize yardımcı olabileceğimi söyledim. Vikipedi'de kullanıcıların hangi yönde katkı vereceğine kimse karar veremez çünkü herkes buraya ayırdığı vakitlerde sevdiği işleri yapmak istiyor. Sizin öznel şekilde eklediğiniz fotoğrafları dengelemek için kimsenin uğraş vermesini beklemeyin bu yüzden. Kişilerin kim olduğunun önemsiz olduğunu zaten zikrettim yukarıda. Sovyet partizan/komünist mahiyetinde kişiler ekleniyor derken o kişilerin Newton örneğiyle kıyaslansın diye. Fotoğraf eklerken kişilerin tanınırlık seviyesi göz önüne alınmalı. Malumunuzdur, kayda değerliliğin de seviyeleri bulunmaktadır. Newton ile Sovyet partizan burada yer alacak kadar kayda değerdir ama Newton diğerine göre daha evrensel düzeydedir. Neden ENİAC bilgisayarının yıl maddesinde olması gerektiğini ilgili maddeyi okuyarak bile öğrenebilirsiniz. İdeolojik tartışma yaratabilir öngörüsü kuvvetli bir ihtimaldir. Fotoğraf eklediğiniz yıl maddelerinde bir sürü etnik kökenden insan var. Cezri düşünen birisi neden şu kişinin fotoğrafı orada yok dese haklıdır. Fotoğraflar ilgi çekicidir, insanları yönlendirecek, maddeye çekecek düzeydedir. Bu nedenle cezri düşünen vatandaş kendi atasının fotoğrafının da konmasını, atasının da tanınmasını isteyebilir. İşte size ideolojik tartışma, işte maddelerin fotoğraf galerisine dönme ihtimali.. Umarım örnekler yeterlidir.--Kingbjelica (mesaj) 20.00, 10 Eylül 2019 (UTC)
Katkıya zorlayan unsur ve teşvik eden başka kullanıcılar değil, kişinin eleştiri verdiği yerdeki eksiklikler. "Burada neden bu yok" şeklinde eleştiri sunup diğer olanları da çıkarmak değil, hepsinin var olmasını sağlamaktır asıl katkı. Bir kullanıcı ABC maddesinde AB var C neden yok dediğinde AB'yi çıkarmaz, C'yi de ekler. Kimse C'yi ekle diye zorlamıyor, kendi eleştirmiş sonuçta. Üstelik Vikipedi'de katkı geliştirmenin pek çok yöntemi var, bu da teşvik edici diğer bir yol olur zaten, gayet de olumlu. Bir tuğla da sen taşı olumlu bir önerme yani.
Diğer konu, bir kişi bir yere baktığında etnik köken arıyorsa ve buradan ideolojik tartışma yaratıyorsa, kusura bakmasın bu bizim sorunumuz değil. Bu bakışın sonu yok ki, örneğin o bakış ana sayfada çıkan iki günün maddesine de etnik köken kaygısı güderek eleştirebilir ve "ideolojik tartışmaya" neden olabilir. Çok basit şeylere bile takılabilir yani o bakış açışı, bu tür ayrıntılar Vikipedi'yi ancak ve ancak geriye götürür. Burada da başka benzer durum oluştu zira, açtığım maddelere yönelik yaptığım katkı odağı hiç aklımda olmayan bir ideolojik tartışmanın içine çekildi. Ben burada bir eksiklik gördüğüm için kendi katkı odağımı oluşturdum ve açtığım maddelerden başladım, hepsi bu. Kötü niyet varsayılmayacak (zaten VP:İNOV uyguluyoruz) bir girişim bu. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.26, 11 Eylül 2019 (UTC)

burada mesele ideolojik olup olmaması değil, öznelliği.. yıl ve gün sayfalarında onlarca madde olduğu için galeriye dönüşmesinin önüne geçilemez, bu açıdan hiç eklememek daha doğru, görsel görmek isteyen gider maddesine bakar. bunun sonu da yok, anlam ayrım sayfalarına da mı ekleyeceğiz mesela. bunu daha önce ülke bilgi kutularında yaşadık, sürekli önceliklere göre değiştirilen fotolar ve değişiklik savaşları vikipedi'ye birşey kazandırmıyordu. --kibele 09.39, 11 Eylül 2019 (UTC)

Yıl maddelerinin Türkçe ve İngilizce sürümlerini karşılaştırdığımda, İngilizce sayfalarda Doğumlar ve Ölümler bölümüne eşlik eden ve yalnızca addan oluşan resimaltı yazılarına sahip (yani doğum tarihi - ölüm tarihi bilgisi foto altı için gereksiz) fotoğrafların "sayfa kaldırdığı sürece", yani sayfa fotoğraflar nedeniyle uzamadığı müddetçe gayet güzel göründüğünü görüyorum. Sayfanın kaldırıyor olması anahtar, çünkü o bölümün kaldırdığından fazla fotoğraf konması da uygunsuz olacak muhakkak ki. Kapasite dâhilinde hangi fotoğrafların kullanılacağına karar verme açısından da tanınırlık, yani şöhretle hareket etmek en uygulanabilir yöntem gibi görünüyor. Fotoğrafların seçimi konusunda ideolojik bir kaygıdan ziyade maddeleri sahiplenme gibi bir kaygım var. Yani bir kullanıcı yalnızca kendi yazdığı futbolcu maddelerinin fotoğrafları için bir çalışma yapıyor olsaydı da bu eşit derecede sıkıntı potansiyelli bir hareket olurdu. Daha ünlü, yani bilinir bir kişi orada açık bir şekilde duruyorken kullanıcının mevcut boşluğu kendi futbolcu maddeleriyle doldurması bana göre madde sahiplenmedir. Bu noktada kullanıcıdan sağduyu göstermesini ve o boşluğu başka bir fotoğrafın hak ettiğini kabul ederek hareket etmesini beklemek topluluğun hakkıdır diye düşünüyorum. Yani Ahmet özelinde konuşursak, 1944 maddesinde Ölümler bölümüne gittiğinde orada Rıza Şah Pehlevi ve Erwin Rommel gibi çok daha tanınır olduğunu düşündüğüm iki kişi varken kendi açtığı maddeye konu kişinin fotoğrafını eklemeye çalışmaması, bu fotoğrafları ancak yer olduğunda ve bariz öne çıkan seçenekler kullanılmış ya da kullanılamaz olduğunda eklemesi uygun olur kanısındayım.
Vito Genovese 09.53, 11 Eylül 2019 (UTC)
Gün/Yıl Saayfalarında resim eklenmesinin o sayfaları birer resim galerisine dönüştüreceği veya ideolojik sorunlara yol açacağı tamamen niyet okumadır ve bence sağlıklı değildir. Bir kişinin doğum gününün olduğu sayfada resminin olması kadar doğal bir şey yoktur. Eğer teknik sorunlara yol açmıyorsa kaldırılmaması gerekir. Yıl maddeleri konusunda kişi kendi eklediği maddeler ile eş güdümlü giderek bunlara göre ekleme yapabilir. Bu durumda kişinin yaptığı eklemeler yanlış olmaz. Vikipedi kişinin ne yönde ve nasıl katkı sağlayacağını belirleyen bir politikaya sahip değildir ve olmamalıdır da. Kişi kendi ilgi alanına göre vikipedi standartlarında ekleme yapabilir ve bu tüm başlıklar için geçerlidir. Bir başlık içinde göreceli kayda değerlik en son dikkate alınması gereken konudur. Kişi üzerinde çalıştığı biyografileri gün/yıl sayfalarına eklemek istiyor ve bunlara resim de ekliyorsa ona "bunları eklemeden önce o eklediğin sayfalarda daha önemli konular var mı ona bir bak varsa bir zahmet onlarada fotoğraf ekle sonra senin fotoğrafı eklersin" diyebilir miyiz? Bence denilmez.--Orfur (mesaj) 14.28, 26 Ocak 2020 (UTC)

VikiSalı Istanbul buluşmaları[kaynağı değiştir]

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye olarak Wikimedia projelerine meraklı kişilerin tanışıp ortak iş birliği projelerini oluşturması ve bilgi paylaşımı için 5 Kasım’dan itibaren her Salı VikiSalı buluşmalarını başlatıyoruz.

İlk buluşmamızı Kadıköy’deki Eminönü iskelesi üzerinde bulunan İstabul Büyükşehir Belediyesine ait İstanbul Kitap Kafe'de gerçekleştireceğiz. Daha sonraki buluşmaların içeriği ve yeri ile ilgili yol tayin edeceğiz. Buluşma ile ilgili güncellemeleri Space.wmflabs.org tan takip edebilirsiniz. Hadi çıkın çıkın gelin Göz kırpma

Sorularınız için Sakhalinio ve HakanIST ile iletişime geçebilirsiniz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 06.18, 24 Ekim 2019 (UTC)

 • İstanbul'da olmadığım için gelemeyeceğim ama gelmek isterdim. Her hafta olabilir mi bilmiyorum, olursa ne kadar verimli olur ve kadar sürdürülebilir olur emin değilim. Olursa ne âlâ :) Gelemesem de desteklerimi belirtmek isterim. Hatta bunun için bir duyuru da yapılabilir banner ile, yeni kullanıcılar çekilebilir, ilerleyen dönemlerde Vikimaratonlar organize edilerek yeni kullanıcılar çekilebilir. En azından yeni kullanıcılar, IP istisnası ile ilgili bilgilendirilebilir ve "isterseniz katkıda bulunabilirsiniz" mesajı verilebilir. Üç beş kişi derken onları çevresi derken belki birkaç yeni kullanıcı kazanırız :) Son zamanlarda yeni kullanıcı ve hatta genel anlamda aktif kullanıcı sıkıntısı çektiğimiz şu zamanlarda ilaç gibi gelecektir, emeği geçen ve elini taşın altına sokanlara teşekkürler.--NanahuatlEfendim? 04.46, 25 Ekim 2019 (UTC)
5 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşması
 • İlgisi var mı bilmiyorum ama arkadaşlık konusunda şuradaki çekinceleri paylaşan var mı ki :) enwikide çokça tartışmalara neden olduğuna rast gelmiştim geçenlerde. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.56, 25 Ekim 2019 (UTC)
  • Denemedeki o kısma kesinlikle katılmıyorum. Vikipedi buluşmalarına katılmış hemen her kullanıcıyla yüz yüze tanıştım, bir çoğuyla arkadaş oldum, bu durum diğerleriyle daha iyi iletişim kurmama ve Vikipedi'de daha iyi katkı yapmama yardımcı oldu. Arkadaşına "bak burada hata yapıyorsun" demek ve hatasını düzeltmesini sağlamak çok daha kolay. --Khutuckmsj 14.50, 25 Ekim 2019 (UTC)
  • Denemede ele alınan konu çok önemli fakat başlık bence yanlış olmuş - en azından tırnak içinde "arkadaş" yazmak daha doğru olurdu. Çünkü sorun arkadaş olmaktan değil, deyim yerindeyse çalışma etiği ile arkadaşlık kavramlarının zihinde ve pratikte iyi oturtulamamasından kaynaklanır. Örneğin, araştırmalarda Avrupa'nın kuzeyinden güneyine (Akdeniz sahillerine doğru;-) inildikçe bu sorunun arttığı görülmektedir. Bu yüzden arkadaş olmamakta değil, çalışma etiği konusunda dikkatli olmakta fayda var (Avrupa'nın güneydoğusunda;-). Örneğin, arkadaşlık adına Vikipedi'nin temel ilkelerinden ödün verilemez, verilmemelidir (bu konularda görüş ayrılıkları da aslında arkadaşlığa engel değildir). Öte yandan, arkadaşlık ilişkileri bu ilkelere bağlı kalınması konusunda yardımcı ve yararlı da olabilir. --Güvercin58 (mesaj) 11.30, 15 Kasım 2019 (UTC)
 • Toplasak 25-30 aktif Vikipedist vardır şuan en fazla ama sürekli kendi içimizde tartışmaktan yol alamadığımızı düşünüyorum umarım bu etkinliklerin buna bir katkısı olur. Denk getirebilirsem ben de katılabilirim grubun genç bir üyesi olarak :D--≈ SunSoldiers  ✉  14.57, 25 Ekim 2019 (UTC)
  • İlk buluşmamızı dün akşam gerçekleştirdik. Katılan tüm arkadaşlara teşekkürler. Başladığımız bu hızla devam etmek arzusu ile haftaya yine aynı gün, aynı saat ve aynı yerdeyiz. Bekleriz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 10.10, 6 Kasım 2019 (UTC)
 • Güzel bir buluşma oldu. ♥ --Nevit (mesaj) 11.22, 6 Kasım 2019 (UTC)
  • Buluşmalara şu anda Vikipedi'de aktif olan kullanıcılar da Vikipedi'de deneyimi olmayanlar da dahil herkes gelebilir değil mi @Sakhalinio? Olası etkinliklerde ortağımız olabilecek (örneğin derslerinde dersin konusu ile ilgili Vikipedi maddesi yazma, Vikiveri öğesi oluşturma, Commons'a resim yükleme ödevi verecek akademisyenler, öğretmenler), müzeciler, kütüphaneciler, öğrenci kulübü vb.'de etkinlik olarak Vikimaraton vs. düzenlemek isteyen öğrenciler, açık bilgi ile ilgili oluşumlarda, derneklerde aktif olan kimseler, deneyimli vikipedistlere soracak sorusu olanlar, herkes buluşup tanışmak için gelebilir; tanışmak güzel olur, bu buluşmaları başlattığınız için çok teşekkürler @Sakhalinio ve @HakanIST!--Başak (mesaj) 12.02, 6 Kasım 2019 (UTC)
 • Merhaba @Basak, elbette herkes gelebilir. Hatta dün akşam konuşmamıza kulak misafiri olan arka masamızdaki beyefendi ve hanımefendi Wikipedia'yı okuyabilmekle ilgili yardım istediler arkadaşımız da yardımcı oldu. Okumak, yazmak, bilgiyi paylaşmak ve bilgiden yararlanmak isteyen herkesi bekliyoruz. Çok güzel bir muhabbetti. 2,5 saat kadar oradaydık ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadık. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 12.08, 6 Kasım 2019 (UTC)
  • İkinci buluşma ile ilgili Space linki şurada. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.17, 6 Kasım 2019 (UTC)
   • Umarım bir gün İstanbul'a gelmek için kendimi hazır hissedersem bende katılmayı çok isterim aranıza. Şimdilik 4 yıla girdim. Bakalım ne zaman olacak:) güzel insanlar görüyorum eklenen fotoğrafta ve güzel bir organizasyon olduğu ve olacağı belli. Almanya sınırından herkese selamlar..--Nystaléos benim? 13.38, 6 Kasım 2019 (UTC)
12 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşması
19 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşması
Yarın (12 Kasım) gelecekleri yine aynı mekanda bekliyoruz. Bazı kullanıcıları tanıdığı, gelebileceğini düşündüğü yeni ve mevcut diğer kişileri de davet etmeleri için etiketliyorum. @Nystaléos, @Basak, @Nevit, @Esc2003, @Ahmet Turhan, @Superyetkin, @Kibele, @Elmacenderesi, @SunSoldiers, @Nanahuatl, @İncelemeelemani, @Vito Genovese, @Kingbjelica, @Pragdon, @Thecatcherintherye, @𐰇𐱅𐰚𐰤, @Turgut46, @Selahattin ilhan, @Kostantinopolisli Kostantinopulos, @İazak, @Hazan, @ToprakM, @HakanIST, @SAİT71, @Sadrettin, @Aybeg, @Cem Rize, @Ali Haydar, @Ozcanoguz, @Mukaddime, @Bambi'nin annesi, @Vikiçizer, @Hedda Gabler, @Güvercin58, @Ravages, @By erdo can, @Chansey. Not: İsimleri Köy çeşmesinde son bi kaç ay boyunca değişiklik yapmış kişilere bakarak yazdım. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 20.26, 11 Kasım 2019 (UTC)
 • Dün ve bugün ikişer tane vizem olduğu için gelemedim maalesef. --≈ SunSoldiers  ✉  13.02, 13 Kasım 2019 (UTC)
Öncelikle geç bilgilendirme için özür dilerim. BU hafta da buluşmamız gerçekleşti ve güzel verimli bir toplantı oldu. Vikipedi'yi geliştirmek için neler yapabiliriz onlar konuşuldu. Özellikle Videolar yapmak ve sivil toplum kuruluşlarına giderek sunumlar yapmak konusunda çalışmalar yapacağız. Önümüzdeki haftada buluşmamız Salı gününde aynı yer ve aynı saatte yapılacak. @SunSoldiers bekliyoruz. Toplantıyı şuradan takviminize ekleyebilirsiniz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 07.48, 15 Kasım 2019 (UTC)
Arkadaşlar, WikiSalı buluşmalarının üçüncüsünüde gerçekleştirdik. Topluluğumuzu genişletmek ve Wikimedya projelerine olan katkıları atırmak en büyük hedefimiz. Gelen tüm dostlara çok teşekkür ederiz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 20.11, 21 Kasım 2019 (UTC)

26 Kasım VikiSalı Istanbul buluşması Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye olarak Wikimedia projelerine meraklı kişilerin tanışıp ortak iş birliği projelerini oluşturması ve bilgi paylaşımı için her Salı VikiSalı buluşmalarında buluşuyoruz. 26 Kasım’daki buluşmamıza ilk kez online katılımda mümkün olacaktır. Bu kez buluşmamızı Üsküdar Üniversitesi Merkez Kampüsünde gerçekleştireceğiz. Online katılım linkini sizlerle paylaşacağız.

Sorularınız için Sakhalinio ve HakanIST ile iletişime geçebilirsiniz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 20.11, 21 Kasım 2019 (UTC)

26 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşmasında Wikidata Talks

Aktif kullanıcılar dikkatine: @Nystaléos, @Basak, @Nevit, @Esc2003, @Ahmet Turhan, @Superyetkin, @Kibele, @Elmacenderesi, @SunSoldiers, @Nanahuatl, @İncelemeelemani, @Vito Genovese, @Kingbjelica, @Pragdon, @Thecatcherintherye, @𐰇𐱅𐰚𐰤, @Turgut46, @Selahattin ilhan, @Kostantinopolisli Kostantinopulos, @İazak, @Hazan, @ToprakM, @HakanIST, @SAİT71, @Sadrettin, @Aybeg, @Cem Rize, @Ali Haydar, @Ozcanoguz, @Mukaddime, @Bambi'nin annesi, @Vikiçizer, @Hedda Gabler, @Güvercin58, @Ravages, @By erdo can, @Chansey, @Nedim Gayet Bir, @Sayginer, @Amillians, @DieFohlen, @Teacher0691, @Cobanyastigi, @ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ, @Saitcank, @Gogolplex, @Johnny281993, @Nedim Ardoğa, @Yagizhan49, @Lawlss, @MaXCoDeR, @Oltnilhn, @Gezginrocker, @Mehmet Ali Acar, @Salihhr91, @BSRF, @Therou, @Adem20, @Acar54, @CRea80, @Gufosowa, @Khutuck + Son değişikliklerde gördüklerim)

Merhaba arkadaşlar, yarın yapacağımız toplantı için online katılım linki şurada. Önemli bir hatırlatma anonim olarak online katılmak isteyen arkadaşlar anonim bir mail adresi ile bağlanması önemlidir. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 17.47, 25 Kasım 2019 (UTC)

Merhaba arkadaşlar, ilk online Salı buluşmamızı gerçekleştirdik. Hem gelen hemde online katılan arkadaşlara çok çok teşekkürler. Misafirperliği içinde Üsküdar Üniversitesi'ne çok teşekkür ederiz. Son iki toplantıda konuşmalar genelde Wikidata ve telif hakları konusunda yoğunlaştı. Önümüzdeki hafta yine Kadıköy'de herkesi bekliyoruz. Bu imzasız yazı Sakhalinio (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba arkadaşlar, buluşmalarımıza devam ediyoruz. 17 Aralık Salı günü yine Kadıköy'de katılmak isteyenleri bekliyoruz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 14.57, 13 Aralık 2019 (UTC)

24 Aralık VikiSalı Istanbul buluşması[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar, buluşmalarımıza devam ediyoruz. 24 Aralık Salı günü katılmak isteyenleri bekliyoruz. Online link şurada. Şimdiden herkese iyi seneler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.20, 20 Aralık 2019 (UTC)

Amerika Birleşik Devletleri geleneksel birimleri[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Wiki'de çoğu maddede fit, mil, inç gibi Amerika Birleşik Devletleri geleneksel birimlerine dönüşüm şablonları aracılığıyla yer veriyoruz. Örneğin Tambora Dağı maddesini düzenlerken "çapı 60 km (37 mil), yüksekliği 4.300 metre (14.100 ft)" gibi bilgiler yer aldığını görüyorum. Sizce ABD ölçü birimlerine her zaman yer vermeli miyiz? Bu birimler günümüzde ABD dışında hiçbir ülkede kullanılmıyor, Türkçe okuyucuların ihtiyaç duyduklarını düşünmüyorum, madde yazımı esnasında da zaman zaman sorun çıkartıyorlar. Konu içeriğinde özellikle gerekmediği sürece bu dönüşümleri kaldıralım mı? Diğer Viki'ler bu konuda ne yapıyor? --Khutuckmsj 00.46, 5 Ocak 2020 (UTC)

 • Bence kaldırılmalılar. Diğer Viki'ler genelde ABD ölçü birimlerini kullanmıyor. Cem 53 mesaj 06.23, 5 Ocak 2020 (UTC)
 • SI dışındaki birimleri kullanacaksak, hangi birimleri kullanacağımızı nasıl seçtiğimiz zaman zaman kafama takılıyor. Termodinamik ve benzeri bilim dallarında celcius'un yanı sıra kelvin kullanılıyor ya da denizcilikte deniz mili kullanılıyor mesela özel olarak, bunları ayrı tutuyorum. Ancak bir futbolcunun boyunu bir de inç ve fit cinsinden vermenin bir faydasını göremiyorum. Madem öyle, tarihlerde de Hicrî takvim değerini verelim (ve diğer bir ton takvim değeri). Yahut hacim için, kütle için vs şuradaki ya da şuradaki, hatta ve hatta şuradaki birimleri de verelim, illa "evrensel" olacaksak. Birim ve ölçü maddelerinde bunlardan bahsedilebilir ama alakalı alakasız her maddede olmaması gerektiği konusunda hemfikirim açıkçası. İngilizce Vikipedi'de konuyla alakalı bir yönerge bölümü mevcut bu arada, ilgili olanlar inceleyebilirler (bizdeki denk sayfada birimler kısmı yok). --NanahuatlEfendim? 06.33, 5 Ocak 2020 (UTC)
 • Kullanmanın bir faydası olduğunu düşünmüyorum.Sait* 07.43, 6 Ocak 2020 (UTC)
 • @Khutuck, birkaç kullanıcıyı daha davet eder misin? Sonuçsuz kalmasın bu tartışma.--NanahuatlEfendim? 22.15, 3 Şubat 2020 (UTC)

Havada kalmaması açısından biraz yorum alalım, kararsızlık varsa kapatalım. --Khutuckmsj 00.52, 4 Şubat 2020 (UTC) Aktif kullanıcılar dikkatine: @Nystaléos, @Basak, @Nevit, @Esc2003, @Ahmet Turhan, @Superyetkin, @Kibele, @Elmacenderesi, @SunSoldiers, @Nanahuatl, @İncelemeelemani, @Vito Genovese, @Kingbjelica, @Pragdon, @Thecatcherintherye, @𐰇𐱅𐰚𐰤, @Turgut46, @Selahattin ilhan, @Kostantinopolisli Kostantinopulos, @İazak, @Hazan, @ToprakM, @HakanIST, @SAİT71, @Sadrettin, @Aybeg, @Cem Rize, @Ali Haydar, @Ozcanoguz, @Mukaddime, @Bambi'nin annesi, @Vikiçizer, @Hedda Gabler, @Güvercin58, @Ravages, @By erdo can, @Chansey, @Nedim Gayet Bir, @Sayginer, @Amillians, @DieFohlen, @Teacher0691, @Cobanyastigi, @ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ, @Saitcank, @Gogolplex, @Johnny281993, @Nedim Ardoğa, @Yagizhan49, @Lawlss, @MaXCoDeR, @Oltnilhn, @Gezginrocker, @Mehmet Ali Acar, @Salihhr91, @BSRF, @Therou, @Adem20, @Acar54, @CRea80, @Gufosowa, @Khutuck + Son değişikliklerde gördüklerim)

 • Kullanmanın yararı yok, aksine zararı var, okunuşta problem yaratıp çeviri maddelerde ek iş yüküne neden oluyor. Katma değeri de bulunmuyor. Maddeyi Türkçe dilinde okurken Türkiye'de ilgili konuda yaygın kullanılan birimler yeterli ek ölçütlere ihtiyaç yok bence. İhtiyaç duyanlar bunların çevrimlerini sadece google arama çubuğuna yazarak elde edebilir zaten. Yukarıda Nanahuatl'ın belirttiği durumlar söz konusuyken Türkiye'de de yaygın kullanımlar alana özel olanlar, dolayısıyla yaygın kullanılan birimi baz almak yeterli olacaktır. ----anerka'ya söyleyin 08.01, 4 Şubat 2020 (UTC)

Vikipedi Telegram Grubu[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

Türkçe Vikipedi topluluğunun kolayca bir araya gelmesi ve anlık iletişime geçebilmesi için WMTR olarak herkese açık bir Telegram grubu kurduk. Hem yeni kullanıcıları, hem de deneyimli yazarlarımızı davet ediyoruz. Grubun tek amacını genel konularda hızlı şekilde iletişim kurabilmek olarak belirledik. Grup herkese açıktır, herkes katılabilir. Grupta yazılanlar geçmişi herkese açıktır. Grupta daha kolay iletişim için kullanıcı adınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Grup WMTR gönüllüleri tarafından organize edilmektedir, Wikimedia Foundation ile bağı bulunmamaktadır. Grupta paylaşılacak her şey sadece bilgi amaçlı olacaktır. Grupta yazılanlar Vikipedi işleyişini hiçbir şekilde bağlamaz, grubun hiçbir resmi işlevi yoktur. Grup içerisindeki tüm konuşmalarda Vikipedi'nin Dostane alan politikaları ve tüm genel Vikipedi kuralları geçerlidir.

Gruba katılmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Herkese iyi çalışmalar diliyorum. --Khutuckmsj 17.07, 16 Ocak 2020 (UTC)

@Selahattin ilhan ve @Ali Haydar yanılmıyorsam sizlerin de böyle bir talebi vardı.-- Hakan·IST 18.01, 16 Ocak 2020 (UTC)
Önceden istiyordum ancak şuan Discord kullanıyorum. Yeni kullanıcılar için Discord'un daha kullanışlı ve ulaşılabilir bir platform olduğunu düşünüyorum.--Ali Haydar (mesaj) 18.16, 16 Ocak 2020 (UTC) --Ali Haydar (mesaj) 18.16, 16 Ocak 2020 (UTC)
Sizinle aynı fikirdeyim. HakanIST bir Discord sunucusu kurdu ama sanırım şu an iki platformdayız ve Telegram hala aktif kalacak. katılmak için buraya tıklayın.--Yağızhan Burak Yakarmesaj 08.46, 21 Ocak 2020 (UTC)

Engel sonrası atılım: Ödüllü projeler[kaynağı değiştir]

Ana sayfa istatistiklerine baktığımızda engel süresince 50-60 bin civarında ziyaret varken, 15 Ocak'ta 622 bin, 16 Ocak'ta ise 836 bin ziyaret var. Bir sürü yeni üye kaydı ve katkı da cabası. Bomba gibi geleceğiz, kimsenin şüphesi olmasın!

Bir öneri olarak; bence deneyimli kullanıcılar bu atılıma paralel olarak projeler oluşturmaya, işbirliği etkinlikleriyle birlikte atılım yapmaya hazır olsunlar derim. Hatta dernek, vakıf ve yerel kuruluşlarıyla iletişime geçip "ödüllü projeler" tasarlayalım. Burada böyle bir girişim başlatmıştık, ama engel olması nedeniyle pek ilerleme kaydedememiştik, tekrardan bu girişime devam edelim ve bu engel kaldırılışını Vikipedi'yi geliştirme yolunda kolektif bir işbirliğine dönüştürelim arkadaşlar. Hatırlayanlar bilir, 2017 yılında Vikiproje:Sovyetler Birliği kapsamında 3 ödüllü işbirliği projesi yapmıştım. Bir sürü görüşmeler gerçekleştirmiş, pek çok ödül dağıtmıştık. Söz konusu üç proje bu sayfadan görüntülenebilir. Daha önce ilgili tartışmada yazdıklarımı tekrar buraya aktarıyorum;

"Düşünsenize Vikiproje:Spor kapsamında ödüllü bir yarışma düzenlense, 50 katılımcı katkılar çeşitli yapsa ve tüm katılımcılara bir spor derneğinin futbol tarihi ile ilgili kitap hediye ettiğini. Mesela birinciye imzalı poster verdiğini vb. Ya da Vikiproje:İstanbul kapsamında bir işbirliği projesi düzenlense, proje sorumluları ya da "Vikiproje Konseyi" belediyelerle iletişime geçse ve bu belediyeler destek verip proje sonucunda katılımcılara somut teşvik ödülleri verse. "Vikipedi:Vikibahar 2016" kapsamında Bursa Belediyesi bana bu eserleri göndermişti mesela. Ve bunun gibi kampanyaların onlarca Vikiproje'de olduğunu. En basitinden "Vikiproje Konseyi" katılımcılara kartpostal bile gönderse somut bir hatıra ödülü olmuş olur. Makedonya'dan gelen bu kartpostalı ben saklıyorum mesela. Eğer sıkı bir çalışmayı öngörürsek çok iyi bir atılım olacağına kesin gözüyle bakıyorum."

Belediyelere, tiyatro kuruluşlarına, hayvan derneklerine, kültür/sanat ile ilgilenen kuruluşlara, üniversitelere, hatta kafelere ya da bilgisayar oyunlarıyla ilgili dergilere kadar, iletişime geçenler olmuştu diye hatırlıyorum. Haydi tekrar el birliği ile çalışmalar örgütleyelim. Kuruluşların Vikipedi'nin erişime açılmasının verdiği gündemle bizi destekleyeceklerine eminim. Sadece kurgulayalım, örgütleyelim ve başaralım. Kuruluşlarla iletişime geçmek amacıyla istekli olan kullanıcılar için, konularına göre tüm Vikiprojeler şu şekilde;

--Ahmet Turhan (mesaj) 17.20, 17 Ocak 2020 (UTC)

Wiki Loves Folklore[kaynağı değiştir]

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Hello Folks,

Wiki Loves Love is back again in 2020 iteration as Wiki Loves Folklore from 1 February, 2020 - 29 February, 2020. Join us to celebrate the local cultural heritage of your region with the theme of folklore in the international photography contest at Wikimedia Commons. Images, videos and audios representing different forms of folk cultures and new forms of heritage that haven’t otherwise been documented so far are welcome submissions in Wiki Loves Folklore. Learn more about the contest at Meta-Wiki and Commons.

Kind regards,
Wiki Loves Folklore International Team
— Tulsi Bhagat (contribs | talk)
sent using MediaWiki message delivery (mesaj) 06.15, 18 Ocak 2020 (UTC)

Kategori yapılanması hakkında[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar selamlar,

Kategorisiz bir maddeye kategori bakayım derken gözüme çarpan bir şey oldu. Paylaşıp fikir almak istiyorum çünkü yapılacak değişiklik alt kategorilerin pek çoğuna etki edecek, bu nedenle de kolay olmasına karşın genel bir değişim olacak.

Türkiye'deki arkeolojik sitler örneğine göz atabilirseniz, kategorinin içinde tamamı sit olmayan şehir maddesi (İstanbul, Amasra gibi) ve alt kategorilerde de (örneğin Kategori:Türkiye'deki Antik Yunan sitler‎) şehirlere ait kategoriler göreceksiniz. Ben bunların Türkiye'deki höyükler‎ kategorisindeki gibi olması gerektiğine inanıyorum, dolayısıyla bu ve benzer kategorilerden il maddeleri ve kategorilerini çıkartmak istiyorum.

İkinci konu hiyerarşik yapısından emin olmadığım kategorik yapılar;

 • Halikarnas kategorisinde Bu kategorinin ana maddesi: Halikarnas yazısının altına eklenebilecek, ayrıca bakınız Bodrum ibaresinin güzel bir yönlendirme olacağı kanısındayım. Madde içerisinde Bodrum'a yönlendirme yapılıyor itirazı olursa, ısrar edeceğim bir konu değil. :)
 • Ancak Kategori:Halikarnas'ın altında Bodrum kategorisinin bulunmasına karşıyım. Bunun nedenlerinden ilki Bodrum'un ilgili bölgenin günümüzdeki adı oluşu, ikincisi ise Halikarnas'ın Bodrum'u kapsamıyor oluşu.

Dolayısıyla bu ve benzeri yapılanmayı kaldırma niyetindeyim.

Aksi görüşte olan veya öngöremediğim bir nokta aklına gelen var mı? ----anerka'ya söyleyin 17.37, 19 Ocak 2020 (UTC)

 • Katılıyorum. Öyle yapın. E4024 (mesaj) 19.49, 19 Ocak 2020 (UTC)
@Anerka, "Türkiye'deki arkeolojik sitler" kategorisinde Türkiye'deki arkeolojik sitlerin maddeleri yer almalı. Dediğin gibi bu şehirler komple sit alanı değil, elbette kaldırılması lazım :) Amasra maddesine şurada eklenmiş, @Ahmet Turhan'a sormak lazım neden ekledin diye.--NanahuatlEfendim? 19.56, 19 Ocak 2020 (UTC)
Epey bi önce eklemişim, ne düşündüm de veya neyle karıştırdım da ekledim hatırlamıyorum valla :) İlçeler sit alanı değildir tabi ki, kaldırılabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.46, 19 Ocak 2020 (UTC)
 • Gelen görüşler olumlu, herhangi bir itiraz da gelmeyecek gibi, düzenlemeye başlıyorum. Herkese teşekkürler. ----anerka'ya söyleyin 08.38, 31 Ocak 2020 (UTC)
@Anerka, yukarıda "Kategori:Halikarnas'ın altında Bodrum kategorisinin bulunmasına karşıyım. Bunun nedenlerinden ilki Bodrum'un ilgili bölgenin günümüzdeki adı oluşu, ikincisi ise Halikarnas'ın Bodrum'u kapsamıyor oluşu. demişsiniz. Halikarnas kategorisinin altında Bodrum kategorisinin bulunması demek Halikarnas'ın Bodrum'un alt kategorisi olması demektir. Bodrum ise üst kategori durumundadır. Sonuç olarak Bodrum, Halikarnas'ı kapsamış oluyor. Sizin söylediğinizin tam tersi bir durum yani. Bu nedenle önerdiğiniz değişikliğe katılmıyorum.--BSRF 💬 08.49, 31 Ocak 2020 (UTC)
@BSRF, altında yerine içinde kelimesini kullanmalıydım belkide. Şu an Kategori:Halikarnas'ı açtığınızda Bodrum kategorisinin Halikarnas'ın alt kategorisi olduğunu görüyorsunuz. Kategori:Bodrum'u açtığınızda ise Halikarnas kategorisinin Bodrum'un alt kategorisi olduğunu görüyorsunuz. Ben sıralamanın Bodrum>Halikarnas olması gerektiğine inanıyorum, dolayısıyla yapmak istediğim değişiklik sonunda sadece Kategori:Bodrum'u açtığınızda Halikarnas kategorisini görüp tersini görmeyeceksiniz. Ne dersiniz?----anerka'ya söyleyin 10.55, 31 Ocak 2020 (UTC)
Bodrum>Halikarnas şeklinde olması bence de uygundur. Teşekkürler.--BSRF 💬 13.01, 31 Ocak 2020 (UTC)

Hizmetlisiz kardeşler[kaynağı değiştir]

Vikihaber, Vikikitap ve Vikikaynak'ta aktif hizmetli yok. Vikihaber ve Vikikitap hayalet kasaba görünümünde. İlgisi olanlara duyurulur. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.29, 26 Ocak 2020 (UTC)

Vikikaynak ile ben ilgileniyorum ve böyle de devam edebilirim. Ancak beni hizmetli yapabilirseniz ya da bir hizmetli ilgilenirse çok güzel işler yapabilirim. Satirdan kahraman (mesaj) 19.29, 8 Şubat 2020 (UTC)

Önce başvurmanız gerekli @Satirdan kahraman. --ToprakM 19.41, 8 Şubat 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, başvurdum.Satirdan kahraman (mesaj) 19.57, 8 Şubat 2020 (UTC)

Öksüz ve yetim Türk kültürü[kaynağı değiştir]

Kavurma maddesine eklemek için Kategori:Kurban Bayramı aradım, karşıma Kategori:Hamursuz Bayramı, Kategori:Cadılar Bayramı hatta Kategori:Cadılar Bayramı şarkıları çıktı. Kategori:Kurban Bayramı ise yok! "Milli VP değiliz" tamam, ama Türkçe VP'nin Türk kültürü ile biraz daha haşır neşir olması gerekmiyor mu? Sonuçta Türk dili de Türk kültürü'nün bir parçası... E4024 (mesaj) 16.50, 27 Ocak 2020 (UTC)

Kategori:İslami festivaller kategorisi vardı, Kategori:İslami gün, gece ve bayramlar şeklinde yeniden adlandırdım. Kategori eksikse siz de oluşturabilirsiniz. --Khutuckmsj 17.28, 27 Ocak 2020 (UTC)
Size sonuna kadar katılıyorum. Örneğin Türkiyede asla satılmamış yabancı bir markanın bir viki sayfası varken sadece Türkçe Vikipedide olacak şeylerin Vikipedisinin olmaması bana anlamsız geliyor. Çünkü o İngilizce maddeler için iyi kötü o maddeye gidip makine çevirisi yapılabilir. Ancak bazı şeyler yalnızca Türkçe Vikipedi de yer alabilir. Vikipedi evrensel bir kurum çeviride çok önemli bir meşgale ama özgün içerikler bence daha öncelikle ele alınmalı. Kendimizi Türk Kültürünün dışında tutarak evrenselliğimizi iddia edebiliriz ancak biz Türk Kültürünün en değerli birinci elden kaynaklarıyız bunu yaşayanlarız. Onu bizim dışımızdakiler bizim kadar iyi anlatamaz. Ve biz de en iyi yapabildiğimiz yaparak içinde bulunduğumuz kültürü anlatmalıyız çünkü başka biri anlatmacak.--Orfur (mesaj) 00.26, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • E zaten Vikipedi'nin amacı eksik bilgileri ortaya koymak değil mi. Eksiklik mi görüldü, oluşturun gitsin. Bu kadar :) Aslında Vikipedi tüm bilgilere daha üst çatıdan bakıyor her zaman, Türk kültürü ile diğer herhangi bir halkın kültürü arasında bi "haşır neşirlik" seviyesi belirlemez ki. Yani "Vikipedi" yapı olarak birini diğerinden öncelik veremez, bunu kullanıcılar yapar. Mesela biri bakar İzmir hakkındaki bilgilerin yeterli görür, Hakkari maddesinin de böyle olmasını ister ve katkı sağlar. Kullanıcı bazlı biraz, neyin eksik olduğunu görüyorsa diğer kullanıcılara haber verip işbirlikler oluşturup vb. söz konusu alanda katkı sağlar. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.21, 3 Şubat 2020 (UTC)

Hizmetli fonksiyonlarının sınırları ve uygulanış biçimi[kaynağı değiştir]

Diğer projelerde durum nedir bilmiyorum ama Türkçe Vikipedi'de kullanıcıları hizmetlilere karşı koruyacak yeteri kadar - aslında hiç- politika yok. Özellikle hizmetli fonksiyonlarına(+3) sahip olan bir kullanıcıyla ihtilafa düştüğünüzde kendinizi korumasız hissedebilirsiniz. Hatta 10-12 yıldır burada olan, bir şekilde proje dışında görüşüp arkadaşlık kuran ya da bunu sosyal ağlarla yapan hizmetlilerin dayanışmasına kurban gidebilir, bir başka eski hizmetliye atılan tek bir pingle projeden tecrit edilebilirsiniz. Üstelik size engel verilirken bunun gerekçesi "oturup bir düşünsün", "sakinleşsin" gerekçeleri veriliyor komik şekilde. Biz bizi tanırız dercesine bu durumlarda ön yargılar karar alma (aksiyon safhası) durumda etkili oluyor. Oysa ki engelle buradan tecrit edilen insanlar her haksızlığa uğrayan insan gibi geri geldiğinde öfkesi daha da artmış olabiliyor. Burada engel bir çözüm değil sorunu derinleştiren bir özelliği olduğunu da hatırlamalıyız. Demem şudur ki burada kullanıcılar katkı verirken anonim kalma hakkına sahiptir ve diğer kullanıcılarla proje dışında WP gruplarına ve buluşmalara katılmak zorunda değildir. Bu ortamlarda yakınlık kuran insanlar eğer yetki sahibi kişilerse aralarındaki iletişimi diğer kullanıcılar üzerinde mevcut ihtilaflarda bir avantajmış gibi görmemelidir. Projede kullanıcıları hizmetli fonksiyonlarına karşı koruyacak ve bu fonksiyonların nasıl ifa edileceğine dair yeterli politika yok. Bu duruma el atmalıyız.--Kingbjelica (mesaj) 18.57, 29 Ocak 2020 (UTC)

Şahsen farkındayım. Temmuz 2018'de, hizmetlilik yetkilerinin geri alınması mekanizmasının getirilmesine dair bir teklifim oldu, ancak teklif kabul görmedi. Bazı hizmetliler dahi desteklerini belirtmişti, bazı hizmetliler ve hizmetli olmayanlar da karşı olduklarını belirtti. Haksızlığa uğrayan kullanıcı haksızlığa uğramasıyla, engellenen engellenmesiyle, politika ihlali yapan da yaptığı ihlalle kalıyor. Herhangi bir kullanıcının bugün herhangi bir nedenden dolayı engellenmesinin önündeki tek engel hizmetlilerin vicdanları. Kimse "hizmetliler politikaları uygulayıp hareket etmek zorunda" demesin, hepimiz biliyoruz ki çok net bir ihlal yapmadığı sürece hizmetlilerin vicdanına bakıyoruz, güveniyoruz. Onlar da hepimiz gibi insan, hatalar yapabiliyorlar, hatalarını kabul edip düzeltmeye çalışanlar olduğu gibi görmezden gelenler, hata olduğunu düşünmeyenler ve benzer hataları tekrar edenler de var. İkinci grup için elimizden hiçbir şey gelmiyor ne yazık ki. Gelmeli. Buna dair öyle laflarla, eleştirilerle falan değil; somut olarak bir adım attım ancak kabul görmedi. Temelde baktığımızda, hizmetli seçtiğimiz mekanizmanın aynısını hizmetli yetkilerinin kaldırılması için uygulamamız gerektiğini düşünsem de bu çok iyi niyetli ve ütopik bir istek olurdu. Bunun için bazı ön mekanizmalar koymuş, ancak yine de temelde seçilme mekanizmasına benzer bir hizmetliliğin kaldırılması mekanizmasını önermiştim. Mekanizmada değişiklikler yapılabilir, ancak hâlâ, geri alma mekanizmasının da seçilme mekanizmasını temel alarak oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. O teklife karşı olanlar alternatif bir çözümle de gelmedi, keşke gelseler(di).--NanahuatlEfendim? 19.16, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • Kingbjelica'ya bu konu hakkında tamamen katılıyorum. Eylül 2019'da Vikipedi:Hızlı_silme#KS4'ü kabul etmeyen bir hizmetli ve eski hizmetliyle anlaşmazlığa düştüm, hizmetlinin bir başka hizmetliye mesaj atıp atıp şikayette bulunmasından sonra 3 ay ceza aldım ve süresiz engel ile karşılaşabilecğeim iletildi (Tehdit demiyorum). Şikayet sayfalarında aylardır çözülmeyen konuların, VP:KET sayfasında günlerce cevapsız kalan taleplerin olduğu ortamda hizmetliler arası bir mesaj ile işlerin çabucak halledilmesi, işlem uygulanması kendi adıma kabul edilemez bir durum. --Ali Haydar (mesaj) 19.40, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • İlk mesajda yapılan birtakım ithamlara katılmam asla mümkün değil. Ama konunun özüne indiğimde "sistemsizlik" olduğu sürece bu gibi şüphe ve düşüncelerin maalesef her daim topluluk gündeminde olacağını ön görüyorum. Hizmetlilere ping ile ulaşma uygulaması genel olarak benim gözümde ideal bir durum değil aslında ve kullanımını az tutup mümkün mertebe VP:HDP sayfasına yazmaya çalışıyorum. Ben bu gibi sorunların çözümünün yukarıda yine değinilen hizmetlilik yetkilerinin geri alınması gibi trollüğü besleyebilecek, ansiklopediyi ileri taşımayacak uygulamalardan ziyade daha sağlıklı ve verimli anlaşmazlık çözümü, hizmetli bildirimi mekanizmalarında yattığına inanıyorum. Keza tartışmaların köy çeşmesinin ötesinde daha kolay topluluk dikkatine getirilebilmesi gerekli ki bu gibi ihtilaflar "kuytu köşelerde" kalmasın. KET gibi sayfaların da daha iyi izlenmesi elbette ki gerekli. Kimsenin hizmetli pingleme ihtiyacı olmayacağı bir Vikipedi hayal ediyorum, erişmek de çok zor değil bence :) Eğer bu ideali gerçekleştirme konusunda el birliği yapmak, elini beraber taşın altına koymak isteyenler varsa, bu mekanizmaları güçlendirmek için öneriler geliştirmeye hazırım. Günün sonunda biz buradan gideriz ama bugün üreteceğimiz sağlıklı çözümler on yıllarca bu mecrada verimli bir katkı ortamı sağlar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02.36, 30 Ocak 2020 (UTC)

Bazı Osmanlı maddeleri[kaynağı değiştir]

Selamlar, şuradaki maddelerin Türkçesini oluşturmada yardımlaşmak isteyen olursa sevinirim.Başak (mesaj) 08.38, 3 Şubat 2020 (UTC)

 • Merhabalar. Maddeleri çalışma sayfama aktardım. Buradan fırsat buldukça çevirilere başlayacağım. Yardımcı olmak isteyen kullanıcılar buradaki maddelerden çevirdiklerinin/çevirmek istediklerinin yanına ilgilendiklerine dair bir işaret bırakabilir. İyi çalışmalar. – ravages | mesaj 10.52, 4 Şubat 2020 (UTC)

Vikiproje karşılama şablonları[kaynağı değiştir]

Twinkle aracını çevirirken İngilizce vikide olduğunu fark ettim. İlgilendiği vikiproje için bunlar gibi bir şablon oluşturmak isteyen olursa Twinkle'ın hoş geldin mesajı gönderme aracındaki "Vikiproje karşılama şablonları" kategorisine ekleyebilirim. İngilizce'deki kategori, Oluşturduğum bir örnek.
Aktif Vikiproje katılımcıları: @Ahmet Turhan, @By erdo can, @KediÇobanı, @SunSoldiers, @İazak --ToprakM 17.51, 7 Şubat 2020 (UTC)

 • İyi bir fikir. Projelere ilgi duyan bir kullanıcı için de kısa bir rehber olur. Destekliyorum. – ravages | mesaj 18.09, 7 Şubat 2020 (UTC)
 • Bence de güzel bir fikir. Eklenmesinden yanayım. — Hedda Gabler (mesaj) 18.22, 7 Şubat 2020 (UTC)
 • Destekliyorum.thecatcherintheryemesaj 18.59, 7 Şubat 2020 (UTC)
 • Destek Destek--≈ SunSoldiers  ✉  20.13, 7 Şubat 2020 (UTC)
 • Neyi destekliyorsunuz arkadaşlar? :D "Şablon oluşturun, ben eklerim" demiş @ToprakM. Herhangi bir teklif sunmamış yani desteklenebilecek.--NanahuatlEfendim? 20.16, 7 Şubat 2020 (UTC)
Böyle güzel fikirleri, vikipedi için elini taşın altına koyanları destekliyorum şahsen :D Bu arada şablon oluşturma fikri de harika!-thecatcherintheryemesaj 20.26, 7 Şubat 2020 (UTC)
 • Sevgili ToprakM, Tıp Projesi ve Veteriner Tıp Projesi için şablonlar oluşturmuştuk. Eklenirse sevinirim. Teşekkür ederim. --KediÇobanı🐈 20.36, 7 Şubat 2020 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Ben tam olarak kapsamını anlamadım. Ne yapınca ne için hoşgeldin diyor bu araç? Maddenin tartışma sayfasında bir Vikiproje varsa, o maddeye değişiklik yapınca hoşgeldin mesajı mı gönderiyor? :) Tam kapsamının açıklanması lazım, ne yapınca kullanıcıları "karşılıyor" bu olay? Yoksa herhangi bir davet şablonu mu? @ToprakM --Ahmet Turhan (mesaj) 21.26, 7 Şubat 2020 (UTC)
Twinkle aracı sayesinde görseldeki menüden kullanıcıya göndermek istediğiniz karşılama şablonu, davet şablonu vs. gönderebileceksiniz. Mesela Sovyetler Birliği ile ilgili çalışmalar yaptığını fark ettiğiniz kişiye bu araçla kolayca Vikiproje daveti yollayabilirsiniz. Veya kullanıcının ilk değişiklikleri Sovyetler Birliği odaklıysa o kullanıcıyı Vikiprojeye yönlendiren bunun gibi bir şablon ile karşılama mesajı gönderilebilir. Yani otomatik yapılan bir şey söz konusu değil. --ToprakM 21.34, 7 Şubat 2020 (UTC)
Denedim oldu, pratik bir olay, eline sağlık :) Ama bir sorun var, değişiklik özetini proje ile ilgili değil de hepsinde standart olarak olarak "Türkçe Vikipedi'ye Hoş Geldiniz!" olarak yazıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.45, 7 Şubat 2020 (UTC)
Haklısınız lakin onu nasıl gönderdiğimiz mesaja göre değiştirebilirim emin değilim. Böyle bıraktım mecburen. --ToprakM 17.12, 8 Şubat 2020 (UTC)
"Proje daveti" tarzında basit bir özet yapsak bence makul aslında. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.36, 8 Şubat 2020 (UTC)
Olabilirdi lakin o değişiklik özetini bunun gibi hoş geldin mesajları yollayınca da kullanıyor. O yüzden iki kullanımı da kapsayacak bir özet gerekli. --ToprakM 18.42, 8 Şubat 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Nanahuatl doğru demiş. Neyi destekliyorsunuz tam olarak acaba :) Şablonları yazın ben de teknik boyutuna el atayım demiş ToprakM. Güzel düşünce olmasına güzelde ben kimsenin bu şablonların TR versiyonları ile uğraşacağını sanmıyorum. Aman sonunda her yeni kullanıcının mesaj sayfasında sadece Vikiproje SSCB şablonlarını görmeyelim de, bıkkıntı verdi de artık. --Maurice Flesier message 12.30, 8 Şubat 2020 (UTC)
Cevap Cevap Neye/kime saldırılıyor, projenin aktif olması sorun mu? @Maurice Flesier --Ahmet Turhan (mesaj) 13.09, 8 Şubat 2020 (UTC)

Makine çevirisi temizliği[kaynağı değiştir]

Çeşitli hesaplardan belli kullanıcılar yıllar boyunca Vikipedi'ye makine çevirisi eklemiş ve maalesef fark edilmeden büyük çapta bu eklemeleri yapmaya devam edebilmişler. Bir süredir @E4024'ün hassasiyeti sağ olsun ben de Şablon:Mondelēz gibi şablonları tarıyorum, sorunlu olanları işaretliyorum. Özellikle son zamanlarda süresiz engellenen Kullanıcı:Ben.okucu ve kuklası Kullanıcı:Aktivadam'ın eklemeleri var ama bazı IP adresleri de olduğu için sadece oralardan takip edilememekte. Yabancı marka maddesi çok var ama bununla sınırlı değil. Daha da tehlikelisi, bazı maddeler ilk okunduğunda makul geliyorlar ama aslında makine çevirisi olduğu için tamamen yanlış çevrilmişler. Uzun süre sürmüş, çok sayıda maddeyi kapsayan bir durum olduğu için topluluk olarak daha sistemli bir temizliğe girişebiliriz diye düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02.23, 9 Şubat 2020 (UTC)

Teşekkür ederim, girişiminiz için. Beni ismen anmanıza gerek yoktu; TR:VP'yi saçma sapan metinlerden arındırmak benim kişisel misyonum olamaz. (Bazılarını biraz da o nedenle özellikle SAS'a sunuyorum, oydaşma oluşsun diye.) Bu arada, birkaç dakikadır sizin sayfanızda bu konudaki geçmiş deneyimimle ilgili anamnez veriyordum (hekimsiniz doğru anladıysam) ama bu inisiyatifinizi görünce vazgeçtim, başınızı ağrıtmaya değmez. (Alışkanlığımın aksine, uzunca bir konuşma metnimi iptal ediyorum. Bravo bana!) E4024 (mesaj) 02.38, 9 Şubat 2020 (UTC)
Sürekli denildi zaten, bu tipte maddeler varsa hızlı sil ile işaretlensin, uygun gerekçe sunulsun, zaten hızlı siliniyorlar diye. Ancak laf dokundurmak daha keyifli geliyor olmalı ki bu şekilde yapılmıyor, ısrarla silinmeye aday gösteriliyor maddeler, orada da hizmetlilere, devriyelere, ona şuna buna laf dokundurulmaktan geri kalınmıyor. Rahatsız olduğumu denk geldiğim her durumda da dile getiriyorum, kişisel hiçbir takıntım olmasa da şuradaki gibi takıntılı durumlar bana rahatsızlık veriyor. Gördüğünüz her robot çeviri maddeye ilgili şablon eklenebilir, hızlı silinir; olmadı bir-iki cümle olacak şekilde bırakılabilir de.---NanahuatlEfendim? 04.53, 9 Şubat 2020 (UTC)
SAS'a gösterilmesinden ziyade demeye çalıştığım şu: "Gördüğünüz her robot çeviri maddeye ilgili şablon eklenebilir, hızlı silinir" denecek durumda değiliz, öyle olsa ben hallederdim zaten. 1-2 kişiyi aşacak bir çalışma var, yıllarca, sistematik bir ekleme yapılmış. Mirada vakasındaki gibi topyekûn bir yaklaşım gerekecek. Bu da bireysel çabaları aşıyor diye düşünmekteyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11.53, 9 Şubat 2020 (UTC)
Son dönemde SAS'ta bu tip robot çeviri maddeleri sıkça görmeye başladık. Buna birlikte ve düzenli bir yaklaşım sergilemekte fayda var. Açıkçası hepsini SAS'a taşımak da gerek aday gösterenler gerekse oy kullananlar açısından biraz angarya oluşturabilir, çünkü vurgulandığı üzere yıllardır süregelen, "organize" bir çalışma söz konusu. Eğer kayda değer olmadığından emin isek, direkt HS olarak işaretleyebiliriz. Aksi hâlde ise SAS süreci yürütülür ve ona göre hareket edilir. – ravages | mesaj 15.21, 9 Şubat 2020 (UTC)

din ve makam[kaynağı değiştir]

şu konu yıllardır sürüncemede.. olur olmaz her biyografi maddesinde nesnel ve ansiklopedik bir bilgi olmadan yer almasının önüne geçmekte yarar var. --kibele 20.44, 10 Şubat 2020 (UTC)

Silinmeye Aday Maddeler[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba, Topluluğu birikmiş olan Silinmesi istenen maddeler ile ilgilenmeye çağırıyorum. Epeydir tartışılan ve sonuç bekleyen çok tartışma var. İlginize muhtaç. Teşekkürler Man•Ca 15.02, 13 Şubat 2020 (UTC)

Tartışmaların sonuçlandırılması kadar maddelerin geliştirilmesi de önemli. Örneğin bkz. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Haluj. SAS'ta yararlı kaynaklar bulunup gösterilmiş. Ama "madde" sadece bir tek cümle! Ben, SAS'ı açan olarak, birinin o kaynaklarla bu maddeyi iki paragraf geliştirmesi halinde adaylığı hemen geri çekmeye hazırım. Hatta kendim açmış olmasam tartışmayı kapatmayı da -bu durumda- öngörebilirdim; zira silinsin oyları KD'lik temelinde ve o kaynaklar sunulmadan önce verilmiş. Siz kapatacaksanız ben geri çekmeye hazırım o SAS'ı. E4024 (mesaj) 17.11, 13 Şubat 2020 (UTC)

Ortografik transkripsiyonun dile getirilmesi[kaynağı değiştir]

VP:ADK sayfasında şöyle bir kural var: "Arapça, Çince, Rusça, Yunanca gibi Latin alfabesi kullanmayan dillerde mutlaka transkripsiyon yapılmalıdır." VP:ADK'daki kuralın metninin şöyle değiştirilmesini talep ediyorum: "Arapça, Çince, Rusça, Yunanca gibi Latin alfabesi kullanmayan dillerde mutlaka ortografik transkripsiyon yapılmalıdır." Bu kuraldan başka VP:TYK sayfasında şöyle bir kural var: "Yunanca adlar yazılırken Yunan harflerinin ses değerlerini karşılayan Türk harfleri kullanılır." Bu kuralın metninin şöyle değiştirilmesini talep ediyorum: "Yunanca adlar yazılırken Yunan harflerinin ses değerlerini karşılayan Türk harfleri (ortografik transkripsiyonları) kullanılır." Bunun sebebi iki kuralda bahsedilen transkripsiyonun da ortografik olmasıdır. Ne olmadıkları ise fonetik transkripsiyondur. Örneğin I. Seleukos maddesinin adı ya da maddenin metninde kişinin isminin geçtiği yerlere [seleu̯kos nikatɔːr] yazılmayacağına göre, kurallarda bahsedilen transkripsiyon ortografik transkripsiyondur. Seleukos isminin ortografik transkripsiyonu (Yunancanın romanizasyonu maddesinde gösterildiğine göre) Selefkos'tur. Maddenin adını değiştirmek istiyorum ancak bundan önce ilgili iki kuralın metninin netleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.-- İskenderBalas💬 09.31, 15 Şubat 2020 (UTC)

Karşı Karşı Ortografik transkripsyon zorunluluğunun politika içindeki diğer belirtilmiş kurallar içinde çelişkili olduğunu düşünüyorum. Google kitaplar ve haberle göz atıldığı takdirde Seleukos kullanımı Selefkos'a kıyasla çok daha fazla gibi görünüyor Türkçede, yani değiştirmenin yaygın ad ilkesine aykırı olacağını aşikar "doğru" kullanımı bu bile olsa. Çince şehir isimlerinde de çoğu farklı telafuz edilmesine rağmen Türkçede bu telaffuzu baz alan transkripsiyonları kullanımı yaygın değil. Böyle bir değişiklik yapılırsa Vuhan Uhan, Shenzhen Şencen, Şanghay Şanhay vs. olması gerekecek. Hakkında az sayıda Türkçe kaynak olan, Türkçeye yerleşmemiş veya yaygın adı belli olmayan madde isimleri için ancak önerilebilir.--Gogolplex (mesaj) 11.25, 15 Şubat 2020 (UTC)
Türkçe yazım kuralları sayfasındaki şu cümle, adı zikredilmese de ortografik transkripsiyonun tanımı: "Yunanca adlar yazılırken Yunan harflerinin ses değerlerini karşılayan Türk harfleri kullanılır." Dolayısıyla, yaptığım teklif aslında zaten orada duruyor, yenilik getirmiyor. Diyelim ki Seleukos örneğinde yaygınlık baskın geliyor ve Selefkos yerine Seleukos tercih ediliyor. Türkçe'de yaygın kullanımın olmadığı durumlarda ne olacak? VP:ADK transkripsiyon yapılmalı diyor. Ama Yunanca için birbirinden farklı iki transkripsiyon yöntemi var ve madde hangisi olduğunu belirtmiyor. Örnek şu madde olsa: Ptolemy (son of Seleucus). Bu madde Vikipedi'de açıldığında, maddenin adı VP:ADK'da ve VP:TYK'da geçen kurala göre, Yunancanın romanizasyonu tablosu kullanılarak Ptolemeos olacak. Dolayısıyla, yapılmasını istediğim şey, zaten orada olan kuralın adını kural sayfasında söylemek, bir yenilik değil. -- İskenderBalas💬 12.03, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • İlgili politikada kastedilen yöntem zaten ortografik transkripsiyondur, fonetik transkripsiyon değildir. Dolayısıyla bağlantıyı bu şekilde düzenlemek, katılımcıların yararına olacaktır. Pratikte zaten yaptığımız bir şeyi yazıya da dökmüş oluruz. Aslında bir değişiklik yok, yalnızca kullanıcıların daha net anlaması için ufak bir dokunuş var. Değişikliği yapıyorum.--NanahuatlEfendim? 17.54, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • Sakin kafayla okuyup yorum yaparım diye biraz beklettim o sırada Nanahuatl yapılması gerekeni yapmış zaten, bana bir şey kalmamış. Sadece yaygınlığın viki icadı kavramının önüne geçmek için tasarlanan bir güvenlik freni olduğunu, "ansiklopedi" olarak her zaman doğruyu vermemiz gerektiğini hatırlatıp gideyim. Komninos, Sankt-Peterburg vd. gibi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.31, 15 Şubat 2020 (UTC)

Kullanıcı görüş şablonları[kaynağı değiştir]

Bu tartışma sonucunun silinmesi yönünde kapatılması sonucu kullanıcıların kendini tarif ettiği Kategori:Kullanıcı görüş şablonlarının ve Kategori:Siyasi görüşlerine göre Vikipedistler kısmının tamamını Vikipedi'den kaldıracak mıyız? Yani Vikipedi kullanıcı şablonlarında kendi görüşünü belirten ibareli şablonlar kullanamayacak mıdır? Bu görüşler devlet nezdinde sistem aygıtlarını veya resmi düşünce doktrinlerini temsil eden değerler olan bu fikir şablonlarını kullanıcılar kendi sayfalarına koyamayacaklar mıdır? Bunun bir sonucu olarak örneğin bu şablonlardan yola çıkarak çeşitli görüşlere dair kategorilere bakarak işbirliği yoluna artık gidilemeyecek midir? Veya bağlantılı olarak kullanıcıların kendini tanımladıkları Şablon:Kullanıcı doktor veya Şablon:Kullanıcı Kürt gibi şablonlar da silinecek midir?

Pandoranın kutusunun açılması sonrası topluluğun tartışması gerektiğini düşünüyorum, fikirlerinizi alayım. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.45, 15 Şubat 2020 (UTC)

 • Lütfen makul bir yaklaşım sergileyelim arkadaşlar. Yukarıda bir meslek bir de etnik köken şablonundan bahsedilmiş, alakasını göremedim. İlgili tartışma ilgili şablon özelinde. Şablon:Kullanıcı homofobi gibi nefret söylemi karşıtlığına dair şablonlara da bunu müteakiben HS şablonu eklenmiş ki çok sakıncalı bir yaklaşım. Açıkçası ben bu gibi şablonlardan dolayı herhangi bir tartışma veya gerilim görmedim şu son 10 yılda. Bu gibi şablonlara dair tartışmaların sadece ve sadece silinmeye aday gösterildiklerinde ortaya çıktığını gözlemliyorum. Topluluğun vaktinin harcanması da sadece bu şekilde olayın üzerine gidilmesiyle oluyor. Bir tek "ben X ideolojiye karşıyım" türü, o ideolojiye sahip insanların burayı güvenli alan olarak görmemesini sağlayabilecek şablonların üzerine gidilmesini anlayabiliyorum. Olaya bir diğer açıdan bakarsak, bir kullanıcı sayfasında "homofobi karşıtıyım" yazsa veya "ben Kürt'üm" yazsa şablon kullanmadan, gerçekten bunu gidip çıkaracak mısınız? Neden olduğunu anlamlandıramadığım, ansiklopediye katkısı olmadığını gözlemlediğim bu girişimlerin durması taraftarıyım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.00, 15 Şubat 2020 (UTC)
Emsallik artık burada uygulamaya geçmeli ki kısır tartışmaların, onlarca benzer şablonların adaylığının SAS’ta birikmesinin önüne geçilsin ve kullanıcıların vakti boş yere harcanmasın. Anti-komünist şablonunun silinmesi Şablon:Kullanıcı komünist’in de silinmesini gerektirir. HS politikasının G4 maddesi şöyle diyor “Daha önce silinmiş içeriğin büyük ölçüde aynısına sahip sayfalar silinebilir.” ve SAS adaylığının linki ile burada belirtilenilmektedir @Uğurkent. Görüldüğü üzere SAS adaylığı HS için gerekçe gösterilebiliyor. Yani bunları bir hizmetlinin bilememiş olması beni şaşırtıyor. Yukarıdaki bilgi çarpıtma için şunu demekte zaruriyet görüyorum. Kimse etnik köken, meslek vs. kullanıcı şablonları için ortadan kaldırılsın demiyor. Bu SAS’ta silinen şablon ile bunların ne ilgisi var, gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Benzer ideolojik, siyasi şablonlar da HS ile silinmeli. Hukukta emsallik bir kaidedir mesela. Benzer karar varsa bu örnek gösterilir ve dosya arşive kaldırılır. Yok burda bürokrasi çok sevilen bir şeyse bilemem. Benzer şablonları SAS’a tek tek taşırım ve oralarda konuşulur. Hiç sıkıntı değil benim için. --Maurice Flesier message 16.19, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • Tartışma başlığı "görüş şablonları", içerikte bambaşka şablonlara değinilmiş. Aslında başlık ve içerik zaten genel anlamda Vikipedi:Görüşlerinizi açıklamak için Vikipedi'yi aksatmayın ihlali olmuş, ortada bir öneri yok, birbiriyle alakasız konulara değinme ve dokundurmalar var. Düzgün bir öneri, tartışma ortamı oluşturulacaksa görüşlerimi bildiririm, yoksa burada yapacağımız tek şey vakit kaybı olacaktır.--NanahuatlEfendim? 18.11, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • @Maurice Flesier HS adaylıklarını belirttiğiniz üzere şablonlardan bazılarını sildim. Ben bahsettiğiniz sayfaları direkt G4'den silmeyi düşünmüşümdür ve bu işe kalksaydım Vikipedi'deki bütün politik ifade içeren şablonları silerdim. Sadece bahsettiğiniz sayfaları silmek bir ikilemlik oluştururdu. Emsallik kararı Vikipedi'de de vardır ve de uygulanmaktadır. Her zaman emsal teşkil edecek tartışmalar direkt uygulanacak diye de bir şey yok. Çünkü bahsettiğiniz emsal kararı neticesinde sizin hs adaylığı koyduğunuz sayfalardan daha yüzlerce şablon bile etkilenecektir, benim kanaatime göre. Daha önceki buna benzer saslarda da ilgili görüşler bazı kullanıcılar tarafından sadece ilgili sasa konu olan sayfa bakımından dile getirilmiştir. Ben bu durumda topluluğun genel bir görüşünü yansıtması açısından daha geniş bir katılımlı tartışma beklerim. Benim değişikliklerimi geri alıp diğer hizmetlilerin silmesini de isteyebilirsiniz alternatif olarak. Ya da topluluk olarak daha fazla bu konuda sasa ihtiyaç yok diyenler de çıkabilir. Olmadı siz de sasa çıkarabilirsiniz. Diğer yandan sizin hs şablonu koyduğunuz şablonlar çoğu insanın kendini tanımladığı politik görüşlerdir. Ben her ne kadar bunları kullanmasam da bunları kullananlar ve zararı olmadığını söyleyenler de var. Daha önceden silinen şablonların çoğu, tartışma yaratacak politik görüşlerdi. Baktığımda da bazı şablonlar daha önceki bazı sas emsallerine göre silindi, ben de silmişimdir herhalde. Vikipedi:Kullanıcı kutuları yönergemiz kullanıcı kutularında tartışma yaratacak kutulardan kaçının diyor. Buna göre bazı tartışma, karşıtlık vb. çıkaran şablonlar silinebilir sasa kalmadan. Vikipedi:Kullanıcı sayfası da politik kişisel söylemler ve yorumları sayfanızda barındırmayın diyor yine aynı şekilde. Aslında buna bakarak direkt bu tür şablonların silinmesi lazım, yani Vikipedi'deki bütün politik anlam içeren şablonların vs.lerin. --Uğurkentmesaj 18.40, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • Meslek ve etnik aidiyet şablonları kullanıcıların kendini tanımladıkları diğer öğe gruplarına örnek olsun diye verildi, "arabaları seviyorum" şablonu da olabilirdi, kullanıcının herhangi bir şekilde (ne istediğine o kadar verir) ifade etme aracı olan tüm şablonlar bu konuya girmektedir. "İdeolojik, siyasi şablonları kaldıralım" önermesinden kasıt tüm fikir ve görüş şablonlarıdır.

Zira ben profilime;

"Bu kullanıcı Gandi'nin görüşlerini benimser. diye fikirsel altyapısı olan düşüncelerimi yazamayacaksam, benim kendi sayfamın üzerinde bir hukukum yok demektir.
"Bu kullanıcı Marksist felsefeyi savunur." şeklindeki iç bağlantılı felsefe yaklaşımımı ben profilime koyamayacaksam, tüm felsefe alanlarına dair şablonlar "ideolojik" gerekçesiyle engelli demektir.
"Bu kullanıcı ekolojinin korunmasını benimser." şeklindeki görüşümü ekleyemeyeceksem, görüş yaklaşımları içeren politik/tarihsel yaklaşıma ait tüm şablonlara engel verilecektir.
"Bu kullanıcı Oflaglara karşıdır." şeklindeki tarihsel ifademi ekleyemeyeceksem, politika gibi insanlık kadar en eski ve en doğal şeylere dair içeriklerim tamamı engellenecek demektir.
Bu gibi şablonlar benzer ilgi alanlarına, fikirlere, yaklaşımlara vb. sahip Vikipedi kullanıcılarının bir araya gelmelerini amaçlar. Tıpkı meslekler gibi, doğa gibi, uzay gibi vb. politik ifadeler de birer bilimsel inceleme alanıdır, onbinlerce tarihsel yorumu vardır, insanlık kadar eski tarihe sahiptir ve gayet de doğaldır. Tıpkı insanların kendilerini ifade ettiği diğer binlerce alan gibi. Üstelik bu gibi şablonların iç bağlantı yoluyla yine ilgili Vikipedi maddelerine bağlantı verildiği unutulmasın, yani yine Vikipedi'nin vazgeçilmez gezinme dolaşma bağlantısı. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.08, 15 Şubat 2020 (UTC)
Bu silinmiş şablon nasıl bölücü veya kışkırtıcı anlamış değilim. @Uğurkent --ToprakM 19.33, 15 Şubat 2020 (UTC)
İçeriği bu kullanıcı hırsızlara gıcık olur. Bu ifadenin neresi Vikipedi ile ilgili bir ifade ediyor acaba. Başka bir silme gerekçesi bulamadım. Size göre faydası dokunacaksa geri getirebilirim. --Uğurkentmesaj 19.37, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • Şu burada dursun. Orada yazan Wales’in görüşünün altına imzamı atarım. Sadece eğlencelik bir özelliğin bu kadar tartışılması dahi bence silinmesi gerektiğini gösteriyor. Zaman ve enerji kaybı... Chansey 19.35, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • Açık şekilde başka kullanıcıları hedef alan veya güvensiz hissetmesine sebep olan şablonlar silinebilir, gerisi kalabilir. Zaten kurallarda bu var, tekrar tartışmamıza gerek yok. Muğlak durumlar da her zamanki gibi SAS'a taşınır. --Khutuckmsj 20.10, 15 Şubat 2020 (UTC)
 • O değil de benim kullanıcı adımın bizatihi kendisi olduğu gibi görüş bombardımanı zaten. Ne zaman birisi duruma uyanıp benimle uğraşmaya başlayacak merak ediyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.34, 16 Şubat 2020 (UTC)
Sekiz yıldır buradayım, çok şükür hiç denk gelmedik o var olduğunu ve uygulandığını iddia ettiğiniz emsallik durumuna @Uğurkent. Bu itirazcının zamanında açmış olduğu Lenin’e ait KD olmayan onlarca makaleyi tek tek SAS’a taşıdım ve bunların tamamen sonuçlanması aylarca sürdü. Sonuç? Çoğu silindi, geri kalan ise malum bibliyografyaya aktarıldı. Kapatan hizmetlilerden birisi de çakıpta “ya bunların hepsi aynı nitelikte, emsallik durumu var” demedi. VP:HS’nin G4 maddesi açık açık orada duruyor. Ne diyor; “ SAS tartışması sonucunda veya hızlı silme ile silinen herhangi bir sayfayla büyük ölçüde benzerlik taşıyan herhangi bir isimdeki sayfalar, SAS kararı emsal kabul edilerek silinebilir..” Bu yazılana istinaden HS etiketlemeleri yapıldı. Yanlış bir şey var mı? Sizin veya başka bir hizmetlinin yapması gereken bu HS etiketli şablonları benzer SAS sonucunu göstererek silmekti. Bir kısmının etiketli olmaması etiketli olanları silmemek için gerekçe olmamalıydı. Şimdi de bakıyorum. Şablon: Kullanıcı Antifaşist etiketlenmiş HS için fakat @Superyetkin SAS süreci gerekli diye değişikliği geri almış. Evet bu kararın yönergelerde yazan dayanağını topluluk olarak burada görmek istiyoruz. Hizmetlilerdeki bu keyfi ve öz kanaat yaklaşımları rahatsızlık verici gerçekten. Hizmetlilerimiz ne yazık yeni SAS süreçleri ile insanların zamanlarının bu önemsiz konu ile harcamasını, silinen Anti komünist adaylığındaki gibi uzun ve aynı argümanların aynı kullanıcılar tarafından tekrar tekrar sunulmasını tercih ediyorlar. Şöyle iradeli ve cesur kararlar verebilecek ve verdiği harhangibir karara itiraz edildiğinde topu başka bir hizmetliye atmayacak bir hizmetli görecek mi şu ansiklopedi gerçekten merak ediyorum. --Maurice Flesier message 16.48, 16 Şubat 2020 (UTC)
Öncelikle Maurice Flesier bu konudaki endişelerini anlıyorum hizmetlilere ve diğer kullanıcılara yönelik. Bu sas benzeri bütün şablonlar için emsal sayılacak net bir karar değil zannımca. Çünkü kararda tartışmaya katılanların çoğu bu ve benzeri bütün şablonları silelim dememiş. Örneğin yıllar önce belediyeler için topluluk bir sas kararı aldı. Bu durum hizmetliler bakımından diğer çoğu belediye için halen bir emsal kararı niteliğinde. Bakıyorum ben de birkaç belediyeyi uçurmuşum bu kararı gösterip. Bizde yine kullanıcı sayfası politikası 2006 yılında İngilizce Vikipedi'den kopyala yapıştır yöntemiyle zamanında kabul edilmiş. O zaman İngilizce Vikipedi kullanıcı sayfalarında politik söylemler bulundurmak yasaktır demiş. Şimdi ise polemik yaratacak ve diğer kullanıcılara karşı saldırı niteliğinde bulunan söylemlerden uzak durun diyor. İngilizce Vikipedi'ye bakıyoruz bu kullanıcı anarşist, komünist, faşist şucu, bucu şablonları duruyor. Bunları 1200 admin görüyör ama ne hikmetse hiçbiri silmiyor. Aynı dil sürümünde kullanıcı kutuları politikasında diğer kullanıcılara karşı kışkırtıcı, bölücü şablon ve dini, politik, vs. propaganda yapacak kullanıcı kutuları kullanmayın diyor. Propaganda ve polemik ifadelerine bakarak orada aşırıya kaçılmadıkça dini politik söylem içeren kullanıcı şablonlarına müdahale edilmiyor anladığım kadarıyla. Zaten ilgili politikalar yıllardan beri evrilegelmiş ilgili dil sürümünde. Bizdeki politika ise 15 yıldır aynı :) Sizin dediğiniz gibi politikaya göre davranacak olursam zaten de böyle davranmam gerekiyor. Kullanıcı sayfalarında politik söylem bulundurmayın diyor. Siz bir hizmetli olarak bu emsal sayılabilecek karara göre sadece benim hs koyduğum şablonları değil bütün şablonları silmeniz gerekirdi demişsiniz. Diğer şablonları da sildiğimi farzedersem Şablon:Kullanıcı Atsızcı ve Şablon:Kullanıcı Atatürk çoktan uçmuştu. Bu şablonları kullanan kullanıcılar bana sorduklarında emsal kararı gösterip durumu anlatacaktım. Belki bu kullanıcılar ilgili sasa itiraz edip yeniden bu durum hakkında bir sas açacaktı. Şimdi içinde bulunduğumuz durumdan daha büyük bir tartışmanın içinde olacaktık belki. Görüldüğü üzere durumda bile bazı şablonların kalması taraftarı kullanıcılar var. Ben bu durumda topu diğer hizmetlilere atmayıp bu şablonların konusundan (örneğin genel bir sas olabilir) topluluğun genel bir görüşünün alınması taraftayım. --Uğurkentmesaj 15.21, 17 Şubat 2020 (UTC)
 • Açıkçası bugüne dek insanların kullanıcı sayfalarını açıp da hangi şablonu kullanmış, bakayım bunun siyasi görüşü neymiş vb. araştırması yapmadım, şablonla bu tip eklemeler yapmış kişileri bulmak daha kolay, bunu kabul ediyorum ama bunun ne ahım şahım bir faydası ne de zararı var bence. İnsanların farklı fikirleri olabilir, bunları kendilerine ait olan sayfalarda yansıtmalarında bir sakınca yok, yeterki kişisel saldırı olmasın. Bence bu tartışma genel olarak vakit çalıcı olmaktan öteye geçmiyor, ben ha şablon kullanmışım ha sayfama benim görüşüm şu yazmışım, ne fark eder? Kendimi tanıtırken kullanacağım kelimeleri başkasına hakaret etmedikten onu hedef göstermedikten sonra kim bana yasaklayabilir? Bunu yasaklayamayacaksak şablon silmedeki ya da silinsin tartışması yapmadaki amaç ne?----anerka'ya söyleyin 06.34, 17 Şubat 2020 (UTC)
@Anerka, İslam ile ilgili bir tartışma dönerken Müslümanlara (İslamcılar da olabilir) ya da ateistlere (dinlere inanmayan kullanıcılara da olabilir) mesaj atıp görüş bildirmelerini istemek zararları için güzel bir örnek. Ayrıca "bize ne?" basitçe, Vikipedi kullanıcısısın sen, kim niye öğrenmek istesin başkalarının siyasi, ideolojik, dinî görüşünü? Facebook mu burası?--NanahuatlEfendim? 06.38, 17 Şubat 2020 (UTC)
@Nanahuatl, şu ana dek şablonlar bu şekilde süistimal edildi mi bilmiyorum ama mesaj atıp görüş talebinde bulunulduğu tespit edilebilir, Vikipedi:Oy avcılığı yönergesi gereğince kullanıcı uyarılabilir, hatta tekrarında engellenebilir bile. "Bize ne?" konusuna katılıyorum, ama kullanıcının sayfasını nasıl düzenlediğinden de bize ne? Madde alanında çok da güzel katkıları olan bazı insanlar hayatlarına ilişkin bazı şeylerden gurur duyabilir ve bunu kimliğinin bir parçası olarak ilan etmek isteyebilir, ben açıp da bakmıyorum çünkü bana ne? Ama bu demek değil ki yazamazlar. Hemen her konuda "katma değeri var mı?" şeklinde yaklaşıyorum, "şablonların katma değeri var mı?" yok, "bu tartışmanın var mı?" o da yok. Ama bu durumu şu anda kim süistimal etmiş de bu konuya girdik çıkamıyoruz? :) Nasıl bir zararı oldu da yılladır öyle kenarda duran şeyler gözümüze böyle battı?----anerka'ya söyleyin 07.07, 17 Şubat 2020 (UTC)
Bunlar yerine "bu kullanıcı İslam ile ilgili katkıda bulunabilir/bulunmayı sever" tarzı şablonlar bence çok daha faydalı olacaktır. Müslüman kullanıcıları bir kategoride görmemiz bize bir fayda sağlamaz, ancak İslam ile ilgili katkıda bulunmayı sevenleri görmemiz çooook fayda sağlar (iş birlikleri, sorular sorma, danışma, Vikiprojeler açısından).--NanahuatlEfendim? 06.46, 17 Şubat 2020 (UTC)
Bak bunun katma değeri var ve de büyük. Buna özendirme yapmak bence güzel olur, ama kimlik ve görüş belirten şablonları kaldırıp kaldırmama tartışmasındansa o şablonlara mesela bunun yerine şu şablonu eklemek ister miydiniz gibi bir yönlendirme yapmak güzel olabilir :) "Vikipedi katkılarla büyür, konuya aşina olduğunuz belli bunu Vikipedistlerle paylaşmak için Budist şablonu yerine Budizmle ilgili katkıda bulunabilir şablonu eklemek ister misiniz?" gibi ----anerka'ya söyleyin 07.11, 17 Şubat 2020 (UTC)
@Nanahuatl'ın önerisi ilk bakışta güzel görünmesine rağmen iki farklı şablonu birleştirmesi bakımından müdahaleci bir içerik barındırıyor. "Bu kullanıcı mühendislik alanıyla ilgili katkı yapar" ile "Bu kullanıcı mühendistir." şablonları birbirinden farklı. Ben mühendis olmamama rağmen mühendislik alanıyla ilgili katkı yapar şablonunu ekleyebilirim. Bir mühendis olduğumu da belirtebilirim. Aradaki farkı belirtmek veya belirtmemek kullanıcıya kalmış, kullanıcıların kendini ne şekilde ifade edeceğinin belirlenmesi Vikipedi'yi engellemede gerekçe sunulan "bilgiyi benim istediğim gibi vermiyor" gerekçesi ile aynı kapıya çıkıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.30, 17 Şubat 2020 (UTC)
 • Bir insan kendisini bir şekilde siyasi, dini, ideolojik bir sıfatla tanımladığı zaman, bu tanımlama dışında kalan fikirleri, dünya görüşünü, inançları savunmadığını ve kendisini bunların karşısında bir konumda gördüğünü ifade etmiş olmuyor mu? Misal, birisi ben sağcıyım derse, aslında "sol karşıtıyım, ideolojik olarak solun karşısındayım (anti-sol)" da demiş olmuyor mu? Bence bir vikipedistin marksist olmasına izin veriliyorsa, bırakın bir başkası da antikomünist olabilsin. Sorun insanların şucu veya bucu olmaları değil, başkalarının etnik, siyasi, dini vs farklılıklarından rahatsız olmadan, bir arada bulunup tartışabilmeleridir, diye düşünmekteyim.--Potkal (mesaj) 08.04, 17 Şubat 2020 (UTC)

SEO, reklam faaliyetleri ve dolandırıcılık[kaynağı değiştir]

Sevgili Vikipedi gönüllüleri, son zamanlarda Türkçe kaynak ekliyorum diyerek çeşitli web sitelerinin linklerini maddelere ekleyen, ücret karşılığı içerik oluşturan kişiler sayısında gözle görülür bir artış var. Çeşitli Türk webmaster sitelerinde ücretli içerik oluşturan, insanları dolandıran onlarca sahtekar bulunakta. Bu sahtekarlar Vikipedi'de değişiklik yaparken işi kılıfına uydurdukları için diğer kullanıcılar tarafından kolay farkedilmiyor ancak zaman harcandığında çorap söküğü gibi tüm rezillikleri gün yüzüne çıkabiliyor.

İşin korkunç kısmı bu kişilere beyaz liste ve devriye hakları veriliyor. Bunun önüne geçmeye çalışsam da hizmetlilere derdimi anlatamıyorum. Hizmetlilerden bu hakları diğer kullanıcılara verirken daha dikkatli olmalarını, devriyelerden ise bu sahtekarlara karşı daha uyanık olmalarını rica ediyorum. Karşılık beklemeden gönüllü olarak saatlerini buraya harcayan insanlar para karşılığı içerik oluşturan kişilere ve dolandırıcılara nefes aldırmamalıdır.

Yeni maddeler, kullanıcı ve kullanıcı mesaj sayfalarındaki reklamları sil etiketiyle işaretleyerek, reklam içeren kullanıcı adlarını VP:KET üzerinden bildirerek, bekleyen değişikliklerdeki reklam linklerini geri alarak, bu işlemleri tekrar tekrar yapan kişileri şikayet ederek bu insanlarla mücadele edebilirsiniz. --Ali Haydar (mesaj) 13.03, 17 Şubat 2020 (UTC)

 • Elle tutulur örnek alabilir miyiz? Reklam yapan kime beyaz liste, devriye hakkı vermişiz? Kim kimi dolandırmış? --Khutuckmsj 17.36, 17 Şubat 2020 (UTC)
 • @Khutuck, şu, şu ve şu dolandırıcılar için yeterli. Kim mi bu adamlar? Pek uzakta aramaya gerek yok.

Şu davada reklam içerikli değişikliklerini listelediğim Kullanıcı:Tembelpanda hala beyaz liste. Ne tesadüftür Tembelpanda'nın şu değişikliğinde eklediği site Kullanıcı:Recepbayoglu tarafından da ekleniyor. Bu adamlar kafasına göre bilgi ekliyoruz diyerek özgürce dolaşabiliyor Vikipedi'de.

Adamın biri Sizlere çözüm üretmek için daima buradayız diye profil oluşturup reklam linklerini rahatça sergileyebiliyor.

Yine ayrı bir davada daha önce reklam yaptığı gerekçesiyle süresiz engellenen kişinin tekrardan reklam içerikli yaptığı değişiklikler yaptığı anlaşılıyor, bu durum denetçi tarafından onaylanıyor, ama hala devriye olarak bulunuyor burada.

Biraz gözlerinizi açarsanız bu adamlardan çokça bulabilirsiniz. Ben SEO'culara, reklamcılara ve dolandırıcılara gördüğüm yerde gerekli hareketi gösteriyorum, gelen tepkileri görünce ne kadar doğru bir iş yaptığımı daha iyi anlıyorum. --Ali Haydar (mesaj) 18.16, 17 Şubat 2020 (UTC)

 • Öncelikle genel bir bilgi, Vikipedi'de -belirtilmesi şartıyla- ücret karşılığı madde yazmak yasak değil [1]. Zaten düzgün şekilde yazıldığı sürece sorun yok. Örneğin bir üniversite elindeki Osmanlı'dan kalma kamu malı lisanslı fotoğraf arşivlerini Vikipedi'ye yüklemek üzere maaşlı çalışan tutsa son derece mutlu oluruz. Buradaki örnek bu değil tabii, farkındayım.
R10.net'te kişiler ilk günden beri (başarısızca) reklam/SEO amaçlı değişiklikler yapıyorlar. Eklenen kötü kaynakları yakaladıkça siliyoruz. İşin komik yanı Vikipedi linklerinin SEO'ya katkısı yok (arama motorları "nofollow" linkleri neredeyse hiç dikkate almıyor). Israrla eklenenleri kara listeye alabiliriz, bir daha eklenemezler. Engellenmiş yüzlerce link var zaten.
Daha önceden engellenen kullanıcı engel deliyorsa yine engelleriz. Kuklalar için denetçi denetimleri var, zaten e.c. verdiğiniz bağlantıda gerekli incelemeyi yapmış. Tembelpanda'nın beyaz liste yetkisini kötü ve biçimlendirilmemiş dış bağlantılar eklediği için kaldırdım.
Özetle her zaman karşılaştığımız durumlar bunlar, engel kalktığı için normal değişiklik sayısındaki artışın yanında bu değişiklikler de arttı, sıra dışı bir durum yok. Kurallar belli, reklam yapana uyarı, ısrarında engel; kuklacılık yapana engel, çıkar çatışmasını açıkça belirtmeyene uyarı, engel. --Khutuckmsj 19.07, 17 Şubat 2020 (UTC)
@Khutuck Madem öyle kontrol edilebilir, çok kolay bir durum o zaman size son zamanlarda eklenen linkleri göndereyim kara listeye alın, VP:KET üzerinden bildirdiğim (hala engellenmeyi bekleyen) yüzlerce reklam içerikli kullanıcı adını hatırlatayım, reklamcı beyaz listenin kullanıcı haklarını geri alırken reklamcı devriyenin haklarını neden geri almadığınızı sorayım? Ayrıca kukla olduğu denetçi davasında onaylanmasına rağmen engellenmeyen, engellenmemesi için diretilen kullanıcıyı hatırlatmama gerek yok sanırım. Dediğiniz gibi kolaysa buyurun halledin, çok sevinirim. --Ali Haydar (mesaj) 19.22, 17 Şubat 2020 (UTC)
Gönderin, engelleyelim. Yalnız Kullanıcı:Efabilisim~trwiki (11 yıl 9 ay önce kayıt olmuş ve 0 değişikliği var) gibi hesapların engellenmesi benim iş listemde üst sıralarda değil. Ayrıca devriye olan kullanıcı denetlemeden geçmiş, alınan hakları iade edilmiş. Sorunuz varsa ilgili denetçiyle görüşebilirsiniz. --Khutuckmsj 20.55, 17 Şubat 2020 (UTC)
Listeyi hazırlayıp size göndereceğim. Ayrıca Vikipedi kuralları geriye dönük uygulanamaz gibi bir kural yok, tabii bir hizmetlinin her önerilen işlemi yapmak gibi bir zorunluluğu da yok. Gönüllülük önemli değil mi? --Ali Haydar (mesaj) 21.08, 17 Şubat 2020 (UTC)
Gönderin, bakalım. --Khutuckmsj 21.18, 17 Şubat 2020 (UTC)
Yorum Yorum 3, 4 yıl önce kaydolmuş ve hiç değişiklik yapmamış kullanıcıların engellemesi sadece bizi yoracaktır. Terk edilmiş hesapların bizi yormasına izin vermemeliyiz. Yani engellenmelerine gerek olduğu sanmıyorum. --ToprakM 20.10, 17 Şubat 2020 (UTC)
@ToprakM Vikipedi kuralları geri dönük işlemiyor mu? Belli yıl geçtikten sonra kullanıcılar kurallardan muaf mı oluyor? Bazı insanlar iki tıklık işleme 100 lira alırken ve hiçbir şekilde engellenmiyorken sadece geriye dönük engellemeler mi dikkatinizi çekti? Siz karşılıksız saatlerinizi buraya verirken birilerinin haksız kazanç sağlaması hiç mi rahatsız etmiyor sizi? --Ali Haydar (mesaj) 20.15, 17 Şubat 2020 (UTC)
Yıllardır değişikliği olmayan kişileri engellemek enerjimizi gereksizce harcamamıza vesile olacaktır. O kullanıcı hesapları yıllardır kullanılmamış durumda ve bize bir zararı yok. Diğer husus ise, insanlar madde açmak karşılığında istedikleri parayı alsınlar. Şahsen ben; bir maddenin nasıl açıldığına değil, açılan maddeye bakarım. Hem bir beyaz listeden kayda değerlik kriterlerini çok iyi bilmesini bekleyemeyiz. Öyle her kayda değer olmayan madde açan kişiye para almış olabilir mi diyeceğiz? Bu durumda bize denk geldiğimiz kayda değer olmayan maddeleri silinmeye aday göstermek veya direk sil etiketi eklemek düşüyor. --ToprakM 20.37, 17 Şubat 2020 (UTC)
@ToprakM engelleme yetkisi aldıktan sonra enerjinizi istediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz. Ben para alıp almadığına bakmam, maddeye bakarım diyorsanız buyurun son maddeler sizi bekler, burada reklamcılar tartışılıyor, konuyla ilgili değilseniz vaktinizi, enerjinizi çalmış olmayalım. Sevgilerle. --Ali Haydar (mesaj) 20.47, 17 Şubat 2020 (UTC)
 • Oha, bu kadar abartı ilanlar falan olduğunu bilmiyordum. Khutuck'un dediği gibi, maddi bir karşılık alarak madde yazmak, değişiklik yapmak Vikipedi kurallarına aykırı değil. Yeter ki politika ihlali yapılmasın. Temel olarak "otobiyografi yazmayın" ilkesinin altında da bu yatıyor aslında. Atıyorum, İlber Ortaylı gelip kendi maddesini "tüm Vikipedi ve yönergelerine uygun olmak kaydıyla" yazsa kim ne diyebilir? Ancak iş, "benim duymadığım/bilmediğim bir şahsı/şirketi iyi bir şekilde yazmış, o zaman reklamcısın"a dönmesin (bana itham edildiği gibi). Somut ihlaller varsa ortada bunlarla hep birlikte mücadele edelim, etmeliyiz.--NanahuatlEfendim? 20.20, 17 Şubat 2020 (UTC)
  @Nanahuatl, para karşılığı içerik oluşturma fikrine karşıyım, Vikipedi kurallarınca yapıldığı sürece sıkıntı yok görüşü ise hayalden ibaret. yok öyle bir şey. Para almak eşittir tanıtım yapma konusunda sorumluluk almaktır. Hadi bu işi parayla yapıp kurallara uyan insanlar olduğunu varsayalım, bunlar paralı içerik oluşturanların % kaçını temsil ediyor? Çok zorlasak %1. Somut bir örnek yok elimizde kurallara uyan reklamcı konusunda. Ama yukarda saydığım reklamcılar %100 zararlı türden, alakasız, ilgisiz, kötü niyetle, tamamen reklam amaçlı hareket ediyorlar ve özgürce varlıklarını sürdürebiliyorlar. Ben buraya saatlerimi veriyorum, tamamen karşılıksız, gönüllü olarak zamanımı harcıyorum, sonra adamın biri gelip 2 tık işleme 100 lira fatura kesiyor. Bunu görüp susacak mıyız? Biz miyiz bu semtin enayisi bedavadan saatlerimizi veriyoruz buraya? --Ali Haydar (mesaj) 20.35, 17 Şubat 2020 (UTC)
Karşı olabilirsiniz, o zaman oluşturmazsınız. Vikipedi'nin kendisi, bulunduğumuz ortamın kendisi karşı değil en başta. Kimin ne motivasyonla içerik eklediği kimseyi ilgilendirmiyor, ilgilendirmemeli. Ben Galatasaray ile ilgili içerik ekliyorsam, manevi kazancım olduğundan ekliyorum mesela. Birçok Premier League maddesini seçkin içerik adayı gösterdim ve Premier League bir şirket. Her ay da güncellemeye çalışıyorum hatta. Bunların Türkiye temsilcisi bana ödeme yapsa daha iyi durumda olamazdı dahi bu maddeler :) Vikipedi'nin kaybettiği bir şey görebiliyor musun? Diğer taraftan bakarsak, ödeme almasa dahi bir maddede reklam yapıyorsan ("Galatasaray Türkiye'nin en başarılı kulübüdür" yazmak için para alınmaz) bu reklamı zaten kaldırmıyor muyuz? Yani ne oldu? Ödeme alıp almamanın, Vikipedi'de yaptığın değişiklikle bir alakası olmamış oldu. Birçok sanatçının fanları şu an harı harıl şarkıcı, albüm, şarkı maddelerini geliştiriyorlar. E bırakın geliştirsinler, değil mi? :)--NanahuatlEfendim? 20.41, 17 Şubat 2020 (UTC)
@Nanahuatl, bu konu hakkındaki görüşlerinize katılmıyorum. Onu bilemeyiz, bunu bilemeyiz diyorsunuz, ama yukarda açıkça her şeyi biliyoruz, sizden kötü niyetli reklamcılar konusunda görüş bildirmenizi rica ediyorum. Vikipedi'nin SEO cennetine dönmesi hoşunuza gider mi? --Ali Haydar (mesaj) 20.47, 17 Şubat 2020 (UTC)
Benim değil, Wikimedia Vakfının görüşlerini belirttim genel anlamda. Ne yapmamızı öneriyorsunuz onu anlayabilmiş değilim. Zaten reklam olunca bu içerikleri kaldırıp, yeri gelirse maddeleri siliyoruz. Israrlı reklam yapanları da engelliyoruz.--NanahuatlEfendim? 20.50, 17 Şubat 2020 (UTC)
Reklamsa reklam, ısrarsa ısrar hepsi var niye bekleniyor? Bu tür faaliyetleri sürdüren kişiler projeden uzaklaştırılmalı, yetki verilmemeli, eklediği tüm içerikler gözden geçirilmeli. Bu konuda uzaklaştırma yok, yetki verme var, eklenen içerikleri kontrol eden kişiler bir elin parmaklarını geçmiyor. Derdim budur. --Ali Haydar (mesaj) 21.08, 17 Şubat 2020 (UTC)

öncelikle Wikipedia'da ilk değişiklik yapmaya başladığımda üyelik vs olmadan yapardım ve hep silinirdi sonrasında ise bir bilene danışarak öğrendim ki bu ortamda bulunan bilgilerin bir kaynağının olması gerekiyor. işin bu kısmına da tamam diyerek kaynak belirtip bilgi girişi yapmaya başladım. Yeri geldi kendi web sitemden alıntı yaptım da bilgiyi ekledim yeri geldi herhangi bir siteden alıntı yapıp kaynak ekledim.

Buraya kadar şunu yapmış olabilirim, wikipedia'nın bilgi eklenme kuralını tam manası ile bilmediğim için hatalı bilgi girişi, hatalı kaynak girişi veya hatalı herhangi bir işlem yapmış olabilirim. Ancak burada ki şikayetçi olan zatın belirttiği gibi milllete link satışı falan yapmadım ki zaten benim buraya atılacak herhangi bir link için alınan 100 tl ye ihtiyacım yok. Buraya atılan linklerin nofollow olduğu için siteme bir katkısı olmayacağını da iyi biliyorum. Wikipedia'da kaynak olarak eklediğim linklerin bir kısmı yukarıda da belirttiğim gibi kendi siteme ait ve ben bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim çünkü burada bir art niyet yok. Site adresimden kontrol edebilirsiniz belki wikipedia için kaynak niteliği taşıyamayacak düzeyde bir sitedir onu da bilmiyorum.

Dedim ya buraya yeni yeni ısınıp yeni yeni bir takım katkılar yapma çabasına girmişken birdenbire eklediğim tüm bilgilerin geri alınması, üstüne de burada dolandırıcı, düzenbaz ilan edilmemi gerçekten anlamlandıramadım. Burası benim senelerdir girip bilgi edindiğim sonunda da bi katkım olsun bari diyerek girdiğim güzel ortamdı ama şu an iç yüzünü gördüm ve resmen iğrendim bu durumdan. Profilimde daha önce yazdığım gibi bundan sonra wikipedia için tek bir nokta dahi koymayacağım ve bir daha burada delil olmadan ispat olmadan yargısız infaz yapan zihniyetler tarafından adımın anılmasını istemiyorum. Kalın sağlıcaklaBu imzasız yazı Recepbayoglu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şuradaki konuda hakkımda fikri ve bilgisi olmadan kuklacılık ile suçlandığım konudan sonra Wikipedia'ya içerik girmeyi bıraktım. --Ali Haydar Bey'in aklına estikçe insanları kuklacı, dolandırıcı olarak nitelendirmesi de Vikipedi ortamına yakışır bir durum değildir. Bu yaklaşım Vikipedi ortamına dahil olmayı düşünen insanları işin başında uzaklaştırmaya yeter. Dolayısıyla kendisini tebrik ediyorum. Hayali kuklaları, hayali olarak bulduğu dolandırıcıları dilediğince engelletebilir. Olayı sorgulamadan baskı ile hak/yetki kısıtlamasını uygun gören yönetici arkadaşları da tebrik ediyorum. --Khutuck| Konu başlığında da belirttiğim üzere, eklediğim bütün içeriklerin istisnasız silinmesini ve üyeliğimin engellenmesini rica ediyorum. Tembelpanda (mesaj) 06.00, 18 Şubat 2020 (UTC)

 • Arkadaşlar, içerik girmeyi bırakmanızı açıklamanız reklam veya kişisel katkı için burada olduğunuzu destekleyenlere kapı açıyor, hatırlatayım. Normalde tam tersi olur, "kötü bir amaç için değil, Vikipedi'ye katkı sunmak için buradayım ileride katkılarımı göreceksiniz" tarzında yaklaşılsa ne güzel güven verici bir yaklaşım olur, ancak ilk topluluk şüphesinde sanki katkı sunmayınca cezalandırma yapıyormuş gibi yorumlar yapılarak olaya yaklaşıldığında aslında olay ithamın gerçeklik payına hizmet ediyor. Hepimiz geçtik topluluk şüphesinden, buradaki pek çok aktif kullanıcı hakkında tonlarca şikayetlerde bulunuldu, yüzlerce yazar Vikipedi'yi bıraktığını açıkladı falan, ama esas olan Vikipedi hala ayakta ve olmaya devam edecek, çünkü topluluk esaslı bir ansiklopediyiz. Biraz burada vakit geçirdiğinizde bunların hepsinin doğal olduğunu göreceksiniz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.43, 18 Şubat 2020 (UTC)

Ahmet Turhan Söyleminizde haklısınız. Kızgınlık ve kırgınlık hissettiğim konu şudur; Ali Haydar Bey'in elinde delili olmadan, mesnetsiz suçlamalarına karşın bizim tarafımızdan olayın değerlendirilmemesi. Sırf baskı uyguladığı için yönetici arkadaşlarımızın doğru veya yanlış karar almasında etkin rol oynanmasını doğru bulmuyorum. Burada söz konusu olay benim beyaz listeden çıkarılmam değil. Eğer Vikipedi kurallarını ihlal etmişsem ve bu durum beyaz listeden çıkarılmamı gerektiriyorsa yönetici arkadaşlar bunu pekala yapabilir. Buna da söyleyecek bir şey bulamam. Fakat Ali Haydar Bey'in baskısı sonucu beyaz listeden çıkarıldım. Keza ben art niyetli biri olsam, Ali Bey'in söylemiyle kuklacı olsam, link satışı yapıyor olsam, kısa günün karı diyerek şikayet konuları gündeme geldikten sonra da içerik ekler/güncellerdim. Fakat böyle bir tutum sergilemedim. Öyle bir karaktere de sahip değilim. Ali Haydar Bey'in iddialarını kanıtlamasını rica ediyorum. İtham ettiği suçlar; Kuklacılık, Dolandırıcılık, Link satışı. Şayet bu suçlar için delil sunmazsa bu konuda kendisinin gereksiz yere hepimizin vaktinin boşa harcanması sebebiyle cezalandırılmasını rica ediyorum. Şuradaki konuda da 2 ay önce hakkımda kuklacı olduğum konusunda ithamları olmuştu. Denetlemesini bitiren arkadaşımız da kuklacılık ile bir bağım olmadığını belirtmişti. Buna rağmen saldırgan tutumunu sürdürmesini anlayamıyorum. ToprakM Khutuck| Bu konunun benim için itibar meselesi olduğunu bilerek değerlendirmenizi özellikle istirham ediyorum. Bu imzasız yazı Tembelpanda (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • @Tembelpanda, merak etmeyin hakkınızda bir denetçi davası daha açacağım. Ayrıca Kullanıcı:Recepbayoglu ile aynı web sitelerinin linklerini Vikipedi'ye eklediğinizi çok basit biçimde kanıtlayabilirim.
Recepbayoglu'nun sosyola.com değişiklikleri: 1, 2, 3, 4
Tembelpanda'nı sosyola.com değişiklikleri: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,

9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Recepbayoglu'nun dilimiz.gen.tr değişikliği: 1 2, 3, 4,
Tembelpanda'nı dilimiz.gen.tr değişikliği: 1 2

Ne tesadüf... Mantıklı bir açıklaması var mı? --Ali Haydar (mesaj) 12.33, 18 Şubat 2020 (UTC)


Ali Haydar Bunun neresi dolandırıcılık? Sosyola.com olarak eklenen linkleri incelerseniz, Aromaterapi üzerine yazılmış onlarca kaliteli içeriğin ingilizce kaynaklardan hazırlanarak özgün bir şekilde paylaşıldığını görebilirsiniz. Vikipedi, bu tür bilgiler için uygun bir ortam değil mi? Bunda ne var? Bir önceki şikayet konusunda da zaten linkleri sildirdiniz. Linklerle birlikte faydalı onlarca içeriği de sildirdiniz. Aromaterapi yağları üzerine bu kadar detaylı hazırlanmış içerik çok fazla yok. Bu konuda Vikipedi'ye bilgi eklenmesinin zararı nedir? Yukarıda siz de belirttiniz, No Follow linklerin link çıkışı yapılan internet sitesine faydası yok. O halde bu linklerin eklenmesine niye bu kadar takıntılı davranıyorsunuz? Yaptığınız hiçbir davranış saldırgan tutumunuzu açıklamıyor. Hakkımda dilediğiniz kadar konu açabilirsiniz. Tembelpanda (mesaj) 12.54, 18 Şubat 2020 (UTC)

 • Konu gereksiz yer uzuyor. @Ali Haydar bu iki hesap için denetçi isteği göndermeniz yerinde olur, ilgili siteler şans eseri denk gelinecek yerler değil. Bence bu durum "fazla tesadüfi", özellikle bağ verilen makalelerin yazarlarına bakınca kukla kullanımı gibi görünüyor ama bir de teknik kontrol yapıp emin olalım. @Tembelpanda bu tarz değişiklikleriniz beyaz listeden çıkartılma sebebiniz, üstteki tartışmadan bağımsız. Değişikliklerinizde eklediğiniz web siteleri referans olmak için çok kötü kaynaklar, iyi niyet varsaymamız da bir yere kadar. --Khutuckmsj 18.28, 18 Şubat 2020 (UTC)
 • Bu tarz reklam bağlantıları her zaman vardı. Her zaman için acemice buldum ve sorun olarak görmedim. Bu tartışmaya esas "Vikipedi kuralları geriye dönük uygulanamaz gibi bir kural yok" şeklinde bir cümle sarf edilmesi üzerine katkı vermek istedim. Evet böyle bir Vikipedi kuralı yok ama böyle bir hukuk ilkesi var. Ancak anladığım kadarıyla kast edilen bu değil. Kast edilen geçmişte bunları yapmış kişilerin cezalandırılmaması. Bu daha doğru bir şekilde Vikipedi için bir zaman aşımının olmaması şeklinde belirtilebilir. --Orfur (mesaj) 02.08, 19 Şubat 2020 (UTC)

arşiv[kaynağı değiştir]

istanbul üniversitesi kütüphanesi 1928-1942 seneleri arası yayınlanmış 580 bin küsur sayfa gazeteyi pdf formatında erişime açmış.. --kibele 17.15, 19 Şubat 2020 (UTC)

PDF'ler taranmış halde olduğundan merak edilen konuya dair aramalar yapılarak da gazetelerdeki haberlere bakılabilir basit yöntemlerle. Örnek: Halide Edip araması. Vitruvian (mesaj) 18.46, 19 Şubat 2020 (UTC)
Süper bir haber, duyurduğun için de ayrıca teşekkürler @Kibele. Darısı diğer arşivlerin başına. "Telif Hakları Bilgilendirme Yazısı" gereğince de bu içeriğin artık kamu malı olduğunu, Wikimedia Commons'a yüklenebileceğini de not düşeyim. @HakanIST ayrıca sen de bak bence.--NanahuatlEfendim? 19.38, 19 Şubat 2020 (UTC)
Aslında VikiSalı etkinliğinde paylaşmıştım bu linki :-) burada da gündeme gelmesi çok güzel.-- Hakan·IST 19.52, 19 Şubat 2020 (UTC)
 • Cumhuriyet, kendi arşivi olduğundan içerikleri kaldırtmış maalesef. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.28, 19 Şubat 2020 (UTC)
Ne kıymetli arşivleri varmış... Bir sayfa için bir ton para talep ederler, e-posta atarız cevap vermezler... Zaten kamu malı olmuş bir kısmı, kaldırmaya hakları dahi yok aslında. Üzerinde hak iddia edemezler dahi...--NanahuatlEfendim? 20.31, 19 Şubat 2020 (UTC)
Bildiğim kadarıyla yasadaki 70 yıl kuralı onları bağlamıyor. Yayımlanan eserin tarihine bakılmaksızın onu oluşturan tüzel kişinin varlığı devam ediyorsa hakları korunmaya devam ediyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.35, 19 Şubat 2020 (UTC)
Konunun uzmanı değilim ama bağlıyor olması lazım.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Madde 27: (Değişik:7.6.1995-4110/10md.):
Koruma süresi eser sahibinin yaşadığı müddetçe ve ölümünden itibaren 70 yıl devam eder. Sahibinin ölümünden sonra alenileşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır. 12inci maddenin birinci fıkrasındaki hallerde koruma süresi, eserin aleniyet tarihinden sonra 70 yıl dır;Meğer ki eser sahibi bu sürenin bitmesinden önce adını açıklamış bulunsun. İlk eser sahibi tüzel kişi ise, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır.
--Khutuckmsj 20.43, 19 Şubat 2020 (UTC)
"Eser sahibi tüzel kişi ise, koruma süresi eserin yayınlanmış olduğu tarihten itibaren 70 yıldır." demekte. Yasa metninde de denk gelmedim ama gelebilen varsa gösterebilir.--NanahuatlEfendim? 20.44, 19 Şubat 2020 (UTC)
Vikikaynak'a bir ara Cumhuriyet gazetesi arşivini aktarmaya takmıştım, yazarı olmayanları ekleyip yazarı 70 yıldan yakın sürede ölen varsa eklemiyordum. Özellikle yüklenecek görsellerde buna dikkat edilmesine dikkat çekeyim. Çok sevindirici bir gelişme ayrıca. Böylesi Türkçe veritabanlarını aslında bir sayfada derlemek gerekli. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.53, 19 Şubat 2020 (UTC)
Öyleyse gazete ile papaz olmak yerine kaldırmayı seçmişler demek ki. Vikipedi Kütüphanesi için bir hesap alsak çok iyi olur aslında. Geçenlerde lazım oldu ama kullanamadım mesela. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.03, 19 Şubat 2020 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, bizzat 3 ya da 4 kez denedim, adam akıllı e-postalar attım ancak hiçbir şekilde yanıt alınmıyor. Ekşi Sözlük'te Cumhuriyet gazetesi arşivi sayfasında yazılanlar okunabilir ayrıca konuyla alakalı olarak.--NanahuatlEfendim? 22.06, 19 Şubat 2020 (UTC)
@Nanahuatl, vakfın kütüphane ile ilgili merkezî birimi yok muydu? Resmî e-posta adresi ile iletişime geçseler cevap gelir sanki. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.54, 19 Şubat 2020 (UTC)
Öneride bulundum @𐰇𐱅𐰚𐰤.--NanahuatlEfendim? 02.04, 20 Şubat 2020 (UTC)

TÜSTAV ve özellikle Şehir arşivi de çok güzel. JSTOR son zamanlarımın favorisi. Bunlar gibi açık erişim arşivleri paylaşabilirseniz harika olur aslında. Aklına gelen?--Kingbjelica (mesaj) 00.08, 20 Şubat 2020 (UTC)

en:Wikipedia:Wikipedia Library ücretsiz JSTOR üyeliği veriyor (diğer birçok üyeliğin yanı sıra), kullanmak isteyen olursa başvurabilir @Kingbjelica (bende var).--NanahuatlEfendim? 01.59, 20 Şubat 2020 (UTC)
 • Aslında bir bot yardımıyla arşiv Vikipedi kaynak veya Vikipedi Commons'a taşınsa harika olur.--Orfur (mesaj) 13.06, 20 Şubat 2020 (UTC)

Öksüzlük tanımı[kaynağı değiştir]

Merhabalar, eğer bir madde ana bir maddede geçmiyor ancak bir şablonun içinde geçiyorsa öksüz müdür değil midir? (Bkz. Monroe, Tennessee) Elenktra (mesaj) 06.14, 21 Şubat 2020 (UTC)

Değildir, zaten dolaşım şablonunun amacı o, maddelere bağlantı vererek aralarında dolaşmak :)--NanahuatlEfendim? 06.36, 21 Şubat 2020 (UTC)
Mesaj sayfamda yazdığımın aynısını ifade ediyorum. “VP:ÖKSÜZ "ana madde ad alanındaki diğer sayfalardan kendisine verilmiş herhangi bir bağlantıya sahip olmayan bir madde" olarak öksüz maddenin tanımını koymuş. Bu cümleden, özellikle de “herhangi” kelimesinden benim algıladığım şablon içindeki bağlantıların da öksüzlüğü giderebileceği yönündedir.“ Chansey 06.48, 21 Şubat 2020 (UTC)
O zaman öksüzlükten çıkarılacak çok madde var. :D Elenktra (mesaj) 07.53, 21 Şubat 2020 (UTC)
Elbette. Maddeye verilen bağlantıları inceleyiniz. Başka maddelerden bağlantılar var :)--NanahuatlEfendim? 08.05, 21 Şubat 2020 (UTC)
 • Eğer şablon hiçbir maddede kullanılmıyorsa öksüzdür, en az bir maddede kullanılıyorsa değildir derim. Dr. Coalmesaj 08.17, 21 Şubat 2020 (UTC)

Seçkin Madde Adayları[kaynağı değiştir]

 • Topluluğun dikkatine, VP:SMA epeydir oylama bekler durumda ve ilginize muhtaç. Bir bakıp değerlendirirseniz oylamaları kapatıp orayı da temizleyebiliriz. Teşekkürler. Man•Ca 14.32, 21 Şubat 2020 (UTC)
 • Aynı şeyi VP:KMA için de söyleyebiliriz. Hazır başlığı açılmışken ona da bir atıf yapalım. Face-smile.svgravages | mesaj 15.58, 21 Şubat 2020 (UTC)

Wikimania 2020[kaynağı değiştir]

Belki birkaç gündür Wikimania'yı duyan kullanıcılar vardır. Fakat ben Türkçe Vikipedi'de hiç banneri göremedim, kardeş projelerden gördüm. Belki başka görmeyenler vardır diye yazıyorum. Konferansa katılım için kayıtlar 17 Şubat-17 Mart tarihleri arasında buradaki linkten yapılıyor. Yaklaşık dünyanın her yerinden 200 Vikipediste burs veriyorlar; yanlış hatırlamıyorsam bu burs sayesinde uçak, konaklama, yiyecek masrafları ve bazı belli masraflar Wikimedia Vakfı tarafından karşılanıyor. Konferans 5-9 Ağustos tarihlerinde Tayland'ın başkenti Bangkok'da yapılacak. Genelde son bir sene boyunca en az bir vikide aktif olarak katılım sağlayan ve konferansı anlayacak kadar İngilizce seviyesine sahip olanlar burstan yararlanabilirler. Belli başlı diğer kriterler de var ayrıca. Benim hatırladığım kadarıyla max Türkçe Vikipedi'den 2 kişi katılıyordu her sene. Yine istekli gönüllü Vikipedist arkadaşların buna Türkçe Vikipedi'yi temsil etmek için başvurmaları önemlidir. Çünkü Wikimedia Vakfı ve diğer dil sürümleri de Türkçe Vikipedi büyük bir topluluk olduğu için her sene birkaç Türkçe Vikipedi kullanıcısı görmek istiyor aralarında. Daha detaylı bilgileri burada bulabilir ve buradan daha önce bu tür etkinliklere katılan diğer Vikipedistlerin izlenimlerini öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin. --Uğurkentmesaj 15.51, 21 Şubat 2020 (UTC)