Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Feminism & Folklore 1 February - 31 March[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Greetings!

You are invited to participate in Feminism and Folklore writing contest. This year Feminism and Folklore will focus on feminism, women's biographies and gender-focused topics for the project in league with Wiki Loves Folklore gender gap focus with folk culture theme on Wikipedia. folk activities, folk games, folk cuisine, folk wear, fairy tales, folk plays, folk arts, folk religion, mythology, etc.

You can help us in enriching the folklore documentation on Wikipedia from your region by creating or improving articles centered on folklore around the world, including, but not limited to folk festivals, folk dances, folk music, women and queer personalities in folklore, folk culture (folk artists, folk dancers, folk singers, folk musicians, folk game athletes, women in mythology, women warriors in folklore, witches and witch-hunting, fairy tales and more. You can contribute to new articles or translate from the list of suggested articles here.

You can also support us in translating the project page and help us spread the word in your native language.

Learn more about the contest and prizes from our project page. Thank you.

Feminism and Folklore team,

Joy Agyepong (talk) 02.40, 16 Şubat 2021 (UTC)

Vikişlev logo yarışması[kaynağı değiştir]

01.47, 2 Mart 2021 (UTC)

Yeni kullanıcılar için bazı özlü sözler[kaynağı değiştir]

Angelou at Clinton inauguration (cropped 2).jpg

Bir vandala yapabileceğiniz en büyük iyilik, ona ilgi göstermektir.

Angela Merkel 2019 cropped.jpg

Vandalın ekmeği ilgi, trolün katığı gözyaşıdır.

(Tansu Çiller) Rueda de prensa de Felipe González y la primera ministra de Turquía. Pool Moncloa. 16 de noviembre de 1995 (cropped).jpeg

Vandal gördün mü üç şeye dikkat edeceksin hemşehrim: ❶ Prim verme, ❷ hakaret etme, ❸ yoksay!

Vito Genovese 13.39, 2 Mart 2021 (UTC)

Çok güldüm! Bunu bir deneme sayfası mı yapsak? :D ----anerka'ya söyleyin 15.40, 2 Mart 2021 (UTC)
@Anerka: Vikipedi:Geri döndür, engelle, yoksay fırından yeni çıktı. Eklediğim söze kaynak da gösterilse tadından yenmez (Öhm, öhm: Vito). Victor Trevor (mesaj) 13.35, 15 Mart 2021 (UTC)
Eline sağlık. Revert = Geri Al; Rollback = Geri Döndür yalnızca (çok eskilerde şöyle bir şey de konuşmuşuz; sonrasında eski hâline getir -> geri döndür değişimi yaşandı). "Üç Geri Döndürme Kuralı" olayının adını da bu karmaşaya katkıda bulunmaması için bir ara düzeltmek lazım.
Vito Genovese 13.50, 15 Mart 2021 (UTC)

Four panel discussions - Call for Feedback: Community Board seats final sprint[kaynağı değiştir]

The final sprint

The Facilitation team invites you to a round of panel sessions next week, in the last days of the Call for feedback: Community Board seats.

We are confirming guests and times, and we are updating the wiki pages accordingly. Expect 90-minute sessions with video recording: 45 minutes for a panel to dive deep into possible scenarios followed by 45 minutes to continue the conversation with open mic for all participants. You can share your questions and comments now on the panel Talk pages. Kindly, --Mehman (WMF) (mesaj) 21.27, 6 Mart 2021 (UTC)

Digital preservation idea: The French language media documents at SALT Research[kaynağı değiştir]

Hi! I've found a cache of French language media documents in Istanbul's SALT Research, which has copies of Ottoman era French newspapers, magazines, and other periodicals. https://archives.saltresearch.org/handle/123456789/1372

I wonder if some enterprising Wikipedia editors are interested in backing these files up on archive.is or the Wayback Machine? That way there is not just one place these documents are in... And they can be up if anybody wants to use them as citations on any edition of Wikipedia.

There's hundreds of pages, or in a few cases, over 1,000 for one collection, so it would be a bit of effort... WhisperToMe (mesaj) 06.08, 8 Mart 2021 (UTC)

Yeni Vector yayında![kaynağı değiştir]

Yukarıda duyuruları yapılan Yeni Vector görünümü kullanıma girmiştir. Şuradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Vito Genovese 19.45, 8 Mart 2021 (UTC)

Sanırım yeni resimli arama işlevselliği yalnızca oturum açmamış kullanıcılarda görünüyor şu an. Ayrıntılı incelemek isterseniz oturumu kapatarak yapmanızı öneririm.
Vito Genovese 19.53, 8 Mart 2021 (UTC)
@Vito Genovese, bende görünüyor şuan, ancak bu arama barındaki resimli arama yerine, bundan bir önceki arama ayarlarını geri getirebilmem mümkün mü? Arama seçeneklerinden felan ayarlama yapınca gelecekse diğerini tercih etmek isterim. Mesela onda kelimeyi yazınca kullanıcı veya şablon/modüldeki gelişmiş arama sonuçlarını getiriyordu ve çok kullanışlıydı benim açımdan.Sait* 19.55, 8 Mart 2021 (UTC)
Bildiğim kadarıyla hayır, ama gelişmiş arama sonuçlarından kastını da gözümün önüne getiremedim açıkçası?
Vito Genovese 20.01, 8 Mart 2021 (UTC)
@Vito Genovese, hani örneğin "futbolcu" yazıyorsun maddelerin haricinde Şablon:Futbolcu bilgi kutusu seçeneğini de orada listeliyordu, veya "Vi" yazınca; Vikipedi, Viber gibi madde bağlantıları haricinde Kullanıcı:Vito Genovese seçeneğini de gösteriyordu. Arama seçeneklerinde yokmuş maalesef. :(Sait* 20.04, 8 Mart 2021 (UTC)
Ha tamam, anladım. Değişiklikler henüz benim hesabıma yansımadığı için örneğini kanlı canlı olarak görebiliyor ve kapalı oturumdaki durumla karşılaştırabiliyorum. Bunu muhakkak iletelim geribildirim olarak, pratik bir özellik dediğin gibi.
Vito Genovese 20.07, 8 Mart 2021 (UTC)
Karşılaştırmalı ekran görüntülerini aldım, mutlaka ileteceğim.
Vito Genovese 20.09, 8 Mart 2021 (UTC)
Çok makbule geçecektir. Klasik ön ek girmeden, en azından belli bir kelimeden sonrasında şablon veya kullanıcı sayfaları da orada çıkmalı. İleri düzey kullanıcılar için, özellikle madde yazarken şablonlara falan ulaşmak adına çok pratikti. İlgin için teşekkür ederim. Sait* 20.10, 8 Mart 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Arama kutucuğu İngilizce ve diğer vikipedilerdeki çoğunlukta olduğu gibi sağ tarafta kalsa olmaz mı?! Değişiklik içerik olarak işlevsel olabilir ama tasarım olarak alışlanlıklarımıza ters. Topluluğa da sorulmamış; acaba arama kutucuğunun ortalanmasından benim gibi rahatsız olan başkaları da var mı? Kolaylıklar. --85.104.200.47 09.45, 9 Mart 2021 (UTC)
  Türkçe Vikipedi ve buradaki vikiler beta olarak kullanılıyor şu anda, birkaç ay içinde bütün Vikipedi'ler bu tasarıma geçecek. --Betseg (mesaj) 10.51, 9 Mart 2021 (UTC)
  Bilgilendirme için teşekkürler. Her güzel şeyin bir sonu varmış; desenize yeni tasarıma alışmak durumundayız bundan sonrasında.--78.174.65.53 16.45, 10 Mart 2021 (UTC)

Arama değişiklikleri benim hesabıma henüz yansımadı ama oturum kapatarak yaptığım testler doğrultusunda ileteceğim bir diğer geribildirim de, arama sonucunun altında görünen açıklamalarla ilgili. m:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Search sayfasında "Page descriptions will be either local descriptions or wikidata descriptions, depending on the policy of the individual wiki." deniyor, yani açıklamanın Vikiveri'den mi geleceği yerel olarak mı sağlanacağı topluluğa bırakılmış açıklamaya göre. Bunun için aramaya Çarpışma yazarak bu adı taşıyan üç filmin nasıl listelendiğini inceledim:

Beklentim, sonuçların bu açıklamalarla birlikte görüntülenmesiydi, bunun için üç maddeye de yerel {{kısa açıklama}} şablonları ekledim. Ancak hiçbiri etki etmedi. Yalnızca Vikiveri ögesine açıklama yazdığım 2004 filmi için açıklama görüntüleniyor şu an. Yakın dönemde yaşanan Süleyman Soylu'ya yönelik Vikiveri vandalizmi gibi örnekler nedeniyle varsa yerel açıklama yoksa o zaman Vikiveri ögesinin görüntülenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum ve bu doğrultuda bir geribildirimde bulunacağım.

Vito Genovese 11.23, 9 Mart 2021 (UTC)

@Vito Genovese. Şunu Türkçeye çevirelim mi, ne dersin. -- Sadrettin 20.31, 28 Mart 2021 (UTC)
Sadrettin, güzelmiş gayet. Sen el atmamış olursan ben önümüzdeki 1-2 hafta içinde bakarım.
Vito Genovese 21.33, 28 Mart 2021 (UTC)
 • @Vito Genovese; eğer iletme imkanın varsa bu arama kutucuğu İslam Ansiklopedisi'ndeki gibi olabilir. Orada metni yazınca arama kutucuğunda Madde, yazar vb. sekmelerde ayrı sonuçlar vermekte. Bizde de o şekilde şablon, madde vs. hepsi ayrı olarak listelenebilir. Aklıma geldi, eğer iletebilme imkanın varsa iletmen yararlı olabilir.Sait* 19.16, 10 Mart 2021 (UTC)
  Güzel bir uygulama kesinlikle. İletilecekler listesine ekleyelim. Şimdilik biriktiriyorum, görüşü olan paylaşsın lütfen.
  Vito Genovese 20.00, 10 Mart 2021 (UTC)

Bekleyen değişiklikleri bitirme[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Geçtiğimiz haftalarda, şurada görülebilecek bir girişim yaparak, ama botlarla ama elle ama başka tarz düzenlemelerle en az 10404 hatayı, sorunu, uyarı şablonunu, eksikliği, üç hafta gibi kısa bir sürede gidermiştik. Bu verimli çalışmayı bu kez, an itibarıyla bende 4.688 olarak görülen bekleyen değişikliklerin bitirilmesi için başlatmak istiyorum. Bu sayı hiçbir şey inanın, 20 devriye günde 30 değişiklik kontrol etse, günde 600; haftada 4.200 eder. Bunun çok daha iyisini yapabiliriz. En fazla 2 haftada, birbirimizin yaptıklarını da gördüğümüz için, daha motive bir şekilde çalışabiliriz. Bu haftayı ve yetmezse, önümüzdeki haftayı, değişiklik kontrolü yapmaya adamak istiyorum. Kontrol etmiş olmak için değil, doğru ve temiz, güvenilir bilgiyi sunma adına kontrollerimizi yapalım, emin olmadıklarımızı atlayalım, hiç problem değil :)

Bu girişim kapsamında, geçen çalışmanın 3. haftasında çağrıda bulunduğum @Dr. Coal, @Sayginer, @EmreOsm95, @Khutuck, @Elenktra, @Prof.Bilmiş, @İazak, @Vito Genovese, @Robingunes, @Justinianus, @Teacher0691, @Satirdan kahraman, @Anerka, @Thecatcherintherye, @Jelican9, @Kibele, @Maurice Flesier, @Abecesel, @Can, @ToprakM, @Saotura, @YALIN BALTA, @Huluxsi, @Birazdangelicem ve @Ufukart'a tekrar bir çağrı yapmak istiyorum (ara ara çağrıyı yenileyebilirim, bildirim almak istemeyenler adını kaldırabilir, katılmak isteyenler de adını ekleyebilir). Hep birlikte, günde en az 30 kontrolle işe başlayalım! NanahuatlEfendim? 08.49, 11 Mart 2021 (UTC)

Her gün 30 olurmu bilmemde ben varım :) ~Styyx Evet? 14.15, 11 Mart 2021 (UTC)
çok istiyorum şu sayıyı düşürmeyi. ben de varım, bildirim almak da istiyorum zemheri 'ye yaz 18.04, 11 Mart 2021 (UTC)
 • Devriyelerin çabuk erişimi için şu sayfayı buraya bırakıyorum. 14 Mart 2021, 13.03 itibarıyla 4.111 sayfa incelenmeyi bekliyor. Üç gün içerisinde yaklaşık 500 madde incelenmiş durumda. Emeği geçen herkesin emeğine sağlık. Herkese iyi çalışmalar. --justinianus | mesaj 11.33, 14 Mart 2021 (UTC)

Adını andığım @Dr. Coal, @Sayginer, @EmreOsm95, @Khutuck, @Elenktra, @Prof.Bilmiş, @İazak, @Vito Genovese, @Robingunes, @Justinianus, @Teacher0691, @Satirdan kahraman, @Anerka, @Thecatcherintherye, @Jelican9, @Zemxer, @Maurice Flesier, @Abecesel, @Can, @ToprakM, @Saotura, @YALIN BALTA, @Huluxsi, @Birazdangelicem, @Ufukart ve @Styyx'e teşekkürler. Tam 5 gün geçti girişimin üzerinden, kısa bir bilgilendirme yapayım, çaba gösterenlerin de yalnız olmadıklarını gösterelim, birçoğumuz elimizden geleni yapıyoruz :)

Girişime başladığımız an itibarıyla 4.688 olan bekleyen değişiklik sayısı, şu an itibarıyla 4.150 olarak gözükmekte. 5 günde 538 azaltmışız bu sayıyı. Elbette daha çok kontrol yapılmış, zira yeni eklenenler de var ama en azından toplam sayıda bir indirme sağlamışız. Yukarıda belirtmeyi unutmuşum, en eski bekleyen değişiklik 52 gün öncesindeydi, şu an bunu da 44 güne çekmiş bulunmaktayız. 5 günde 500 küsür ise, çok basit bir mantıkla bunu 40 gün gibi bir sürede bitirmemiz lazım. Ancak bu sayı azaldıkça göreceksiniz ki hızımız da artacak, zira daha da motive olacağız :) Bu hafta biraz 3.000'ler seviyesine düşürebilirsek çok iyi olacak, bir düzene gireriz en azından bir süreliğine.

Bu kontrolleri yapanlara bir ipucu da vereyim, "ctrl+sol tıklama" kombinasyonuyla hızlıca yeni sekmede açabilirsiniz sayfaları, 5-10 tane açıp tane tane inceleyebilirsiniz :)--NanahuatlEfendim? 05.20, 16 Mart 2021 (UTC)

Yavaş ve emin adımlarla hedefe ulaşmayı öneriyorum. Bilindiği gibi Pandemi dönemindeki Türkiye'de karantina tedbirleri giderek azalıyor. Bu da bilgisayar başında geçirdiğimiz süreyi azaltıyor. İnsanlar daha fazla gezmeye ve sosyalleşmeye başlıyor. Aynı benim gibi fırsat buldukça ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir. Herkese iyi vikiler. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 06.28, 16 Mart 2021 (UTC)
Ben bir tek dün çok yoktum siz ne yaptınız :D Bi aralar 4200 olmuştu. ~Styyx Evet? 08.58, 24 Mart 2021 (UTC)
Maddede bekleyen değişiklik sayısı çok ise nasıl başediyorsunuz, halen anlayamadım. Madde 20 küsur bekleyen değişiklik var. Aralarında illa ki vandalizme uğramış revizyon da var. Ne yapacağımı bilmiyorum. 44 gün olmasının en önemli nedeni belki de budur. Ben 1 ya da 2 bekleyen değişikliği olan maddelere bakıyorum bu yüzden. Ufukart (mesaj) 16.32, 24 Mart 2021 (UTC)
@Ufukart, değişiklikleri teker teker kontrol edebiliyorsun. Değişiklikleri kontrol ettiğin ekranda "etkileşimli olarak geçmişe göz at" yazısının altında sadece mavi noktayı oynatarak tek tek bakabilirsin. İlk bekleyen değişiklikten başlayıp kabul edebileceklerini edip vandalizme denk geldiğin andan sonrasını geri alman lazım ama. Vandalizm sonrasında bu tanıma uymayan yapıcı değişiklikleri elle geri eklemek gerekiyor. Ben çok karışık değişiklikleri bazen bu yöntemle tek tek bakıp onaylıyorum. --anerka'ya söyleyin 17.02, 24 Mart 2021 (UTC)
Çok teşekkür ederim @anerka. etkileşimli olarak geçmişe göz at farketmiştim ama hiç tıklamamıştım. :/ Hiç değilse daha pratik hale geliyormuş. Tekrar teşekkürler. Ufukart (mesaj) 17.30, 24 Mart 2021 (UTC)
Bir de uzun zamandır aklımın ucunda olan bir şeyi dile getirmek istedim. Kağıt üzerinde 391 devriyemiz var, fakat bunların kaçı aktif ve devriye olmayı hak ediyor diye merak ediyorum. Sonuçta bunların yarısı aktif olsa çoktan bekleyen değişiklikleri silip süpürmüştük.... ~Styyx Evet? 16.36, 26 Mart 2021 (UTC)

Sözdizim vurgulama özelliği[kaynağı değiştir]

Merhaba! Wikimedia DE'den aşağıdaki mesaj geldi :

« Umarım parantez eşleştirme özelliğini beğenmişsinizdir, Köy Çeşmesindeki pozitif yorumlar çok güzeldi. Eğer ilginizi çekerse diye, editördeki parantez vurgulama renginin çok koyu olduğu ve bunun fare imlecini kapamasıyla ilgili aldığımız geri dönüşler üzerine, tahminen bu hafta içinde buradaki renkleri geliştirmeyi planlıyoruz ve bunu size bildirmek istedim. Buna istinaden, ‘Sözdizim vurgulama’ özelliğimiz ile ilgili de bir sorum var. Tahminen Mart 22’de, sözdizim vurgulama özelliğindeki bazı renkleri geliştirdiğimiz yeni bir güncelleme yayınlayacağız. Bu sefer de, Vikipedi Türkiye’nin bu yeni özelliğimizi deneyen Dünyadaki ilk Vikilerden biri olmasından mutluluk duyarız. Buradaki linkten proje sayfasını ve planlanan gelişmeleri öğrenebilirsiniz: https://meta.wikimedia.org/wiki/WMDE_Technical_Wishes/Improved_Color_Scheme_of_Syntax_Highlighting  »


Bu mesaja istinaden Sözdizimi vurgulama özelliğinde renklerle ilgili güncellemeyi gelecek hafta başı Türkçe Vikipedi'de aktif ederek onaylama konusunda fikir bildirmek isteyen var mıdır? --Başak (mesaj) 17.08, 11 Mart 2021 (UTC)

sözdizimi vurgulama özelliği gayet hoş bir özellik. yalnız yazı yazarken imlecini görmede sorun çıkartıyor. bu da içerik yazarken bazen zorlanmaya yol açıyor. renklerin biraz daha açılması işe yarar diye umuyorum zemheri 'ye yaz 17.53, 11 Mart 2021 (UTC)
Olumlu bakıyorum bu projeye. Türkçe Vikipedi'de olmasını ve devamında güncellemelerin gelmesi güzel olur. -- Sadrettin 18.12, 11 Mart 2021 (UTC)
 • Notepad++'ı yâd ediyorum. Özelliğin gelmesine itirazım yok, ek olarak küçük araçlara "söz dizimi vurgulama özelliği" kutucuğu eklenip dileyenin eski versiyona geçebilme opsiyonu iyi olabilir. Zira burada uzun zamandır düzenleme yapan kullanıcılar var ve göz aşinalıklarını bozmak istemeyiz. :) --Victor Trevor (mesaj) 18.21, 11 Mart 2021 (UTC)
Türkçe Vikipedi'de sözdizimi vurgulama özelliğini aktif etmeleri konusunda topluluğun görüşünün olumlu olduğunu bildiriyorum o zaman.--Başak (mesaj) 16.36, 15 Mart 2021 (UTC)

Seçkin ve kaliteli içeriklere ilişkin adaylıklar[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar herkese merhaba.

Seçkin ve kaliteli içeriklere ilişkin adaylık sayfalarının epeyce bir ilgiye ihtiyacı var. 2019'dan beri bekleyen adaylık bile var içlerinde. İnceleyip yorum yapacak vakti olan, seçkin/kaliteli içeriğe ilgi gösteren herkesi ilgili sayfalara görüş bildirmeye davet ediyorum: VP:SMA, VP:SMİ, VP:SLA, VP:SLİ, VP:KMA, VP:KMİ, VP:SKA, VP:SRA

Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 09.00, 12 Mart 2021 (UTC)

Seçkin ve kaliteli içeriklerle ilgilenen arkadaşlar, şurada 2019'dan beri bekleyen bir inceleme adayı var, kalsın gitsin diyen de olmamış, ilgilenebilecek olan varsa yorumlarınızı almak isterim. Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 09.16, 31 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcı:Odaxre'nin yüklediği gerekçesiz adil kullanım dosyaları hk.[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Umarım her şey yolundadır. Topluluğu bir konu hakkında bilgilendirmem gerekli. Bugün Odaxre'nin 2013'ten beri gerekçesiz adil kullanım dosyaları yüklediğini tespit ettim. Hizmetlilerimize bu durumu bildirdim. Bütün dosyaların tek tek inceleme altına alınıp eğer dosya gerekçesizse {{yk:Gerekçesiz dosya}} kodunun ilgili adil kullanım dosyalarına eklenmesi gerektiği bilgisini aldım. Hepsini topluca varsayarak silemiyormuşuz. Sizlerden ricam vakit buldukça buradan kullanıcının yüklediği dosyaları inceleyip etiket eklemek. Bunu sizlerden rica ediyorum çünkü tek başıma 400 dosyayı inceleyebileceğimi sanmıyorum. El ele vererek telifli gerekçesiz dosyaları temizleyebiliriz. Kullanıcının "silebilirsiniz" yazarak sorumluluktan kaçındığı ve dosyaları gerekçelendirmeyeceği açıktır. Ek olarak buradan Dr. Coal ile yazışmamı okuyabilirsiniz. Kendisi ilgili kullanıcıyı engelledi ve devriyelik haklarını askıya aldı. Hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum. İyi vikiler diliyorum. Kadıköylümesaj 18.53, 14 Mart 2021 (UTC)

Niteliksiz makine çevirisi yapan yeni kullanıcılar[kaynağı değiştir]

Merhabalar. İçerik çevirmeni her ne kadar oldukça gelişmiş olsa da özensiz kullanıldığında fark edilmeyen (örneğin her 3 cümlede 1 cümle) birçok anlatım bozukluğu içeren katkılara ev sahipliği yapmakta. İyi niyetli katkılarından ötürü kısa sürede beyaz listeye eklenmiş bir kullanıcının 10.000 baytı aşan birçok katkısında makine çevirisi saptayınca ve daha önce 2 kez makine çevirisinden ötürü uyarıldığını görünce, 3. uyarıyı da ben yapıp beyaz liste haklarını geri aldım. Beyaz liste başvurularında kullanıcının içerik çevirmenini kullanıp kullanmadığının ve kullanıyorsa birkaç ufak değişiklikle mi eklediğinin yoksa uğraşıp anlatım bozukluklarına mahal vermeyecek bir biçimde mi eklediğine en azından rastgele birkaç maddede bakılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğim kullanıcının az sayıda katkısı olduğu için birçok katkısını geri almak suretiyle erken müdahale edebildim ancak binlerce katkısı olsaydı nasıl yapardım bilemiyorum. Zira hiçbir vikipedistin başka bir vikipedistin 5-6 dakika uğraşarak içerik çevirmeni vasıtasıyla eklediği 10.000 üzeri baytlık bir içeriği 20-25 dakika harcayarak anlatım bozukluklarını gidermesini vicdanen doğru bulmuyorum meğerki anonim bir kullanıcı olup düzenlenmesi gereken bir içerik eklesin.--Śαвяí¢αи76ileti 19.03, 14 Mart 2021 (UTC)

Niteliksiz çeviri vandalizm kapsamında olmadığı için, yalnızca vandalizmle ilgili olan Sürüm Kontrolü uygulaması kapsamındaki beyaz listelik yetkisinin buna göre verilmemesi veya alınması kesinlikle kabul edilemez.
Vito Genovese 19.11, 14 Mart 2021 (UTC)
+1 ve bu hizmetli haklarının kötüye kullanımıdır. --kibele 19.19, 14 Mart 2021 (UTC)
bir de şöyle geri almalar var bolca. sürüm kontrolünün bu şekilde kullanılması da doğru değil. --kibele 19.35, 14 Mart 2021 (UTC)
Konuyu Sabri'nin haklı olarak sorun olarak görüp altını çizdiği bir durumdan bireysel işlemlerin uygunluğuna çekmek bize bir çözüm getirmez. Bir uygunsuzluk olduğunda bunları mesajla paylaşmak daha verimli sonuçlar getirecektir. Buradaki konunun özü İçerik Çevirmeni'nin yarattığı sorunlarla nasıl başa çıkılabileceği, benim yaptığım vurgu da bu başa çıkma yönteminin doğru seçenek olmadığınaydı.
İçerik Çevirmeni'ndeki durum bir sistem sorunu. Bunun için yakın zamanda makine çevirisinin zorunlu değiştirme yüzdesinin aşağı çekilmesi konusunu şurada ve şurada konuştuk. Ay sonu gibi kapsamlı testler yapıp durumu bir yakından görmeyi ve makul bir rakamı topluluğun önüne teklif olarak getirmeyi umuyorum.
Vito Genovese 19.47, 14 Mart 2021 (UTC)
konuşmamız ve çözmemiz gereken konunun makine çevirisi olduğu doğru ama bence buradaki başlığın özü 'makine çevirisi yapan kullanıcıları beyaz listeye almayın, görürseniz haklarını geri alın'. bu da, yanlış bir bireysel işlem ve buraya böyle getirildiğine göre konuşmayı gerektiriyor. --kibele 20.34, 14 Mart 2021 (UTC)
Bu şekildeki kullanım da doğru değil diye biliyorum, ancak benzer uygulamalardaki doğru kullanım oranını görünce bir yorum katıldığını ve o yorumu uygun görmek gerektiğini düşünüyorum. Arada birkaç kez elin kasten ya da sehven geri döndürme butonuna değmesi görmezden gelinebilir zannımca... thecatcherintheryeileti💬 21.11, 14 Mart 2021 (UTC)
Mesajı mobilden yazarken yanlış yere yanıtlamışım, çok önemli değildir diye düşünüyorum. thecatcherintheryeileti💬 21.12, 14 Mart 2021 (UTC)
onlarca bytelık içeriklerin ve bir kullanıcının onlarca değişikliğinin bir düğmeyle geri alınmasına karşılık dehlizlerden bulunup çıkartılan örnek ki esasen kişisel yorumdur buz gibi.. --kibele 22.11, 14 Mart 2021 (UTC)
Tartışmaya girmeyeceğim. Maurice Flesier bu yüzden yetkisini kaybetmişti. Bu değişiklik yapıldığında da farkındaydım, ilgili tartışmaların yoğun olarak gerçekleştiği zaman yapılan bir değişiklikti. Butonu kimler nasıl kullanıyor diye takipteydim. Uzatmayacağım. Bir eski hizmetli olarak geri döndürme butonunu amacı dışında kullanmanızın sonuçları konusunda uyarılmıştınız. İçerik üzerine yorum yapmanızı tavsiye ederim. Haklı olduğumu biliyorsunuz. Kişisel yorumda bulunduğum iddianız konusunda, şikayet edebilirsiniz beni. thecatcherintheryeileti💬 03.53, 15 Mart 2021 (UTC)

bugünlerin hazırlığını o günden söylemiştim.. :).. --kibele 10.09, 15 Mart 2021 (UTC)

Yani uyarıların umrunuzda olmadığını, kendi bildiğinizi yapmaya devam edeceğinizi mi söylüyorsunuz Kibele? Bir sorun oluşturmayacağından eminseniz bunu teyit edebilir misiniz? Ben de daha rahat davranabilir miyim? (çünkü ben korkumdan geri döndürme butonunu kullanmıyorum da) thecatcherintheryeileti💬 12.21, 15 Mart 2021 (UTC)

yukarıda bağlantı verdiğim yerde ve şimdi burada, bir boşluğu geri aldığım için haklarımın geri alınması gündemi yaratma çabası üzüm yemeye evrildiği noktada cesur olmak konusunda yardımcı olabilirim. --kibele 08.23, 16 Mart 2021 (UTC)

 • Daha önce 2 kez makine çevirisi kullanımından uyarı alan kullanıcının üçüncü uyarıyla birlikte beyaz liste grubundan çıkarıldığını görüyorum. Makine çevirisinin Vandalizm kapsamına girdiği yönünde bir bilgi yok sanırsam. Bu nedenle Vito'ya katılıyorum. --Victor Trevor (mesaj) 20.22, 14 Mart 2021 (UTC)
 • Teşekkürler Vito, bahsettiğin tartışmaları okumuştum umarım en kısa zamanda sorunu çözeriz. Açıkçası halk nezdinde "Türkçe vikipediye salt google translate'ten çevirip bilgi ekliyorlar" gibi bir algının yerleşecek olmasından endişeleniyorum. Bireysel işlem konusunu ise burayı amacı dışında meşgul etmemek adına şurada açıkladım.--Śαвяí¢αи76ileti 20.38, 14 Mart 2021 (UTC)

Mevcut kurallarımıza göre makine çevirisi eklemenin beyaz liste üyeliğiyle ilgisi olmayacağı tespiti elbette haklı. Ancak "olmalı mı?" sorusunu sormamızda bir sakınca görmüyorum. Malum, hâlihazırda telif hakkı sorunu yaşayan kullanıcıların da, vandal olmasalar dahi sıkça beyaz liste dışında tutulduğuna veya bu sorun üzerine beyaz listeden çıkarıldıklarına şahit oluyoruz. Makine çevirisi sorununu Türkçe Vikipedi için varoluşsal seviyede önemli bir sorun olarak görüyorum. Bununla ilgili getirilebilecek teknik kısıtlamaları konuştuk, ama sorun burada bitmiyor. Bu yeni bir davranışsal sorun türü ve teoride gerek engelleme politikasında, gerek başka şekilde bu duruma karşı net bir yaptırımımız yok. Israrlı makine çevirisi ekleyerek Vikipedi'ye zarar veren kullanıcılara uygulanabilecek olan, üzerinde uzlaştığımız yaptırımlar lazım. Beyaz listeden çıkarılmak da bu kapsamda tartışılabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.50, 14 Mart 2021 (UTC)

Şuradaki son paragrafımı da ilişkili olduğu için buraya not olarak düşeyim o hâlde.
Vito Genovese 20.52, 14 Mart 2021 (UTC)
Hızlandırabileceğim bir noktası varsa bir email uzaklıktayım. Öte yandan, kapsamlı bir teklifi değerlendirene kadar, pansuman niteliğinde, örneğin VP:EP#12'nin böylesi durumlarda kullanılacağına dair bir karar alsak fena olmaz sanki. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.59, 14 Mart 2021 (UTC)
Şahsen, "değişikliklerinin sürüm kontrolüne tabi tutulması gerekli görülen kullanıcı"ların beyaz listeden çıkarılmasında sakınca değil, bilakis pratik bir yarar gördüğümü ifade etmeliyim. Bu bağlamda Seksen iki yüz kırk beş'in görüşüne katılıyorum. Ek olarak, diğer türlüsü beyaz liste haklarına da aşırı önem yükleyip kutsallaştırıyor diye düşünüyorum. Böylesi durumların vandalizm teşkil edip etmemesi elbette ayrıca tartışılması gereken bir konu. Dr. Coalmesaj 21.02, 14 Mart 2021 (UTC)
 • Olayın davranışsal bir sorun olduğu kanaatindeyim ve endişeleri paylaşıyorum. İletiye yönelik sorun oluşturacak potansiyele sahip bir konu. Sürüm kontrolü kısmında beyaz listeler için “değişikliklerinin kontrolü otomatik olarak gerçekleşen ve vandal olmadığı bilinen/varsayılan güvenilir kullanıcılardır” ibaresi mevcut. Evet belki bu durumun şu an için vandalizm ile bir alakası yok lakin sürüm kontrolünün amacı olarak algıladığım “maddelerin güvenilirliğinin arttırılması ve okuyucuya madde kalitesi ile ilgili daha fazla bildirimde bulunulması” hususunu da sekteye uğratmakta. Bir kural belirlemek en iyisi. chansey mesaj? 21.17, 14 Mart 2021 (UTC)
  Şunu da not düşeyim, ilgili olduğu yerde bulunsun. Hep benim işlerim işte. :)
  Vito Genovese 21.24, 14 Mart 2021 (UTC)
  Yorum üzerine içerik değiştirme Vito Genovese, üzerine yorum yap :) Şaka bir yana bence örnek alınırsa tehlikeli sonuçları olası bir hareket, en azından bu tartışma neticelenene dek atfedilen ilgili hiç bir kısım değişmemeli. Oradaki metnin üzerinden gidiyorum/gidecekler olacaktır aksi halde fikir yürütemem, bu şekilde bir kısmın (burada senin) dediği(n) olacaktır, tartışmaya gerek kalmaz. Aklıma buna %100 uyan bazı güncel veya yakın geçmişten örnekler geldi şimdi ama bende kalsın :) chansey mesaj? 22.00, 14 Mart 2021 (UTC)
  Ozman ben seni bir nostalji turuna çıkarayım [hah açtı yine çenesini işimiz var, sesleri] :)
  Ocak 2011'de yaptığım Sürüm Kontrolü teklifi, aslında sinyalleri ta Ekim 2009'da yazdığım şu serzenişten verilmiş bir soruna yönelikti. Bu konuya birkaç ay önce mesaj sayfamda da ayrıntılı değinmiştim sanırım. Teklife şimdi açıp baktığımda "madde kalitesi" vurgusunu birden fazla kez yaptığımı görüyorum, dolayısıyla Vikipedi:Sürüm kontrolü sayfasını yazarken metne de koymuş olmam bu yönüyle tutarlıymış aslında. Buradaki kalite ise aslında bambaşka bir şeye vurgu yapıyor.
  O günlere yetişememiş olanlar için ben durumu size bir betimleyeyim: Tipik Türkçe konuşan internet kullanıcısı için Türkçe Vikipedi her zaman küçümsenen bir proje oldu. İnternetin en önemli Türkçe bilgi kaynağı sanırım yine Ekşi Sözlük filandı. Trwiki'ye gelip sayfa vandallayıp bunu orada burada paylaşmak çok sıklıkla karşılaşılan bir hobiydi. İşin kötüsü, birçok maddedeki vandalizmden haberimiz dahi olmuyordu bazen. Şu anda yaşayan bir insanın biyografisinde bir küfrün yazılı olduğunu ve bunun 3-4 yıl boyunca fark edilmeden kaldığını hayal edebiliyor musunuz? Sürüm kontrolü yok, süzgeçler yok, devriyeler basit bir "kontrol edilmiş olarak işâretle" onayı veriyor, somut bir etkisi yok, yok da yoktu. Vandalın biri gelip maddelerin içeriğinin 4-5 paragrafını uçuruyor, bunun üzerine maddelerin üzerinden 8-10 tane interviki botu geçiyor ve kaybettiğimiz içerikten dahi haberimiz olmuyordu. Biçem kurallarımız da zaten çok daha primitif düzeyde olduğu için geçilen dalgaların konusu oluyorduk sıklıkla. Yine oluyoruz yeri geldiğinde, anca içeriğimizin güvenilirliği görece arttı kesinlikle o günden bu güne. Elbette enwiki ile bizi haksız bir şekilde kıyaslayıp bizi kötüleyenler her zaman olacak, ancak olumlu yönde yürüdüğümüz sürece yürüme hızımız ikincil bir konu olarak kalıyor.
  Yeniden okuyunca görüyorum ki, madde kalitesini korumaktan kastım maddelerin kaybediverilen paragrafların, araya sıkıştırılan küfürlerin olmadığı bir hâlde tutulması imiş. Teklifin özü, neye yönelik olarak getirildiği gibi temellerde hiçbir değişiklik yok yine. Niteliğe yönelik çabamızın giderek öne çıktığı şu 10 yıl sonraki noktada ise, ilgili metinlerde yaptığım terminolojik seçimin uygunsuzluğu kalıyor yalnızca geriye. Şu an tartıştığımız temel nokta Sürüm Kontrolü'nün kapsamı olmadığı, hatta SK burada dolaylı bir rol oynadığı için bu değişikliği maç yapılırken kuralları değiştirmek gibi göremiyorum doğal olarak. Geçenlerde şurada yaptığım politika düzeltmesinde de olduğu gibi, bazen bazı yanıltıcı metinler mevcut uygulamalar ışığında kadük durumuna düşüyor ve teamüllerin, topluluğun kolektif birikimlerinin bu metinlere daha iyi yansıtılması için adımlar atmak gerekebiliyor, hepsi bu.
  Vito Genovese 22.40, 14 Mart 2021 (UTC)
  Açıklama için teşekkür ederim Vito, lakin ben zaten SK’nin ne olduğunu ve ne maksatlı konulduğunu biliyorum, son zamanlarda SK devriyelik alınıp verilmeleri hızlarınca gayet popüler bir konuya dönüştü. Burada benim sitemim yorum devam ederken atfedilen içeriğin değişmesi üzerineydi. Hala da o noktadayım, ayrı. Gerek belirttiğin üzere teklifte, gerek metinde bu ibare var mı evet var. Bitti gitti. (Ha şu anda yok, benim yorumum da dolayısıyla artık havada, herhangi bir anlamı kalmadı.) Sitemin diğer bir boyutu da örnek teşkil edebilmesi. Sadece bu sayfa bazında düşünmemek lazım, SP, KP veya dayanak alınabilecek diğerlerinde sen veya bir başka kullanıcı bir atıf üzerine; “ben teklifte bunu kastetmemiştim”, “konsept o zaman ayrıydı, şu an farklı şunu değiştireyim”, “teklifte bu böyle konuşulmadı, değiştirelim” derse halimiz nice olur? Olay bu yani.
  Diğer taraftan benim ilk yorumumda atladığım nokta kullanıcının çoklu ikaza rağmen tutumunu değiştirmemesi ve makine çevirilere devam etmesi hususu. Bu gayet tabi vandalizm olarak değerlendirilebilir ve BL/devriyelik alınabilir. Vandalizm yalnızca orada yazıldığı şekilde mi yapılır? Görüşüm hayır, kasıtlı zarar verme eylemlerinin tümü vandalizmdir. Bu davranışın da ikaza rağmen sürüyor olması İNOV’u aşıyor ve kastı işaret ediyor. Yukarıda belirtilen “Vikipedi’nin madde kalitesinin düşürülmesi”, “Vikipedi’nin toplum gözünde itibarsızlaştırılması” temelli endişeleri de benim nazarımda haklı kılıyor. chansey mesaj? 22.59, 14 Mart 2021 (UTC)
  İşte zaten senin yorumunun havada kalmaması için o fark bağlantısını da hemen altına iliştirme gereği duydum.
  Diğer yandan, "çoklu ikaza rağmen tutumunu değiştirmemesi ve makine çevirilere devam etmesi" vandalizm olarak değerlendirilebilir, demişsin. Salt bu temelde kesinlikle vandalizm olarak değerlendirilemez. Yukarıda Seksen'in yorumunun sonuna ilintilediğim şu mesajımın bağlantısını burada yine ilgili olduğu için yeniden vereyim izninle, burada ayrıntısına girmiştim. Bununla birlikte, bir sonraki tümcende söylediğin "kasıtlılık" vurgusunu elbette çok önemli (ki vandalizmi vandalizm yapan bu) ve işin kilidi olarak görüyorum ama mesajımda da yazdığım gibi kapasite boyutunu göz önünde bulundurarak ortada bir kastın, bir kötü niyetin olduğundan emin olmak ve İşleyişi Aksatıcı Değişiklik ile Vandalizm arasındaki ayrımı (daha doğrusu V'nin İAD'nin bir alt türü olduğunu ama tüm İAD değişikliklerinin V olmadığını) oturtmamız gerekiyor.
  Sorunlara doğru tanı koymak ve tanıya uygun tedaviyi uygulamak nihayetinde her türlü endişeleri ortadan kaldırmaya gidecek doğru yol; farklı nedenlerle yapılan hataları uygunsuz potalarda eritmek ise insangücümüze vurulmuş bir darbe olur yalnızca.
  Vito Genovese 23.12, 14 Mart 2021 (UTC)
  Bunu (kötü niyetin kesinlikle olduğunu veya olmadığını) şu aşamada bilmek gerçekten çok zor. Bunu anca senin reddettiğin, benim desteklediğim “bilgilendirmelere rağmen devam etme” hususundan çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Hani bir söz var “bir şey bir defa oluyorsa şanstır, iki defa oluyorsa tesadüftür, üç defa oluyorsa istikrardır” diye, bu durum o hesap. Eğer kullanıcı TR-0 ise (bu da ayrı bir problem) veya tek bir bilgilendirme yapılsa amenna lakin bilinen değil. Bahsettiğim kapasite hususunda ben çıtayı daha alçak koyuyorum.
  Dolayısıyla bunu ne hizmetlileri şaşırtacak veya zorlayacak, ne kullanıcılara ağır gelecek, ne de makine çevirilerine bel bağlayarak katkı yapacak kullanıcılara prim verecek bir politikaya bağlamak gerekiyor. chansey mesaj? 05.18, 15 Mart 2021 (UTC)
 • Temelde çeviri aracıyla yapılan çevirilerde uyarılara rağmen niteliksiz çeviri yapmakta ısrar eden kullanıcıları doğrudan vandalizm kapsamında değerlendirmeyi yanlış buluyorum. Kullanıcının davranış örüntüsünün vandalizm kapsamında olup olmadığını bu yolla değerlendirmek, doğru veya yanlıştan ziyade eksik bir yaklaşım teşkil edecektir. Çünkü kullanıcının kasıtlı olarak kötü çeviriler yoluyla Vikipedi'ye zarar verdiğini tespit edemeyiz. Yapacağımız şey her hâlükarda niyet okumadan başka bir şey olamaz. Zira bu durum bir maddeye "djslvdslv" yazmak gibi açık ve net bir vandalizm değil. Kullanıcının dil bilgisi o ölçüde çevirmeye uygun olabilir. Bu yüzden o çevirinin doğru olduğunu sanıyor olabilir (biliyorum bunlar düşük ihtimalli şeyler -hatta ne diyorsun diye de düşünebilirsiniz ama bu da bir ihtimal-). Bu yüzden bu açıdan niteliksiz çeviriyi doğrudan vandalizm olarak sayıp vandalizme bağlı Sürüm Kontrolü kapsamında kullanıcılara verilen yetkileri geri alma sebebi olarak değerlendirmenin yanlış olacağı görüşüne katılıyorum. Vito'nun önerdiği disruptive editing meselesini bir görmek ve ona göre bir yaptırım üzerinde genel uzlaşı sağlamakta fayda var. Geçici olarak ise, açıkladığım gerekçelerden ötürü beyaz liste ya da devriyelik haklarının alınması fikrine karşıyım. --justinianus | mesaj 10.30, 15 Mart 2021 (UTC)
 • @Sabri76'ya katılmak durumundayım. Kaynaksız bir şekilde seri olarak eklemeler yapanları zararlı olarak tanımlıyoruz, güvenilir olmayan kaynaklarla ekleme yapanları, telif hakkı ihlali yapanları da öyle. Bunların hiçbiri, Vikipedi'de kabul etmediğimiz, çözülmesi gereken birer sorun olarak gördüğümüz değişiklikler. Kötü/hatalı çeviriyi de ben aynı klasmanda görüyorum, zararlı olarak algılıyorum. Kimse kimsenin seri olarak zararlı değişikliklerini toparlamak, takip etmek, bir nevi arkasını toplamak zorunda değil. O kullanıcının amacı ansiklopedi geliştirmek mi yoksa seri bir şekilde "bir şeyler eklemek" mi? İlkiyse, kurallara uygun bir şekilde niye geliştirmiyor? Niye zorluyor? İlla çevirmek mi zorunda? İngilizceyi geçtim, Urduca Viki'yi eciş bücüş çevirmeye başlarsa biri? Onu da geçtim, botla madde açılıyor, e botla açmaya başlasa "ya kötü çeviri zararlı değil, kalsınlar" denilebilecek midir?--NanahuatlEfendim? 07.48, 16 Mart 2021 (UTC)
Ayrıca dikkat çeken oldu mu göremedim, İngilizce Vikipedi'de "tamamen ya da kısmen makine çevirisi içerik, hiçbir şey olmamasından daha kötü" kabul edilmekte. Ben %100 hemfikirim, makine çevirisine hayır!--NanahuatlEfendim? 07.55, 16 Mart 2021 (UTC)
 • Bir bot maddeleri tarasa, robot çeviri oranını hesaplasa ve belli bir orandan yukarı olanları M9 kapsamında hızlı silme etiketini eklese nasıl olur?
Bu düşüncenin önüne geçen şey, robot çevirinin nitelikli çeviri yapma ihtimali mi? Vlyalcin (mesaj) 20.59, 18 Mart 2021 (UTC)
 • Makine çevirisi oranını ölçen bir bot değil de (kısa maddelerde sorun çıkarabilir), belki de maddenin çevrilmesinde harcanan zamanı kaydeden ve eğer belirli bir süre harcanmamışsa çeviriyi geçersiz kılan bir bot mümkün olabilir. Bu şekilde, kimse kötü çeviri yapmak üzere zamanını harcamaz. Hazır konu açılmışken, neredeyse bir ay olmuştur "Yaşam İstenci" sayfasını çevirmemin ardından, hâlâ değişiklikler onaylanmadı sanırsam. Felsefe gibi bazı "lüks" konularda madde eksikliğinin yanı sıra denetleyici eksikliği de mevcut. emred (mesaj) 13.17, 19 Mart 2021 (UTC)
 • İçerik Çevirmeni aracını ve makine çevirisini sıklıkla kullanan bir kullanıcı olarak bu araçların çeviride destek amaçlı kullanılmasını ve gerekmediği sürece kısıtlanmamasını savunuyorum. Bu araçların kötü kullanımı (kötü amaçlı değil, kötü kullanımı) vandalizm çerçevesinde değerlendirilemez. Bir değişikliği ne kadar vandalizm olarak değerlendirebilmemiz için kötü niyetli olduğuna emin olmamız lazım. Eğer bir kullanıcı bilerek, isteyerek yüzlerce makine tercümesi madde açıyorsa buna önlem alınmalı; İçerik Çevirmeni gibi araçlarla makine destekli tercüme yapan ama ortaya iyi bir iş çıkartamayan kullanıcılara ise yol gösterilmeli.
Ayrıca doğal dil işleme her geçen gün hızla gelişen bir teknoloji, 10 yıl önceki Google Translate ile bugünkü arasında dağlar kadar fark var. Makine çevirisinin başarı oranı yıldan yıla, maddeden maddeye, dilden dile değişen bir şey. Bugün Simple English Wiki'den tercüme yapınca cümleler yüksek doğrulukta ve dilbilgisine uygun şekilde tercüme edilebiliyor, bazı paragrafları insan mı makine mi tercüme etti anlamak imkansız oluyor. Azerbaycancadan da çok çok iyi tercümeler yapmak mümkün. Yine de şu anda tercüme ederken her beş paragraftan birinde "Yeni York Zamanları ve Tilki Haberleri'nin dediğine göre Charlotte Eşek Arısı noktasının gardiyanı Mil Köprüler, Vaşington'lu büyücüler tarafından yasak şekilde avlandı." (The New York Times and Fox News says Miles Bridges, the point guard of Charlotte Hornets, was poached by Washington Wizards.) falan gibi şeylere rastlamak da olası.
Vurgulamak istediğim nokta, gelecek yıllarda işimize git gide daha çok yarayacağını düşündüğüm bu araçları hem kullanırken, hem de kısıtlarken dikkatli olmamız gerektiği. Avcumuzda serçe tutar gibi tutalım, ne sıkıp öldürelim ne de elimizden kaçıralım. --Khutuckmsj 00.36, 20 Mart 2021 (UTC)
 • Çok yanlış (!) yapmışsın Sabri76, ilgili kullanıcının sırtını sıvazlayıp teşvik etmen gerekirdi. Yakında robot çeviri metinlerden KM/SM de seçeriz; yakışır.--Sayginerv-posta 17.32, 20 Mart 2021 (UTC)
Aa polemik var! Hem de sevdiğim bir konuda... Şaka bir yana, makine çevirisinde toptancı yaklaşım doğru değil. Makine çevirisinin iyi yapabildiği konular, diller ve stiller vardır. Yapamadıkları vardır. Bahsedildiği gibi yakın diller arasındaki çeviri gayet iyi olabiliyor. Örneğin Azerbaycan Dilinden Türkçeye, İngilizceden Franszıcaya çeviri gayet makul oluyor. Benim kişisel gözlemim Ansiklopedi formel bir yazım formatına sahip olması nedeniyle nispeten yine de iyi taraftadır. Özellikle biyografiler ve bilgisayarla ilgili teknik konularda, kelime derinliği olmayan olay ve hikaye ağırlıklı içerikte makine çevirisi son derece faydalı. Bu nedenle birisi sadece vikileştirilmiş makine çevirisini çok uzun olmamak kaydıyla, başlangıç seviyesinde bir iki paragraf düzeltmeden bile olsa eklediği zaman bu davranışı kınamanın bence bir anlamı yok. "Ben başkasının pisliğini temizlemek zorundayım" gibi bir yaklaşımla işbirliğine dayalı bir projede ilerlenemez. Zaten Wikipedia kimsenin bir şey yapmak zorunda olmadığı, gönüllü katılıma dayalı bir proje. Şu an bütün Makine çevirisi sistemleri tek bir cümlenin çevrilmesine dayalı. Önümüzdeki yıllarda bütün bir paragrafı yapay sinir ağından geçiren sistemlerin geleceğini öngörüyorum. Bu durumda sistemin tek bir cümleden çıkaramadığı anlam paragrafla birlikte değerlendirilince ortaya daha da iyi sonuçlar çıkacak. Zamanla çok daha iyi olacağından denildiği gibi kapıları tamamen kapatmak çok yanlış olur.--Alperen (mesaj) 17.55, 22 Mart 2021 (UTC)

Dernek üyesi olmaya var mısınız?[kaynağı değiştir]

Merhaba Arkadaşlar!

Size bir davetim var. Gayri-resmî bir sivil oluşum olan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye'yi resmî bir yapı ile desteklemek için Dijital Bilgi Derneği'nin kuruluşu buradan duyurulmuştu. Derneğin henüz üye sayısı çok az, ben de çok az üyeden birisiyim. Genel Kurul vakti geldi. Üye olarak katılmak isteyen var mı diye tekrar buradan hatırlatmak istiyorum. Derneğin merkezi İstanbul'da. Derneğe üye olmak isteyenler veya soruları olanlar wmtr@wikimedia.org.tr adresine mesaj gönderebilir. --Başak (mesaj) 15.54, 15 Mart 2021 (UTC)

İsterim tabiki Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 17.16, 16 Mart 2021 (UTC)

400.000 madde logosu[kaynağı değiştir]

Bugün (veya dün) itibariyle 395.000 maddeye ulaştık. Yeni vektör ile beraber nasıl olmalı emin değilim ancak 400.000 maddeyi kutlamak için logo yapmanın vakti geldi diyorum. ‒ToprakM  19.53, 15 Mart 2021 (UTC)

Hyios monogenes'in performansından ötürü yeni bir logo için tahminen 10 günümüz olduğunu düşünüyorum. Eğer Adem20 3 gündür inaktif olmasaydı 5-6 günde rahatlıkla 400.000'e ulaşacağımızı söyleyebilirdim.--Śαвяí¢αи76ileti 20.36, 15 Mart 2021 (UTC)
Grafik tasarım programları kullanabilen arkadaşların önerilerini bekliyoruz 😊 Sadrettin 04.46, 16 Mart 2021 (UTC)
 • Grafiker olarak konuya dahil olmak isterim.H.H ✉  06.50, 16 Mart 2021 (UTC)
 • Şu anda madde sayısı 396.151 olarak gözüküyor. Birkaç haftaya 400.000'e ulaşırız. Ayrıca mobil sürüm için de 400.000 maddeye özel logo yapılsa? Ornek11222mesaj 19.36, 23 Mart 2021 (UTC)
  İyi olabilir, mobille masaüstü görünüm arasında çok fark oluyor. Malum mobilden giren kullanıcı sayısı da günümüzde çok. --anerka'ya söyleyin 19.38, 23 Mart 2021 (UTC)
  Hem mobil hem de masaüstünde kullandığımız logo görsellerini birisi verebilirse onun üzerinden bir şeyler yapmayı deneyebilirim. En azından .svg formatta bir kaç tane alternatif hazırlarımSait* 19.46, 23 Mart 2021 (UTC)
  @SAİT71:
  Bu eski vektör logosunu düzenleyebiliriz, ancak yeni logoya nasıl bir şey yapabiliriz pek emin olamadım. Fikir verilirse iyi olur.Sait* 15.25, 24 Mart 2021 (UTC)
  Şöyle, şöyle ve şöyle alternatifler üretmek mümkün. Galiba yeni vektörde küre, Vikipedi ve slogan ayrı ayrı kullanılıyor. O durumda da sadece küreyi değiştirirsek yeterli olur. Sait* 21.18, 24 Mart 2021 (UTC)
  Birinci versiyon güzelmiş, @SAİT71. Eline sağlık. --Victor Trevor (mesaj) 21.28, 24 Mart 2021 (UTC)
 • Mobil yazısında yer olmadığı için şöyle ufak bir ekleme yaptım, pek bir alternatif yok gibi.Sait* 22.06, 24 Mart 2021 (UTC)
 • Eski vektörde özgün bir şeyler yapılabilir mobilden bağımsız olarak, eğer mümkünse "sadece" yeni vektördeki küreyi değiştirebiliriz. Mobil ile aynı logoyu barındırdığı için sadece "Vikipedi" yazısını değiştirirsek pek bir tasarım uygulayamayız. Eğer mobil ile yeni vektörün ortak kullandığı "Vikipedi" yazısını bu süre boyunca ayrı tutabilirsek (2 farklı logo şeklinde) ayrı ayrı tasarım uygulayabiliriz. Ancak hem masaüstü hem de mobilde kullanılan küçük bir logo fazla oynamaya müsait değil gibi. Yanlışım varsa veya öneriler varsa lütfen paylaşınSait* 22.21, 24 Mart 2021 (UTC)
 • Eski vektör logosu için yukarıdaki örneklerden çalışmalar çıkarılabilir (1, 2, 3), bunun dışında hem yeni vektörde hem de mobilde kullanılan şu minik logo için dün şöyle bir çalışma olabilir diye örnek sunmuştum. Dünkü çalışmada logonun şeklini şemalini bozmamaya dikkat ettim. Bugünde daha değişik örnekler sunmak istiyorum: 1, 2, 3, 4 Sait* 20.16, 25 Mart 2021 (UTC)

Madde içerisinde alakasız yerde "... tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi" yazısı[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Madde içerilerinde yanlış dış bağlantı kullanımı sonucu (kaynakça, dış bağlantı vb. bölümleri haricinde) "... tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi" şeklinde yazılar beliriyor. Örnek: İnternet değişim noktası, Firefox Send, Monte Carlo moleküler modelleme yazılımlarının listesi

Bu durum ne sıklıkta mevcut diye arama yaptığımda ilk 500 sonuçta hemen hemen tüm maddelerde karşılaştım diyebilirim. 500 sonuçtan sonrakilerde yanlış kullanıma pek rastlayamadım. Alaka düzeyine göre aratma yaptığımız için, ilk sıralarda hep sorunlu maddeler çıkıyor diye anladım. Arama sonucu bir noktadan sonra doğru kullanımları listeliyor.

@Nanahuatl'ın bakım çalışmalarından feyz alıp ve gaza gelip benzer formatta ben de bir çalışma başlatayım mı düşündüm fakat organizasyonda başarılı olabilecek miyim emin olamadım :). Bunun yerine dikkatinizi çekmek istedim.

Üzerinde çalışmak isteyen olursa bir konuya değinmek isterim. Bu durum blog yazma kültüründen gelme, kelime(ler) üzerinden kaynak verme alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir. Yani bakımı yapılırken, arşivlenen bağlantıların sorgulanmadan temizlenmesi yerine, kaynak olarak eklenmesi düşünülebilir. Buna dikkat etmekte fayda var. -- Vlyalcin (mesaj) 19.23, 16 Mart 2021 (UTC)

Temizlik gerektiren bir durum değil bu. Modül:Webarşiv'i kullanan Şablon:Webarşiv'den kaynaklanıyor ve Kategori:Webarşiv şablonu wayback bağlantıları'ndan anlaşıldığı kadarıyla an itibarıyla 79.817 sayfada kullanım söz konusu. Modülü değiştiririz, ne istersek o görünür hepsinde. KB1 serisinin varsayılan arşivleme metniyle eşlenebilir.
Vito Genovese 22.17, 16 Mart 2021 (UTC)
Aslında şu örnekteki gibi kullanımlardan bahsetmiş kullanıcı. Kaynakların "ref" etiketleri içinde kullanılmamasından ötürü böyle sorunlar ortaya çıkmakta maalesef. NanahuatlEfendim? 22.24, 16 Mart 2021 (UTC)
Hennn. Webarşiv şablonunun açılıp kapandığı yerin yanına yurduna (yoksa) ref etiketlerini botla iliştirdik mi hâllolur o vakit. VP:BOTİS'ten ilgilenirler hemen.
Vito Genovese 22.36, 16 Mart 2021 (UTC)
Kaynakça, Dış Bağlantılar vs gibi bölümler dışında kalan yerleri otomatik ref'e çevir diyebiliriz. Fakat şöyle bir sorun çıkabilir; her dış bağlantı referans olmayabilir. Mesela:
Şenol_Sak maddesinde, Fransızca viki'de ART RESILIENCE maddesine dış bağlantı verilmiş.
Burada da 2-3 yerde diğer dillerdeki vikilere bağlantılar verilmişti.
Bu durum münferit mi bilmiyorum ama botun çalışması wikipedia içerisindeki diğer dillere verilen bağlantıları arşivlemesi, referansa çevrilmesi gibi absürtlükler doğurabilir. Ama şimdikinden daha iyi olacağı kesin. Düşüncem, bot çalıştırsak bile mümkünse insan gözünün de üstünden geçmesinde fayda var. -- Vlyalcin (mesaj) 06.52, 17 Mart 2021 (UTC)

Sayfa metni içinde dış bağlantı verilmesi zaten doğru değil. Arşivleme yapan bot, sadece ref etiketi içindeki ve sayfa sonundaki dış bağlantıları arşivlemesi gerekirken, metin içindeki dış bağlantıyı da arşivlemiş ve böyle bir problem çıkmış. Doğru anladım sanırım. -- Sadrettin 20.57, 17 Mart 2021 (UTC)

Aynen, çok doğru bir tespit. Arşivleme botu salt ref etiketini tanıyarak çalışabişir mi; ya da Arşiv modülüne ref etiketi eklenirse cümleden kelime kaybı olur mu gibi sorular geldi aklıma. Yanlış dış bağlantı kullanımını ortaya çıkarmış bot, sorun aslında kullanıcı kaynaklı. Metin içinde bir İngilizce wiki maddesine dış bağlantı verilmiş, bot da gelmiş bunu eski tarihli sürüm olarak arşivlemiş; özellikle bu çok gereksiz. İç bağlantı verilerek vikipedi zenginleştirilmesi gerekirken, metin içi dış bağlantı kolaycılığı ile yanlış yapılmış, bunlar da gereksiz. Açıkçası sayfalar bakım gerektiriyor gibi. Kolaylıklar. --85.107.109.223 07.02, 18 Mart 2021 (UTC)

Politik Maddeler Üzerine[kaynağı değiştir]

Daha az önce rastladım şuna, İngilizce Vikipedide çok yaygın bu "veba"! Faşizm ve nasyonal sosyalizm maddeleri, "aşırı sağ" olarak nitelendirilmişler. Ancak sonra, "totaliter" denip kendileriyle çelişmişler! Bu sorun, "iyinin ve kötünün ötesini göremediğimizden" kaynaklanıyor. Her politik sayfada, "geleneksel siyasal yelpazeye" göre sınıflandırmayı deniyoruz ideolojileri. Ama bu yetersizdir, ideolojiler sağ ve sol değildir. Sağ ve sol ekonomik terimlerdir. Bir de toplumsal eksen vardır, "political compass"tır bunun İngilizcesi. Diyorum ki, şu "geleneksel siyasi yelpazeyi" ortadan kaldırıp dünyanın tüm dillerdeki Vikipedilerine örnek olarak ideolojilerimizi politik pusulaya göre sınıflandırsak? Örneğin, Faşizm maddesinde faşizme "Faşizm, geleneksel siyasal yelpazede genelde aşırı sağa konulsa da, siyaset bilimciler tarafından bu tanımın yeterli olmadığı tartışılmaktadır." demek yerine; "Faşizm, politik pusulada otoriter sol köşede bulunur." desek, çok daha iyi olacaktır. Politik pusula hakkında daha fazla bilgi için şu (https://www.politicalcompass.org) internet sitesini ziyaret edebilir veya eklediğim resmi inceleyebilirsiniz, lütfen düşüncenizi belirtin.

Bu imzasız yazı Emre Dokur (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 17.18, 17 Mart 2021 (UTC) Ne yazık ki imzalamayı unuttum! emred (mesaj) 17.19, 17 Mart 2021 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2021[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Selamlar herkese. İlk olarak 2015 yılında düzenlenen, Orta ve Doğu Avrupa'da konuşulan dillerin Vikipedilerinin katıldığı Vikibahar adlı madde açma/geliştirme yarışmasının 2021 sürümünün sayfası hazırlandı! Buradan Türkçe Vikipedi'deki sayfaya, buradan ise Meta üzerindeki İngilizce sayfaya ulaşabilirsiniz.

Her kullanıcı, proje sayfasından gerekli bilgileri alabilse de burada da projenin ne olduğundan kısaca bahsetmek isterim. Vikibahar, üstte de belirttiğim gibi yalnızca Orta ve Doğu Avrupa'da konuşulan dillerin Vikipedilerinin katıldığı uluslararası bir madde açma ve geliştirme projesidir. İsteyen her kullanıcı, proje sayfasında belirtilen kurallara uygun bir biçimde, Türkiye dışındaki herhangi bir ülke, bölge ya da toplulukla alakalı maddeler açabilir. Projeye 21 Mart 2021 0.00 OAZD ve 31 Mayıs 2021 23.59 OAZD tarihleri arasında projeye katılım mümkündür.

Son birkaç yılda olduğu gibi bu sene de sorumluluk alacak bir gönüllü çıkmadı ve yöne geçen sene gibi, birkaç hafta önce bana gelen "geçen sene sen organize ettin, yine düşünürsen şunları yap" tarzı bir mesajla benim haberim oldu ve bu kez erkenden hazırlandık. Geçen yılın yarışması fena geçmemiş, niceliğin yanında niteliğe yönelik de puanlama sistemi yapmış ve "daha çok emek, daha çok puan" prensibi ile mümkün mertebe daha nitelikli katkıya teşvik etmeye çalışmıştım. O yıl elde ettiğim tecrübelerle bu yıl biraz daha ufak dokunuşlar yaptım kurallara. Geçen sene olduğu gibi bu sene de yarışmaya, görsel açıdan katkı yapmak mümkün. Bununla birlikte geçtiğimiz sene, hem niteliği düşük içerik oluşturulduğu hem de haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle makine çevirisiyle yapılan katkılar kabul ediliyordu. Bu sene artık bu da kabul edilmeyecek. Bunun yanında diğer kullanıcılar veya botlar tarafından yapılan değişikliklerle ilgili de bir netleştirme getirdim, bu konu da geçen yıl gündeme gelmişti. Yerel organizatör olarak yarışma boyunca hiçbir kural hatırlatması ya da uyarısı yapmayacağımı, herhangi bir kuralı karşılamayan maddelerin de puanlandırmaya dahil edilmeyeceğini belirttim, dolayısıyla katılımcıların kuralları net bir şekilde okumasını isterim.

Türkiye madde listesine, önemli olduğunu düşündüğünüz maddeleri ekleyebilirsiniz ya da bana mesaj atarsanız ben eklerim.

Proje sona erdiğinde organizatör(ler) tarafından yapılan puanlama ve değerlendirmeler sonrasında ilk beş sırayı alan katılımcının yanı sıra görsel alanda birinci olan kullanıcılar, D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir. Projeyle ilgili herhangi bir önerisi ya da görüşü olan varsa, projenin Türkiye/Türkçe Vikipedi organizatörü olarak bana ulaşabilir :) Herkese başarılar diliyorum.--NanahuatlEfendim? 06.11, 18 Mart 2021 (UTC)

Vikikaynak bot başvurusu[kaynağı değiştir]

Kayda değerliği belirsiz maddelerin kategorize edilmesi[kaynağı değiştir]

Kategorideki maddeleri konusuna göre bir listemeye tabi tutsak isteyenler kendi ilgi alanlarında olanların durumunu bir bakabilirdi. Sayfalardaki alt kategorilerden genel bir listelemeye gidilse harika olur: "kayda değerliği belirsiz kitaplar/filmler/yazarlar/akademisyenler/spor konulu olanlar/tarih konulu olanlar" vs. gibi. Şu an 1300 kadar sayfanın içinde dolaşmaktansa sınırlı listelerde kullancılar kurtarabildiklerini kurtarabilirlerdi. Belki özel bir ilgili çıkar diye buraya yazıyorum.--Kingbjelica (mesaj) 17.51, 22 Mart 2021 (UTC)

Çok büyük iş yükü oluşturacaktır diye düşünüyorum. Sırf bu değil, kaynaksız, düzenle gibi etiketleri de işin içine katınca, onlarca kombinasyon çıkıyor ortaya. "Belli kategorilerdeki x etiketli sayfaları listele" diye bir şey vardır illa ki. Edebiyat kategorisinde yer alan kayda değerlik etiketli maddeleri listelemek gibi :) NanahuatlEfendim? 07.26, 23 Mart 2021 (UTC)
Petscan var. İstenilen kombinasyonları listeleyebiliyor.--Sayginerv-posta 08.37, 23 Mart 2021 (UTC)

Listelerle ilgili bir hatırlatma[kaynağı değiştir]

Kategori:Türkiye'deki yapı listeleri kategorisinde dolaşırken fark ettim. Şu örnekte görülebildiği gibi birçok listeye, kayda değer olup olmamasına bakılmaksızın her şey eklenmiş. Bu listelerde yalnızca kayda değer öğeler yer almalı. "Türk mimarlar listesi" gibi bir listede mesela kayda değer mimarlar yer alır, her yıl yüzlerce mimar eklemeyiz oraya :) Yapı listelerinde özellikle buna hiç dikkat edilmemiş. Ufak bir hatırlatma amacıyla yazmak istedim :)--NanahuatlEfendim? 10.06, 27 Mart 2021 (UTC)

Bana kalırsa hem geçerli hem de geçersiz örnekler sunularak kafa karışıklığı olmuş yukarıda, yorumumu okuyunca belki aradaki örnekler arasındaki nüans farkını görmen mümkün olur veya daha netleştirirsin yazdıklarını Nanahuatl. Vito Genovese bu geri almayı yapınca ilgi görmeyen bu başlığın aslında önemli bir tartışma konusu olduğunun farkına vardım. Hem Vito'nun hem de senin "Türk mimarlar listesi" gibi bir listede mesela kayda değer mimarlar yer alır, her yıl yüzlerce mimar eklemeyiz oraya" örnekleri doğru. Kişi temelli listelerde bu yaklaşım doğru ve net ancak yapı veya benzeri listelemelerde durumun öyle olmadığını ve VP'de bu konuda bir standart olmadığını düşünüyorum. Gargarapalvin yazımı harika listelerimizden biri olan Türkiye'deki herbaryumlar listesi örneğin, birçok herbaryum tek göz odadan oluşur ve bunları ayrı ayrı ele alacak olsak kayda değer olduklarını ispatlayacak yeterince kaynak ve veriye ulaşamayız. Yine senin de katkıda bulunduğun İstanbul'daki çeşmeler listesi maddesinde de durum aynı, eğer sadece kayda değer çeşmeler listelenecek olsa madde adı İstanbul'daki kayda değer çeşmeler listesi olması gerekirdi ya da girişte listelemenin usulü yazılmalıdydı. Madde adı genel iken ve içeriğinde çoğu zaman bir tanım ve filtreleme yokken biz "sadece kayda değer olanları listeleyelim" şeklindeki bir sınırlandırmaya gidemeyiz. Kayda değerliğin tanımı bu kadar özelken bu liste maddelerine (kişi eksenlileri dahil etmiyorum) ekleme yapacak kişilerden bizim kayda değerlik ölçütlerimize göre ekleme yapmasını isteyemeyiz. Bizdeki liste anlayışı bir çeşit "bibliyografya" olarak görülmekte, yani bir konu hakkında doğrulanabilen içerikler dahil edilir listeye. Önceliğimiz kayda değer olanları listelemek değil, bir konuda doğrulanabilir içeriklerin listelenmesidir, öyle de olmuştur ve genele hakim olan da budur. Yekûnu göstermeyi amaçlayan listelerde kayda değer olanlara ve bu potansiyelde olduğu düşünülenlere bağlantı verilir. Türkiye'deki herbaryumlar listesi böyle oluşmuş bir seçkin listedir çünkü dediğim gibi amaç bibliyografik bir liste (doğrulabilir tüm) sunmaktır sadece kayda değer olanları listelemek (doğrulanabilir sınırlı) değildir. Samsun'daki müzeler listesinin girişi böyle olanlar için uygundur. Bu nedenle Türkiye'deki deniz fenerleri listesi örneğini yanlış buluyorum. Bunun gibi listeler bibliyografik listelerdir ve kayda değer olmayanlar da dahil doğrulanabilen içerikleri kapsaması normaldir. Listelerin türüne göre değerlendirme yapılmalı ya da maddenin yazarı bu listenin kapsamı hakında girişte bir kapsam/nitelik (filtre) sunmalıdır. 𐰇𐱅𐰚𐰤 yazımı Türkiye'deki saat kuleleri listesi girişi buna bir örnek. Ben kalkıp da bu listeye herhangi bir meydanda yer alan saat kulesini eklemiyorum çünkü girişte bir filtre var, kayda değerliğini doğrulayabilirsen ekleyebilirsin. (Burada kayda değerliğin öznelliği ve maddeye ekleme yapacak bir anonimle VP editörünün değerlendirme farklılıkları ayrıca tartışma konusudur tabi.) Bir de filtrelemeye gidip "kayda değer olanlar" şeklinde girişe ekleme yapınca "geneli kapsar bir madde adı varsa" madde adı-metin içeriği arasında bir uyumsuzluk (çok rahatsız edici olmayan) ortaya çıkıyor, o başka bir tartışma konusu. Özetle tüm listeleri kayda değer olanlarla sınırlama VP için uygun değil, ütopik bir şey denebilir :) Listeleri bibliyografik liste - sınırlı/filtreli liste olarak kategorize edip değerledirme yapmakta fayda var. Ayrıca listelerin oluşturulma usul ve kapsamına da girişte mutlaka yer verilmeli, bu konuda da bir standart oturmuş değil.--Kingbjelica (mesaj) 17.26, 30 Mart 2021 (UTC)

Aslında verdiğim deniz feneri örneği, temizlenmesi ve yalnızca kayda değer maddelerin bırakılması gereken bir liste @Kingbjelica :) Çeşmeler de aynı keza, yapılar için yalnızca kayda değer olanlar listelenmeli. Bazı konular ise listelerde bahsedilenden fazlası olmayan konular, herbaryumlar mesela ya da Türkiye'deki intihar saldırıları listesindeki bazı saldırılar. NanahuatlEfendim? 18.45, 30 Mart 2021 (UTC)

Seçkin ve kaliteli içerik adaylıkları takibi[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Birçok kullanıcının kullandığı, birçoğunun ise haberdar olmadığı {{Kullanıcı VH}} diye bir şablon var. Temel amacı aslında tartışmaları takip etmek sanıyorum ki. Ancak seçkin/kaliteli içerik adaylıkları/incelemeleri bu şablonun yaklaşık %70'ini kaplarken kıyıda köşede başka tartışmaların döndüğü yerlere bağlantılar var. Bu şekilde, yapmak istediği "pratiklik ve kolayca ulaşım" amacından bence uzaklaşmakta. Şablona bakan, oldukça karmaşık bir düzenle karşılaşıyor ve kendi adıma konuşursam, amacından sapıyor.

Bu şablonu, @LostMyMind ile konuşarak, yalnızca seçkin/kaliteli içerik adaylıkları/incelemelerini listeleyecek bir şekilde toparlama çalışmasına giriştik. Mümkün mertebe sade bir görünümle, yalnızca amacına uygun öğelerin yer aldığı, bakan kişinin içinde kaybolmayacağı bir şablon oluşturmaya çalıştık. Elbette burada "zevkler-renkler" muhabbeti devreye giriyor, herkesi memnun etmek mümkün değil :) Lafın kısası, ortaya şu çalışma çıktı:

 1. Renkler, VP:SM ile uyumlu seçildi.
 2. Gereksiz, konusundan uzaklaşan tüm öğeler kaldırıldı. Bu SAS, kategori tartışmaları gibi bağlantılar zaten Vikipedi:Topluluk portali sayfasında listeleniyor. Burada bunları yer vermeye gerek var mı? Daha doğrusu, bu şablondan bu sayfalara ulaşan var mıdır?
 3. Yeteri kadar boşluklar verilerek daha ferah bir görünüm elde edilmeye çalışıldı.

Sonuç olarak, uygun görülürse bu şablonu bahsettiğim şekilde değiştirmeyi öneriyorum. Yeni şablon olarak da oluşturulabilir ancak bu kadar dağıtmaya, herkesin kendi zevkine göre, çok az farklılıklar içeren şablonların oluşturulmasına sıcak bakmıyorum şahsen.--NanahuatlEfendim? 07.09, 1 Nisan 2021 (UTC)

@Nanahuatl, burada ismimi zikrederek beni de konuya dahil etmişsin ama hepsi senin emeğin, eline sağlık.
Bence bu haliyle eskisinden çok daha güzel ve kullanışlı oldu. Seçkin/kaliteli içeriğe ilgi gösteren kullanıcıların da bu şablonu kullanıp bekleyen adaylıkları bir arada görebilmeleri sayesinde adaylık süreçlerimize çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum, sonuna kadar destekliyorum.
Ayrıca yukarıda bir yerlerde duyuru yapmıştım adaylıklara görüş bildirilmesi için ve her sayfaya ayrı bağlantı vermem gerekmişti, kullanıcıların da tek tek sayfaları gezip ilgi gösterdikleri maddeleri bulmaları çok vakit alıyordu. Bu şekilde tek şablonda topluca görülebilmeleri harika. --LostMyMind (mesaj) 12.01, 2 Nisan 2021 (UTC)
Öncelikle önerilen şablon temiz görünüyor, ellerinize sağlık. Ben {{Kullanıcı VH}} şablonunu şu an olduğu haliyle de çok kullandım. Yapılan düzenleme kapsamını daraltıyor diye düşünüyorum ya da olumlu ifade kullanmak istersek bir yere odaklıyor da denebilir. "Vikipedi Haber" adı altındaki bir şablonda sadece seçkin ve kaliteli içerikleri listelemek kapsam açısından doğru olur mu sorusunu kendime sorduğumda cevabım hayır oluyor. Benim için ideal durum, bu oluşturulanın bir alt şablon olması; silinme adaylıklarının bir başka alt şablon olması ve kalan kısımlarda (VP, Madde tartışmaları vs.) son 1 hafta içerisinde en fazla değişiklik yapılmış (ki bununla hararetli olduğunu varsayıyorum o tartışmaların) 20-25 tartışmanın başka bir alt şablon olması ve hepsinin bir şablonda yansıtıldığı versiyonun Vikipedi Haber olması. Tüm tartışmalardan haberdar olunacak bir toplama yeri gibi. 3 = 1 yani.
Ancak kişisel olarak diğer konuların takibini oradan yapma zorunluluğunda değilim. Kendime bir alt sayfa/şablon vb. bir şey yapar oradan takip ederim. :) Kısaca seçkin/kaliteli içerik için iyi olacak, atılım sağlayacak diyorsanız, böyle olmasına ciddi bir itirazım yok. ----anerka'ya söyleyin 17.00, 2 Nisan 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Şablonun yapısı seçkin/kaliteli içeriklere ilişkin adaylıkları toplu olarak listelerken diğer tartışmaları ise yalnızca sayı olarak göstermekte. Bence bu seçkin/kaliteli içeriklere ilişkin adaylıkları da bu şekilde (sadece sayılarla) gösterip hepsini tek bir şablonda tutmak daha faydalı olur. Bu şablon ayrıca hizmetli/bürokratlık başvurularını falan da gösteriyor, bunun için hepsinin derli toplu bir arada göründüğü bir şablon yapısının daha doğru olacağını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 11.14, 3 Nisan 2021 (UTC)

Universal Code of Conduct – 2021 consultations[kaynağı değiştir]

Universal Code of Conduct Phase 2[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

The Universal Code of Conduct (UCoC) provides a universal baseline of acceptable behavior for the entire Wikimedia movement and all its projects. The project is currently in Phase 2, outlining clear enforcement pathways. You can read more about the whole project on its project page.

Drafting Committee: Call for applications[kaynağı değiştir]

The Wikimedia Foundation is recruiting volunteers to join a committee to draft how to make the code enforceable. Volunteers on the committee will commit between 2 and 6 hours per week from late April through July and again in October and November. It is important that the committee be diverse and inclusive, and have a range of experiences, including both experienced users and newcomers, and those who have received or responded to, as well as those who have been falsely accused of harassment.

To apply and learn more about the process, see Universal Code of Conduct/Drafting committee.

2021 community consultations: Notice and call for volunteers / translators[kaynağı değiştir]

From 5 April – 5 May 2021 there will be conversations on many Wikimedia projects about how to enforce the UCoC. We are looking for volunteers to translate key material, as well as to help host consultations on their own languages or projects using suggested key questions. If you are interested in volunteering for either of these roles, please contact us in whatever language you are most comfortable.

To learn more about this work and other conversations taking place, see Universal Code of Conduct/2021 consultations.

-- Xeno (WMF) (talk) 22.09, 5 Nisan 2021 (UTC)

Global bot policy changes[kaynağı değiştir]

Taha Toros Arşivi[kaynağı değiştir]

Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasını takiben erişilemeyen arşiv, alan adının değişmesiyle yeniden açık erişimde. Buradan araştırma yapılabilir.--Kingbjelica (mesaj) 22.52, 7 Nisan 2021 (UTC)