Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Hareket Stratejisi Çalışma Gruplarına Davet[kaynağı değiştir]

Wikimedia Hareketi strateji çalışmaları devam ediyor. Stratejik yön (hizmet ve eşitlik) belirlendikten sonra şimdi stratejik yönü 9 tematik alanda geliştirmek üzere çalışma grupları oluşturuluyor. Her grup için 15 katılımcı aranıyor. Katılmak ister misiniz?

Gruplar, o alandaki mevcut durumu, fırsatları, gerekli değişiklikleri tespit etme; bu değişiklikleri gerçekleştirmek için olası stratejileri belirleme ve bunları uygulayabilmek için somut tavsiyeler belirlemek üzere çalışacak. Grup üyelerinin haftada 5 saatini alacak bir çalışma olacağı düşünülüyor. Stratejik planlama ve stratejik tartışmalara ilgi duyan, Wikimedia hareketini ve yapısını iyi tanıyan, iyi İngilizce bilen kimselerin katılması bekleniyor.

--Başak (mesaj) 08.51, 14 Haziran 2018 (UTC)

Davet II[kaynağı değiştir]

Selamlar! Yukarıda duyurusu yapılan Hareket Stratejisi Çalışma Gruplarına başvuru bugün sona eriyor. Türkçe Vikipedi topluluğundan başvuru olmamış. Ancak çalışma gruplarında daha çeşitli katılımcının yer alabilmesi amacıyla başvuru formları açık kalmaya devam edecekmiş yani başvurup tartışmalara katılmak halen mümkün. Strateji süreci ekibinden Kaarel Vaidla, der ki "bu tartışmalarda Türkçe Vikipedi'nin sesini duymayı özellikle istiyoruz. Bu yüzden komitelere katılım için topluluğunuzdan başvuru olmasını umuyoruz. Dil sorun ise tartışmalar sırasında çeviri desteği de ayarlanabilir." Eğer bu 9 çalışma grubundan birinde yer almak ve "küresel Wikimedia Hareketinin kaynakları nasıl dağıtılmalı, toplulukların yeni gönüllüler kazanması için sürdürülebilir ne gibi yollar geliştirilmeli gelir kaynaklarına ilişkin ilkeler neler olmalı, bir etki yaratmak için Wikimedia hareketi kimlerle ortaklık etmeli..." gibi konularda görüş paylaşma fırsatını değerlendirmek isterseniz formunu doldurunuz. Sorunuz varsa lütfen burada paylaşın veya bana iletin cevabını birlikte buluruz :) --Başak (mesaj) 11.01, 2 Temmuz 2018 (UTC)

Wiki Loves Yerevan International edit-a-thon[kaynağı değiştir]

Wikimedia Armenia logo.svg

For the purpose of increasing the number of Yerevan related content in the Internet, Wikimedia Armenia announces international one-month edit-a-thon from June 15 – July 15, 2018. You are kindly invited to get involved and start editing and improving articles about Yerevan.

Hope you'll enjoy editing and have fun during this interesting process.

One participant from the first 15 most written language Wikipedias with the most points will be invited to Yerevan to join the events organized in the frames of Yerevan 2800th anniversary. For more details please visit the edit-a-thon page on Meta.

See you soon in sunny Yerevan!--Lilit (WM AM) (mesaj) 11.25, 14 Haziran 2018 (UTC)

Çeviri: Wiki Erivan'ı Seviyor Uluslararası düzenleme maratonu[kaynağı değiştir]

İnternetteki Erivan ile ilgili içeriği arttırma maksadıyla Wikimedia Ermenistan 15 Haziran -15 Temmuz 2018 arasında bir aylık uluslararası bir düzenleme maratonu gerçekleştiriyor. Katılıp Erivan ile ilgili maddeleri düzenlemeye davetlisiniz.

Zevk alacağınızı ve bu ilginç süreçte eğleneceğinizi umuyoruz.

En çok yazılan 15 vikipedi dilinden en çok puan almış bir katılımcı Erivan'ın 2800. yıldöönümü çerçevesinde düzenlenen etkinliklere katılım için Erivan'a davet edilecek. Detaylar için lütfen Meta'daki sayfayı ziyaret ediniz.

Yakında güneşli Erivan'da görüşmek üzere (Çeviren:--Başak (mesaj) 15.13, 14 Haziran 2018 (UTC))

Büyükşehir belediyelerinin Commons kategorileri[kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi son yasa değişikliği ile birlikte 2014'ten beri büyükşehir belediyelerinde merkez ilçe kavramı kalmadı. Büyükşehir belediyeleri il mülki sınırları eşitlendi ve tüm ilçeler eşit statüde ancak Commons kategorilerinde Category:Adana ve Category:Adana Province örneğindeki gibi merkez/il ayrımı devam ediyor. Şunları bir elden geçirsek mi? --Cobija (mesaj) 00.04, 27 Haziran 2018 (UTC)

Sadece Commons değil, Türkçe dışında neredeyse bütün interwikilerde bu durum var. OnurT 00.42, 7 Temmuz 2018 (UTC)

Portal:Terörizm hangi kararla portal yapıldı?[kaynağı değiştir]

Bilindiği gibi Vikipedi'de yer alan portal adayları belli adaylık aşamasından sonra belli kriterleri taşıdıklarından emin olduktan sonra portal statüsüne geçmekte. Portal:Terörizm adına burada yapılan adaylık tartışması kapatılmadan ve pek çok çekince olmasına rağmen ne zaman portal yürürlüğe girdi? Bu portalda yapılan düzenlemeler neye göre seçildi, hangi kriterler baz alınarak hazırlandı? 8 Nisan 2017'de burada @BSRF tarafından portal olarak taşındığı görülüyor oysa prosedür tamamlanmamış ve adaylık tartışması kapatılmamış idi. Nasıl gözden kaçmış bilmiyorum ama burada bir usül problemi var. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.31, 27 Haziran 2018 (UTC)

Usul problemi yok, siz günceli takip edememişsiniz. Nisan 2017'de yapılan bir tartışma sonucu portal teklifi uygulaması sona erdi. İlgili portal hızlı silme kriterlerine uyuyorsa portali silinmesi için işaretleyebilir veya SAS'a taşıyabilirsiniz.--BSRF 💬 16.59, 27 Haziran 2018 (UTC)
Şubat 2017 de yapılmış, epey bi geride kalmış :) Tartışma yapılmış ama ana yerde hiçbir şey belirtilmemiş. İlgili yerlerde tartışalım öyleyse. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.47, 27 Haziran 2018 (UTC)

İşbirliği projesi inaktif[kaynağı değiştir]

18 Haziran 1 Temmuz arası Vikipedi:İş birliği projesi boş geçti. 2 haftadır etkinlik oluşturulmadı. Konuları önceden belirleyip oluştursak mı ki. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.35, 1 Temmuz 2018 (UTC)

  • Maalesef ki öyle. Arzu ederseniz şu adaylığı değerlendirerek ilk adımı atalım sevgili arkadaşlar? --Mecnun (mesaj) 11.17, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Siyasi makam ve listeleri[kaynağı değiştir]

Siyasi makamlarda neden hem makam sahibinin hem de listesinin ayrı ayrı maddeleri var? Fenerbahçe başkanları listesi varken Fenerbahçe başkanı diye ayrı bir maddemiz yok.Türkiye cumhurbaşkanları listesine bakıyorum örneğin, Türkiye cumhurbaşkanındaki içerikten tek farkı kronolojik tablo. Gelişkin örnekler en:President of the United States ve en:List of Presidents of the United States maddelerinde de pek farklı bir durum yok. Listedeki tabloyu al diğer maddeye koy, pek bir şey değişmiyor içerik bakımından. Ana madde Türkiye cumhurbaşkanı değil de Türkiye cumhurbaşkanlığı olsa anlaşılabilir bir durum olacak ama o da yok. --Cobija (mesaj) 21.40, 3 Temmuz 2018 (UTC)

Çünkü İngilizce Vikipedi'de var... Muhtemelen çoğu kullanıcı neden açtığını dahi bilmeden, orada var diye açmakta. Öte yandan en:President of the United States ile en:List of Presidents of the United States arasındaki fark da gözle görülür derecede fazla.--RapsarEfendim? 21.46, 3 Temmuz 2018 (UTC)
Bu arada senin de verdiğin örnek buymuş, okumuş ama örneği atlamışım :D--RapsarEfendim? 21.49, 3 Temmuz 2018 (UTC)

İtalyanca Vikipedi sansür karşıtı protestosu[kaynağı değiştir]

İtalyanca Vikipedi topluluğu sansüre karşı protesto için tüm ansiklopedi sayfalarını gizlemeye karar verdi. Herhangi bir it.wiki sayfasına girdiğiniz zaman aynı mesaj karşımıza çıkıyor. Açıklama çevirisi şöyle;

"Sevgili Okuyucu

5 Temmuz 2018'de Avrupa Parlamentosu telif hakkı yönergesinin onaylanmasını hızlandırıp hızlandırmayacağına karar verecektir. Bu yönerge ilan edildiği takdirde internetin özgürlüğünü önemli ölçüde sınırlayacaktır.

Avrupa'da telif hakkı yasalarını güncellemek herkesin bilgi toplumuna katılımını teşvik etmek yerine çevrimiçi özgürlüğü tehdit ediyor ve yeni engeller, filtreler ve kısıtlamalar getirerek internete erişimde engeller yaratıyor. Teklif onaylanırsa bir gazete makalesini sosyal ağlarda paylaşmak veya bir arama motorunda bulmak imkansız olabilir. Vikipedi kendisini kapatmak için risk altında.

Teklif şimdiden web yaratıcısı Tim Berners-Lee, 169 akademisyen, insan hakları, basın özgürlüğü, bilimsel araştırma alanlarında çalışan 145 kuruluşun dahil olduğu 70'in üzerinde bilgisayar bilimcisinin onaylanmamasıyla karşılaştı. Bununla birlikte bilgisayar endüstrisi ve Wikimedia Vakfı da.

Bu nedenlerden dolayı, İtalyan Vikipedi topluluğu tüm ansiklopedi sayfalarını gizlemeye karar verdi. Doğrulanabilir içerik barındıran ücretsiz, açık, işbirliğine dayalı bir ansiklopedi sunmaya devam edebilmek istiyoruz. Bu nedenle, Avrupa Parlamentosu Üyelerinin direktifin mevcut metnini reddetmesini ve makalelerin kaldırılmasıyla başlayan Wikimedia derneklerinin birçok teklifini inceleyerek tartışmayı yeniden açmasını rica ediyoruz. 11 ve 13 ile birlikte, bütün AB'ye panorama özgürlüğünün genişletilmesi ve kamu alanın korunması için.

İtalyan Vikipedi topluluğu"

Sansüre karşı protesto örneği olsun. Bu arada Türkiye tarafından engellenen Türkçe Viki, logosuna "özlendik" ifadesini koydu, hatırlatalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.18, 4 Temmuz 2018 (UTC)

"Özlendik" değil "özledik" ifadesi koydu, onu düzeltelim öncelikle. Türkçe Vikipedi'nin tepkisine neden yer verdiğini anlayamadım @Ahmet Turhan, bağlantısını çözemedim. İkisi apayrı konular.--RapsarEfendim? 16.57, 4 Temmuz 2018 (UTC)
Benzer geçerli sansür Türkiye üzerinden Türkçe Vikipedi'de de var bu yüzden yer verdim. Tepki de tam olarak böyle olduğu için yazdım, yanlış bir şey yok ki :) Bir tepkiden ziyade aciziyetle harmanlanmış bir tepki görünüyor. "Nolur yapmayın bak sizi özledik" gibi bir protesto bu yukarıda verilen örneğe göre oldukça yumuşak kaçıyor, bu durumun bir tartışması idi. @Rapsar --Ahmet Turhan (mesaj) 17.50, 4 Temmuz 2018 (UTC)
Engellenmiş siteyi bir de bizim engellememiz bana çok mantık dışı gözüktü. Zamanında konuşuldu da nasıl bir tepki vereceğimiz, bu düşüncelerini orada da görebilseydik keşke. Kaldı ki şahsi düşüncem bu tarz protestoların okurlara bir ceza olduğu yönündedir.--RapsarEfendim? 18.18, 4 Temmuz 2018 (UTC)
Bence de bilginin yayılmasını bu şekilde kendilerinin engellemesi yararlı değil. Ben yalnızca paylaştım, bir yöne çekmeye gerek yok. Aynı şeyden ve iktidarların kararlarından biz de muzdaribiz. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.30, 4 Temmuz 2018 (UTC)
  • Kullandıkları logo da anlamlıymış yalnız. — OkanfanEvet benim? 18.08, 4 Temmuz 2018 (UTC)

Bir karar almışlar evet ama bence içeriği saklamak ağır olmuş. O kadar insanın emeği var. Şahsen Türkçe sürümde böyle bir karara kesinlikle karşı çıkarım. Tepkiyi ansiklopedi içeriğini gizlemek yerine farklı şekillerde göstermek gerek.SAİT71* 20.18, 4 Temmuz 2018 (UTC)

BİMER'e yazdığım Vikipedi engeline ilişkin bilgi talebime gelen cevap[kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi Vikipedi 1 yılı aşkın süredir engelli durumda. Başbakanlık İletişim Merkezi'ne Vikipedi'nin taleplere cevap vermesine rağmen neden hala kapalı olduğu hakkında bilgi almak için yazdığım dilekçeme BTK'dan gelen cevap şu şekildedir:

Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yapmış olduğunuz Bilgi edinme başvurunuz ilgisi nedeniyle Kurumumuza yönlendirilmiş olup, Bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

İlgi’de kayıtlı bilgi edinme başvurunuz ile ilgili olarak Kurumumuzun ilgili birim(ler)i tarafından alınan bilgi “4982 sayılı Kanunun "istenecek bilgi veya belgenin niteliği" kenar başlıklı 7 inci maddesinin ikinci fıkrası "Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler" hükmünü haiz olup başvuru dilekçenizde belirtmiş olduğunuz hususların bu fıkra kapsamında olduğu değerlendirilmiştir.’’ şeklindedir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü

Yani neden kapalı olduğu ile özel bir çalışma yürütülmesi mi gerekiyormuş? O zaman BTK bile bilmiyor neden kapalı olduğunu, vay be! Kullanıcı:Frukoprof (mesaj) 12.02, 8 Temmuz 2018 (UTC)

TEOG kaldırıldığında nasıl ki millî eğitim bakanının haberi yoktu, bu da aynı hesap. Durum artık kanıksandığı için bir gelişme beklemeyin bu konuda. --Cobija (mesaj) 13.31, 8 Temmuz 2018 (UTC)

Global preferences are available[kaynağı değiştir]

19.20, 10 Temmuz 2018 (UTC)

Global tercihler mevcuttur[kaynağı değiştir]

Yeni global tercihler artık mevcuttur, bunları dilerseniz global tercihler sayfasını ziyaret ederek ayarlayabilirsiniz. Ayrıca nasıl kullanılacağı hakkında bilgi için mediawiki.org adresini ziyaret edin ve geri bildirim bırakın.
--TmѰ e12 23.35, 20 Temmuz 2018 (UTC)

"Hızlı Kalsın" şablonumuzdaki ifade bozukluğu[kaynağı değiştir]

Sevgili arkadaşlar şu tartışmaya bir göz atar mısınız vaktiniz varsa? --Mecnun (mesaj) 22.16, 13 Temmuz 2018 (UTC)

What questions concerning the strategy process do you have?[kaynağı değiştir]

Merhaba! I'm sorry that I'm not writing in Turkish. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.!

I'm Tar Lócesilion, a Polish Wikipedia admin and a member of Wikimedia Polska. Last year, I worked for Wikimedia Foundation as a liaison between communities and the Movement Strategy core team. My task was to ensure that all online communities were aware of the movement-wide strategy discussion. This year, my task similar. Phase II of the strategy process was launched in April. Currently, future Working Groups members are being selected, and related pages on Meta-Wiki are being designed. Soon, I’ll ask you for translation of selected pages.

I’d like to learn what questions concerning the strategy process would you like to be answered on the FAQ page? Please answer here, on my talk page, or on a dedicated talk page on Meta-Wiki. Thanks!

If you have any questions or concerns, please, do ask!

Thanks, SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 18.50, 14 Temmuz 2018 (UTC)

ansiklopedi, tarih, geçmiş, falan filan[kaynağı değiştir]

şu anonimin katkılarından da görülebileceği gibi kurumların adları bütün geçmişe yayılarak değiştiriliyor. bu sadece bir anonimin yaptığı bir şey değil gördüğüm kadarıyla. birleştirilen bakanlıklar doğrudan yönlendirilmişti, 'geçmişler yok oluyor, içerik düzeltilmeli' gibi özetlerle geri aldım, sadece geçmişler birleştirilerek tekrarlandı. eğer khk'ların yayınlandığı resmi gazete benzeri bir kaynak değil de ansiklopedi olma iddiasında ise vikipedi, yapılması gereken belli. eğer kurumun adı değiştirildiyse, tarihlerle birlikte daha önce hangi adları taşıdığı, ne zaman hangi gerekçelerle değiştirildiği içerikte yer almalı. --kibele 07.09, 16 Temmuz 2018 (UTC)

Gördüğüm kadarıyla kendisine bağlantı verilmemiş yönlendirme sayfalarına silinme etiketi konmuş. Bu etiketin kaldırılıp yeniden eklenmesi sırasında da yönlendirme maddesinin geçmişi şişmiş. Usulsüz taşıma yapılıp asıl maddenin geçmişinin yönlendirme sayfasında kaldığı bir örnek görmedim.Yanlışlık nerede var anlamadım o yüzden. Avrupa birliği genel müdürlüğü (türkiye) Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü (Türkiye) maddesine yönlendiğinde yahut D.İ.E. Türkiye İstatistik Kurumuna yönlendiğinde bir yarar sağlamıyor. Eğer kendisine bağlantı yoksa yönlendirme sayfalarının hiçbir yararı yok. Koca bir yönlendirme çöplüğüne dönmüş hâldeki Vikipedi'nin bu anlamda temizlenmesi güzel bir şey diye düşünüyorum. --Cobija (mesaj) 14.07, 19 Temmuz 2018 (UTC)
Yönlendirme sayfalarının amacı yanlış anlaşılıyor sanırım. "Kırmızı bağlantı gidermek" değil, okurların kolayca bu maddelere ulaşımını sağlamaktır amaç. Devlet İstatistik Enstitüsü adını taşımış bir kurum maddesine yapılan "D.İ.E." yönlendirmesi de bu açıdan faydalıdır. Yaygın hatalı yazımların da yönlendirme olmasının nedeni budur.--RapsarEfendim? 17.31, 19 Temmuz 2018 (UTC)
Değerli @Cobija; son değişiklikle epey bir kurumun ismi değişti malum. Herkes yeni ismini tam olarak bilmiyor olabilir, bu yönlendirmeler sayesinde en azından bir süre için arayan aradığı maddeye kolayca ulaşabilecektir diye düşünüyorum, en azından bir süre için daha kalmalılar. chanseyMesajYaz 17.35, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Bakanlık maddeleri[kaynağı değiştir]

Bakanlıkların maddelerine Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin eklenmesine ne zaman karar verildi? Madem bakanlıklara ekleniyor diğer devlet dairelerine neden eklenmiyor? Şu durumda Spor Genel Müdürlüğünün Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü olarak adlandırılmamasının (ve diğer kurumların) sebebi ne? --Cobija (mesaj) 13.58, 19 Temmuz 2018 (UTC)