İçeriğe atla

Teksas Katliamı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teksas Katliamı
The Texas Chain Saw Massacre
Filmin orijinal sinema afişi
YönetmenTobe Hooper
YapımcıTobe Hooper
Louis Peraino
SenaristKim Henkel
Tobe Hooper
Hikâye (eser)Kim Henkel
Tobe Hooper
OyuncularMarilyn Burns
Paul A. Partain
Edwin Neal
Jim Siedow
Gunnar Hansen
MüzikWayne Bell
Tobe Hooper
Görüntü yönetmeniDaniel Pearl
KurguLarry Carroll
Sallye Richardson
StüdyoVortex
DağıtıcıBryanston Pictures
Çıkış tarih(ler)i1 Ekim 1974 (1974-10-01) (ABD)
Süre84 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Hasılat30.859.000 dolar
Devam filmiKatliam

Teksas Katliamı,[1] (İngilizce: The Texas Chain Saw Massacre, Türkçesi: Teksas Elektrikli Testere Katliamı); Tobe Hooper'ın Kim Henkel ile birlikte yazıp tek başına yönettiği, 1974 tarihli, ABD yapımı bağımsız korku filmidir. Başrollerde Marilyn Burns, Paul A. Partain, Edwin Neal, Jim Siedow ve Gunnar Hansen vardır. Film, eski bir çiftlik evini ziyaretleri sırasında yamyam bir ailenin kurbanı olan bir grup genci konu alır. Filmin hikâyesi, izleyicinin ilgisini çekmek amacıyla gerçek bir hikâye olarak tanıtıldı; fakat tamamen kurmacadır. Bununla birlikte Deri Surat karakteri ve filmdeki bazı küçük ayrıntılar, Wisconsinli seri katil Ed Gein'in işlediği cinayetlerden esinlenilerek oluşturulmuştu. Ayrıca film, dönemin siyasi tablosu konusunda eleştiri aracı olarak kullanıldı.

Hooper filmin yapımını 300.000 dolardan az bir maliyetle gerçekleştirdi ve filmde, çoğu Teksas'ın merkezinden bulunan tanınmamış oyunculara yer verdi. Bütçenin kısıtlı olmasından dolayı filmi olabildiğince çabuk bitirmek ve kira masraflarını azaltmak için haftanın yedi günü çekim yapmak zorunda kaldı. Film şiddet ögeleri içerdiğinden dağıtım şirketi bulmada sorun yaşandı. En nihayetinde Bryanston Pictures şirketinden Louis Perano filmin dağıtım haklarını satın aldı. Hooper, filmin "PG" (aile kılavuzluğunda izlenmeli) uyarısı alması için sınırlı miktarda göre unsuru kullanmıştı. Fakat filme Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) tarafından "R" (17 yaş altı için ebeveyn veya vasi gerekli) uyarısı kondu. Film uluslararası camiada da benzer sorunlarla karşılaştı.

Teksas Katliamı, Ekim 1974'te yayınlandıktan sonra birçok ülkede yasaklandı. Seyircilerin filmdeki şiddet ögelerinden rahatsız olması üzerine birçok sinemada filmin gösterimi durduruldu. Eleştirmenlerden ise ilk başlarda hem olumlu hem olumsuz yorumlar geldi; film ABD'de 30 milyon dolarlık gişe yaparak yüksek oranda kâr getirdi. Ayrıca sinema tarihinin en etkileyici korku filmlerinden biri sayılmaktadır. Elektrikli aletlerin cinayet aracı olarak kullanılması veya katilin hantal olarak karakterize edilmesi ve yüzünü gizlemesi gibi slasher filmlerinde sıkça karşılaşılan klişelerin kaynağı olarak da bilinir. Filmin popülerliği; Deri Surat ve ailesinin hikâyesinin işlendiği devam filmleri, yeniden çevrimler, çizgi romanlar ve video oyunlarından oluşan The Texas Chainsaw Massacre serisinin başlamasına vesile oldu.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Sally Hardesty (Marilyn Burns) ve sakat kardeşi Franklin (Paul A. Partain); arkadaşları Jerry (Allen Danziger), Kirk (William Vail) ve Pam (Teri McMinn) ile büyük babalarının mezarını ziyaret edip burada yapılan mezar soygunculuğu hakkında bilgi toplamak için yolculuğa çıkarlar. Ardından Hardesty Ailesi'ne ait eski çiftlik evine gitmeye karar verirler. Gençlerin yolculuk sırasında araçlarına aldıkları otostopçu (Edwin Neal) ilginç tavırlarıyla şaşkınlık yaratır ve gençler tarafından inmeye zorlanmadan önce ustura ile kendi elini ve Franklin'in kolunu keser. Daha sonra grup yakıt almak için bir benzin istasyonuna uğrar; ancak iş yeri sahibi (Jim Siedow) tankların dolu olmadığını ifade eder. Bunun üzerine gençler, çiftlik evine doğru yol alırlar. Tankerler doldurulunca benzinliğe geri döneceklerdir.

Franklin çiftlik evine varınca Kirk ve Pam'e çevrede yüzemeye elverişli bir yerin bulunduğundan bahseder. Söz konusu yeri bulmak için yola koyulan çiftin karşısına başka bir ev çıkar. Kirk içeri seslenerek benzine ihtiyaçları olduğunu söyler; fakat içeriden herhangi bir cevap gelmez. Bu sırada Pam merdivenlerde onu bekliyordur. Kirk kapının kilitli olmadığını fark edince evin içine girer ve aniden ortaya çıkan Deri Surat (Gunnar Hansen) tarafından öldürülür. Kısa bir süre sonra Pam de içeri girer ve evin insan kemiğinden yapılmış eşyalarla döşeli olduğunu görür. Kaçmaya çalışır; ancak Deri Surat tarafından yakalanarak sırtından et kancasına asılır. Jerry ise Pam ve Kirk'ü aramak için gün batımı esnasında yola koyulur ve ikilinin saldırıya uğradıkları eve rastlar. Evin dışında çiftin battaniyesini görünce içeri girer. Ardından etrafı incelemeye başlar ve buzluğun içinde Pam'i bulur. Durumu fark eden Deri Surat, Jerry'i öldürür ve hâlâ canlı olan Pam'i yeniden buzluğa koyar.

Karanlık çökerken Sally ve Franklin arkadaşlarını aramak için yola çıkar. Karanlığın içinden çıkan Deri Surat motorlu testeresi ile Franklin'i öldürür. Bunun üzerine Sally olayların yaşandığı eve kaçar ve üst kattaki odaların birinde yaşlı bir çiftin kurutulmuş kalıntılarını bulur. Deri Surat'tan kaçmak amacıyla kendisini ikinci katın penceresinden aşağıya atar ve önceden uğradıkları benzinliğe sığınır. Deri Surat ise gecenin karanlığında kaybolur. İş yeri sahibi, yardım edeceğini söyleyerek sakinleştirdiği Sally'i bağlayarak zorla kamyonetine bindirir ve olayların meydana geldiği eve götürür. Öte yandan Deri Surat'ın kardeşi olduğu anlaşılan otostopçu eş zamanlı olarak eve gelir. Otostopçu Sally'i tanır ve onunla alay eder.

Bu defa üzerinde kadın kıyafetleri bulunan Deri Surat akşam yemeğini servis ederken Sally diğer ikisinin işkencesine maruz kalır. Kendisi sandalyeye bağlı olup ağzı da tıkalıdır. Bir süre sonra Deri Surat ve otostopçu, "büyük baba" diye hitap ettikleri yaşlı bir adamı (John Dugan) üst kattan sofraya getirirler. Büyük baba aile üyelerinin kararı üzerine Sally'i çekiçle öldürmeye çalışır; fakat yaşlılığından dolayı çok güçsüzdür. Bu sırada çıkan kargaşadan yararlanan Sally pencereden dışarı atlayarak kaçar ve yakınlardaki bir otoyola çıkar. Deri Surat ile otostopçu da Sally'yi kovalamaya başlarlar.Otostopçu otoyola çıktığı sırada hareket hâlindeki bir tırın altında kalarak ezilir. Tır sürücüsü yardım etmek için aracından indiğinde Deri Surat'ın saldırısına uğrayınca kafasına İngiliz anahtarı fırlatır ve koşarak kaçar. O sırada Sally oradan geçmekte olan bir kamyonete binerek olay yerinden uzaklaşır. Deri Surat ise öfkeyle motorlu testeresini savurur.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Film hakkında ilk fikir 1970'li yılların başlarında, Tobe Hooper'ın belgesel kameramanı ve Austin'deki Texas Üniversitesi'nde yönetmen yardımcısı olarak çalıştığı yıllarda ortaya çıktı.[2] Daha önceden Hooper orman, karanlık ve soyutlanma temasının işlendiği bir hikâye hazırlamıştı[3] ve hikâyeyi Sapık (1960) ve Kuzuların Sessizliği (1991) gibi korku filmlerine de esin kaynağı olan[4][5][6][7] seri katili Ed Gein'in üzerine kurmuştu.[8] Bundan başka kendisiyle yapılan bir mülakatta Hooper, San Antonio'daki haber ajanslarının bildirdiği şiddet olaylarının filme esin kaynağı olduğunu dile getirdi.[9] Geliştirme aşamasındayken film için Headcheese and Leatherface isimlerini kullandı.[10][11]

Hooper, o dönemde yaşanan kültürel ve siyasi manzaradaki değişiklikleri filme yansıyan temel etkiler olarak gösterdi. Kendisinin kasıtlı olarak yaptığı "izlemek üzere olduğunuz film gerçektir" şeklindeki yanlış bilgilendirme de, Watergate skandalı, Vietnam Savaşı'ndaki katliamlar ve 1973 Petrol Krizi hakkında halkın hükûmet tarafından aldatılmasına bir tepki olarak yapıldı.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Teksas Katliamı The Texas Chain Saw Massacre (1974)". Box OfficeTürkiye. 13 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2017. 
 2. ^ Allon 2002, s. 246
 3. ^ Baumgarten, Marjorie (27 Ekim 2000). "Tobe Hooper Remembers The Texas Chainsaw Massacre". The Austin Chronicle. 5 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2010. 
 4. ^ Allon 2002, s. 248
 5. ^ Bowen 2004, s. 17
 6. ^ Gregory, David (Director and Writer) (2000). Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth (Documentary). Blue Underground. 
 7. ^ Smith, Joseph W. (2009). The Psycho File: A Comprehensive Guide to Hitchcock's classic shocker. McFarland. s. 12. ISBN 0-7864-4487-8. 
 8. ^ Summers, Chris (2003). "BBC Crime Case Closed – Ed Gein". BBC. 4 Şubat 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2009. 
 9. ^ a b Hooper, Tobe (2008). Tobe Hooper Interview (DVD). Dark Sky Films. Etkinlik zamanı: 00:00:58–00:01:14; 00:01:38–00:02:00. 
 10. ^ Hooper, Tobe (Director) (2008). The Texas Chain Saw Massacre [DVD commentary] (DVD). Dark Sky Films. Etkinlik zamanı: 00:01:00–00:01:22. 
 11. ^ "The Man Hollywood Trusts". Texas Monthly. 17 (9). Eylül 1989. s. 185. ISSN 0148-7736.