Kullanıcı mesaj:Tarih

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  selamlar, vikipediye hoş geldiniz. içeriği biraz daha geliştirebilirseniz güzel olur, kolay gelsin... Tembelejderha 20:16, 12 Mart 2006 (UTC)


  Hoş geldin Tarih![kaynağı değiştir]

  Face-smile.svg ilk adımlar

  Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

  Face-angel.svg Yardım bulmak

  Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

  Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
  • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
  • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak imzalamayı unutma!.
  • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
  • Telif hakkı ile korunan hiç bir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
  • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
  • Yaptığın katkının başka katılımcılarca değiştirilmesini ya da özgürce ve sınırsızca başka yerlere dağıtılmasını istemiyorsan, katkıda bulunmayabilirsin.
  MediaWiki logo without tagline.png Kardeş Projeler

  VikiSözlük
  Özgür Sözlük

  VikiKitap
  Özgür Kitaplar

  VikiKaynak
  Özgür Kütüphane

  VikiSöz
  Özdeyişler

  Commons
  Çoklu ortam paylaşım

  Meta-Wiki
  Viki Merkez

  Dbl2010bot 06:28, 26 Aralık 2006 (UTC)


  • Ayrıca, Vikipedi bir ansiklopedi olduğu için eğer taslak madde (kısa tanım) girmek istiyorsanız dahi daha tanımlayıcı ve ansiklopedik içerik girerseniz ve Vikipedinin tarafsızlık ilkesi gereğince sadece bir inanç, ideoloji, düşünce veya görüşün perspektifinden değil de objektif bir perspektiften kaleme alırsanız içeriklerinizi, çok daha iyi olacaktır. Saygılar... - Noumenon 20:41, 12 Mart 2006 (UTC)
  • selamlar, türkçe makale sayısının artması elbette güzel, fakat içerik olarak değersiz makaleler ile bunu yapmak bir anlam taşımıyor. eğer varolan bir makaleyi yalnız birkaç önemli bilgi ile zenginleştirirseniz bu onlarca küçük tanım içeren makale girmekten daha faydalı olur. kolay gelsin. Tembelejderha 20:43, 12 Mart 2006 (UTC)

  evet, o bilgiyi Galiçya (Orta Avrupa) maddesine ekledim. Tembelejderha 20:45, 12 Mart 2006 (UTC)

  • Lütfen taslaklarınızı girerken daha fazla bilgi girmeye özen gösterin. Girdiğiniz maddelerin bir kısmı tam olarak tanımlar nitelikte dahi değil. Ayrıca madde eklerken viki komutlarını kullanıp iç bağlantı verirseniz iyi olur. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon 21:18, 12 Mart 2006 (UTC)

  şablon kullanımı[kaynağı değiştir]

  Hoş geldiniz! Girdiğiniz maddeler eğer 5-10 cümle değilse taslak şablonu koyar mısınız? Örneğin tarih ile ilgili bir maddeyse, {{tarih-taslak}} yazmanız yeterli maddenin sonuna. denisutku msj 21:43, 12 Mart 2006 (UTC)

  Pagan[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih, Pagan gibi çok kısa girdiğin sayfalar hiç bir bilgi içermiyor. Çok kısa kelime anlamı şeklinde gireceksen vikisözlüğe girebilirsin. Fakat çok kısa bilgi içermeyen sayfalar silinebilir. Kolay gelsin--Ugur Basakmesaj 20:33, 13 Mart 2006 (UTC)

  Tarih yanlış anlama fakat, çok az bilgi içeren sayfaların olmasındansa az ve yeterli maddelerin olması daha faydalı. --Ugur Basakmesaj 21:06, 13 Mart 2006 (UTC)

  maddeler hakkında[kaynağı değiştir]

  Sevgili hocam, çok madde yerine az ama öz madde yazarsanız vede taslak şablonu koyarsanız bizde sizde yorulmayız .--Erdemsenol 20:35, 13 Mart 2006 (UTC)

  Çok kısa bilgiler giriyorsunuz bizde silmek zorunda kalıyoruz eğer yeterli bilgi içermiyecekse girmeyin şimdi açıp sonra girecekseniz bu pek mantıklı değil en iyisi bir bütün halinde girmeniz iyi akşamlar --ormanbotanigi 20:25, 15 Mart 2006 (UTC)

  selam, mondros antlaşmasını mondros mütarekesi sayfasına yönlendirdim, artık tek makale var. kolay gelsin. Tembelejderha 15:02, 21 Mart 2006 (UTC)


  selam, kategori kullanımı ile ilgili şu sayfalara bakabilirsiniz:

  kısaca, diyelim ki A kategorisinin altında bir B kategorisi oluşturmak istediniz. ilk önce Kategori:B isimli bir dosya oluşturun. çıkan boş sayfaya [[Kategori:A]] yazıp kaydedin. A kategori sayfasını güncellediğinizde orta alt kategori olarak B nin eklendiğini göreceksiniz. B kategorisine bir makale eklemek için de makalenin sonuna [[Kategori:B]] yazıp kaydedin. kolay gelsin. Tembelejderha 17:47, 27 Mart 2006 (UTC)

  == Mondros ==30 ekim 1918

  Haklısınız. Zaten ben de farketmiştim ve tam değiştirmekteydim ki sizden mesaj geldi. Kategoriyi ve şablonu Osmanlı Antlaşmaları şeklinde değiştirdim. Böylece her türlü antlaşmaları kapsayabilir.

  Katkılarınızı çok beğeniyorum. Uyarınız için teşekkürler.

  Vikiyazar 21:17, 28 Mart 2006 (UTC)

  {{babel-3 | tr | Tarih Öğretmeni | 34 |}} osm-2 şablonunu nasıl ekleyeceğinizi anlatayım. Babel-3'ü Babel-4 yapın en sonuna Osm-2 ekleyin.

  {{babel-4 | tr | Tarih Öğretmeni | 34 | Osm-2}} --ormanbotanigi 09:16, 31 Mart 2006 (UTC)

  Tilsit[kaynağı değiştir]

  Düzeltmeler için teşekkürler. Tilsit Antlaşmasını çıkarttım. Paris Antlaşmasının tarihini de değiştirdim. Eğer antlaşmalar arasında başka eksik veya yanlışlar görürseniz, lütfen bana bildirin. Teşekkürler.

  Vikiyazar 19:03, 3 Nisan 2006 (UTC)


  ABD'deki şehirler şeklinde değiştirdim. 2 ülke dışında hepsi "**** deki şehirler" şeklinde kategorilere konmuş.

  Ben de bu arada bir şey farkettim. "Dubrovnik" şehirini "Bulunduğu yerlere göre şehirler" kategorisine koymuşsunuz. "Hırvatistan'daki şehirler" kategorisine koymak daha uygun olabilir. İyi akşamlar.

  Vikiyazar 19:55, 3 Nisan 2006 (UTC)

  Resim[kaynağı değiştir]

  • Merhabalar, bildiğiniz gibi resim eklemek için [[Resim:Resminadı]] etiketini kullanıyor, belirli bir boyutta ve (tanımlayıcı) alt yazısıyla girmek için [[Resim:Resminadı|thumb|200px|Resmin altında gözükecek yazı]] gibi etiketler kullanmaktayız. Bazen bir resim için böyle etiket gördüğünüzde çıkar, bazense çıkmaz. Resmin çıkması, o resmin ortak kaynaklarda (commons) yüklü olduğunu gösterir. Ortak kaynaklardaki bir resmi her dildeki Vikipedi kullanabilir rahatça. Fakat eğer ortak kaynakta değilse, etiketi girdiğinizde resim gözükmez. Bu durumda o resmi bizim Vikipedi'mize yükleyerek gözükmesine yol açabilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle gözükmesini istediğiniz resmi yan tıklayarak bilgisayarınızda bir yere kaydedin. Daha sonra Vikipedi sitesinde, solda bulunan Dosya yükle bağlantısına tıklayınız. Çıkan pencereden Göz at'a tıklayıp daha önce bilgisayarınıza kaydettiğiniz o resmi seçiniz. Açıklama ile nereden aldığınızı (örneğin eğer İngilizce Vikipedi'den ise adresini vb.) girebilirsiniz. Doldurduktan sonra "Dosya yükle"ye tıklayarak, dosyayı yükleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra resim gözükecektir. Daha fazla bilgi için şu sayfalara göz atınız: Yardım:Resim yükleme ve Yardım:Resim ekleme. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon 20:16, 5 Nisan 2006 (UTC)


  Teşekkürler[kaynağı değiştir]

  Treznea katliamına kategori eklediğiniz için teşekkürler.Yazımı aydınlatmış oldunuz.--Simon Bolivar 11:38, 23 Nisan 2006 (UTC) Ayrıca slavlar maddesini söylediğiniz için de teşekkürler--Simon Bolivar 11:38, 23 Nisan 2006 (UTC)

  Resim:Sarajevo6.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu[kaynağı değiştir]

  Resim:Sarajevo6.jpg görüntüsünü yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Eğer telif sahibi belirlenemez ve telif durumu açıklığa kavuşturulamazsa görüntü yakında silinecektir. Wikimedia Foundation, Vikipedi'ye yüklenen görüntüler konusunda telif kanunu dolayısıyla çok duyarlıdır. (bkz. Vikipedi:telif hakları).

  Telif, genellikle nesnenin yaratıcısına, yaratıcının işverenine ya da telif hakkına sahip olan en son kişiye aittir. Görüntülerin telif bilgisi genellikle çeşitli şablonlarla belirtilir. Vikipedi'de üç temel lisans vardır: açık içerik, kamu malı ve adil kullanım. Lütfen uygun şablonu Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasında bulun ve {{ŞablonAdı}} görüntü sayfasına yerleştirin. Lütfen yanlış bir şablonu eklemeyin; telif durumuna hangi şablon uyuyorsa onu ekleyin. Kastî olarak yanlış şablon koymanız hoş karşılanmayacaktır.

  Yüklediğiniz veya yükleyeceğiniz görüntülerde telif bilgisini belirtmeye lütfen dikkat edin. Bu önemli bilgiden yoksun görüntüler bir süre sonra silinecektir. Bu konudaki sorularınızı danışma masasında veya hizmetlilere sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. --Ugur Basak Bot 22:49, 26 Mayıs 2006 (UTC)

  Resim:Ethem bey xhami.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu[kaynağı değiştir]

  Resim:Ethem bey xhami.jpg görüntüsünü yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Eğer telif sahibi belirlenemez ve telif durumu açıklığa kavuşturulamazsa görüntü yakında silinecektir. Wikimedia Foundation, Vikipedi'ye yüklenen görüntüler konusunda telif kanunu dolayısıyla çok duyarlıdır. (bkz. Vikipedi:telif hakları).

  Telif, genellikle nesnenin yaratıcısına, yaratıcının işverenine ya da telif hakkına sahip olan en son kişiye aittir. Görüntülerin telif bilgisi genellikle çeşitli şablonlarla belirtilir. Vikipedi'de üç temel lisans vardır: açık içerik, kamu malı ve adil kullanım. Lütfen uygun şablonu Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasında bulun ve {{ŞablonAdı}} görüntü sayfasına yerleştirin. Lütfen yanlış bir şablonu eklemeyin; telif durumuna hangi şablon uyuyorsa onu ekleyin. Kastî olarak yanlış şablon koymanız hoş karşılanmayacaktır.

  Yüklediğiniz veya yükleyeceğiniz görüntülerde telif bilgisini belirtmeye lütfen dikkat edin. Bu önemli bilgiden yoksun görüntüler bir süre sonra silinecektir. Bu konudaki sorularınızı danışma masasında veya hizmetlilere sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. --Ugur Basak Bot 22:49, 26 Mayıs 2006 (UTC)

  Resim:Ethem Bey mosque in Tirana.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu[kaynağı değiştir]

  Resim:Ethem Bey mosque in Tirana.jpg görüntüsünü yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Eğer telif sahibi belirlenemez ve telif durumu açıklığa kavuşturulamazsa görüntü yakında silinecektir. Wikimedia Foundation, Vikipedi'ye yüklenen görüntüler konusunda telif kanunu dolayısıyla çok duyarlıdır. (bkz. Vikipedi:telif hakları).

  Telif, genellikle nesnenin yaratıcısına, yaratıcının işverenine ya da telif hakkına sahip olan en son kişiye aittir. Görüntülerin telif bilgisi genellikle çeşitli şablonlarla belirtilir. Vikipedi'de üç temel lisans vardır: açık içerik, kamu malı ve adil kullanım. Lütfen uygun şablonu Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasında bulun ve {{ŞablonAdı}} görüntü sayfasına yerleştirin. Lütfen yanlış bir şablonu eklemeyin; telif durumuna hangi şablon uyuyorsa onu ekleyin. Kastî olarak yanlış şablon koymanız hoş karşılanmayacaktır.

  Yüklediğiniz veya yükleyeceğiniz görüntülerde telif bilgisini belirtmeye lütfen dikkat edin. Bu önemli bilgiden yoksun görüntüler bir süre sonra silinecektir. Bu konudaki sorularınızı danışma masasında veya hizmetlilere sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. --Ugur Basak Bot 22:49, 26 Mayıs 2006 (UTC)

  Resim:Kashikchi.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu[kaynağı değiştir]

  Resim:Kashikchi.jpg görüntüsünü yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Eğer telif sahibi belirlenemez ve telif durumu açıklığa kavuşturulamazsa görüntü yakında silinecektir. Wikimedia Foundation, Vikipedi'ye yüklenen görüntüler konusunda telif kanunu dolayısıyla çok duyarlıdır. (bkz. Vikipedi:telif hakları).

  Telif, genellikle nesnenin yaratıcısına, yaratıcının işverenine ya da telif hakkına sahip olan en son kişiye aittir. Görüntülerin telif bilgisi genellikle çeşitli şablonlarla belirtilir. Vikipedi'de üç temel lisans vardır: açık içerik, kamu malı ve adil kullanım. Lütfen uygun şablonu Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasında bulun ve {{ŞablonAdı}} görüntü sayfasına yerleştirin. Lütfen yanlış bir şablonu eklemeyin; telif durumuna hangi şablon uyuyorsa onu ekleyin. Kastî olarak yanlış şablon koymanız hoş karşılanmayacaktır.

  Yüklediğiniz veya yükleyeceğiniz görüntülerde telif bilgisini belirtmeye lütfen dikkat edin. Bu önemli bilgiden yoksun görüntüler bir süre sonra silinecektir. Bu konudaki sorularınızı danışma masasında veya hizmetlilere sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. --Ugur Basak Bot 22:49, 26 Mayıs 2006 (UTC)

  Resim:Topkapi Palace Istanbul 2.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu[kaynağı değiştir]

  Resim:Topkapi Palace Istanbul 2.jpg görüntüsünü yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Eğer telif sahibi belirlenemez ve telif durumu açıklığa kavuşturulamazsa görüntü yakında silinecektir. Wikimedia Foundation, Vikipedi'ye yüklenen görüntüler konusunda telif kanunu dolayısıyla çok duyarlıdır. (bkz. Vikipedi:telif hakları).

  Telif, genellikle nesnenin yaratıcısına, yaratıcının işverenine ya da telif hakkına sahip olan en son kişiye aittir. Görüntülerin telif bilgisi genellikle çeşitli şablonlarla belirtilir. Vikipedi'de üç temel lisans vardır: açık içerik, kamu malı ve adil kullanım. Lütfen uygun şablonu Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasında bulun ve {{ŞablonAdı}} görüntü sayfasına yerleştirin. Lütfen yanlış bir şablonu eklemeyin; telif durumuna hangi şablon uyuyorsa onu ekleyin. Kastî olarak yanlış şablon koymanız hoş karşılanmayacaktır.

  Yüklediğiniz veya yükleyeceğiniz görüntülerde telif bilgisini belirtmeye lütfen dikkat edin. Bu önemli bilgiden yoksun görüntüler bir süre sonra silinecektir. Bu konudaki sorularınızı danışma masasında veya hizmetlilere sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. --Ugur Basak Bot 22:49, 26 Mayıs 2006 (UTC)

  sil eklemek[kaynağı değiştir]

  Sayın Tarih, silinmesini uygun gördüğünüz maddelere {{sil|silme isteme sebebi}} şeklinde ekleme yaparsanız işimiz kolaylaşır. Ayrıca VP:HS sayfasına da bakmanızı öneririm. Eğer madde VP:HS deki durumlardan birine uyuyorsa "sil" şablonunu kullanabilirsiniz. Ama uymazsa maddeyi hemen silemiyoruz. Bazı maddeler topluluğun onayından geçerek silinebiliyor. Bunun için de VP:SAM sayfasını kullanıyoruz. Kolay gelsin. --Özgür 05:56, 10 Temmuz 2006 (UTC)

  Beni yanlış anlamışsınız. Ben onlar silinmez demek istemedim. Sadece sil şablonu kullanırken içine bir de sebep yazmanızı rica ettim. Şablonun kullanımı öyle çünkü. Üstelik 100lerce sayfayı silerken her birine bakmak gerekiyor ve zor oluyor. Bunun dışında eğer silinmesini uygun gördüğünüz halde Hızlı sil uygulanamayacak bir madde olursa da öbür yöntemi belirttim. Sadece yöntemi doğru kullanmanız için bir bilgilendirme. --Özgür 16:12, 10 Temmuz 2006 (UTC)

  Kişi taslakları[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih, Kategori:Kişi taslakları yerinde bir şablon kullanabilirsin: {{Kişi-taslak}} - o zaman otomatik olarak kategorisi de eklenecek. Kolay gelsin --katpatuka 08:09, 10 Temmuz 2006 (UTC)

  Kategoriler[kaynağı değiştir]

  Hocam merhaba, sanırım kategorisi olmayan maddeleri elden geçiriyorsun. Bazılarını sil koymuşsunuz, çoğu alt kategorilerde sınıflandırılabilir maddelerdi bunlar, bazılarını geri almak zorunda kaldım. Ayrıca bilginin kısa olması silinmeyi gerektirmiyor kurallara göre.

  Genel[kaynağı değiştir]

  Bu kriterler, tüm isim alanları için geçerlidir.

  G1. Anlamsız karakter dizilerinden ibaret olan sayfalar silinebilir.
  Örneğin: “nafnşew359cşs.ndc30” veya “traa laa laaa”. Buna: Vandalizm, kısa veya kaynaksız içerik, kötü yazım, partizan nutuklar, imkansız teoriler ve kötü bir tercümeye sahip içerikler dâhil değildir.
  G2. Deneme amacıyla oluşturulmuş sayfalar silinebilir.
  Örneğin: “Gerçekten bir sayfada değişiklik yapabilir miyim?!” '''Kalın yazı'''[[Dosya:]]
  G3. Vandalizm amacıyla oluşturulmuş sayfalar silinebilir.
  Ad değiştirme vandalizmi sonucu oluşan yönlendirme sayfaları da buna dâhildir.
  G4. Daha önce silinmiş içeriğin büyük ölçüde aynısına sahip sayfalar silinebilir.
  SAS tartışması sonucunda veya hızlı silme ile silinen herhangi bir sayfayla büyük ölçüde benzerlik taşıyan herhangi bir isimdeki sayfalar, SAS kararı emsal kabul edilerek silinebilir. Tekrar silinmeden önce, hizmetlinin, içeriğin büyük ölçüde aynı olduğundan ve aynı konuda yeni bir madde olmadığından emin olması gerekmektedir.
  G6. Sayfayı oluşturan kullanıcının isteğiyle silinebilir.
  Eğer bir sayfayı oluşturan kişi, yazdığı sayfa başka hiçbir kişi tarafından değişikliğe uğramamışsa ve/veya kullanıcı tarafından yanlışlıkla açılmışsa, sayfanın silinmesini isteyebilir. Bu istek sebebiyle söz konusu sayfa silinir.
  G7. Silinen sayfaların tartışma sayfaları da silinebilir.
  Eğer sayfanın niçin silindiğine dair bir tartışma içermiyorsa hızlı silme ile silinebilir.
  G8. Temizlik amacıyla silinebilir.
  Tartışma yaratmayacak bakım ve temizlik işlemleri, sayfa geçmişlerini birleştirme, bir isim değişikliği işlemini geri alma ve sadece tek bir maddeye bağlantı veren bir anlam ayrımı sayfasını silme amacıyla sayfalar silinebilir.
  G9. Telif hakkı ihlâli oluşturan sayfalar silinebilir.
  Telif hakları saklı bir kaynaktan alındığı kesin olarak belirlenen ya da bu konuda ciddi şüpheler bulunan her türlü içerik için hızlı silme işlemi uygulanabilir. Eğer telif hakkı ihlali taşıyan içerik küçük bir kısımsa veya sayfanın belirli bir kısmına eklenmişse, sayfanın hızlı sil ile silinmesinden ziyade ilgili kısımların çıkarılması tavsiye edilebilir.
  G10. Saldırı içeren sayfalar ve dosyalar silinebilir.
  Saldırı, hakaret dışında bir amaca hizmet etmeyen içeriğe sahip sayfa ve dosyalar (örneğin "... bir salaktır" benzeri bir içerik barındıran bir madde) silinebilir. Herhangi bir şahsa, topluluğa, kuruma ya da fikre yoğun biçimde saldırı niteliği taşıyan ve geri alınacak tarafsız bir sürümü bulunmayan sayfalar buna dâhildir. Parodi amaçlı resim veya medya bu kapsama girmez.
  G11. Yoğun reklam içeren sayfalar silinebilir.
  Yalnızca bir şirketin, ürünün, grubun veya hizmetin reklamını yapan ve ansiklopedik olabilmesi için baştan yazılması gereken sayfalar silinebilir. Unutmayınız ki herhangi bir madde, konusu sırf bir şirket, ürün, grup veya hizmeti içeriyor diye bu kriterin uygulanabileceği bir durum yaratmaz: Yoğun şekilde reklam içeren bir maddenin uygunsuz içerik de barındırması gerekmektedir. Eğer herhangi bir madde daha önce silinme prosedürüne dâhil edilmiş, fakat sonuç olarak silinmemiş ise, bu kriter ile hızlı silinmesi mümkün değildir.
  G12. İçeriği geliştirmeye yönelik olmayan tartışma sayfaları silinebilir.
  Tartışma sayfası tamamen bu tür yorumlardan oluşmadıkça silme işlemi yapılamaz. Geliştirme amaçlı yorumlar mevcutsa sayfa silinmez, sadece ilgisiz yorumlar çıkartılır.

  Maddeler[kaynağı değiştir]

  Bu kriterler, ansiklopediyi oluşturan maddeler için geçerlidir.

  M1. Çok az bilgi taşıyan ya da hiç bilgi taşımayan kısa içerikli sayfalar silinebilir.
  Örneğin: “Fabrikası olan garip bir adamdı.” Maddenin taslak madde kriterlerini sağlayan, bütünsel anlatımlı bir içeriğe sahip olması durumunda, madde yetersiz içerik gerekçesiyle silinemez.
  M2. Başka bir Wikimedia projesinde mevcut olan, yabancı dildeki maddeler silinebilir.
  Eğer madde yabancı dilde olmasına rağmen bir başka Wikimedia projesinde bulunmuyorsa, {{Türkçe değil}} şablonu konur, madde silinmez.
  M3. İçeriğe sahip olmayan maddeler silinebilir.
  İçerik olarak sadece dış bağlantı, Göz at, Ayrıca bakınız, şablon veya başlığın tekrarını içeren maddeler.
  M4. Başka bir Wikimedia projesine aktarılmış maddeler silinebilir.
  Başka bir Wikimedia projesine aktarıma dair şablonlardan birini içeren veya silmeye aday olduktan sonra, oylama ile başka bir projeye aktarılmasına karar verilen ve aktarılan maddeler, işlem başarıyla yapıldıktan ve maddenin yazarı aktarımdan haberdar edildikten sonra silinebilir.
  M6. Kayda değer olmayan kurgusal veya gerçek kişi, grup, kurum, ürün, eser veya internet içerikleri ile ilgili sayfalar silinebilir.
  Genel olarak kayda değerlik ana yönergesi ve alt-yönergelerinin sunduğu kıstaslara bariz bir şekilde uymayan maddeler için bu kural kullanılabilir. Bununla birlikte dikkatli bir şekilde kullanılmalı; kayda değerlik kıstasları ile uyumsuzluğun bariz olmadığı, tartışmalı olduğu durumlarda hızlı silme uygulanmamalıdır. Bunun yerine kayda değerlik tartışması açılabilir veya kayda değerlik sorunu nedeniyle {{kopyala:Bekletmeli sil}} şablonu konulabilir.
  M8. Düzen ve ansiklopediklik açısından uygunsuz maddeler, aşağıda belirtilen kriterlere uyuyorsa silinebilir.
  Eğer bir madde,
  • Çalışma var şablonu barındırmıyorsa, ve,
  • İçeriğinin büyük bir kısmında viki işaret dili kodu bulundurmuyorsa, ve,
  • Taraflı veya yanlış bir içerik barındırıyorsa veya içeriğinin en az %30'luk kısmı Türkçe dışındaki bir dilde ise,
  hızlı sil ile silinebilir. Bununla birlikte, eğer madde kayıtlı bir kullanıcı tarafından yaratılmışsa, silme işleminden önce veya sonra, kullanıcı ilgili Hızlı Silme kriterinden haberdar edilmelidir. IP numarasıyla katılan anonim bir kullanıcı tarafından yaratılmışsa, maddenin ilgili yazarına haber verilmesine gerek yoktur.
  M9. Niteliksiz makine çevirilerinden ibaret olan sayfalar silinebilir.
  Oluşturulan maddede önemli anlam bozuklukları yaratan, çeşitli makine çevirisi araçlarıyla yapılıp önemli bir düzeltme geçirmeden eklendiği belirlenen maddeler silinebilir.

  Yönlendirmeler[kaynağı değiştir]

  Bu kriterler, tüm isim alanlarında geçerlidir ve yönlendirme sayfalarını konu alır.

  Y1. Var olmayan sayfalara olan yönlendirmeler silinebilir.
  Eğer mümkünse söz konusu yönlendirme, uygun ve var olan bir başka maddeye yönlendirilmeli, yoksa hızlı sil ile silinebilir.
  Y2. Büyük bir yazım hatası içeren veya uygunluk açısından hatalı oluşturulmuş yönlendirmeler silinebilir.
  Eğer söz konusu yazım hatası sıklıkla yapılan bir hataysa yönlendirmenin kalmasında sakınca yoktur.
  Y3. Farklı isim alanları arasındaki yönlendirmeler silinebilir.
  Örneğin: Vikipedi→Şablon, Şablon→Madde, Madde→Kullanıcı. VP ve KAT gibi kısayol kısaltmaları bu kapsama dâhil değildir.

  Dosyalar[kaynağı değiştir]

  D1. Çift kopya dosyalardan birisi silinebilir.
  Dosya, Vikipedi'de veya Wikimedia Commons'ta hâlihazırda bulunan bir dosyanın aynısı/kopyası ise, dosya formatı aynı, çözünürlüğü ise aynı veya daha düşükse, bu kopya silinebilir. Commons üzerinden yüklenen dosyaların Vikipedi üzerinde açılan sayfaları, dosyalar seçkin statüsüne sahip değilse silinebilir.
  D2. Bozuk, boş veya taşınmış dosyalar silinebilir.
  D3. Uygunsuz lisanslı dosyalar silinebilir.
  Adil kullanım politikası dâhilinde kullanılabilecekler hariç "sadece ticari olmayan kullanıma açık", "izne tabi" veya "resmin değiştirilmesi sınırlandırılmış" dosyalar Vikipedi'nin telif politikaları açısından uygunsuzdur.
  D4. Lisans veya kaynak bilgisi eksik olan dosyalar silinebilir.
  Yüklenen her dosyanın lisans ve kaynak bilgisi olmalıdır. Lisansı veya kaynağı belirtilmemiş dosyalar, lisansı belirsizse {{yk:Lisanssız dosya}}, kaynağı belirsizse {{yk:Kaynaksız dosya}} şablonuyla işaretlenir. 7 günlük süre sonunda belirsizliğin giderilmemiş olması durumunda bu dosyalar silinmelidir.
  D5. Kullanılmayan adil kullanım dosyaları silinebilir.
  Serbest bir lisans veya kamu malı kapsamında olmayan telif hakkı saklı (adil kullanım vb.) dosyalar, herhangi bir maddede kullanılmadığı takdirde, {{yk:Kullanılmayan dosya}} ile işaretlenir. 7 günlük süre sonunda kullanıma sokulmamış olması durumunda bu dosyalar hızlı silinmelidir. Bu kullanılmayan dosyanın eğer daha önceki kullanımı, sadece silinmiş bir maddedeyse ve başka bir maddede kullanılması muhtemel değilse, bu dosya hızlı silinebilir.
  D6. Adil kullanımı hatalı belirtilmiş dosyalar silinebilir.
  Yanlış adil kullanım etiketine sahip (herhangi bir maskot resmi için {{Logo}} etiketi gibi) dosyalar ile içerikte kullanımı adil kullanım politikasına uymayan dosyalar silinebilir.
  D7. Kullanımı gerekçelendirilmemiş dosyalar silinebilir.
  1 Ekim 2008 tarihinden sonra yüklenen özgür olmayan dosyalar adil kullanıma giriyor olmasına rağmen kullanım gerekçelendirilmesi yapılmamışsa, {{yk:Gerekçesiz dosya}} ile işaretlenir. 7 günlük süre sonunda gerekçelendirme yapılmamış olması durumunda, bu dosyalar silinmelidir.
  D8. Herhangi bir sayfada kullanılmayan ansiklopedik açıdan değersiz dosyalar silinebilir.
  Özgür lisanslı olmalarına rağmen ansiklopedik değer taşımayan ve (kullanıcı sayfaları da dâhil olmak üzere) herhangi bir sayfada kullanılmayan her türlü dosya silinebilir. Eğer dosyanın ansiklopedik değeri tartışmalıysa hızlı silinemez.
  D9. Kullanışsız dosyalar silinebilir.
  Resim, video ve ses dosyaları dışında kalan dosyalar (Örn: .doc, .pdf veya .xls dosyaları) herhangi bir maddede kullanılmıyor ve ansiklopedik kullanımı olmadığı düşünülüyorsa silinebilirler.
  D10. Özgür lisanslı olmayan SVG ya da diğer vektörel dosyalar silinebilir.
  SVG gibi vektörel dosyalar adil kullanım politikası uyarınca özgür lisanslı olmamaları durumunda silinebilirler.
  D11. Şüpheli dosyalar silinebilir.
  Verilen bilgilerinin doğruluğu konusunda şüpheler olan dosyalar, {{yk:Şüpheli dosya}} şablonuyla işaretlenir. 7 günlük süre sonunda bu şüphenin giderilmemiş olması durumunda bu dosyalar silinmelidir.
  D12. Tanımlanamayan dosyalar silinebilir.
  Bir dosya herhangi bir tanım bilgisi içermiyorsa ve dosyanın kendisinden de konusu ve tanımı net olarak belli olmuyorsa, {{yk:Tanımsız dosya}} şablonuyla işaretlenir. 7 günlük süre sonunda sorunun giderilmemiş olması durumunda bu dosyalar silinmelidir.
  D13. İçeriği kaynaklandırılmamış dosyalar silinebilir.
  Bir dosya içeriği kaynaksız bir grafikse (basit grafikler hariç) {{yk:İçeriği kaynaksız dosya}} şablonuyla işaretlenir. 7 günlük süre sonunda içeriğin kaynaklandırılmamış olması durumunda bu dosyalar silinmelidir.

  Kategoriler[kaynağı değiştir]

  K1. Boş kategoriler silinebilir.
  En azından 4 gün süresince sayfa veya alt kategori içermeyen, tek içeriği üst kategoriye bağlantı olan kategoriler hızlı silme ile silinebilir. Eğer söz konusu kategori silmeye aday ise, hızlı silme uygulanamaz.
  K2. İsmi düzeltilen kategoriler silinebilir.
  Yeniden adlandırılıp, içeriği boşaltılmış hızlı silinebilecek kategoriler için örnekler:
  • Yazım hatası düzeltmeleri: Kitpalar → Kitaplar.
  • Büyük harf düzeltmeleri: orta Dünya karakterleri → Orta Dünya karakterleri
  • Tekil kelimelerin çoğul yapılması: Roman → Romanlar
  • Kısaltmalarının açılması: ABD → Amerika Birleşik Devletleri
  • İsmin kategori tartışması sonucu düzeltilmesi: Kategori:Nazi karşıtı hareketleri
  K3. Şablon kategorileri silinebilir.
  Şablon silindikten veya kategorileri değiştirildikten sonra kalan kategoriler.

  Kullanıcı sayfaları[kaynağı değiştir]

  KS2. Var olmayan kullanıcıların kullanıcı sayfaları silinebilir.
  Oturum açmamış olan anonim kullanıcıların tartışma sayfaları, yazılmış mesajlar geçerli olmadığı zaman silinir. Böylece aynı IP numarasıyla değişiklik yapan yeni anonim kullanıcıların aklı karışmaz.
  KS3. Adil kullanım galerileri silinebilir.
  Kullanıcı alanlarında bulunan ve çoğunlukla adil kullanım kaynaklı resimler barındıran kullanıcı sayfaları silinebilir.
  KS4. Vikipedi'yi yalnızca kişisel sayfa olarak kullananların kullanıcı sayfaları silinebilir.
  Vikipedi'nin hedefleriyle yakından ilgili olmayan yazı, bilgi, tartışma ve/veya etkinliklerinden oluşan kullanıcı sayfaları silinebilir. Vikipedi:Kullanıcı sayfası#Kullanıcı sayfamda neler olabilir? bölümünde yer alan kurallara uygun olan sayfalar bu durumun istisnasıdır.

  Şablonlar[kaynağı değiştir]

  Ş1. Bölücü veya kışkırtıcı şablonlar silinebilir.
  Ş2. Kullanılmayan şablonlar silinebilir.
  "kopyala:" komutuyla kullanılması gereken şablonlar da kullanılmayan şablonlar arasında listelenebileceği için, bu tür şablonlar sadece ihtiyaç duyulmaması durumunda silinmelidir.

  Portaller[kaynağı değiştir]

  P1. Madde kriterlerine uymayan portaller silinebilir.
  P2. Sadece taslak hâlinde bulunan bir maddeye dayanan veya portalin başlığı altında gösterilmeye uygun, konuyu detaylandıran, taslaklar hariç en az üç maddeye sahip olmayan portaller silinebilir. Sağlıcakla.--Cansız 20
  44, 12 Temmuz 2006 (UTC)

  Umarım dediğiniz gibi olurda yazacak birileri çıkar. Şimdi Kpss yi bekliyoruz, bakalım neresi olacak :)) Ya siz?--Cansız 21:18, 12 Temmuz 2006 (UTC)

  sil şablonu kullanımı[kaynağı değiştir]

  Üstte yaptığım ricamı tekrarlamak istiyorum. Silinmesini istediğiniz maddelere {{sil}} yerine {{sil|silme isteme sebebi}} şeklinde kullanıp sebep yerine kısaca birşeyler yazınız lütfen. http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eablon:Sil sayfasında örnek kullanımı mevcut. Bu konuda en çok çalışanlardan biri olduğunuz farkettiğim için doğru kullanmanızı rica ediyorum. --Özgür 23:40, 12 Temmuz 2006 (UTC)

  Sonradan gördüm bazı maddelerde açıklamalı sil kullanmışsınız. --Özgür 23:46, 12 Temmuz 2006 (UTC)

  Özet kutucuğu[kaynağı değiştir]

  Vikipedi'de bir sayfayı değiştirirken ana değiştirme kutusunun altında "Özet" diye adlandırılmış bir kısım bulunur. Bu kısım şuna benzemektedir:

  Özet yazma kutucuğu

  Buraya girilen metin Son değişiklikler sayfasında, maddenin geçmişinde, diff sayfasında ve maddeyi izleme listesine almış olan kişilerin izleme sayfalarında gözükecektir. Bu özellik hakkında daha fazla bilgi için m:Help:Edit summary sayfasına bakabilirsiniz.

  Özet kutucuğuna yaptığınız değişikliğe dair kısa bir not yazmak her zaman çok yararlıdır, örneğin: maddeye interwiki bağlantılar eklemişseniz, özet kutucuğuna "interwiki" yazabilirsiniz. Diğer katılımcılar özet metne bakarak tam olarak neyi değiştirdiğinizi anlayabilirler. Bu sebeple lütfen özet kutucuğa her zaman yaptığınız değişikliğe dair kısa bir açıklama bırakın, özellikle de uyarı şablonu eklerken, büyük değişiklikler veya küçük ama önemli değişiklikler yapıyorken, örneğin tarih veya sayıları değiştirmek gibi. Teşekkürler, iyi değişiklikler! - Noumenon mesajkatkılar 14:49, 13 Temmuz 2006 (UTC)


  Kategorisi olmayan kategoriler[kaynağı değiştir]

  Anladığım kadarı ile Özel:Uncategorizedcategories sayfasından söz ediyorsun. O listeyi bizler güncelleyemiyoruz. Program kendisi belli aralıklarla güncelliyor ama hangi sıklıkla yapıyor hatırlayamıyorum. Ara ara kontrol edin güncellenmiş mi diye? --Özgür 05:23, 14 Temmuz 2006 (UTC)


  İşbirliği[kaynağı değiştir]

  Hatalarımı belirttiğiniz ve her yazdığım konuya kategori koyduğunuz için teşekkür ederim.Aaa siz Tarih öğretmeniymişsiniz.Bende tarihe ilgili birisiyim.Orta Çağ vb. konulara 8 yaşından beri ilgiliyim.Bu konuda işbirliği olabilir mi?O zaman hatalar daha aza iner.Gaspıralı'nın dediği gibi "dilde fikirde işde birlik" Saygılarımla--Simon Bolivar 15:10, 17 Temmuz 2006 (UTC)

  Kırmak mı?[kaynağı değiştir]

  Hayır.Niye kırılıyım ki?--Simon Bolivar 15:27, 17 Temmuz 2006 (UTC)

  beyin cerrahi[kaynağı değiştir]

  Dostum bence maddeler sadece taslak olduğuna dair sablon koyuyorsun.Bence birazda o maddeyi genişlet mesela Beyin ve Sinir Cerrahisi--Che 17:11, 17 Temmuz 2006 (UTC)

  Maddeler[kaynağı değiştir]

  Sevgili tarih, bircok madde giriyorsun ama maddeler ya taslak halini aliyor dolayisiyla madde sayisini artirmiyor ya da siliniyor. Bircok farkli madde girmek yerine daha az sayida ama vikipedi standartlarina uygun daha genis ve anlamli maddeler giremez misin? --Zeynep 14:04, 18 Temmuz 2006 (UTC)

  Silme kriterleri[kaynağı değiştir]

  Selamlar, Vikipedi'de bulunmaması gereken, ansiklopedik olmayan sayfalara sil etiketi koyduğunuz için teşekkürler, fakat koyduğunuz sayfaların bir kısmı VP:HS kriterlerine girmediğinden hızlı silme ile silinemiyor. Bu tip maddelerin VP:SAM ile silinmeleri gerekli. Bu yüzden kriterleri okursanız ve herhangi birine girmeyen sayfalara SAM şablonu koyarsanız daha güzel olur. İyi çalışmalar. Tembelejderha 14:19, 18 Temmuz 2006 (UTC)

  Tamam[kaynağı değiştir]

  Bu işi halletmeye çalışacağım. Jackson'lar hakkında yazdığım ansiklopedi maddelerini genişletip ansiklopedi değerine ulaştırdım. onları kategorilendiririm. İyi günler. Bu ansiklopediyi en iyisi yapmak dileğiyle...F.Mehmet 13:38, 22 Temmuz 2006 (UTC)

  düzeltme[kaynağı değiştir]

  Sayfamda yaptığınız düzeltme için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.--Tarih 19:14, 26 Temmuz 2006 (UTC)

  :) Rica ederim. Arada uğruyor böyle densizler işte. İyi çalışmalar. --Math34 19:17, 26 Temmuz 2006 (UTC)

  Selamlar[kaynağı değiştir]

  Daha önce de söylemiştim, lütfen VP:HS kriterlerine girmeyen maddelere sil şablonu eklemeyin. Silinecek sayfalar kategorisini kullanışsız hale getiriyorsunuz. Bu tip silinmesini gerektiğini düşündüğünüz maddeleri silinmeye aday gösterebilirsiniz. "Ansiklopedik olmayan içerik" gibi bir silme gerekçesi yok. Kriterleri okuyup gerektiği gibi sil şablonu ekleyin. Tembelejderha 11:54, 27 Temmuz 2006 (UTC)

  Resimler[kaynağı değiştir]

  Sayın yönetci uzun bir süre önce benim yüklediğim aşağıdaki resimlerin telif durumunu sormuşsunuz bu resimlerin tamamı ingilizce vikipediden yüklenmiştir. bilgilerinize sunarım--Tarih 21:25, 22 Temmuz 2006 (UTC)


  • Resim:Sarajevo6.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu
  • Resim:Ethem bey xhami.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu
  • Resim:Ethem Bey mosque in Tirana.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu
  • Resim:Kashikchi.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu
  • Resim:Topkapi Palace Istanbul 2.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu
  Eklediğiniz resimlere Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasındaki veya Kategori:Telif hakkı şablonları kategorisinde bulunan etiketlerden uygun olanını koyabilirsiniz. Diğer vikilerden yüklediklerimiz içinse ek olarak orada bulunan kaynak bilgilerini, diğer viki sayfasına bir bağlantı ve telif etiketi olarak yapabilirsiniz. İyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 08:27, 1 Ağustos 2006 (UTC)

  Renegade'in ananonim kullanıcıya yaptığı uyarıyı size hatırlatmak istedim --Zeynep 08:44, 7 Ağustos 2006 (UTC) Lütfen bu bağlantıyı inceleyin. Burası ansiklopedik bir oluşum. Özgeçmiş deposu değil.--renegademsj 08:41, 7 Ağustos 2006 (UTC)

  Öncelikle, bugünkü dışişleri bakanları ile ilgili durumda hata bana aittir. Bu konuda sizden özür diliyorum. Tarih öğretmeni olduğunuzu ve ansiklopedik oluşumdan anladığınızı söylemişsiniz. Ancak, girdiğiniz maddeler özellikle stadyumlarla ilgili olanlar birkaç cümlecikten oluşan taslak halinde maddeler. Çoğu zaman bu maddelere taslak şablonu koymaya yetişemiyoruz. Size daha önce de yazmıştım ama silmişsiniz. Birkaç cümleden oluşan kaynağı, kaynakçası ve doğruluğu belli olmayan maddeler girmek yerine nitelikli maddeler girmeniz yerinde olmaz mı? Tarih öğretmeni olarak sorduğunuz sorulara kapsamlı ve bilgi içeren yanıtlar istemiyor musunuz? Kullanıcı sayımıza bakacak olursak sisn stadyunlarla ilgili maddeleri geliştirebilecek kimse yok. Taslak şablonu alan madde ise toplam madde miktarımızı artırmıyor. Taslaklı tonlarca madde girmek yerine nitelikli birkaç madde girmeniz daha yerinde olmaz mı? Lütfen vikipediyi bitr bilgi çöplüğü olarak kullanmayın. Saygılar sunarım ve Vikipediyi ne kadar sevdiğimi anlayacağınızı umarım. --Zeynep 12:57, 7 Ağustos 2006 (UTC)

  Böyle rencide edici ifadeler kullanacağınıza size yönelik eleştirileri biraz dinleseniz iyi olur. Girdiğiniz stadyumlar konusunda hiçbir bilgim yok. Bu yüzden geliştiremem. Kullanıcı sayımızın azlığı nedeniyle geliştirebilecek kişilerin burada olduğuna da şimdiklik inanmıyorrum. Demin de dediğim gibi içeriksiz madde sayısını artırmak yerine niteliğe de biraz dikkat ederseniz sevinirim. Girdiğiniz maddelerin içeriğini genişletin. Sonra görüşelim. --Zeynep 13:23, 7 Ağustos 2006 (UTC)
  Ben de diyorum ki bu kadar boş içerikli maddeler gireceğinize, daha tatmin edici, Türkçe Vikipediyi yüceltici, içerikli maddeler girin. Nitekim girdiğiniz ingilizce vikipedide de madde değil taslak. (Stub=taslak) Bir farkımız olsun, öne geçelim. Doyurucu maddelerimiz olsun--Zeynep 13:41, 7 Ağustos 2006 (UTC)

  cevap ve şikayet[kaynağı değiştir]

  Kullanıcı:Lighterside yazdıklarım hakkın doğru bilgi sahibi olmadan beni düzensiz veya telif içerikli yazılar yazmakla suçluyor . ben durumu kendisine anlattım fakat hala anlayamamış bu defa size mesaj atmış beni engellemekten falan bahsetmiş benim için kukla ifadeleri falan kullanmış ne yapıp yapmadığımı bile anlayamayacak seviyede olan ve bilgi sahibi olmadan bana suçlama yönelten lütfen bu kullanıcıya durumu açıklayın--Tarih 10:38, 7 Ağustos 2006 (UTC)

  Merhaba Tarih, ortam biraz gerilmiş. Gerilmesinde ki ana konu ise sanırım yanlış anlamalardan olmuş. Zeynep sizin telifli biyografileri girdiğinizi sanmış ve sizde onun sizi kukla olarak isimlendirdiğini düşünmüşsünüz sanırım kullanıcıya yazmak isterken kukllanıcıya şeklinde bir ifade kullanmış. Daha önceden çok kısa ve bilgi içermeyen maddeler açmıştınız o eklediğiniz maddeler taslak olmaktan çok uzaktı, fakat stadyumlarla ilgili açtığınız maddeler sanırım taslak niteliğine uyuyor. Zeynep ilede gereksiz gerginliği gidermek için konuşacağım. En güzeli yanlış anlamaları gidermeye çalışmak. İyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 16:57, 7 Ağustos 2006 (UTC)

  Vandal[kaynağı değiştir]

  Hükümdar ve hanedan isimleri[kaynağı değiştir]

  Merhaba, zaman zaman çevirilerde gereksinim duyuyorum: Hükümdar ve hanedan isimleri. Okulda öğrendiklerimi unutmuşum galiba. Tarih öğretmeni olduğunuza göre size sorabilirim sanırım. Cyrus II, Cyrus the Great Büyük Keyhüsrev mi oluyor? Böyle, hükümdar ve hanedan isimlerinin İngilizce-Türkçe karşılıkları gibi bir madde yaratmayı düşünmez misiniz? Yararı olabilir sanırım. İyi çalışmalar. --Mskyrider 11:31, 10 Ağustos 2006 (UTC)

  Cevap için teşekkürler, bir arkadaş Büyük Kiros diye maddeyi oluşturdu, içine de tüm kullanılan isimleri yazmaya çalıştı. --Mskyrider 19:41, 10 Ağustos 2006 (UTC)

  Cevap[kaynağı değiştir]

  Sürekli olarak vurguladığınız bilginize saygım sonsuz. Ancak Eyüp maddesinde yaptığım değişiklik şahsınıza yönelik değilde. Eyüp her ne kadar İstanbul'da bir semt adıysa da Türkçe'de bir erkek adı olarak da kullanılmaktadır. Kişi adlarının etimolojisinin, tarihçesinin girildiği takdirde bir ansiklopedi maddesi niteliği kazandığı düşünüldüğünde Eyüp maddesini anlam ayrım haline yerinde olacaktır. Ayrıca, Eyüp ile başlayan maddeler bu anlam ayrım sayfasında yer alabilir. İngilizce vikideki anlam ayrım sayfalarında bu şekilde örnekler görebilirsiniz. Bu nedenlerle Eyüp maddesini değiştirdim. Bu arada, amacım bilgiye ulaşılmasını engellemek değil aksine bu ansiklopediyi bilgi açısından zenginleştirmektir. Lütfen fikirlerini açıklarken bir daha şahsıma karşı bu tarz bir saldırıda bulunmayın.--Zeynepmsj 11:40, 10 Ağustos 2006 (UTC)

  Mısır Firavunları ve Kategori[kaynağı değiştir]

  Hazırlamakta olduğum Mısıf Firavunları sayfasına kategori eklemişsiniz. İlginiz için teşekkürler. Ancak sayfayı daha tamamlamadığım için, henüz taslak/deneme aşamasında olduğu için kendi kişisel sayfalarım altında denemek adıyla açmıştım. Son haline geldiğinde kendine has maddesi ve gerekli kategorileri ile birlikte ekleyeceğim zaten, o yüzden şimdilik kategoriyi kaldırıyorum. Avaris 19:10, 12 Ağustos 2006 (UTC)

  Sterlin[kaynağı değiştir]

  Selamlar Tarih,

  Sterlin'e neden sil şablonu koyduğunu soracaktım. Taslak belki ama neden sil?

  merhaba, Tartışma:Nazım Hikmet'i birisi sürekli vandallayıp duruyor. Geçmişine bakmadan sil şablonu koymaz isen eğer yanlışlıklar önlenebilir. İyi çalışmalar. Mskyrider 09:55, 18 Ağustos 2006 (UTC)

  II. abdulhamit[kaynağı değiştir]

  sert davranmanıza gerek yok, hiç bir kaynak belirtilmemiş sitede, başına taslak ya da duzeltme yazın o zaman sorun olmasın, bu kadar sinirlenmenin manası nedir ki? Farklı bi amaç için gelmiyor ki kimse buraya, ben de buraya 16. yuzyıldaki fiyat devrimini istanbul'daki ayakkabı loncasına etkisi isimli makalemi buraya koyayım, kaynak belirtmeyeyim, uyarılmaz mıım? kolay gelsin Amaninbe 12:59, 21 Ağustos 2006 (UTC)

  • Merhabalar,

  Sizinle bir konu ile ilgili görüşümü paylaşmak istedim.Yeni kullanıcılar belki kuralları bilmeden yanlışlıklar yapabilir. Fakat onlara karşı anlayışlı ve yol gösterici olmamız Vikipedi'nin gelişimine ve yeni kullanıcılar kazanılmasına yardımcı olacaktır. Türkçesi var mı bilmiyorum ama bu ingilizce sayfada yeni kullanıcıların hassas olduğu ve ortama ayak uyduramadan yapılacak sert müdahalelerle kaybedilebileceği ile ilgili notlar var, göz atmak da fayda var.Teşekkürler, saygılarımla...--renegademsj 13:40, 21 Ağustos 2006 (UTC)

  II. Abdülhamit[kaynağı değiştir]

  II. Abdülhamit maddesine 28 temmuzda bir kullanıcı yeni metin eklemiş ben yukarıdaki kullanıcı Amaninbe'nin telif ihlali zannettiği o metni çıkarıp eski metni geri getirdim o bana diyor tarih adlı biri haber vermeden sil şablonunu kaldırmış. Asıl ona sormak lazım o kime sorup daha geleli iki gün olmuş öteye beriye sil şablonu yapıştırıyor. üstelik telif ihlali olabilir deyip ispatlanmamış bir şeyi gerçekmiş gibi vasıflandırıyor. Gerekli konuları bilmemesinden kaynaklanan durum düzeltildiğin bir de şikayet ediyor. bu kullanıcı geleli iki gün olmuş bilip bilmeden kendi kafasına göre birşeyler yapıyor sanki yıllardan beri buradaymış gibi yorumlar yapıyor. lütfen onu uyarın.--Tarih 13:03, 21 Ağustos 2006 (UTC)

  Merhaba Tarih, iyi niyetli düşünerek yeni kullanıcılara biraz hoşgörülü karşılık vermemiz en güzeli. Sen gerekli değişikliği yapmışsın, özet olarak telif sorunlu metin çıkartıldı demiş olsan daha da güzel olur.Gerekli bilgiyi Amaninbe'yede belirteceğim. İyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 13:10, 21 Ağustos 2006 (UTC)

  Tebrikler[kaynağı değiştir]

  Tebrikler Tarih, 30000. madde senin yazdığın Şam Kapısı maddesi oldu. Umarım madde sayımız nitelikli maddelerle daha da fazla artar. İyi çalışmalar. · fcn × mesaj · 00:52 · 23 Ağustos 2006

  Teşekkürler[kaynağı değiştir]

  Açıklayacı bilgiler için teşekkürler--Baylanileti 13:43, 24 Ağustos 2006 (UTC)

  30.000[kaynağı değiştir]

  istatistik bölümünde 30.000'inci madde yanlış girilmiş Şam Kapısı olması gerekiyor. bu yanlışlığı düzeltiyorum zira istatistik sayfasında yazılı olan İspanya millî basketbol takımımaddesi otuzbininci maddeden 50 madde sonra yazılmış 30.000'inci madde olması mümkün değil --Tarih 10:57, 24 Ağustos 2006 (UTC)

  Merhaba Tarih, bu madde sayısı konusunda belirttiğin yanlış anlaşılma her zaman oluyor. Diğer kullanıcılarınla yazışmalarında olduğu gibi, silinen maddeler işleri karıştırıyor. Maddelerin ilk açıldığı zamanlardaki madde geçerli olandır. 30.000. madde için tebrikler. İyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 16:31, 24 Ağustos 2006 (UTC)
  Selam Tarih, "Sam Kapisi" maddesinde ufak tefek degisiklikler yaptim, ama almanca maddeden ilave edecek okadar fazla bilgiler yoktu. Ordada ayni seyler yaziyor nerdeyse. Resimlerin alt alta durmasi Vikipedi bicimi icin daha uygun. Kolay gelsin, Selamlar --Erdall 04:42, 26 Ağustos 2006 (UTC)


  Osmanlıca için meta da oy kullanma[kaynağı değiştir]

  Merhaba, adının çıkması için orada da ayrıca kayıt olman gerekiyor. buraya tıklayıp kayıt ol. Sonrada o sayfaya gidip oy verip imzanı at. --Özgür 06:09, 1 Eylül 2006 (UTC)

  Rica ederim kolay gelsin. --Özgür 06:36, 1 Eylül 2006 (UTC)
  Merhaba Tarih. Osmanlıca viki konusu gerçekten önemli. Zira eğer sadece arap alfabesinde olursa buna bizim Vikipediden kaç kişi katılabilir yada Türkçe bilenlerden. Kaç kişide arap klavyesi var. Böyle bir durumda burasa Arap ve Farsların mekânı olur. Bence iki alfabeli olmalı. Azerice Viki gibi. Zaten Türkiyede de yaklaşık 1960lara kadar hemen hemen Osmanlıca konuşulmuş yanlız latin alfabesi ile yazılarak. Bunu burada da yazdım görüşlerin nelerdir.--Absarileti 12:15, 1 Eylül 2006 (UTC)

  Osmanlıca hakkında ki bilgin nekadardır bimiyorum fakat şöyle bir durum var Osmanlıca denilen dil temelde Arap harfleri ile yazılan türkçe'dir. Arapça ve Farsça bilenler bu dili de bilir demek pek mümkün değildir çünkü dilin gramer kuralları türkçedir. yani Türkçe bilmeyen Arap ve farsların burada yazı yazması mümkün değildir. bugün iran azericesi ve uygurca buna yakın bir dille arap alfabesiyle yazılıyor. Osmanlıca vikiyi Arapların veya İranlıların hakimiyetine geçececeğine pek ihtimal vermiyorum . fakat şu belki bir mesele teşkil eder Osmanlıcayı bilen türklerin sayısının azlığından dolayı yyeteri kadar katılım olmayabilir fakat zaman içinde bu meselede halledilir. Osmanlıcayı latin harfleri ile yazmak nasıl olur o konu biraz belirsiz çünkü latin harleri ile yazılınca zaten bugünkü türkçe oluyor aşağı yukarı mesla bir örnek vereyim istiklal marşı yazıldığında Arap alfabesi kullanılıyordu. İstiklal marşını Arap alfabesi ile yazarsan Osmanlıca olur Latin Alfabesi ile yazarsan bugünkü türkçe ile yazmış olursun. Ömer Seyfeddin'in bütün eserlerinin aslı Osmanlıcadır. o eserleri Arap harfleri ile yazarsan osmanlıca olur latin harfleri ile yazarsan günümüzdeki türkçe olur. zaten iki dil arasında kesi bir çizgi yoktur en temel farklılık alfabededir. burada farklılık zaman içinde değişen kelimelerde kendini biraz hissettirir. mesela osmanlıca metinlerde uçak öğretmen öğrenci sözlük önsöz özne gibi kelimeleri bulamazsın onların yerine tayyare muallim talebe lugat mukaddime fail gibi kelimeler kullanılır. bu kelime değişimini bildikten ve Arap alfabesini bildikten sonra pek fazla zorluğu yoktur.--Tarih 12:50, 1 Eylül 2006 (UTC)

  Söylediklerinin hepsine katılıyorum. Mâdem Araplar ve Farslar Osmanlıcaya vâkıf değiller iş bu vikiye kimler iştirak edecek. Aynı mevzu Lisan-î Eski Türkî'de de hasıl olmuştu. Normal de Orhun elifbası ile yazılması gerekirker sırf viki için vücuda gelen yeni bir elifba ile açılacak. Zîrâ katılım müşkülü dâimâ gözetilmeli. Bence iki afabeli vücuda gelecek bir vikiye iştirak daha yüksek olur. Hem 1960lara kadar Türkiye'de de istifâde edilen lisan olan latin harfleri ile yazılan lisan-î Osmanî bir vikide kullanılmış olur. Evvelen Lisan-ı Azerî de latindi. Ahiren iki elifbali sistem kurdular aynen onu gibi olur. (Biraz Latin harfleri ile osmanlıca denemesi yaptım)Kolay gelsin. İyi çalışmalar. --Absarileti 09:51, 2 Eylül 2006 (UTC)

  Osm[kaynağı değiştir]

  Evet hocam görmemek imkansız Fox Mccloud heryere yazıyor zaten :)) Ben sıcak bakmıyorum işin aslı. Kim yazacak, nasıl yazacak, ne faydası olacak? Birsürü yanlış yazım. Bilen kişi sayısı az. Osmanlıcayı neyle yazacağız scriptlerle olmuyorki bu iş. Ne faydası var? Osmanlıca öğrenenlere kolaylık sağlayacaksa, matbu Osmanlıca da zaten bir zorluk yok.Bence Osmanlıca, Türkçe Vikipedide ilgili maddelerin tümüne Osmanlıca yazımını koyarsak yeter. Hele transkribe yazmak tam komedi. Ben ona ayrılacak vaktin Türkçe Vikipedi'ye ayrılmasını çok daha yararlı buluyorum. KPSS'ye gelince fena değil, bakalım ne olacak :)) --Cansız 20:12, 2 Eylül 2006 (UTC)

  Resminizde telif sorunu[kaynağı değiştir]

  Selamlar,

  Yüklediğiniz resim veya resimlerin telif durumunun belirsiz olduğuna karar verilmiş ve bu doğrultuda etiketlenmiş. Söz konusu resmin adını ve adresini dosya yoğunluğundan dolayı veremiyoruz. Şu an için Kategori:Durumu 5 Eylül 2006'dan beri belirsiz resimler'de bu resmi bulmanız mümkün. Resim yığını arasında kaybolmanız da olası olduğu için, tavsiyemiz şu adresteki fasiliteye kullanıcı adınızı girerek, resim sekmesinden yüklediğiniz resimleri incelemeniz, gelecekte herhangi bir yanlışlığa meydan vermemek için etiketi eksik veya yanlış olan resimlerinizi yenilenen Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasındaki etiketlerin uygun olanıyla etiketlemenizdir.

  Resim size ait olan bir resimse (bu tanım bilgisayarınızda bulunan resimlerden ziyade, sizin ürettiğiniz resimleri kapsamaktadır) uygun olan kişisel etiketlerden biriyle etiketlemeniz gerekmektedir. Gelecekte "O resmi ben bizim balkondan çektiydim" tarzı açıklamalar giden resmi geri getirmeyebilir.

  Resminizin durumu netleşmediği takdirde, "Vikipedi:Hızlı silme#Resim/Medya Kural-4" nedeniyle 7 gün sonunda silinecektir. Sistemin sağlıklı işleyebilmesi ve kontrol edilebilmesi açısından resim etiketini düzeltseniz de "Belirsiz" etiketini resimden çıkarmamanız rica olunur.

  Bu otomatik bir mesajdır. Resimle ilgili görüşlerinizi Kategori tartışma:Durumu 5 Eylül 2006'dan beri belirsiz resimler sayfasında belirtmeniz yerinde olacaktır.

  Kolay gelsin!

  Vito Genovese 17:07, 6 Eylül 2006 (UTC)

  eczacılık taslağı[kaynağı değiştir]

  bazı bölümlerde (kozmetoloji) eczacılık taslağının silinip yerine tıp taslağı yazılmış bunun nedenini öğrenebilirmiyim--Ydkaracan 07:05, 7 Eylül 2006 (UTC)

  Osm Viki[kaynağı değiştir]

  ايکنجى مشروطيت, صلطان ايکنجى عبلخمید زمانکده رومی بک اوچیوز یکرمی آلتی تاریخنده اعلان ادیلدی

  برنجى مشروطيت, صلطان ايکنجى عبلخمید زمانکده رومی بک ایکیوز دوقصان اوچ تاریخنده اعلان ادیلدی

  Eğer bunları okuyabiliyorsan Osmanlıca biliyorsun demektir. ben Azeri vikipediada yazdım bunları eğer oradaki gibi bir Osmanlıca alfabe eklenirse osmanlıca bilen herkes yazabilir. böylece de klavye meselesi ortadan kalkar. Azericedekinin arap harflerinin kullanımı çok kolay harlerin başta ortada ve sondaki halini ayrıca birleşip birleşmeyeceğini sistem otomatik olarak kendi ayarlıyor siz sadece harflere basıyorsunuz. bu harfler Osmanlıca vikiye konulursa iş çok kolaylaşır.--Tarih 09:23, 3 Eylül 2006 (UTC)

  Çok iyi olur. Benimde sorunum buydu zaten. Klavyeden dolayı katkının ço az olacağını düşünüyordum. Peki Arap harfleri ile Azerice ve Uygurca Osmanlıca Alfabesinin aynısını mı kullanıyor? Bildiğim kadarıyla Osm Alfabede Arab alfabesinden başka 4-5 faklı ses ve harf var.--Absarileti 11:12, 7 Eylül 2006 (UTC)

  Azerice de kullanılan arap alfabesi farsçaya dayalı olduğu için osmanlıcadaki harfleri büyük ülçüde karşılıyor üstelik harfleri otomatik olarak kendi birleştiriyor istersen sen dene bir bak. Yalnız noktalama işaretleri yok. bir de tabii ki rakamlar onları da şimdilik bilgisayarın word dosyasını açtığında ekle bölümündeki simgelerden halledebiliriz.--Tarih 11:23, 7 Eylül 2006 (UTC)

  Tamam o zaman viki açılanca arayüz'deb bu harfler değiştirme sayfasının altına yerleştirilir. Yanlız o zamana kadar test vikide bana yardımcı olabilirmisiniz? --Absarileti 11:42, 7 Eylül 2006 (UTC)

  100 Temel Eser[kaynağı değiştir]

  Belki haberiniz vardır, bir zamanlar açmış olduğum madde silinmek veya silinmemek üzere oylamada. Görüşleriniz benim için önemli olacağından lütfen oylamaya katılınız. --Bahar 14:19, 12 Eylül 2006 (UTC)

  Buranın biraz üstünde kullanıcıların İstanbul'da toplanmasından söz ediliyor. İstanbul'da oturan bir kullanıcı olarak belki ilginizi geçer diye düşündüm. İyi çalışmalar. --Bahar 12:15, 14 Eylül 2006 (UTC)

  cvp:Resim silme[kaynağı değiştir]

  Uğur Bey size bir şey sormak istiyorum İngilizce vikipediden buraya kaydettiğim resimlerin çoğu silinmiş. Bu resimlerin bir daha silinmemesi için ne yapmam gerekir--Tarih 18:26, 18 Eylül 2006 (UTC)

  Merhaba Tarih, Bey ekini kullanmak gereksiz beni de biraz rahatsız ediyor aslında:) Resim konusunda, sanırım kaynak konusunda bilgi eksikleri olduğundan silinmişlerdir. Şu şekilde yapabilirsiniz; yüklediğiniz resmin asıl sayfasındaki kaynak vs. bilgilerini resmin içine kaydeder ve ek olarak resmin diğer dildeki sayfasına interwiki yaparsanız sorun olmaz. Bu arada diğer dillerden yüklenen her resimde telif konusunda sorunsuz değil fakat bu çok düşük bir ihtimal. Örnek olarak şu resme bakabilirsiniz, Resim:Dragon tree.jpg. Umarım yeterli yanıtı verebilmişimdir. İyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 18:47, 18 Eylül 2006 (UTC)

  Lizbon[kaynağı değiştir]

  Teşekkür ederim Tarih, aslında bir sonra planladığım da Lizbon idi, sonra da uygun olursa Porto, ondan sonra Azorlar ve Madeira. Şu anda Azorlar ve Madeira hariç Portekiz'in anakaradaki tüm belediyelerini taslak olarak girdim. Asıl zor olan bucaklar olacak çünkü 4000 kadar bucak var. İyi çalışmalar --Mskyrider 19:02, 18 Eylül 2006 (UTC)

  Ödül[kaynağı değiştir]

  Dünya stadyumlarını Vikipedi'ye kazandırmak için canla başla çalışan Tarih'e bu çalışmaları nedeniyle Maracanã Stadyumu'nu hediye ediyorum. --Mskyrider 08:56, 27 Eylül 2006 (UTC)

  Mihrap[kaynağı değiştir]

  Türkçe yazmak baş amacımız olduğundan, TDK'nın yazım kılavuzunu referans alıyoruz. Eğer yazım kılavuzunda aradığımız kelime var ise diğer dillere bakmaya gerek kalmıyor. Bu yöntemi uyguladık hep. Ben de o yöntem gereği düzelttim. Eğer TDK yanlış yaptıysa, TDK ile görüşmenizi tavsiye ederim. Vikipedi'nin kelimeleri düzeltme misyonu yoktur. Var olanı yazar. --Özgür 15:57, 1 Ekim 2006 (UTC)

  Resim[kaynağı değiştir]

  İyi akşamlar ingilizce vikiden yüklediğim kaynağını da belirttiğim bu en:Image:Sarajevo6.jpg resim için vito silinecek etiketi koymuş. İngilizce vikipedide 2 yıldır kullanılan bir resim nasıl oluyor da Türkçe vikide silinecek diye etketleniyor. Bu iki viki arasında farklı farklı resim kullanma kriterleri mi var acaba? İngilizce vikidekide kullanılan resimlerin hepsi böyle kaynaksız mı acaba? İngilizce vikiden resim yüklerken neye dikkat etmemiz lazım. Bu durumu açıklarsanız memnun olurum. --Tarih 19:10, 8 Ekim 2006 (UTC)

  İyi akşamlar Tarih, resmin yükleniş geçmişine baktım. Yükleyen kullanıcı herhangi bir kaynak veya bilgi göstermediği için resim belirsiz durumda bu nedenle sanırım durması şüpheli hale geliyor. Resim yüklerken yapabileceğimiz en iyi şey, kaynağı ve telif durumu açık olan resimleri kullanmak olacak. Tabi bu da kesin bir sonuç vermeyebiliyor, bazı durumlarda telif durumu veya kaynağı yanlış girilmiş resimler bir süre sonra siliniyor ve sonucunda buraya yüklediğimiz resimde tekrar belirsiz durumuna düşüyor. İyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 19:26, 8 Ekim 2006 (UTC)

  250 dil[kaynağı değiştir]

  Size küçük bir şey hatırlatmak istiyorum. Vikipedi 250 dile çıktı ama hala hoş gedin mesajlarında 229 dil yazıyor. Bu düzeltilirse iyi olur.

  --Tarih 08:45, 13 Ekim 2006 (UTC)

  Merhaba Tarih güncellemeyi yaptım aslında sizin yapmanızda da bir sorun yoktu:) İyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 08:50, 13 Ekim 2006 (UTC)

  yanlış[kaynağı değiştir]

  sevgili tarih, geçmşe bakarsan, osmanlı haritasının nerdeyse tüm arabistanı ve kuzey afrikayı kapsamış şekilde konduğunu görürsün, diğer yandan orijinal adlı kullanıcı osmanlı topraklarındaki şu andaki devletler kısmına fas, ve bütün kuzey afrika devletlerini yazmış, ben hiç böyle bir bilgiye yada haritaya ulaşamadım, ve haritayı düzelttim, tek yanlışım bunu tartışma kısmına yazmayışımdı bunun içinde kusura bakmayınız lütfen Delamorena 20:16, 20 Ekim 2006 (UTC)

  sanırım hak vermişsinizdir?Delamorena 20:36, 20 Ekim 2006 (UTC)

  Ana Sayfa Hakkında[kaynağı değiştir]

  Sayın Tembel Ejderha yeni tasarladığınız ana sayfanın tarih bölümü hakkındaki görüşlerimi size ifade etmek istiyorum. İnternet ortamındaki bir ansilklopedinin öncelikli hedefi kullanıcıları bilgiye en kısa yoldan ulaştırma olmalıdır. Özgür ansiklopedinin ana sayfasındaki mevcut tarih başlığı altındaki konu başlıkları kanaatimce yeterli değildir ve tarih konusundaki maddelerin ana hatları hakkında tam bir fikir vermemekte ve kullanıcılara kolaylık sağlamamaktadır. Zaman zaman ben bile acaba şu konu hangi başlık veya kategori altında bulunuyordu diye aramak zorunda kalıyorum. Tarihin ana sayfadaki bölüm isimleri ansiklopedinin madde sayısı on binlerde olduğu sırada konmuş. Belki o zamanki tarihle ilgili madde sayısına göre bu başlıklar yeterliydi. Fakat madde sayısı hızla çoğalan bir ansiklopedi için bu başlıklar çok yetersiz.

  Yeni tasarıda hem tarih ana konu başlığı olarak coğrafya ile birleşmiş, hem daha önceki tarih başlıkları esas alınmış, hem de bu başlıklar coğrafya ile karıştığı için adeta coğrafya içinde kaybolmuşlar. Bir defa Tarih ayrı Coğrafya ayrıdır. Eğer dizayn mecburiyetinden dolayı birleşecekse Tarih önce gelmelidir. Mesela dil tarih coğrafya fakültesi ve tarih coğrafyanın önündedir genel kullanımda.

  Tarihle ilgili bir başka hususta ana sayfadaki konu başlıkları. Acaba insanlar tarihle ilgili en çok hangi konular hakkında bilgi edinmek ister. Bu soruya göre göre başlıkları tespit etmek ve kullanıcıların bilgiye en kısa yoldan ulaşmasını sağlamak gerekir. Savaşlar öncelikle tarihin konusudur ve bu başlık altına taşınmalıdır. Daha sonra en çok aranan konuların ilk sıralarında olan Antlaşmalar, Hükümdarlar ve ingilizcedeki Former countries ifadesinin güzel bir karşılığını bulup başlık olarak yer verirsek iyi olur. Bu artık eski devletler mi olur tarihteki devletler mi olur, yıkılmış devletler mi olur, mazideki devletler mi olur, kadim devletler mi olur onu karalaştırmak gerek. Ayrıca tarihi eserler ve İngilizce vikide olduğu gibi müzeler de tarih başlığı altına konabilir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar ilerde madde sayısı artınca belki başka başlıklara da ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca Takvim başlığının baş sayfada olmasının pek gereği yok.

  Benim burada yazdıklarım sadece bu ansilopedideki bilgilere kullanıcıların daha kolay ulaşması konusunda için bir fikir açıklamasıdır. Yoksa ortaya koyduğunuz tasarıyı tenkit etmek eksiklerini ortaya çıkarmak gibi bir gayem yotur. Hedefim en iyiye ualaşmada bir katkı sağlayabilmektir. Bu yazdıklarımı dikkate alıp almamak size kalmış, bana herhangibir cevap yazmak zorunda da değilsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.--Tarih 11:54, 21 Ekim 2006 (UTC)

  Selamlar Tarih, ilgin için teşekkürler. İstersen şimdilik tarih coğrafya birleşik kalsın, ama sen bana uygun kategorilerden oluşan bir liste yolla ve onu kullanalım, nasıl? Sanırım bu bölümdeki başlık sayısını da biraz artırabiliriz. Saygılarımla.. -Tembelejderha 15:43, 22 Ekim 2006 (UTC)

  Ülke yerleşim taslak şablonları[kaynağı değiştir]

  Ülke yerleşim taslak şablonlarını niçin değiştiriyorsunuz bence harita ve bayraklı olanlar daha güzel bir anlam ifade ediyor--Tarih 12:24, 25 Ekim 2006 (UTC)

  • Aslında bence de haklısınız, ama standart bir yapı olması için {{üt}} şablonunu oluşturdum, ve orada ülkelerin haritalı bayraklı taslak resimlerini standart olarak çekecek bir yöntem bulamadım. Zaten İngilizce wikide de sadece bayrak kullanıldığı için sorun olmaz diye düşünmüştüm. Eğer isterseniz geri alın değişiklikleri. denisutku msj 12:33, 25 Ekim 2006 (UTC)

  Çeşitli ülke şehirleri[kaynağı değiştir]

  Hayır kesinlikle bilgi içermiyor. Oradaki tüm maddelerin geçmişlerine bakarsan aynı kişi tarafından açıldığını görürsün ve tek derdi Vikipedi madde sayısını arttırmak. İçeriği sıfır olsa da. Bu konuda daha önceleri çok tartışmamız olmuştu. Aylardır içi boş duruyorlar. Kanımca silinebilir. --Dbl2010 19:28, 26 Ekim 2006 (UTC)

  Mrb.[kaynağı değiştir]

  Size birşey danışmak istiyorum, Altay Kray maddesinin adını içinde geçen "Altay ülkesi ya da Altay Krai" olarak geçen tanımlamaya göre ~"Altay ülkesi" olarak değiştirdim, ancak emin olamıyorum, ülke olarak geçmesi doğru mu? En. vikiye göre ve Rusya'nın Federal Yapılanmasına göre, "yöre" olarak geçiyor. Maddenin adını doğru olarak düzeltme açısından hangisi daha uygun olur? Teşekkürler, iyi çalışmalar. The cat 19:35, 4 Kasım 2006 (UTC)

  Yerleşim yerleri[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih,

  Seninle kesinlikle hemfikirim bu maddelerin Vikipedi'ye yakışmadığı ve eklenmemesi gerektiği konusunda. Tek cümlelik bilgi fakiri maddeleri de gördüğüm yerde yok ediyorum.

  Ancak şöyle bir istisna var benim Viki için öngördüğüm düzende. Hani nasıl Türkiye'nin çoğu ilçesi de bu şekilde tek cümleyse; bu tür maddelerden dolaşım şablonlarına sahip olanların altyapı sağlamak adına kalması gerektiğine inanıyorum. Yani yeni bir kullanıcı Preston'la ilgili bir madde açmak isteğinde hazır olana devam etmesi ve bizi ekstra düzen ve biçem sıkıntısına sokması engellenmiş olabiliyor böylece.

  Bugünkü olay konusunda kesinlikle aynı fikirdeyiz ama. Macaristan'ın eyalet sistemli olmadığını şahsen bilmiyordum. Ancak İran falan da girince işin içine oldukça büyük bir karışıklık yaşanmış. Zahmet olmayacaksa sil şablonu koyabilirsen yanlış eklenmiş Macaristan maddelerine, sileyim onları da.

  Sevgiler

  Vito Genovese 23:19, 4 Kasım 2006 (UTC)


  Sevgili Tarih,

  İngilizce'de bu bölgelerin maddelerinin olduğunu farkettim şimdi. Eyalet olarak değil de "District" olarak geçiyor. Yani sadece tanımda yanlışlık oluyor bu durumda.

  Vito Genovese 00:11, 5 Kasım 2006 (UTC)


  Elbette, o konuda hemfikir olduğumuzu söylemiştim zaten. Silme gerekçeleri bu durumda geçersiz oluyor, onu demek istiyorum. Neyse, pek farketmiyor aslında şu saatten sonra.

  Sevgiler

  Vito Genovese 00:27, 5 Kasım 2006 (UTC)

  VikiBuluşma[kaynağı değiştir]

  İlginize, bilginize: Vikipedi:Buluşma/İstanbul (17 Kasım 2006).

  Tartışılacak konular: "21 Aralık Wikipedia paneli", "Wikimania 2008"

  --Cat out 20:52, 9 Kasım 2006 (UTC)

  Almanya?[kaynağı değiştir]

  Almanya ile ilgili yaptığım değişiklikleri neden geri aldınız? --İnfoCan 15:30, 10 Kasım 2006 (UTC)

  Maddeye bir dipnot koyarken hata yapmışım, sonucunda o dip nottan aşağısı okunmaz hale gelmiş. Düzelttim. Teşekkürler. --İnfoCan 16:30, 10 Kasım 2006 (UTC)

  Karaprens[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih,

  Noumenon uyarmış kendisini, tekrarında gerekli müdahaleyi yaparım. Teşekkür ederim haber verdiğin için.

  Sevgiler

  Vito Genovese 19:05, 13 Kasım 2006 (UTC)

  Osmanlıca Wikipedia[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih,

  Projenin seninle çok iyi yerlere geleceğine inancım tam. Umarım bu azmini ve çalışkanlığını hep korur ve özgür bilginin paylaşımına yaptığın katkılara asla ara vermezsin.

  Sevgilerimle

  Vito Genovese 21:55, 17 Kasım 2006 (UTC)

  derin mesleki bilgilerinize ihtiyacımız var.[kaynağı değiştir]

  hatırlarsınız ki osmanlı maddesinde dogruluk yanlışlık konusunda küçük bir atışmamız olmuştu:) Kullanıcı:StANDby007 nin osmanlı maddesine koyduğu harita ile benim koyduğum harita konusunda küçük bir anlaşmazlığımız var. konu ile muhtemel bilginiz vardır ve tarih atlaslarına da sahipsinizdir, sizden fikir rica edecektim Delamorena 15:51, 23 Kasım 2006 (UTC)

  o zaman mesajıma ufaklığın gözlerinden ve aileyi tebrik ederek başlıyayım, sanırım yeni bir vikipedist doğdu:). açıklama için çok teşekkür ederim oldukça aydınlatıcı oldu, bu durumda harita konusu asıl olarak muallakta olmasına rağmen kabul edilebilir sanırım:).bilgi için saolun, kolay gelsin Delamorena 18:49, 26 Kasım 2006 (UTC)

  Vikiproje:Türkiye Yerleşim Birimleri[kaynağı değiştir]

  Daha önce açılış olan Vikiproje:Türkiye Yerleşim Birimleri projesi uzun süredir ilgisiz duruyordu. Türkiye'nin yerleşim yerlerinin oluşturulması, düzenlenmesi, standartlarının tartışılması ve geliştirilmesi için önemli bir proje. Şu ana kadar adlandırma ile ilgili tartışmalar bile farklı yerlerde yapıldı veya benzer yerleşim birimleri için farklı şablonlar kullanılmakta. Tüm bu konuların koordineli olarak düzenlenmesi ve güncelleştirilmesi için bu konuda bir projeye ihtiyacımız var. Aklımda olan projelerden bir tanesi de, VikiProje Türkiye Yerleşim Birimleri projesinin altında haftanın projesi şeklinde, her hafta bir ilin, il ve ilçe maddelerinin; yoksa açılması, olanların şablonlarının düzenlenmesi ve güncellenmesi, proje sayfasında bulunan taslak şablona göre en azından gerekli bilgilerin kısa olarak girilmesi, telifli kısımların çıkarılması bir proje var. Bu proje en mantıklı plaka kodu sırasına göre yapılabilir. Bu da 81 il için projeye aktif katılım sağlandıktan sonra 1.5 senelik bir süreç demek.

  Daha önce ufak bir davet mesajı köy çeşmesine yazdım fakat bu önemli projeye son değişikliklerde şu sıralarda aktif olduğunu düşündüğüm her kullanıcıya doğrudan atmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Şayet bu mesajın ulaşmadığı kullanıcılar varsa, onların da dikkatini çekebilirsiniz.

  Bu mesajı alan her kullanıcının projeye katılması veya fikirlerini belirtmesi gerekmiyor. Şayet proje ile ciddi anlamda ilgileniyorsanız, Vikiproje:Türkiye Yerleşim Birimleri/Üyeler sayfasına isminizi ekleyebilirsiniz. Bu sayede proje ile ilgili yardım isteyecek kullanıcılar iletişim kuracakları kullanıcıları daha rahat ulaşabilirler. Daha sonra Vikiproje:Türkiye Yerleşim Birimleri sayfasını izleme listenize alabilirseniz, sayfada olan değişiklikleri ve aktif tartışmaları izleme listeniz sayenizde ulaşabilirsiniz.

  Katılan ve katılmayan herkese şimdiden teşekkürler. --Ugur Basakmesaj 13:57, 25 Kasım 2006 (UTC)

  Yardım isteği[kaynağı değiştir]

  • Merhaba Tarih, bir konuda yardımına ihtiyacım var. (أَصْفَر) ve (زَعْفَرَان) kelimelerinin tam Arapça okunuşu nasıl yazılıyor? Sarı ve safran anlamına geldiklerini biliyorum ama alfabeyi bilmiyorum. Teşekkürler. --Mskyrider 09:56, 30 Kasım 2006 (UTC)

  Sol tablo fonksiyonları ve popup pencereleri[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih,

  İşine yarayabileceğini düşündüğüm birkaç fonksiyon ekliyorum monobook.js dosyana. Birincisi olan popup pencereleriyle son değişiklere maddeyi açmadan göz atabilecek, deneme/vandalizmleri tek tuşla geri alabilecek ve Viki'yi çok daha hızlı dolaşabileceksin.

  İkinci fonksiyon ise "değiştir" e bastığın zaman sol altta (interwikilerin olduğu yerde) bazı yardımcı özellikler çıkartıyor. Sil şablonu, düzenle, telif, hoş geldin vs. tarzı şablonları kolaylıkla ve gerekli kurala referansla ekleyebilirsin.

  Kullanabilmek için Firefox'ta CTRL + SHIFT + R, Internet Explorer'da ise CTRL + F5 yaparak önbelleğini temizlemen gerekiyor. Sonrasında sorunsuzca çalışması lazım.

  Bir göz at istersen, beğenmezsen de el salla, silerim hemen.

  Sevgiler

  Vito Genovese 13:05, 1 Aralık 2006 (UTC)


  Merhaba Tarih,

  Son değişikliklerdeki "fark" bölümlerinin üzerine geldiğinde "madde adı", "actions" ve "popups" şeklinde üç ana başlık içeren bir pencere çıkması gerekiyor. Bu pencerenin çıktığını varsayıyorum, çıkmıyorsa sorunu başka yerde ararız.

  Actions sekmesinin ikinci sırasında "revert" bölümü var. Buraya tıkladığında otomatik olarak o değişikliği geri alır ve bir önceki sürüme geri getirir. Sayfayı kaydet butonuna basma işini de kendi kendine halleder.

  Pencereler açılmıyorsa bir seslen bana yine de.

  Sevgiler

  Vito Genovese 21:34, 1 Aralık 2006 (UTC)


  Estagfurullah, ne rahatsızlığı.

  Tarayıcılarımız farklı olduğundan anlaşamamışız. Örnek verdiğin şu satıra göz atalım:

  lastEdit|lastContrib|sinceMe|oldEdit|diffCur editOld|rv|cur · history · un|watch · talk|edit|new whatLinksHere · relatedChanges · move

  Burdaki rv bölümü bendeki "revert" in karşılığı. Ona basıldığında bahsettiğim geri alma işlemini yapacak script.

  Bir dene istersen, bekliyorum!

  Vito Genovese 22:17, 1 Aralık 2006 (UTC)

  Saba Melikesi Belkıs[kaynağı değiştir]

  Merhaba. Bu madde arabistan kültürü olduğu kadar afrika kültürü ile de alakalı. Afrika kategorisini neden çıkarttınız acaba? --Abuk SABUK 22:30, 3 Aralık 2006 (UTC)

  Saba Melikesi[kaynağı değiştir]

  Tesekkürler, size de iyi çalışmalar. --Abuk SABUK 11:30, 4 Aralık 2006 (UTC)

  Osmanlıca Wiki[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih,

  Osmanlıca Wiki'nin şansı (daha doğrusu şanssızlığı) sonradan kabul edilen m:Meta:Language proposal policy olmuş. Artık yeni bir dil projesinin açılıp açılmayacağına bu şekilde karar veriliyor.

  Osmanlıca'nın gelişimini çok yakından takip ettiğimi söyleyemem. Dediğin gibi çoğu mevcut projeden çok daha iyi bir gidişat sergilemiş olsa da, sanırım ilgili politikada bulduğum şu madde nedeniyle kabul edilmedi test statüsünden normal statüye geçiş:

  At least five active users must edit that language before a test project will be considered successful. You are encouraged to search for interested contributors yourself, as this may speed up the process considerably. These users must explicitly state that they are willing to contribute time and effort to the project. Note that a project may be closed if there is little or no activity within the first year.

  Sanırım projenin takıldığı kriter bu olmuş, zira 2-3 kişi gördüğümü hatırlıyorum sadece, yanılıyor da olabilirim. Hatta sen de olmasan direkt sefilleri oynayacaktı proje, zira yükü sen çekiyordun. Artık projelerin kişiye bağımlı olmalarını istemiyorlar. Allah korusun, senin başına bir şey geldiğinde de projenin yürüyebilmesini şart koşuyorlar, 5 kişi istemelerinin nedeni de bu olsa gerek.

  5 aktif katılımcı olmadan yeni bir başvuru yapma istersen, emeklerini çevrimdışı olarak biriktirmeni ve şartların olgunlaşmasını beklemeni önerebiliyorum ancak.

  Çok üzüldüğümü de bilmeni istiyorum.

  Sevgilerimle

  Vito Genovese 09:34, 8 Aralık 2006 (UTC)

  Osmanlıca Viki hakkındaki çalışmalarınızı bilmiyordum. Çok ilginç. Katkım olabilir mi bilmiyorum. Bir düşüneceğim. ---Vikiyazar 17:10, 11 Aralık 2006 (UTC)

  Rica ederim. Fazla bir şey yapmadım. Bence Osmanlıca bir Wiki'nin mevcut olması çok gerekli ve çok yararlı bir şey. Osmanlıca kelime haznem oldukça iyi olmasına karşılık Osmanlı yazısı konusunda güçlük çekiyorum. Çok defalar yazıyı öğrenmeye çalıştıysam da sonunu getiremedim. Sizin bu projeniz bana bir defa daha deneme ilhamını veriyor. Ben İstanbul'da doğup büyüdüm. Etrafımız Osmanlı eserleriyle doluydu. Ama kapıların üzerindeki yazıları hiç birimiz okuyamazdık. Bence tarihimizle böyle ilişkimizin kesilmesi çok kötü bir şey. Bence Osmanlıca liselerde ders olarak okutulmalı. Çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Yardım edebilmeyi isterim. Umarım yardım etmem mümkün olur. ---Vikiyazar 17:48, 13 Aralık 2006 (UTC)

  Turgut Sunalp ve bağışlar[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih,

  Sunalp'le ilgili cümlede son derece haklısın, böyle bir durumda direkt kendin de çıkartabilirsin, kaynaksız ifadeler silinmeye mahkumdur zira.

  Bağış uyarısına gelince; dün düzeltilmişti o. Şu an hala "Muhafiyet" olarak görüyorsan geçen bahsettiğim önbelleği boşaltma işlemini yapman gerekiyor demektir, bazen böyle ufak sorunlar çıkartabiliyor önbellekten yüklenen veriler.

  Sevgiler

  Vito Genovese 14:53, 17 Aralık 2006 (UTC)

  Teşekkür[kaynağı değiştir]

  İyi akşamlar Absar Osmanlıca vikinin müracaat listesine ismini dahil ettiğin için çok teşekkür ederim. Size bir şey sormak istiyorum yanlış tercüme etmişte olabilim fakat burada verdiğin [1]

  • Arguments against

  Support--Absar 11:23, 11 December 2006 (UTC)

  Support (Destekleyici) oy acaba yanlış başlık altına mı konmuş? Arguments against yanılmıyorsam karşı görüşler anlamına geliyor sizin support (destekleyici) oyunuz da karşı görüşlerin altında olunca karşıt görüşleri destekliyorum anlamı çıkmıyormu? Bu hususa bir bakarsan iyi olur. Durumu yanlış tercümeden dolayı yanlış anlamış isem özür dilerim. 2007 Üniversite imtihanında sana şimdiden başarılar dilerim. Osmanlıca vikiye katkı işini tanıdığın osmanlıca bilen arkadaşlarına da haber verirsen iyi olur. Vaktin olduğu zamanlarda seni de görmekten memnuniyet duyarız.--Tarih 16:47, 11 Aralık 2006 (UTC)

  Ben yanlışlıkla oaraya yazmışım. Teşekkürler. İyi çalışmalar.--Absarileti 14:55, 18 Aralık 2006 (UTC)

  • Güzellik, birlik, beraberlik dolu, mutlu ve huzurlu bir Kurban Bayramı ve yeni yıl dileklerimle... --Bahar (yine ben!) 12:09, 30 Aralık 2006 (UTC)

  Osmanlıca Vikipedi[kaynağı değiştir]

  Merhabalar,

  Osmanlıca Wiki'ye katılımcı olarak başladığımı bildirmek isterim. İlk makalemi de yazmış bulunmaktayım. Yanlışları olabileceğini düşünüyorum. Bir göz atmanızda yarar var.

  http://incubator.wikimedia.org/wiki/Wp/ota/%D9%83%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A_%D9%88%D8%B2%D9%81%D9%8A

  Sevgilerle,
  Kaygtr 02:03, 9 Ocak 2007 (UTC)
  == priştine ==

  arkadaşım güzel bir nüfus şablonu koymuşsun.. iyi güzel hoş ama resim üstüne biniyor. ben düzelttikçe inadına değiştiriyorsun.. düzelttikten sonra değiştirmezsen sevinecem.. resmin boyutunu küçültüyorum geri alıyorsun..tabloyu aşşağıya alıyorum geri alıyorsun. amacın nedir anlamadım gitti...

  Osmanlı kiliseleri[kaynağı değiştir]

  Acaba şu konuda görüşünüzü alabilir miyim? Kategori tartışma:Osmanlı kiliseleri ----Vikiyazar 17:52, 25 Ocak 2007 (UTC)

  Şifreyi unutmak[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih,

  Eğer üye olurken veya üye olduktan sonra e-posta adresini vermiş ve gelen postadaki bağlantıya tıklamak suretiyle onaylama işlemini yapmışsa, "Forgot my password" (veya benzeri) bağlantısından şifresinin e-posta adresine gönderilmesini sağlayabilir.

  Kaydettirmemişse işi çok çok zora giriyor. IRC'ye girip #Wikimedia-tech kanalına girebilir ve Brion kullanıcı adlı şahıstan yardım edebilir. Brion Vibber Wikimedia Vakfı'nın CTO'sudur (Chief Technical Officer) ve doğru anda sorulması durumunda yardımcı olabilir (Ancak bunun çok çok düşük bir ihtimal olduğunu peşinen söylemek durumundayım, az katkıya sahip bir Incubator hesabını önemsememesi mümkün. Muhtemelen yeni bir hesap almasını tavsiye edecektir).

  Başka da bir çözüm yok maalesef. Umarım e-posta adresini onaylatmıştır.

  Sevgiler

  Vito Genovese 18:47, 28 Ocak 2007 (UTC)

  Osmanlıca viki[kaynağı değiştir]

  İyi günler, Osmanlıca konusunda elimden geldiğince yardımcı olmak isterim, ama ciddi bir vakit sorunum var. Şu anda yüksek lisans tezimle uğraşıyorum ve çok az vakit ayırabiliyorum viki'ye. O yüzden ne kadar katkı sağlayabilirim bilmiyorum doğrusu. Ama ileriki dönemler için elbette isterim. Teşekkürler, iyi çalışmalar. sympetrum 14:48, 3 Şubat 2007 (UTC)

  Yöneticilik[kaynağı değiştir]

  Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasında yöneticiliğe başvurdum.Oy kullanırsanız sevinirim.Saygılarımla.--Simon Bolivar 12:55, 8 Şubat 2007 (UTC)

  E-Posta[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih, Başka e-posta adreslerim var pek kullanmıyorum. Bu nedenle kesin kapanmışlardır. Osmanlıcaya uğramaya çalışıyorum. Ayrıca II. Beyazid maddesi üzerinde çalışıyorum. Malum seçkin maddelik için. Bir tarihçi gözüyle bakarsan sevinirim.--Absarileti 14:39, 28 Şubat 2007 (UTC)

  II. Bayezid[kaynağı değiştir]

  Bugün Kullanıcı:Absar bana II. Bayezid maddesi bakmam için mesaj bırakmış ben biraz düzenledim ve ilaveler yaptım. Eğer seçkin madde olabilmesi için acil vakit sınırlaması yoksa daha da yardımcı olabilirim.

  --Tarih 21:55, 28 Şubat 2007 (UTC)

  Çok sağol :) Yok bir limitleme, seçkin olduktan sonra bile değiştirmeler yapılabilir. Biraz daha sürecektir seçkin statüsüne çıkması. Tekrar teşekkürler. --`изяvдւ 23:45, 28 Şubat 2007 (UTC)

  Merhaba Nerval'de söylemiş. Böyle bir sınırlama yok. Madde tüm padişah maddelerine örnek olabilecek hâle geldi. Fakat seçkinlik için daha da gelişmesi lazım bence. Yani ellerinizden öper.:) Ayrıca o hata gmailden değilmiş. Ben görmemişim. Zaten hallettim. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.--Absarileti 08:52, 1 Mart 2007 (UTC)

  Maddenin doğru ismi II. Bayezid'dir. TDK'nın yaptığı her şeyi her zaman doğru kabul etmek mümkün değildir. Bir zamanlar ^ işaretini de kaldırmıştı. Değişik zamanlarda TDK değişik imlaları esas almıştır eski kitaplara bakarsan bunu çok rahat görebilirdi. Bir zamanlar Aptullah Aptülhamit yazılıyordu. Şu anda yanlış imlalı pek çok şey de mevcut. Mesela Seyfettin'in özel bir anlamı yok fakat Seyfeddin dinin kılıcı anlamına gelir. Bilhassa tarihi isimleri aynen yazmaya çok dikkat edilmelidir, diğer kullanımlar da ancak yönlendirme olmalıdır.

  Bir başka şeyden bahsetmek istiyorum bu konuda II. Bayezid'in annesi hakkında madde metninin başında annesinin Sitti Mükrime Hatun olduğu yazıyor şablonda ise I. Gülbahar Hatun olduğu yazıyor. Ayrıca en altta eserleri kısmında yanlışlıklar ve eksiklikler var. Bir de şunu hatırlatayım İspanyadaki müslüman devletçikleri yıkanlar vizigot İspanya devleti değil. Burada birkaç İspanyol krallığın rolü var. Vizigot krallığı 8. asırda Müslümanlar tarafından yıkılmıştı.

  --Tarih 12:14, 2 Mart 2007 (UTC)

  Hocam siz daha iyi bilirsiniz, internetten diğer biyografilerini okuyarak çıkartmıştım bunları; yanlışsa özür dilerim tabiki düzeltebilirsiniz. --`изяvдւ 12:56, 2 Mart 2007 (UTC)

  İsim konusunu maddenin içerisinde de yazdım. Ama böyle adlarda yani Arapça veye Farsça kökenli adlar Araplar ya da Farslar için kullanıldığında normal hâli ile fakat Türkler için kullanıldığında Türkçe hâli kullanılır bildiğim kadarıyla. Diğerleri benim bilgi eksikliklerim düzenlerseniz iyi olur. Bu aralar kitaplarda kokuyu teferruatlı araştırıyorum. Yakında madde bayağı uzayabilir:)--Absarileti 12:25, 2 Mart 2007 (UTC)

  Teşekkür[kaynağı değiştir]

  Bana vermiş olduğunuz ödülden dolayı çok teşekkür ederim. Şu anda test olarak faaliyette bulunan Osmanlıca vikinin, idarecisiyim. Hem bu sebepten hem de okul işlerimin yoğunluğundan dolayı uzun zamandır Türkçe vikipediye pek fazla vakit ayıramıyorum. Vaktimin müsaitliği oranında II. Bayezid maddesine ve onun eksik iç bağlantılarının tamamlanmasına yardımcı olmaya çalışacağım.

  Kullanıcı ve mesaj sayfanızdaki düzenlemeleriniz tek kelime ile harika sizden bir şey rica edeceğim. Osmanlıca vikinin ana sayfasındaki şu kahve rengi çerçeve çizgisinin en alt kısmı açıkta kaldı onu kapatabilirseniz memnun olurum. Bütün çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  --Tarih 13:39, 2 Mart 2007 (UTC)

  Düzelttim :) Teşekkür ederim ben de. --`изяvдւ 14:44, 2 Mart 2007 (UTC)

  osmanlıca viki[kaynağı değiştir]

  Merhabalar sayın Tarih.Osmanlıca vikiyi kullanıcı sayfama koymamın sebebi anlamam.ama maalesef

  1. Arap alfabesini bilmiyorum
  2. Konuşamıyorum.

  Türkoloji okumayı düşünüyorum ve bu yüzden şimdiden türk şive ve lehçelerini öğrenmeye başladım, aynı zamanda Arap alfabesinide öğrenmeye başladım.Özbek, türkmen vikilerine katkıda bulunabilecek kadar öğrendim fakat osmanlıca'yı önceliğe koymadığım için çokda ilerletemedim.Osmanlıca vikiye katkılar inşallah yakın tarihte yapabileceğim.Saygılar Osmanlıca vikide başarılar.--UANNİS 11:43, 10 Mart 2007 (UTC)

  ?[kaynağı değiştir]

  Şablon:YIB şablonu yaşayan her insan biyografisi maddelerinin tartışma sayfalarına ekleniyor. Maddede sorun yok, olduğu taktirde yöneticilere başvurun diyor, yani bir tür uyarı niteliğinde; bu zaten -se şart ekinden de belli. Yani siz ve maddeyle hiçbir alakası yok. İyi çalışmalar, --Bahar (yine ben!) 21:21, 10 Mart 2007 (UTC)

  Türk tarihi[kaynağı değiştir]

  Tarih merhaba,

  Türk tarihi ile alakalı var olan maddeleri geliştirmeyi, düzenlemeyi; bunun yanında bulunmayan maddeleride Vikipedi'ye kazandırmayı amaçlayan VikiProje Türk tarihi'ne katılımlarınınzı bekliyoruz. Projemiz dahilinde faaliyet gösteren Türk tarihi Portalı da maddelerizi sergileyek için hazırlanmış portalımızdır.--Absarileti 11:58, 11 Mart 2007 (UTC)

  II. Bayezid[kaynağı değiştir]

  II. Bayezid maddesi gerçekten çok zengin bir kaynak haline geldi. Ancak çok büyüdüğü için okuyarak özet bir bilgiye kavuşmak zorlaştı. Acaba bu madde kısa ve özleştirilip, ana madde haline getirilerek Kategori: II. Bayezid açtıktan sonra II. Bayezid'le ilgili bilgileri birden fazla maddeye bölerek o kategoriye yerleştirmek mümkün mü? Ana maddede alt maddelere bolca bağlantılar verilebilir. Örneğin yaptığı her savaş ve sefer ayrı bir madde haline getirilebilir. Cem Sultan'la ilgili bilgiler bağlantı verilerek Cem Sultan maddesine aktarılabilir. Kolay gelsin. ---Vikiyazar 18:07, 15 Mart 2007 (UTC)
  Ben de zaten sizinle birlikte Kullanıcı:Nerval ve Kullanıcı:Absar'a da mesaj yollamıştım. Kullanıcı:Absar'dan cevap geldi. Zaten kendisi de benimle aynı şekilde düşünüyormuş. Osmanlıca Wiki'ye gelince: inanın bana çok cazip gelen bir proje. Osmanlıca yazısını öğrenmeye başladım. İyi bir düzeye gelince katkı yapmayı umuyorum. Osmanlıca bilmeden de katkı yapabileceğimi belirtmiştiniz ama insan yazdıklarını okuyamayınca pek bir zevki olmuyor. ---Vikiyazar 13:21, 16 Mart 2007 (UTC)

  Osmanlıca vikipedi[kaynağı değiştir]

  Hatırlatmanız için teşekkür ederim. Hemen oyumu kullandım. Fırsat buldukça katkıda bulunmaya çalışacağım. Kolay gelsin.--Ahmetan 22:43, 15 Mart 2007 (UTC)

  Şifre ve herşey için[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih.Şifre konusu ve her şey için teşekkür borcu olan benim aslında.Keşke Osmanlıca'm yeterli olsada Osmanlıca vikiye katkıda bulunabilsem.Teşekkürler.İyi çalışmalar.--'''UANNİS(Ailenizin müstakbel türkoloğu)''' 08:20, 16 Mart 2007 (UTC)

  II. Bayezid[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih, II. Bayezid maddesine emek verdiğini gördüğüm için sana yazıyorum. Madde içindeki Türkçe ifadelerden henüz tam anlamıyla tatmin olamıyorum; -yor, -dı, -yordu, -mıştı, -mış, -tı, vs şeklinde çok karmaşık ve bütünlük arzetmeyen bir anlatım tarzı var ve bu da beni maddeyi SM yapma konusunda tereddüt ettiriyor. Viki'nin politikası, tüm fiil çekimlerinin geçmiş zaman olması yönünde, ki normali de bu tabii. Eğer müsaitsen, bu dediğim konuda maddeye şöyle esaslı bir şekilde eğilebilir misin? Aynı notu, Vikiyazar, Nerval ve Absar'a da atacağım. Umarım onlar da ilgilenirler. Sevgiler. --Metal Militia ileti 13:33, 23 Mart 2007 (UTC)

  Merhaba Tarih, herhangi bir zaman kısıtlaması yok. Rahat rahat çalışabilirsiniz. Maksat Bayezid'e yakışır bir maddemiz (SM'miz) olsun. Tamamlayınca haber verin yeter :) Sevgiler. --Metal Militia ileti 07:55, 24 Mart 2007 (UTC)
  Bahsettiğiniz sorunların ben de farkındayım, ve bunları gidermek için verdiğiniz uğraşlardan ötürü size teşekkür ederim. Ben de elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyorum. Dilediğiniz kadar çalışabilirsiniz, zaman kısıtlaması yok. Kolay gelsin. --Metal Militia ileti 21:22, 25 Mart 2007 (UTC)
  Merhaba Tarih, II. Bayezid maddesi üzerinde çalışma fırsatı bulabiliyor musun? Daha önce konuştuğumuz eksik, gediklerin kapatılması yönünde bir süre daha çalışmak ister misin? Haber verirsen sevinirim. Saygılar. --Metal Militia ileti 12:42, 12 Nisan 2007 (UTC)

  Kaynak[kaynağı değiştir]

  http://www.osmanli700.gen.tr/padisahlar/08index.html bu bilgileri Nerval girmişti. Sanırım buradan faydalanmış.--Absarileti 05:53, 27 Mart 2007 (UTC)

  Osmanlıca Vikipedi[kaynağı değiştir]

  Hocam sözümü tutacağım. Ancak 2 hafta genel sınavlarım başladı. Ondan sonra tam beş ay tatilim var. Bir de hata yapmaktan çekindiğim için pek fazla yoğunlaşmak istemedim. Ama iki hafta sonra başlarım. Hoşçakalın...--TOBB ETÜ 19:39, 30 Mart 2007 (UTC)

  Ad değişiklikleri[kaynağı değiştir]

  İyi akşamlar, arapça tamlamalar ile ilgili ad değişiklikleri TDK kı baz alarak yaptım, ama her türlü ada da yönlendirme bıraktım. Bu arada kitabe... Orhun Yazıtlarına hiç bir zaman kitabe dendiğini duymadım ama siz bilirsiniz. İyi çalışmalar --Danbury ileti 20:07, 30 Mart 2007 (UTC)

  ad.[kaynağı değiştir]

  Tekrar merhaba, sizin benden deneyimli olduğunuza sözüm yok tabii ama kitabe sözcüğü bana müteşekkir, metruk, kadirşinas gibi eski geliyor, nasıl desem kendimi bildiğimden beri okul kitaplarımda yazıt deniyor, toplumun diline yerleştiği inkâr edilemez, neden öz Türkçesi varken kitabeyi kullanalım? ama yine de siz bilirsiniz. ben bir sözün Türkçe karşılığı varken diğer dillerdeki karşılıklarının kullanımını ben kendimce doğru bulmuyorum. --Danbury ileti 20:28, 30 Mart 2007 (UTC)

  Ben o sözcükleri kendi kafamdan bulmuyorum, bilmem anlatabildim mi? TDK sitesine girip bakabilirsiniz. bizim de ondan başka kaynağımız olmadığı için ona uymakta bir saknca görmüyorum, ayrıca bir maddeyi alt üst etmek sizin göürüşünüzdür. hangi maddede istersem değişiklik yapabilirim bunu unutmayın, iyi geceler. --Danbury ileti 20:28, 30 Mart 2007 (UTC)

  Benim yaşım[kaynağı değiştir]

  Bakın nezaket sınırlarını aşmayı inanın istemem ama siz o çizgiyi çoktan aştınız, bir kere benim yaşım başta siz olmak üzere hiç kimseyi ilgilendirmez bu bir, ikincisi istedeiğim değişikliği yaparım çünkü bu konuda bilgi sahibiyim arapça tamlamaların tdk'da birleşik yazıldığını ÖĞRENDİM. Hem tarih öğretmenisiniz diye dil bilgini de olduğunuzu düşünmeyin, sonuçta tüm bu terimler çıktığında latin harflri ile ve "Kanun-u Esâsî" biçiminde yazılımıyordu. lütfen bu dakikadan sonra bana ileti gönderemeyin, bir sorununuz varsa tartışma sayfasında istediğinizi yazın. İyi akşamlar. --Danbury ileti 20:38, 30 Mart 2007 (UTC)

  Sene[kaynağı değiştir]

  Merhaba, iyi niyetli bir biçimde söylemiş olduğunuz umarak bir yanlışınızı düzelteyim ki, sene sözcüğünün yıl ile eş anlamlı olduğunu en az sizin kadar iyi biliyorum. Ama ben öz Türkçesi olduğu sürece yabancı kökenli sözcükleri bu biçimde dönüştüreceğim. Vikipedi'de benim yaptığım değişiklikleri engelleyen bir kural yok. Hem 3 oldu yaşımı yüzümü vuruyorsunuz, amacınız nedir? 17 yaşında olmam, sizin benden daha üstün olduğunuz anlamına mı geliyor? Kullanıcı sayfamda da ne yazmış olduğum hakkında kimseye hesap vermek zorunda olmadığım gibi 17 yaşında bir çocuk olarak sizin yaşınıza ve mesleğinize olan saygımdan Arapça kökenli sözcüklerin birleşik yazılması kuralının çiğnenmesinin üstüne gitmedim. Eminim bu konuda daha çok biliyorsunuzdur ama diğer sözcük değişiklikleri ile ilgili uyarınızı dikkate almayacağım. Bu arada imkân sözcüğü yerine olanak sözcüğünü kullanmış olmayı inanın daha fazla isterdim. --Danbury ileti 09:40, 2 Nisan 2007 (UTC)

  Merhaba Tarih, yukaridaki tartisma gereksiz kisisellesmis. Tartismanin tam kokeni bulamadiysam da iki tarafinda hakli yonlerini goruyorum. Eger sorun devam ediyorsa, araci olabilirim. Baska vikipedistlerle daha genis bir bakis acisi yakalayabiliriz. Katilimlarinizin devami dilegiyle, Citrat 16:24, 2 Nisan 2007 (UTC)

  Merhaba Tarih, detali cevabin icin tesekkur ederim. Bu tur sorunlar sik sik karsimiza cikiyor ancak bu noktaya iletisim sorunundan geldigini dusuunuyorum. Konu ile ben ilgilenecegim; sizden biraz sure rica edecegim (sik baglanamiyorum). Bu sure zarfinda konu ile ilgili sizi rahatsiz eden bir sey olursa direk bana mesaj atabilirsiniz. Tekrar tesekkur eder ve calismalarinizda kolayliklar dilerim. Citrat 18:39, 2 Nisan 2007 (UTC)

  Bir dakika[kaynağı değiştir]

  Abi bu konuda beni bilgilendirdiğiniz ve oylama için haberdar ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu konuyu ben diğer üyelere de bildirmeye çalışacağım. Fakat edit olayını tam anlayamadım. İsterseniz msn ile bana ulaşabilir, daha kolay anlamamı sağlayabilirsiniz. Çok teşekkürler, emeğinize ve ilginize sağlık----Ddenkelmesaj 14:22, 6 Nisan 2007 (UTC)

  Köprü[kaynağı değiştir]

  Sayın filanca size bir şey sormak istiyorum

  Sizin yüklediğiniz bu [1] resimdeki köprü Edirne'de Külliyenin yanındaki Beyazıt köprüsü mü acaba

  --Tarih 06:40, 8 Nisan 2007 (UTC)

  Hayır, o köprü eski sarayla Kırkpınar arasında. Filanca 06:53, 8 Nisan 2007 (UTC)

  Geri Alma[kaynağı değiştir]

  • Ben birşeyi geri almadım ki, kırmızı kalmasın diye sadece "İkinci Bayezit" yerine "II. Bayezid" yazdım ve eksik kalan İstanbul('un)'unu ekledim. Nasıl olmuş anlamadım ama dediğiniz değişiklikler de olmuş yanlışlıkla. Herhangi bir kastım yok, zaten düzeltmişsiniz de. Kolay gelsin.----M. Kemal Selanikli 17:03, 9 Nisan 2007 (UTC)

  cevap[kaynağı değiştir]

  II. Bayezid ile ilgili çalışmalarım bitmedi fakat, 10 sınıfın yazılılarını okuyup veli toplantısına yetiştirmem lazım. Ayrıca daha önce hesapta olmayan bazı yeni işler ortaya çıktı. Bu sebeple bu yakın zamanda eseaslı bir katkı yapma imkanım çok azaldı.

  --Tarih 19:56, 12 Nisan 2007 (UTC)

  Haber verdiğin için sağol. Maddeye yaptığın katkılar için çok teşekkürler. Kolay gelsin. --Metal Militia ileti 20:07, 12 Nisan 2007 (UTC)

  osmanlıca viki[kaynağı değiştir]

  Osmanlıca viki için yaptığınız çalışmaları takdir ediyorum sizce açılabilirmi açılabilirse ben nasıl yardımcı olbilirim açılması için gerçekten açılırsa diğer ülkelerede örnek olur kanımca.--Gençosmanlı1299 20:19, 17 Nisan 2007 (UTC)

  Peki sağolun elimden geleni yapmaya çalışacam.--Gençosmanlı1299 20:58, 18 Nisan 2007 (UTC)

  Kız böceği[kaynağı değiştir]

  Çünkü eğer metni de okursanız Kızböceği, yusufçuk ya da helikopter böceği denen canlılar odonata denen grubun birer parçası, odonata grubu değil. önümde ansiklopedi var ve orada da öyle diyor. Odonata'nın da türkçesini bilmiyorum. Bulursam düzeltir size de iletirim isterseniz. İngilizce Vikipedi'de de odonata ile kızböceği ayrı şeyler olarak ele alınmış, müsade ederseniz şimdi çalışmama döneyim, iyi günler. --Danbury ileti 11:44, 22 Nisan 2007 (UTC)

  İstanbul Buluşması[kaynağı değiştir]

  İstanbul buluşmasını 7 Temmuz Cumartesi günü Saat 14:00'te Taksim'de AKM'nin yanındaki Gezi pastanesinde yapmayı planlıyoruz, gelirsen bizi mes'ud edersin :) --Crystal ksmiletris.pngmaderibeyzamsj 09:07, 21 Haziran 2007 (UTC)

  Osmanlıca Viki[kaynağı değiştir]

  Selam. Osmanlıca Viki için katkıda bulunmamı istemiştiniz ama o sıralar çok yoğundum. Şimdi küçük de olsa katkı sağlayabileceğimi umuyorum. Aynı talebiniz hala geçerli mi? İyi çalışmalar. sympetrum 15:53, 20 Temmuz 2007 (UTC)

  Osmanlıca viki[kaynağı değiştir]

  Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, çok yoğun mesai ayıramam ve kalite olarak da çok birşey vaad edemiyorum ama ufak da olsa bir katkım olursa sevineceğim. Ben bir şey yazdıktan sonra düzeltmek sizin için umarım yorucu olmaz :) İyi çalışmalar. sympetrum 13:46, 30 Temmuz 2007 (UTC)

  Abdullah Gül[kaynağı değiştir]

  Selam.T.V.'den takip edebildiğim kadarıyla 339 oy aldı.Yoksa ben mi yanlış biliyorum?

  Wikignome.jpgSağlamcıileti 14:29, 28 Ağustos 2007 (UTC)

  Pardon ben yanlış yere bakmışım. :))

  Wikignome.jpgSağlamcıileti 14:32, 28 Ağustos 2007 (UTC)

  Merhabalar Atatürk maddesinde bir tartışma var ve tarih ile ilgili bilgilerinizden ve kaynaklarınızdan yararlanabileceğimizi düşünüyorum, katılırsanız sevinirim.Saygılar.--Machiavelli' msj 17:46, 28 Ağustos 2007 (UTC)

  Genel olarak konu "Tarihteki yeri" ve "hakkında eleştiriler" altbaşlıkları. Çoğu fazlasıyla kişisel görüş belirten kelimelerle yazılmış. Örneğin, eleştiriler bölümünde gösterilen kaynaklarda öyle birşeyin yazılmadığı bir başka kullanıcı tarafıdnan söylendi. Ya da bir olayı sadece bir yönden değerlendirme bulunuyor. Yani bazı kaynaklarca iyi olduğu bazı kaynaklarca kötü olduğu söylenen olaylar sadece tek bir görüşe göre düzenlenerek diğer kaynaklar yok sayılıyor. Bu yönde bir düzeltme gerekli diye düşünüyorum.--Machiavelli' msj 18:07, 28 Ağustos 2007 (UTC)
  Anliyorum tartismaya katilmanizi dilerdim ancak dediginiz gibi Herkes kendi zıt kutuplarının kitaplarını kaynak olarak gösterir ve o kitapların yazarlarının kendi kanaatlerini ve yorumlarını buraya aktarırsa bu tartışmalar uzar gider. Ancak taraflılık konusunda bana katılmanız VP:TBA adına daha kararlı adımlar atmamı sağlayacaktır. İlginiz için teşekkürler.--Machiavelli' msj 20:54, 28 Ağustos 2007 (UTC)

  Teşekkür ederim hocam.[kaynağı değiştir]

  Sayın Recep Tunca,

  Öncelikle geçmiş olsun. Umarım hastalığınız tamamen iyileşmiştir. Vaktinizin müsait olduğu zamanlarda sizi Osmanlıca vikiye de beklerim. Şu anda madde sayımız 1000'i aştı fakat düzenli katkı yapan kullanıcılar konusunda hala sıkıntımız var, yardımcı olursanız sevinirim. Ne kadar çok katkı yaparsanız bizim için çok o kadar iyi. Katkıyı sadece yeni madde açma şeklinde düşünmeyin. Mevcut maddelere yapılacak bir cümlelik ilave veya resim ve diller ekleme de katkıdır. Daha önce de ifade ettiğim gibi imla hatası yaparım diye çekinmeyin ben gerekli düzeltmeleri yaparım. Biraz gayret edersek yakın bir tarihte sitenin açılacağını tahmin ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diler sağlıklı bir hayat temenni ederim.

  --Tarih 17:56, 1 Eylül 2007 (UTC)

  İyileştim hocam teşekkür ederim. Osmanlıca Vikipedi'ye daha önce büyük bir hevesle yardımcı olacağıma dair söz verdim. Ama sözümü tutmadım. Çok özür dilerim, bazı problemlerim vardı. Vikipedi'ye girdim ama Osmanlıca Vikipedi'ye katkıda bulunmadım. Katkıyı sadece yeni madde eklemek olarak düşünmeden yardımcı olmak isterim. Lakin, daha 1 maddesi olan yeni vikiler açıldıkça, düzenli kullanıcı katkısı istekleri de bizi bir oyalama gibi geliyor bana. Ama önemli değil açılmasa da çok güzel bir kaynak. Türkoloji, Tarih okuyan öğrenciler için şimdiden çok güzel, güncel bilgilerle, resimlerle Osmanlıca çalışabilecekleri internet ortamında bir kaynak oluşmuş durumda. Ben de size çok başarılar dilerim hocam. Allah afiyet, sıhhat versin.--TOBB ETÜ 18:46, 1 Eylül 2007 (UTC)

  Bayram tebriği ve lokumu[kaynağı değiştir]

  • Bayramınızı tebrik ediyorum.. (Lokumdan buyurun..) Lokum-Şeker bayramında Vikipedi kullanıcılarına ikram...jpg--Hasan Sami 06:16, 11 Ekim 2007 (UTC)

  Osmanlıca Vikipedi[kaynağı değiştir]

  • Merhabalar,

  Öncelikle test aşamasındaki Osmanlıca Vikipedi'nin aktif bir katılımcısının iletişme geçmesi daha doğru olacaktır. Konu hakkında öncelikli bilgisi olan birinin müdahil olması daha doğru olacaktır. Ortadaki karşıt ana argüman Osmanlıcanın eskimiş ve ölü bir dil olması. Osmanlıca bir Vikipedinin yardımcı olacağı, kullanılabileceği yaşayan bir topluluk gösterilmesi talep edilmiş. Vikipedi açmak yerine (zira "Osmanlıca bir ansiklopediyi kullanacak Osmanlıca konuşan kişiler yoktur" denmiş) VikiKaynak açılabilir denmiş. Burada da kaynak Osmanlıca metinlere yer verilebilir. İsterseniz şimdilik VikiKaynak açmaya yönelin itirazlarla uğraşana kadar... Şu sıralar çok meşgul olduğum için uzun ve detaylı bir cevap yazamıyorum, çok özür dilerim. Ayrıca geçmiş bayramınız kutlu olsun... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 14:23, 17 Ekim 2007 (UTC)

  Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti yönlendirmeniz yanlış oldu. Bu devlet tam olarak şimdiki Ermenistan değil. Eski haline getirilmesi gerekir.--Tarih 20:33, 31 Ocak 2008 (UTC)

  Haklısınız, bir yanlış anlama oldu. Birazdan gereken düzeltmeleri Takabeg yapacak sanırım. Olmazsa siz de doğrusunu yapabilirsiniz elbette. --Metal Militia ileti 20:39, 31 Ocak 2008 (UTC)
  Devletin Resmi ismi Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetidir. Bütün Eski atlaslara bakarsanız bunun böyle olduğunu görebilirsiniz.--Tarih 20:42, 31 Ocak 2008 (UTC)
  Tutarlı olsun isterim. Rusçası, Ermenicesi, İngilizcesini doğrudan çevirdiğimiz zaman 'Ermeni' oluyor. Fakat Ermenistan SSC olarak yerleştiğine göre başlığı Ermenistan SSC olabilir, bence. Zaten bu konuda tartışma sayfasında açıklamam var. Şahısen hangisi seçersek sorunun olmadığını düşünüyorum. Hangisi seçersek diğer 14 SSC ile aralarındaki tutarlılık korunmalıdır. İyi çalışmalar. Takabeg 20:50, 31 Ocak 2008 (UTC)
  Sovyetler Birliği'nin mevcut olduğu dönemdeki atlaslarda ve haritalarda ayrıca o zamanda yazılmış ansiklopedilerde ismi Ermenistan şeklinde geçmektedir. Bu isimlendirme İngilizce ve diğer dillerdeki kaynaklarda farklı olabilir.--Tarih 20:54, 31 Ocak 2008 (UTC)
  O zaman Ermenistan SSC yapalım ve diğer SSCler için de aynı şeyi uygulayalım. Önemlisi İngilizcesi değil Rusçası da değil. O dönemde Türkçede o ülkelere nasıl hitab edilmiş olmasıdır, Türkçe'ye nasıl yerleşmiş olmasıdır. İyi çalışmalar. Takabeg 21:02, 31 Ocak 2008 (UTC)
  Hepsinin ismini Türkçe kaynaklarda geçen şekline dönüştürdüm.--Tarih 21:17, 31 Ocak 2008 (UTC)

  SSCler[kaynağı değiştir]

  Selam. Elinize sağlık. Kusuruma bakmayın hiç yardımcı olamadığım için. Şimdi Gürcüler ile ilgili maddelerdeki taraflı durumunun çözümünü düşünüyordum ve düşünüyorum. Köy çeşimesine yazı bıraktım. Bilginiz ve Fikrinizi almak istiyorum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 21:24, 31 Ocak 2008 (UTC)

  Osmanlı Vikipedisi[kaynağı değiştir]

  • Merhabalar,
  • Tüm kural değişikliklerini geriye uyarlıyorlar mı bilmiyorum. Belki tartışma kural değişikliğinden önce başlamış olduğu için eski kurala göre karar vermişlerdir. İsterseniz bu kural değişikliğini refere ederek tekrar iletişime geçin onlarla. Ne yapılabilir ve nereye itiraz edebilir cidden emin değilim; yeni Viki başvuruları üzerine cidden bilgi sahibi değilim. Bununla birlikte zamanında oylamada sizi desteklemiş Meta üyelerine (spam şeklinde ve aynı anda değil) bu meseleyi özetleyen bana attığınızın benzeri mesajlar atabilirsiniz. Önce birine atın, eğer o cevap vermezse başkasına; hepsine kısa süre içinde atmanız yanlış anlaşılabilir.
  • Pek yardımcı olamadığımın farkındayım ama cidden vakıf olduğum konular değiller :( Bol şanslar... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 12:11, 1 Şubat 2008 (UTC)

  SAVAŞ HİLELERİ BÖLÜMÜ[kaynağı değiştir]

  ben savaş hileleri bölümünü hazırlamak istiyorum çok geniş kaynaklarım var ve gerçekten çok geniş bir yazı olacak.Teker teker yazacağımmicrosoft word'de hazırladım bu yazıları.Bir kısmını hazırlayamadım.En az 70 maddelik yer kaplayacak bu hazırlayacağım proje.Hem wikipediye yarwarlı olmak istiyorum hemde tarih alanıjna olan merakımdan dolayı size başvurdum.Umarım konu ile ilgili bana yardımcı olabilirsiniz.İYİ ÇALIŞMALAR.İsterseniz konuyu tüm ayrıntıları ile size yollayabilirim.Sizinde bir katkınız olabilir.--Türkişi 11:23, 6 Şubat 2008 (UTC)


  Uyarı[kaynağı değiştir]

  • Şu sayfada kullandığınız ifade; kişisel saldırı kapsamına girmekte olup; nezaketten de uzaktır. Lütfen tekrarlamayın. Ayrıca TDK kayıtları esas alındığından ve orada sözcük; cami olarak geçtiğinden değişiklikleriniz geri alınmaktadır. Lütfen kural ihlali yapmayın. Levent Abi ileti 21:25, 7 Ağustos 2008 (UTC)
  • Sayın Tarih;
  1. Vikipedi'de herkesin, dilediği kişiye, kurallar çerçevesinde dilediği mesajı gönderme özgürlüğü vardır.
  2. Her kullanıcının, hata yaptığını gördüğü diğer bir kullanıcıyı uyarma hakkı vardır.
  3. Hizmetli olarak uyarıda bulunma görevim ayrıca vardır. Siz politika ihlali yapıyorsanız, bu uyarıyı da almayı normal karşılayacaksınız. Burada hiçkimseyi, cahiller diyerek aşağılama hakkınız yok!
  4. 20 yıllık tarih öğretmeni olmanız hata yapmayacağınız anlamına gelmez.
  5. Vikipedi'de en genç kullanıcılar bile insan davranışı görür. Kimseye çocuk "muamelesi" yapıldığı görülmemiştir.
  6. Burada 2 yıldır olmanız bir şey değiştirmiyor. 5 yıllık kullanıcılar da hata yapabilir. Bugüne kadar kimseye "burada 1.5 yıldır varım" demedim.
  7. Konuları saptırmayın: Sizin yukarıda belirtilen ifadenize kişisel saldırı dedim, ilgili maddeyi hiç yazmamış olan birinin yaptığı değişikliği ele almanıza değil.
  8. Ayrıca hiç cami maddesi yazmamış olması, o konuda söz sahibi olmayacağı anlamına hiç gelmez.
  9. Emeğe, bilime saygılı olmadığımı ve kural ihlalinde bulunduğumu iddia etmeniz için kanıt ve maddi temel getirmezseniz bu suçlamanızı da kişisel saldırı olarak algılayacağım. Değişiklik yapmadan önce sizin o kullanıcıyla ilişki kurup konuyu tartışmanız gerekirdi, bunu yapmayıp bana saygıdan sözediyorsunuz!
  • Lütfen uyarıları dikkate alın, lütfen kişilere değil konulara odaklanın. Lütfen TDK gibi kriterleri görmezlikten gelmeyiniz. Levent Abi ileti 21:50, 7 Ağustos 2008 (UTC)

  Cami mi camisi mi[kaynağı değiştir]

  • Arkadaşım , haklı olabilisin, ama bu, kimseye sana cahil diye hitab etme hakkını vermez. Varsın camisi olsun. Sen şekle değil muhtevaya iştirak et. S.S. Bu imzasız yazı 88.252.65.145 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
   • TDK'da devletin resmi kurumu değil mi? Bu konuda sizinle daha fazla polemiğe girmeyeceğim. Size düşüncelerimi açıkladım ve gereken uyarılarda bulundum. Lütfen görüşlerinizi ister Köy Çeşmesi'nde, ister, ilgili kullanıcının mesaj sayfasınnda, isterseniz cami maddelerinde belirtiniz. Yaygın kullanım ya da diğer herhangi bir gerekçeyle haklıysanız Vikipedi topluluğunun görüşleri ya da ilgili kullanıcı ile gireceğiniz diyalog doğrultusunda gereken değişiklikleri uygularsınız. Tartışma sayfaları bunun için vardır. Bana iletebileceğiniz başka bir şey olduğunu sanmıyorum. Levent Abi ileti 22:04, 7 Ağustos 2008 (UTC)
  • Sayın Tarih; Siz beni anlamamakta direniyorsunuz: Yukarıda haklıysanız diye belirttim. Böyle çok maddeyi ilgilendiren ve tartışmalı bir konuda topluluk onayını almadan bu kadar köklü bir değişikliğe gitmenizin doğru olmadığını anlatmaya çalışıyorum; size "konuyu tartışmaya açın" diyorum, olmadı Kullanıcı:Dsmurat'la diyaloğa girin diyorum, siz büyük bir yanılgıya düşerek, benim taraf olduğumu düşünüp hala beni iknaya uğraşıyorsunuz. Lütfen bu konuda artık değişiklik yapmayı durdurun. Size son defa aşağıdaki şablonla sesleniyorum. Ve artık zamanımı almamanızı rica ediyorum. İyi geceler. 22:18, 7 Ağustos 2008 (UTC)


  Stop hand nuvola.svg
  Lütfen uyarıları dikkate alınız. Vikipedi işleyişini aksatmanıza yönelik davranışlarınız için size yapılan uyarıları önemsememeniz, vandalizm olarak değerlendirilebilir ve engellenebilirsiniz. Levent Abi ileti 22:18, 7 Ağustos 2008 (UTC)


  • Arkadaşım "camisi" kelimesi için de 740.000 sonuç çıkıyor, niye bu kadar ısrarcısın, dilbilimci olmadığına göre sana şunu bir dilbilimci olarak söyleyeyim: Sözcükleri halk belirler... Dil, her an değişim içinde olan bir olgudur. Geçmişte camiii diye benimsenen bir sözcük gelecekte camisi haline gelebilir, hatta kökten değişikliğe de uğrayabilir, dil canlı bir olgudur, bunu bilmeyenleri senin yaptığın gibi cahillikle suçlamayacağım. Hayat tarihten ibaret değildir.. Bu imzasız yazı 88.252.65.145 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Son Yanıt[kaynağı değiştir]

  • Vikipedi Özgür ansiklopedi'dir. Maddeleri yazmak , kimseye o maddenin mülkiyet hakkını vermez. Bnun bir gerekçe olarak göstermeye kalkmayın. Kendi bariz hatalarınızı örtmek için iyiniyetimi görmezden gelip beni suçlamaktan vazgeçin. Dsmurat şu an çevrim dışı olduğu için size yanıt vermiyor olması büyük olasılık. Ve Son defa ciddi olarak uyarıyorum: artık bana bu konuda bir ileti yazmanızı istemiyorum. Levent Abi ileti 22:34, 7 Ağustos 2008 (UTC)
  Selam Tarih. İsimleri değiştirirken tartışma sayfasının da adını değiştire basarsanız tartışma sayfası ismini ayriyetten değiştirmenize gerek kalmaz. Kolay gelsin.--Lord Lєəthєrfəcє ileti 22:49, 7 Ağustos 2008 (UTC)

  Camisi, Camii meselesi[kaynağı değiştir]

  Selam. Şimdilik bu işi bırakıp tartışma açarsak daha iyi olmaz mı? Hiç kimse değişiklik mücadelesine girmesin. Şimdi IP'li arkadaşın yaptığı iş ise yanlış yönlendirmedir. Kullanıcı:Dsmurat'a da mesajı attım. Benim tercihim yok. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 23:11, 7 Ağustos 2008 (UTC)

  cevap[kaynağı değiştir]

  sayın kullanıcı zaten levent bey ile bu konuyu tartıştık aynı şeyleri size de tekrarlamak istemem Türkiyede camilerin açılma ruhsatında resmi isimleri vardır. Bu isimler tabelalarında da yazılıdır. Devletin resmi kullanımında camisi diye bir isimlendirme yoktur isterseniz yarın gidin oturduğunuz yerdeki camilerin ismine bakın resmi isimler tartışma ile değiştirilmez devlet onları o isimleri ile tescil etmiş. Üstelik bütün madde yazarları da camii yani remi ismini kullanmış. burada çok sayıda kullanıcının emeğine bilgiye ve bilime saygısızlık yapılmış. Devletin bütün resmi sitelerine bakın camii kelimesi var. ilginiz için teşekkürler. --Tarih 23:19, 7 Ağustos 2008 (UTC)

  Üstelik bütün madde isimleri metin başnda camii kelimesi ile yazılmış bu hali ile zaten uyumsuz.--Tarih 23:21, 7 Ağustos 2008 (UTC)

  Bu sorun sayılmaz. Eğer Camisi şeklinde karar alınırsa, metinlerdeki Camii kelimesi tamamen camisi olarak değiştirilecektir. Camii olarak karar alınırsa aynı şekilde tamamen değiştirilecektir. Takabeg ileti 01:02, 8 Ağustos 2008 (UTC)

  Yine de durun[kaynağı değiştir]

  Tekrar selam. Yine de durun. Zaten Camisi savunanlar yarın değiştirmeye çalışacaklardır. Ertesi gün yine siz Camii yapmaya çalışacaksınızdır. En iyisi tartışma yoluyla sonuca bağlanmasıdır. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 23:25, 7 Ağustos 2008 (UTC)

  Burası devletin ansiklopedisi değil.

  siz bu ansiklopediyi bir gecede kendi emellerinize göre değiştirebileceğinizi sanıyorsanız, diyebilirim ki YANILIYORSUNUZ,  • Camisi sözcüğü niye sizi bu kadar rahatsız ediyor, sorabilir miyim, bu arada bugüne kadar ben de camiii sözcüğü taraftarıydım, ama katkılarınızı gördükten sonra fikir değiştirdim..

  Bulgaristan'ın yer adları ile Camisi meselesi[kaynağı değiştir]

  Devletin kabul ve tescil ettiği isim esastır bu tartışma ile değiştirilmez. Sizin de Bulgaristan'ın illeri ile ilgili bir tartışmaya taraf olduğunuzu hatırlıyorum. Bu ondan da farklı bir şey.--Tarih 23:30, 7 Ağustos 2008 (UTC)

  Bulgaristan'ın illeri tartışmasında kaynak uydurma meselesi söz konusudur. Kısaca hiç yaygın olmayan kullanımı sağlam kaynak göstermeden vikipedinin madde başlığı olarak kullanmamalı diyorum. Bu Camii ve Cemisi tartışmasıyla ortak noktası ise devletin çeşitli organlarının fikir birliğinin olmamasıdır. Camisi meselesinde TDK ile Diyanet v.s arasında uyuşmazlık var. Bulgaristan'dayse Dışişleri + İçişler ile Kültür Bakanlığı (gerç Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihî miraslar için kullanıyor). Orda TDK'nın görüşü yok ne yazık ki. Siz Bulgaristan meselesinde yoksunuz. Kaynaklar ile görüşünüzü belirtmeniz mümkün mü? Eğer dilbilimciyim diyorsanız uzmanlık alanınızdaki yaygın görüşünü yazabilir misiniz? Takabeg ileti 00:57, 8 Ağustos 2008 (UTC)

  Bulgaristan illeri konusundaki tartışma çok uzun zamandır devam ediyor. Konuyu sadece dışarıdan ve ayrıntısına vakıf olmadan biliyorum. Bu sebeple tam ayrıntısını bilmediğim bir konuda tartışmaya girmem doğru olmaz. Yanlız elimde 100 sene önce basılmış bir Osmanlı coğrafyası kitabı var. Orada bütün Bulgaristan'daki sancakların Osmanlılar zamanında kullanılan isimleri var. Kitabın basıldığı tarihte Bulgaristan Osmanlı devletine bağlı imtiyazlı bir eyaletti.--Tarih 03:44, 8 Ağustos 2008 (UTC)

  Osmanlı tarihi anlatırken elbette o tarihî adlar kullanılabilir. Mesele günümüzdeki yer adlar yani oblast ve belediyenin adlarıdır. Birde TDK meselesinin şu boyutu var. Size de söyleyim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Biz TDK, TDK diyoruz. Fakat Şu sayfaya gelince bu sayfanın bir kısmı (mesela Rusça, kiril alfabesi) uygulanıyor diğer kısmı (mesela Çince) ihmal ediliyor. 1. TDK'nın belirttiği ama yaygın olmayan kullanım mesele yaratabilir., 2. TDK'nın belirttiği kuralları yorumlarımızı katarak kullandığımız zaman mesele yaratılabilir. TDK'nın kendisi kuralların şu kısmı kesindir bu kısmı seçmelidir demiyor:)) Örneğin başlık olarak pinyinin kullanılma konusunda [2] büyük çelişki yaşanıyor. Yani TDK'nın kurallarını işlerine göre, isteklerin doğrultusunda kullanıyorlar gibime geliyor. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 04:00, 8 Ağustos 2008 (UTC)

  Yanıt[kaynağı değiştir]

  Anlam bakımından belirtili, biçim bakımından belirtisiz ad tamlaması: Ankara Kale-s-i
  Anlam bakımından belirtili, biçim bakımından belirtisiz ad tamlaması: Süleymaniye Cami-s-i
  • Merhaba sevgili öğretmenim.
  • İleti sayfama yazdığınız bu iletinin ardından eğer benim çevrim içi olmamı bekleseydiniz size ayrıntılı bir açıklama yapmayı isterdim; fakat bu konu hakkında diğer kullanıcılara yazdığınız iletiler sanırım rahatsızlık vermiş. Yazacağım yanıtı bekleyerek, soğukkanlı bir değerlendirme yapmanız, Vikipedi kural ve geleneklerine daha uygun ve daha hoş olurdu.
  • Bu meseleyi uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum; çünkü bu konu açık ve nettir. Türkçe'nin dil kurallarını Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlı Türk Dil Kurumu belirler. Eski TDK sözlüklerinde "cami" sözcüğüne gelebilecek ek, -i olarak belirtilmiştir; fakat bir süredir bu kural değiştirilmiş -si yapılmıştır.
  • Siz belirttiğiniz üzere 20 yıllık bir tarih öğretmeni olduğunuza göre, Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı'na (Uzman öğretmenlik sınavı) girmiş olmanız muhtemeldir ve bu nedenle belki dil bilgisi kurallarını da tazelemişsinizdir yeniden. Buradan hareketle bir örnek verelim: Ankara Kalesi. Bu bir belirtisiz ad tamlamasıdır. Ankara sözcüğü iyelik eki almamış (yani Ankara'nın Kalesi gibi değil), kale sözcüğü de belirtme durum eki almıştır. Bu belirtme durum ekinin de sonu sesli harfle (e) biten "kale" sözcüğüne eklenebilmesi için kaynaştırma harfleri olarak nitelenen "n, s, ş, y" harflerinden "s" eklenmiştir.
  • Cami sözcüğünde de aynı durum söz konusudur. TDK, "cami" sözcüğünü Türkçeleşmiş olarak ele aldığı için, Türkçe'nin dil bilgisi kurallarına göre değerlendirmiştir, Arapça'nın değil.
  • Yandaki iki incelemede bunun açıklamasını yapmaya çalıştım. Söz konusu durum yaygın olma durumu değil, dil bilgisine uygun kullanımdır. Bu size yazdığım bu konu hakkındaki ilk ve son iletidir. Lütfen madde adlarını tekrar değiştirme çabası içine girmeyiniz. Eğer dil bilgisi kuralları hakkında bir sıkıntınız olursa, buraya başvurabilirsiniz. Teşekkürler, hoşçakalın... --DsMuratileti 09:12, 8 Ağustos 2008 (UTC)


  • merhaba, TDK Yazım Kılavuzuna göre cami sözcüğü hem -i hem de -si eki alabiliyor. Eklerin kullanımı konusunda da verdiğiniz örneğin doğru olduğunu düşünüyorum. Camilerin adı resmî olarak tanımlanmıştır ama bu kayıtlara nereden ulaşılacağını bilemiyorum doğrusu. --Mskyrider ileti 09:31, 8 Ağustos 2008 (UTC)
  Ben "Süleymaniye Camii" adının doğru olduğunu düşünüyorum zaten. TDK'nın da buna karşı olmadığını desteklemek için o bağlantıyı verdim. Kaynak bağlantıları için teşekkürler. --Mskyrider ileti 12:42, 8 Ağustos 2008 (UTC)
  • "Lütfen madde adlarını tekrar değiştirme çabası içine girmeyiniz." ifademi yanlış anlamamanızı umuyorum. Demek istediğim; madde adlarını tek tek tekrar değiştirmeniz yerine, önce tartışma açmanızın daha yararlı olabileceğini belirtmek istemiştim. Teşekkürler... --DsMuratileti 13:16, 8 Ağustos 2008 (UTC)

  Cevap[kaynağı değiştir]

  Örneğini verdiğiniz Uzman öğretmenlik sınavına girdim ve kazandım. Benim bahsettiğim konu dilbilgisi kuralları değildir. Devletin resmi sitelerinde o camiler verilen isim camii şeklindedir. Bu siteye bakabilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığı. Dil bilgisi kuralına göre ben zaten size örnek vermişti. Mesela Köyün büyük bir camisi vardı. denir. fakat özel bir cami ismi olarak camisi kelimesi yaygın olarak kullanılmamaktadır. Google'da selimiye camisi diye yazıp aradığınızda bakın sizin karşınıza ne çıkıyor. Selimiye camisi Bunu mu demek istediniz? selimiye camii diye soruyor. Yani Google bile size ne demek istediğinizi doğrulatmak istiyor. Cevabınız için teşekkürler iyi çalışmalar

  --Tarih 12:33, 8 Ağustos 2008 (UTC)

  • Tebrik ederim sınavdaki başarınızdan ötürü. İsterseniz bu konuda bir tartışma açın (Köy çeşmesinde vb.) ve orada sakin ve verimli bir tartışma yürütelim. Görüşmek dileğiyle... --DsMuratileti 13:38, 8 Ağustos 2008 (UTC)

  Kubbetüs sahra[kaynağı değiştir]

  Çıkarılan cümledeki bilgi yanlış. Neden geri getirdiğinizi öğrenebilir miyim? Piyade13 ileti 10:09, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Camiler[kaynağı değiştir]

  Diyanet işleri başkanlığı camilerden sorumludur; ancak cami sözcüğünün yapısı ve kullanılışından değil, camilerin yapım, bakım , onarım, ibadete açılması vb. konular ile ilgilenir. Cami sözcüğü ile alakalı konu TDK'ya aittir. Dil Devrimi ile birlikte dilden Arapça ve Farsça'ya ait dil bilgisi kuralları bazı istisnalar bulunmakla birlikte atılmıştır. Bunlardan biri de eskiden sanayii, camii, ismî vb. yerine sanayi-sanayisi, cami-camisi, ismen gibi karşılıklar bulunmuştur. Camii sözcüğü eğer dil bilgisi hatası sayılır ise yaygın kullanım olması hiçbir şey değiştirmez. Bugün insanların çoğunluğu "her şey"i ayrı yazmaz "herşey" biçiminde yazar; ama bu onun bir dil bilgisi hatası olduğunu değiştirmez. Ben birkaç caminin adını değiştirdim; bu sizin benim değişikliklerimi geri alma hakkı vermez. Eğer geri alacaksanız bana yazdığınız mesajın karşılığını bekleyebilirdiniz. Bu nezaketsizliğe aynı biçimde yanıt vermek istemem ancak sizden bir tartışma sayfasıaçarak bu konuyu diğer kullanıcılarla da paylaşmanızdır. Benim madde adı değişikliklerimi aynı biçimde geri alırsanız bu nezaketsizliği ben bir tartışma açarak payaşacağım. Size iyi araştırmalar.--Yerliozgur 10:33, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Sizin yaptığınız emek de bizimki yemek mi. --Yerliozgur 10:38, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Size Levent Abinin yaptığı uyarıyı tekrarlıyor ve durumu Levent Abiye bildiriyorum--Yerliozgur 10:39, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Benimle lütfen sizli-bizli konuşun. Yazdıklarımı doğrudüzgün okuyup da üzerinde düşünmediğinizi anladım. Lütfen bana daha fazla mesaj atmayın. Sizden mesaj almak istemiyorum. Maddelere de dokunmayın artık. Durumu Levent Abiye bildirdim.--Yerliozgur 10:42, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Soğukkanlılık[kaynağı değiştir]

  • Lütfen sakin ve nazik olunuz. Maddelere ilişkin tartışmaları daha geniş katılımlı görüş alışverişlerinin olabileceği sayfalarda yaparsanız, daha yararlı ve sağlıklı olabilir. Bu sayede kalp kırmadan, görüşler paylaşılablir. (Bu ileti Tarih ve Yerliozgur kullanıcılarına aynı anda yazılmış bir kopya iletidir) --DsMuratileti 10:45, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Adlandırma tartışması[kaynağı değiştir]

  Yazışmalarınızı okudum ve bu konudan ders almadığını anladım.

  Lütfen şu yazdığı cümleye bakarmısınız ben 20 senedir öğrencilere ders veriyorum bana ne diyor naziklik bunun neresinde--Tarih 10:52, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  • Selamlar... Cami adlandırması konusu mesaj sayfalarında sonuçlanmamış, ben size "İsterseniz bu konuda bir tartışma açın (Köy çeşmesinde vb.) ve orada sakin ve verimli bir tartışma yürütelim." demiştim. Buranın özgür ansiklopedi olduğundan hareketle, kullanıcılar doğru buldukları değişiklikleri yaparlar. Burada önemli olan, işlevsel bir tartışmayla, bir görüş birliğine vararak, ortaya çıkacak tartışmaları önlemektir.
   Tartışmalarda belli bir nezaket düzeyini sağlarsak, daha sağlıklı sonuçlar elde edebiliriz. Lütfen soğukkanlılığınızı ve nezaketinizi (karşınızdaki nasıl davranırsa davransın) korumaya çalışınız.
   Tartışma açmanız önerim devam etmektedir; görüşmek üzere... --DsMuratileti 10:57, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Bilgilendirme[kaynağı değiştir]

  • Sayın Tarih; yeni kullanıcıları soğutacak bir tavırla yazışma yapmamalısınız. Kullanıcı:Yerliozgur'ün iletisi üzerine okuduğum yazışmalarınızdan bu sonuca vardım, izlediğiniz yol, kişilerin Vikipedi'den uzaklaşmasına yol açabilir. Aksine yoğun bir şekilde nezaket kuralları içinde yapılan yazışmaların,, kullanıcıları bağladığına defalarca tanıklık etmişizdir.
  • Geçmişe dönersek; (ki nedeni sizin dğeişiklikleriniz ve tutumunuzdur), şimdi altta yine son bir kez, herkesin anlayacağı şekilde net ve açık olarak size durumu bildiriyorum:
  • Bu kadar önemli, bu kadar çok maddeyi kapsayan ve köklü bir değişiklik için izlenmesi gereken yol; bu konuyu tartışma sayfalarında vikipedistlerin katılımına sunmak, topluluğun genel eğilimine göre, kişilere değil, konuya odaklanarak, belirlenen sonuca varmaktır. Vikipedi'de işler böyle yürüyor. Bunu dışında ısrarcı tavırlar hoş karşılanmayıp, vandalizm kapsamında ele alınabiliyor. Size bu durum gerek tarafımdan, gerekse başka kullanıcı arkadaşlarca defalarca belirtildi. Yİne de anlamamakta ve bireysel davranmakta devam ediyorsunuz. Eski bir kullanıcı olmanızdan dolayı, durumu anlayış ve olgunlukla karşılayacağınız düşüncesiyle tarafıma yöneltmiş olduğunuz haksız suçlamanıza rağmen (bakınız:21:50, 7 Ağustos 2008 (UTC) mesajımın 9. maddesi) herhangi bir engelleme almadınız. Lütfen topluluğun sabrını zorlamayın. Yine de son defa, aynı şekilde sizden olgun ve anlayışlı davranıp, üzerinde köklü değişiklik yapmakistediğiniz konuyu, ilgili tartışma sayfalarında görüşlere açmanızı, diğer kullanıcıların öneri ve uyarılarını görmezlikten gelmemenizi, ve elbet Vikipedi'ye katkıda bulunmayı sürdürmenizi isteyeceğim. Kullanıcı:Dsmurat'ın önerisi çok yerinde: soğukkanlı olunuz, önemli olan burada üzüm yemek yani Vikipedi'yi geliştirmek, bağcıyı dövmek değil; çünkü bu konu biraz daha uzarsa, hiç şüphesiz farklı bir boyuta girecek. İyi geceler. Levent Abi ileti 20:24, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Camii ve Camisi meselesi[kaynağı değiştir]

  Selam. Anladığım kadarıyla Levent Abi'nin dikkatinizi çekmek istediği nokta üslup meselesidir. Ben de arada sırada buna benzeyen uyarı alıyorum da:) Daha önce size yazdığım gibi bu meselede de kişisel tercihim yoktur. İkisi de yanlış değildir. En iyisi Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)nde ilgilerini çekmektir. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 21:36, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Ama niye mavi? Takabeg ileti 21:36, 20 Ağustos 2008 (UTC)


  Neden benim mesajımı geri aldınız.--Tarih 22:45, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Gereksiz kargaşaya yol açabilirdi, ondan. Lütfen biraz sakin ve yapıcı davranın. Cami konusunda haklı olsanız bile böyle davandığınız zaman negativ etki yaratılabilir. Şimdi bu konuda Kullanıcı:Noumenon ilgilenmiş ve şu not bırakmıştır. Geçenlerde aynı mesele çıktığında Kullanıcı:Mskyrider şurda görebildiğimiz gibi ilgi göstermiştir. Topluluğunun fikrini almak için en uygun yer Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize). Takabeg ileti 22:55, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  İlginiz için teşekkürler fakat hem bana gönderdiği daha önceki mesajlarda hem de hem şimdiki mesajda imalı şeyler vardı. Üstelik yazı da mavi idi. Yine ne ima etmek istediyse.--Tarih 23:03, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Tekrar selam. Yine de kırmızıları kaldıralım. Yanlış anlaşmaya yol açılabilir. Baktığım kadarıyla hiç kimsenin kötü niyeti yoktur. Bu durumda adam gibi davranıp meseleyi sadece TDK'nın eksik noktalarının sorunları yarattığını ve yaratabileceğini düşünüyorum ve bunu dile getiriyorum. Ancak bu tutumumu isteğimi "karşıtlık ve rahatsızlık verme örneği" olarak algılayan arkadaşımız da oldu. Ben çok ciddiyim ve karşıtlık ve rahatsızlık verme niyetim sıfırdır. Ne zaman TDK'ı tercih edip ne zaman TDK'nınkini tercih etmeyeceğimiz konusunda birazcık net kuralımız gerekiyor bence. Kırmızıları kaldırabiliriz değil mi? İyi geceler. Takabeg ileti 23:25, 20 Ağustos 2008 (UTC)

  Tokyo Camii[kaynağı değiştir]

  Selam. Bir şey farketim. Çok önemli olmayabilir, yani ıvır zıvır bilgi:) Tokyo Camii özel addır. Resmî kayıtlarında

  • 宗教法人東京・トルコ・ディヤーナト・ジャーミイ Shūkyōhōjin Tōkyō Toruko Diyanat Cāmii (Dinî tüzel kişi Tokyo Türkiye Diyanat Camii) ... diyanet değil diyanat (sebebini bilmem ama öyle)
  • 東京ジャーミイ Tōkyō Cāmii

  Kobe Camii ise özel ad değil. Bu manada gelecekte Kobe Camisi olabilir. Vikipedide diğer açıdan (yani TDK'ya rağmen yaygın olmayan adlandırma kullanılmaz, TDK ne derse ona göre kullanılır..... ve sair) sorun çözülürse o da güzel. Yine de Tokyo Camii adının özel ad olduğunu size anlatmak istedim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 19:11, 21 Ağustos 2008 (UTC)

  Bir fikir[kaynağı değiştir]

  Çok yaygın olarak hep camii şeklinde yazılıyor bütünlük bozulmasa daha iyi olur. Ben size başka bir şey söylemek istiyorum. Türkiye'deki iller için mesela Kars (il) yerine Kars ili demek daha doğru olmaz mı? Hem böylece diğer maddelerdeki iç bağlantıları daha kolay yaparız.--Tarih 19:19, 21 Ağustos 2008 (UTC)

  Olabilir. Daha doğrusu farketmez. İsterseniz o şekilde değiştirebilirsiniz. Kars İli doğru olabilir. Geçenlerde Bayangolin Moğol Özerk İli maddesi için arkadaşlarımız öyle dediler. Benim isteğim il maddenin merkez (şehir ya da merkez ilçesi) hakkındaki bilgilerle, merkez maddesinin il hakkındaki bilgiler ile doldurulmasını önlemekti. O maddeleri gezerseniz ne demek istediğimi anlayacağnıza inanıyorum. İlgininiz için teşekkür ederim. Takabeg ileti 19:28, 21 Ağustos 2008 (UTC)

  Yanıt[kaynağı değiştir]

  1. Kusura bakmayın ama, size örnek vermek için zaman harcayamam! Açıp bakın, bütün Vikipedi, yüzlerce kullanıcının her konuda binlerce tartışma sayfasıyla dolu.
  2. Neden kendinize yönelik haklı eleştiriyi olgunluk gösterip kabullenmek yerine, konuyu değiştirip dikkati başkasına çekmeye çalışıyorsunuz? O kullanıcı yenidir, bilmeyebilir, siz eskisiniz ve özellikle bu konuda defalarca uyarılmanıza rağmen "hayır, ben bildiğimi yaparım" tutumunuzu değiştirmediniz. Bu davranışınız da ilk değil. (Bakınız: 21:50, 7 Ağustos 2008 (UTC) mesajımın 7. maddesi)
  3. "Ben 20 senedir onun gibi nicelerine ders verdim benim kimseden ders almaya ihitiyacım yok" sözünüzü imzasız olarak hiç bir şekilde yorum eklemeden köy çeşmesine yazıp, insanların yorumunu almak, sonuçları görmek isterdim. Merak ediyorum! Yapmayın öğretmen bey, bu dünyada herkesin her zaman öğrenecek, ders alacak bir şeyleri vardır. Ben ve mesaj sayfanızda yazan bu kadar insan toplamı saatleri aşan sürelerde size birçok ders veriyoruz ama siz almak istemiyorsunuz, gerçi bu ayrı bir konu ama.. Yani bu kadar insan haksız, bir tek siz doğru, bir tek siz haklısınız öyle mi? Hatasını kabullenmek büyüklüktür, olgunluktur. Biz millet olarak öğretmenlerimize saygılı insanlarız. 20 yıllık emeğinize saygımız sonsuz, esirgemeyiz, ama ders vermeyi de ders almak kadar, öğrenmek kadar güzel biliriz.
  4. Size bundan önce yazdığım son mesajda tehdit anlamına gelebilecek en küçük bir sözcük yoktur, neden engellenmediğinizi belirtmekle anlatmaya çalıştığım şey size iyiniyetle yaklaştığımızı farketmeye çalışmanız gerekliliğidir. Olduğum gibi görünerek göründüğüm gibi oldum: İçimi döktüm, iyiniyetimi gösterdim ama anlamamakta direniyorsunuz, şu andan itibaren size karşı daha fazla hoşgörülü ve sabırlı davranacak değilim. En küçük bir saygısız sözcüğünüzü bile okumak, imanızı bile duymak istemiyorum. Bu kadar olumlu yaklaşımlara karşı sizin hala aynı tutumu sürdürmenizde artniyet aramaktan başka seçeneğim kalmadı çünkü.
  5. Topluluğun kaç kişiden oluştuğunu mu sorgulamak istiyorsunuz? Amacınız üzüm yemek değil bağcıyı dövmek, neyi kastettiğimi bile bile tutup işi kafa sayısı muhabbetine dökmeye çalışmanız anlamsız (ya da aslında çok anlamlı), bir konunun iki ya da yirmi kişi tarafından tartışılması değil önemli olan, bunu çok iyi biliyorsunuz siz.
  6. Farklı boyut derken verdiğim bağlantıya bakmamış olmanız imkansız, buna kimse inanmaz, yine bildiğiniz halde anlamamış gibi davranarak yine konu saptırma hedef şaşırtma çabalarınız artık bıkkınlık getirdi.
  7. "Benimle ilgili ifadelerinize dikkat edin lütfen ben de bunları değişik formlara sokup çeşitli değerlendirme yapabilirim sözünüz açık bir tehditken bu basit saldırınız, sığ kalmanın ötesine de geçemiyor ne yazık ki! Sizinle ilgili hiçbirt ifademde en küçük bir hatam yok. Alıntı yaptığınız sözlerimin açıklanacak hiçbir yanı yok, çok nettir. Dilerseniz buyrun şikayet yolu açık!
  8. İşin en kötüsü; hala bu tartışmada benim bir TARAF OLMADIĞIMI ısrarla anlamazlıktan gelmenizdir. Demek taraf olsaymışım, yanmıştım! Size bu konuda yazan herkesle "ben öğretmenim, kimseden ders almam" tavrıyl uzlaşmacı olmayan bir tartışmaya girerek mükemmel bir tahammülsüzlük örneği sergilediniz. Tebrikler.
  Bu andan sonra dün geceki ve bu iletideki bütün açıklamalara, bütün iyiniyetli yaklaşımlara karşın tutumunuzu sürdürürseniz bunu vandalizm olarak değerlendiriyorum, bilginize. Levent Abi ileti 20:31, 21 Ağustos 2008 (UTC)
  Bana yazdığınız mesaja verilecek cevap çok ama, ben de vaktimi boşa harcamak istemiyorum. Neyse, benim için şu durumda mesele kapanmıştır.--Tarih 20:50, 21 Ağustos 2008 (UTC)
  • benim için şu durumda mesele kapanmıştır demeniz yeterliydi, sonradan ek yapmanıza gerek yoktu, çünkü Verecek yanıtınız olmadığını düşünmedim, bunu belirtmekle "herhangi bir geri adım atmadım" demeye çalıştığınızı biliyorum ama öğretmenim, şunu söylemek gerekli ki, sadece katı tutumun kimseye yarar getirmeyeceğini, uzlaşmacılığın, hatta en kötü barışın en iyi savaştan yeğ olduğunu vurgulamak istedim, hepsi bu. Benim için de mesele zaten kapandı. İyi geceler dilerim. Levent Abi ileti 20:57, 21 Ağustos 2008 (UTC)

  Kategori[kaynağı değiştir]

  • Pardon, konu sizin uzmanlık alanınıza giriyor, çok söz söyleyemeyebilirim ama Tarih Vakfı maddesinin "tarih" kategorisinde de bulunması gerekmiyor mu? Şaşırdığım için merakımdan soruyorum.. Levent Abi ileti 21:17, 21 Ağustos 2008 (UTC)
  • O zaman bu durumda; Tarihle ilgili kurum ve kuruluşlar gibi bir alt kategori açılması gerekiyor sanırım. Ama eğer bu kategoriye dahil edilecek madde sayısı bir ile sınırlı kalacaksa, çoğalmayacaksa (bu öngörülebilir birşey midir, bilemiyorum şu an), o kategoriyi açmak doğru değil. Eğer~bu veya başka bir nedenle alt kategori açılmaması tercih edilirse bu durumda da doğrudan Tarih kategorisine dahil edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Görüşünüzü belirtirseniz sevinirim, teşekkürler. Levent Abi ileti 21:06, 22 Ağustos 2008 (UTC)
  • Siz zahmet etmeyin, işim yoktu, ben hallettim. Uygun olmamışsa değiştirirsiniz. Kolay gelsin. Levent Abi ileti 21:49, 23 Ağustos 2008 (UTC)

  Harita[kaynağı değiştir]

  Selam Tarih. Şu haritalar okulunuzda var mı? Günümüzde kullanılan bu haritalardan özellikle 45131-ASYA SİYASİ HARİTASI'na ihtiyacımız var. Burda da mı Çin'in idari bölümleri maddesindeki gibi pinyin mi kullanılıyor? Yoksa Türkçedeki yazımı mı kullanılıyor? Vaktiniz olduğunda bakarsanız çok sevineceğim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 18:27, 25 Ağustos 2008 (UTC)

  cevap[kaynağı değiştir]

  Bu kadar gecikmiş bir cevap işinize yarar mı bilmiyorum?

  Okulumuzda Çin'i gösteren iki harita var. İkisi de MEB tarafından basılmış

  • 1. si Asya Siyasi haritası, bu harita eski bir tarihte basılmış. Burada Çin'deki şehirlerin isimleri Türkçe telaffuzlarına göre yazılmış. Birkaç misal vermek gerekirse; Çengtu, Çangçun, Çunkingk, Nankin, Vutan, Kveiyang, Yinçian, Tieçin gibi....
  • 2. harita Dünya Haritası bu harita 1. haritaya göre daha yeni bir tarihte basılmış. Burada Çindeki şehirlerin yazılışında zannedersen İngilizce yazılışı esas alınmış. Meselâ; Chengdu, Changchun, Chogqing, Nanjing, Wuhan, Guiyang, Yinchuan, Tianjan gibi...
  • Bir de ekendime ait 1989 basımı atlasa baktım. Orada da Çin'deki şehirler Türkçe telaffuzlara göre yazılmış.

  Pinyin'e göre yazılmış Çin Haritası hiç görmedim. Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar. Cevabımın gecikmiş olmasından dolayı özür dilerim.

  --Tarih 20:15, 19 Eylül 2008 (UTC)

  • Yanıtınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler işimize yaramıştır ve yarayacaktır. Bende MEB'in Çin haritası var. O haritada okulunuzun Asya Siyasi haritasıyla aynı şekilde yazılıyor.

  Çengtu, Çangçun, Çunking, Nankin, Vuhan, Kveiyang, Yinçian, Tieçin

  Ancak bu Türkçe telaffuzlarına göre değil Türkçe'deki Çince yazımına göre hazırlanmıştır. Cumhuriyetin 1930'li yıllarndan bu yana kullanılıyor. Araştırma yaptım da MEB'in kendisi artık haritaları basmıyor (bundan sonra da hiç basmayacak mıdır? bilmiyorum) ve bildiğiniz gibi okullar firmaların hazırladıkları haritalar arasından seçiyorlar. Ancak bu özelleştirme problemleri de yaratmıştır. Bu firmanın bastıkları haritalardaki yazımları bayağı karışıktır. Bazı yer adları için Türkçe yazımı, bazı bir yer adları için pinyin kullanıldığı gördüm. İkisi yan yana yazıldıysa daha güzel ama gerçekte öyle değil, ne yazık ki.

  • İngilizce dediğiniz

  Chengdu, Changchun, Chogqing, Nanjing, Wuhan, Guiyang, Yinchuan, Tianjan gibi...

  aslında tonlama işaretsiz pinyin sistemine dayalı yazımdır. Tanıdığım öğretmene sorduğumda o da İngilizce ile yazıldığını söyledi. Yani genelde bu tonlama işaretsiz pinyin İngilizce olarak düşünülüyor.

  Günümüzde bazı araştırmacılar pinyini temeli alarak Türkçe kullananlar için bariz sorunu yaratan bazı harfleri değiştirerek kullanıyorlar. Örneğin, X (Türkçe'deki Ş sesine yakın fakat farklı), Q (Türkçe'deki Ç sesine en yakın olan Ç) v.s

  • Pinyin ve Türkçe yazımı kıyasladıysanız öğrencilerin pinyin'in bazı harflerini okuyamadıklarını ve Türkçe yazımında da bazı sorunların olduğu anlamışsınızdır. Bu mesele Vikipedi'nin meselesi olmaktan ziyade TDK'nın, MEB'in ilgilenmesi gereken mesele olduğunu düşünüyorum.
  • Çin Halk Cumhuriyeti'nde Çocuklarının Çin yazısını okuyabilmeleri için ilk 1. ve 2. sınıflarında pinyin öğretilmektedir. Pinyini öğrenmiş olanlar için pinyin faydalıdır fakat öğrenmemiş olanlar okuyamazlar. Eğer MEB derslerde (örneğin coğrafya dersinde) kısaca pinyini anlatacağına dair karar verirse pinyin kullanılabilir, bence. İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Görüşmek üzere. Takabeg ileti 06:51, 20 Eylül 2008 (UTC)

  Bir soru[kaynağı değiştir]

  Size bir şey sormak istiyorum. Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki sizin ilçe olarak adlandırdığnız yerler nahiye olarak geçiyor. Acaba orada resmen nahiye olarak geçen isim bizdeki ilçenin karşılığı mıdır? Ayrıca sizin il olarak yazdığınız idari birimleri Uygurcada vilayet olarak geçiyor. Bir de şunu ifade etmek istiyorum benim vilayet olarak yazdığım bazı İran idari birimlerinin bir kısmını il olarak değiştirmişsiniz. İl Türkiyede şu anda kullanılan bir idari birimdir. Vilayet ilden daha geniş anlamı olan bir idari yapıdır. Uygurcada resmi olarak vilayet ve nahiye olarak isimlendirilen yerlere Türkçedeki idari birimlerin isimlerini vermek ne kadar uygun bilemiyorum. Bu konuda bir başka misal Azerbaycan idari birimleri için resmi isimlendirme olan rayon kelimesi kullanılıyor.--Tarih 04:15, 21 Eylül 2008 (UTC)

  Selam. Evet Uygurcada nahiye. Sincan'daki il ve ilçe Türkiye'deki ilçeye nazaran daha geniş. Yine de tercümeleri olarak yanlış değildir. Uygurca nahiye diyor da Osmanlı nahiyelerine göre yine de geniş. Yine de dilerseniz nahiye de olabilir. Benim için farketmez:) İran'daki durumu ise farklı. Ben de tam olarak çözemedim. Dediğiniz gibi Azerbaycan da rayon ise İran'da ostan kullanılıyor. Aslında doğrudan Ostan olabilir, bence. Ama baktım, bazı madde başlıkları XX (il) şeklinde. O yüzden diğerlerini de il yaptım. Kitaplara baktığım kadarıyla eyalet kullanılıyor ama başında genel valileri var. Vali olduğunu gözönünde tutarsak vilayet oluyor. Bu terimler de Sabit değildir. Teklif ederseniz iyi olacak. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 04:28, 21 Eylül 2008 (UTC)
  • Sincan Uygur

  Vilayet, Nahiye ve Rayon... oluyor. Ancak Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki rayonlar Türkiyedeki Büyükşehir belediyesi içindeki belediyeler kadardır. Ben Tamam diyorum. İsterseniz ve bu konuyla ilgilenen Kullanıcı:Tevfik1958'e de sorabilirsiniz.

  • Sincan Uygur

  Selamlar. Ben ve Takabeg Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Vilayet, Şehir, Nahiye ve Bucakların Türkiyedeki Yönetimsel (İdari) bölümlerin karşıtı olan veya eş deger olan idari birimlerin isimlerini kullandık ayrıca Uygurca Uygurların kendi tanımlarını aynı şekilde yazdık, ayrıca Vikipedia Almanca ve İngilizce'de tanımlamalarla karşılaştırıp en doğru ve uygun olanları yazdık. Tabiki Türkiye Cumhuriyetindeki Yönetimsel bölümleri ile Çin'in Yönetimsel bölümleri arasında büyük fark vardır.

  • Sincan Uygur -> Şincan Uygur'da olabilir ama en çok kullanılan Sincan'dır.
  • Xīnjiāng -> Yeni sınır veya yeni bölge olduğu tarafımdan bilinmektedir. Doğu Türkistan'dır, Uyguristan'dır.--Tevfik1958 10:07, 21 Eylül 2008 (UTC)


  • İran

  Ostan, Şahrestan (Şehrestan), Bahş (Bahşiye), Şahr (Şehir), Dehestan ve Deh.

  Takabeg ileti 04:42, 21 Eylül 2008 (UTC)

  Kökenbilimsel bir durum söz konusu ise şunları eklemek isterim:

  Okunuşu sincan değil Şincan (Xinjiang) Çince anlamı: yeni sınır demek.

  shin-yeni, jiang-bolge,sinir

  Yeni kazanılmış toprak, bölge anlamındadir.

  Doğu Türkistan'daki Xinjiang'dan söz ediyorsanız tabi... (= Yazın gugıla araştırın.

  imza: anonim Bu imzasız yazı 88.232.153.233 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Sincan için çok sorun yoktur. Ama İran için görüşünüzü almak istiyorum. Şahsen ostan kullandığım için bunun doğru Türkçesini bilmiyorum:) İran'ın bölgeleri maddesine baktığımda Bölge kullanılıyor. Ne yapalım? Birkaç arkadaşlarımıza da mesaj atarak sormuştum. Görüşürüz. Takabeg ileti 05:19, 21 Eylül 2008 (UTC)

  Ambox warning pn.svg

  Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi isimli maddeye, bekletmeli sil prosedürünün uygulanabileceğini ifade eden bekletmeli sil şablonu eklenmiştir. Her türlü katkı için minettar olsak da, bu madde Vikipedi'nin içerik politikalarıyla uyumsuz olabilir ve ilgili silme uyarısı tam olarak hangi açıdan uygunsuz olduğunu açıklamaktadır (ayrıca Vikipedi ne değildir? ve silme politikası sayfalarına bakarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz). İlgili bekletmeli sil etiketini kaldırarak, silme önerisine itiraz edebilirsiniz; fakat lütfen niçin ilgili silme önerisine itiraz ettiğinizi ya değişiklik özetinizde ya da maddenin tartışma sayfasında belirtiniz. Ek olarak, lütfen maddeyi belirtilen sorunlardan yola çıkarak geliştirmeye çalışınız. Her ne kadar bir bekletmeli sil etiketini kaldırmak, silme önerisini geçersiz kılsa da, madde yine de silinebilir
  Eğer herhangi bir hızlı silme kriterini karşılıyorsa hızlı silme yoluyla, veya silinmeye aday gösterilerek, topluluğun silinmeyi fikir birliği ile onaylaması sonucu silinebilir.

  --Levent Abi ileti 21:14, 1 Ekim 2008 (UTC)

  Merhaba[kaynağı değiştir]

  • İletinize geç yanıt veriyorum; çünkü dün ben çıktıktan sonra yazmışsınız. Ne yazık ki şablonlar ve interwiki konusunda fazla deneyimim yok. İşin kötüsü bunun hakkında kimin bilgili olduğunu da bilmiyorum. Yardımcı olmak isterdim ama elimden gelen bir şey yok. Üzgünüm, iyi çalışmalar. Levent Abi ileti 10:11, 1 Aralık 2008 (UTC)

  Çanakkale[kaynağı değiştir]

  Selam. Nasılsınız? Çanakkale Savaşları maddesinde değişikliği yaptığnıız gördüm de birşey soracağım. Çanakkale Savaşları mı daha yaygın? Çanakkale Savaşı mı? Aslında kendi başında savaş olmadığına göre, Çanakkale Seferi olması gerekiyordur fakat piyasada Çanakkale Savaşı yaygın olduğunu görüyorum. O yüzden sefer olduğu halde savaş kullanılabilir. Fakat Savaşlar dememizin mantıksız olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz? Şimdiden mutlu bayramlar. Takabeg ileti 19:13, 6 Aralık 2008 (UTC)

  Ankara (isim)[kaynağı değiştir]

  Merhaba, Ankara (isim) maddesi üzerinde epey bir çalışma yaptım, acaba bir göz atıp, eksik veya hatalı bir şey var mı diye bakabilir misiniz? Yeni yılınız kutlu olsun. --İnfoCan 18:57, 31 Aralık 2008 (UTC)

  Teşekkür ederim. Eğer erişiminiz olan kaynaklarda konuyla ilgili bilgilere rastlarsanız, onları maddeye eklemeniz çok makbule geçer. --İnfoCan 16:49, 25 Ocak 2009 (UTC)

  Merhabalar![kaynağı değiştir]

  Bir Ermenistan VikiProjesi kurmaya düşünüyorum. Eğer kurulursa, katılımcı olmak ister misiniz? Yani ilginizi çekiyor mu? Runningfridgesrule 17:27, 12 Ocak 2009 (UTC)

  مرحبا[kaynağı değiştir]

  [3]--Cfsenel 15:30, 18 Ocak 2009 (UTC)


  • Yoğun işlerimden dolayı mesajınıza ancak okullar yarıyıl tatiline girdikten sonra cevap verebildim kusura bakmayın

  Türkçe günümüzde tam bir anlam kavram ve terim kargaşası içine düşmüştür. Aynı olan bazı şeyler iki ayrı kelime ile ifade edilmekte ispat – kanıt, cevap – yanıt, nutuk – söylev gibi. Aralarında ince anlam farklılıkları olan kelimeler ise tek bir kelime ile ifade edilmeye çalışılmaktadır. Seyretmek ve takip etmek ayrı şeylerdir fakat izlemek kelimesi ile ifade edilmeye çalışılmaktadır. İspata da delile de kanıt denilmekte ihtilal ve inkılaba da devrim denilmektedir. Çatışmalarla ilgili kavramlarda da durum aynıdır. Savaşın genel ismi Harp’tir (aslı Harb) dikkat ederseniz Kara Savaş Okulu denmiyor Kara Harp Okulu deniyor. Harbin değişik bölgelerde gerçekleşen kısmına Cephe denir. Cephedeki çatışmalara ise muharebe denir. Mesela bir örnek vermek gerekirse bugün yaygın olarak kullandığımız Kurtuluş Savaşının belgelerdeki asıl ismi İstiklal Harbi’dir. İstiklal Harbinde Doğu, Batı ve Güney Cepheler vardır. Batı Cephesinde 1. İnönü, 2. İnönü, Eskişehir- Kütahya muharebeleri vardır.

  Günümüzde Harp ile Muharebenin ince anlam farkını bilen çok fazla kişi yok. İkisine de savaş denmiştir. Hâlbuki Bu kavramlar İngilizcede de iki ayrı kelime ile ifade edilmektedir. Harp war muharebe ise battle kelimesi ile ifade edilmektedir İngilizcede. Türkçedeki bu kargaşalık hem Türklerin yabancı dil öğrenmesini zorlaştırmakta, hem de yabancıların Türkçe öğrenmesini zorlaştırmaktadır. Ayrıca iki dil arasındaki tercümelerde de bazı sıkıntılara sebep olmaktadır.

  Çanakkale Savaşlarındaki duruma gelince Çanakkale 1. Dünya Harbinin bir cephesidir. Buradaki çatışmalara da muharebe denir. Günümüzde harp de muharebe de yaygın olarak savaş kelimesi ile ifade edildiği için Çanakkale Savaşları madde başlığı doğru görünmektedir. Savaşı mı savaşları mı konusuna gelince Çanakkale cephesinde muharebeler ilk önce deniz ve kara muharebeleri olarak ikiye ayrılır. İtilaf devletleri 18 Mart 1918’den önce de Türklerin mevzilerine denizden saldırdılar. Çanakkale cephesinde asıl muharebeler ise karada oldu. 25 Nisan 1915’te başlayan kara muharebeleri 8,5 ay devam etti ve burada çok sayıda muharebe oldu Birinci Kirte Muharebesi, İkinci Kirte Muharebesi, Üçüncü Kirte Muharebesi, Birinci Kerevizdere Muharebesi, Zığındere Muharebesi, İkinci Kerevizdere Muharebesi, Birinci Anafartalar Muharebesi, İkinci Anafartalar Muharebesi gibi. Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu cephede pek çok muharebe olduğu için maddenin başlığı Çanakkale Savaşı değil savaşlarıdır. Sefer kelimesine gelince bu kelime Çanakkale Savaşlarındaki duruma hiç uygun düşmemektedir. Çünkü Sefer kelimesi elinizde olmayan uzaklardaki bir yeri almak için yapılan askeri harekâttır. Mesela Malta Seferi, Rodos Seferi, Mısır Seferi, Kırım seferi gibi. Çanakkale’de Türkler bir yeri almak için savaş başlatmadı. Kendi topraklarını savundu. Ama belki Çanakkale İtilaf Devletleri için bir sefer olabilir.

  Söz bu kelime ve kavram karışıklığından açılmışken viki kaynakta sizin açtığınız Mondros Ateşkes Anlaşması maddesinde gördüğüm bir eksiklikten bahsetmek istiyorum. Şimdilerde Mondros Ateşkes Antlaşması olarak geçen antlaşmanın asıl ismi Mondros Mütarekesidir. Viki kaynaktaki maddede, sadece Silah Bırakışımı Sözleşmesi gibi yaygın olmayan bir ismi orada kullanıp maddenin asıl isminden hiç bahsetmemeniz, madde için önemli bir eksikliktir.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim. --Tarih 14:57, 24 Ocak 2009 (UTC)

  Selam. Çoooooooooooooooook gecikmiş bir cevabınız için teşekkür ederim:))) Aslında muharebe İngilizce'den Türkçe'ye aktarılmış bir terim değildir. Genelkurmay'ın ATASE muharebe terimi kullanıyor. Ne yazık ki günümüzde Muharebe için Savaş terimi yanlışlıkla kullanılıyor. Zaten Türkçede varolan (Arapça kökenli bir kelime ama...) ve kaynaklarda da geçen muharebe terimini aktarmamamız eksikliktir. Çanakkale Savaşları da yanlıştır. Çanakkale Cephesinde birden rfazla savaş yoktur. I. Dünya Savaşı - Çanakkale Cephesi - filanca Muharebesi. Kara savasş ile Deniz savaş olmak üzere değil Kara muharebeleri ve Deniz muharebeleri vardı. Dolayısıyla Çanakkale Savaşları demek yanlıştır. Yanlışlıkla kullanılıyor ne yazık ki. Mondros meselesıne gelınce bu bir antlaşma değil anlaşmadır. Antlaşma'nın yanlış olduğunu anlaşma olduğunu söyledim. Mütareke = Bırakışma. Sina Akşin'in de dediği gibi Ateşkes uygun değildir. Onu halledelim. Yine bekleriz. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 15:13, 24 Ocak 2009 (UTC)

  تشكر[kaynağı değiştir]

  Cevabınız için teşekkür ederim. Ansiklopedinin açılamamasına üzüldüm. Benim gibi bu yazıyı öğrenme aşamasındakiler için de çok faydalı olurdu. Zira internette bu yazıyla yazılmış pek bir şey yok. Eğer bildiğiniz siteler varsa paylaşırsanız çok makbule geçer. Öğrenmekten vazgeçmeyi düşünmüyorum, çünkü her ne kadar ileride işime yarayacak gibi görünmese de eski yazıyı öğrenmekten zevk alıyorum. Yardım teklifiniz için de teşekkür ederim. Şu anda henüz başlangıç aşamasındayım, dolayısıyla elimdeki bir iki kitap kâfi geliyor. Ama önerebileceğiniz kitaplar varsa elbette öğrenmek isterim. Tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar.--Cfsenel 11:31, 26 Ocak 2009 (UTC)

  Takvim üt-Tevârîh[kaynağı değiştir]

  Merhaba. Takvim-üt-Tevârîh maddesini açtım ama muhtemelen başlığı yanlış yazdım (Takvim-üt Tevârih?). Sizce nasıl olmalı? Adını değiştirip uygun yönlendirmeleri ekleyebilir misiniz acaba? --İnfoCan 16:33, 30 Ocak 2009 (UTC)

  Teşekkür ederim. Açıklamanızı maddenin tartışma sayfasına da ekledim, maddenin başlığının yanlış olduğunu düşünebilecek kimseleri bilgilendirmek amacıyla. --İnfoCan 14:36, 2 Şubat 2009 (UTC)

  Velayet-nâme-i Hacı Bektâş Velî madde başlığının yazılışını da bir kontrol edebilir misiniz lütfen? --İnfoCan 19:41, 2 Şubat 2009 (UTC)

  • Bu gece yoğun olan mesaj trafiğimde sizin mesajınızı geç gördüm; kusura bakmayın. En yakın düzgün içerik, ilk içerikti, yani Etrüsk sürümü, o haline döndürdüm. Bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Levent ileti katkılar Lütfen eğer gerekmiyorsa bu iletiye yanıt yazmak yerine fazladan bir vandalla uğraşın ya da bir düzeltme yapın, teşekkürler. 23:19, 2 Şubat 2009 (UTC)

  Merhaba gene ben. Bu defa da Firdevsi-i Rumi için gereken düzeltmeleri yapabilir misiniz? (biraz evvel yaptığınız düzeltmeler için de teşekkürler) --İnfoCan 19:00, 3 Şubat 2009 (UTC)

  Selam[kaynağı değiştir]

  • Selam. Şu tartışma sayfasında siz benden önce yazdığınız metne, benden sonra ekleme yapmışsınız. Bu eklemeleri ayrı bir imzayla eklemeniz daha iyi olacaktır kullanıcılar açısından; çünkü ben bile şaşırdım, ben yazdığımda bu yazılar yoktu diye. Kolay gelsin, iyi çalışmalar... --DsMuratileti 22:28, 3 Şubat 2009 (UTC)
  • Ben kaydederken değişiklik çakışması oldu. Metni yeniden kaydedince bu şekide oldu.--Tarih 22:31, 3 Şubat 2009 (UTC)
  • İmzanız aynı kalmış ama... Böyle bir durumda imzanızın da değişmesi söz konusu olabilirdi. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler, kolay gelsin... --DsMuratileti 22:34, 3 Şubat 2009 (UTC)
  • Bu arada, yorumunuzu yine ekleyebilirsiniz; hatta ekleyin bence. Daha paylaşımlı bir tartışma olacaktır... --DsMuratileti 22:40, 3 Şubat 2009 (UTC)

  Öneri[kaynağı değiştir]

  • Bir öneri de benden; halen okuduğunuz bu mesaj sayfasını arşivlemeniz gerek sizin gerekse diğer kullanıcılar açısından yararlı olacaktır. İyi geceler. Levent ileti katkılar Lütfen eğer gerekmiyorsa bu iletiye yanıt yazmak yerine fazladan bir vandalla uğraşın ya da bir düzeltme yapın, teşekkürler. 22:30, 3 Şubat 2009 (UTC)

  Kitab-ı Cihannüma[kaynağı değiştir]

  Müsait bir zamanınızda (daha evvelki ricalarıma ek olarak) Kitab-ı Cihannüma ve Mehmed Neşrî maddelerindeki yazımları da bir kontrol edebilirseniz çok sevinirim. --İnfoCan 17:35, 4 Şubat 2009 (UTC)

  Bizans İmparatorları[kaynağı değiştir]

  Şöyle bir şey yaptım, ama imparatorların hepsi kırmızı oldu. Benim düzeltmem yıllar alır, biraz yardımcı olur musnuz :) Khutuckmsj 17:46, 9 Şubat 2009 (UTC)

  Teşekkürler. Khutuckmsj 16:57, 13 Şubat 2009 (UTC)

  Nazik cevabınız için teşekkürler, bu arada ikinci çocuğunuz için de sizi kutlarım. O kadar işinizin arasında Vikipedi'ye zaman ayıramamanızı gayet iyi anlıyorum, herşeyin kolay gelmesini diliyorum. Ne zaman müsait olursanız makbulumdür. Hoşça kalın.--İnfoCan 14:50, 13 Şubat 2009 (UTC)

  ?[kaynağı değiştir]

  Bahtiyar Vahapzade dün Baküde hayatını kaybetti. [4] Niçin herhangibir araştırma yapmadan benim değişikliğimi geri aldınız. Yalnız referans kısmında kaynağı verdiğim halde Kaynak hatası var diyor daha önce böyle bir şey olmuyordu. Bu kısmı düzeltebilirseniz iyi olur.--Tarih 05:25, 14 Şubat 2009 (UTC)

  • bu kullanıcı bir derginin linkini eklemişti onlarca maddeye. sekme açıp tümünü birden geri aldım. daha sonra maddelere teker teker bakarım genellikle. bu kez, yarısında bırakmak zorunda kaldım. böyle durumlarda, hele de eski ve bilindik kullanıcılar söz konusu olduğunda 'neden araştırma yapmadınız' yerine basitçe 'neden geri aldınız' sorusu VP:İNOV'a daha uygun oluyor. kolay gelsin. --kibelemesaj 07:51, 14 Şubat 2009 (UTC)

  Bir Soru[kaynağı değiştir]

  Size bir şey sormak istiyorum. Son zamanlarda referans etiketi ile kaynak eklediğim bazı maddelerde en altta kaynak hatası deyip kırmızı bir yazı çıkıyor. Eskiden böyle bir şey olmuyordu bunun sebebi nedir acaba. En son Bahtiyar Vahapzade'nin şu sürümünde karşılaştım [5] bu durum ile sonrdadan siz düzeltmişsiniz. Halbuki eskiden yaptığım işlemin aynısını yapıyorum.--Tarih 18:43, 15 Şubat 2009 (UTC)

  • Son dönemde ortaya çıkan bir durum oldu bu, daha önce görünmüyordu. Maddeye referans etiketi ile bir referans eklediğinizde bunun görünebileceği bir kaynakça şablonu olması gerekiyor. Bu kaynakça şablonu olmadığında, eklenen referans gözükemiyor ve o yazının çıkmasına neden oluyor. Eğer referans eklediğiniz maddelerde kaynakça şablonu yoksa, bunu kaynakça şablonu ekleyerek çözebilirsiniz. Kolay gelsin, iyi çalışmalar... --DsMuratileti 18:54, 15 Şubat 2009 (UTC)

  Tarih projesi[kaynağı değiştir]

  Wikiclassics Owl of Minerva (green).svg
  Vikiproje Tarih Davetiyesi


  Merhabalar Tarih,

  Tarih ile ilişkili konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan VikiProje Tarih projesine davetlisiniz. Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin, iş bölümü ve hedefler kısmına yapmayı düşündüğünüz katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edebilirsiniz. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkı sağğlayabilir ve işbirliği projesinde pek çok ödül kazanabilirsiniz.Ayrıca üzerinde çalışılan maddeleri ve istek maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

  Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

  --Merube 89msj 23:05, 9 Temmuz 2009 (UTC)

  ILICA,KUTAHYA !?.[kaynağı değiştir]

  ILICA, Kutahya basliginda galiba bir sorun yasiyoruz. Otel Harlek ile ilgili bir reklamimsi giris vardi. ben onu degistirmistim. siz tekrar o reklam kokan versiyona dondurmussunuz. ILICA HARLEK OTEL diye bir baslik acip onceki versiyonu oraya yazmak daha dogru olur sanirim. --Limon cicegi kolonyasi 20:59, 20 Ağustos 2009 (UTC)

  Neşrî[kaynağı değiştir]

  Elinize sağlık, düzenlemeleriniz çok yerinde olmuş, anlatım düzelmiş. Belki biraz daha iyileştirilebilecek bir şey, giriş bölümünü genişletmek olabilir, çünkü Vikipedi maddelerinde genelde ilk paragraf, maddenin kalan kısmının özeti gibi oluyor. Umarım işleriniz ve ailenizden zamanınız kalınca sizi burda daha sık görebiliriz. --İnfoCan 14:36, 6 Kasım 2009 (UTC)

  Side[kaynağı değiştir]

  Merhaba. Bu değişikliğin gerekçesi Vikipedi:Vikipedi proje kontrolü kapsamında yapılan düzenleme çalışmasıdır. Sayfanın görsel açıdan hangi bölümünün bozulduğunu söyleyebilirseniz sevinirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Superyetkinileti 19:44, 21 Ocak 2010 (UTC)

  Şimdi düzelmiş olmalı. --Superyetkinileti 20:08, 21 Ocak 2010 (UTC)

  Haftanın iş birliği için katılım çağrısı!

  Haftanın iş birliği projesine katılarak 100 TL'lik kitap hediye çeki kazanma şansını yakalayın!
  2010'un 9. haftası için proje olarak Seçkin madde üretimi seçilmiştir.
  Projeye katılmak için buraya tıklayın.
  Bundan sonraki haftalar için bilgi mesajı almak istemiyorsanız lütfen bunu size mesajı atan kullanıcıya bildirin.

  --CnkALTDSmesaj/message 02:37, 2 Mart 2010 (UTC)

  Eski İngilizce Viki[kaynağı değiştir]

  Selamlar. Biraz önce Eski İngilizce Vikipedi mevcut olduğunu farkettim: Ne zaman açıldığını bilmiyorum ama Osmanlıca Vikipedi'ye karşı öne sürülen bütün görüşler Eski İngilizce için de mevcut. Buna nasıl izin verilmiş? O zamanlar Osmanlıca Vikipedi'ye haksızlık yapıldığını düşünüyorum. O zamandan bu yana benim Osmanlıcam da çok ilerledi. Eğer tekrar Osmanlıca Vikipedi'yi açmak isterseniz ben de sizin yanınızdayım. ---Vikiyazar 15:03, 1 Mart 2011 (UTC)

  جواب[kaynağı değiştir]

  Selamlar,

  Konu ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Osmanlıca Viki [6] konusunu size kısaca açıklayayım. Osmanlıca viki 2006 yılının sonbaharında test olarak faaliyete geçti. O tarihteki 'yeni viki açma şartlarına' göre osmanlıca vikinin açılmasına bir engel yoktu. 14 ayda 1550 madde yazıldı. Tam Osmanlıca vikinin açılma safhasında oradaki hizmetliler eğer Osmanlıca viki açılırsa bütün eski dilleri açmak zorunda kalacaklarını ifade ederek yeni viki açma şartlarını değiştirdiler [7] ve bu değişikliği 14 ay önce test olarak faaliyete geçen osmanlıca vikiye de uyguladılar. Bunun haksızlık olduğunu yeni viki açma şartları değişikliğinin ancak bundan sonraki vikilere uygulanması gerektiğini savunduk. Fakat kabul etmediler. Ocak 2008'de osmanlıca vikinin açılışını reddettiler.[8]

  Benim haberim olmadan bir kullanıcı 13 haziran 2010'da yeniden osmanlıca viki için müracaat etmiş. [9] Hemen bir gün sonra 14 haziranda eski dil olduğu gerekçesi ile onu da reddettiler. Dolayısıyla osmanlıca viki için yeni bir müracaatın sonuda muhtemelen aynı olacaktır.

  Eski ingilizce yönetmelik değişikliğinden birkaç sene önce kabul edilmiş. Osmanlıca da aynı tarihlerde teklif edilseydi kabul edilirdi. Bu yönetmelik değişikliğinden sonra bütün eski dilleri reddettiler.[10]

  Şimdiki şartlara göre [11] eski diller için sadece viki kaynak açmaya izin veriyorlar. Eğer Osmanlıca viki kaynak için müracaat edilirse kabul edilir. İngilizcem yeterli olmadığı için müracaat yapamadım. Şimdilik yapabileceğimiz tek şey Osmanlıca viki kaynak için müracaat. Eğer müracaat edilirse vaktimin müsaitlği nisbetinde yardımcı olabilirim. Vaktim eskisi gibi bol değil. Gündüz okula gidiyorum. Akşamları ve hafta sonları dershanede Öğretmenlere KPSS tarih ve vatandaşlık dersi veriyorum. 2 küçük oğlum beni epeyi meşgul ediyorlar. Durum bundan ibarettir.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim. --Tarih 18:50, 1 Mart 2011 (UTC)

  • Durumu ayrıntılı bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim. Ben Eski İngilizce'nin kural değişikliğinden önce onaylandığını bilmiyordum. Aslında Osmanlıca viki kaynak açmak da fena bir fikir değil. Ben ABD'de yaşıyorum. İngilizcemin yeterliliği sorun değil. Müracaatı üstlenebilirim. Osmanlıca okuma yazma seviyem de oldukça iyi. Matbu kitapları gayet iyi okuyorum. Elyazısını ilerletmeye çalışıyorum. Cumhuriyetten önce yayınlanmış bütün kitaplar telifsiz oldukları için Viki kaynak'a taşınabilir. Bunların çoğu da taranmış olarak Googlebooks'ta mevcut. Ama bunları okuyup Osmanlıca olarak sayfalara girmek gerekiyor. Bir sürü hikaye, şiir, roman, tarih kitapları, din kitapları vs. var. Ayrıca Osmanlı döneminde yazılmış ferman, yazışma vs. gibi belgeleri de aslına uygun bir şekilde Osmanlıca harflerle Viki kaynak'a taşımak mümkün. Bunlar araştırmacılar için kaynak olarak kullanılabilecek bir hazne oluşturacaktır. Bir bakıma Osmanlıca ansiklopedi açmak fazla pratik bir şey değildi. Yeni Türkçe'yle bulabileceğimiz bilgileri az insanın okuyabileceği bir alfabeyle tekrarlamanın ne kadar fayda getireceği biraz şüpheli. Oysa Osmanlıca yazılmış belgeleri Osmanlıca olarak aslına uygun bir şekilde biraraya toplayacak bir Viki kaynak, araştırmacılar için değerli bir kaynak olur kanısındayım. Hem de Osmanlıca öğrenmek isteyen Türkler için bir araç teşkil eder.

  Yanlız bana gönderdiğiniz sayfalardan birinde gerekirse eski dillerdeki Viki kaynaklar, tekabül ettikleri yeni dillerdeki kaynaklarla birleştirilebilir diyor. Eski İngilizce ve Yeni İngilizce buna örnek gösterilmiş. Türkçe Vikikaynak mevcut ama bence Osmanlıca Viki kaynak ayrı tutulmalı. Ama arada bir bağlantı kurulabilse iyi olur. Mesela Şıpsevdi romanının aslı Osmanlıca Viki kaynaK'a konur, yeni Türkçe alfabesiyle yazılan hali ise Türkçe Viki kaynak'a konabilir. İsteyen bunun iki halini de görebilir. Siz bu düşüncelerim hakkında ne düşünüyorsunuz? Selamlar ve saygılar. ---Vikiyazar 16:19, 3 Mart 2011 (UTC)

  • Toronto Üniversitesi arşivini gayet iyi biliyorum. Nitekim o arşiv sayesinde Osmanlıca öğrendim. Bilgisayarımda o arşivden indirilmiş yüzlerce kitap mevcut. Elyazısı için de Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nin web sitesine koyduğu Ermeni olaylarıyla ilgili belgeleri kullanıyorum. Yanlarına yeni harflerle yazılmış halini koydukları için karşılaştırarak öğrenmem mümkün oluyor. 3 senedir öğreniyorum. Haftada muntazam olarak 3-4 saat Osmanlıca kitap veya elyazısı okuyorum. Bazılarını yeni harflere aktarıyorum. Redhouse Osmanlıca-İngilizce sözlüğü, Mehmet Kanar sözlüğü, Faruk Timurtaş vs. hepsi var. Amma bu kadar uğraştıktan sonra insanın bazan azmi kırılıyor. Bana yazdıklarınıza göre demek ki doğru yoldayım. Aynen sizin dediklerinizi yapıyorum. Ama sizden başka Osmanlıca bilen hiç kimseyle tanışmadığım için doğru yolda olup olmadığımdan emin değildim. Çok teşekkür ederim. Türkiye'de yaşamış olsaydım, Osmanlıca kurslarına giderdim ama mümkün değil. Neyse ki kendi kendime epeyce öğrendim. Nitekim büyük dedemin mezarını da Osmanlıca öğrenmem sayesinde buldum. 40 senedir hiç kimse ziyaret etmemişti ve yerini bilenler vefat etmişti. Resmi gazetenin arşivlerini İnternet'e aktardığını bilmiyordum. İşaret ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Hemen bakacağım. Ayrıca Viki kaynak'a başvurma koşullarını öğreneceğim. Vaktinizin az olduğunu biliyorum ama eğer oy desteği bulma konusunda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Size Osmanlıca Vikipedi konusunda destek veren kişileri bulabilirsek belki onlar şimdi de bize Viki kaynak konusunda destek verirler. Selamlar ve saygılar. ---Vikiyazar 14:54, 4 Mart 2011 (UTC)
  • Gmail adresinize e-posta yolladım, bilmem aldınız mı? ---Vikiyazar 03:02, 14 Mart 2011 (UTC)

  Buluşmaya davetlisiniz![kaynağı değiştir]

  Sevgili Tarih,

  Jimmy Wales, yarın bir konferans için İstanbul'da olacak ve konferanstan sonra vaktinin bir kısmında Türkiye'deki Vikipedistler ile buluşmayı planlıyor.

  Sizin de buluşmaya katılımınız bizim için önemli. Konu ile ilgili gelişmeleri köy çeşmesinden takip edebilirsiniz.

  Güvenlik tedbirleri gereği görüşmeye katılacak kişilerin isimlerinin önceden belirlenip bildirilmesi gerekiyor.

  İsminizin listeye eklenmesi için en kısa sürede bana e-posta veya mesaj atmanız gerekli.

  İletişim ve ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşarsanız bana e-posta gönderebilir veya mesaj sayfamdan bana yazabilirsiniz.


  Önemli: Ayrıca bir telefon numarası belirtmeniz yarınki iletişim için kolaylık sağlayacaktır ve önemlidir. E-postanıza yanıt olarak kendi telefon numaramı size ileteceğim.


  Görüşmenin tarihi ve saati:

  5 Ekim 2011 Çarşamba - 16:00, Lütfen belirtilen saatten daha önce alanda bulunmaya özen gösteriniz görüşmenin kısa sürmesi planlanıyor

  Görüşmenin yapılacağı yer:

  İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Harbiye, İstanbul


  Bu mesaj, İstanbul'da yaşadığını belirten Vikipedistlere, bilgilendirme amacıyla gönderilmiştir.

  Yarın görüşmek ümidiyle... Nazif İLBEK 21:00, 4 Ekim 2011 (UTC)

  Vikiproje:Vikipedi Türkiye Buluşması/Davetiye

  en:User:Kaygtr

  Özür Dilerim[kaynağı değiştir]

  Eski haline getirdim, incelemiştim fakat dalgınlığıma gelmiş normal de yapmam böyle kusura bakmayın. Rıdvan Merhaba 10:25, 28 Kasım 2012 (UTC)


  Devriyelik başvurusu yapmayı düşündünüz mü hiç ? Rıdvan Merhaba 10:31, 28 Kasım 2012 (UTC)

  Teşekkürler sizde haklısınız, kolay gelsin. İyi çalışmalar. Rıdvan Merhaba11:35, 29 Kasım 2012 (UTC)

  Mimar[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih. Sultan I. Murad Türbesi maddesinde mimarlarının kimliğinden hiç bahs edilmemiş. Bu konuda (mimarların kim olduğu ile ilgili) bir bilginiz var mı? OkanfanEvet benim? 07:17, 12 Eylül 2015 (UTC)

  Katkımın geri alınması[kaynağı değiştir]

  Refik Halit Karay maddesine yaptığım bilgi eklemesini hangi gerekçe ile sildiniz acaba ?

  Tarih (mesaj) 18:17, 12 Şubat 2017 (UTC)

  • Sayın Tarih, ilk değişikliğinizde nedensiz içerik çıkarımı yapan birinin değişikliğinin yanında bir değişiklik yaptığınız için toplu reddetme sonucu silinmiştir. İkinci eklemeniz ise yine deneme amaçlı değişiklik yapan bir kullanıcınıyla birlikte toplu reddetmeye takıldığınız ve kaynaksız bilgi eklentisi yaptığınız için silinmiştir. Şimdi kaynakları ile birlikte tekrar ekleyiniz. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 18:22, 12 Şubat 2017 (UTC)

  Mehtap TV silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

  Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Mehtap TV) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Mehtap TV sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

  Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 01:21, 16 Ocak 2018 (UTC)

  Osmanlı Araştırmaları Vakfı silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

  Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Osmanlı Araştırmaları Vakfı) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Osmanlı Araştırmaları Vakfı sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

  Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 14:15, 13 Şubat 2018 (UTC)

  Moro İslami Kurtuluş Cephesi[kaynağı değiştir]

  Ben kaynakları ekleyerek maddenin güncel bilgisini ekledim siz ne gerekçeyle 2010 yılında ayrılıkçılığı bırakmış bir teşkilatı eski bilgilerine döndürüyorsunuz üstelik orada yapılan Ebu Seyyaf ile ilgili açıklama eski bilgidir burada onunla bağlantılı şimdi bir konu yoktur. Kaynaklara bakarsanız Anadaolu ajansında şu bilgi var

  Uzun süren müzakerelerin ardından MIKC ile hükümet arasında "Atalardan Kalan Topraklar Hakkında Mutabakat Zaptı" imzalandı. Mutabakat zaptı, 1996 yılında çıkan yasayla belirlenen Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi sınırlarını genişletiyor ve yönetim esası olarak yasanın yerini alıyordu.

  MIKC, 2010 yılında tam bağımsızlık hedefinden resmen vazgeçerek bölgesel özerkliği yeni hedef olarak belirledi.

  Hükümetle yapılan müzakereler sonunda İbrahim dönemin Devlet Başkanı III. Benigno Aquino ile Bangsamoro Çerçeve Anlaşması'na (BÇA) imza attı. Anlaşma, nüfusunun çoğunluğu Katolik olan Filipinler'de Müslümanlar tarafından yönetilecek özerk bir yönetim bölgesi oluşturulmasına yönelik yol haritasını niteliğindeydi.

  İbrahim liderliğindeki MIKC, BÇA'nın ardından 2014 yılında Manila hükümetiyle Bangsamoro Kapsamlı Anlaşması'nı (BKA) imzaladı. Anlaşma 17 yıldır devam eden müzakereleri somut sonuca ulaştırırken silahlı mücadelenin bitişini ilan ediyordu.

  ACABA SİZİN ANADOLU AJANSINDAN DAHA İYİ BİR AJANSINIZ MI VAR DA BU BİLGİLERİ GERİ ALIYORSUNUZ 2010 YILINDA AYRILIKÇILIĞI BIRAKMIŞ 2014 YILINDA HÜKÜMETLE BARIŞ ANTLAŞMASI YAPMIŞ LİDERİDE 2019 BANGSAMORO GEÇİCİ HÜKÜMETİNİN BAŞBAKANI OLARAK ATANMIŞ TEŞKİLATI 9 YIL ÖNCEKİ BİLGLERE DÖNDÜRMEK SİZE VEYA VİKİPEDİYE NE KAZANDIRACAK AÇIKLARMISINIZ BURASI OYUN OYNANACAK YER VEYA İNSANLARI YANLIŞ BİLGİLERLE YANILTACAK YER DEĞİL--Tarih (mesaj) 16.13, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Sayın Tarih, Türkçe Vikipedi'de hergün 100'ün üzerinde sürüm kontrolü yapılması gereken sayfa gelmektedir. Sizin yaptığınız gibi değişiklik özetine hiçbir gerekçe göstermeksizin daha önceden BBC kaynağı ile kaynaklandırılmış bir bilginin silinmesi iyi niyetli olarak algılanmamaktadır. Ki bence şu anda yaptığınız ayrılıkçı kelimesini bağımsızlık isteyen olarak tartışılabileceğini düşünüyorum. 2003 tarihli bu kaynağın kaldırılması (ki Vikipedi'deki en büyük problemlerimizden birisi kaynaklandırmak ve kaynakların çeşitlendirilmesi iken) ne kadar doğrudur? Değişikliklerinizde bu hususlara dikkat ederek mevcut sayfalarda değişiklikleri tamamen silmek yerine değişiklikleri ona göre yapmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.21, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Hanımefendi biz 2003 yılında değil 2019 da yaşıyoruz ben de size şimdiki güncel şu iki kaynağı gönderiyorum üstelik daha önce bağımsızlık için mücadele ettiğini katkımda da ifade ettim. Vikipedi 16 yıl öncesinde kalan güncellenmemiş bilgilerin yığını mıdır. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/moro-barisina-onculuk-eden-lider-el-hac-murad/1225787 https://www.sabah.com.tr/galeri/dunya/filipinlerde-moro-islami-kurtulus-cephesi-silah-birakti/2 --Tarih (mesaj) 20.13, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  bir de şu maddeye bakın https://en.wikipedia.org/wiki/Murad_Ebrahim Moro İslami Kurtuluş Cephesinin Lideri geçici hükümetin başbakanı tayin edilmiş siz hala hangi ayrılıkçılıktan bahsediyorsunuz.--Tarih (mesaj) 20.13, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bir doğru katkı yapmak için insanları bu kadar meşgul ederek vikipedinin gelişmesine katkıda bulunamazsınız zaten bulunduğum yerden hesabıma girmek çok zor bir de böyle şeylerle uğraşıyorum sizden önce iki kullanıcı da aynı hareket tarzını gösterdi. Doğru ve güncel bilgiyi 16 yıl öncesi bilgiye döndürmek vikipediye ve ve bu bilgiden faydalanmak isteyenlere ne fayda sağlar. 16 yıl önceki bilgileri ısrarla muhafaza etmek buradan faydalanmak isteyenlerin güvenli ve doğru bilgiye erişimine zarar verir. kişilerin bu davranışı bütün kuruma zarar verir--Tarih (mesaj) 20.13, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Sayın Tarih, öncelikle hanımefendi olmadığımı bilmenizi isterim. Vikipedi'nin de bir ansiklopedi olduğunu ve ansiklopedinin tarihsel süreçteki tüm aşamaları bulundurması gibi bir özelliği olduğunu bilmenizi isterim. Eğer engelle ilgili bir erişim bir sıkıntı yaşıyorsanız global kahya olan @HakanIST ten size global IP muafiyeti vermesi için haber yollayalım. Ben de size lokalde aynı muafiyeti hemen veriyorum. Saygılarımla SakhalinioBuyrun beniiiim? 20.42, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Cevap[kaynağı değiştir]

  Benim bulunduğum yerden sadece http://www.wikizeroo.net adresinden vikipediye ulaşabiliyorum. Oradan da benim hesabıma erişim yok IP erişimi de yok dolayısıyla maddelere katkım yok sadece maddeleri okuyor ve derslerim için resim ve harita alabiliyorum. Başka bir bağlantıdan hesabıma ulaşabiliyorum fakat o da çok yavaş ve sık sık kesiliyor madde değiştirirken çok bekliyor. Sizin global IP muafiyeti yardımınız nasıl bir kolaylık sağlayacak? --Tarih (mesaj) 21.04, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  VPN kullanabilirsiniz. Kullandığınız tarayıcıya ekleyeceğiniz eklendilerle bunu yapabilirsiniz. O VPNler normalde Wikipedia'da engelli ancak benim şu anda verdiğim IP muafiyeti engelli bir IP'den gelsenizde size Tarih kullanıcı adıyla değişiklik yapmanıza izin verecek. HakanIST'in yapacağı muafiyet ise tüm diller için aynı muafiyeti sağlayacak ve Tarih kullanıcısı ile değişikliklere devam edebileceksiniz. Eğer sorun yaşarsanız bana E-postaGönder özelliğini kullanarak bana eposta yoluyla ulaşabilirsiniz. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 21.12, 26 Mart 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

  RMaung (WMF) 00.48, 7 Eylül 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

  RMaung (WMF) 18.56, 20 Eylül 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

  RMaung (WMF) 15.27, 4 Ekim 2019 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  İyi vikiler[kaynağı değiştir]

  Sevgili Tarih, Vikipedi'ye katkılarınız için çok teşekkürler. Covid-19 önlemleri kapsamında pek çoğumuzun evinden çıkmadığı şu dönemi elimizden geldiğince Türkçe Vikipedi'ye katkı için kullanmak en güzel uğraş! Türkçe Vikipedi'nin her alanda uzman kişilerin bilgisine, emeğine çok ihtiyacı var ve katkılarınız çok değerli. Elinize sağlık.

  Eğer Vikipedi'ye katkılarınız sırasında sorunuz, yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir konu olursa deneyimli bir vikipediste veya Köy Çeşmesi'ne mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca birine hızlıca ulaşabilmek için Wiki-dışı bir ortamı kullanmak isterseniz şu adresteki Telegram grubuna da katılabilirsiniz.

  Size Türkçe Vikipedi başta olmak üzere Türkçe özgür bilgi ve içeriğin gelişimi ve desteklenmesi için çalışan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) adlı oluşumu da tanıtmak isterim.

  WMTR üyeleri üniversiteler, kütüphaneler ve müzelerle çalışarak Vikipedi'yi geliştirmeye, katkıları arttırmaya çalışmakta. Bir süre önce İstanbul'da Salı akşamları düzenli olarak vikipedistler arasında sosyal buluşmalar gerçekleştirilmeye başladı. Şimdi bu buluşmalar çevrimiçi olarak İstanbul ve İstanbul dışından dileyen tüm vikipedistlerin katılımı ile gerçekleşiyor. Müsait olduğunuz bir zaman dilerseniz bu toplantılara da bekleriz. Tarafıma e-posta ile ulaşabilirseniz adresinize davet göndermek isteriz.

  Kolay gelsin ve iyi vikiler Face-smile.svg Sakhalinio (mesaj - e-posta) 09.20, 5 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Teşekkür[kaynağı değiştir]

  Benim için mesaj sayfama yazdığınız güzel ifadeleriniz için teşekkür ederim. Bu yıl okullar Korona virüs sebebiyle 13 Mart tarihinde kapanınca vikipediye katkı sağlamak için daha fazla vaktim oldu. (WMTR) sayfanızı inceledim öncelikle şunu hatırlatayım hakkımızda başlıklı yazının ilk paragrafının son kelimesi yanlış yazılmış galiba

  Türkiye topluluğunun aktif üyeleri tarafından kurulan kullanılmıştır. bu son kelime cümleye uymuyor.

  Sayfanızdaki Vikipedi Sayfaları Fotoğrafını Arıyor kampanyası dikkatimi çekti. Resimlere özel bir ilgim var. Aslında ben kendin de bunu düşünüyordum. Önce commons taki resimleri inceledim kategorisiz veya eksik kategorilenmiş çok resim vardı. Sonuçta Commons'a 4 ayda yaptığım katkı vikipediye 14 yılda yaptığım katkıyı çoktan geçti Yapabileceğim bir konu ise belki katılırım. Bunun için size bazı şeyler sormak istiyorum

  1- Mesela Tuzluca, Iğdır safasında hiç resim yok ve bu sayfadan 10 dilde yazılmış madde var onların hepsine bulduğum aynı resmi ekleyebilir miyim bu halde tek resim kaydetmiş mi oluyorum 10 resim kaydetmiş mi oluyorum.

  2-Bir sayfada tek resim var bunlara yenilerini eklemek kampanyaya dahil oluyor mu? Oluyorsa her resmi ayrı ayrı kaydetmeli miyim

  3- Düzenleme özeti kısmına #WPWP ve #WPWPTR yazmalı. diyor

  öteki sayfada Katılımcılar, resimle geliştirdikleri tüm maddelerin düzenleme özetine #WPWP hashtagini eklemek zorundadır. iki ekten hangisini ve nasıl kullanacağız.

  Bu sayada iki resim kaydetmiştim bana eksik gibi geldi acaba bu parantezi {{ }} mi kullanacağız

  4- kurallar kısmında

  Resim ücretsiz kullanım lisansı altında veya kamu malı olarak yayınlanmalıdır. Olası lisanslar: CC-BY-SA 4.0, CC-BY 4.0, CC0 1.0.

  bu ne anlama geliyor Commons taki her resmi kullanamaz mıyız.

  5- Bu kampanyaya katılanları ve katkılarını gösteren bir sayfa var mı

  Gelelim diğer konuya

  Türkçe vikinin gelişmesine katkıda bulunmak isterim, fakat fotoğraflarda görüldüğü gibi (WMTR) Üyeleri gençlerden ve bilgisayarın teknik kısımlarını da iyi bilenlerden oluşuyor. Ben ise bilgisayar tekniği konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Cep telefonu kullanmıyorum. Tarih Öğretmenliğine başlayalı 30 yıl oldu. Salı toplantılarınıza katılmak isterim fakat size nasıl bir faydam olur bilmiyorum. Ayrıca nasıl katılacağımı da bilmiyorum. Acaba bu mail adresine wmtr@wikimedia.community mi mail atmam gerekiyor.

  Biraz fazla uzun oldu kusura bakmayın vaktinizi aldım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.--Tarih (mesaj) 13.00, 7 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Merhabalar sayın Tarih, öncelikle geri dönüşünüz için çok teşekkürler. #WPWP ile ilgili kampanya detaylarına çok hakim değilim, konu hakkında @ToprakM size belki daha fazla detay verebilir ama bende bazı sorularınız hakkındaki bildiklerimi aktarayım. 1. soru, muhtemelen evet, sizin diğer dillerde de ekleyeceğiniz her görsel ayrı ayrı değerlendirilecektir. 2. soru sayfaya eklenecek görseller sayfayı çok fotoğraf galerisine çevirmeyecek sayıda eklenmeli, ama bununla ilgili yarışamaya katkı ne olur tam emin değilim. 3. soruya bende emin olamadım. 4.soru commonstaki tük görseller kullanılabilir. Muhtemelen kullanılmasını istenen lisanslar sizin yeni yükleyeceğiniz dosyalar için verilmiştir. 5. soruyada ToprakM cevap verebilir diye tahmin ediyorum.
  Size toplantı davetini gönderebileceğimiz bir e-posta adresinizi wmtr adresine yada benim imzamın sonunda bulunan e-posta gönderme seçeği ile iletebilirsiniz. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.13, 7 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Merhaba, sorularınız için teşekkürler. Elimden geldiğince cevaplayacağım:
  1. Evet, bunların hepsi ayrı bir madde olduğu için bu katkılarınızın hepsi teker teker sayılacaktır. Tüm Vikipedi'lerde düzenleme özetine #WPWP ve #WPWPTR hastagini eklemeyi unutmayın.
  2. Kampanyanın amacı dosya bulunmayan maddelere dosya eklemek olduğu için bunu önermesem de bu konuyu soracağım. Ayrıca bir maddeye eklediğiniz birden fazla dosya olsa dahi bunlar tek sayılacak.
  3. #WPWP hastagi genel, #WPWPTR hastagi ise Wikimedia Türkiye Kullanıcı Grubu'nun (WMTR). Yerelde ödül vermediğimiz için çok önemli gözükmese de istatistiklerde hata olmaması için düzenleme özetinde #WPWPTR ve #WPWP hastaglerini beraber kullanmanız en doğrusu olur. Örnek kullanma biçimi şöyle: (+görsel #WPWPTR #WPWP).
  4. Wikimedia Commons'da bulunmak şartıyla bütün dosyaları kullanabilirsiniz.
  5. Katılanları ve katkılarını gösteren bir sayfa bildiğim kadarıyla yok lakin bunu da soracağım.
  İyi vikiler. --ToprakM 13.30, 7 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Merhabalar

  Rus vikisine en son yaptığım resim eklemesinden sonra mesaj sayfama söyle bir mesaj bırakmışlar. [12]

  Please, stop your spam. There is no necessarity to copy every image in hundreds of wikipedias, it is enough to just once add image on Wikidata. See example: adding the image on Wikidata item (property P18) and result. — Slb_nsk (обс.) 00:23, 11 июля 2020 (UTC)

  Acaba burada ne demek istiyorlar. Diğer vikilerde böyle bir mesaj yazan çıkmadı. Resimsiz viki maddelerine resim eklerken acaba bir yanlışlık mı yapıyorum. Ben birkaç gündür resimsiz vikilere resim ekliyorum. Acaba bu katkılarım Vikipedi Sayfaları Fotoğrafını Arıyor kampanyasında geçerli olarak görünüyor mu? Katkılarımda eksik veya kampanya kurallarına uymayan bir şey var mı diye bu kampanyayı düzenleyen yetkililere benim için sorabilir misiniz. Eğer bu eklemeler geçersizse buna devam etmenin bir anlamı kalmıyor. --Tarih (mesaj) 03.30, 11 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Merhaba Tarih, Wikidata diye bir ortak database imiz var ve buradaki bazı bilgiler tüm dillerde kullanılabiliyor. Bazı dildeki wikiler wikidata bağlantılarını yapmış durumdalar ve bu nedenle lokal wikilerde tekrardan eklemeye gerek olmayabiliyor. Anladığım kadarıyla rusçada bu böyle. Sizin yaptığınız katkıların sayılmayacağını düşünmüyorum ama teyit için yinede @ToprakM e soralım. Size tavsiyem şu andan itibaren wikidata da görsel var ise Rusça Wikiye ekleme yapmayın. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 18.09, 11 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Merhaba, Rusça Vikipedi gördüğüm kadarıyla bilgi kutularındaki görselleri Vikiveri'den çekiyor ve alakalı kullanıcı Vikiveri yerine maddelere görsel eklemenizden rahatsız olmuş ve sizi spam yapıyor olarak nitelendirmiş olarak görünüyor. Gün içinde size mesaj atan kullanıcıya da cevap vereceğim. Şimdilik Rusça Vikipedi'deki görsel eklemelerinizi yavaşlatmanızı tavsiye ediyorum. Kolay gelsin. --ToprakM 13.23, 12 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Teşekkür[kaynağı değiştir]

  Diğer cevabım kafa karıştırmış sanırım. WPWP'nin "Fotoğrafını Arayan Vikipedi Sayfaları" adından da anlayabileceğiniz gibi sayfalara fotoğraf, video, ses dosyası eklemek gerekiyor. Gösterdiğiniz maddede fotoğraf yok. Daha önce yaptığınız katkılardaki düzenleme özetleri de pek doğru olmamış. Düzenleme özetinde "#WPWPTR #WPWP" barındırmalısınız. "+görsel #WPWPTR #WPWP", "fotoğraf ekledim #WPWPTR #WPWP" veya sadece "#WPWPTR #WPWP" gibi. --ToprakM 14.06, 7 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Adınızı bir yere eklemenize gerek yok. Düzenleme özetleri de doğru lakin Rusça Vikipedi'de Türkçe yerine İngilizce (veya mümkünse Rusça) düzenleme özeti girerseniz daha iyi olur. --ToprakM 15.09, 7 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih, senin için WPWP Proje Yöneticisi ve Koordinatörü ile iletişime geçtim ve şüphelerinden dolayı katkılarının birkaçını incelemesini istedim. Bizi kırmadı ve cevap verdi. Katkılarının genel olarak iyi göründüğünü ancak "resim açıklaması açık olmalı" kuralına uymuyor gibi gözüktüğünü söyledi. Örnek olarak da Svahili dilindeki Eğirdir maddesine eklediğin görseli verdi. Resim açıklamasına sadece "Eğridir" yazmışsın ancak Commons'daki dosya açıklamasında "Eğirdir kasabası (solda) ile Eğirdir Gölü ve iki ada (Canada ve Yeşilada)" yazmakta. Ayrıca mesajında uluslararası jürinin doğruluk ve açıklama kurallarını çok ciddiye alacağı için bu bir sorun olabileceğini belirtmiş. Bilgine. --ToprakM 10.46, 14 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Merhaba Tarih,
  Yarışmaya ciddi emek verdin. Süre tamamlanmak üzere, umarım iyi bir sonuç da elde edersin. Hem bir tebrik edeyim hem de sonuç konusunda başarılar dileyeyim dedim.
  Sevgiler,
  Vito Genovese 21.34, 31 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Viki Kafkasya'yı Seviyor[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih, size bu mesajı Viki Kafkasya'yı Seviyor yarışmasına katılımınız nedeniyle yazıyorum. Öncelikle yarışmaya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Turkic Diller yarışmasında uygulanan kurallardan farklı olarak Viki Kafkasya'yı Seviyor yarışmasında sadece buradaki maddeler üzerinden değerlendirilme yapıalcaktır. Liste dışındaki maddeler değerlendirilmeye alınmayacak. Konular eğer kısa süre içerisinde tamamlanırsa ilave maddeler eklemek için bir çalışma içerisine girebiliriz. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 16.43, 3 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Teşekkür[kaynağı değiştir]

  Merhabalar

  Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları kampanyasından haberdar olmamı sağlamanızdan, kampanya konusunda açıklayıcı bilgiler vermenizden ve kampanya sırasında karşılaştığım zorlukları aşmam konusunda yardımlarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Bu sonucu almamda katkınız çok büyük. Size bir şey sormak istiyorum. Bana iki mail geldi. Aynı meseleyi ToprakM'ye yazdım. [13] kendisi sistemin nasıl işlediğini bilmediğini ifade etti. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor. Sistemin nasıl işlediği konusunda bilginiz var mı. İngilizcem yeteri kadar ileri değil çeviri de bazen tam çevirmiyor. Neyi nasıl yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum--Tarih (mesaj) 18.41, 11 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Merhaba Tarih, dilerseniz mail loop'una beni ve ToprakM i de ekleyin. Biz size elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 18.45, 11 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Tebrik[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih. Öncelikle yarışmadaki başarınız için tebrikler!

  Geçtiğimiz yıl Osmanlı İmparatorluğu'nun gemileri üzerine bir şahsi projeye başlamıştım, tüm ana gemileri kaliteli veya seçkin madde yapma hedefiyle yola çıkmıştım. Yaklaşık 9 aylık sürenin ardından şu anda yaklaşık 40 kaliteli ve seçkin maddenin ardından o projenin sonuna geldim. Sıradaki hedefim deniz savaşları önceliğinde Trablusgarp Savaşı'ndan İzmir'in Kurtuluşu'na dek tüm önemli muharebeleri konu bazlı olarak kaliteli veya seçkin madde seviyesine getirmek. 1911'den 1923'e doğru gideceğim, Trablusgarp Savaşı ve Derne Muharebeleri'nden başladım. Aceleyle bitireceğim bir proje değil, uzun soluklu olacak. Hedefim 2023'te Trablusgarp'tan İzmir'in kurtuluşuna dek her savaşta, her cephede en az birer kaliteli/seçkin konumuzun olması. Bu maddeler Vikipedi'de tarih alanında en çok okunacak maddeler arasında, en iyi maddelerimiz olması gerekli. Proje ilginizi çekerse katkılarınızı beklerim :) Detaylar için mesaj sayfama göz atabilirsiniz, "şu maddeyi ben yazayım" mesajınızı da beklerim :) --Khutuckmsj 19.47, 11 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Elimden geldiği ve vaktimin elverdiği ölçüde yardımcı olabilirim. Şu anda uzaktan eğitim süreci devam ediyor ve haftada 30 saat dersim var. Tatilde yardım etme imkanı daha fazla olabilir. Gördüğüm kadarı ile Derne Muharebelerini çok iyi geliştirmişsiniz. Çünkü bu bilgileri kaydedebilmek için konuya hakim olmak ve epeyi zaman harcamak gerek.--Tarih (mesaj) 21.10, 11 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Milli Savunma Bakanlığı Arşiv ve Askeri Tarih Daire Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Basımevi çok sayıda kitabı erişime açtı, kaynaklara ulaşmak çok kolaylaştı. Zırhlı korvetler konusu gibi konuları savaşlar odağında yazmak çok güzel olur. Elimde çok bol miktarda kaynak var, yazılabilecek madde de bol, vaktiniz olduğunda haber verin, paylaşayım :) --Khutuckmsj 21.19, 11 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Yavuz gemisinin baş direği Heybeliada'da eski deniz lisesi önünde bu resmi kullanabilirsin [14] kısa bir bilgi de burda var. Belki daha zenginleştirmek istersin diye düşündüm.

  Size bir kaç sorum var.

  1- Mesajınızda bahsettiğiniz konuyla ilgili kaliteli veya seçkin hale getirdiğiniz maddeleri hangi kaynaklardan zenginleştiriyorsunuz.

  2- Kullandığınız Türkçe kaynaklar, dijital ortamdaki mi yoksa kitap basımı mı

  3- Dijital kitapların adresleri bunlar [15][16] her halde. Yalnız bunlarda telif meselesi var herhalde birebir kullanıma imkanı yok

  4- Başka bildiğiniz konu ilgili faydalanacağımız dijital kaynak siteleri var mı?

  Konu ile ilgili Osmanlı Türkçesi kitaplar varsa onlardan bilgi aktarmada yardımcı olabilirim hem onların resimleri de telifsiz.Bu sayfada Library of Congress teki 2. Abdülhamit koleksiyonunda bazı Osmanlı gemilerinin resimleri var diğer sayfalarda da olabilir. --Tarih (mesaj) 19.54, 12 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  • Selamlar. Direği ekleyeyim, güzel bir detay. Pervanelerden biri Gölcük'te, zaten seneler evvel gördükten sonra maddesini yazmıştım, biri de Beşiktaş Deniz Müzesi'nde diye biliyorum (kaynak buldum). Abdülhamid arşivine İstanbul Üniversitesi sitesinden erişiyorum ama pek de düzgün çalışmıyor. Şu anda 1900 sonrasına geçtiğim için işime yarayan pek bir şey de kalmadı orada açıkçası. Yine de kaynaklardan bulduğum görselleri Commons'a ekliyorum. Tüm kitaplarda ya doğrudan PDF formatında hazırlanmış e-kitapları, ya da basılı kitabın PDF taramalarını kullanmaya çalışıyorum. MSB ve DzKK dışında basılı Türkçe kitaplara erişimim kısıtlı ama sağ olsunlar 200'den fazla kitap sunmuşlar, hepsini indirdim :) Ek detay lazım olduğunda YÖK'ten tezlere bakıyorum ama maddelerde mümkün olduğunca kullanmıyorum, kaynak olarak ne kitapları kullandıklarını bulup o kitaplara ulaşıyorum. Bir de yeni bulduğum TBMM Açık Erişim sitesi var ama daha detaylı kurcalamadım ve maddelerde kullanmadım. Genel olarak yabancı kaynaklara ulaşmam daha kolay oluyor. Zaten tüm içerikleri kaynak olarak kullanıp, özgün cümlelerle yazdığım için telif açısından bir problem olmuyor (ki elimdeki kitapların çoğu tarama olduğu için kopyala/yapıştır istesem de yapamıyorum :)) Osmanlıca okumak gerektikçe de Telegram grubumuzdaki Vikipedistlerden yardım alıyorum, sizi de davet etmek isterim, böylece elimdeki kaynaklardan uygun olanları oradan veya eposta ile paylaşabiliriz.
  Uğraştığım maddelere gelirsek... Çok oldu açıkçası :)
  Hangi kısım özel olarak ilginizi çekiyorsa her türlü yardım çok makbule geçer. En önemli konuları ve deniz muharebeleri gibi kapsamı dar olayları seçkin madde yapmaya, cepheler veya savaşlar gibi içinden çıkması zor olan çok kapsamlı konuları ve önemsiz gemileri en azından kaliteli madde seviyesine getirmeye çalışıyorum.
  1911-1923 arası dönemde özellikle diplomasi, siyaset, kişiler kısmında her türlü yardım çok makbule geçer. --Khutuckmsj 21.11, 12 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Devriyelik[kaynağı değiştir]

  Selamlar,

  Acaba devriyelik başvuru~sunda bulunsanız, biz de sizi desteklesek, nasıl olur? Sizi devriye sanıyordum, birkaç değişikliğinizi onaylamak zorunda kalınca devriye olmadığınızı fark ettim. Devriye olmayı düşünürseniz başvurunuzu beklerim.-thecatcherintheryeileti💬 18.41, 8 Kasım 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  +1. --Victor Trevor (mesaj) 14.54, 20 Kasım 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

  Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
  Katkılarınızın ve çalışmalarınızın devamını dilerim. Victor Trevor (mesaj) 14.55, 20 Kasım 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bir kutlama mesajı da sizin için![kaynağı değiştir]

  Ataturk1930s.jpg Öğretmenler Günü
  📖 Öğretmenler gününüz kutlu olsun! Victor Trevor (mesaj) 09.07, 24 Kasım 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

  Photographer Barnstar.png Fotoğrafçı Yıldızı
  "Fotoğrafını Arayan Vikipedi Maddeleri" çalışmasında dünya çapındaki başarın için tebrikler ve teşekkürler. İlk üç içerisinde bitireceğin muhakkak...:) Tanyel (mesaj) 15.50, 27 Temmuz 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

  Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
  Hello, my Turkic brother. I appreciate your work adding videos and audio, especially birds videos in Kazakh Wikipedia. Thank you very much. Please continue to work if you can on kkwiki. Arystanbek (mesaj) 13.53, 28 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Çiğ köfte[kaynağı değiştir]

  Çiğ köfte Urfa'ya ait yöresel Bir yemektir lakin Adıyaman sonradan bunu Urfadan almayı başardı 178.247.166.233 23.34, 6 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Tebrikler[kaynağı değiştir]

  Wiki Finds Cemeteries 2022 in Turkey Star.svg Viki Mezarlıkları Buluyor 2022
  Viki Mezarlıkları Buluyor Türkiye 2022 fotoğraf yarışmasında 2. oldunuz. Göstermiş olduğunuz üstün gayret ve değerli çalışmalarınız için teşekkür ederiz. --Maurice Flesier message 13.03, 15 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  1946 mahabat kürt Cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

  İRAN, 1942'de kuzeyden SSCB, güneyden İngiltere tarafından işgal edilmişti. Bu anlaşma uyarınca, taraflar savaşın bitiminden altı ay sonra birliklerini geri çekeceklerdi. SSCB, bölgede hem güney Azerbaycan'ın (kuzey İran) hem de kürtlerin bağımsızlığına destek veriyordu. Hatta, Sovyet desteğini alan kürtler 22 ocak 1946'da Kadı Muhammed önderliğinde Mahabat kürt Cumhuriyeti ilan ettiler. Fakat İRAN, Sovyetlerin izlediği bu politikayı BM Güvenlik Konseyine şikayet etti. Yapılan görüşmeler sonunda SSCB kuzey İRAN'da petrol ayrıcalıkları kazanacak, Azeri bölgesine özerklik sağlanacak, karşılığında da Sovyet birlikleri çekilecektir. Çekilme 6 mayıs 1946'da gerçekleşti. Ardından İRAN birlikleri kuzeydeki özerklik hareketini ve kürtleri bastırdı. Mahabat Kürt Cumhuriyeti 10 Aralık 1946'da sona erdi. Parlamentodan onay alınmadığı için SSCBnin petrol ayrıcalıkları da yürürlüğe girmedi. Kaynak; Anadolu üniversitesi yayınları siyasi tarih 176.54.10.125 10.52, 25 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bir yıldız da senin için[kaynağı değiştir]

  Red Rose Barnstar.svg
  Yaşam Yıldızı
  Yaşama kattığın görsel eklemeleri için teşekkürler. Sevgiler :)
  ᕓikiolog ♥෴ 10.22, 12 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  

  Devriyelik[kaynağı değiştir]

  Merhabalar. Devriyelik sistemi hakkında bilginiz var diye tahmin ediyorum. En azından denk geldikçe vandalizmleri geri almak ya da uygun sürümleri onaylamak konusunda, bir nebze de olsa katkı sağlamanız için bu yetkilere başvurmayı düşünmez miydiniz? Böylece diğer devriyelere binen iş yükü azalacaktır :) İyi günler ve keyifli katkılar. NanahuatlEfendim? 09.26, 22 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bu kartpostal sizin için![kaynağı değiştir]

  Selanik Army Enters Istanbu 1909l.jpg Bu kartpostal sizin için!
  Sevgili Tarih hocam katkıların takdire şayan bu kartpostal sizin için! Mustafa MVC 17.38, 27 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Vikiproje Türkiye Yangınları Davetiyesi[kaynağı değiştir]

  Alvisse Ezio istanbul fire.png

  Selam,

  Türkiye'deki yangın maddelerini geliştirmeyi amaçlayan Vikiproje Türkiye Yangınları'na davetlisiniz. Daveti kabul ederseniz kullanıcı adınızı Katılımcılar listesine eklemeyi ve kullanıcı sayfanıza {{Kullanıcı VP Türkiye yangınları}} şablonunu eklemeyi unutmayın.

  Daha fazla soru veya destek için Vikiproje Türkiye Yangınları Koordinasyon Merkezi'ne veya mesaj sayfama beklerim. Mustafa MVC 19.27, 4 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Vikipedi'de hava atılacak cümlelere rastladın mı?[kaynağı değiştir]

  Selamlar!

  Vikipedi maddelerinde ortamlarda hava atabileceğin bilgilere rastladıysan veya o maddelere bu bilgileri bizzat eklediysen aradığım kişi sen olabilirsin :)

  Çünkü anasayfanın doğru ve ilginç bilgileri ortaya çıkartacak olanlarımıza ihtiyacı var. Anasayfaya çıkma adayı cümleleri aylık işbirliği projemize bekliyoruz. Hadi anasayfanın albenisini el birliğiyle yenileyelim! İlgilenenlerle projede görüşmek üzere. --anerka'ya söyleyin --MediaWiki message delivery (mesaj) 08.46, 29 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Vikipedi'de hava atılacak cümlelere rastladın mı?[kaynağı değiştir]

  Selamlar!

  Vikipedi maddelerinde ortamlarda hava atabileceğin bilgilere rastladıysan veya o maddelere bu bilgileri bizzat eklediysen aradığım kişi sen olabilirsin :)

  Çünkü anasayfanın doğru ve ilginç bilgileri ortaya çıkartacak olanlarımıza ihtiyacı var. Anasayfaya çıkma adayı cümleleri aylık işbirliği projemize bekliyoruz. Hadi anasayfanın albenisini el birliğiyle yenileyelim! İlgilenenlerle projede görüşmek üzere. --anerka'ya söyleyin --MediaWiki message delivery (mesaj) 10.13, 29 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Vikiproje:Vikipedi davetiyesi[kaynağı değiştir]

  Albert Einstein writing on a blackboard in Pasadena (1931).jpg
  Vikipedi Vikiproje daveti

  Ben daha iyisini yaparım mı diyorsun? Hodri meydan, yap da görelim :)

  ~~Vikipedi VikiProjesi~~
  Yapılacaklar listesinde her zaman herkese göre bir konu vardır.

  AxisMediaWiki message delivery (mesaj) 18.58, 29 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları 2022[kaynağı değiştir]

  Merhaba Tarih, bu yılki Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları yarışmasında üç farklı kategoride birden derece elde ettiğini fark ettim. Tebrik ederim! İyi vikiler ‒ToprakM  21.51, 29 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]