Vikipedi:Bilge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
VikiBilge
Kısayol:
VP:BLG
Bu sayfaya ulaşmak için VP:BLG kısayolunu da kullanabilirsiniz.
 • Vikipedi Bilge, tıpkı bir kütüphanedeki referans masası gibi çalışır. Kullanıcılar referans bulmak istedikleri soruları buraya bırakırlar ve Vikipedi gönüllüleri de soruyla ilgili bilgileri ve kaynakları bulmaya çalışarak yardımda bulunurlar. Bir soruyu sormadan önce lütfen Arama kutucuğunu kullanarak yanıtın yazılı olup olmadığından emin olunuz. Aynı şekilde Bilge Arşivlerini tarayarak aradığınız yanıtı bulmaya çalışabilirsiniz.
 • Eğer aradığınız konuyla ilgili daha önce girilmiş bir bilgi bulamadıysanız lütfen buraya tıklayarak sorunuzu giriniz.
 • Vikipedi:Bilge'deki kullanıcılar tarafından sorulmuş soruları kayıtlı kayıtsız tüm Vikipedi kullanıcıları yanıtlayabilir. Ancak yanıt vermeden önce VikiBilge ekibinde yer alıp gelen soruları yanıtlamak için gerekli bilgileri ve kuralları buradan edinebilirsiniz.


Vikipedinin işleyişine özgü yardım için:
Danışma MasasıWikipedia-logo.png
Medya telif sorularıWikipedia-logo.png
Köy çeşmesiWikipedia-logo.png
Topluluk portalıWikipedia-logo.png
Danışma Masası Medya telif soruları Köy çeşmesi Topluluk portalı
Vikipedi ve kullanımı ile ilgili genel sorular sormak için Resim veya dosyalar ile ilgili telif hakları soruları Vikipedi politikaları ve işleyişi ile ilgili sorular sormak için Vikipedi'de neler olup bittiğini ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için


Vikipedi ile ilgili referans bilgileri için:
Yardım MediaWiki kullanım kılavuzu Vikipedi'yi kaynak gösterme Anlaşmazlıkların giderilmesi Sanal Sınıf
Vikipediyle ilgili birçok konuda yardım Vikipedi'nin içinde çalıştığı yazılım hakkında bilgi Vikipediyi çalışmalarınızda nasıl kaynak olarak gösterebilirsiniz Kullanıcılar arasındaki anlaşmazlıkları giderme yöntemleri Vikipediyle ilgili her şeyi bulabileceğiniz gelişmiş bir İngilizce kılavuz


Sorular:

sayfa görüntülenme istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben bir süredir aktif değildim ancak şu anda yeniden çeviri yapmaya başladım. Yazdığımız makale sayfalarının kaç kişi tarafından görüntülendiğini görebileceğimiz bir istatistik sayfası vardı diye hatırlıyorum ancak oraya nasıl gideceğimi bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.Bu imzasız yazı Kikima (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Vikipedi Bilge'ye danıştığınız için teşekkürler :). Örneğin bu sayfada Türkiye maddesini, 2013 yılı Ocak ayında kaç kişinin ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Söz konusu sayfanın altında bulunan alana istediğiniz maddeyi yazarak, seçeceğiniz tarih aralığında izlenme sayısını görebilirsiniz. Ayrıca bu araca herhangi bir maddede, sayfanın solunda bulunan Sayfa bilgisini tıkladıktan sonra gelen sayfada, hem bu madde ile ilgili çeşitli istatistik bilgileri ve en altta, yine bu araca ulaşabileceğiniz bir kısayolu Sayfa görüntüleme istatistikleri bağlantısı ile bulabilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 20:43, 5 Aralık 2013 (UTC)

Tek kişilik sahne oyunları.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Tek kişilik bilinen tüm sahne oyunlarını yazabilir misiniz? Özellikle ilgilendiğim tek kişi tarafından oynanan, yüzünün bir tarafını kadın bir tarafının erkek şeklinde boyanmasıyla kadın ve erkek rollerinin gerçekleştirildiği sahne oyunu.Bu imzasız yazı 94.120.217.0 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhaba, sanırım yetenek yarışmasındaki bu video nedeniyle sordunuz. Yarışmadaki kişi Filipinli Reggie Ramirez'dir. Ramirez'in çalışması Filipinlerde "Doble Cara" (Türkçesi: Çift taraflı) olarak adlandırılan bir sahne performansıdır. Bu şekilde yapacağınız aramalar neticesinde sonuç elde edeceğinizi düşünüyorum. Ayrıca aynı isimle İspanya'da bir tv programı yapılmıştır (bkz. Doble cara). Yarışma programının varyasyonları ise değişik isimlerle Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Macaristan ve Birleşik Krallık'ta yapılmıştır. --i.e.msj 23:12, 9 Eylül 2013 (UTC)

2005 model Infiniti FX'lerin Türkiye'de distribütörlüğü var mı?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Daha önce ben Infiniti FX'lerin Amerika'da satıldığını biliyorum. Ancak Infiniti'ler Türkiye'ye 2010'dan sonra gelmeye başlamış. Acaba 2005 model Infiniti FX'ler önceden kimler tarafından getirilmiş? Bu imzasız yazı Kiel457 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Infiniti Nissan Motors holdingine bağlı bir kuruluştur. Türkiye'de ilk olarak 1995 ile 1999 yılları arasında satışa sunulmuş i30 modeli bulunmaktadır. Nissan Maxima ile aynı motora (VQ30DE) sahip olan bu modelin bakımları bildiğim kadarıyla sürekli olarak Nissan distribütörlüğünde yapıldı. Ardından j30 tanıtıldı. Ancak google aramalarından da görebileceğiniz gibi bu modeller Türkiye'de satışa sunulmadı. Aslında bu soruya en iyi yanıtı alabileceğiniz yerin söz konusu şirket olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Infiniti artık lüks segment araçlarının satışını Türkiye'de de yapıyor. FX serileri Q serilerinin ardından, 2002 yılından itibaren üretimi yapıldı. 2009 yılından sonra ise FX serileri ikinci nesle geçiş yaptı (Bkz. Infiniti FX). Nissan ve Infiniti'nin Türkiye'deki distrübütörü ise Bayraktar Otomotiv ve Servis Hizmetleri A.Ş.’dir. --i.e.msj 22:55, 9 Eylül 2013 (UTC)

Bulutların Sınıflandırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'lerdeki televizyon kapanışı nasıldı?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru 1970'lerdeki televizyon (TRT) kapanışı nasıl gerçekleşiyordu? Bu imzasız yazı Kiel457 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap İstiklal marşı ve kapanış olması lazım.--88.253.43.203 16:30, 23 Ekim 2013 (UTC)

Acil Yardım[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Selamlar. Bir ismi Vikipedi'ye eklemek istiyorum fakat bir türlü beceremiyorum. Lütfen bana bu konuda açık şekilde yardımcı olur musunuz? Ama beni yardım kategorisindeki bilgilerin olduğu yere yönlendirmeyin lütfen orası sorunumu çözmem için fazlasıyla karışık. Teşekkür ederim. Bu imzasız yazı Nalyecnishum (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bağış[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bağış bölümüne bir banka hesap veya iban numarası eklenemez mi ? Malüm, bazı insanlar kendi banka hesaplarını paylaşmak istemeyebilir.Kendileri internet üzerinden belirttiğiniz hesap veya iban numarasına ödeme yapmayı tercih edebilir.Bu şekilde bağış yapan sayısının artacağını düşünüyorum ( ben dahil ).Saygılar. Ali Rıza Şişman. Bu imzasız yazı Ali Rıza Şişman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Vikipedi'ye bağış için farklı yöntemler de bulunmaktadır. Vikipedi'ye, diğer bağış yöntemlerine (henüz Türkçe'si oluşturulmamış olan) bu sayfadan ulaşabilirsiniz. --i.e.msj 09:47, 15 Kasım 2013 (UTC)

matematik ödevi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Arılar ve hayvanlardaki matematiksel beceriler. Bu imzasız yazı 78.184.76.165 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Vikipedi bilge'de böyle isteklere cevap veremiyoruz. Ancak görülmesi açısından, bu iletiyi sayfada bıraktım. Lütfen, ödevlerinizde Vikipedi'nin yanı sıra başka kaynakları da araştırınız. Unutmayınız; VİKİPEDİ BİLGİ GEÇERLİLİĞİNİ GARANTİ ETMEZ. Size, interneti yalnızca genel yardımcı bilgi amaçlı kullanmanızı ve öğretmeninizin ders kitabınızda olmayan bir konuda da size ödev vermediğinden dolayı, ders kitaplarınızı okumanızı tavsiye edebilirim.--i.e.msj 21:52, 10 Aralık 2013 (UTC)

Hylozoizm[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Orjinali Hylızoizm olan ve bazı Türkçe içerikli sayfalarda ve Vikipedi'nin bazı bölümlerinde Hilozoizm olarak kullanılan kelimeyi Vikipedi'ye eklemek istedim fakat bunu gerçekleştiremedim. Bu konu ile ilgili ne yapmam gerektiği konusunda nasıl bilgi alabilirim.Bu imzasız yazı Kolbakır (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap İngilizce Hylozoism olan kelimenin, aslında Fransızca hylozoïsme kökenli olduğunu ve felsefede canlı özdekçilik anlamına geldiğini, açıklamasının ise evrenin temeli olarak düşünülen maddenin canlı olduğunu savunan öğreti olduğunu TDK açıklıyor. Genellikle Vikipedi'de TDK'yı esas alıyoruz. Ancak, sık kullanımı daha üstün tutuyoruz. Ben Hilozoizm veya Hylozoism maddesi için bir oluşturma engeline rastlamadım. Hatta, bu maddeye kısa bir giriş yaparak oluşturdum. Dilerseniz, benim çok ilgili olmadığın bu konuya katkıda bulunarak, Türkçe Vikipedi'ye yararlı olabilirsiniz.--i.e.msj 15:05, 17 Aralık 2013 (UTC)

Imza[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bizde imza robotu yok mudur? Yoksa yapması zor mudur? --E4024 (mesaj) 21:34, 11 Ocak 2014 (UTC)

ana sayfanın güncellenmemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ana sayfada hala, 7 Şubat tarihli sayfa mevcut ve hep böyle sayfanızın geç güncellemesinin sebebi nedir.Bu imzasız yazı 85.105.250.63 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Şu an için bir sorun yok gibi gözüküyor.--i.e.msj 14:21, 10 Şubat 2014 (UTC)

Madde konusunda...[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben hep hatalı maddeler yapardım. Bu sefer hiç hata yapmadım. Uni-Mini pet acaba kabul edilebilir mi? Yoksa yine bir sorun var mı?Bu imzasız yazı Article1 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Ellerinize sağlık. Kabul edilebilirlik konusunda ise Vikipedi:Kayda değerlik (TV programları) sayfasını okumanızda yarar var. Kolay gelsin.--i.e.msj 19:09, 16 Şubat 2014 (UTC)

Yanıtınız için sağ olun.[değiştir | kaynağı değiştir]

En az birine uyuyor. Zaten sadece Türkçe ve Korece'si olan (Korece'si mevcut) bir film ödül kazanamaz ama bunun yanında... Ben taraf tutarak yapmadım hafif mizah oluşmuş olabilir :) Taşın Sırrı ve Won Dong Woo maddelerini oluşturdum. Bu animeyi wikipedia'ye koymak başlıca benim amacım gerekirse kurallara tamamen uyan bom boş asla taraf ve telif sorunu olmayan bir şey yaparım.Umarım kabul edersiniz yani hata yapmıyorumdur. Ben okula gidiyorum bütün gün okulda kafiye buluyorum ve kafiye nin yanı sıra uyumlu ve tarafsız olması için uğraaşıyorum. Hemde her gün bildirimlere ve bilge'ye bakıyorum. Saygılarımla, --Uni Article💬 22:58, 19 Şubat 2014 (UTC) Ben oradan bir şey anlamadıysam kısa kısa bir anlatım yapabilirsiniz. (Tabi İsterseniz!)

makale dinleme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İngilizce dinlememi geliştirmek için makale veya haberleri cep telefonumdan İngilizce olarak dinlenmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.Bu imzasız yazı Mehmetkoksal1983 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Haberler konusunda Vikipedi'de böyle bir imkan olduğunu bilmiyorum. Ancak, bazı Vikipedi'nin bazı maddeleri konuşmaktadır. İngilizce Vikipedi'de konuşan maddeler için lütfen en:Wikipedia:WikiProject Spoken Wikipedia sayfasına bakınız. Türkçe konuşan maddeler için Vikipedi:Konuşan Vikipedi sayfasına bakmalısınız. Windows ekranını okumak için sanırım burası size yardımcı olabilir. Bu yardımcı olmadığı takdirde, başka yardımcı programlara internet araması sonucunda ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 12:27, 26 Şubat 2014 (UTC)

Rüzgâr türbini sahası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir rüzgâr türbini için ne kadar büyüklükte bir arazi gerekir.Bu imzasız yazı 78.181.5.133 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Bir rüzgar türbini için ne kadar büyüklükte bir alan olduğu değil, rüzgarın olabileceği türden bir arazi olması önemlidir. Bir rüzgar türbini için basınç merkezinin yüksek olduğu alanlar, rüzgarın yağış alan yere paralel olarak estiği alanlar, herhangi bir yüzey arızası (engebe) olmayan tepeler, sürekli rüzgar alacak türde eğimli vadiler, sürekli güçlü rüzgarların bulunduğu bilinen yükseltiler veya yine bu derece yüksek rüzgara sahip kıyı şeritleri bulunmalı ve tercih edilmelidir. (Bkz. 1, Bkz. 2, Bkz. 3, Bkz. 4, Bkz. 5) Ayrıca, buradan da görebileceğiniz gibi rüzgar türbinleri farklı boyutlarda ve farklı gereksinimlere sahip olabilirler. Bu nedenle, arazi büyüklüğü kurmak istediğiniz ve sahip olduğunuz rüzgar türbinine göre değişebilir. Bunun için, bu konuda profesyonel hizmet veren bir şirkete başvurmanız menfaatinize olabilir. Kolay gelsin.--i.e.msj 13:32, 11 Mart 2014 (UTC)

Pişti[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Piştide bir oyuncu yerdeki kağıtları aldıktan (kendi kağıt haznesine ekledikten) sonra ilk kartı kim atıyordu? --Abuk Sabuk 21:22, 31 Mart 2014 (UTC)
sıradaki oyuncu.. --kibele 21:48, 31 Mart 2014 (UTC)
 • Tam tahmin ettiğim gibi :) Teşekkür --Abuk Sabuk 22:34, 31 Mart 2014 (UTC)