Vikipedi:Bilge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
VikiBilge
 
Kısayol:
VP:BLG
Bu sayfaya ulaşmak için VP:BLG kısayolunu da kullanabilirsiniz.
  • Vikipedi Bilge, tıpkı bir kütüphanedeki referans masası gibi çalışır. Kullanıcılar referans bulmak istedikleri soruları buraya bırakırlar ve Vikipedi gönüllüleri de soruyla ilgili bilgileri ve kaynakları bulmaya çalışarak yardımda bulunurlar. Bir soruyu sormadan önce lütfen Arama kutucuğunu kullanarak yanıtın yazılı olup olmadığından emin olunuz. Aynı şekilde Bilge Arşivlerini tarayarak aradığınız yanıtı bulmaya çalışabilirsiniz.
  • Eğer aradığınız konuyla ilgili daha önce girilmiş bir bilgi bulamadıysanız lütfen buraya tıklayarak sorunuzu giriniz.
  • Vikipedi:Bilge'deki kullanıcılar tarafından sorulmuş soruları kayıtlı kayıtsız tüm Vikipedi kullanıcıları yanıtlayabilir. Ancak yanıt vermeden önce VikiBilge ekibinde yer alıp gelen soruları yanıtlamak için gerekli bilgileri ve kuralları buradan edinebilirsiniz.


Vikipedinin işleyişine özgü yardım için:
Danışma MasasıWikipedia-logo.png
Medya telif sorularıWikipedia-logo.png
Köy çeşmesiWikipedia-logo.png
Topluluk portalıWikipedia-logo.png
Danışma Masası Medya telif soruları Köy çeşmesi Topluluk portalı
Vikipedi ve kullanımı ile ilgili genel sorular sormak için Resim veya dosyalar ile ilgili telif hakları soruları Vikipedi politikaları ve işleyişi ile ilgili sorular sormak için Vikipedi'de neler olup bittiğini ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için


Vikipedi ile ilgili referans bilgileri için:
Yardım MediaWiki kullanım kılavuzu Vikipedi'yi kaynak gösterme Anlaşmazlıkların giderilmesi Sanal Sınıf
Vikipediyle ilgili birçok konuda yardım Vikipedi'nin içinde çalıştığı yazılım hakkında bilgi Vikipediyi çalışmalarınızda nasıl kaynak olarak gösterebilirsiniz Kullanıcılar arasındaki anlaşmazlıkları giderme yöntemleri Vikipediyle ilgili her şeyi bulabileceğiniz gelişmiş bir İngilizce kılavuz


Sorular:Kullanıcı Şablonu[kaynağı değiştir]

Pictogram voting question.png Soru Bi kullanıcı kutusunu nasıl vikipedi babil'e koyuyoruz?

Bu kullanıcı vikipedi'de 200+ değişiklik yapmistir gibi wikimedia toplarındaki değişiklikleri gösteren bir şablon da yok mu?→→Mehk63 🗽 21:38, 10 Kasım 2015 (UTC)

  • Cevap Cevap Merhaba.Aradığınız kullanıcı kutusu var.Kullanıcı Sayfanıza {{Kullanıcı 200}} yazarsanız belirttiğiniz kullanıcı kutusu çıkacaktır.Eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Vikipedi:Babil sayfasına bakabilirsiniz.İyi günler King EdizS! Efendim? 19:47, 26 Kasım 2016 (UTC)

Bulutların Sınıflandırılması[kaynağı değiştir]

Acil Yardım[kaynağı değiştir]

  • Pictogram voting question.png Soru Selamlar. Bir ismi Vikipedi'ye eklemek istiyorum fakat bir türlü beceremiyorum. Lütfen bana bu konuda açık şekilde yardımcı olur musunuz? Ama beni yardım kategorisindeki bilgilerin olduğu yere yönlendirmeyin lütfen orası sorunumu çözmem için fazlasıyla karışık. Teşekkür ederim. Bu imzasız yazı Nalyecnishum (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Imza[kaynağı değiştir]

  • Pictogram voting question.png Soru Bizde imza robotu yok mudur? Yoksa yapması zor mudur? --E4024 (mesaj) 21:34, 11 Ocak 2014 (UTC)

Yanıtınız için sağ olun.[kaynağı değiştir]

En az birine uyuyor. Zaten sadece Türkçe ve Korece'si olan (Korece'si mevcut) bir film ödül kazanamaz ama bunun yanında... Ben taraf tutarak yapmadım hafif mizah oluşmuş olabilir :) Taşın Sırrı ve Won Dong Woo maddelerini oluşturdum. Bu animeyi wikipedia'ye koymak başlıca benim amacım gerekirse kurallara tamamen uyan bom boş asla taraf ve telif sorunu olmayan bir şey yaparım.Umarım kabul edersiniz yani hata yapmıyorumdur. Ben okula gidiyorum bütün gün okulda kafiye buluyorum ve kafiye nin yanı sıra uyumlu ve tarafsız olması için uğraaşıyorum. Hemde her gün bildirimlere ve bilge'ye bakıyorum. Saygılarımla, --Uni Article💬 22:58, 19 Şubat 2014 (UTC) Ben oradan bir şey anlamadıysam kısa kısa bir anlatım yapabilirsiniz. (Tabi İsterseniz!)

Yayınlamak / Yayımlamak[kaynağı değiştir]

  • Pictogram voting question.png Soru Yayınlamak ile Yayımlamak kelimeleri arasındaki kullanım yeri ve anlam farkı nedir? --WikiBronze [M] 22:33, 20 Nisan 2014 (UTC)
Cevap Cevap
TDK sözlüğünde "yayımlamak" diye bir kelime yok :)--RapsarEfendim? 08:17, 21 Nisan 2014 (UTC)
Tam tersi olmasın? :) TDK'da Güncel Türkçe Sözlük'te "yayınlamak" sonuç vermiyor, "yayımlamak" ise şu sonucu veriyor:
Yayımlamak (nsz):
1. nsz Kitap, gazete, dergi vb. şeyleri basmak ve dağıtmak, neşretmek
"Türk Dil Kurumunun yeni yayımladığı kitapları gördüm."
2. -i Dinlenilecek, görülecek şeyleri radyo ve televizyonla sunmak, bildirmek, duyurmak
3. Bir yazıya, habere, resme gazetede yer vermek
4. Resmen bildirmek, açıklamak, ilan etmek
"İki gün sonra yönetici bir genelge yayımladı." - Ç. Altan
Büyük Türkçe Sözlük'te ise "yayımlamak" aramasına yukarıdaki (ufak farklılıklarla) GTS sonucuna ek olarak:
yayımlamak İng. broadcast
BSTS / Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu
yayımlamak
bk. yayımlama
BSTS / Yapıt Hakları Terimleri Sözlüğü 1971
BTS'nin "yayınlamak" aramasında verdiği sonuç ise:
yayınlamak İng. publish
BSTS / Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu
yayınlamak İng. televise, broadcast, transmit, (ABD) telecast
TV. 1. Resim ve ses imlerini televizyon almaçlarının izleyebileceği biçimde, elektromıknatıs ışımayla yaymak. 2. Bir izlenceyi televizyonla yaymak.
BSTS / Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü 1981
"Yayınlamak" daha yaygın kullanılmasına rağmen TDK'nın verdiği sonuçlara bakınca "Yayımlamak" daha kapsamlı bir anlama sahip izlenimi veriyor. Beni de çelişkide bırakan bu tezat oldu zaten. --WikiBronze [M] 12:52, 21 Nisan 2014 (UTC)
  • @Kullanıcı:WikiBronze Eskiden sözlüklerde bu ayrım olurdu, belli ki TDK bunları sadeleştirme yoluna gidiyor. "Yayımlamak" kağıda basılan ederler için, "yayınlamak" sesli ve görüntülü eserler için kullanılır. Ancak her ikisinin de isim hâli "yayın"dır.--Abuk Sabuk 18:34, 27 Kasım 2014 (UTC)

Kullanıcı adı değiştirme[kaynağı değiştir]

Yaptığım çeviriyi yayınlarken hata oluşuyor[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'den bir maddeyi çeviri yaptım. 'Çeviri yayınla'ya tıkladığımda sürekli 'Sayfa kaydedilirken hata oluştu' diyor. Ancak hatanın ne olduğunu söylemiyor. Sayfayı %77 oranında çevirebildim bununla bir ilgisi var mıdır? (Ayrıca çeviri yapımıyla ilgili Türkçe bir kılavuz var mı?) Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler. --BlueTime93 (mesaj) 16:21, 27 Mayıs 2015 (UTC)

Cevap Cevap "Sayfayı kaydederken bir hata oluştu." Bende de arada olan bir problem, genelde sorunu, maddeyi not defterine yazıp kaydederek, ertesi gün tekrar deneyerek çözüyorum (ertesi gün hata verdiği olmadı hiç). Sizde de böyle bir problem var sanırım, dediğim gibi yaparsanız (sizde de işe yarayacağını düşünüyorum) problem kalmayacaktır :) Kolay gelsin --TmѰ e12 22:48, 11 Mart 2017 (UTC)

tesekkur[kaynağı değiştir]

Saolun turgut46 herşeyden önce mesaj gönderme işini oöğrenmem gerekiyor yavaş yavaş cozucem Bu imzasız yazı Ezgiduysak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Karabaki family name[kaynağı değiştir]

Does anyone know what the origin / language of the family name Karabaki and what it means? Teşekkürler! Bu imzasız yazı 109.64.213.133 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  • @109.64.213.133 As far as I researched, Karabağı (a.k.a. Karabakı) were from Bozoğuz Türkmen tribe (aşiret) and they were settled at Hüdavendigâr Sandjak (sancak, liva} İnegöl nahiye, and Barçunlu, Bolvadin kazas. In modern Turkey, Bursa province or the nearby. (Do not confuse the word "kaza" with "accident", in this case it is an administrative division in Ottoman Empire.)
E. Emel Sarlık and Mehmet Sarlık IV. Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu Bildirileri: 29-30 Eylül 1995, Afyonkarahisar.
--evolutionoftheuniverse mesaj 07:06, 16 Ağustos 2016 (UTC)

bir denetmenin sürekli olarak güncelleme mi iptal etmesi[kaynağı değiştir]

merhaba bir kişi yi temsilen buraya yazmaktayım kişinin özgeçmişi hakkında düzeltme yapıyorum fakat bir denetmen kabul edıyor dıgerı sureklı ıptal edıyor gerekce olarak kaynak gosterılmelı dıyor en ufak bır degısıklık dahı yapamıyorum artık lutfen yardımcı olun Bu imzasız yazı Orhan 1987 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

BALHAEİN KRALİYET AİLESİ[kaynağı değiştir]

MS 900 lü yıllarda balhaein kraliyet ailesi sayfanızda bulunmuyor. bu kraliyetin tarihçesini öğrenebilir miyim

ilave bilgi ekleme[kaynağı değiştir]

Merhaba, Aranıza yeni katıldım. Şimdilik bazı konuları Türkçeye çevirerek katkıda bulunmaya çalışıyorum. Sorum şu: Yaptığım değişikliklerin kontrol edilmesini beklerken yeni bilgi eklesem olur mu ?

teşekkürler Lem. Bu imzasız yazı Lemzweig (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Elbette ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar. --Gökhan (mesaj) 21:53, 22 Şubat 2016 (UTC)

sayfadaki ekstra bilgiler[kaynağı değiştir]

Son zamanlarda oluşturduğum 'forsteritik olivin' sayfasına benim yazdıklarımın dışında sayfanın sağ tarafına başka bir sütuna ek bilgiler eklenmiş. Bunu hazırladığım diğer maddelere de yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Yoksa bunu vikipedistler-bilgeler mi yapıyor. Bu imzasız yazı Vzedef (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

@Vzedef, Sayfa geçmişinden kimin ne yaptığını görebilirsiniz. Sağ tarafa Mineral bilgi kutusu eklenmiş. Bilgi kutuları hakkında bilgi almak için, Vikipedi:Bilgi kutusu ve Yardım:Bilgi kutusu sayfalarını inceleyebilirsiniz. --Dedeme Pokemon Saldırdı (mesaj) 20:32, 3 Mart 2016 (UTC)

Teşekkürler 'Dedeme Pokemon Saldırdı' Yapmaya çalışacağım.

Yapmış olduğum çeviriyi güncelledim. "Yine de yayınla" seçeneğini seçtiğim zaman makale güncellenerek yayınlanıyordu. Ancak "Taslak Olarak Yayınla" seçeneğine tıkladım ve makale adının başına kullanıcı adımı ekleyerek (Kullanıcıadı/makaleadı) şeklinde yeni bir kayıt açtı. Bu nedir, nasıl silinebilir / ya da düzeltilebilir?

kaynak kitap[kaynağı değiştir]

konunu sonunda verilen kaynakçada yazan bir kitabı nasıl temin edebilirim? kitap klasik bir kitap ve pek çok baskısı var,ancak baktığım diğer birkaç baskısında benim aradıklarım yok,wikipedide gösterilen kitaba nasıl ulaşırım?Bu imzasız yazı Gayekubra (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kaynakta verilen tüm bilgileri (kaçıncı baskı olduğu, basım yılı vs) kullanarak arama yaparsanız İnternet ortamında, bir şekilde ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:36, 15 Nisan 2016 (UTC)

Alaplı,Ereğli ve Çevresi[kaynağı değiştir]

Alaplı,Karadeniz Ereğli ve çevresinin antik tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorum. Alaplı şehrinin adının ismi gerçekten de Kales/Cales miydi? Aynı soruyu İngilizce Vikipedi'de de sordum https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Reference_desk/Archives/Humanities/2016_April_11 KaptaşHero (mesaj) 15:50, 16 Nisan 2016 (UTC)

İsim sorunu[kaynağı değiştir]

Merhaba... Ben adımla google da tarama yaptığımda kullanıcı:Alperbeyaz. Vikipedi çıkıyor. Neden alperbeyaz. Vikipedi diye görmüyorum? Yardımcı olabilir misiniz...

Hangi şablonu kullanmalıyım?[kaynağı değiştir]

Matematiksel yazımda türkçe karakterler[kaynağı değiştir]

Merhaba, Tümevarımlı mantık programlama başlığını İngilizceden Türkçeye çevirirken, orjinal sayfada matematiksel biçimde olan bir diziyi(array) aktarmam gerekti. Dizideki İngilizce kelimeleri Türkçe karşılıkları ile değiştirdim ancak buradaki Türkçe karakterler biçimsiz bir şekilde gözüktüler. Buraya da kopyalıyorum:

Vikipedi:Matematik sayfası olmadığı için burada soruyorum. Bu biçimlendirmeyi farklı bir şekilde yapma mümkün mü? Türkçe karakter desteği için teknik altyapı oluşturulması için nereye başvurabilirim? Teşekkürler. - Gufosowa (mesaj) 11:05, 21 Haziran 2016 (UTC)

Sayfa güncelleme iş akışı ?[kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Zafer Gören özgeçmişinde güncelleme yaptık ama değişiklikler hala gözükmüyor. Nasıl ilerlememiz gerekiyor ? Detaylı bilgi verir misiniz ? Teşekkürler, gün evren gören Bu imzasız yazı 88.235.181.178 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Cevap Cevap Değişikliğinizin görünmesi için bir Devriyenin incelemesi gerekiyor. Daha fazla bilgi için bu maddeyi inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin --TmѰ e12 22:43, 11 Mart 2017 (UTC)

Soru :p[kaynağı değiştir]

1 yıldır silinen sayfa.[kaynağı değiştir]

1 yıldır oluşturmaya çalıştığım madde devamlı değişiklik yapıp düzltmiş olmama rağmen bir türlü onay alamadı. Buradan yönetici arkadaşlara sesleniyorum lütfen biri yardımcı olsun gerekirse şifremi vereyim bir inceleyip hatalarım konusunda yardımcı olun lütfen.FUTBOL KARİYER (mesaj) 16:24, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Cevap CevapBir maddenin silinmesi için pek çok sebep olabilir (telif hakkı ihlali, maddenin daha önce silinmiş içeriğin büyük ölçüde aynısına sahip olması, maddenin kayda değer olmaması vs). Madde telif hakkı ihalali barındırdığı için silindiyse, yan pencereden tarafsız bir kaynağı okuyup (mesela Hürriyet Gazetesi), kendi cümlelerinizle maddeye aktarabilirsiniz (maddenin düzenine özen gösterin :)). Maddenin daha önce silinmiş içeriğin büyük ölçüde aynısına sahip olmasına rağmen silinmemesi gerektiğini düşünüyorsanız silen Vikipedi:Hizmetliyle iletişime geçip durumu konuşabilirsiniz. Açtığınız madde kayda değer olmadığından silindiyse, kayda değer kriterlerini karşılamasını sağlamaya çalışabilirsiniz. Kayda değerlilik konusunda daha fazla bilgi için VP:KD maddesini inceleyebilirsiniz ayrıca Vikipedi:Silme politikası'nı incelemenizi öneriyorum. Aklınıza takılan sorular için mesaj sayfam aracılığıyla benimle iletişim kurabilirsin. Vikipedi'ye katkı sağlamaya çalıştığınız için size teşekkür ediyorum. Kolay gelsin, iyi Vikiler --TmѰ e12 22:36, 11 Mart 2017 (UTC)

Sayfaya eklediğim foto etrafındaki anlamsız karakterler[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Daha önce de birkaç kez sayfa yaptım ama dönüp dolaşıp aynı yerde saçmalıyorum. En son https://tr.wikipedia.org/wiki/Muhammet_%C3%87ak%C4%B1ral

sayfasında fotoyu değiştirdim ve fakat fotonun üst ve yan tarafında garip karakterleri bir türlü yok edemedim. Fotoyu önce wikicommonsa yükleyip oradan attım, her zaman yaptığım gibi ama olmadı, nasıl düzelteceğim yardımcı olur musunuz?

Merhabalar,

2 tane albümü ve 2 klibi olan SEO'su oluşmuş Fatih Aygün adlı bir sanatçıya vikipedi yazmak istiyorum. İsmini Google'a yazınca sağ tarafta SEO'su çıkıyor ama vikipedisi çıksın istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Ana Sayfa Yanlış Yazım[kaynağı değiştir]

Tüm Portallar, 'Tüm Portaller' olarak yazılmış. Bu imzasız yazı 194.27.13.27 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 11:37, Şubat 17, 2017‎

Cevap Cevap Portal(ler) şeklinde yazılıyor zaten. Hatalı yazım yok ortada :) --TmѰ e12 17:15, 7 Mart 2017 (UTC)

ares[kaynağı değiştir]

Ares 4 büyük yardımcılarıyla Phobos (Korku), Deimos (Dehşet), Eris ve Enyo ile tüm dünyaya dehşet verir. (Trakya'da katliamlar yapar. 3 nehir insan kanı akıtır.) Sonunda Olympos tanrıları Ares'e karşı savaş açarlar fakat ne yazık ki çıkan savaşta Olympos düşer. Phobos öyle bir korku salmıştı ki Zeus'un tamamen Olymposdan düşmesini sağlıyordu. Fakat Ares sadece Olympos'a katılmak isteyip Zeus'u eski yerine geçirir. Böylece 5 tanrı, Ares ve yardımcıları, Olympos'un en büyükleri oldular. Zeus yine de Ares'i sevmesede Ares'in bağlılık yemini sürekli devam ettirecekti.

Yunan mitolojisinin en büyüklerindendir. Dünyanın yönetimini tamamen elinde tutmuş, insanlara her türlü korkuyu ve acıyı tattırmıştır. Amacına ulaşan Ares Olympos'a girdikten sonra Zeus'la son anlaşmasını yaparak artık hiçbir tanrının dünyaya karışmaması zorunluluğu koyar. Eğer Zeus bu şartı kabul etmezse Olympos düşecektir ve Ares dünyanın hakimi olacaktır. Fakat Zeus Ares'in şartını kabul eder ve dünyaya giden kapıların hepsini kapatır.

ben bu bilginin kaynağını merak ediyorum

Ne yunan nede roma mitolojisinde bunu duymadım

lütfen bilgi verin