Vikipedi:Bilge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
VikiBilge
 
Kısayol:
VP:BLG
Bu sayfaya ulaşmak için VP:BLG kısayolunu da kullanabilirsiniz.
 • Vikipedi Bilge, tıpkı bir kütüphanedeki referans masası gibi çalışır. Kullanıcılar referans bulmak istedikleri soruları buraya bırakırlar ve Vikipedi gönüllüleri de soruyla ilgili bilgileri ve kaynakları bulmaya çalışarak yardımda bulunurlar. Bir soruyu sormadan önce lütfen Arama kutucuğunu kullanarak yanıtın yazılı olup olmadığından emin olunuz. Aynı şekilde Bilge Arşivlerini tarayarak aradığınız yanıtı bulmaya çalışabilirsiniz.
 • Eğer aradığınız konuyla ilgili daha önce girilmiş bir bilgi bulamadıysanız lütfen buraya tıklayarak sorunuzu giriniz.
 • Vikipedi:Bilge'deki kullanıcılar tarafından sorulmuş soruları kayıtlı kayıtsız tüm Vikipedi kullanıcıları yanıtlayabilir. Ancak yanıt vermeden önce VikiBilge ekibinde yer alıp gelen soruları yanıtlamak için gerekli bilgileri ve kuralları buradan edinebilirsiniz.


Vikipedinin işleyişine özgü yardım için:
Danışma MasasıWikipedia-logo.png
Medya telif sorularıWikipedia-logo.png
Köy çeşmesiWikipedia-logo.png
Topluluk portalıWikipedia-logo.png
Danışma Masası Medya telif soruları Köy çeşmesi Topluluk portalı
Vikipedi ve kullanımı ile ilgili genel sorular sormak için Resim veya dosyalar ile ilgili telif hakları soruları Vikipedi politikaları ve işleyişi ile ilgili sorular sormak için Vikipedi'de neler olup bittiğini ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için


Vikipedi ile ilgili referans bilgileri için:
Yardım MediaWiki kullanım kılavuzu Vikipedi'yi kaynak gösterme Anlaşmazlıkların giderilmesi Sanal Sınıf
Vikipediyle ilgili birçok konuda yardım Vikipedi'nin içinde çalıştığı yazılım hakkında bilgi Vikipediyi çalışmalarınızda nasıl kaynak olarak gösterebilirsiniz Kullanıcılar arasındaki anlaşmazlıkları giderme yöntemleri Vikipediyle ilgili her şeyi bulabileceğiniz gelişmiş bir İngilizce kılavuz


Sorular:

İçindekiler

Kullanıcı Şablonu[kaynağı değiştir]

Pictogram voting question.png Soru Bi kullanıcı kutusunu nasıl vikipedi babil'e koyuyoruz?

Bu kullanıcı vikipedi'de 200+ değişiklik yapmistir gibi wikimedia toplarındaki değişiklikleri gösteren bir şablon da yok mu?→→Mehk63 🗽 21:38, 10 Kasım 2015 (UTC)

 • Cevap Cevap Merhaba.Aradığınız kullanıcı kutusu var.Kullanıcı Sayfanıza {{Kullanıcı 200}} yazarsanız belirttiğiniz kullanıcı kutusu çıkacaktır.Eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Vikipedi:Babil sayfasına bakabilirsiniz.İyi günler King EdizS! Efendim? 19:47, 26 Kasım 2016 (UTC)

Madde başlıği[kaynağı değiştir]

Bir maddenin baslığini nasil degistiriyoruz?→→Mehk63 🗽 20:27, 9 Kasım 2015 (UTC)

Mehk63, hangi sayfa? --Turgut46 22:13, 9 Kasım 2015 (UTC)
Turgut46 bey Husiler_Husi Ensarullah Hareketi olacak.

sayfa görüntülenme istatistikleri[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben bir süredir aktif değildim ancak şu anda yeniden çeviri yapmaya başladım. Yazdığımız makale sayfalarının kaç kişi tarafından görüntülendiğini görebileceğimiz bir istatistik sayfası vardı diye hatırlıyorum ancak oraya nasıl gideceğimi bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.Bu imzasız yazı Kikima (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Vikipedi Bilge'ye danıştığınız için teşekkürler :). Örneğin bu sayfada Türkiye maddesini, 2013 yılı Ocak ayında kaç kişinin ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Söz konusu sayfanın altında bulunan alana istediğiniz maddeyi yazarak, seçeceğiniz tarih aralığında izlenme sayısını görebilirsiniz. Ayrıca bu araca herhangi bir maddede, sayfanın solunda bulunan Sayfa bilgisini tıkladıktan sonra gelen sayfada, hem bu madde ile ilgili çeşitli istatistik bilgileri ve en altta, yine bu araca ulaşabileceğiniz bir kısayolu Sayfa görüntüleme istatistikleri bağlantısı ile bulabilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 20:43, 5 Aralık 2013 (UTC)

Tek kişilik sahne oyunları.[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Tek kişilik bilinen tüm sahne oyunlarını yazabilir misiniz? Özellikle ilgilendiğim tek kişi tarafından oynanan, yüzünün bir tarafını kadın bir tarafının erkek şeklinde boyanmasıyla kadın ve erkek rollerinin gerçekleştirildiği sahne oyunu.Bu imzasız yazı 94.120.217.0 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhaba, sanırım yetenek yarışmasındaki bu video nedeniyle sordunuz. Yarışmadaki kişi Filipinli Reggie Ramirez'dir. Ramirez'in çalışması Filipinlerde "Doble Cara" (Türkçesi: Çift taraflı) olarak adlandırılan bir sahne performansıdır. Bu şekilde yapacağınız aramalar neticesinde sonuç elde edeceğinizi düşünüyorum. Ayrıca aynı isimle İspanya'da bir tv programı yapılmıştır (bkz. Doble cara). Yarışma programının varyasyonları ise değişik isimlerle Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Macaristan ve Birleşik Krallık'ta yapılmıştır. --i.e.msj 23:12, 9 Eylül 2013 (UTC)

2005 model Infiniti FX'lerin Türkiye'de distribütörlüğü var mı?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Daha önce ben Infiniti FX'lerin Amerika'da satıldığını biliyorum. Ancak Infiniti'ler Türkiye'ye 2010'dan sonra gelmeye başlamış. Acaba 2005 model Infiniti FX'ler önceden kimler tarafından getirilmiş? Bu imzasız yazı Kiel457 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Infiniti Nissan Motors holdingine bağlı bir kuruluştur. Türkiye'de ilk olarak 1995 ile 1999 yılları arasında satışa sunulmuş i30 modeli bulunmaktadır. Nissan Maxima ile aynı motora (VQ30DE) sahip olan bu modelin bakımları bildiğim kadarıyla sürekli olarak Nissan distribütörlüğünde yapıldı. Ardından j30 tanıtıldı. Ancak google aramalarından da görebileceğiniz gibi bu modeller Türkiye'de satışa sunulmadı. Aslında bu soruya en iyi yanıtı alabileceğiniz yerin söz konusu şirket olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Infiniti artık lüks segment araçlarının satışını Türkiye'de de yapıyor. FX serileri Q serilerinin ardından, 2002 yılından itibaren üretimi yapıldı. 2009 yılından sonra ise FX serileri ikinci nesle geçiş yaptı (Bkz. Infiniti FX). Nissan ve Infiniti'nin Türkiye'deki distrübütörü ise Bayraktar Otomotiv ve Servis Hizmetleri A.Ş.’dir. --i.e.msj 22:55, 9 Eylül 2013 (UTC)

Bulutların Sınıflandırılması[kaynağı değiştir]

1970'lerdeki televizyon kapanışı nasıldı?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru 1970'lerdeki televizyon (TRT) kapanışı nasıl gerçekleşiyordu? Bu imzasız yazı Kiel457 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap İstiklal marşı ve kapanış olması lazım.--88.253.43.203 16:30, 23 Ekim 2013 (UTC)

Acil Yardım[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Selamlar. Bir ismi Vikipedi'ye eklemek istiyorum fakat bir türlü beceremiyorum. Lütfen bana bu konuda açık şekilde yardımcı olur musunuz? Ama beni yardım kategorisindeki bilgilerin olduğu yere yönlendirmeyin lütfen orası sorunumu çözmem için fazlasıyla karışık. Teşekkür ederim. Bu imzasız yazı Nalyecnishum (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bağış[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bağış bölümüne bir banka hesap veya iban numarası eklenemez mi ? Malüm, bazı insanlar kendi banka hesaplarını paylaşmak istemeyebilir.Kendileri internet üzerinden belirttiğiniz hesap veya iban numarasına ödeme yapmayı tercih edebilir.Bu şekilde bağış yapan sayısının artacağını düşünüyorum ( ben dahil ).Saygılar. Ali Rıza Şişman. Bu imzasız yazı Ali Rıza Şişman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Vikipedi'ye bağış için farklı yöntemler de bulunmaktadır. Vikipedi'ye, diğer bağış yöntemlerine (henüz Türkçe'si oluşturulmamış olan) bu sayfadan ulaşabilirsiniz. --i.e.msj 09:47, 15 Kasım 2013 (UTC)

matematik ödevi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Arılar ve hayvanlardaki matematiksel beceriler. Bu imzasız yazı 78.184.76.165 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Vikipedi bilge'de böyle isteklere cevap veremiyoruz. Ancak görülmesi açısından, bu iletiyi sayfada bıraktım. Lütfen, ödevlerinizde Vikipedi'nin yanı sıra başka kaynakları da araştırınız. Unutmayınız; VİKİPEDİ BİLGİ GEÇERLİLİĞİNİ GARANTİ ETMEZ. Size, interneti yalnızca genel yardımcı bilgi amaçlı kullanmanızı ve öğretmeninizin ders kitabınızda olmayan bir konuda da size ödev vermediğinden dolayı, ders kitaplarınızı okumanızı tavsiye edebilirim.--i.e.msj 21:52, 10 Aralık 2013 (UTC)

Hylozoizm[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Orjinali Hylızoizm olan ve bazı Türkçe içerikli sayfalarda ve Vikipedi'nin bazı bölümlerinde Hilozoizm olarak kullanılan kelimeyi Vikipedi'ye eklemek istedim fakat bunu gerçekleştiremedim. Bu konu ile ilgili ne yapmam gerektiği konusunda nasıl bilgi alabilirim.Bu imzasız yazı Kolbakır (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap İngilizce Hylozoism olan kelimenin, aslında Fransızca hylozoïsme kökenli olduğunu ve felsefede canlı özdekçilik anlamına geldiğini, açıklamasının ise evrenin temeli olarak düşünülen maddenin canlı olduğunu savunan öğreti olduğunu TDK açıklıyor. Genellikle Vikipedi'de TDK'yı esas alıyoruz. Ancak, sık kullanımı daha üstün tutuyoruz. Ben Hilozoizm veya Hylozoism maddesi için bir oluşturma engeline rastlamadım. Hatta, bu maddeye kısa bir giriş yaparak oluşturdum. Dilerseniz, benim çok ilgili olmadığın bu konuya katkıda bulunarak, Türkçe Vikipedi'ye yararlı olabilirsiniz.--i.e.msj 15:05, 17 Aralık 2013 (UTC)

Imza[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bizde imza robotu yok mudur? Yoksa yapması zor mudur? --E4024 (mesaj) 21:34, 11 Ocak 2014 (UTC)

ana sayfanın güncellenmemesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ana sayfada hala, 7 Şubat tarihli sayfa mevcut ve hep böyle sayfanızın geç güncellemesinin sebebi nedir.Bu imzasız yazı 85.105.250.63 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Şu an için bir sorun yok gibi gözüküyor.--i.e.msj 14:21, 10 Şubat 2014 (UTC)

Madde konusunda...[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben hep hatalı maddeler yapardım. Bu sefer hiç hata yapmadım. Uni-Mini pet acaba kabul edilebilir mi? Yoksa yine bir sorun var mı?Bu imzasız yazı Article1 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Ellerinize sağlık. Kabul edilebilirlik konusunda ise Vikipedi:Kayda değerlik (TV programları) sayfasını okumanızda yarar var. Kolay gelsin.--i.e.msj 19:09, 16 Şubat 2014 (UTC)

Yanıtınız için sağ olun.[kaynağı değiştir]

En az birine uyuyor. Zaten sadece Türkçe ve Korece'si olan (Korece'si mevcut) bir film ödül kazanamaz ama bunun yanında... Ben taraf tutarak yapmadım hafif mizah oluşmuş olabilir :) Taşın Sırrı ve Won Dong Woo maddelerini oluşturdum. Bu animeyi wikipedia'ye koymak başlıca benim amacım gerekirse kurallara tamamen uyan bom boş asla taraf ve telif sorunu olmayan bir şey yaparım.Umarım kabul edersiniz yani hata yapmıyorumdur. Ben okula gidiyorum bütün gün okulda kafiye buluyorum ve kafiye nin yanı sıra uyumlu ve tarafsız olması için uğraaşıyorum. Hemde her gün bildirimlere ve bilge'ye bakıyorum. Saygılarımla, --Uni Article💬 22:58, 19 Şubat 2014 (UTC) Ben oradan bir şey anlamadıysam kısa kısa bir anlatım yapabilirsiniz. (Tabi İsterseniz!)

makale dinleme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İngilizce dinlememi geliştirmek için makale veya haberleri cep telefonumdan İngilizce olarak dinlenmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.Bu imzasız yazı Mehmetkoksal1983 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Haberler konusunda Vikipedi'de böyle bir imkan olduğunu bilmiyorum. Ancak, bazı Vikipedi'nin bazı maddeleri konuşmaktadır. İngilizce Vikipedi'de konuşan maddeler için lütfen en:Wikipedia:WikiProject Spoken Wikipedia sayfasına bakınız. Türkçe konuşan maddeler için Vikipedi:Konuşan Vikipedi sayfasına bakmalısınız. Windows ekranını okumak için sanırım burası size yardımcı olabilir. Bu yardımcı olmadığı takdirde, başka yardımcı programlara internet araması sonucunda ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 12:27, 26 Şubat 2014 (UTC)

Rüzgâr türbini sahası[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir rüzgâr türbini için ne kadar büyüklükte bir arazi gerekir.Bu imzasız yazı 78.181.5.133 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Bir rüzgar türbini için ne kadar büyüklükte bir alan olduğu değil, rüzgarın olabileceği türden bir arazi olması önemlidir. Bir rüzgar türbini için basınç merkezinin yüksek olduğu alanlar, rüzgarın yağış alan yere paralel olarak estiği alanlar, herhangi bir yüzey arızası (engebe) olmayan tepeler, sürekli rüzgar alacak türde eğimli vadiler, sürekli güçlü rüzgarların bulunduğu bilinen yükseltiler veya yine bu derece yüksek rüzgara sahip kıyı şeritleri bulunmalı ve tercih edilmelidir. (Bkz. 1, Bkz. 2, Bkz. 3, Bkz. 4, Bkz. 5) Ayrıca, buradan da görebileceğiniz gibi rüzgar türbinleri farklı boyutlarda ve farklı gereksinimlere sahip olabilirler. Bu nedenle, arazi büyüklüğü kurmak istediğiniz ve sahip olduğunuz rüzgar türbinine göre değişebilir. Bunun için, bu konuda profesyonel hizmet veren bir şirkete başvurmanız menfaatinize olabilir. Kolay gelsin.--i.e.msj 13:32, 11 Mart 2014 (UTC)

Pişti[kaynağı değiştir]

 • Piştide bir oyuncu yerdeki kağıtları aldıktan (kendi kağıt haznesine ekledikten) sonra ilk kartı kim atıyordu? --Abuk Sabuk 21:22, 31 Mart 2014 (UTC)
sıradaki oyuncu.. --kibele 21:48, 31 Mart 2014 (UTC)
 • Tam tahmin ettiğim gibi :) Teşekkür --Abuk Sabuk 22:34, 31 Mart 2014 (UTC)

Yayınlamak / Yayımlamak[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Yayınlamak ile Yayımlamak kelimeleri arasındaki kullanım yeri ve anlam farkı nedir? --WikiBronze [M] 22:33, 20 Nisan 2014 (UTC)
Cevap Cevap
TDK sözlüğünde "yayımlamak" diye bir kelime yok :)--RapsarEfendim? 08:17, 21 Nisan 2014 (UTC)
Tam tersi olmasın? :) TDK'da Güncel Türkçe Sözlük'te "yayınlamak" sonuç vermiyor, "yayımlamak" ise şu sonucu veriyor:
Yayımlamak (nsz):
1. nsz Kitap, gazete, dergi vb. şeyleri basmak ve dağıtmak, neşretmek
"Türk Dil Kurumunun yeni yayımladığı kitapları gördüm."
2. -i Dinlenilecek, görülecek şeyleri radyo ve televizyonla sunmak, bildirmek, duyurmak
3. Bir yazıya, habere, resme gazetede yer vermek
4. Resmen bildirmek, açıklamak, ilan etmek
"İki gün sonra yönetici bir genelge yayımladı." - Ç. Altan
Büyük Türkçe Sözlük'te ise "yayımlamak" aramasına yukarıdaki (ufak farklılıklarla) GTS sonucuna ek olarak:
yayımlamak İng. broadcast
BSTS / Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu
yayımlamak
bk. yayımlama
BSTS / Yapıt Hakları Terimleri Sözlüğü 1971
BTS'nin "yayınlamak" aramasında verdiği sonuç ise:
yayınlamak İng. publish
BSTS / Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu
yayınlamak İng. televise, broadcast, transmit, (ABD) telecast
TV. 1. Resim ve ses imlerini televizyon almaçlarının izleyebileceği biçimde, elektromıknatıs ışımayla yaymak. 2. Bir izlenceyi televizyonla yaymak.
BSTS / Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü 1981
"Yayınlamak" daha yaygın kullanılmasına rağmen TDK'nın verdiği sonuçlara bakınca "Yayımlamak" daha kapsamlı bir anlama sahip izlenimi veriyor. Beni de çelişkide bırakan bu tezat oldu zaten. --WikiBronze [M] 12:52, 21 Nisan 2014 (UTC)
 • @Kullanıcı:WikiBronze Eskiden sözlüklerde bu ayrım olurdu, belli ki TDK bunları sadeleştirme yoluna gidiyor. "Yayımlamak" kağıda basılan ederler için, "yayınlamak" sesli ve görüntülü eserler için kullanılır. Ancak her ikisinin de isim hâli "yayın"dır.--Abuk Sabuk 18:34, 27 Kasım 2014 (UTC)

Sayfanın Adının Değiştirilmesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir sayfanın adı nasıl değiştirilir, değiştirmek için gereken komut veya bağlantı nerededir? «AHMET·MERT» (mesaj) 07:02, 1 Haziran 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Vikipedi:Adlandırma kuralları politikası doğrultusunda, otomatik onaylanmış kullanıcılar (yani siz) sayfanın üzerinde bulunan Geçmişi görün yanındaki Taşı sekmesi sayesinde, sayfanın adını değiştirebilirsiniz. Taşıdığınız yerde yeni taşıdığınız sayfaya kısayol oluşacaktır. Eğer, söz konusu madde daha önce birisi tarafından taşınmış veya taşımaya karşı korumaya alınmış ise; bunu gerekçeniz ile birlikte Vikipedi:Sayfa taşıma talepleri sayfasında hizmetlilerden isteyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta; taşıma işleminin tartışmaya yol açmamasıdır. Eğer tartışmaya yol açacak bir taşıma işlemi ise, öncelikle bunu tartışma sayfasında tartışmaya açmanız gerekir. Kolay gelsin.--i.e.msj 14:40, 24 Nisan 2014 (UTC)

Kategori taşıma[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir kategori nasıl taşınır? -- Sucsuzz·ileti? 14:14, 25 Nisan 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Eski kategoride yer alan sayfaları tek tek yeni kategorilerle değiştirmek gerekiyor. Sonra eski kategorinin içeriğini, yenisine aktarmak ve eskisine sil şablonu eklemek lazım. Tartışma çıkarabilecek bir değişim olacaksa, önce şurada bir tartışma başlatılmalı. Vikipedi:Araçlar/Katalitik kullanılarak taşımalar daha pratik bir yolla yapılabilir.--RapsarEfendim? 14:30, 25 Nisan 2014 (UTC)

Madde bilgilerini değiştiremiyorum[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, ben telefondan giriyorum. Maddelerin bilgilerini değiştiremiyorum. Bilgisayardan kaynağı değiştir butonuna basarak değiştirebiliyorum ancak telefondan nasıl değiştirebileceğimi bilmiyorum. Değiştirmek mümkün mü? Turgut46 (mesaj) 07:00, 12 Mayıs 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Elbette mümkün. Mobil sürümde, sayfanın üstünde maddenin başlığının yazılı olduğu bölümün altında kalem, resim ve yıldız (favori) simgeleri bulunmaktadır. Kalem simgesine tıkladığınızda, kullanıcı adınız ile oturum açılması için sayfanın altından alan çıkacak ve kullanıcı adı ile şifrenizle giriş yapabileceksiniz. Ayrıca giriş yaptıktan sonra sayfanın sol en üst bölümünde menü simgesine tıkladığınızda, kullanıcı adınızla ile ilgili işlemler menüsü soldan çıkacaktır. Ayrıca çıkan soldaki bu menüden oturumunuzu da kapatabilirsiniz. Eğer kullanıcı adınız yoksa, yine bu ilk başta söylediğim kalem simgesine tıklayarak sayfanın altında çıkan Oturum Aç bölümünün altındaki Kaydol bağlantısından kayıt olabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, mobil sürümde sayfanın en altına geldiğinizde, burada VikipediTM Mobil | Masaüstü şeklinde bağlantı göreceksiniz. Buradan masaüstüne tıklarsanız, yine normal tarayıcınızda olduğu gibi bu hali ile Vikipedi'yi görüntüleyebilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta; mobil sürümde IP ile oturum açmadan değişiklik yapamayacağınızdır. Kolay gelsin.--i.e.msj 09:24, 12 Mayıs 2014 (UTC)

Madde bilgilerini değiştiremiyorum[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bende kalem simgesi falan yok. Masaüstü görünümünü kullanması zor. Değiştirmenin başka yolu var mı?
 • Cevap Cevap Opera Mini kullanıyorsanız, mobil düzenleme yapılamıyor. Ama diğer tarayıcılarda bu özellik mümkün.

-- Sucsuzz·ileti 17:58, 15 Mayıs 2014 (UTC)

Kullanıcı adım ve mesaj kutum kırmızı görünüyor.[kaynağı değiştir]

Mesaj kutum ve kullanıcı adım kırmızı görünüyor. Bazı kişilerde mavi renkte. Üstelik bildirim de alamadım. Şu ana dek mesaj da gelmedi. Bunun e-posta girmememle bir ilgisi var mı? Turgut46 (mesaj) 21:36, 16 Mayıs 2014 (UTC)

Merhabalar, içeriği boş sayfalar kırmızı bağlantı şeklinde görülürler. Kullanıcı sayfanız ve kullanıcı mesajlarınız boş olduğundan ötürü kırmızı gözükmekteler. Bu durumun e-postanızı tanımlamanızla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bunun yanında, kullanıcı mesaj sayfanıza bir hoş geldin mesajı yolladım. Mesajı dikkatlice incelemeniz ve ansiklopedik değerde katkılar gerçekleştirmeniz dileğiyle. İyi çalışmalar.. --Théoden ileti 21:42, 16 Mayıs 2014 (UTC)

Kullanıcı adı değiştirme[kaynağı değiştir]

Konu Başlığı Sorunu[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Benim şuana kadarki denemelerimde Konu Başlığı kutusu çıkmadı, ne yapmalıyım? Turgut46 (mesaj) 16:12, 29 Mayıs 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Konu başlıkları kutusu, sayfada 3 veya 3'ten fazla başlık varsa otomatik olarak belirir. -- Sucsuzz·ileti 18:51, 29 Mayıs 2014 (UTC)

Is Cansu also a male name?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Hi all, unfortunately I don't speak Turkish and have to ask in English: Is Cansu a female name only, or also a male one? This Turkish encyclopedia of names lists it as both, but internet search suggests it is used for females only. --KnightMove (mesaj) 13:46, 3 Temmuz 2014 (UTC)
hi, ı have a friend named cansu. he's a male. : ) --kibele 14:38, 3 Temmuz 2014 (UTC)

Sevilen bir sanatçı ile ilgili sayfa açmak[kaynağı değiştir]

Pictogram voting question.png Soru Sevilen bir sanatçı ile ilgili sayfa açmayı beceremiyorum. Yardıma ihtiyacım var.
Cevap Cevap Merhaba, madde oluşturmak için bu sayfadan bilgi alabilirsiniz. Bora_msj 16:54, 29 Eylül 2014 (UTC)

Who shot J.R ... and the Turkish Administration[kaynağı değiştir]

(Sorry for not being able to communicate in Turkish!)

Rumor/Urban Legend has it that the Turkish administration offices (or government?) shut down early so that the employees would be early enough home to see the episode of DALLAS which revealed "Who shot J.R. Ewing".
 • Pictogram voting question.png Soru This seems to be a myth, right?
Is there any Turkish information
 • Pictogram voting question.png Soru (a) when this episode was aired in Turkey?
 • Pictogram voting question.png Soru (b) Whether there were any "special events" linked to this TV episode?
Thanks for any helpful information! Grey Geezer (mesaj) 07:11, 4 Kasım 2014 (UTC)

Giresun Merkez Duroğlu Beldesi Hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba ben beldemiz hakkında tarihi dokusuyla ilgili bilgiye hiçbir yerde ulaşamadım.. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Öğrenmek istediğim tarihi, coğrafi konumu, kültürü ve turizm bilgileri. Şimdiden yapcağınız yardım için çok teşekkür ederimBu imzasız yazı Serdar1401 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Cevap Cevap Merhaba, beldeniz ile ilgili Duroğlu Belediyesi'nin internette sitesi mevcut. Dilerseniz buradan bilgi alabilirsiniz. İyi çalışmalar--Bora_msj 09:07, 11 Mart 2015 (UTC)

How can I identify the figure in this picture?[kaynağı değiştir]

I'm sorry, but I don't know Turkish, I would like to get some help for identify a Turkish figure. In the first big picture here, there is only one man that wears a white hat, He is on the right side. who is he? Thank you.5.28.158.161 (talk) 00:20, 21 November 2014 (UTC)

Could be Erzurum governor Ahmet Altıparmak but I am not sure! Regards, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:22, 21 Kasım 2014 (UTC)
 • He is a young actor (probably a local student) wearing fake beard and playing (most likely) the Mufti of Erzurum Solakzade Sadık Efendi in an Erzurum Congress re-enactment--Abuk Sabuk 17:21, 21 Kasım 2014 (UTC)
EDIT: Apparently the opening and closing prayers of the Congress were delivered by the Müfti of Şiran (Hasan Fahri Efendi). He is most likely him.--Abuk Sabuk 17:43, 21 Kasım 2014 (UTC)
 • Dear Abuk SABUK He isn't asking Mufti, He is asking beside Mufti. He wrote there is only one man that wears a white hat, He is on the right side. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 22:17, 21 Kasım 2014 (UTC)
Hmm... I mean this picture- for the man who stand up on the right side with a white hat with a grey beard. Is he an actor? Who does he stand for?213.57.99.239 23:47, 21 Kasım 2014 (UTC)
He looks like an Ashkenazi jewish with a small Peyot. (look at this: a boy with Peyot)213.57.99.239 23:59, 21 Kasım 2014 (UTC)
 • Yes, that's the one I am talking about. He is a mufti and it is an ordinary Muslim beard not a peyot.--Abuk Sabuk 01:06, 27 Kasım 2014 (UTC)

isyonalizm[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru isyonalizm nedir.bir bilgye ulamadım.
 • Cevap Cevap Merhaba adsız kişi:D Tradisyonalizm maddesine baksan iyi olur eğer direk isyonalizmi aradıysan "rasyonalizm" çıkıyor. Ondan dolayı bir sıkıntı yaşamış olabilirsin. Ben anlamı tradisyonalizm diye geçen bir site buldum.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 16:39, 25 Ocak 2015 (UTC)

Yaz Bitti (film)[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Sayin Vikipedi Grubu,

bir- iki gündür Youtube´da 1970-85 yillari arasinda yapilan Türkiye Sinemasi filmlerini izliyorum. Zeki Alasya´nin yönetmenligini yaptigi Kaadir Inanir´in basrolünde oynadigi "Yaz Bitti" filmi ile ilgili bilgi almak icin sayfanizi actigimda, bilgilerin yalan yanlis olmasi yetmezmis gibi, kanim dondu. Üstelik her gün bir sürü kadin cinayetinin yasandigi ülke olmasi da hic aklimizdan cikmiyorken.

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Yaz_Bitti_(film)&veaction=edit&vesection=1 Yayinlanan metin budur.

Lütfen "igfal" kelimesini ve bu filme ait olmayan bilgileri düzeltiniz.

Calismalarinizda kolayliklar, Zeynep Hellwig

 • Cevap Cevap Maddenin üstündeki Değiştir ya da Kaynağı Değiştir tuşuna basarak bunu kendiniz de yapabilirsiniz. --Turgut46 15:32, 18 Mart 2015 (UTC)

Yaptığım çeviriyi yayınlarken hata oluşuyor[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'den bir maddeyi çeviri yaptım. 'Çeviri yayınla'ya tıkladığımda sürekli 'Sayfa kaydedilirken hata oluştu' diyor. Ancak hatanın ne olduğunu söylemiyor. Sayfayı %77 oranında çevirebildim bununla bir ilgisi var mıdır? (Ayrıca çeviri yapımıyla ilgili Türkçe bir kılavuz var mı?) Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler. --BlueTime93 (mesaj) 16:21, 27 Mayıs 2015 (UTC)

İÇERİK SORUNU![kaynağı değiştir]

Sayın Vikipedi, 7 Ağustos Cuma akşamı Vikipedi Türkiye sayfasındaki Anthony Hopkins başlığının içeriğindeki yetersizlikten ötürü ingilizce Vikipedi Anthony Hopkins sayfasından birebir ve gönüllü olarak yaptığım, türkçe çeviriyi sayfaya yardımcı olmak için sitenize yüklemeye çalıştım. Fakat yazımdaki bilgilerin kaynağını belirtmeme rağmen, içerikte yer alan bilgilerin güvenilir olmadığını, bunun tek ve kısa açıklamasının "Ağır Vandalizm" olduğunu içeren bir mesajla karşılaştım. Türkçe Vikipedi sayfasındaki yaptığım değişikliğin yapıcı olduğunu düşünüyorum ve bana yardımcı olmanızı istiyorum. Saygılar... Bu imzasız yazı Eser17 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Mavrikant Bi bakabilir misin? Faydalı içeriği kaybetmeyelim ;) Eser17 ilginiz ve yardımlarınız için teşekkürler. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:13, 10 Ağustos 2015 (UTC)
 • Eser17 İstek yapıldı Yapıldı Bu büyük katkınız için teşekkürler. Pek sık rastlanan birşey olmadığı için sistem yanlış değerlendirmiş. :) --Mavrikantmsj 00:31, 10 Ağustos 2015 (UTC)

vikipediyle tanisma[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir kaç gün önce kaydoldum ama gönderdiği mesajlar yada yazıların onaylandigiyla ilgili hiç bilgi gelmiyor acaba yalniş mi yapıyorum .bayağı heveslenmistim ama olmadı galiba bir de imza nasıl atilyor onu da aciklarsanz çok sevinirim ~ bu işarete ilgili bir şey okudum ama karisikti Bu imzasız yazı Ezgiduysak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhabalar Ezgiduysak değişikliklerinizin onayladığı bilgisi bildirim olarak gelmez. İkincisi imza atmak için yan yana 4 adet tilde ( ~~~~ ) eklemeniz yeterli. Yardıma ihtiyaç duyarsınız mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Turgut46 21:36, 23 Ağustos 2015 (UTC)

tesekkur[kaynağı değiştir]

Saolun turgut46 herşeyden önce mesaj gönderme işini oöğrenmem gerekiyor yavaş yavaş cozucem Bu imzasız yazı Ezgiduysak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Karabaki family name[kaynağı değiştir]

Does anyone know what the origin / language of the family name Karabaki and what it means? Teşekkürler! Bu imzasız yazı 109.64.213.133 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • 109.64.213.133 As far as I researched, Karabağı (a.k.a. Karabakı) were from Bozoğuz Türkmen tribe (aşiret) and they were settled at Hüdavendigâr Sandjak (sancak, liva} İnegöl nahiye, and Barçunlu, Bolvadin kazas. In modern Turkey, Bursa province or the nearby. (Do not confuse the word "kaza" with "accident", in this case it is an administrative division in Ottoman Empire.)
E. Emel Sarlık and Mehmet Sarlık IV. Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu Bildirileri: 29-30 Eylül 1995, Afyonkarahisar.
--evolutionoftheuniverse mesaj 07:06, 16 Ağustos 2016 (UTC)

bir denetmenin sürekli olarak güncelleme mi iptal etmesi[kaynağı değiştir]

merhaba bir kişi yi temsilen buraya yazmaktayım kişinin özgeçmişi hakkında düzeltme yapıyorum fakat bir denetmen kabul edıyor dıgerı sureklı ıptal edıyor gerekce olarak kaynak gosterılmelı dıyor en ufak bır degısıklık dahı yapamıyorum artık lutfen yardımcı olun Bu imzasız yazı Orhan 1987 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

BALHAEİN KRALİYET AİLESİ[kaynağı değiştir]

MS 900 lü yıllarda balhaein kraliyet ailesi sayfanızda bulunmuyor. bu kraliyetin tarihçesini öğrenebilir miyim

ilave bilgi ekleme[kaynağı değiştir]

Merhaba, Aranıza yeni katıldım. Şimdilik bazı konuları Türkçeye çevirerek katkıda bulunmaya çalışıyorum. Sorum şu: Yaptığım değişikliklerin kontrol edilmesini beklerken yeni bilgi eklesem olur mu ?

teşekkürler Lem. Bu imzasız yazı Lemzweig (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Elbette ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar. --Gökhan (mesaj) 21:53, 22 Şubat 2016 (UTC)

sayfadaki ekstra bilgiler[kaynağı değiştir]

Son zamanlarda oluşturduğum 'forsteritik olivin' sayfasına benim yazdıklarımın dışında sayfanın sağ tarafına başka bir sütuna ek bilgiler eklenmiş. Bunu hazırladığım diğer maddelere de yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Yoksa bunu vikipedistler-bilgeler mi yapıyor. Bu imzasız yazı Vzedef (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Vzedef, Sayfa geçmişinden kimin ne yaptığını görebilirsiniz. Sağ tarafa Mineral bilgi kutusu eklenmiş. Bilgi kutuları hakkında bilgi almak için, Vikipedi:Bilgi kutusu ve Yardım:Bilgi kutusu sayfalarını inceleyebilirsiniz. --Dedeme Pokemon Saldırdı (mesaj) 20:32, 3 Mart 2016 (UTC)

Teşekkürler 'Dedeme Pokemon Saldırdı' Yapmaya çalışacağım.

Yapmış olduğum çeviriyi güncelledim. "Yine de yayınla" seçeneğini seçtiğim zaman makale güncellenerek yayınlanıyordu. Ancak "Taslak Olarak Yayınla" seçeneğine tıkladım ve makale adının başına kullanıcı adımı ekleyerek (Kullanıcıadı/makaleadı) şeklinde yeni bir kayıt açtı. Bu nedir, nasıl silinebilir / ya da düzeltilebilir?

kaynak kitap[kaynağı değiştir]

konunu sonunda verilen kaynakçada yazan bir kitabı nasıl temin edebilirim? kitap klasik bir kitap ve pek çok baskısı var,ancak baktığım diğer birkaç baskısında benim aradıklarım yok,wikipedide gösterilen kitaba nasıl ulaşırım?Bu imzasız yazı Gayekubra (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kaynakta verilen tüm bilgileri (kaçıncı baskı olduğu, basım yılı vs) kullanarak arama yaparsanız İnternet ortamında, bir şekilde ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:36, 15 Nisan 2016 (UTC)

Alaplı,Ereğli ve Çevresi[kaynağı değiştir]

Alaplı,Karadeniz Ereğli ve çevresinin antik tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorum. Alaplı şehrinin adının ismi gerçekten de Kales/Cales miydi? Aynı soruyu İngilizce Vikipedi'de de sordum https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Reference_desk/Archives/Humanities/2016_April_11 KaptaşHero (mesaj) 15:50, 16 Nisan 2016 (UTC)

İsim sorunu[kaynağı değiştir]

Merhaba... Ben adımla google da tarama yaptığımda kullanıcı:Alperbeyaz. Vikipedi çıkıyor. Neden alperbeyaz. Vikipedi diye görmüyorum? Yardımcı olabilir misiniz...

Hangi şablonu kullanmalıyım?[kaynağı değiştir]

Matematiksel yazımda türkçe karakterler[kaynağı değiştir]

Merhaba, Tümevarımlı mantık programlama başlığını İngilizceden Türkçeye çevirirken, orjinal sayfada matematiksel biçimde olan bir diziyi(array) aktarmam gerekti. Dizideki İngilizce kelimeleri Türkçe karşılıkları ile değiştirdim ancak buradaki Türkçe karakterler biçimsiz bir şekilde gözüktüler. Buraya da kopyalıyorum:

Vikipedi:Matematik sayfası olmadığı için burada soruyorum. Bu biçimlendirmeyi farklı bir şekilde yapma mümkün mü? Türkçe karakter desteği için teknik altyapı oluşturulması için nereye başvurabilirim? Teşekkürler. - Gufosowa (mesaj) 11:05, 21 Haziran 2016 (UTC)

Sayfa güncelleme iş akışı ?[kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Zafer Gören özgeçmişinde güncelleme yaptık ama değişiklikler hala gözükmüyor. Nasıl ilerlememiz gerekiyor ? Detaylı bilgi verir misiniz ? Teşekkürler, gün evren gören

Soru :p[kaynağı değiştir]

1 yıldır silinen sayfa.[kaynağı değiştir]

1 yıldır oluşturmaya çalıştığım madde devamlı değişiklik yapıp düzltmiş olmama rağmen bir türlü onay alamadı. Buradan yönetici arkadaşlara sesleniyorum lütfen biri yardımcı olsun gerekirse şifremi vereyim bir inceleyip hatalarım konusunda yardımcı olun lütfen.FUTBOL KARİYER (mesaj) 16:24, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Sayfaya eklediğim foto etrafındaki anlamsız karakterler[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Daha önce de birkaç kez sayfa yaptım ama dönüp dolaşıp aynı yerde saçmalıyorum. En son https://tr.wikipedia.org/wiki/Muhammet_%C3%87ak%C4%B1ral

sayfasında fotoyu değiştirdim ve fakat fotonun üst ve yan tarafında garip karakterleri bir türlü yok edemedim. Fotoyu önce wikicommonsa yükleyip oradan attım, her zaman yaptığım gibi ama olmadı, nasıl düzelteceğim yardımcı olur musunuz?

Merhabalar,

2 tane albümü ve 2 klibi olan SEO'su oluşmuş Fatih Aygün adlı bir sanatçıya vikipedi yazmak istiyorum. İsmini Google'a yazınca sağ tarafta SEO'su çıkıyor ama vikipedisi çıksın istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Ana Sayfa Yanlış Yazım[kaynağı değiştir]

Tüm Portallar, 'Tüm Portaller' olarak yazılmış.