Moldovaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Moldovaca
Молдовеняскэ / Moldovenească
Ana dili olanlarMoldova, Ukrayna, Rusya, Romanya
Konuşan sayısı2 milyon  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Yazı sistemiLatin Alfabesi, Kiril Alfabesi
Dil kodları
ISO 639-1mo
ISO 639-2mol
ISO 639-3mol

Moldovaca, Moldova'nın resmî dili. Rumenceyle aynı dildir.

Alfabe[değiştir | kaynağı değiştir]

Moldova Alfabesi
a ă â b c d e f g h i î j k l m n o p q r s ș t ț u v w x y z
A Ă Â B C D E F G H I Î J K L M N O P Q R S Ș T Ț U V W X Y Z

Harfler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ă: Kısa, kapalı, gırtlaktan gelen ve sert bir E harfidir. Normal E harfine göre daha kısa ve serttir. Ayrıca A ve E arası bir ses olarak öngörülür (Æ). Ses ve harf karşılığı olarak Arapçada ve Almancada da bulunur. Türkçede normal e sesinden tam olarak ayırt edilebilmesi günümüzde çok zordur. Azericede yoğun olarak kullanılır (Ə). Ses olarak ayrıca Tatarcada, Gagavuzcada ve Türkmencede yer alır (Ä). İnce bir harf olduğu halde kalın uyumludur. Bu harfi içeren sözcüklerin aslında Büyük Ünlü Uyumuna uymadığı hâlde kulağı tırmalamıyor olması bu nedenledir. Örneğin Tatarca ve Azericedeki İncä/İncə sözcüğü.
  • Ț: Gagavuzcada ve ayrıca Moğolcada kullanılan bir harftir. Türkçede kullanılmaz. TS olarak da seslendirilir (ʦ: T+S). Moğolcada ve Rusçada, Slav dillerinde, ayrıca Kiril alfabesini kullanan pek çok dilde Ç harfinin türevi olan sert bir T bir sesidir (Kiril Ц, Tse). Gagavuzcada ve diğer Türk dillerinde Slav kökenli kelimelerde yer alır (Örneğin: Prezentaţiya). Ancak öz Moğolca sözcüklerde de sık sık kullanılır. Örneğin: Moğolcadaki Ţag sözcüğü (Çağ, “Tsag” okunur), Ţeţeg (Çiçek, “Tsetseg” gibi okunur).
  • : Gagavuzların da kullandığı Moldova alfabesinde (ve birebir aynı olan Rumen alfabesinde) resmi olmayan harfler arasındadır. Bu dillerdeki eski metinlerde birebir Noktalı D biçimiyle rastlanır. Ses olarak Abhazcada, Macarcada ve Bulgarcada yer alır. Türkçede bulunmayan sert bir D harfidir. DZ olarak da seslendirilir (ʣ: D+Z). Slav dillerinde, ayrıca Kiril alfabesini kullanan bazı dillerde J harfinin türevi olan bir sestir (Kiril Ӡ, Dze). Örneğin Rumencedeki Ḑână (Dzana, Çağdaş Rumencede Zână: Peri).[1][daha iyi kaynak gerekli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Definition of Romanian Word - ZÂNĂ