Fransa başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa Başbakanı
Premier ministre français
Logo du Premier Ministre (2020).svg
Başbakanlık arması
Görevdeki
Jean Castex

3 Temmuz 2020 tarihinden beri
Resmî ikamet Hôtel Matignon, Paris
Oluşum Beşinci Cumhuriyet Anayasası,
4 Ekim 1958
Websitesi gouvernement.fr/ministre/edouard-philippe

Fransa başbakanı, Beşinci Cumhuriyet'te Hükûmetin şefi olarak konumlandırılmıştır. Yarı başkanlık sistemi uygulanan Fransa'da yürütme yetkisi Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasında paylaşılmıştır. Fransa Cumhurbaşkanı mecliste çoğunluğa sahip partinin üyelerinden birini Başbakanlığa atar ancak Başbakan olacak kişinin milletvekili ya da senatör olması şart değildir. Başbakan Cumhurbaşkanı ile aynı partiye mensup olabilir ya da kohabitasyon hükûmetlerinde olduğu gibi Cumhurbaşkanı ile farklı siyasi partiye mensup olabilirler. Başbakanlık resmi konutu Paris'te bulunan Matignon Köşkü'dür.

Ayrıca ulusal savunmadan sorumlu olup, meclise karşı sorumludur ve meclis tarafından güvensizlik oyu ile düşürülebilir. Başbakan idarenin başı olup Danıştay Genel Kuruluna başkanlık edebilir.[1] Protokolde Fransa Cumhurbaşkanından sonra Senato Başkanınından önce gelmektedir. Protokolün iki numaralı ismidir.

Başbakanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

V. Fransız Cumhuriyeti'nin Başbakanları:  :

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fransa Danıştayı'nın Genel kurulu'na istisnai durumlarda Başbakan ya da başbakanın isteğiyle Adalet Bakanı başkanlık yapabilir ancak fillen başkanlığı Danıştay Başkan yardımcısı yürütür.