Azerbaycan başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Başbakanı
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri
Görevdeki
Ali Esedov

8 Ekim 2019 tarihinden beri
Atayanİlham Aliyev
Görev süresiSüre Sınırı Yok
Oluşum7 Şubat 1991
Açılışı yapanHasan Hasanov
VekilBaşbakan Yardımcısı
Maaş2.406 AZN
BağlılıkAzerbaycan Cumhurbaşkanı
Websitesink.gov.az

Azerbaycan Başbakanı (Azerice: Azərbaycan Respublikasının Baş naziri), Azerbaycan hükûmetinin başıdır. Günümüzdeki Başbakan Ali Esedov'dur.

Cumhurbaşkanının siyasi sistemdeki merkezi rolü nedeniyle, yürütme erkinin faaliyetleri (Başbakan dahil) önemli ölçüde devlet başkanından etkilenir (örneğin, Başbakanı ve diğer bakanlıkları atayan ve görevden alan cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı, kabine toplantılarına başkanlık edebilir ve Başbakan ile Hükûmetin diğer üyelerine zorunlu emirler verebilir; ayrıca, Cumhurbaşkanı, Hükûmetin herhangi bir eylemini iptal edebilir).

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği döneminde, hükûmet başkanı Halk Komiserleri Konseyi'nin (1946'ya kadar) ve Bakanlar Konseyi'nin (1946'dan sonra) başkanıydı. Bu pozisyonlarda bulunan kişilere bazen başbakanlar denmekteydi. Bakanlar Başbakanı veya basitçe başbakan (premier) olarak da anılmış olabilirler.

Cumhurbaşkanlığı vekili[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakan, Azerbaycan'daki üçüncü en yüksek siyasî makamdır. Cumhurbaşkanının ölümü, istifası veya görevden alınması durumunda, Başbakan ilk Başkan yardımcısından sonra ardıllık sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Birinci Başkan Yardımcılığı makamının oluşturulduğu Eylül 2016'ya kadar ilk sırada Başbakan vardı.

Azerbaycan başbakanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu ana kadar Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti döneminde 3 (1'i geçici), Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti döneminde 16 ve bağımsızlık döneminde 10 (2'i geçici) başbakan, toplamda 29 başbakan görev yapmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]