Polonya başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bakanlar Kurulu Başkanı
Prezes Rady Ministrów
Başbakanlık logosu
Görevdeki
Mateusz Morawiecki

11 Aralık 2017 tarihinden beri
Resmî ikametBaşbakanlık binası,
Varşova, Polonya
Oluşum6 Kasım 1918
Açılışı yapanIgnacy Daszyński
Websitesiwww.premier.gov.pl

Polonya başbakanı veya resmî adıyla Bakanlar Kurulu Başkanı (LehçePrezes Rady Ministrów), Polonya'nın hükûmet başkanıdır. Başbakan, anayasaya göre bir bütün olarak kabinenin temsilcisi olarak hareket etmesi, gündemlerini devretmesi, bakanların çalışmalarını koordine etmesi, kabinenin benimsediği politikanın uygulanmasını sağlaması ve tüzükler çıkarması öngörülmektedir. Ek olarak, başbakan tüm memurların amiri olarak hareket eder. Başbakana ayrıca, bakanlar kurulu bünyesinde başkan yardımcısı olarak görev yapacak bir başbakan yardımcısı yardım etmektedir.

Anayasaya göre cumhurbaşkanı, daha sonra kabinenin oluşumunu önerecek olan başbakanı aday gösterir ve atar. Başbakan, atanmalarından 14 gün sonra, hükûmetin gündemini özetleyen ve güvenoyu gerektiren bir programı Sejm'e sunmalıdır.[1] Geçmişte cumhurbaşkanı ve başbakan arasında hem menfaat hem de yetkilerden kaynaklanan çatışmalar yaşandı.

Günümüzdeki başbakan 11 Aralık 2017 tarihinden itibaren Mateusz Morawiecki'dir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Article 154, para. 1
  2. ^ "Ekipa Szydło w rządzie Morawieckiego. Jutro expose, głosowanie nad wotum zaufania w środę (http://www.tvn24.pl)" (Lehçe). 12 Kasım 2015. 12 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]