Maurice Rouvier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Maurice Rouvier

Maurice Rouvier (Fransızca telaffuz: [moʁis ʁuvje]; 17 Nisan 1842 – 7 Haziran 1911) Fransız politikacı. Mali politikaları ve Almanya ile olan dağılmayı önlemek için popüler olmayan politikaları ile tanınır.[kaynak belirtilmeli]

Kariyerİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Rouvier, Aix-en-Provence'de doğdu ve gençliğinde, meslek hayatını Marsilya'da geçirdi. 1867'de Léon Gambetta'nın adaylığını orada destekledi. 1870'de ise L'Egalité adlı bir anti-imparatorluk dergisi kurdu. Aynı zamanda Gambetta ile aynı mason locasına, Marsilya'daki "La Réforme" ye aitti.[1][2] Bouches-du-Rhône eyaletinin genel sekreterliği görevini yaptı. 1870-71, valilik görevini reddetti. Temmuz 1871'de Marsilya'dan Millet Meclisine bir seçimle geri döndü ve Cumhuriyetçi partiyle istikrarlı bir şekilde oy kullandı. Finans konusunda tanınmış bir otoriteydi ve sürekli Bütçe Komisyonunda muhabir veya başkan olarak görev yaptı.

Daha sonra Gambetta'nın kabinesine ticaret bakanı ve sömürgeler bakanı olarak katıldı ve Jules Ferry'nin 1883-85 kabinesinde aynı ofiste görev yaptı. 31 Mayıs 1887'de, hükümete karşı şiddetli bir direnişe başlayan General Boulanger'ı destekleyen radikal Cumhuriyetçi grupların desteğiyle birinci ve finanstan sorumlu bakan oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ce que la France doit aux francs-maçons (Laurent KUPFERMAN and Emmanuel PIERRAT, ed. Grund, 2012)
  2. ^ Histoire de la Franc-Maçonnerie française (Pierre Chevallier - ed. Fayard, 1975)