Arnavutluk cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Presidenti i Republikës së Shqipërisë
Flag of the President of Albania.svg
Cumhurbaşkanlığı forsu
Seal of the President of Albania.svg
Cumhurbaşkanlığı forsu
Görevdeki
Ilir Meta

24 Temmuz 2017 tarihinden beri
Resmî ikamet Cumhurbaşkanlığı Sarayı,
Tiran, Arnavutluk
Görev süresi 5 yıl (iki dönem)
Açılışı yapan Ahmet Zogu (ilk)
Ramiz Alia (ikinci)
Oluşum 25 Ocak 1925 (ilk)
30 Nisan 1991 (günümüz)
Websitesi www.president.al

Arnavutluk cumhurbaşkanı veya resmî adıyla Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (ArnavutçaPresidenti i Republikës së Shqipërisë), Arnavutluk'un devlet başkanıdır. Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutanı ve Arnavut halkının birliğinin temsilcisidir.[1][2]

Cumhurbaşkanı, referandum, af ve ödüllerin yanı sıra meclis seçimlerinin tarihini belirleme yetkisine sahiptir. Görevi yerine getirememe durumunda, meclis başkanı, cumhurbaşkanı göreve gelene kadar veya yeni bir cumhurbaşkanı seçilene kadar cumhurbaşkanı vekilliği görevini üstlenir.[3] Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı Ofisi, ülkenin cumhurbaşkanının birinci derece personelinin yanı sıra başkana rapor veren destek personelinden oluşmaktadır. Ofis, başkent Tiran'daki Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde bulunmaktadır. Arnavutluk Anayasası, Cumhurbaşkanlığı Ofisi binalarında, cumhurbaşkanının ikametgâhında, cumhurbaşkanı tarafından kullanıldığında ulaşım araçlarında ve diğer törenlerde kullanılan başkanlık forsunun görünümünü ve kullanımını tanımlar. Cumhurbaşkanının eşi Arnavutluk'un ilk hanımı olarak tanınmasına karşın cumhurbaşkanlığında resmi bir rolü bulunmamaktadır. Genellikle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ve resmi ziyaretlerde protokol rolü oynamaktadır.

Cumhurbaşkanı, gizli oyla ve Arnavutluk Meclisi tarafından tartışılmadan tüm üyelerinin beşte üçünün çoğunluğuyla seçilir ve beş yıllığına seçilir.[4] Ancak, Arnavutluk Anayasası, görevde en fazla iki dönemlik bir sınır koymaktadır.[5] Gelecek cumhurbaşkanının meclis üyeleri önünde görev yemini etmesi gerekmektedir.

Günümüzdeki cumhurbaşkanı 24 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Ilir Meta'dır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). wipo.int (Arnavutça). s. Madde 86.1. 25 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ Albania in Pictures (Tom Streissguth bas.). Twenty-First Century Books, 2010. s. 37. ISBN 9780761363781. 
  3. ^ "1998 CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF ALBANIA". osce.org. s. 18. 20 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "1998 CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF ALBANIA". osce.org. 20 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). wipo.int (Arnavutça). s. Madde 88.1. 25 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]