Japonya başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japonya Başbakanı
内閣総理大臣
Standard of the Prime Minister of Japan.svg
Başbakanlık bayrağı
Emblem of the Prime Minister of Japan.svg
Başbakanlık amblemi
Görevdeki
Fumio Kishida

4 Ekim 2021 tarihinden beri
Japonya
内閣総理大臣
Unvan Ekselânsları
Resmî ikamet Kantei, Japonya
Atayan Majesteleri İmparator
Görev süresi Dört yıl veya daha az, süresiz olarak yenilenebilir
Oluşum 22 Aralık 1885 (137 yıl önce) (1885-12-22)
Açılışı yapan Itō Hirobumi
Websitesi www.kantei.go.jp

Japonya başbakanı (内閣総理大臣 Naikaku-sōri-daijin, veya Shushō (首相)) Japonya hükûmeti başkanı ve Japon Silahlı Kuvvetleri Komutanıdır. Başbakan, Ulusal Diet tarafından tayin edildikten sonra Japonya İmparatoru tarafından atanır ve Temsilciler Meclisi'nin görevde kalması konusunda güven duyması gerekir. Bakanlar Kurulu Başkanı ve diğer Devlet Bakanları Başbakanın rızasıyla görev yapmaktadır. Japonca ofisinin isminin gerçek çevirisi, Bakanlar Kurulu Kapsamlı İdare Başkanlığı (veya Başkanlığı)'dır.

28 Ağustos 2020'de Başbakan Şinzō Abe, kötüleşen sağlığı nedeniyle istifa etme niyetini açıkladı.[1]

Nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi ofis ve konut[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakanlık Resmi Dairesi Kantei

Diyet binasının yakınında bulunan Japonya Başbakanı Ofisine Kantei (官邸) adı verilir. Orijinal Kantei, 1929'dan 2002'ye kadar, mevcut Kantei olarak hizmet verecek yeni bir binanın açılışıyla hizmet etti.[2] Eski Kantei daha sonra Resmî Daireye veya Kōtei'ye (公 邸) dönüştürüldü.[3] Kōtei, Kantei'nin güneybatısında yer alır ve bir geçitle bağlanır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ CNN, Kaori Enjoji and James Griffiths. "Japan's Prime Minister Shinzo Abe resigns for health reasons". CNN. 28 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2020. 
  2. ^ Nakata, Hiroko (6 Mart 2007). "The prime minister's official hub". The Japan Times Online. The Japan Times. 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2007. 
  3. ^ a b "A virtual tour of the former Kantei - Annex etc. - The Residential Area". Prime Minister of Japan. 23 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2007.