İçeriğe atla

Avusturya şansölyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avusturya Cumhuriyeti Federal Şansölyesi
Bundeskanzler der Republik Österreich
Görevdeki
Karl Nehammer

6 Aralık 2021 tarihinden beri
Resmî ikametBallhausplatz,
Viyana, Avusturya
Oluşum1 Ekim 1920
Açılışı yapanKarl Renner
Websitesiwww.federal-chancellery.gv.at

Avusturya şansölyesi veya resmî adıyla Avusturya Cumhuriyeti Federal Şansölyesi (AlmancaBundeskanzler der Republik Österreich), Avusturya'nın hükûmet başkanıdır.[1]

Avusturya, gerçek gücün hükûmetin başına verildiği bir hükûmet sistemi olan parlamenter bir cumhuriyettir. Şansölye, şansölye yardımcısı ve bakanlardan oluşan bir kabineye başkanlık eder. Kabine, cumhurbaşkanıyla birlikte ülkenin yürütme erkinin liderliğini oluşturur. Bununla birlikte, Avusturya'da çoğu yürütme eylemi, büyük ölçüde ancak cumhurbaşkanı tarafından, şansölyenin veya belirli bir bakanın tavsiyesi veya onay imzası ile icra edilebilir. Bu nedenle şansölye, daha büyük kararları uygulamak için genellikle cumhurbaşkanın onayına gerek duymaktadır. Ayrıca ne bakanlar ne de şansölye yardımcısı şansölyeye bağlı değildir.

Yasama organında, şansölyenin gücü, bağlı oldukları parlamento grubunun büyüklüğüne bağlıdır. Bir koalisyon kabinesinin olması durumunda, şansölye genellikle Ulusal Konsey'de en çok temsil edilen partinin lideridir ve partinin lideri çoğunluğu sağlayabilir ve genellikle şansölye yardımcısı olarak görev yapar.

İlk Avusturya egemen hükûmet başkanı, yalnızca Klemens von Metternich tarafından tutulan bir makam olan Avusturya İmparatorluğu Devlet Şansölyesi idi. Makam daha sonra Avusturya İmparatorluğu Başkan Bakanı olarak yeniden adlandırıldı ve daha sonra Avusturya-Macaristan'ın dağılmasına kadar kaldı. Monarşiden sonraki ilk hükûmet başkanı, yine sadece bir kişinin elinde olan Alman-Avusturya Devlet Şansölyesi olan Karl Renner idi. Müttefik güçler Avusturya ile Almanya arasındaki birliği reddettikten sonra, makamın adı sadece Avusturya Devlet Şansölyesi olarak değiştirildi ve daha sonra pozisyonun günümüze kadar nihai şekli olarak kalan Federal Şansölye olarak değiştirildi.

Şansölyenin resmi ikametgâhı ve icra dairesi, Viyana'nın merkezindeki Ballhausplatz'da bulunmaktadır. Hem şansölye hem de kabine cumhurbaşkanı tarafından atanır ve cumhurbaşkanı tarafından görevden alınabilir.[2]

Günümüzdeki şansölye 6 Aralık 2021 tarihinden itibaren Karl Nehammer'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Federal Chancellor". Austrian embassy Washington. 18 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
  2. ^ "RIS - Bundes-Verfassungsgesetz Art. 70 - Bundesrecht konsolidiert, tagesaktuelle Fassung". www.ris.bka.gv.at. 4 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]