Tunus başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tunus Cumhuriyeti Başbakanı
رئيس حكومة تونس
Görevdeki
Necla Budin

23 Ekim 2019 tarihinden beri
Resmî ikamet Dar'ül Bey,
Tunus, Tunus
Oluşum 7 Kasım 1969
Açılışı yapan Bahi Ladğam
Websitesi www.pm.gov.tn

Tunus başbakanı veya resmî adıyla Tunus Cumhuriyeti Başbakanı (Arapçaرئيس حكومة تونس, romanizeReysi Hükûme Tunisiye), Tunus'un hükûmet başkanıdır. Başbakan, cumhurbaşkanı ile birlikte yürütme organını yönetir ve başbakanın kabinesi ile birlikte Halk Temsilcileri Meclisi'ne, başbakanın siyasi partisine ve nihayetinde yürütme ve yasama organının politikalarından ve eylemlerden seçmenlere karşı sorumludur.

Makam, 7 Kasım 1969 tarihinde cumhurbaşkanı Habib Burgiba tarafından Bahi Ladğam'ın atanmasıyla kuruldu. Bu makam, daha önceden Tunus Krallığı Başbakanı olarak mevcut olmasına rağmen, Burgiba'nın 25 Temmuz 1957'de cumhuriyeti ilan etmesiyle kaldırıldı. 1959 Anayasası, cumhurbaşkanının hem devlet başkanı hem de hükûmet başkanı olduğu bir başkanlık sistemi olarak kurdu. Burgiba, yetkilerinin bir kısmını törensel bir role sahip olan başbakana devretti. 2011'deki Yasemin Devrimi'nden sonra, başbakana önemli nitelikler verildi ve yürütme yetkisini cumhurbaşkanıyla paylaştı. İç politikalar üzerinde büyük bir etkiye sahipken, cumhurbaşkanı esas olarak dış ve savunma politikalarını belirler.

Cumhurbaşkanı, mecliste en fazla sandalyeye sahip olan yasama seçimlerinde kazanan partinin adayı olan bir başbakanı atamaktadır. Başbakan adayının bir kabine kurması ve bir güven önergesi için meclise sunması için bir ay süresi bulunmaktadır. Elde edilirse, kabine cumhurbaşkanı tarafından yemin eder. Başbakan ve kabine, Halk Temsilcileri Meclisi'nde güvensizlik oyu ile görevden alınabilir.

Günümüzdeki başbakan 11 Ekim 2021 tarihinden itibaren Necla Budin'dir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Amara, Tarek; Mcdowall, Angus. "Tunisian leader names new PM with little experience at crisis moment". Reuters. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]