Letonya cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Letonya Devlet Cumhurbaşkanı
Latvijas Valsts prezidents
Flag of the President of Latvia.svg
Cumhurbaşkanlığı forsu
Görevdeki
Egils Levits

8 Temmuz 2019 tarihinden beri
Resmî ikamet Riga Kalesi,
Riga, Letonya
Görev süresi 4 yıl (iki dönem)
Oluşum 14 Kasım 1922 (ilk)
8 Temmuz 1993 (günümüz)
Açılışı yapan Jānis Čakste (ilk)
Guntis Ulmanis (ikinci)
Websitesi www.president.lv

Letonya cumhurbaşkanı veya resmî adıyla Letonya Devlet Cumhurbaşkanı (LetoncaLatvijas Valsts prezidents), Letonya'nın devlet başkanıdır. Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Letonya Ulusal Silahlı Kuvvetleri'nin de başkomutanıdır.

Cumhurbaşkanının görev süresi dört yıldır. 1999'dan önce bu süre üç yıldı. Cumhurbaşkanı arka arkaya iki defadan fazla olmamak kaydıyla defalarca seçilebilir.[1] Cumhurbaşkanlığı makamının boşalması durumunda, Saeima'nın sözcüsü cumhurbaşkanının görevlerini üstlenir. Estonya cumhurbaşkanının aksine, Letonya cumhurbaşkanının rolü tamamen törensel olmasa da Litvanya cumhurbaşkanı kadar yetkili değildir. Estonya'dan farklı olarak, yürütme yetkisini kabine ve başbakanla paylaşmaktadır. Ancak, görevlerini yerine getirmekten siyasi olarak sorumlu değildir ve tüm cumhurbaşkanlığı emirlerinin bir kabine üyesi tarafından imzalanması gerekir.

Günümüzdeki cumhurbaşkanı 8 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Egils Levits'tir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "President of Latvia by Baltic Legal; Part of Constitution - The president". Baltic Legal. 10 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]