Letonya cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Letonya Devlet Cumhurbaşkanı
Latvijas Valsts prezidents
Cumhurbaşkanlığı forsu
Görevdeki
Edgars Rinkēvičs

8 Temmuz 2023 tarihinden beri
Resmî ikametRiga Kalesi,
Riga, Letonya
Görev süresi4 yıl (iki dönem)
Oluşum14 Kasım 1922 (ilk)
8 Temmuz 1993 (günümüz)
Açılışı yapanJānis Čakste (ilk)
Guntis Ulmanis (ikinci)
Websitesiwww.president.lv

Letonya cumhurbaşkanı veya resmî adıyla Letonya Devlet Cumhurbaşkanı (LetoncaLatvijas Valsts prezidents), Letonya'nın devlet başkanıdır. Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Letonya Ulusal Silahlı Kuvvetleri'nin de başkomutanıdır.

Cumhurbaşkanının görev süresi dört yıldır. 1999'dan önce bu süre üç yıldı. Cumhurbaşkanı arka arkaya iki defadan fazla olmamak kaydıyla defalarca seçilebilir.[1] Cumhurbaşkanlığı makamının boşalması durumunda, Saeima'nın sözcüsü cumhurbaşkanının görevlerini üstlenir. Estonya cumhurbaşkanının aksine, Letonya cumhurbaşkanının rolü tamamen törensel olmasa da Litvanya cumhurbaşkanı kadar yetkili değildir. Estonya'dan farklı olarak, yürütme yetkisini kabine ve başbakanla paylaşmaktadır. Ancak, görevlerini yerine getirmekten siyasi olarak sorumlu değildir ve tüm cumhurbaşkanlığı emirlerinin bir kabine üyesi tarafından imzalanması gerekir.

Günümüzdeki cumhurbaşkanı 8 Temmuz 2023 tarihinden itibaren Edgars Rinkēvičs'tir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "President of Latvia by Baltic Legal; Part of Constitution - The president". Baltic Legal. 10 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]