İçeriğe atla

Avusturya cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avusturya Cumhurbaşkanı
Bundespräsident der Republik Österreich
Görevdeki
Alexander Van der Bellen

26 Ocak 2017 tarihinden beri
Resmî ikametHofburg İmparatorluk Sarayı
Görev süresi6 yıl, bir kez yenilenebilir.
Oluşum
  • Oluşturulduğu tarih:
    1 Ekim 1920
  • Geçerli olduğu tarih:
    10 Kasım 1920
İlk sahibiMichael Hainisch
Maaş328,000 yıllık[1]
Websitesibundespraesident.at (Almanca)

Avusturya cumhurbaşkanı (AlmancaBundespräsident der Republik Österreich)[a], Avusturya Cumhuriyeti'nin devlet başkanıdır. Teorik olarak anayasa tarafından büyük güç ile emanet edilmiş olmasına rağmen uygulamada, cumhurbaşkanı çoğunlukla törensel ve sembolik bir şahsiyettir.

Cumhurbaşkan, altı yılda bir Avusturya halkı tarafından doğrudan seçilir ve tekrar seçilerek iki dönem görevde kalabilir. Cumhurbaşkanı, bakanlar, devlet sekreterleri ve devlet hükûmeti üyeleri ile birlikte üst düzey bir yürütme organıdır. En önemli başkanlık görevlerinden biri, şansölyenin ve tavsiyesi üzerine hükûmetin diğer üyelerinin atanmasıdır.

Başkan, Ulusal Konsey Başkanı ve şansölyenin üstünde olmak üzere Avusturya'nın öncelik sırasına göre birinci sırada yer almaktadır. Başkanın işyerleri, Viyana'daki Hofburg İmparatorluk Sarayı'nın Leopoldine Kanadı'nda yer almaktadır.

Başkanlık ofisi, 1 Ekim 1920 tarihinde anayasa tarafından kurulmuştur. 1929 tarihli anayasa değişikliğine göre, cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilecekti. Bununla birlikte, 1931'de cumhurbaşkanı Wilhelm Miklas'ın yeniden seçilmesi Federal Meclis tarafından yapıldı. Miklas, 1938'de istifasını alana kadar diktatörarik federal eyaletinde kaldı. Ayrıca Karl Renner da 20 Aralık 1945'ten sonra Federal Meclis tarafından seçildi. Ancak 1951'de Theodor Körner, halk tarafından seçilen ilk başkan oldu.

Beş cumhurbaşkanı görevdeyken ölmüştür. 2004'ten 2016'ya kadar makamda, sosyal demokrat Heinz Fischer vardı. 1951 yılında yapılan oylamanın kurulmasından bu yana, Yeşillerden onaylı Alexander Van der Bellen'in seçimine kadar, yalnızca Sosyal Demokrat Parti ve Halk Partisi üyeleri ve adayları cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlarının listesi

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Birebir çeviri: Avusturya Cumhuriyeti Federal Cumhurbaşkanı
  1. ^ "Kundmachung des Anpassungsfaktors" (PDF) (Almanca). Website des Rechnungshofes. 14 Aralık 2011. 13 Nisan 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2019. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]