Maurice Bourgès-Maunoury

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maurice Bourgès-Maunoury
Fransa başbakanı
Görev süresi
13 Haziran 1957 - 6 Kasım 1957
Cumhurbaşkanı René Coty
Yerine geldiği Guy Mollet
Yerine gelen Félix Gaillard
Kişisel bilgiler
Doğum 19 Ağustos 1914
Luisant, Eure-et-Loir
Ölüm 10 Şubat 1993 (78 yaşında)
Paris
Milliyeti Fransız
Partisi Radikal
Mesleği Siyasetçi

Maurice Jean Marie Bourgès-Maunoury (19 Ağustos 1914, Luisant, Eure-et-Loir – 10 Şubat 1993, Paris) Fransız siyasetçi ve eski başbakandır.

Paris Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı. II. Dünya Savaşı'nda Fransız Direnişi'ne katıldı ve Félix Gaillard ile Jacques Chaban-Delmas gibi isimlerle dostluk kurdu. 2 Eylül 1944 tarihinde yaralandı ve ardından De Gaulle tarafından Özgürlük Nişanı ile taltif edildi. Dördüncü Cumhuriyet döneminde Radikal Sosyalist Parti'ye üye oldu ve partinin sağ kanadını temsil etti.

Bourgès-Maunoury, İsrail ve dönemin İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı Şimon Peres ile sıkı ilişkiler kurdu. Fransa, Cezayirli ayrılıkçıları desteklediği gerekçesiyle İsrail ile birlikte ortak düşmanları olan Mısır'a karşı askeri iş birliği yaptı ve Bourgès-Maunoury ile Peres istihbarat konusunda iki ülke arasında iş birliğini meydana getirdiler.

Guy Mollet başkanlığındaki hükûmette Savunma Bakanı olan Bourgès-Maunoury, İsrail ile iş birliğini destekledi. Bourgès-Maunoury, 13 Haziran 1957 tarihinde başbakan oldu ve 30 Eylül'e kadar görevini sürdürdü. Kendisinden sonra başbakan olan Félix Gaillard hükûmetinde içişleri bakanlığı görevinde bulundu.

1993 yılında öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fransızca Vikipedia Maurice Bourgès-Maunoury maddesi
Siyasi görevi
Önce gelen:
Guy Mollet
Fransa başbakanı
1957
Sonra gelen:
Félix Gaillard