Bulgaristan cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Президент на Република България
Görevdeki
Rumen Radev

22 Ocak 2017 tarihinden beri
Resmî ikametLargo, Sofya,
Bulgaristan
Görev süresi5 yıl (iki dönem)
Oluşum3 Nisan 1990
Açılışı yapanJelyu Jelev
VekilCumhurbaşkanı yardımcısı
Websitesiwww.president.bg

Bulgaristan cumhurbaşkanı veya resmî adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (BulgarcaПрезидент на Република България Prezident na Republika Bılgariya), Bulgaristan'ın devlet başkanıdır. Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutanıdır.

Cumhurbaşkanının rolü öncelikle sembolik bir figür olarak, ana işlevi Bulgaristan'ın farklı kurumları arasındaki anlaşmazlıklarda hakem olmaktır. Hükûmet başkanı veya ülkenin yürütme erkinin bir parçası sayılmazlar. Cumhurbaşkanı, yalnızca bir kez yenilenebilen beş yıllık bir dönem için seçilir. Bir kişi iki dönem cumhurbaşkanı olarak görev yaptıktan sonra, Bulgaristan Anayasası tarafından belirlenen kurallar uyarınca tekrar cumhurbaşkanlığına seçilmekten sonsuza kadar men edilir.[1] Cumhurbaşkanı, her yıl yılbaşı gecesi, yeni yılın başlamasından birkaç dakika önce ulusal televizyonda ulusa hitap eder.[2]

Günümüzdeki cumhurbaşkanı 22 Ocak 2017 tarihinden itibaren Rumen Radev'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Constitution of the Republic of Bulgaria". www.parliament.bg. Chapter 4. 10 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
  2. ^ "Трите символа на телевизионната Нова година - приветствие, часовник и Дунавско". www.24chasa.bg (Bulgarca). 21 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]