Estonya cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Estonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Eesti Vabariigi President
Flag of the President of Estonia.svg
Cumhurbaşkanlığı forsu
Görevdeki
Kersti Kaljulaid

10 Ekim 2016 tarihinden beri
Resmî ikamet Cumhurbaşkanlığı Sarayı,
Tallinn, Estonya
Görev süresi 5 yıl (iki dönem)
Açılışı yapan Konstantin Päts
Oluşum 24 Nisan 1938
Websitesi www.president.ee

Estonya cumhurbaşkanı veya resmî adıyla Estonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (EstoncaEesti Vabariigi President), Estonya'nın devlet başkanıdır. Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Estonya Savunma Kuvvetleri'nin sembolik başkomutanıdır.

Estonya, cumhurbaşkanının yürütme yetkisi olmayan törensel bir figür olduğu bir parlamenter cumhuriyettir. Cumhurbaşkanının, görev süresi boyunca herhangi bir siyasi parti üyeliğini askıya alınır ve göreve başlamasıyla birlikte diğer tüm seçilmiş veya atanmış makamlardaki yetki ve görevleri kendiliğinden sona erer. Bu önlemler teorik olarak cumhurbaşkanının daha bağımsız ve tarafsız bir şekilde çalışmasına yardımcı olmalıdır. Cumhurbaşkanı beş yıl süreyle görevde kalır. Ard arda iki defadan fazla olmamak üzere, herhangi bir kez seçilebilir.

Başkan Riigikogu tarafından seçilmektedir. Bir cumhurbaşkanı adayının seçilebilmesi için üçte ikilik bir çoğunluk kazanması gerekir. Üç tur oylamanın ardından hiçbir aday Riigikogu'da üçte iki desteği alamazsa, Riigikogu'nun tüm üyelerinden ve tüm belediyelerin seçilmiş temsilcilerinden oluşan özel bir seçim kurulu toplanır. Bu organ, en yüksek oy yüzdesine sahip iki aday arasından seçim yapar.

Günümüzdeki cumhurbaşkanı 10 Ekim 2016 tarihinden itibaren Kersti Kaljulaid'dir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Estonia parliament votes for first female president", The Guardian, 3 Ekim 2016, erişim tarihi: 2 Haziran 2021 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]