Baasçılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Baasçılık, Arap milliyetçiliği ve Arap sosyalizminin bir karışımı olan siyasi ideolojidir.

Baas Partisi, Mişel Eflak ve Selahaddin Bitar tarafından 1940 yılında Şam'da kuruldu. Kurucularından Mişel Eflak bir Rum-Ortodoks, Selahaddin Bitar ise Sünniydi. 1947'de Lazkiyeli bir Nusayri olan Zeki el-Arsuzi'nin de katılımıyla ilk kongresini yaptı.[1] Baas Partisi Suriye ve Irak'ta yaptıkları darbelerle iktidarı ele geçirip tek parti diktatörlükleri kurdular. Irak'taki Baas iktidarı 2003 yılındaki Irak Savaşı ile son buldu.

Sosyalizm ve Sekülerizm Baasçılığın kuruluş düşüncesi olan Pan-Arabizmin destekleyici yan unsurlarıdır. Marksizm-Leninizm'den farklı olan Baas sosyalizmi toplumsal eşitsizliğin azaltılması, özel mülkiyetin sınırlandırılması, yerli ve yabancı büyük özel firmaların kamulaştırılmasını hedefler fakat özel teşebbüs ve miras hakkının ise korunacağı belirtir. Baasçılık önceki Arap milliyetçisi akımların aksine laik bir Arap toplumu kurmayı hedefliyordu. Ancak Baas İslam dinini Arap millî kültürünün temel ve ayrılmaz bir parçası olarak kabul ederek İslam'a önem vermekten de geri durmaz.[1]

Önemli baasçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Cop, Burak (29 Kasım 2011). "Suriye'yi anlamak: Baas nasıl doğdu?". NTVMSNBC. 4 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2012.