Birleşik Arap Devletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birleşik Arap Devletleri
الدول العربية المتحدة
ad-Duwal al-‘Arabīyah al-Muttaḥidah
1958-1961
Birleşik Arap Devletleri haritadaki konumu
BaşkentYok (de jure)
Kahire (de facto)
Resmî dil(ler)Arapça
Tarihî dönemSoğuk Savaş
• Kuruluşu
8 Mart 1958
• Dağılışı
26 Aralık 1961
Öncüller
Ardıllar
Birleşik Arap Cumhuriyeti
Yemen Mütevekkili Krallığı
Mısır
İkinci Suriye Cumhuriyeti
Yemen Mütevekkili Krallığı

Birleşik Arap Devletleri (BAD, Arapça: الدول العربية الموحدة) 1958'den 1961'e kadar Birleşik Arap Cumhuriyeti (Mısır ve Suriye) ve Kuzey Yemen arasında kısa ömürlü bir konfederasyondu.

Birleşik Arap Cumhuriyeti, 1958'de Mısır ve Suriye'nin birleşmesi ile kurulan egemen bir devletti. Aynı yıl, Mısır ile bir savunma paktı imzalamış olan Yemen Mütevekkili Krallığı (Kuzey Yemen), 1958'de yeni devlete Birleşik Arap Devletleri adı verilen gevşek bir konfederasyon şeklinde katıldı. Bu kararın bir nedeni, Yemen’in uzun zamandır oldukça büyük ve daha güçlü kuzey komşusu Suudi Arabistan tarafından tehdit altında hissetmesiydi (ikisi 1934'te savaşmıştı ve hala kısmen belirsiz bir sınırı paylaşıyordu) ve böylece konfederasyonu bir güvenlik kaynağı olarak gördü.[1] Bununla birlikte, Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin üye ülkelerinin aksine, Yemen bağımsız bir egemen devlet olarak kaldı. Konfederasyon dönemi boyunca BM üyeliğini ve ayrı elçiliklerini sürdürdü.

Ne birlik ne de konfederasyon, 1961'de feshedildikleri için pan-Arabizm veya Arap milliyetçiliğinin araçları olarak rollerini yerine getirmediler

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ghanem, Isam (1981). Yemen: Political History, Social Structure and Legal System. s. 8. ISBN 978-0853820185.