İçeriğe atla

Taylor & Francis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taylor & Francis
Ana şirketInforma
DurumAktif
Kuruluş1852
KurucuWilliam Francis ve Richard Taylor
ÜlkeBirleşik Krallık
YayılımDünya çapında
Yayın türleriAkademik yayınlar
Yayın konularıGenel
Resmî site
taylorandfrancis.com

Taylor & Francis, akademik kitap ve dergiler yayınlayan, Birleşik Krallık merkezli yayınevi. Yine Birleşik Krallık merkezli Informa adlı yayınevi ve konferans şirketinin alt kollarından biri konumundadır. 1852 yılında, William Francis ve Richard Taylor tarafından kurulan Taylor & Francis, ismini kurucularından almaktadır.

2004 yılında Informa ile birleşerek T&F Informa adlı yeni bir şirket kurulması hedeflendi. Ancak sonraları Taylor & Francis, Informa çatısı altında varlığını sürdürmeye başladı. Birleşik Krallık'ta en az dokuz ofisi bulunan şirketin; New York, Boca Raton, Philadelphia, Singapur, Sidney ve Hindistan'da da ofisleri bulunmaktadır. Diğer taraftan Haziran 2011'den beri dergi ve e-kitaplar, şirketin web sitesi üzerinden de satışa sunulmaktadır.

Taylor & Francis'in önceleri kullandığı logo; bir yağ lambasına yağ döken el figürü ve bu figürün üstünde Latincede "ateşi beslemek" anlamına gelen "alere flammam" ifadesinden oluşmaktaydı. Günümüzde kullanılan logosu ise bir daire içinde yer alan yağ lambasından meydana gelmektedir.

Bağlı şirketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ibis adlı derginin 1900'de yayınlanan bir sayısında yer alan, Taylor & Francis'in eski logosu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]