Arap İsyanı bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
FIAV 110110.svg Flag oranı: 2:3
Akabe bayrak direği (2006)

Arap İsyanı bayrağı, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Arap İsyanı sırasında Arap milliyetçileri tarafından kullanılan bayraktı.

Bayrak Büyük Britanyalı diplomat Mark Sykes tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Araplık bilinci yaratmak amacıyla oluşturulmuştur.[1] Bayrak yatay çizgiler halinde siyah, yeşil ve beyaz ile yatay üçgen şeklinde kırmızı renklerden oluşmaktaydı. Siyah Abbasileri, beyaz Emevîleri, yeşil Fatimileri ve kırmızı ise Haşimileri simgelemekteydi.[2][3] Haşimiler Arap İsyanı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Britanya ile müttefikti.

Günümüzde Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Irak, Kuveyt, Libya, Mısır, Sahravi Demokratik Arap Cumhuriyeti, Sudan, Suriye, Ürdün ve Yemen bayrakları Arap İsyanı bayrağından esinlenilerek oluşturulmuştur. Bayrağın 98.5 ve 197 fitlik bir sürümü Ürdün'ün Akabe kentinde dünyanın altıncı büyük bayrak direğinde dalgalanmaktadır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ William Easterly, The White Man's Burden, (2006) p. 295
  2. ^ Edmund Midura, Flags of the Arab World, in Saudi Aramco World, March/April 1978, pages 4-9
  3. ^ Mahdi Abdul-Hadi, Palestine Facts: The Meaning of the Flag, passia.org
  4. ^ "The Flag of the Arab Revolt | andrewcusack.com". www.andrewcusack.com. 12 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2016.