Berberiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Berberiler

Abd al-Qadir.jpg Aboutaleb Dutch politician kabinet Balkenende IV.jpg Benboulaid.JPG Idir Hamid Cheriet.JPG Kaddour M'Hamsadji avec Kateb Yacine Crop.jpg Saïd Taghmaoui Cannes.jpg Zinedine Zidane 2008.jpg

Toplam nüfus
Belirsiz
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Fas Fas Top. Nüfusun %20
Cezayir Cezayir Top. Nüfusun %14 [1]
Tunus Tunus Top. Nüfusun %2 [2]
Libya Libya 130.000 [3]
Mısır Mısır 32,000 [4]
Diller

Berberi dilleri

Din

İslam ve Musevilik

İlgili etnik gruplar

Tuaregler

Berberiler, bugünkü Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas'ı içine alan Kuzey Afrika'nın bilinen en eski yerli halkıdır. Bazı mağara resimlerinin bulunmuş olması, Berberiler'in bu paleolitik toplulukların soyundan gelmiş olabileceği tezini güçlendirmektedir.

Berberilerinin Bayrağı
Kuzey Afrika da Berbericenin Konuşulduğu Bölgeler

Bu geniş coğrafyada göçebe ya da yarı-göçebe olarak yaşayan eski kabilelerdendir.Kuzey Afrika’ya egemen olan Fenike, Kartaca, Roma, İslam ve Osmanlı kültürlerinden farklı biçimlerde etkilenmiştir.Berberilerin berberice adını verdikleri bir dile sahiptirler.Bu dilin alfabesi bugunku ibraniceye oldukça benzemektedir. (bkz alfabe [5])

Bölgede 7. yüzyılda yaşanan İslam yayılması sırasında İslamiyeti benimsemişlerdir. 12. yüzyıldaki Bedevi yayılması ise birçok yerleşik Berberi kabilesinin göçebe ya da yarı-göçebe yaşam biçimine geçmesine yol açmıştır.

Kırsal alanlarda Berberi kabilelerin çoğu halen yerleşik yaşam geleneklerini sürdürmekte, kışın alçak düzlüklerde çiftçilik yapmakta, yazın ise yüksek bölgelerdeki otlaklara göçmektedirler. Kentsel kesimde ise genellikle Arap hakimiyeti vardır ve kırsal alandan kopmuş Berberiler kentlerin daha çok dış mahallelerine yerleşmişlerdir.

Genelde yerleşik düzendeki Berberi kabilelerinde toprak ve otlaklar üzerinde özel mülkiyet yoktur. Tarlalar, kur'a ile dağıtılır ve otlaklar ortaklaşa kullanılır. Toprak üzerinde özel mülkiyetin yerleşmiş olduğu kabilelerde ise “fallahin” adı verilen topraksız köylüler, ürünün beşte biri karşılığında işçi olarak çalışırlar. Sayıları 60.000.000 civarıdır.Kuzey afrikada ki Fas,Cezayir,Tunus,Libya dan Güneyde Gineye kadar ulaşan bir alana sahiplerdir.İç afrikada bulunanlar asimili olarak benliklerini yitirmislerdir.Kuzey afrikadakiler ise ülkelerin güneyinde ki çöl alanlarında benliklerini ve kültürlerini sürdürmektedirler.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]