Berberiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Berberiler
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Fas Fas ≈70% (26.400.000)
Cezayir Cezayir ≈65% (25.000.000)[1]
Tunus Tunus Top. Nüfusun %2[2]
Libya Libya 253,000 ila 607,000[3]
Mısır Mısır 32,000[4]
Fransa Fransa 2.000.000[5]
Diller
Berberice
Din
İslam

Berberiler, bugünkü Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas'ı içine alan Kuzey Afrika'nın bilinen en eski yerli halkıdır. Bazı mağara resimlerinin bulunmuş olması, Berberiler'in bu paleolitik toplulukların soyundan gelmiş olabileceği tezini güçlendirmektedir.

Berberilerinin Bayrağı
Kuzey Afrika'da Berbericenin Konuşulduğu Bölgeler

Bu geniş coğrafyada göçebe ya da yarı-göçebe olarak yaşayan eski kabilelerdendir. Kuzey Afrika’ya egemen olan Fenike, Kartaca, Roma, İslam ve Osmanlı kültürlerinden farklı biçimlerde etkilenmiştir. Berberilerin berberice adını verdikleri bir dile sahiptirler. Bu dilin alfabesi bugunku ibraniceye oldukça benzemektedir. (bkz alfabe [6])

Bölgede 7. yüzyılda yaşanan İslam yayılması sırasında İslamiyeti benimsemişlerdir. 12. yüzyıldaki Bedevi yayılması ise birçok yerleşik Berberi kabilesinin göçebe ya da yarı-göçebe yaşam biçimine geçmesine yol açmıştır.

Kırsal alanlarda Berberi kabilelerin çoğu halen yerleşik yaşam geleneklerini sürdürmekte, kışın alçak düzlüklerde çiftçilik yapmakta, yazın ise yüksek bölgelerdeki otlaklara göçmektedirler.

Genelde yerleşik düzendeki Berberi kabilelerinde toprak ve otlaklar üzerinde özel mülkiyet yoktur. Tarlalar, kur'a ile dağıtılır ve otlaklar ortaklaşa kullanılır. Toprak üzerinde özel mülkiyetin yerleşmiş olduğu kabilelerde ise “fallahin” adı verilen topraksız köylüler, ürünün beşte biri karşılığında işçi olarak çalışırlar. Sayıları 60.000.000 civarıdır. Kuzey afrikada ki Fas, Cezayir, Tunus, Libya dan Güneyde Gineye kadar ulaşan bir alana sahiplerdir. İç afrikada bulunanlar asimili olarak benliklerini yitirmislerdir. Kuzey afrikadakiler ise ülkelerin güneyinde ki çöl alanlarında benliklerini ve kültürlerini sürdürmektedirler.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]