Arap Hristiyanlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arap Hristiyanlar (Arapça: العرب المسيحيين Al-'Arab Al-Masihiyin) Hristiyanlık dinine mensup etnik Araplardır.[1] ve bazen Arap panetnisitesine bağlı olanları da kapsar. Antik zaman Arap Hristiyan kabileleri ya da Araplaşmış Hristiyanlardır (Melkitler). Çoğu modern Arap Hristiyan Yemen'in Kahlani Qahtani olarak adlandırılan (Gassaniler, Lahmîler, Banu Judham ve Hamedan gibi) İslam öncesi kavimlerin soyundan gelir.

Günümüzde Arap Hristiyanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunlukla Hatay'da yaşayan Antakya Rumları, Türkiye'deki Arap kökenli topluluklardan biridir. Antakya ayrıca Antakya Rum Ortodoks Kilisesi'nin tarihi merkezidir.

Diyaspora[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde yüz binlerce Arap Hristiyan, Orta Doğu'nun dışında diyaspora olarak yaşar. Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Kolombiya, Küba, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Venezuela Arap Hristiyan diyasporasının yoğun olduğu ülkelerdir. Ayrıca Avrupa'da özellikle de Birleşik Krallık, Fransa (Lübnan ve Kuzey Afrika ile olan tarihi bağlarından dolayı) ve İspanya (Fas'ın kuzeyi ile olan tarihi bağdan dolayı) ile düşük yoğunluğun olduğu Almanya, Hollanda, İrlanda, İtalya ve Yunanistan Arap Hristiyanların yaşadığı yerlerdir. Bunların içinde Avrupa ve Amerika kıtalarında 400.000 Arap Hristiyan'ın Filistin diyasporası içinde yaşadığı tahmin edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 5 Kasım 2004 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "First, they are not recognized as distinct ethnic identities, but rather as segments from the wide "Arab nation" who are "of Christian faith."