Burjuva sosyalizmi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Burjuva sosyalizmi veya muhafazakâr sosyalizm, komünizmin kuramsal kurucuları olan Karl Marx ve Friedrich Engels'in sıkça kullandığı (özellikle Komünist Manifesto adlı eserlerinde) siyasal terim.

Marksist görüşe göre burjuva sosyalizmi, mevcut burjuva sınıf ilişkilerinin mevcut devletlerdeki dayanağıdır. Buna göre, burjuva sosyalistleri kapitalist ülkelerdeki mevcut sınıf ilişkilerini doğal karşılarlar ve sistemle birlikte egemen sınıf olan burjuva sınıfını korurlar. Bununla birlikte sınıf mücadelesini reddederler ve var olan toplumsal sınıfları ortadan kaldırmayı istemek bir yana, aksine burjuvazinin sermaye birikimini sağlamak için çalışırlar. Marx ve Engels Komünist Manifesto adlı eserlerinde bu kişileri filantropizm faaliyetlerini kullanan rahipler ve "reformcular" olarak tanımlar.[1]

Marx, konu hakkındaki görüşlerini ifade ederken anarşist düşünür Proudhon'un Sefaletin felsefesi adlı eserinden çeşitli alıntılar yapmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Conservative or Bourgeois Socialism 10 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) Erişim tarihi: 30 Ağustos 2016.