Lucy Parsons

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lucy Parsons
Lucy Parsons (1920)
DoğumLucy Eldine Gonzales
1851
Teksas, ABD
Ölüm7 Mart 1942 (88-89 yaşlarında)
Chicago, Illinois, ABD
MeslekSendikacı
EvlilikAlbert Parsons (e. 1871)
İmza

Lucy Parsons (tam adıyla: Lucy Eldine Gonzales; 1851, Teksas - 7 Mart 1942), Meksikalı-Amerikalı sendikacı.[1]

Lucy Eldine Gonzales 1871'de amcasına ait küçük çiftlikte kuzey Teksas'ta çiftlikleri dolaşan bir vergi tahsildarı olan Albert Parsons isimli bir beyazla tanıştı. O yıllarda Güney'de Jim Crow yasaları hüküm sürüyordu. Ayrı ırklardan insanların evlenmesi yasaktı.

Mücadele zamanı[değiştir | kaynağı değiştir]

1872'de Teksas'taydılar. Seçim zamanı Albert bölgedeki reşit Siyahlar'ı oy kütüklerine yazdırmak için uğraştı. Parsonslar bütün ırkçıların nefretini kazandılar. Siyahlar'ı oy vermeye çağıran Albert bacağından vuruldu, Lucy ölümle tehdit edildi. Zaten iki ayrı ırktan gelip evlenebilmeleri onların hedef seçilmesi için yeterli bir nedendi. Linç tehdidi hayatlarının bir parçasıydı. Güney'de evlenemeyen Albert ve Lucy, Chicago'ya taşınmaya karar verdiler. 1873'te Chicago'ya taşındılar.

Lucy, zengin kadınlara elbise dikip aile bütçesine katkıda bulunmaya çalışırken, Albert Chicago Times'ta dizgici olarak çalışmaya başlar.

1877'de ABD'de ilk büyük işçi eylemleri görüldü. Baltimore, Ohio demiryolu hattında çalışan demiryolu işçileri ücretlerin düşürülmesini protesto etmek amacıyla greve gittiler. Onların hareketi Chicago'da da karşılık buldu. İşçiler militanca mücadeleye giriştiler. Polisin grevi kırma girişimi şiddet olaylarına yol açtı. Albert Parsons yirmi beş bin işçiye karşı yaptığı konuşmayla kitleleri şiddetin yer almadığı bir mücadeleye çağırdı ve öfkeli işçileri, akılcı bir mücadele planından söz ederek yatıştırdı. Bu konuşma, onun işini kaybetmesine ve bütün işverenlerce kara listeye alınmasına neden oldu.

Yanına arkadaşı Lizzie Swank'ı alan Lucy bir butik açtı. Bu butikte Uluslararası Kadın Giyimi Emekçileri Sendikası (ILGWU) toplantıları da yapılıyordu. Lucy'nin aktif siyasi kariyeri böyle başladı. Parsons, 7 Mart 1942'de Chicago'nun Avondale Toplum Bölgesi'nde bir ev yangınında öldü. Ölümünden sonra, polis 1.500'den fazla kitaptan oluşan kütüphanesine ve tüm kişisel belgelerine el koydu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "About Lucy Parsons". The Lucy Parsons Project. 8 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2010.