Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu
ÖncülGenç Komünist Enternasyonal
Kuruluş10 Kasım 1945 (78 yıl önce) (1945-11-10)
Kuruluş yeriLondra
MerkezBudapeşte, Macaristan
Genel Başkanİspanya Komünist Gençlik Birliği (UJCE) - Aritz Rodríguez
Genel SekreterKüba Komünist Gençlik Birliği (UJC) - Yusdaquy Larduet
Genel Başkan YardımcısıLübnan Demokratik Gençlik Birliği (ULDY) - Adnan El Mokdad
Genel Başkan YardımcısıLasantha Abeywarna
Resmî sitewfdy.org

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (DDGF) sol eğilimli uluslararası bir gençlik örgütüdür. Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası hükûmet dışı gençlik örgütü olarak tanınmıştır. Kendini "antiemperyalist, sol kanat" olarak tanımlayan DDGF 1945 yılında Londra'da kuruldu. II. Dünya Savaşı sonrasının tarihsel koşullarında geniş bir yaygınlığa ulaştı. Ancak Soğuk Savaş'ın başlamasıyla Batılı örgütlerin önemli bir kısmı federasyondan ayrıldı. Federasyon genellikle Genç Komünist Enternasyonalin ardılı olarak görülmüştür.

Sovyetler Birliği'nin ve Doğu Bloku'nun dağılmasından sonra krize giren örgüt, ardından yeniden düzenli etkinlikler gerçekleştiren bir uluslararası gençlik örgütü olarak faaliyete devam etmiştir. En önemli etkinliği Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali olan örgütün merkezi Budapeşte'dedir.

1978'de, merkezi İstanbul'da olan İlerici Gençler Derneği (İGD), DDGF'ye üye olmuştur. 1978'de İGD, DDKD, SGB, Çırak-Der, İKD, İLD, KDB temsilcileri, CHP'li bir parlamenter, aydın ve sanatçılardan oluşan bir delegasyon Küba'nın başkenti Havana'da yapılan 11. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'ne katılmıştır. İGD 1979 yılında sıkıyönetim tarafından kapatılmış, 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra üyeleri sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanmıştır. 8-12 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılan ve 50’nin üzerinde ülkeden 86 gençlik örgütünün yer aldığı DDGF 18. Genel Meclis Toplantısı'na Türkiye’den TKP’li bir genç temsilci katılmıştır.